Moderne sla en een oud verhaal Smaak Weinig rijst uit Azië VRIJDAG 23 JUN11995 REDACTIE WIM VAN BEEK 072-196258 Hardnekkige misverstanden over vetgehalte van gehakt Woensdag gehaktdag. Een gevleu gelde uitdrukking in het Nederland se huishouden. Ook in deze tijd van luxe vleessoorten en exotische ge rechten prikt de gemiddelde Neder lander nog graag een balletje. Ge hakt is een populaire vleessoort, maar gaat nog vaak door voor vet voedsel. I let is dan ook niet ver wonderlijk dat het vetgehalte van gehakt een onderwerp is dat gere geld opduikt bij de Voedingstele foon van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. Misverstanden die nogal eens naar voren komen, zijn dat slagers met gehakt kunnen doen wat ze willen en dat varkensgehakt het vetste gehakt is. Aan gemalen vlees kun je niet goed zien wat je koopt. Om de kwaliteit te garanderen en de consument te beschermen is in het Vlees- en Vleeswarenbesluit van de Warenwet het een en ander geregeld. Hierin staat dat gehakt maximaal het vol gende vetgehalte mag hebben: gehakt: 35 procent, mager gehakt: 20 procent, tartaar: 10 procent, gehakte biefstuk: 6 procent. Bovendien moet altijd worden aan gegeven van wat voor soort vlees het gehakt is gemaakt. Half-om-half dient voor de helft uit varkensvlees en voor de helft uit rundvlees te be staan. Iri de praktijk blijkt het vetgehalte van gehakt vaak aanzienlijk lager te liggen dan de toegestane 35 pro cent. Uit onderzoek van TNÓ-Voe- ding in opdracht van het Produkt- schap voor Vee en Vlees blijkt dat er een grote spreiding is in het vetge halte van de verschillende soorten gehakt. Bij de ene slager pakt het kennelijk anders uit dan bij de an dere. Systematische verschillen tus sen regio's of tussen ambachtelijke slagers en supermarkten zijn er niet. De gemiddelde cijfers voor het vet gehalte van rauw gehakt zien er als volgt uit: half-om-half: 20,6 procent, rundergehakt: 17,6 procent, varkensgehakt: 14,0 procent, rundertartaar: 4,4 procent. Omdat half-om-half-gehakt geen mengsel hoeft te zijn van runder en varkensgehakt, maar gehakt is dat voor de helft uit rundvlees en voor de helft uit varkensvlees be staat, is het vetgehalte ervan niet het gemiddelde van dat van beide gehaktsoorten. 1 let vetgehalte van gehakt dat klaar gemaakt is, is natuurlijk niet het zelfde als van het rauwe produkt. Dit hangt af van de wijze van berei den. Hoe minder boter of margari ne je gebruikt, des te minder vet het eindresultaat. In een pan met een anti-aanbakbodem is minder vet nodig dan in een andere pan. De Voedingstelefoon van het Voor lichtingsbureau voor de Voeding, 070-3510810, is op werkdagen van 12.00 tot 16.00 uur bereikbaar. Groentekwekers zijn voortdurend in de weer met het veredelen van de soorten die ze telen. Zo kunnen ze tegenwoordig zeer gelijkvormige planten laten groeien. Hierdoor is de kwaliteit van de groen te die in de winkel wordt aangeboden buitenge woon constant, en dat is plezierig voor de consu menten. Ook zijn wetenschappers in staat rassen te kweken die enorm verschillen van de oor spronkelijke, en kunnen ze verwante plantesoorten met elkaar kruisen waardoor geheel nieuwe soorten en rassen ont staan. Vooral op het gebied van sla zijn in dit opzicht spec taculaire successen geboekt. De sla die we in Nederland bindsla noemen, is waarschijn lijk een van de alleroudste in cultuur gebrachte slasoorten. De naam is afkomstig van de handeling die men vroeger verrichtte om het blad van de langwerpig groeiende kroppen aan de bovenkant bij elkaar te houden. Want alleen als dat blad bij elkaar was gebonden, bleef het binnenste van de krop geelgroen en mals. Bij moderne rassen is dat dichtbinden niet meer nodig. Prettig voor groentekwekers, want zo hebben ze minder werk. Toch is ook moderne bindsla een groente met stug ger blad dan we gewend zijn bij sla. Het voordeel daarvan is dat bindsla langer te bewaren is dan de snel verleppende kropsla. Voor rauwe consumptie is ei genlijk alleen het hart van de kroppen bindsla geschikt: de meeste mensen vinden het buitenblad te stug. Bindsla is dan ook een groente die als Sla blijft een populair bestanddeel van de Nederlandse maaltijd. vanouds gewoonlijk gestoofd wordt. Veel in Nederland ver kochte bindsla wordt geïmpor teerd, en daarom noemen sommige handelaren de soort ook wel Cos sla of Romaanse sla. Dat is afgeleid van de En gelse, Franse en Duitse bena mingen. Het klinkt interessan ter en moderner, maar toch is het echt precies hetzelfde als bindsla. Eikebladsla is, zoals de vakman zegt, een niet-kroppend slaty - pe met een sterk gekroesd en ingesneden blad. Twintig jaar geleden wisten in ons land nog maar weinig mensen van het bestaan ervan. Toch is het een ras dat rechtstreeks voortge- kweekt werd uit pluksla, een soort die we tegenwoordig als ouderwets beschouwen. De van gewone kropsla afwijkende kleur en vorm maken eike bladsla heel aantrekkelijk in slamengsels en bovendien on derscheidt het type zich door de uitgesproken nootachtige smaak. Helaas bederft eike bladsla erg snel. nog sneller dan kropsla. Zelfs in de koel kast moet het blad niet langer dan twee dagen worden be waard, en dan vooral niet in een gesloten verpakking. Ook ijsbergsla is een voor Ne derland tamelijk modern type sla. Het is afkomstig uit de Ver enigde Staten en werd daar vooral populair omdat een maal aangebroken kroppen in de koelkast wel drie weken houdbaar zijn. Doe dat als volgt: tik met de stronk van de krop stevig op een tafelrand tot die stronk los zit. Trek de stronk uit de slakrop. Leg de krop een kwartier in koud wa ter, laat hem daarna uitlekken en dep de buitenkant droog. Verpak de krop in plastic huis- houdfolie, bewaar hem in de koelkast en haal er dagelijks af wat u nodig hebt. Een krop ijsbergsla is heel ste vig en gesloten en lijkt wel wat op een witte kool. Er bestaan ook rassen die uitsluitend on der glas gekweekt kunnen wor den en een wat lossere blad structuur hebben. Een nieuwe variant is rode ijsbergsla, even eens met een wat lossere krop- vorming. Het buitenste blad van de gebruikelijke Neder landse ijsbergsla is nog wel eens een beetje te stug om te eten. De bladeren en nerven verder naar binnen zijn dikker en knapperiger dan bij kropsla en eikebladsla. Daarom scheu ren we ze gewoonlijk niet in stukjes, zoals we bij de andere slasoorten gewend zijn, maar snijden we ijsbergsla liever in smalle reepjes. Volgens een oud verhaal zijn er vier mensen nodig om een sa lade op ordentelijke manier aan te maken. Een verspiller voor de olie, een gierigaard voor de azijn, een wijze voor het zout en een dwaas voor de peper. Als.we dat door elkaar kloppen ontstaat de klassieke vinaigrette die vlak voor het serveren luchtig door de sla blaadjes geschept moet wor den. Óp de smaak kunnen we variëren met wat mosterd, sui ker, kruiden, kappertjes, uitjes of knoflook. Voor de lichtere slasoorten, waarbij het blad al snel slap wordt, is zo'n vinaigrette het lekkerst. Bij sla met wat stevi ger blad, zoals ijsbergsla, smaakt ook een dressing op basis van mayonaise of een an dere, calorie-armere slasaus heel aangenaam. Die mag dan bovendien wat langer intrek ken. Een ander oud verhaal wil dat zo'n steviger salade aan tafel aangemaakt behoort te wor den door de dame met de fraaiste handen. Met de han den inderdaad, niet met een slabestek. vooral onbewerkte rijst, omdat in Europa voor de invoer van be werkte soorten een veel hogere toeslag betaald moet worden. Als binnenkort afspraken in de we reldhandelsorganisatie van kracht worden, zal die situatie drastisch veranderen. Grote rijstproducerende landen krijgen dan ook de mogelijkheid hier op de markt te komen met gepelde, geslepen en anderszins voorbewerkte rijst. Dit zal nega tieve gevolgen hebben voor de' drie Nederlandse rijstpellerijen Sillevoldt, Euryza en Douwe Eg berts. Want die bewerken de meeste rijst die in Europa wordt gegeten. De rijst die wij hier kopen komt uit Azië, denken we. De feiten zijn anders. Uit Azië, en dan vooral uit Thailand, komt slechts 6'/j procent van alle rijst die wij invoeren, 35 procent is afkomstig uit de Verenigde Staten. Uit zui delijke Europese landen komt eveneens 35 procent en uit de Nederlandse Antillen en Surina me importeren we 17'/j procent. Amerikaanse rijst groeit vooral in de staten Arkansas en Californië. Andere grote producenten zijn Louisiana, Texas en Mississippi. In de States produceert men alle rijsttypen, zowel met lange, korte als middellange korrels. Nederland importeert tot nu toe Slechts een klein deel van de in Nederland gegeten rijst komt uit Azië. PUZZEL OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaai: 1. meubelstuk; 5. pilaar; 10. ooit; 12. tijdelijk gebruik; 13. vlasbundel; 14. wasgelegenheid; 16. chemisch element; 17. meervoud (Lat. afk.18. be haard; 20. deel van de bijbel; 21. ernstig; 23. titel; 25 meis jesnaam; 27. hoeveelheid; 28. grondsoort; 30. troefkaart; 31. venster>32. rijstbrandewijn; 33. mosselnet; 34. vaartuig; 36. Trans-Europa-express, 38. schattig; 40. gevederte; 41. sol daat die loopgraven aanlegt; 44. rooms-katholiek; 46. enigszins scheel; 47. bazige vrouw; 48. electrisch geladen deeltje; 50. voor; 51; clown; 52. middag; 54. band; 55. aarde; 56. werpkoord. Verticaal: 1feeks; 2. metalen bak; 3. be zittelijk vnw.; 4. boom; 6. voor zetsel; 7. loterijbriefje; 8. Ger maanse godheid; 9. geestelijk; 11. zeemacht; 14. drankgele genheid; 15. aanwijzend vnw.; 18. persoonlijk vnw.; 19. vlak- gom; 21. bezoldiging; 22. lid van de Senaat; 24. bijbelse naam; 26. sein; 28. familielid; 29. recht stuk in een vaarwater; 33. beoordeling; 35. eenheid van elektrische stroomsterkte; 37. Spaans gras; 39. bitter vocht; 40. ergo; 42. cocon; 43. een ze kere; 45. zanggroep; 47. gele genheid; 49. nieuw; 51. muur holte; 53. de onbekende; 54. Frans lidwoord. OPLOSSING CITAAT Horizontaal: 1taal; 2. label-, 3. stoof; 4. broek; 5. koper; 6. doods; 7. paal; 8. graat; 9. toorn; 10. Pa rijs; 11. banjo; 12. kies; 13. grint; 14. mango. Het citaat is: „Schrik niet van wat je hoort, voordat je het ge zien hebt". Aisopos, Fabels. R I HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten Zo gingen heer Bommel en Hobbel Hachelbout dus te voet verder, zoals de wind hen dreef. „Ik heb honger", klaagde heer Ollie na een poosje. „Mijn gestel vraagt 's morgens om een bordje pap en eeh sneetje brood met marmelade. En Joost voegt daar altijd een zacht ge kookt eitje bij. Hoe moet dat nu?" „U zult verstening moeten leren", vermaande zijn metgezel. „De huts pot van gisteren zal u steun moeten geven tot een volgend maal." Heer Bommel bleef staan en er verscheen een smartelijke trek op zijn gelaat. „Maar dat gaat niet!" zo riep hij uit. „Een verstervend heer wordt ziek!" „Welnu, daar is een boerderij", zei Hobbel. „Ga daar om een korst brood vragen; dat zal u ootmoed le ren." Deze raad stiet heer Ollie tegen de borst, zoals te begrijpen valt. Maar een blik op zijn lompen deed hem inzien, dat hij geen eisen mocht stel len. „Ach, ik ben slechts een landlo per, in vodden gehuld", prevelde hij, terwijl hij aarzelend het erf van de boerderij betrad. „Maar misschien ziet de brave landbouwer, dat er een heer in deze flarden schuilt. Mis schien zal.." Op dat moment schoot er een grom mende waakhond te voorschijn. Het beest deed een uitval naar de onge lukkige zwerver die een kreet slaakte en in volle draf het terrein weer ver liet. Hobbel sloeg het gebeuren hoofdschuddend gade. „Men moet berusten", sprak hij. „Voor voedsel moet men altijd beta len. De rijke betaalt met geld, de ar me met kommer en kwel." „Maar de schade kan vergoed wor den!" riep Hup Hachelbout, die uit een zijpad naderde. „Men kan zich verzekeren tegen hondebeten, door een kleine verhoging van de hach- premie." Weersvooruitzicht ZATERDAG 24 JUNI H E T DOOR HANS VAN ES Na het tweetal warme dagen eer der deze week, lijkt het alsof juni weer afglijdt naar een weertype met koele noordenwinden, zoals we dat nog kennen van de eerste twee weken van deze maand. Toch hoeft er niet gevreesd te worden voor een herhaling van die koude zomerstart; volgende week komt de warmte - wat aar zelend - terug. Donderdag was het uitgesproken fris; de maxima van 14 tot 17 graden lagen ver beneden normaal (20 graden). Aan zee stond een krachtige wind, 6 Beaufort, prima natuur lijk voor zeilers en surfers, maar de zonaanbidders kwamen met echt aan hun trekken. In de polaire lucht werden felle opklaringen regelmatig afgewis seld door snel overtrekkende cu muluswolken. In het oosten van het land viel daar nog een enkel buitje uit, maar voor het overige werd de verticale ontwikkeling van de stapelwolken afgeremd door de invloed van een krachtig hogedrukgebied met centrum boven de lerst Zee. Eerder deze maand werd ons weer verziekt door hogedrukgebie- den op deze positie, in samenwerking met een koudbloedige depres sie op de Noordzee. Ook nu zien we weer een lagedrukgebied, gevuld met koude lucht, op de Europese weerkaart; ditmaal boven Polen en het oosten van Duits land. In die streken vallen de komende dagen talrijke buien. In onze omgeving warmt de atmosfeer de komende dagen langzaam op. Morgen kan landinwaarts 20 graden bereikt worden-, aan de kust blijft het tamelijk fris door de nog altijd vrij krachtige noordenwind. Een uitloper van de Poolse storing komt dichterbij en levert wolken velden af. De kans op een bui blijft in de westelijke kuststrook echter beperkt. Zondag ruimt de wind van noord naar noordoost. Dat is belangrijk, want nu komen we binnen bereik van warmere, continentale lucht. Het kwik reikt dan ook aan zee weer tot 20 graden-, landinwaarts wordt 23 graden gehaald. In de kustprovincies is er wat zon, later op de dag neemt de kans op een enkele bui wat toe. De eerste helft van de volgende week keert het zomergevoel langzaan terug. De noordoostenwind voert nog wat warmere lucht aan met maxima tussen 22 en 25 graden. Er is voldoende ruimte voor zon; in de middag worden stapelwolken gevormd met kans op een lokale re gen-of onweersbui. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Vandaag perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur tus sen 16 en 20 graden. Morgen iets minder zon, maar stijging van tempera tuur. Maxima dan tussen 19 en 25 graden. Zweden: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. In het zuiden meer bewol king en enkele buien. De stevige wind in het zuiden neemt morgen geleidelijk af. - Middagtemperatuur rond 22 graden, morgen iets hoger. In het zuiden lagere temperaturen. Oenemarken: Wolkenvelden en enkele buien. In de loop van mor gen minder "wind. Middag temperatuur circa 20 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Overwegend zonnig, maar ook enkele wolkenvelden. Middagtemperatuur tus sen 20 en 23 graden. In Schotland on geveer 17 graden. België en Luxemburg: Vandaag vrij zonnig en droog. Later op de dag in het oosten mogelijk enkele stapelwolken. Morgen overal enkele wol kenvelden en kans op een bui. Middag temperatuur ongeveer 19 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend zonnig en droog. Morgen in de loop van de dag wolkenvelden en vooral ten oosten van Parijs kans op een bui. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen circa 21 graden, langs de Ka- naalkust ongeveer 18 graden Portugal.- Flink wat zon, maar vooral vandaag in het noorden kans op een onweersbui. Middagtemperatuur langs de kust tus sen 23 en 27 graden, in het binnenland snel oplopend tot 30 graden. Spanje: Zonnig, maar vooral in het noordwesten ook enkele wolkenvelden en mogelijk een onweersbui. Morgen vrijwel overal droog. Maxima in het binnenland 32 tot 37 graden, langs de costa's 27 tot 30 graden. Aan de kust van de Golf van Bis kaje middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Canarische Eilanden: Droog en enkele wolkenvelden. Ook pe rioden met zon. Middagtemperatuur tussen 24 en 27 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon, maar vooral morgen ook enkele wolkenvelden. Mid dagtemperatuur rond 25 graden. Tunesië: Veel zon, maar ook enkele stapelwolken. Waarschijnlijk overal droog. Middagtem peratuur vlak aan zee rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: Overwegend zonnig en droog. In de Py reneeën, en morgen ook elders, enkele stapelwolken. In het Rhóne-dal en langs de Middellandse-Zeekust waait vandaag de Mistral. Middagtemperatuur van 23 graden langs de Atlantische kust tot 28 graden langs de Middellandse Zee. Mallorca en Ibiza: Zonnig. Maxima ongeveer 30 graden. Italië: Perioden met zon, maar ook enkele ver spreide regen- of onweersbuien. Mid dagtemperatuur rond 24 graden, in het zuiden met name vandaag enkele gra den hoger Corsica en Sardinië: Perioden met zon, vandaag misschien een enkele regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur tussen 24 en 29 gra den. Malta: Tamelijk veel zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur omstreeks 30 graden Griekenland en Kreta: Geleidelijk wat r nemendé kans op i weersbui. met i Middagtemperatuur ongeveer 28 gra den, op het vasteland vandaag plaatse lijk 35 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig, maar langs de Turkse westkust vooral morgen ook enkele wolkenvelden en kans op een lokale regen- of onweers bui. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 30 graden. Duitsland: Tamelijk veel bewolking en nu en dan buien, mogelijk met onweer. In.het zui den en westen eerst nog droog en af en toe zon. Middagtemperatuur omstreeks 19 graden Zwitserland: Wolkenvelden afgewisseld door zoij- Vandaag op de meeste plaatsen droos morgen vooral aan de noordkant toen? mende bungheid. Middagtemperatuiit circa 20 graden, in Tesstn ongeveer 2jn graden. Oostenrijk: In het oosten vandaag overwegend br wolkt en enkele regen- of onweersbuien In het westen nu en dan zon. Morgei) overal wolkenvelden en van tijd tot tij een bui, soms met onweer. Middagterrj peratuur rond 19 graden, vandaag plaaj. selijk 15 graden. Tsjechië en Slowakije: Overwegend bewolkt en perioden mj buiige regen, soms ook met onwee Koel met middagtemperatuur rond graden, in Slowakije iets warmer. ZATERDAG 24 JUNI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.20 Zon onder 22.C Maan op 03.12 Maan onder 18.' Waterstand limuiden Katwijk Hoog 01.59 14.40 01.32 14, Laag 09.55 22.40 09.36 22.: Weerrapporten 23 juni 08 u< Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Dublin Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen 14 11 18 9 15 12 16 10 17 10 17 12 18 10 r bewolking en toe regen- of on- n het noorden 28 19 20 11 13 12 27 21 27 19 31 17 30 19 18 11 17 10 22 21 21 9 17 10 Stockholm Warschau Wenen Zünch Bangkok Buenos Aires Casablanca nno2 28 16 24 20 20 22 16 25 17 32 20 19 15 28 13 34 20

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8