WH wil 'drenkelingen' oppikken 'Huilen is schoonmaak van binnen' Kerk Samenleving Leiden ZATERDAG 24 JUN11995 972 REDACTIE* DICK VAN D 'Vrijzinnig gedachtengoed moet beter worden uitgedragen' In groten getale haken kerkgangers tegenwoordig af. De WH wil potentiële kerkverlaters 'binnenboord' houden. Dijk heeft de vaste overtuiging dat dat in sommige gevallen kan lukken als het vrij zinnige gedachtengoed beter wordt uitgedragen. Daaraan heeft het in haar ogen in het verleden nogal eens ontbroken. Mede daardoor, zo luidt haar analyse, hebben de hervormde en gereformeerde kerken in de jaren 50 en 60 'een ruk naar rechts gemaakt'. Waarmee ze bedoelt dat de orthodoxen de overhand hebben gekregen in deze kerken, terwijl de vrijzinni gen de kerk werden uitgejaagd. Vrijzinnigen zullen meer aan de weg moeten timmeren. Daaraan wil Foekje Dijk haar bijdrage leveren, hoewel ze be seft dat het bedrijven van zen ding eigenlijk niet past bij haar en haar geestverwanten. „Wij kennen geen dogma's." Het uit dragen van het vrijzinnige ge dachtengoed is nodig, beseft zij, gezien de vele misvattingen die er leven. „De meeste ortho doxen hebben geen goed beeld van ons. Zij zien zien ons als veroorzakers van kerkscheurin gen. Terwijl wij daar nu juist he lemaal niet op uit zijn. Óns ide aal is een kerk waarin ieder mens tot zijn of haar recht komt. Daaraan willen wij ons steentje bijdragen. Vrijzinnigheid is voor velen synoniem aan vrijblijvendheid. Dat is volgens Foekje Dijk ook al zo'n misverstand. „Orthodoxe mensen hebben de neiging alle verantwoordelijkheid af te wen telen op God. Binnen de vrijzin nigheid wordt de individuele verantwoordelijkheid beklem toond. Ieder mens is verant woordelijk voor zijn of haar ei gen daden. Als de oorlog woedt in Joegoslavië zul je ons niet ho ren zeggen: 'hoe kan God dat nóu toelaten?' Natuurlijk weet ik dat wij er hier ook niet veel aan kunnen doen dat ze elkaar in voormalig Joegoslavië in de haren vliegen. Maar in je eigen, kleine wereld kun je als mensen Door het oprukkend fundamentalisme, 'de EO en dergelijke', voelen veel mensen zich niet thuis in de Samen op Weg kerken. „Als je zondag op zondag vanaf de kansel hoort over het verzoenend bloed van Christus, en je kunt daar niks mee, dan voel je je niet begrepen", zegt Foekje Dijk uit Stedum. Zij is vrijzinnig voorganger in Assen en werkt sinds enkele jaren namens de Provinciale Vereniging van Vrijzinnig Hervormden (WH) tevens als pastoraal consulente in Groningen en Drenthe. M'WlififWl-llllli'iM wel je bijdrage leveren aan vre de." Alleen bidden voor mensen die het moeilijk hebben is niet genoeg, vindt Dijk uit. ,,Als je een buurman gebrek ziet lijden, is bidden voor zo iemand één ding. Maar je moet daarnaast de daad bij het woord voegen door te delen uit je eigen over vloed." Vrijzinnigen kunnen volgens haar niet zo goed uit de voeten met massieve, bijbelse waarhe den. Bij gebrek aan weerwoord zijn veel vrijzinnigen in de loop der tijdens uit de kerk gevlucht, zo stelt ze. Vrijzinnigheid, zo legt ze uit, is ook meer dan een geloofsleer. „Het is een manier van zijn en van denken. Het komt in gedrag tot uiting." De provincie Groningen telt onge veer 800 geregistreerde vrijzin nig hervormden. Hoeveel dat er in Drenthe zijn, weet mevrouw Dijk niet. Maar het is haar vaste overtuiging dat aanzienlijk meer mensen de vrijzinnige be ginselen aanhangen. Tegen het Samen op Weg-fu- sieproces, zoals dat thans ver loopt, heeft de WH-vertegen- woordigster de nodige bezwa ren. Vooral tegen het mam moetkarakter van de toekomsti ge fusiekerk. Toch deelt ze de opvattingen niet van Zwingli- predikant Frans Brinkman uit Odoom, die wil dat de vrijzinni gen breken met de hervormde kerk. „Als je eruit stapt, raak je het contact kwijt. Dan kun je ook geen drenkelingen meer oppikken die in de SoW-kerken dreigen te verdrinken", somt ze haar bezwaren op. Hoewel dominee Brinkman de negatieve beeldvorming van vrijzinnigen als potentiële kerk- verscheurders bëvestigt, zegt mevrouw Dijk zich de reactie van haar collega-voorganger wel te kunnen voorstellen. „Or thodoxen hebben de neiging ons zo'n beetje af te schilderen als heidenen. Je wordt wel eens moe als je altijd maar opnieuw moet uitleggen dat vrijzinnigen de evangelische boodschap wel degelijk serieus nemen." Vrijzinnigen hebben niet de pretentie op alle vragen een antwoord te hebben. „Wij leven in een wereld vol onzekerhe den. Als vrijzinnigen mogen wij leven met een vraagteken", zo zegt ze. Met een beeld van Jezus Foekje Dijk: „De meeste orthodoxen hebben geen goed beeld van ons." die al het lijden in de wereld op zich heeft genomen, zegt ze niet uit de voeten te kunnen. „Daar voor is er nu nog teveel lijden in de wereld. Hiervoor zal een an dere theologische weg moeten worden gevonden. Natuurlijk denk ik dan aan de eigen ver antwoordelijkheid van de mens. Ik geloof niet in een lichamelij ke opstanding. Maar ik geloof wel in een opstanding, waarbij wij de vertegenwoordigers van God op deze aarde zijn gewor den. Door onze handen zal het allemaal moeten gebeuren. Maar hoe dat precies zit, weet ik ook niet. Dat laat ik open." LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Rooseveltstraat 82 071-356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19,30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G, P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M, Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Advertenties: 071-32 Familieberichten: 023-31 023-32 Redactie: 071-32 Hoofdredactie: 071-31 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-35 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-14 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom betaling) per jaar (acceptgiro) ƒ3 per jaar (autom. betaling) 3 VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) 1 LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAh Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere lee dicap hebben), is een samenvatting va regionale nieuws uit het Leidsch Dagbl; geluidscassette beschikbaar. Voor infori 08860-82345 (Centrum voor Gesproker tuur, Grave). N H U I Z E I met de dienstdoende ZIEKE ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vj woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessen! en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor p ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45-21.00 uur Special Carë Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 uu na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse II daarnaast ook 11.15—12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uuf (voor vaders tot 2 uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uui 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kla: en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uui 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 urn leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluit voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime zoek moeelijkneid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden dé volgende tijden: keel-, neus- en oorh kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkundi heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-1 uur; b Y VAN EGMOND, 071 -356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071-35! ewondering en hoon. Twee za- I J ken die makelaar Harry Mens in ruime mate ten deel zijn geval len. Toen hij Pavarotti naar Nederland haal de was hij opeens 'de impresario van de eeuw'. Maar al de dag na het concert kreeg hij te horen dat hij de tenor zou hebben ge prostitueerd. En ook voor zijn politieke as piraties heeft Mens zwavel en pek over zich been gekregen. Maar hij is terug. Op alle fronten. „Zet hem maar aan", zegt Harry Mens, terwijl hij naar de cassetterecorder kijkt. Een stortvloed van woorden en ideeën, hel der geformuleerd, niet zelden met een cyni sche bijklank uitgesproken, breekt los in de sereen ingerichte werkkamer van Mens. Prachtige doeken van Karei Appel en Kees van Bohemen verraden zijn interesse voor kunst. Op het schilderij van Van Bohemen zijn vaag de contouren te zien van de bok ser Floyd Patterson, de panter die zich tien ronden lang gek liet slaan om daarna ver pletterend terug te komen. „Zie je die zwarte en bruine kleuren? Wat een drama! Kees van Bohemen was toen al ziek. Hij is overleden aan kanker. Ik geloof dat je zoiets aan de werken van schilders kunt zien. Dat ze dan onbewust meer som bere kleuren gaan gebruiken. Als je de laatste schilderijen ziet van een man als Strijbos is het allemaal bruin en zwart. Het licht gaat uit. Er zit al dood in zijn handen." „Ik heb mijn belangstelling voor kunst van mijn vader. Hij was bollenkweker in IJsse. In de winteravonden schreef hij to neelstukken voor een toneelvereniging. Hij heeft eens een passiespel geschreven. 'De borah' heette dat. Met dat toneelstuk gin gen ze in de vastentijd de hele Bollenstreek af. Ik mocht mee met mijn vader, achterop de fiets. In 'Deborah' kwam een vreselijk onweer voor. Broeder Claudius maakte dat onweer met een grote aluminium plaat. Ik mocht nooit tot het einde van het stuk blij ven van mijn moeder. Ze zei altijd tegen me: Als het onweer is geweest, moet je naar huis." „Ik maakte kennis met de dramatiek van het theater. Met kunst. Nu ik ouder word, merk ik dat dat terugkomt. Van je twintigste tot je veertigste ben je bezig met het verdie nen van geld. Je wilt geschiedenis maken. Na je veertigste zie je dat geld eigenlijk maar heel relatief is. Een jaar of acht gele den ben ik kunst gaan verzamelen. Verkeer de kunst aanvankelijk. Maar je smaak gaat vooruit." „Ik weet wel dat veel mensen met een scheef oog naar mijn kunstverzameling kij ken. Zoiets gunnen ze je niet. Dat komt om dat de Nederlander geen 'savoir vivre' heeft. Ik denk dat de Nederlander moet leren ac cepteren dat er in het leven mensen zijn die iets meer hebben dan een ander. Ik heb een Bentley. Het is inmiddels al een oude wa- Hij is er een jaartje tussenuit geweest. Om even los te komen van alle commotie rond zijn persoon. Maar makelaar Harry Mens (48) uit Lisse is terug. En hij praat nog even openhartig als altijd. gen maar elke dag is het weer optocht. Dan zie je ze bij stop lichten bedenkelijk naar je kij ken. Als je in Brussel met zo'n auto rijdt, gebeurt er niks. In Amerika loopt Donald Trump handtekeningen uit te delen aan jongens en meisjes omdat die trots op hem zijn. Hier is succes verboden Roeping Mens heeft zijn lidmaatschap van de WD opgezegd nadat de top van deze partij hem had weggemanoevreerd. Maar dat betekent .niet dat het 'politieke dier' in de Lissese makelaar tot bedaren is gekomen. „Het klinkt misschien pathetisch", zegt hij, „maar er is een stem in mij die zegt dat ik wat kan bete kenen voor dit land. Het is een roeping. Tachtig procent in de Tweede Kamer heeft die roe ping niet en ik wel. Dat is juist het grote verschil tussen hen en mij. Ik denk er wel eens over om weer op het oude nest terug te keren, bij het CDA dus. Maar eigenlijk ben ik er van overtuigd dat ik het alleen red als ik een eigen partij begin. Dan laat ik ze daar in Den Haag echt alle hoeken van de kamer zien en haal ik veertig zetels. Want in de kaste van de zittende politie ke partijen is geen ruimte voor Harry Mens. „De zittende politici en be stuurders maken misbruik van hun gezag. Destijds stuurde de burgemeester van Noordwijk een brief naar de keuzecom missie van de WD met de me dedeling dat ze mij niet moes ten nemen. Ik was volgens heth een gevaar de burgemeester van Noordwijk ijscoman voor de maatschappij. Er zijn onlangs brie- zou zijn, verkocht hij geen ijsje met zijn on- ven van die man bij het vuilnis gevonden, diplomatieke gedrag. Hij ontleent zijn gezag Daaruit bleek dat hij net zo'n soort vieze louter aan zijn functie. Zit hij morgen de ge- brief had geschreven over één of andere meenteraad van Noordwijk voor in zijn ambtenaar die burgemeester wilde worden, zwembroek dan heeft hij geen gezag. Ik Die man heeft dus een abonnement op dat wel." soort brieven. Dat troost me dan weer. Er „Er gaat zo verschrikkelijk veel fout in dit zit gewoon een weeffout in die man." land. Neem de discussie over de AOW. Dat „Ik kan niet tegen misbruik van gezag. Als probleem wordt compleet verkeerd bena derd. Er zijn een heleboel rijke mensen die helemaal geen behoefte hebben aan AOW. Ik ken een meneer die zijn zaak heeft ver kocht voor honderd miljoen en in Bras- schaat is gaan wonen om twintig procent belasting uit te sparen. Die begint lachend tegen mij te vertellen dat hij trouw de eerste van de maand zijn AOW binnenkrijgt. De rijke Nederlander wil best afstand doen van die AOW ten gunste van de arme Nederlan der. Als je tegen de rijke Neder lander zou zeggen: 'Je hoeft geen vermogensbelasting meer te be talen, blijf maar hier. Maar je krijgt geen AOW', doet hij dat morgen." Levenslang Harry Mens heeft er inmiddels zijn colbertje bij uitgetrokken. Vriendelijk doch beslist geeft hij zijn secretaresse per telefoon de opdracht om het boek over Pa varotti naar boven te brengen. Een fraaiuitgevoerd boek dat herinnert aan één van zijn be langrijkste wapenfeiten op artis tiek gebied. „Ik had dat concert van Pavarotti niet willen mis sen", zegt Méns. „Maar ik zou het geen tweede keer doen. Eerst likt de pers je aan alle kanten. Maar Pavarotti is nog niet weg, of ze beginnen je te trappen. Dan zit jq bij Ursul de Geer en die ci teert dan Gregor Frenkel Frank, die beweert dat ik Pavarotti heb geprostitueerd. Dat ik hem alleen ter meerdere eer en glorie van mezelf naar Nederland heb ge haald. Dat accepteer ik niet. Tel kens wanneer ik de kans krijg, veeg ik die Frenkel Frank de mantel uit. Die man heeft ge woon straf nodig. Mensen die me op dat vlak bezeren, hebben levenslang bij mij. Dat zijn van die salonsocialisten uit de Am sterdamse grachtengordel. Van die mensen die ook in Den Haag de marsroute bepalen." „Die muziek van Pavarotti maakt een golf van emoties in mij los. Ik ben erg emotioneel. Daar schaam ik me niet voor. De men sen mogen aan mij gerust zien i dat ik verdriet heb of moeilijkheden. Als ik naar een begrafenis ben geweest en ik heb flink gehuild, dan is het net alsof ik uit dé sauna kom. Dan kan ik er weer tegenaan. Als ik niet heb gehuild op een begrafenis, ben ik er niet geweest. Huilen is een schoonmaak van binnen. „Ik hou niet van nagemaakte mensen. Je moet altijd jezelf zijn, jezelf niet camoufle ren. Ik heb medelijden met sommige men sen die in de VUT moeten. Als ze eenr hun creditcard hebben ingeleverd bij baas is er niks meer van hen over. Vooi tijd waren het hele Arie's en nu lopei met hun spataderen op de tennisbaar de hoop dat ze de voorzitter daar kun wegduwen. Dan hebben ze tenminste v wat gezag. Zielig. Ik heb Gorbatsjov i moet. Hét was net alsof ik over de heg h met mijn buurman stond te praten, man is echt. Open." Liefde Boem! Pats! Recht voor zijn raap! Dat i; devies van Mens. Maar als het over de li gaat, wordt hij opeens veel minder m deelzaam. Dan begint hij voor het eer stamelen. „Dat zijn privé-zaken", zegt „dat is iets tussen man en vrouw." G Maar van wat voor type vrouw houdt h genlijk? „Ik hou van vrouwen die huiselijk z zegt Mens bedachtzaam. „Mijn doel moeten spinazie kunnen koken. Dat vii belangrijk. Ik heb niets tegen geëma peerde vrouwen maar ik kom er heel tegen van vijfendertig bij wie dat is doo slagen naar de verkeerde kant. En dan pappa op de tennisbaan over naar de gende en Mien zit met het probleem." „Iedere vrouw heeft naar mijn me recht op een kind. Maar sommige vrou laten hun beurt voorbijgaan. En als ze tegen de veertig lopen, krijgen ze een chisch probleem. Je komt oudere mar tegen die voor de tweede keer getro zijn. Vaak met een jonge vrouw. Uit res voor hun oudere man roepen die vrou dan dat ze geen kinderen willen. Ma< kijk door hun ogen heen en zie dat ze gen. Ik heb er moeite mee dat die vrou en mannen de diepgang van hun rel van die tweede rit, niet willen bezeg met een kind." „Het klinkt misschien niet erg modi maar zo ben ik nu eenmaal. Ik kom er eerlijk voor uit dat ik geloof in God. I eens in de zoveel maanden naar de aan de Keizersgracht in Amsterc Meestal ga ik achterin zitten, bij de daars. En dan heb ik weer voor drie m den getankt. Daar, in die kerk, denk ik van alles na. Ook over de dood, ja." „Ik denk dat een hoop mensen te w< met doodgaan bezig zijn. 's Morgens v del ik altijd met mijn honden. Om k over zes. Je komt net uit bed, je moet i evën opstarten. Dan kom ik langs het k hof bij het bos. Daar sla ik steevast kruis. Vaak als je in zo'n bos loopt, be bezig met de problemen van die w Maar elk probleem wordt minder belan als ik op dat kerkhof zo'n open graf zie v iemand morgen in begraven zal wor Want voor hetzelfde geld ben ik het. En is alles opgelost."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12