HUISMAN Fiat scoort met eigenwijs bootje barchetta Weg en wiel anaa auto bootb. v. HYUriDFll GEENJAAR LEIDEN BMW's Z3 nieuwe auto James Bond Alle sloten zijn te kraken Hyundai bouwt lichte trucks in Limburg VRIJDAG 23 JUN11995 REDACTIE. PETER LODEWUKS n Veiliger gordels in elke Renault Halverwege 1996 moet het ge hele modelgamma van Renault zijn voorzien van SRP-veilig- heidsgordels, zonder dat dit ge volgen heeft voor de prijzen. SRP staat voor Spannings Re ductie Programmering, Merce des kondigde zojuist iets derge lijks aan voor zijn binnenkort komende nieuwe E-klasse. Het heefter alle schijn van dat na automatische spanners en klemmers op autogordels een spanningbegrenzer gemeen goed zal worden. De begrenzers voor de gordel spanning werken bij Renault en Mercedes niet hetzelfde, het idee erachter is wel gelijk. Bij een aanrijding voorkomt de gordel, al dan niet samen met een airbag, dat inzittenden on gecontroleerd voorwaarts dui ken. Daartoe moet hij strak om het lijf sluiten, een automati sche spanner trekt daarom het gordelslot weg en spant de gor del. Omdat enorme krachten vrijkomen bij een flinke botsing kan de gordel zelf letsel toe brengen, met name aan de borstkas. Om dit risico te minimaliseren heeft men de spanningsbegren zer bedacht. Bij Renault werkt het met een strip waaraan de gordelrol is bevestigd. Als er veel kracht op de gordel komt scheurt die strip in stapjes los, waardoor de spanning in de gordel niet boven een bepaald maximum kan komen. Merce des monteert een staafje aan het rolmechaniek, dat verwringt als de gordelspanning boven een bepaald niveau komt en de gordel dan iets laat afrollen. Van der Plas bv UW BMW DEALER Automobielbedrijf Van der Plas bv Ambachtsweg 14 2222 AL Katwijk Telefoon: 01718-26161 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. a EöM|y Zaagmolenweg 4 - Alphen aan den Rijn Tel. 01720-41689 Nieuwe kleine Ford-motoren In het Spaanse Valencia startte Ford onlangs de produktie van nieuwe motoren in een even eens nieuwe fabriek. Die be hoort tot efen al langer bestaand complex, waar Ford de model len Fiesta en Escort bouwt. Me de daarvoor zijn de nieuwe mo toren bedoeld, aangeduid als Zetec-SE. In eerste instantie gaat men ruim een half miljoen motoren per jaar maken, maar dat kan naar het dubbele aantal worden opgevoerd. De Zetec-SE komt eerst in 1250 cc versie, kort daarop ook met 1 1400 cc inhoud. Het gaat waar- schijnlijkom motoren met vier kleppen per cilinder, ontwikkeld 1 in samenwerking mefhet Ja- sdaj panse Yamaha, bekend als mo- torfietsmerk, maar ook als mo torconstructeur in de Formule 1. Yamaha maakte voor Ford- USA eerder een sportieve mul- tikleps motorversie voor diens succesmodel Taurus. In het ver leden maakte Ford bekend dat Yamaha zou meehelpen een nieuwe generatie kleine auto motoren op te zetten. Ford heeft die nodig als aanvul ling op de nieuwe Zetec 1.6 en 1.8 motoren in de Escort, en voor de vernieuwde Fiesta. De ze zal naar verwachting volgend jaar komen. Daarnaast werkt Ford aan een kleinere auto dan de Fiesta, voortkomend uit het op autoshows getoonde studie model Ka. De produktie daar van gaat in Valencia eind 1996 van start. Hallenweg 2 (naast de Groenoordhallen) Tel. 071-22 55 75 WEGWERKZAAMHEDEN Wijzigingen via ANWB: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Nieuw Vennep - Wassenaar (A 44) Tussen Kaag-Dorp en Oegstgeest. Amsterdam - Utrecht (A 2) Tussen Utrecht en knooppunt Oudenrijn, avond. Amsterdam richting Den Haag (A 4) Ter hoogte van afrit Zoeterwoude/Leiden. Den Haag richting Amsterdam (A 4) Ter hoogte van afrit Hoofddorp, avond en nacht. Zaandam - Amsterdam (A 8) Tussen knooppunt Zaandam en Westzaan, avond en nacht. Alkmaar - Amstelveen (A 9) Tussen Badhoevedorp en Aalsmeer, avond en nacht. Amstelveen richting Alkmaar (A 9) Tussen Amstelveen en Aalsmeer, avond en nacht. Diemen richting Amstelveen (A 9) Tussen knooppunt Holendrecht en Ouderkerk, overdag. Den Haag richting Utrecht (A 12) Tussen Zoetermeer en Bleiswijk, overdag. Breda - Rotterdam (A 16) Tussen knooppunt Zonzeel en Moerdijkbrug rijbaan afgesloten. Omleiding staat aangegeven, avond en nacht, t/m 30 juni. SUBARU Willem de Zwijgerlaan 415 Tel. 071-232300- Leiden Voor het eerst gaat de Britse ge heim agent 007, James Bond, zich verplaatsen in een niet- Brits automerk. Voorheen was het meestal een van allerlei handige snufjes voorziene As ton Martin of Lotus, maar in de nieuwste film Golden Eye, die in het najaar in de bioscopen ver schijnt, zal de splinternieuwe Duitse roadster BMW Z3 zorg dragen voor het vervoer van 007. Een originele manier om een nieuwe auto in de schijn werpers te zetten nog voor deze op de markt komt. Dit jaar opende BMW een auto- fabriek in de Amerikaanse staat Zuid Carolina, bij het plaatsje Spartanburg. Nieuws, want overzee produceren deed BMW niet eerder. Men zag net als Mercedes dat in de VS produce ren goedkoper is dan daarheen exporteren. In Spartanburg lo pen nu 3-serie modellen van de band. Vanaf januari 1996 zal men daarnaast de nieuwe open tweezitter Z3 maken. Aanvankelijk dacht BMW dat de VS de grootste markt zou zijn voor dit frivole sportmodel. Vandaar dat meteen besloten werd om hem dan ook daar te produceren. Het debuut van de Z3 vindt plaats op de Detroit Motor Show in januari. Aange zien het met de cabrio-markt in Amerika nu niet zo goed gaat zit het er wel in dat export naar Eu ropa snel zal beginnen. De Z3 ontleent zijn technische basis aan de 3-serie. Hij krijgt 1.8 liter motoren met 8 of 16 kleppen, goed voor 115 pk of 140 pk. Hoewel zijn 'modern- nostalgische' lijn opvallend is, met brede wielkasten en een bolle neus, wordt de Z3 minder onconventioneel dan de Z1 met diens in de drempel verzinken de deuren. De Z1die al vier jaar niet meer wordt gemaakt, wordt dus niet opgevolgd door een Z2. Waar schijnlijk koos BMW voor de benaming Z3, vanwege de ver wantschap met de 3-serie. De Z3 moet aanknopen bij de reeks klassieke BMW-sportwagens, getuige de van de klassieke 507 geleende luchtroosters achter de voorwielen. Van deze 507 werden er slechts 252 gebouwd, de tussen 1988 en '91 gebouwde Z1 bracht het tot 8.000 stuks, bij de Z3 zal de jaarproduktie al groter zijn dan dat aantal. Ook Audi komt met diesel-cabrio Kort geleden verrijkte Volkswa gen de cabrio-markt met het eerste dieselmodel, de Golf Ga brio 1.9 TDI. Concerndochter Audi volgt nu op de voet met een Cabriolet 1.9 TDI, voorzien van dezelfde 90 pk sterke diesel motor met directe injectie. Daar de zeer verzorgd afgewerkte Au di veel groter en zwaarder is dan een open Golf presteert de ze in dieselversie weinig spor tief. De top van 175 km/u blijft ruim voldoende, een acceleratie van 0 tot 100 km/u in 14,7 se conden betekent echter dat elke modale gezinswagen pittiger optrekt. Een gemiddeld ver bruik van een liter op 15/16 ki lometer is wel mooi, en niet ge heel ten onrechte meent Audi dat 'open' rijden toch zelden sa mengaat met extreme snelhe den. Jammer alleen dat de die^ sel-cabrio pas in het najaar op de markt komt, als de vraag naar cabrio's is afgezakt. Steeds meer autorijders willen zich onderscheiden van 'de rest' en kiezen voor een opvallende, 'afwijken de' auto, waarvan er steeds meer op de markt komen. In veel gevallen zijn die nog redelijk betaalbaar ook en dus is er veel belangstel ling voor. Tot die groep be hoort ook een aantal mo derne cabriolets dat on langs op de weg is versche nen. Een daarvan is de Fiat barchetta. „Het lijkt wel of iedereen op eens in een auto zonder dak wil rijden," roepen de dealers ver twijfeld en ook bij de Fiat-groep is dit niet anders. De Alfa Spi- der/GTV is al praktisch uitver kocht voor dit jaar en ook de 200 barchetta's die Fiat dit jaar beschikbaar heeft voor ons land zijn al vergeven. Duitse dealers proberen bij de Nederlandse importeur exemplaren los te peuteren, want ook daar is het eigenwijze roadstertje al uitver kocht. Een succesnummer dus, die barchetta (inderdaad met een kleine letter, want zo wil Fiat het) en niet onterecht. Het is een regelrechte concurrent van de MX-5, de sportieve open tweezitter die Mazda al enige jaren als warme broodjes ver koopt. De aanduiding 'barchetta' (Itali aans voor 'bootje') is.ooit be dacht ter ere van de Ferrari 166S uit 1948, die destijds de zogeheten 'bateau-stijl' weer spiegelde, voor het eerst geïn troduceerd in de jaren twintig. Bij de nieuwe Fiat verdwijnt de canvas kap helemaal onder een klep achter de zittingen. De zij ramen kunnen elektrisch hele maal omlaag en zijn opzettelijk niet voorzien van klapraampjes. En ook ontbreekt een ontsieren de rolbeugel, want die zit ver werkt in de vorm van een bui zenframe rond de voorruit. En zo blijft er een prachtig 'bootje' over, dat fraai is vormgegeven met zeer veel oog voor detail. Als voorbeeld noemen we de deurgreep, die pas na een druk op de knop tevoorschijn komt. Ronde vormen accentueren de compacte lijn van de sportwa gen, die 3,92 meter lang is en een wielbasis heeft van 2,27 meter. Fiat maakt behalve van de eigen styling-afdeling voor zijn spe ciale modellen gebruik van de diensten van verschillende top- designhuizen als Bertone (Punto Cabrio) en Pininfarina (Coupé Fiat), maar voor de bar chetta werd Maggiora ingescha keld. Die bedacht een fraaie combinatie van oude waarden met nieuwe technieken, een spider met gemoderniseerde klassieke vormen en een totaal nieuwe 4-cilinder motor van 1.8 liter en zestien kleppen, welke tegelijk met de 5-cilinder uit de nieuwe Lancia Kappa op de te kentafel ontstond. Ze zijn dus rechtstreeks familie van elkaar. Het fraaie interieur biedt ook al ronde en golvende lijnen. Hoe wel het een voorwielaandrijver is, wordt het interieur gedomi neerd door een fors aandoende tunnel, die dus ten onrechte een cardanas doet vermoeden, maar die nodig i,s voor de stijf heid van het koetswerk en bo vendien plaats biedt aan een af sluitbaar opbergvak. Het instrumentarium wordt ge vormd door witte klokken met zwarte cijfers. Opmerkelijke ex tra is de voor dieven oninteres sante radio, omdat die door zijn hoogst afwijkende vormgeving niet in andere auto's past en derhalve 'nagelvast' in het dash board is gemonteerd. Hoewel de barchetta gemaakt is om er open mee te rijden, heeft hij een strak sluitende, kwalita tief goede kap. Opvallend is het weinige windgeruis dat het dak in gesloten toestand teweeg brengt. Wie dat toch nog alle-, maal teveel vindt kan als extra kiezen voor een hardtop. De barchetta is gebouwd voor sportieve rijders en kan zich wat prestaties betreft meten met de meeste van zijn duurdere con: cunenten. De 130 pk sterke mo tor trekt de Fiat in minder dah negen seconden van 0 naar 100 kilometer per uur. Het uiterst korte pookje schakelt soepel en direct. Meer dan voldoende trekkracht biedt het koppel van 164 Nm dat in een breed me rengebied voorhanden is. Hoewel dit type auto's door gaans wat stoterig op hobbels reageert valt dit in de barchetta erg mee. Bovendien kleeft hij aan de weg en demonstreert onder alle omstandigheden een veilig gedrag. Standaard be schikt de spider over stuurbe krachtiging, die zo gedoseerd is dat geen zweverig gevoel ont staat. Extra veiligheid wordt geboden door een airbag in het stuur en de automatische gordelspan ners. Allerlei versterkingsstaven in de deuren en onder de vloer, alsmede kreukelzones zorgen vooreen veilige kooiconstruc tie. Met de barchetta heeft Fiat weer iets bijzonders op de weg gezet. De prijs van 56.150 gul den is zonder meer aantrekke lijk. Daarvoor wordt de spider geleverd met elektrische ruitbe- diening, stuurbekrachtiging, een geluidsinstallatie en een in hoogte verstelbaar stuurwiel. Voor ABS, lichtmetalen wielen, centrale vergrendeling en elek trische spiegels moet bijbetaald worden. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Uit onderzoek door de fietsersbond EN- FB is gebleken dat de fietsendief niet te stuiten is. Er worden meer tweewielers ge stolen dan ooit. Zelfs solide fietssloten met de officiële ART- goedkeuring worden op straat ART staat voor ANWB, RAI en Technisch Bureau ter Bevorde ring van Schadepreventie. TNO voert voor deze instanties een indrukwekkend testprogramma uit. Zo bestaat het anti-diefstal gedeelte uit een kniptest, een torsietest en een trekproef. Er wordt een vast team van des kundigen op de sloten losgela ten, voorzien van zaag-knip- hak- en slagwerktuigen. Dit marteltuig hoeft maar aan een voorwaarde te voldoen, de fiet sendief moet ze onder zijn jas of in zijn mouw mee kunnen ne men. De slotenfabrikanten hoeven zich geen illusies te maken, de ze beroepskrakers krijgen zon der bijbehorende sleutel elk slot. open. Wel krijgen ze bij hun testprogramnma de beschik king over de originele construc tietekeningen en mogen ze opengewerkte exemplaren be studeren. Dat bepaalde sloten toch ART- goedkeuring krijgen heeft te maken met de tijd die er nodig is om ze te kraken, want een fietsendief zit bij zijn minder waardige werk altijd in tijd nood. Bij de beste sloten duurt het drie minuten voordat ze open zijn, bij iets mindere slo ten tussen de drie en twee mi nuten. Dit verhaal gaat helaas niet op wanneer de dief de fiets meeneemt en het slot op zijn gemak thuis kraakt. Daarom is het zo belangrijk om een fiets zo mogelijk met een ketting aan een standaard, paal of brugleu ning vast te maken. Het geknipte instrument om 'The Black Chain' heeft ART- goedkeuring en is geschikt om fietsen aan de vaste wereld te ke tenen. foto armada trading kettingen en kabels te lijf te gaan is de betonschaar. Andere gehanteerde forse kraakinstru- menten zijn autogereedschap pen als deukentrekker en krik. Ook een geroutineerde fietsen dief is in staat om achter con structietekeningen te komen en het binnenwerk van sloten te bestuderen. Om solide sloten te kraken zijn subtiele instrumen ten nodig zoals afgevijlde sleu tels, paperclips, haakjes en mes jes. Bij de politie is bekend dat er zelfs fietsendieven zijn die gebruik maken van staaldraad- jes, stukjes glasfiberdraad en een hamertje. Met de draadjes op de juiste plaats en een flinke tik springen sommige sloten zonder meer open. De Consumentènbond heeft een jaar geleden fietssloten ge test. Daaruit bleek dat zelfs en kele sloten met ART-keurmerk betrekkelijk snel te kraken wa ren. Overigens kwam uit deze test dat er ook goede sloten zijn die geen ART-keurmerk dragen. Bij de bond zijn voor niet-leden de resultaten van deze test te gen betaling op te vragen. Een goede anderhalfjaar gele den ging het Koreaanse merk Hyundai naast personenauto's ook bedrijfswagens verkopen. Men bracht de sensationeel goedkope bestelwagen Hl00 uit, en zei er meteen bij dat er grootse expansieplannen be stonden. In hoog tempo werd het bedrijfswagen-gamma uit gebreid, dit jaar sloeg men een grote slag door dat gamma deels bij DAF-dealers onder te brengen. En deze zomer begint in het Limburgse Oirsbeek de eerder beloofde truckfabricage. Onder de naam Hyundai As sembly gaat de Charles Feijts Groep de nieuwe lijn van wat zwaardere trucks bouwen. Als basis dienen zogenaamde 'knocked down'-pakketten uit Korea, ofwel vrijwel complete trucks in onderdelen. Die wor den opgebouwd en van Neder landse achteras-vering en extra aankleding van de cabine voor zien. Zo zullen de in Limburg gebouwde FI350 en H600 voor 30 procent uit lokaal ingekochte onderdelen bestaan. Hyundai- importeur Greenib Car in Sas- senheim zal volgend jaar de trucks ook in andere Europese landen gaan verkopen. Hyundai's concurrentie op de bedrijfswagenmarkt blijft geba seerd op zachte prijsjes. Voor de H350 rekent men 40 mille ex clusief BTW, de H600 komt op 45 mille. Maar ook de Hl00, waarmee het allemaal begon, blijft men onder de aandacht brengen. Hyundai begon met een zeer scherpe 'tijdelijke' in troductieprijs, die echter ver lengd werd toen de Koreaanse concurrent Kia met een goed kope bestelwagen (de Besta) in dezelfde klasse kwam. Nu zet men dat lage prijsniveau weer voort, door een vereenvoudigde Hl00 in het gamma op te ne men. Als tijdelijke actie geeft Hyundai nu ook gratis airco weg bij enkele Hl00-varianten. Overigens ziet Hyundai ook kansen voor de Hl00 als privé- vervoer, een luxe uitgevoerde 6- persoons versie met vier deuren en dubbele cabine zou een al ternatief kunnen zijn voorde populaire maar vrij dure 'ruim tewagens'. Zo'n kruising van vracht- en personenauto geldt als bedrijfswagen en kan dus vrij van BPM goedkoop gebo den worden. Er zijn (alweertij - delijk') twee vernieuwde versies Esprit 1 en 2 van de dubbelcabi- ne Hl00. Beide worden naar keus met diesel- of benzinemo tor geleverd. De vernieuwing heeft kennelijk vooral betrek king op een gewijzigde vormge ving van de cabine, die meer beenruimte achterin oplevert. De goedkoopste uitvoering, Esprit 1 met benzinemotor, komt op 24.990 ex. BTW (dat is/29.363 incl.BTW). De 6-persoons Hyundai H100 met dubbele cabine als alternatief voor de 'ruimtewagens', foto greenib BLIK IN HET VERLEDEN Het museum Autotron in Rosmalen heeft een zeldzame klassieker aan de verzameling toegevoegd: een puntgave Mercedes-Benz 300 SL 'Gullwing' in race-uitvoering, bouwjaar 1955. De 300 SL (Sport Leicht) sportcoupé met zijn markante vleugeldeuren was in de vijftiger jaren een auto die qua techniek en constructie zijn tijd ver vooruit was. In totaal bouwde Mercedes slechts 1.400 van deze auto's in de periode '54-'57. Het exemplaar dat nu in het Autotron staat, was oorspronkelijk bestemd voor de Verenigde Staten, ware het niet dat de bekende Britse coureur Stirling Moss een van de vier voor het Mercedes raceteam beschikbare SL's aan barrels reed. Besloten werd toen de auto in Europa te houden. In 1958 ging de wagen toch de oceaan over en wel naar Zuid- Amerika, waar een andere bekende coureur, de Argentijn Juan Fangio, er verschillende heuvel- klimraces mee reed. Via de VS belandde de Gullwing uiteindelijk in Parijs waar hij een flinke opknapbeurt onderging. En nu is hij dus te zien in het Autotron, waar overigens ook een exemplaar van de 300 SL Roadster staat, destijds de opvolger van de Gullwing. foto autotron

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7