Hockeyvrouwen tellen weer mee 'A-status is een kroontje op je werk' Roda razend op Feyenoord Nederland is vijf wielerprofs rijker Haarhuis en Eltingh spotten met eigen wet Leidsch Dagblad Tennis CircuitB00 -J* TERDAG 24 JUN11995 [hef willem spierdijk. 071 -356464, plv -chef rob onderwater. 071 -356463 Oranje plaatst zich voor eindstrijd met Spanje Nederland telt weer mee in hockeyend Europa. Voor het erst in acht jaar (Londen '87) bereikten de vrouwen van bondscoach Tom van 't Hek gisteravond de finale van iet EK. Onder leiding van de opnieuw uitblinkende Noor ttolsboer werd Duitsland in Amstelveen met 2-1 versla- [pc istelveen pauline blom pd-verslaggever let dank aan Wietske de Ruiter ok; zij schoot tweemaal raak. lederland stuit morgen in de indstrijd op Spanje, dat eerder it toernooi met 2-0 verloor van lederland. Van 't Hek sprak na afloop an een 'Ruud Krol-achtige randeur' toen hij het over loor Holsboer, goed voor 119 iterlands en een laatste vrouw m op te bouwen, had. „Met aar achterin kun je wat gedurf- er spelen", aldus de bonds- oach. „Het is prettig om zo ie- ïand achter de hand te heb- en. Ze is heel constant, heel oed, speelt een grandioos toer- ooi. Daarmee wil ik niemand kort te doen, want iedereen Rommelig Het eerste half uur van de rom melige wedstrijd was voor'Ne derland. Al was er de eerste tien minuten van hockey nauwelijks sprake. De openingsfase werd gekenmerkt door vele overtre dingen. Aan de ene kant wilde Duitsland zowel als Nederland met lange halen snel aan de an dere kant van het veld komen, anderzijds werd er door beide ploegen te veel gerommeld op de vierkante meter. Modder- worstelen op een watervéld, daar leek het nog het meest op. Pas in de 23-ste minuut kreeg Oranje de eerste serieuze kans. Wietske de Ruiter riep om een vrije slag, kreeg die geheel onte recht toegewezen, waarna de door haar aangeslagen lange klap door Ellen Kuipers op de voet van de Duitse keepster Schmidt gemikt werd. Vijf mi nuten later was het opnieuw Kuipers, die oog in oog met Alexandra Schmidt weigerde een door Florentine Steenberg- he opgezette aanval af te ron den. Duitsland kwam alleen dicht bij de Nederlandse sluit post Jacqueline Toxopeus die van Van 't Hek de voorkeur had gekregen boven Stella de Heij door twee strafcorners. In de tweede helft nam Noor Holsboer hét voortouw. De HGC-speelster riep haar ploeg veelvuldig tot de orde: „Het tempo moet omhoog, kom op." Toen dat niet hielp, en Oranje maar niet los kwam van het lod derige Duitsland, toog de libero zelf van tijd tot tijd naar voren. Hakkend op het middenveld, corrigerend achterin, sleurend richting vijandelijke cirkel Holsboer was overal te vinden. Ellen Kuipers vecht een verbeten duel uit met Eva Hagenbaumer (links). Nederland versloeg Duitsland in deze halve finale v pioenschap met 2-1. Haar enorme inzet inspireerde de rest van de ploeg, die tot dan toe op slot zat. Na twintig mi nuten brak de wedstrijd einde lijk open. Wietske de Ruiter sloeg raak in de rebound, na een schot van Florentine Steen- berghe. Drie minuten later was het 2-0, opnieuw via De Ruiter, die de vijfde strafcorner van Ne derland verzilverde. Nadat Duitsland de marge had verkleind tot 2-1, kreeg Van 't Hek het twintig seconden voor tijd toch nog even be nauwd. Maar Dillianne van den Boogaard redde haar coach, door de aan Duitsland toege kende strafcorner op de lijn te stoppen. Resultaat van spoed overleg, kort voor de wedstrijd, toen Van 't Hek zijn corner-ver dedigsters even bij elkaar haal de en 'met vier suikerklontjes' de taktiek doornam. „Dat is echt iets voor mij, zulke dingen vergeet ik dan in de euforie rond zo'n duel." De laatste hindernis op weg naar een Europese titel heet Spanje, dat eerder op de avond Engeland met 3-1 had versla gen. Van 't Hek: „Spanje heeft een goede ploeg, voor mij is het dé verrassing van het toernooi. Maar ik zie de finale met ver trouwen tegemoet. We hebben eerder deze week bezwezen dat we Spanje kunnen hebben." Nederland: Toxopeus; Van den Boog aard, Holsboer, Vossen en Plesman; Levvin, Steenberghe en Kooien (45. Van der Wielen); Teeuwen, Kuipers en De Ruiter. Vliegende wissel; Derks. Konchellah naar 'Gouden Spike' leiden Billy Konchellah is vanmiddag in Leiden te bewonderen. De Kenyaanse atleet zegde gisteravond zijn komst naar de door AV Holland georganiseerde wedstrijden om de 'Gouden Spike' toe. Konchellah komt in Leiden uit op de 800 meter. Hazen zul len trachten de snelle Kenyaan naar een toptijd te sturen. Overi gens zal ook Studio Sport vandaag de kunststofbaan in de Leidse Hout met een bezoek vereren. Optimisme over Marco van Basten milaan AC Milan is optimistisch over de terugkeer van Marco van Basten. Manager Adriano Galliani heeft in een interview met de Italiaanse krant Gazzetta dello Sport verklaard dat de aanval ler, die wegens een enkelblessure al twee jaar niet in actie kwam, zich op 20 juli in het trainingskamp Milanello meldt voor de voorbereiding op het nieuwe seizoen. Blijlevens mee naar de Tour leende Cees Priem heeft besloten Jeroen Blijlevens op te nemen in zijn TVM Tourploeg. De Brabantse renner, dit seizoen al goed voor zeven overwinningen, zal vooral in de eerste week van de Ronde van Franrkijk zijn krachten met de internationale sprinte lite kunnen meten. kerkrade gpd „Als Van den Herik goed naar de televisie heeft gekeken, dan weet hij dat hij nog niet klaar is met Roda JC." Was Theo Pickée vorige week nog razend over de handelwijze van PSV met be trekking tot de jacht op Thomec Iwan, wat Feyenoord bij de Roda-voorzitter teweeg heeft gebracht staat niet in verhou ding met de woede van toen. Zijn betoog is doorregen met termen als 'overval', 'laakbaar handelen', 'verwerpelijk' en 'tuchtrecht'. Feit is dat Thomec Iwan ko mend seizoen bij Feyenoord speelt. Maar voor het zover is zullen er nog heel wat harde no ten gekraakt worden. Pickée: „Van den Herik heeft zich heel wat ellende op de hals ge haald." Feyenoord meldde zich enke le weken geleden al eens bij Roda voor Thomec Iwan, maar kreeg toen hetzelfde te horen als PSV enkele dagen later: hij is niet te koop. Om die boodschap kracht bij te zetten, bracht Roda JC het prijskaartje, dat aan de Poolse aanvaller kleeft meteen mee naar buiten: vijf miljoen gulden. „En geen honderd gul den minder, want dan gaat het niet door," liet bestuurslid tech nische zaken en geldschieter Nol Hendriks er steevast op vol gen. Het Rotterdamse bod ligt ver moedelijk bij twee miljoen. Geen transferbedrag voor Iwan, maar een regelrechte belediging voor Roda JC. „Voor mij is het duidelijk," aldus Pickée. „Feye noord weet dat Iwan vijf mil joen moet kosten en doet een laag bod. Het verschil steekt Iwan als salaris in zijn zak." In middels heeft Roda JC brieven naar Iwan, diens zakenbeharti- ger De Zeeuw en Feyenoord verstuurd en geprotesteerd te gen de gang van zaken. „Iwan en zijn zaakwaarnemer hebben we laten weten dat we niet akkoord gaan met de ont binding van de arbeidsvoor waarden. Feyenoord is in ken nis gesteld van het feit dat we niet akkoord gaan met de hoog te van de schadevergoeding, zo heet in dit geval het transferbe drag. Bovendien volgt er een tuchtrechtszaak." Voordat de overgang in kannen en kruiken is, zal de arbitragecommissie nog heel wat uren moeten in vesteren. „En als er geen volle dige overeenstemming komt, voetbalt Iwan niet." De woede bij Roda JC is zeker niet geveinsd. Men voelt zich in Kerkrade overvallen door de macht van het geld. Pickée: „Als Servé Kuijer (algemeen direc teur, red) donderdagavond niet toevallig nog even was terugge gaan naar het stadion, dan had den we het nieuws van de transfer van onze werknemer uit de krant moeten vernemen. Wij zijn machteloos tegen dit soort overvallen. Dit is dodelijk voor .het betaald voetbal. Zo gauw er een subtopper boven het maaiveld komt, wordt zijn kop eraf geslagen." Er is veel geld nodig om het vertrek van Iwan te compense ren. En dat geld wil Roda van Feyenoord zien. „Een speler als Iwan vind je amper in Europa. Feyenoord heeft hem ook niet gevonden. En geloof mij maar dat ze het hebben geprobeerd. Anders hadden ze zich zeker niet deze ellende op hun hals gehaald." Roda JC was al op zoek naar een centrum- en een linkerspits en zal er nu nog een speler bij moeten halen. Een hele nieuwe voorhoede dus. Mogelijk dat de Limburgse club nu ook wordt gedwongen om op rooftocht te gaan. Die tendens is ingezet door Ajax, PSV en Feyenoord. En dat alles voor een speler, waarvoor Roda JC driekwart jaar geleden nog hemel en aar de heeft moeten bewegen om een arbeidsvergunning te krij gen. Marieke Bethlehem wil regionale gezelligheid niet missen halle anp/dpa iplhen peter klein ^ennismedwerker lo zeker als de Finaleplaats in iet A-toernooi in Delden was, onzeker is Marieke Betlile- ïem over het feit of ze de A-sta- us wel wil halen. De Alphense, bij de Bahlmann Open op laar club TEAN favoriet is voor ede eindzege in de B-afdeling, leeft erover nagedacht, doet weloverwogen uitspraken, maar 'oegt aan elk van die uitspraken len weer weloverwogen 'maar' oe. De finaleplaats in Delden in vas echter een niet te ontken- ïen feit, zoals ook de resultaten n de competitie erop wijzen, 3 lat Bethlehem bij TEAN onder laar werkelijke niveau lijkt te K ipelen. De A-status is natuurlijk een aoontje op je werk", vertelt "Bethlehem voorafgaand aan laar partij op TEAN uit de weede ronde tegen Arjette van r<ftoort. „B-speler kan tegen- ivoordig iedereen worden. Je" cunt later alleen maar zeggen, Jat je een goede speelster bent jeweest, als je op de A-lijst hebt ;estaan. Maar, de A-toernooien lijn bepaald niet de leukste oernooien om te spelen." De ieizoenstart van de Alphense was voortreffelijk. Maar ook de kwam ze in het prille seizoen al tegen. „Bij .eeuwenbergh had ik tegen Iris Iterkenburg op 6-2 in de tie break van de derde set liefst vier matchpoints. Ik verloor nog." Marieke Bethlehem: „B-speler kan tegenwoordig iedereen worden." ARCHIEFFOTO LOEKZUYDERDUIN Koninginnekoppel Twee jaar geleden probeerde Bethlehem het al eens in het grote werk. Ze was van de twee de Alphense vereniging, Nieuwe Rabobank Sloot, naar d'e derde klasse bij Unicum overgestapt. De com petitie verliep uitstekend, maar in de toernooien bleef een doorbraak uit. Bethlehem keer de terug naar haar woonplaats voor een plek in het eerste team bij TEAN. Samen met de dit sei zoen door ziekte gevelde Anne- miek Wissink vormde ze een bijna onverslaanbaar koningin nekoppel. Ook zonder Wissink was de Alphense onbetwist de grote steunpilaar van het eerste mixedteam. De singlescore in de derde klasse was vlekkeloos, terwijl slechts een enkel vrouwendub- bel en twee mixen ingeleverd hoefden te worden. „Als je zulke resultaten boekt en je bent eer lijk, dan speel ik inderdaad te laag. Maar de club is gezellig en daarbij ook lekker dichtbij." Een verklaring voor haar suc- cesjes heeft Bethlehem niet., „Vorig jaar had ik een dipje, maar deze winter heb ik goed getraind. Juist als' je een seizoen minder speelt, heb je, denk ik, extra zin. Bij het begin van de competitie dacht ik al yes, ik ga ervoor. Aan de andere kant heb ik nu mijn diploma VWO op zak en ga ik in Leiden rechten stu deren. Misschien vind ik straks studeren wel leuker dan tennis sen. Ik heb wel de ambitie om A-speelster te worden, op de nationale ranglijst sta ik in de buurt van plaats 100. Ik denk ook veel over mijn tennis na. Vorige week verloor ik in de derde ronde van de A-kwalifika- ties bij ALTA van een Duitse. Van zo'n nederlaag heb ik toch weer een dipje. Het zit mij wel een beetje tussen de oren." Wild-card Hoewel Bethlehem het niet naar buiten uitdraagt, verraadt haar programma ook haar doel voor dit jaar, die begeerde A- status. Bij Iduna in Utrecht is ze rechtstreeks tot het hoofdtoer nooi toegelaten. Ze aarzelt of ze in B op de districts wel zal sin- gelen. „Ik zou graag een wild card willen hebben voor het toernooi van Roomburg, anders moet ik in die week maar voor Spaerinda in Bunnik inschrij- Ook de A-toernooien van de Delftse TB en Zuid West staan op het programma. De geringe belangstelling voor de B-Mas- ters („moet nog kunnen") ver raadt eveneens haar interesse voor A. „Maar dan wil ik in de dubbel wel B-speelster blijven. Dan kan ik daar nog leuk in mee blijven doen." Bethlehem bevindt zich duidelijk op die weg vol obstakels naar de natio nale top, maar wil de regionale gezelligheid, zoals op TEAN, niet missen. Er bestaat een Haarhuis-Eltingh wet, zei Paul Haarhuis eens. Als de een goed speelt in het enkel, speelt de ander slecht. En gaat het uitstekend in de dubbel. Op gras schijnt die wet niet op te gaan. Haarhuis en Eltingh presteren uitstekend in Halle, het Klein-Wimbledon waar de graszoden in het rond vliegen. Beide spelers bereikten gisteren in het enkelspel de halve eindstrijd. In het dubbel waren ze een dag eerder al zeker van de laatste vier. Haarhuis was 75 minuten in de weer met de als eerste ge plaatste Kafelnikov. De Rus pak te de eerste game, Haarhuis de daaropvolgende zeven, 6-1 1-0. Daarna ontwikkelde zich een gelijkopgaande wedstrijd waar in Kafelnikov twee dozijn dub bele fouten sloeg. In de tiebreak sloeg Haarhuis op het derde matchpunt toe, 7-5. Tegenstander van Haarhuis in de halve finale werd Michael Stich, titelverdediger, derde ge plaatst en op Wimbledon tegen stander van Eltingh in de ope ningsronde. Stich versloeg de Amerikaan Reneberg moeite loos, 6-3 6-4. Eltingh stond op baan een tegen de Nieuwzee- lander Steven, 6-3 5-7 6-4. De Heerdenaar is voor de Duitsers „derGeheimtip". Eltingh staat in de halve eindstrijd tegenover Mare Ros set. De olympisch kampioen serveerde met 24 aces Jimmy Connors (7-6 6-3) uit het toer nooi. CIRCUIT IN CIJFERS TEAN HEB1: J. Vink - T Boef 6-2, 6-3; M Nagelkerken - R.P. Hartwijk 6-4, 5- 7,6-3 DEBl.-H. Boers- M. Griekspoor3-6, 7-5, 6-3; M. Bethlehem - A. van Noort 6-2, 6-4. HEC1: W. van Schie - M. Hoekstra 6-4, 6-3; J. Weerheim -R.de Wolf 6-2,6-1. Nederland is in een klap vijf beroepsrenners rijker. Zelfs de neo- profs in kwestie - nationaal kampioen Pascal Appeldoorn, Ray mond Thebes, John den Braber, Marcel Luppes en Anthony Theus. De renners maakten tot gisteren nog deel uit van de Europolis- amateurformatie. Zij profiteren nu van een samenwerkingsverband tussen de TVM-wielerploeg en Polis Direct, dat zich als een nieuwe verzekeringsvorm op de Nederlandse auto-assurantiemarkt be geeft. Vanaf 1997 is dat bedrijf hoofdsponsor van de rennersstal van Cees Priem. Tot die tijd zal de overname van TVM door Polis Direct gefaseerd gebeuren. De overeenkomst tussen beide verzekeringsbedrijven kwam don derdag, na een lange dag vol beraadslagingen, tot stand. Beide par tijen vpnden elkaar, want TVM wilde af- en Polis Direct wilde op bouwen. „In alleen een co-sponsorschap hadden we absoluut geen trek," stelt Hans Mauritz die als adviseur van Interpolis-directeur Wim de Witte optrad en bij de onderhandelingen aanwezig was. „TVM stelde zich echter zo genereus op, dat De Witte en ik elkaar aankeken en zeiden: 'hoe is dat nou mogelijk?' We knepen elkaar in de wangen of we niet droomden." Maar de 'droom' van Wim de Witte - in een grijs verleden ook al sponsor op de wielermarkt met Unigarant - en Hans Mauritz kwam uit. Overeengekomen werd de nieuwe verbintenis direct in te laten gaan, direct nieuwe tenues te laten maken en bij wedstrijden in de Benelux ook al de komende anderhalf jaar Polis Direct als voor naamste sponsor op de wielertrui te zetten. Bergkamp Het knappe van de Engelse boulevard pers is dat niets lang voorde Engelse boulevardpers verborgen blijft. Achtenvijftigduizend gulden. Per week. Of dit bruto of netto is weet ik niet zo 1,2,3, maar ik vermoed dat de Bergkampen er, mits me vrouw Bergkamp creatief om springt met het huishoudgeld, redelijk rond van kunnen ko men. Misschien dat ze zelfs wat over kunnen houden voor later, bijvoorbeeld door eeps per week een maaltje fish 'n' chips af te halen bij de afhaal-fish 'n' chips (doen alle Engelse profs, zeggen thuis dat ze naar de af haal-fish 'n' chips gaan, maar sturen hun jaguars rechtstreeks naar de pub, zuipen zich een gat in de kraag, slaan onderweg naar hun dealer twee disco- theekgangers in elkaar, doen een gokje in de illegale toto, rij den veel te hard met de fish 'n' chips naar huis, lezen daar in de krant waarin de kleffe hap vis is verpakt dat ze niet alleen be trapt zijn op openbare dronken schap, cocaïne- en gokversla ving, amokmakerij en wegpira- terij, want het knappe van de Engelse boulevardpers is dat niets lang voor de Engelse bou levardpers verborgen blijft, maar dat ze in the meanwhile nog in het uitgaansleven zijn gesnapt tezamen met de twee de prijs-winnares van de Kelly Bundy-lookalike-verkiezing, echt, Dennis zal er achter ko men dat de paparazzi de kwaadsten niet waren, enz., enz.), als hij dit tenminste blieft, Ffsh 'n' chips, op lasagna was Dennis ook al niet tuk, maar goed, alles heeft zijn gemak, want aan een onschuldig ritje naar de afhaal-fish 'n' chips kle ven gevaren waarvan Den nis nog het flauwste benul niet heeft. Op het moment is het tussen Bergkamp en de Britse pers koek en ei. Dit komt doordat Bergkamp, die er in Italië juist alles aan gelegen was zich in niets als een Italiaan te gedra gen, nu al Engels gedrag ver toont. Namelijk, humor. Nie mand die het ooit geweten heeft, maar Bergkamp kan erg humoristisch zijn, bleek tijdens de kennismaking met de pers op Highbury. „Ik heb twee jaar in Milaan ge speeld en één prijs gepakt. Daarom vind ik niet dat ik er mislukt ben." Denk er een gekke b^k en een raar loopje bij en hel is Mr. Bean, maar het was Bergkamp die het zei en op Highbury steeg een beschaafd gelach op. Berg kamp geraakte nu op dreef.en met het gezicht in de plooi, als of hij zichzelf heel serieus nam (kenmerk van de droge, Britse humor): „In het Nederlands elf tal heb ik de afgelopen twee jaar behoorlijk gespeeld. Eerst zacht gegrinnik, daarna onbedaarlijke lachsalvo's, ach ter in de zaal viel een seniorre porter van een Londens tabloid flauw, een fotografe is met kramp opgenomen in het hos pitaal. Bergkamp was nog niet klaar, maar de eigenaar van Ar senal greep persoonlijk in om ongelukken te voorkomen. Dat Bergkamp zich nu al thuis voelt in Engeland, zoveel is wel duidelijk. Of de Engelse pers het ook blijvend goed voor heeft met de Icomiek, is nog niet te zeggen. Dat zullen we pas we ten na de eerste gemiste kan sen, de eerste op de paal ge schoten penalty en vooral na de eerste goed bedoelde vuistslag van het sympathieke Britse voorstoppersgilde, het is van belang hoe Bergkamp zich daaronderhoudl. Vat hij dit op als all in the game of meldt hij zich wekenlang af met kiespijn en trekt hij zich onbereikbaar voor de pers terug op de privé-golfbaan onder zijn landhuis? Ik hoop stiekem op het laatste. The Sun drukt dan alle tele foongesprekken af van de Berg-, kampen met Spakenburg, de postbode blijkt een undercover, de waakhond staat op de loon lijst van Fleet Street en het gor dijn dat de Bergkampen elke avond neerlaten alvorens zich over te geven aan de geneugten van het mens-erger-je-niet-spel, is een starreporter in vermom ming die onthult dat mevrouw Bergkamp altijd wint en dat Dennis maar zelden een zes gooit, want het knappe van de Engelse boulevardpers is dat niets lang voor de Engelse bou levardpers verborgen blijft. Frank Snoeks is verslagge ver van Studio Sport

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19