Leiden Bindend studieadvies universiteit Heerenslager voor de betere kringen Het is toch zo'n gewone 'Te weinig blauw op straat' Stinkende bagger na zomer uit Haarlemmertrekvaart ATERDAG 24 JUN11995 HEF HENNY VAN EGMOND, 071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 Harry Mens y| Harry Mens, de I verguisde makelaar uit Lisse, is terug. Op alle fronten. Hij heeft ideeën genoeg. Fusie /i 3 De fusie van de drie I J openbare basis scholen in Leiderdorp be gint haar vruchten af te werpen. Liftende vrouw kreeg honger leiden Een 36-jarige Rotterdamse is gistermorgen aangehouden langs de A4, waar ze een lift richting Rotterdam probeerde te versieren. Even daarvoor had ze ingebroken in een sportkantine aan de Willem van der Madeweg. De vrouw verklaarde 's och- itends vroeg met een kennis naar Leiden te zijn gereden om drugs te kopen. Na een ruzie zette de kennis haar uit de auto, waarna ze besloot naar de Maasstad terug te liften. Overmand door honger besloot de Rotterdamse vervolgens in te breken bij de kantine. Ze sloeg twee ruiten in en ging er vandoor met 100 gulden en een hoeveelheid snoep. Politiepersoneel uit het nabij gelegen opvangcentrum voor asielzoekers, gewaarschuwd door het inbraakalarm, kon haar even later aanhouden. Werkstraf voor frauderend stel leiden Een Leids stel dat jarenlang de sociale dienst oplichtte, hoeft niet de gevangenis in. Hoewel de officier van justitie twee weken geleden twaalf en negen maanden cel eisten tegen res pectievelijk de 27-jarige man en de evenoude vrouw, vonniste de rechter anders. Beiden moeten 180 uur onbetaalde arbeid verrichten bij bedrijf en instelling met een maatschappelijk nut. Man en vrouw hebben een hele lange tijd een bijstandsuitkering genoten terwijl ze daar geen recht op hadden. Andere inkom sten verzwegen zij voor de sociale dienst, zodat ze grote voet leefden. Ze reden onder meer rond in een dure slee. ANNO 1895 Maandag 24 Jui Deze week werden op ..Rhynzigt" genomen 397 zwembaden door heeren en 73 dames. Temperatuur van het water 20 graden Celsius. Gisteravond omstreeks acht uren geraakte de knecht P., werk zaam bij den heer BI. steenkolenhandelaar alhier, in de Oranjeg racht te water. Op zijn geschreeuw kwamen dadelijk verschillen de personen toeloopen, waarop hij spoedig door middel van een touw gered werd. ANNO 1970 woensdag 24 juni Een uitslaande brand heeft gistermiddag de grote loods van het voormalig Marine Opkomstcentrum in Voorschoten geheel in as gelegd. Omstreeks vijf uur constateerde men. dat er rook uit het gebouw kwam. Kort daarna sloegen de vlammen aan alle kanten uit de loods. Door het afbranden van deze ruimte is de Voor- schotense jeugd gedupeerd. De loods had moeten dienen als onderkomen tijdens de speelweek in het dorp. Experiment begint in september Eerstejaarsstudenten aan de Leidse Rijksuniversiteit moeten in het studiejaar 1996-1997 minimaal 70 procent van hun studiepunten halen. Lukt dat niet, dan krijgt de student een 'negatief bindend studieadvies en moet hij vertrekken. In september begint een experiment met een dergelijk selectiesysteem bij de studierichtingen biofar- maceutische wetenschappen, "psychologie, Nederlands, Geschiedenis en Chinees. Maar de studenten hoeven dan nog niet aan de norm te voldoen. )irecteur boet voor val loodgieter :n haag/leiden rsbureau cerberus mdat een van zijn werkne- ïers eind november 1994 door 3 val van een dak aan de P.J. lokstraat twee maanden ar- ridsongeschikt raakte, is een )-jarige directeur van een rids loodgietersbedrijf gisteren loor de economische politie- ?chter in Den Haag veroor- ,eeld tot een boete van 1500 lilden. De officier van justitie iste overigens 3000 gulden. De rechter achtte de man jmsprakelijk voor de val, om- at hij niet had gezorgd vpor een steiger langs de gevel. De werknemer was bezig met het vernieuwen van een goot. Toen hij een stuk gereedschap wilde pakken, stapte hij mis en maak te een val van 5,5 meter. Hij liep verwondingen op aan zijn rug wervels. „We deden het altijd zonder steiger. Die goot was zo breed dat je er wel in kon dansen," zei de" directeur. „De dag erna heb ben we een rolsteiger aange schaft." Hij zei dat de concur rentie in de loodgieterij hard is en dat het opzetten van een steiger eigenlijk vaak te duur is. leiden caroline van overbeeke Dit blijkt uit het voorstel van de taakgroep 'Bindend studie-ad vies'. De taakgroep heeft onder zocht op welke manier Leiden goede en gemotiveerde studen ten kan aantrekken en behou den. Het college van bestuur en de universiteitsraad buigen zich in juli over het voorstel. Onderdeel van het plan is een intensivering van het contact tussen student en docent. Het is de bedoeling dat docent en stu denten wekelijks bijeenkomen in kleine groepen. Heeft een student problemen in de begin fase van zijn studie, dan kan de docent tijdig ingrijpen. Het college van bestuur wil met het bindend studieadvies bereiken dat straks 75 procent van de eerstejaars de propedeu se in één jaar haalt. Nu ligt dat percentage veel lager: slechts 31 procent van de studenten haalt zijn 'prop' na een jaar. Na twee jaar is het rendement 70 pro cent. Een systeem van 'studievoort gangsbewaking' moet de band tussen de studenten en docen ten te versterken. Het gaat erom dat de student zelf in een vroeg stadium in de gaten krijgt of een studie al dan niet bij hem past en dat hij op grond van de ad viezen van zijn docent een afge wogen keus kan maken. „Het is een middel tot zelfselectie", al dus rector magnificus prof.dr. L. Leertouwer. „Dat scheelt tijd, geld en inspanning." Het is de bedoeling dat èlle eerstejaars vóór aanvang van hun studie een kenningsma- kingsgesprek krijgen met een docent en een ouderejaars stu dent. In dat gesprek moet blij ken wat een student verwacht en of die verwachtingen wel re alistisch zijn. Na drie tot vijf maanden wordt een toets afge nomen op grond waarvan een eerste studieadvies wordt gege ven in januari. Deze toets is een vast onderdeel van het examen en levert studiepunten op. Dat eerste advies in januari is nog niet bindend, maar stelt de student wel in de gelegenheid om vóór 1 februari met de stu die te stoppen. In dat geval heeft hij of zij nog recht op te ruggaaf van een deel van het collegegeld en geldt de tempo norm nog niet. In mei volgt een tweede advies en het uiteinde lijke bindend advies krijgt de student op 31 augustus. Als hij de 70 procent niet heeft ge- - haald, moet hij vertrekken. Leertouwer: „Een dergelijk mentorsysteem is voor student èn docent aantrekkelijk. Hét moet een beter studieklimaat opleveren. Zaken die studenten nu als demotiverend ervaren, zoals de massaliteit van het on derwijs en de aanwezigheid van ongemotiveerde medestuden ten, moeten straks tot het verle den behoren.". Burgemeester Cees Goekoop biedt Prins Willem Alexander een historische foto aan van het pand waarin de koninklijke telg tijdens zijn studie heeft gewoond. foto loekzuyderduin leiden cees van hoore vervolg van voorpagina De plechtige 'uitschrijving' van kroonprins Willem Alexander uit de gemeente, werd gevolgd door een borrel in het Koetshuis De Burcht. Met een stel notabe len in zijn gevolg beende de prins kordaat af op deze rustiek gelegen horeca-onderneming. In de Burchtsteeg, die toegang geeft tot het etablissement, was kunstenaar Sjef Oltheten op dat moment net bezig met het in stalleren van een van zijn ruim telijke objecten. Aluminium pij pen hingen op hoofdhoogte aan plastic lijnen. Onze lange kroonprins moest bukken om ze te ontwijken, hetgeen wet houder Hennie Koek de opmer king ontlokte 'dat het nooit meer wat zou worden met de kunst' sinds zij die niet meer in haar portefeuille had. „Dat moet je wat harder roepen!", pareerde Willem Alexander, ter wijl hij keek naar iemand die net met het hang- en sluitwerk van de installatie bezig was. In het Koetshuis ontving de prins talloze Leidenaars met wie hij in het dagelijkse leven te ma ken had gekregen. Medestuden ten, buren, leveranciers, alles wat hem zo voor de voeten was gekomen. Ook agente Carla Loef mocht een kus op zijn ko ninklijke wangen drukken. „Ik heb de prins destijds, toen hij met zijn auto uit de bocht was gevlogen, uit de sloot gevist. Tij dens het wachten op de ambu lance vroeg hij me of ik sigaret ten bij me had. Ik heb hem toen een sigaret aangeboden en ja, dat wist hij zich nu nog te her inneren." De meisjesstudenten van Ra penburg 120 lieten zich deze gelegenheid om de prins uit te wuiven niet ontgaan. Als prin sesjes op de erwt schuifelden zij onder de hemelsblauwe blik van Willem Alexander door. O ja, hij was zo'n gewone jongen, zo hartelijk ook en zo open. „Al les kon. We hebben zelfs wel eens een kopje suiker van hem geleend." Zoete, zoete meisjes dromen. Ook de buren van de prins, mevrouw en meneer Van Wet ten, waren aanwezig. Meneer Van Wetten bewaart goede her inneringen aan de kroonprins: „Hij woonde op nummer 116 en wij op nummer 118 van het Rapenburg. Die jongen is ge woon recht door zee. Geen smoesjes. Geen kak. Hij is wel eens op een verjaardag van ons koffie komen drinken. En ook die veiligheidsmensen waren toffe jongens." Oud-politiecommissaris Mos- tert was speciaal vanuit het zui den des lands naar dit afscheid toe gekomen. „Wat me opviel toen de prins hier kwam, is dat Leiden gewoon doorging met leven. Ik geloof dat dal ook aan het gedrag van de prins zelf heeft gelegen. Laatst was hij op koninginnedag in Eysden. We hadden behoorlijk wat veilig heidsmensen opgesteld maar opeens sprong er toch een jon gen uit het publiek naar de prins toe met een vreemd voor werp in zijn handen. Wij grepen in. Achteraf bleek dat die jongen de prins een Ajax-shirt wilde ge ven. 'Moest dat nou?', zei de prins toen hij zag dat we die jongen vastpakten. Ja, dat moest. Want je weet maar nooit." Bij Koetshuis De Burcht werd de sfeer gisteravond allengs los ser. De prins liet zich het bier goed smaken. Misschien erge dorst van de haring die werd ge serveerd? Goekoop: „Nee, de prins houdt niet van haring. Maar hij houdt wel heel erg van kaas. Hij houdt enorm van kaas." (oekenbier bestaat honderd jaar Einde aan overlast iden kees van kuilenburg r zijn klanten die al dik zestig ar in de winkel komen bij sla- ïr Koekenbier. Klanten waar in de slager moet weten hoe et er thuis voor staat. Of de einzoon of -dochter wel ge- aagd is en of het wel goed gaat iet meneer of mevrouw die ek thuis ligt. „Dat is'het unie van deze winkel. De Koeken- er-sfeer noem ik dat altijd", :gt Henk Seis. „Ook al ben ik i hun ogen een jong pikkie, het ordt van mij verwacht. Als ik :n paar dagen weg ben, moet mijn vervanger bijpraten en i bepaalde feiten wijzen waar 'j aandacht aan moet beste- ïn. Dat hoort er simpelweg Sinds twee jaar is de geboren i getogen Leidenaar eigenaar m de bekende slagerij aan de :idse Hogewoerd. Vandaag is et 100 jaar geleden dat G.Th. oekenbier de vleeschhouwerij vernam. Een feit waar de gehe- dag nodige aandacht aan ordt geschonken. Onder ande met een groot buurtfeest in imen werking met het wijkco- lité. De 29-jarige Henk Seis oeft zelf niet zo nodig voor het oetlicht. „Ik ben maar een pas- int die langs komt. Het gaat m Koekenbier, al wil ik er wel lies aan doen om die dag tot en succes te maken", zegt Seis. oordat Seis de slagerij over- am werkte hij al acht jaar bij ert Koekenbier. Vier jaar gele en overleed Koekenbier op 49- irige leeftijd. ■etere kringen en echte heerenslager. Dat was 1895 Leidenaar G.Th. Koe enbier, de grondlegger van de ekende slagerij. Om maar aan geven dat Koekenbier be- oeld was voor mensen uit de 'etere kringen.' Voor het ;ewone volk' was er de paar- enslager of de spek: of var ensslager. En op de Hoge- 'oerd woonde destijds tenslot- de wat beter gesitueerden. Koekenbier was vleeschhou- 'er, een echte runderslager. leiden annet van aarsen De Haarlemmertrekvaart wordt waarschijnlijk na de zomer uit gebaggerd. De klus is noodzake lijk omdat er tijdens nieuw- en verbouwwerkzaamheden van de zuiveringsinstallatie in Lei- den-Noord zuiveringsslib in de vaart is terechtgekomen. De verontreiniging veroorzaakte vorig jaar tijdens de warme pe rioden stankoverlast voor de omwonenden. Zij belden diver se malen naar het Hoogheem raadschap van Rijnland met klachten. De baggerwerkzaamheden - in totaal moet er bijna 15.000 kubieke meter zwaar verontrei nigde baggerspecie worden af gevoerd - gaan het hoogheem raadschap naar schatting zo'n drie miljoen gulden kosten. Het zuiveringsslib moet vanwege de slechte kwaliteit worden afge voerd naar de Derde Merwe- dehaven in Dordrecht. Volgens een woordvoerder van het hoogheemraadschap kan het baggeren niet eerder dan na de zomervakantie be ginnen. Het hoogheemraadschap gaat later ook grootschaliger bagger werkzaamheden uitvoeren. Plan is om voor een bedrag van ruim elf miljoen gulden de knelpun ten in de Kromme Aar in Al phen aan den Rijn, de Oude Rijn en het additioneel kanaal (tussen Rijnsburg en Valken burg) en de Warmonderlee aan te pakken. Het zou gaan om in totaal zo'n 150.000 kubieke me ter baggerspecie, waarvoor het hoogheemraadschap een plek heeft gevonden in de Slufter aan de monding van de Nieuwe Waterweg. Burgers zien maar weinig agenten Textielinzameling ongekend succes De inzameling van textiel in 33 speciale textielcontainers overtreft de verwachtingen van milieu en beheer. De dienst verwachtte dat de containers - in juni vorig jaar geplaatst - zo'n 14.000 kilo oude kleding per maand zouden opleveren. In de pe riode juli tot en met decem ber werd echter ruim 100.000 kilo ingezameld, een gemid delde van 16.678 kilo per maand. Op sommige plek ken in de stad - onder meer bij winkelcentrum Stevens- bloem - zouden extra contai ners bijgeplaatst moeten worden. Daar worden zakken textiel regelmatig naast de container gegooid vanwege capaciteitsgebrek. Henk Seis en medewerker Marga Glasbergen in de winkel aan de Hogewoerd. „Er is zelfs een klant die eens in de twee weken vanuit Amersfoort naar Leiden komt voor vleeswaren." foto holvast/marklamers Hoewel er vanaf 1903 de moge lijkheid was om het vee in het openbare slachthuis aan de Pasteurstraat te laten slachten, slachtte Koekenbier in de stal naast zijn huis. Koeien die de Leidse slager zelf bij de boeren inkocht. „Dat doen we nog steeds", merkt Henk Seis op. „Al slachten we uiteraard niet meer zelf in de 'stal', maar de koeien worden nog steeds door boeren geleverd. Dan weetje als slager wat je in huis haalt. Kwa liteit is bij Koekenbier steeds een norm geweest en daar ga ik op verder." Ruim veertig jaar leidde op richter G. Koekenbier de zaak. In 1936 nam zijn zoon W.A. Koekenbier de slagerij over. Geen gemakkelijke periode. Eerst de crisis en daarna de Tweede Wereldoorlog. Ondanks de felle concurrentiestrijd kon Koekenbier het bolwerken, weet Seis uit gesprekken met de fa- -milie. Uitbreiding Na de oorlog werd het bedrijf steeds groter en volgde uitbrei ding van de winkelruimte en de winkelruimte. Onder meer voor het zelf maken van worst en an dere produkten. In de zestiger jaren verdween W. Koekenbier door ziekte van het toneel en kwamen de nog jonge Theo en Bert aan het roer. Bert deed de werkplaats en Theo zorgde voor de verkoop. „Bert was een enor me man. Niet alleen wat het vak betreft, maar op alle gebied. Hij kon werkelijk over alles mee praten. Ondanks dat hij geen tijd had om te lezen, was hij een belezen'man", vertelt Henk Seis nog steeds met bewondering over zijn leermeester. In die sfeer wil Henk Seis het bedrijf dan ook naar het volgen de jubileum voeren. „Het wordt ondernemers steeds moeilijker gemaakt. Neem nu alleen maar het parkeerprobleem in Leiden. Sommige klanten hebben er een parkeerbon of een nat pak voor over om naar onze winkel te komen. Omdat ze toch naar Koekenbier willen. Daar wil ik op inspelen en desnoods het vlees bij de mensen thuis te la ten bezorgen. Net als die pizza bezorgers. Zoals wij tot voor kort ook nog elke vrijdag naar het bejaardenhuis gingen om een ons cornedbeef en een ons leverkaas te bezorgen. Die me vrouw kwam jaren bij ons in de winkel tot het moment kwam dat ze niet meer kon. Dan laat je zo'n klant toch niet in de steek? Dat deed en doet Koe kenbier niet." leiderdorp monica wesseling vervolg van voorpagina Ze zijn er nooit, maar èls ze er zijn dan doen ze hun werk goed. Dat is hoe de burgers in deze regio over de politie Hol lands Midden denken. Meer dan de helft van de mensen vindt dat de politieagenten veel te weinig zichtbaar aanwezig zijn en dat ze te weinig tijd heb ben. Bijna eenderde van de bur gers is van mening dat de poli tie niet snel genoeg komt als ze wordt gebeld. In Hollands Midden zijn, in het kader van het landelijk on derzoek naar criminaliteit en het functioneren van de politie de zogeheten Politiemonitor de afgelopen maanden ruim 3000 mensen ondervraagd. Er is te weinig blauw op straat, vindt de burger. Korpschef S. van Hulst onderschrijft dat: „Alle agenten die we erbij krijgen, moeten direct de straat op. Pro bleem is echter dat we gewoon weinig mensen hebben." Driekwart van de burgers is tevreden over de manier waar op de politie- 'met hen omgaat'. Toch blijft er nog dik 20 procent die ontevreden tot zeer ontevre den is. Van Hulst hierover: „Ik heb niet de illusie dat ooit ie dereen tevreden zal zijn over de politie. Het zijn nu eenmaal mensen die af en toe iets ko men doen dat de burger niet prettig vindt. Maar 20 procent ontevreden is te veel. Onze mensen worden verder ge traind." Aangifte De afgelopen twee jaar is de be reidheid om een misdrijf bij de politie aan te geven, niet toege nomen. Van nog geen derde van het aantal misdrijven wordt aangifte gedaan. In de regio Hollands Midden wordt wonin ginbraak veelvuldig aangege ven, terwijl geweldsdelicten nauwelijks of nooit tot aangifte nopen. Van Hulst vindt dit niet zo vreemd, longeren zijn het vaakst slachtoffer van een ge weldsmisdrijf en juist jongeren zijn niet geneigd aangifte te doen. Was vroeger criminaliteit vooral iets dat vanuit de grote boze buitenwereld kwam, nu worden fietsdiefstallen, wonin ginbraken, geweldsdelicten en te hard rijden als typische buurtproblemen ervaren. Voor de korpschef het signaal om de politiezorg weer op wijkniveau te organiseren. Overigens is de kans slachtof fer te worden van criminaliteit in Hollands Midden nog steeds behoorlijk groot. In vier procent van de woningen is een (poging tot) woninginbraak gedaan, een even groot percentage is slacht offer van bedreiging en één pro cent is slachtoffer van mishan deling. Meest voorkomend de lict is vernieling van auto's.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11