Fusie scholen leiderdorp heeft effect an Alphenstaete: een ideale woongemeenschap Voorschoten: geen slaapdorp van Leiden Koetshuis taboe voor krakers Regio Leiden/Rijn Veenstreek Je fusie van de drie openbare scholen in Leiderdorp is (Dg niet eens helemaal rond, maar begint zijn vruchten J af te werpen. Zo groeit het leerlingental van de Konin- 3in Julianaschool aan de Kom van Aaiweg weer gestaag. Je school verwelkomde gisteren de honderdste leerling. ]e afgelopen jaren schommelde dit aantal steeds rond tachtig. personeel. Van de drie scholen die Van Dijk onder zijn hoede heeft, krijgt De Hobbit veruit de mees te aanmeldingen. De Hobbit heeft twee locaties in de wijk Buitenhof en in de wijk Voor hof. Met name de school aan de Klerkenhof in de Buitenhof is zeer geliefd. De school zit met 250 leerlingen tjokvol. Tot voor kort namen ouders het zekere voor het onzekere en gaven hun kinderen zo vroeg mogelijk op voor De Hobbit. Maar dat liep op een gegeven moment de spuigaten uit. „We kregen in schrijvingen binnen van kinde ren van vier maanden oud!", al dus Van Dijk. De school heeft de minimumleeftijd nu gesteld op tweeënhalf jaar. De problemen rond de sprei ding van kinderen over de twee locaties behoren inmiddels tot het verleden. „Ouders weten nu dat hun kinderen ook geplaatst kunnen worden in het gebouw aan het Heelblaadjespad, als ze zich voor De Hobbit aanmel den." Eind 1993 was dat nog niet in de reglementen geregeld en moesten 100 leerlingen ge dwongen worden overgeplaatst van de uitpuilende school aan de Klerkenhof naar het Heel blaadjespad, waar te weinig leerlingen zaten. Dat ging met de nodige strubbelingen ge paard. Achteraf vonden veel kinderen het helemaal niet erg. „Ze kwamen uit een overvol ge bouw. Opeens kregen ze rust", aldus Van Dijk. |derdorp»judy nihof }l% besef begint door te drin- Iqn dat het openbaar onderwijs het oude dorp dankzij de fu- p in elk geval voor lange tijd is ^waarborgd. De vrees dat de "Jhool zou moeten sluiten, om it het leerlingaantal sterk on- |r de norm van het ministerie eef, zat er flink in bij de ou- vJrs. „Die neerwaartse spiraal is heel duidelijk doorbroken.", ]gt algemeen directeur H. van Ijk. „Daar komt bij dat er eeds meer jonge gezinnen ko len wonen in het oude dorp. pi komen af op de oude huizen T de sfeer. Het is toch een u jchte gemeenschap Van Dijk zwaait al enige tijd b een soort superhoofd de epter over drie openbare ba kscholen: De Hobbit, die is rdeeld over twee locaties, de e fins Willem Alexanderschool 2ji de Koningin Julianaschool. ke school beschikt ook nog eeds over een eigen eigen Jrjofd ofwel 'locatieleider'. Maar i tegenstelling tot Van Dijk, die Ch puur bezighoudt met de Ikelijke kant, hebben deze lo- aitieleiders hun handen vrij ]or het onderwijs zelf. jDe fusie, die in september de- aitief zijn beslag moet krijgen Jrj alleen van administratieve ird. Verder veranderde er niet jflveel: alle gebouwen blijven [staan en de scholen behou- ll>n hun eigen onderwijssys- ieem. Ook heeft het samengaan jen gevolgen gehad voor het voorschoten De krakers die in het koetshuis op landgoed Ter Wadding wonen, moeten weg. Als ze niet voor 1 juli zijn vertrokken, wordt het historische pand op de grens van Lei den en Voorschoten ontruimd. De eigenaar, de provincie Zuid-Holland, eist het vertrek van de krakers omdat het koetshuis wordt gerestaureerd. Naar verwachting zullen de bewo ners het pand vrijwillig ontruimen. „Ze hebben destijds het pand gekraakt om de sloop van het koetshuis te voorkomen. Nu zeker is dat het koetshuis wordt gerestaureerd, hebben ze in feite bereikt wat ze wilden", aldus de advocaat van de krakers. Het koetshuis op landgoed Ter Wadding zou aanvankelijk gesloopt worden voor de aanleg van een weg naar de Stevenshof. In mei 1993 namen krakers echter bezit van het pand. Met het besluit van de gemeente Leiden het koetshuis op de monumentenlijst te plaatsen, was de sloop definitief van de baan. foto hielco kuipers Ondernemers willen bedrijven op de oude velden van SVLV 4eeuw verlicht et bekendste kunstwerk van jphen aan den Rijn is sinds de- T week ook 's nachts te zien. Luchtspiegeling, de immen- afbeelding van een vliegende eeuw op de zijmuur van de iestroomflat, heeft tegen- Dordig verlichting. Het voet- ht bij het kunstwerk van de 'erleden Alphense kunstenaar jen Scholten is afgelopen dins- jg officieel ontstoken. De,ver- jjhting is bekostigd door de ge- j Jeente Alphen in het kader van }I5 kleine kunstprojecten. Zoekt u zoiets Wij vinden het voor u voorschoten alice van schuppen Ondernemersvereniging Voor schoten (OW) wil bedrijven in het Burgemeester Van der Hoe ven sportpark. De OW maakte deze wens onlangs kenbaar in een brief aan de gemeente. „Het aantal bedrijven in Voor schoten neemt af en het onder nemersklimaat verslechtert", al dus voorzitter J.K. Vos. „De ge meente heeft plannen huizen te bouwen op de voormalige vel den van voetbalclub SVLV, maar wonen zonder werk is niet lang vol te houden. Een ge meente zonder bedrijven kan op den duur geen zelfstandige gemeente zijn." De OW is sinds november vorig jaar actief in Voorschoten. Reden voor oprichting van een ondernemersvereniging is vol gens Vos het verslechteren van het ondernemersklimaat en het sterk teruglopen van de werkge legenheid in Voorschoten. „In de afgelopen 10 jaar zijn hon derden banen verdwenen", al dus de voorzitter. „Alleen de commerciële dienstensector groeit nog steeds, maar vooral het aantal produktiebedrijven neemt af. Er is door de gemeen te geen beleid ontwikkeld om dit probleem aan te pakken. We willen niet dat Voorschoten een slaapdorp onder de rook van Leiden wordt." Begin vorig jaar is een enquê te gehouden onder 300 onder nemingen in Voorschoten. „Uit de enquête bleek dat veel on dernemers geïnteresseerd wa ren in een ondernemersvereni ging", verklaart Vos. „Een der gelijke vereniging bestond nog niet in Voorschoten en er bleek veel behoefte te zijn aan ge structureerde communicatie, vooral richting gemeente." Winkeliers, agrariërs en markt- commissie maken geen deel uit van de OW. Zij zijn georgani seerd in eigen ondernemersver enigingen, zoals de Centrum Winkeliers. Doel van de OW is het verbe teren van het ondernemerskli maat in Voorschoten. De ver eniging wil duidelijk maken aan de gemeente wat de visie is van de ondernemers. „We beharti gen de belangen van de Voor- schotense bedrijven en hebben een spreekbuisiunctie naar de gemeente", zegt Vos. „Het is niet zo dat we ons mengen in individuele belangen van on dernemers. We houden ons be zig met gemeenschappelijke onderwerpen, zoals de beveili ging van bedrijfsterreinen en de aanleg van rijksweg 11, die erg belangrijk is voor de bereikbaar heid van bedrijven in Voorscho ten." Lunch Vier keer per jaar organiseert de OW een lunchbijeenkomst voor de leden. „We nodigen dan een spreker uit. Dat kan een wethouder zijn, of iemand van buitenaf', vertelt Vos. „We heb ben ook een functie als ont moetingsplaats. Ondernemers leren elkaar kennen en er ont staat een blijvend contact." Tussen de bijeenkomsten ver loopt de communicatie via de ijheid, blijheid is het motto n de bewoners van woonceq- 'Van Alphenstaete' aan het r in Alphenplein in Leiderdorp, ie wil sjoelen, bridgen of wil eedoen aan een andere activi- it van de bewonerscommissie welkom, maar: niks is ver- icht. En wie niet van de ge- j eenschappelijke voorzienin- n gebruik wil maken, doet dat woon niet. „We hebben ten- Dtte allemaal gekozen voor ïze vrijheid", zegt mevrouw T. nolders, tweede secretaris van bewonerscommissie. Hoewel het complex met 75 oningen voor 55-plussers al in jaar is bewoond, heeft de ficiële opening pas volgende eek plaats. Dat leek de bewo- irscommissie beter. „Er moest j >g zoveel gebeuren. We zijn pas helemaal op orde", zegt J. de Graaf, voorzitter van de wonerscommissie. Voor de feestelijke opening :eft de commissie een groot intal mensen uitgenodigd, ok de omwonenden hebben :n kaartje gekregen. Een groot intal van hen waren aanvan- -lijk fel gekant tegen de bouw. hoopten dat het Van Alphen- lein, waar scholen waren ge- oopt, een open plein zou blij- :n. Nu het gebouw er eenmaal aat, blijven negatieve geluiden 't. De frisse, vriendelijke uit- raling van het gebouw met jn ronde balkons bevalt veel iensen wel. Maar het meest ïthousiast zijn de bewoners Jf. „Eigenlijk is iedereen tevre- ïn", zegt mevrouw Smolders, jdens een rondleiding door :t complex steken Smolders i De Graaf het niet onder stoe- n of banken. Ze zijn apetrots 3 het wooncentrum. Het complex, dat is gebouwd oor de Humanistische Bouw- ichting Bejaardenhuisvesting is zeer ruim opgezet en In de grote tuin kan meer dan op een bankje in de zon zitten. Een potje jeu de boule behoort ook tot de mogelijkheden, foto henkbouwman beschikt over een prachtige bin- eigen voordeur. Er is geen zie- appartement een alarmsysteem, iets aan de hand is. nentuin met een pergola en een kenboeg, geen keuken. Je moet Dit staat in verbinding met een Maar ook de burenhulp komt jeu de boulesbaan. Iedereen hier alles zelf regelen", zegt meldkamer. Van hieruit kan een in Van Alphenstaete steeds woont zelfstandig in 'Van Alp- voorzitter De Graaf. Wie ziek dokter, de ambulance, iemand meer op gang. „Je merkt dat de henstaete'. „Het is geen bejaar- wordt, krijgt dus niet automa- uit de familie- of kennissen- mensen elkaar na een jaar gaan dencentrum. Iedereen heeft zijn tisch verzorging. Wel heeft elk kring worden opgeroepen als er kennen. Als het nodig is, helpen ze elkaar. Maar ook hier geldt dat niks moet", aldus De Graaf. Wie in een rolstoel belandt, kan in principe in 'Van Alphenstae te' blijven wonen. Daar is het complex met lift en brede deu ren helemaal op berekend. Hoewel iedereen een eigen woning heeft, zijn er ook ge meenschappelijke voorzienin gen, zoals een zaaltje voor acti viteiten en bijeenkomsten, een wasserette en een logeerkamer voor bezoekers. Dè bewonerscommissie van Van Alphenstaete is zeer actief. Voorzitter De Graaf was eigen lijk helemaal niet van plan om lid te worden. Maar hij kon het toch niet laten. „Ik had mijn vrouw nog wel beloofd dat ik nergens meer in zou gaan zit ten. Ik had altijd zoveel be stuursfuncties gehad." De be wonerscommissie regelt van al les en nog wat en vormt een aanspreekpunt voor bewoners, die iets op hun lever hebben. Verder organiseert de groep al lerlei activiteiten, van mode shows en kaartavonden tot bij eenkomsten met politie en brandweer over beveiliging. Minpuntje Er is eigenlijk maar een min puntje aan het wonen in Van Alphenstaete en dat is de over last van jongeren, die in de buurt van het complex rond hangen. Sommige bewoners hebben last van gebal tegen de muur of de harde muziek. Met sommige jongeren vallen vol gens Smolders best afspraken te maken, maar er is ook een har de kern die zich nergens wat van aantrekt. „Dat is jammer. Maar verder zou je het mis schien wel een ideale woonge meenschap kunnen noemen." Donderdag 29 juni om vijf uur wordt 'Van Alphenstaete' officieel geopend. Van Velzen sportman van Warmond Henk van Velzen mag zich een jaar sportman van Warmond noemen. De Warmondse atleet werd gisteravond bij de opening van de Kaagweek in het ge meentehuis uitgeroepen tot beste sporter 1994/1995. Van Velzen, lid van De Bataven uit Leiden, werd afgelopen winter nationaal veldloopkampioen in de sterkste veteranenklasse. Ook op de weg en op de baan was de Warmonder, die pas op relatief late leeftijd met wed- strijdatletiek begon, het afgelo pen jaar toonaangevend bij de veertigplussers. klankbordgroep, waarin naast Vos, E. Griffioen, M. Went en P.J.A. van Raalte zitting hebben. Vos heeft een nuchtere blik op de toekomst van de onder nemingen in Voorschoten. „We hebben niet de illusie om van Voorschoten een echt onderne mersdorp te maken, alhoewel dat natuurlijk wel mooi zou zijn. Ons doel is onder meer het teruglopen van de werkgelegen heid een halt toe te roepen. Er wonen immers nog steeds goed opgeleide mensen in Voorscho ten. We zijn als vereniging goed begonnen gemaakt, met 40 ac tieve leden. Ondernemers heb ben weinig tijd, maar die schaarse tijd proberen we aan de activiteiten van de vereni ging te besteden." Leimuidenaar onderscheiden Leimuidenaar F. Balder is giste ren onderscheiden met de ere medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De 60-jarige Balder kreeg de on derscheiding omdat hij zich in de loop der jaren verdienstelijk heeft gemaakt in diverse func ties. Zo vierde hij dit jaar zijn 40-jarig zakenjubileum en was hij van 1955 tot 1990 actief bij de vrijwillige brandweer. Verder was hij zeventien jaar voorzitter van de Stichting Eigen Woning- bezit en maakte hij zeven jaar deel uit van de winkeliersvere niging Leimuiden/Rijnsaterwoude. Balder was tenslotte de grond legger van het huis-aan-huis- blad Het Witte Weekblad. Referendum Leiderdorp stapje nader leiderdorp* judy nihof De kans is groot dat Leider dorp straks ook in de ban komt van het referendum. Een initiatief-voorstel van de fractie van D66 om een refe rendum-verordening in het leven te roepen, staat bin nenkort op de politieke agenda. Maandag 17 juli pra ten de fracties in een extra commissievergadering over het onderwerp. De beslissing valt in de gemeenteraad van 11 september. Het moet wel heel raar lo pen als het voorstel van D66 om referenda formeel moge lijk te maken onvoldoende steun krijgt in de raad, denkt D66-ffactievoorzitter E. Grootaarts. Zeker nu de WD-fractie onlangs bekend maakte wel iets te voelen voor een volksraadpleging (over de kwestie van de markt). De fracties van BBL en PvdA hebben al eerder aangegeven wel heil te zien in een referendum. Het initiatief-voorstel van D66 aan de raad behelst een verordening voor de meest eenvoudige versie van een volksraadpleging. Daarbij wordt de mening van de bur ger gevraagd, maar houdt de gemeenteraad het laatste woord. Bijzonder in de verorde ning is volgens Grootaarts de mogelijkheid om referenda in beperkte delen van Leider dorp te houden, bijvoorbeeld over kwesties die in één wijk spelen, en om een referen dum per post te houden. Met name het laatste is volgens Grootaarts nieuw. Stemmen per post is volgens D66 aan zienlijk goedkoper en een voudiger dan de traditionele manier van. stemmen, via stembureaus. Een derde mogelijkheid in de verordening die de demo craten voor ogen hebben, is om niet een simpele ja/nee- vraag te stellen maar om de bevolking te laten kiezen tus sen meerdere alternatieven'. Al in april diende D66 een initiatief-voorstel voor een referendumverordening in, maar een reactie van de zijde van het college hierop bleef uit. Pas onlangs vond een ge sprek over het onderwerp plaats met burgemeester M. Zonnevylle en wethouder P. Bouman (PvdA). Volgens Grootaarts was dit een 'vruchtbare bijeenkomst', waarin juridische en inhou delijke suggesties werden ge daan, die D66 verder wil ver werken in zijn voorstel. Een bouwmarkt is wat anders dan een voddenpakhuis De aspirant-huurder vertelde de eigenaar dat hij in de bedrijfshal een bouwmarkt wilde exploiteren. Partijen sloten snel een huurovereenkomst. Dat doe-het-zelfwerk van de verhuurder had onverwachte gevolgen. Blijkens een aanschrijving van de gemeente had een ambtenaar vastgesteld dat de bedrijfshal in strijd met het bestemmingsplan gebruikt werd als voddenpakhuis. Zelfs bij ogenschijnlijk simpele zaken als het opstellen van huurovereen komsten blijkt het inschakelen van deskundigen geen luxe. Bij Teekens Advokaten bent u daarvoor aan het goede adres. TEEKENS ADVOKATEN Zeker in zaken lid Lawspan International, een associatie van advokaten in de EU Leiderdorp Karolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC, tel. 071 -41 30 21, fax 071 -41 06 84 Leiden Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG, tel. 071 - 32 27 38, fax 071 - 32 14 21 "i\TERDAG 24 JUNI 1995

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13