„Dat noem ik spectaculair, rente die klimt naar 10%." Herkeuringen voor WAO blijven toch zoals ze zijn Ze gingen Marijke vermoorden, zei de bewaker, en daarna ons Binnenland Hof: Kabinet hoeft niet te koppelen Enkelband met zender vervangt celstraf )AG 23 JUNI 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassociet chtojfers gruwelijke verkrachtingen terug naar Turkije voor proces tsum madeleen wesseling ildeit eerst helemaal niet praten. Ver fijn ze. Emotioneel en lichamelijk een De steekwonden in hun nek, bedoeld en net als hun vriendin Marijke af te ten als een beest, genezen langzaam, de geestelijke wonden is veel langer aar misschien helpt het als we open rlijk praten over onze gruwelijke erva- n. We gaan die beesten ook zien in de szaal over twee weken. Ik zal ze trots ogen kijken. Want wij zijn de over- aars" 28-jarige Hanneke Adrichem uit Hil- m praat zachtjes en moeizaam. De tmerrie komt weer boven. De zo vro- )egonnen vakantie met haar twee dinnen Marijke van Dijk (35) en Su- e Kranenburg (26) naar de zonnige Turkse stranden, eindigde een dikke maand geleden in een hel. ,,Een hel waar uit wij nog konden ontsnappen, maar Ma rijke niet. Met doorgesneden keel werd ze gevonden in een ravijn. Zij was het flinkste en het meest rustig toen ze ons om beurten verkrachtten in de rijdende bus." Hanneke wil het verhaal wel kwijt. ,,Ik ga het op 6 ju li, als de verdachten terecht staan, ook ver tellen in de rechtbank van Alanya in Tur kije. Alléén al voor Marijke wil ik dat doen. Het héle verhaal." Hanneke: „We hadden heerlijk gewin keld die dag en wilden 's avonds terug met de bus naar ons hotel in Alanya. Het was al donker toen de bus, een soort mini-busje, stopte bij de halte. Er zaten, naast de chauffeur, al twee Turkse mannen in de bus en twee stapten in, met ons. Die gin gen er een paar haltes verder weer uit. We volgden aanvankelijk de goede weg naar het hotel, maar ineens sloeg de bus af. We kregen onmiddellijk argwaan en vroegen waar we heengingen. Ze zeiden, in slecht engels, iets over gevolgd worden door de politie. We begrepen er niets van". Bij een tankstation kwam er nog een man bij. ,,We probeerden toen het busje uit te klimmen, maar ze blokkeerden de deur. Bovendien was de plek helemaal verlaten. We reden verder, in het pikkedonker, ver weg van de stad. De gordijnen in de bus waren dicht, maar er brandde wel licht. En toen gebeurde het. We werden om beurten door de mannen verkracht. De bus bleef rijden, met steeds een andere chauffeur. Het duurde uren. Marijke was heel lief. Probeerde vooral mij te sussen, want ik was vreselijk agressief en hysterisch. Maar werd daardoor wél het meest geslagen. Pijn voel je niet. je bent verdoofd." De vrouwen keken elkaar volgens Han neke steeds aan om emotionele steun te krijgen. „Toen ineens stopte de bus. Drie mannen namen Marijke rrtee. De ander be dreigde ons. Ze gingen Marijke vermoor den, zei onze bewaker. En daarna ons. We waren als in een shock. De drie mannen kwamen terug, zonder Marijke. Kort tevo ren hadden we haar nog horen gillen. De bus reed verder door de donkere nacht, maar na die stop herinner ik me ook niets meer. Tot het moment dal Suzanne en ik brakend wakker werden. We lagen met ie der vier of vijf steekwonden in de keel in een greppel. Suzanne vertelde dat ze ons ook nog geprobeerd hebben te wurgen. Strompelend, slepend zijn we weggelopen door het zand. Steeds een paar meter. Dan zakte ik weer in. Tot iemand ons vond en naar het ziekenhuis bracht. Het was toen al licht en erg heet." Hanneke zucht diep. „Het is zo vreselijk moeilijk dit allemaal opnieuw naar voren te halen. Maar in het ziekenhuis waren ze zo lief. We zijn behandeld om niet zwanger te kunnen raken en de AIDS-testen waren goed. De politie, de verpleegkundigen, de bevolking, de restauranthouders waar we geweest waren. Iedereen bracht bloemen of stuurde briefjes. We hebben hen deze week via een grote brief in de plaatselijke krant bedankt voor die steun. En toen kon den we naar huis, met hulp van alles en ie dereen. Marijkes lichaam kwam later. Wij hebben het, als een wonder, overleefd." De vreselijke affaire voor de drie vrien dinnen die een weekje van hun werk als fy siotherapeute en verpleegkundigen wilden (jitrusten, bracht in Turkije, vooral rond de stad Alanya, een golf van afschuw teweeg. De vier mannen werden een dag later al aangehouden, mede op grond van Suzan- nes beschrijving van de daders. ,,Ik heb ge hoord dat het volk ze wilde lynchen", aldus directeur Sonmez van het Turks Nationaal Verkeersbureau. Advocaten verklaarden de mannen niet te willen verdedigen. De rechtbank in Alanya, waar de vier op 6 juli terechtstaan, voegde inmiddels een paar verdedigers toe. Naast de moord op Marij ke en de verkrachting en poging tot moord van en op Suzanne en Hanneke worden ze ook verdacht van het vermoorden en ver krachten van een Georgische vrouw kort daarvóór. Belangrijkste gasten daar zijn de twee slachtoffers Suzanne en Hanneke met hun mannen. Ook de moeder en het zusje van de vermoorde Marijke van Dijk zullen er zijn. Alles wordt betaald door de Turkse staat. Over de uitslag van het proces wordt in Turkije druk gepraat. Formeel bestaat de doodstraf nog in het land, maar deze wordt al jaren niet meer ten uitvoer gelegd. Han neke: „We zien er natuurlijk vreselijk te genop. Vooral tegen de emoties die natuur lijk weer hoog oplaaien. Maar niet om die beesten weer te zien. Zij hebben verloren, wij niet." 3é UUR WGRKÊN. DMR ZUUizU Z£ NI£T Ztyi itzen blundert bij ontslagen HBO' iaag De Tweede Kamer vindt dat minister Ritzen 'de botte ïanteert en 'broddelwerk' levert bij het voorkomen van ont- :n in het hoger beroepsonderwijs (HBO). Ritzens eigen PvdA lat de minister met de HBO-scholen 'reële afspraken1 gaat en over de terugdringen van het aantal wachtgelders. De scholen kampen met veel wachtgelders die ouder zijn dan ar en nauwelijks nog aan de bak komen. Ritzen wil voort- die ontslagaanvragen toetsen om te kijken of scholen niet nrechte personeel ontslaan. De minister hield de Kamer dat hij geen ander beleid kan voeren omdat de hogescho- i hoge mate zelf verantwoordelijk zijn voor de wachtgelden, inde week praat de Kamer opnieuw met de minister over kwestie. i jaar voor moord op vriend iarden De Leeuwardense rechtbank heeft een 44-jarige ër veroordeeld tot zes jaar cel voor de moord op zijn 25-jari- - vriend. Wegens de problemen die hun homoseksuele rela- Iran gaf, waren de mannen naar Nederland gevlucht. Hier iden ze samen, maar toen bleek dat de jongste ook met an- mannen omging, was dat het einde van hun verhouding, udste kon dat niet verkroppen en tijdens een bezoek kwam >t een dodelijke steekpartij. tsvoorstel winkeltijden naar Kamer aag» Minister Wijers van economische zaken heeft gisteren 'etsvoorstel voor ruimere winkeltijden naar de Tweede Ka- jestuurd. Winkeliers mogen straks zelf uitmaken wanneer >e lang zij open zijn. Alleen tussen tien uur 's avonds en zes morgens en op zondag moeten winkels zijn gesloten. De lenten mogen ontheffing verlenen. Met de verruiming wil abinet inspelen op de veranderde werk- en leefgewoonten jopt het extra banen te scheppen. ïltijdwerker krijgt gelijke rechten aag» Deeltijdwerkers krijgen dezelfde rechten voltijdwer- blijkt uit een wetsvoorstel van de ministers Melkert van le zaken, Sorgdrager van justitie en Dijkstal van binnen- le zaken. Het voorstel garandeert werknemers gelijke voor den voor het aangaan, voortzetten of beëindigen van een dsovereenkomst, ongeacht het aantal uren per week. Uit- V eringen zijn alleen mogelijk als daarvoor een objectieve vaardiging bestaat. De Commissie Gelijke Behandeling daarop toezien. iivisten vernielen lampen vliegveld Milieuactivisten hebben woensdagnacht grote schade ibracht aan de luchthaven in Eelde. Er werden onder meer en lekgestoken en borden voorzien van leuzen als 'milieu- ir' en 'ga toch fietsen'. Ook werden circa 1.500 lampen uit idingsverlichting gehaald en vernield. De schade wordt op e tienduizenden guldens geschat. De actie is opgeëist door 't nu toe onbekende Milieu Bevrijdings Team, dat regionale jhavens als Eelde bestempelt als 'puur pretwerk en volstrekt leo over misdaad werkt averechts aag Voorlichtingsvideo's over misdaad hebben een ave- s effect op criminele jongeren. Niet-criminele jongeren en zich wel iets aan van dergelijke films, maar criminele iren doen er juist nieuwe ideeën van op, aldus de Utrechtse rzoekster Jonkers na gesprekken met ruim vijfhonderd elbare scholieren. Jonkers pleit ervoor om in de voorlich- video's geen 'nieuwe' criminele handelingen te laten zien, activiteiten die de kijkers al eens gezien of gehoord heb- CNV-eis ook in hoger beroep verworpen Het kabinet hoeft dit jaar de mi nimumlonen en de uitkeringen niet te koppelen aan de loon stijging in het bedrijfsleven. Me't die uitspraak volgde het Haagse gerechtshof een eerdere uil- spraak van de rechtbank in een kort geding dat de vakcentrale CNV had aangespannen tegen de staat. De vakcentrale is te leurgesteld. Het CNV had zijn vordering gebaseerd op de koppelingswet. Volgens de christelijke vakcen trale bepaalt de wet dat de kop peling moet doorgaan als lonen en uitkeringen zich in gunstige zin ontwikkelen. Dat zou dit jaar voor het eerst in jaren het geval zijn: de loonmatiging bleef gehandhaafd, terwijl het beslag van de sociale zekerheid op het nationale inkomen af nam. Rechtbankpresident Van Del- den wees die redenering eind vorig jaar al af. IJkpunt voor herstel van de koppeling is vol gens hem Veel meer een I/A-ra- tio van 82,6, als er tegenover honderd werkenden niet meer dan 82,6 uitkeringsontvangers staan. Voor dit jaar is een I/A- ratio van 84,5 voorspeld. Herstel van de koppeling zou uitkeringsontvangers en mini mumloners dit jaar een koop krachtvoordeel van slechts een half procent opleveren. Het is het CNV dan ook niet in eerste instantie daarom te doen. De zaak had voor de vakcentrale veeleer een principieel karakter. „Het jaarlijkse onzekerheidscir cus van wel of niet koppelen blijft nu helaas bestaan", aldus CNV-voorzitter Westerlaken in een eerste reactie. Overigens heeft het kabinet in april besloten de koppeling vol gend jaar wel te herstellen, of schoon volgens ramingen van het Centraal Planbureau de ver houding werkenden-uitkerings ontvangers dan nog uit komt op 82,7. den, en moet ingrijpen als het mis gaat. Wie de regels over treedt, met zijn enkelbandje knoeit, of zonder toestemming buiten het bereik van een ont vangstpaneel komt, gaat onher roepelijk alsnog (weer) achter tralies. Het Rotterdamse beveili gingsbedrijf ADT Security Sys tems bewaakt de veroordeel den. Zij krijgen thuis een ont- vangst-eenhpid bij de telefoon en een niet zonder dat het alarm afgaat te verwijderen band met zender om de enkel. .Ms ze buiten het bereik van de ontvanger komen, krijgt ADT een seintje en kunnen politie en reclassering worden ingescha keld. Volgens projectleider Droog- endijk van Justitie moet ET enig soelaas bieden voor het cellen tekort, maar is het zeker niet de bedoeling dat nu opeens men sen tot huisarrest worden ver oordeeld die er voordien zonder straf zouden zijn afgekomen. De alarmcentrale staat op scherp, de enkelbanden zijn van verse batterijen voorzien, de zenders zijn nog eens gecontro leerd: het experiment met elek tronisch huisarrest kan van start. Vanaf half juli kunnen de rechters in Groningen, Assen en Leeuwarden besluiten tot Elek tronisch Toezicht (ET) in plaats van gevangenisstraf. De proef duurt voorlopig twee jaar en is bedoeld om alle voors en tegens van bewaking op af stand in kaart te brengen. ET is bedoeld voor langgestrafte cri minelen die de laatste fase van hun straf thuis mogen uitzitten en voor mensen die een delict hebben begaan waarop maxi maal een half jaar cel staat. Een combinatie met een taakstraf is ook mogelijk, waarbij ET als strafverzwarend element wordt toegevoegd. De reclassering moet de gega digden selecteren en begelei- Introductie tarief tot 1 juli 1995. Sinds de introductie van de Postbank limrente' rekening is het sparen er een uk spectaculairder op geworden. En zoals u van de Postbank gewend werkt het eenvoudig. De minimum-inleg bedraagt f5000,-. U kunt kiezen uit 2 looptijden: 5 jaar en 10 jaar. Als u vóór 1 juli 1995 een Postbank Klimrente rekening opent, klimt de rente gegarandeerd naar respectievelijk Sparen doe je bij de Postbank. elde rentevergoeding: 5,7% per jaar. ""Gemiddelde rentevergoeding: 6.6% 7,5%* in het 5e jaar en 10%** in het 10e jaar. Eveneens uniek is het ge mak waarmee u tussentijds geld kunt opnemen. We willen het u gezien de hoge rente niet aanraden, maar tussentijds opnemen is geheel kosteloos. U neemt dan per keer ten minste f 1000,- op en laat minimaal f 1000,- staan. Zo ziet u maar, sparen kan wel degelijk spectaculair zijn. Bel voor meer informatie (020) 591 82 80 en vraag de folder 'Postbank Klimrente rekening' aan of haal hem op het postkantoor. POSTBANK PvdA en D66 slikken plannen ontzien ouderen in De herkeuringen van ou dere arbeidsongeschikten gaan gewoon door. Onder druk van het kabinet en coalitiepartner WD heb ben PvdA en D66 gisteren afgezien van hun eis ook groepen WAO'ers onder de 50 jaar te vrijwaren van de herkeuring volgens de nieuwe, strengere normen. den haag gpd De 'ommezwaai' van PvdA en D66 kwam ze gisteravond tij dens het WAO-debat op harde kritiek te staan van de opposi tie. ,CDA en Groen Links noem den de opstelling van de twee regeringspartijen 'uiterst teleur stellend'. Afgelopen maanden lanceerden immers zowel PvdA als D66 plannen om arbeidson geschikten die in 1993 reeds 45 jaar waren, te ontzien. Zij wil den voorkomen dat deze groep door de strengere keuringsre- gels de WAO-uitkering verliest, zonder dat er uitzicht is op werk. Indentieke voorstellen van CDA en Groen Links zullen het evenwel volgende week bij de stemmingen niet halen omdat PvdA en D66 ze dan niet steu nen. Adelmund (PvdA) verklaar de na afloop van het debat ge noegen te nemen met de toe zeggingen van staatssecretaris Linschoten om de WAO op een aantal punten te versoepelen. Ook D66 ging royaal door de knieën. Woordvoerster Schim mel verklaarde dat D66 'nooit tegen herkeuring is geweest'. Volgens Rosenmöller kon de Democrate 'dit niet met droge ogen zeggen'. Schimmel verde digde zich met een verwijzing naar de soepeler keuringsregels, die volgens haar soelaas bieden aan oude en nieuwe gevallen. Linschoten noemde zijn voor stel 'kwalitatief buitengewoon hoogstaand'. Onderdeel van het kabinets voorstel is het afschaffen van gewraakte WAO-boete voor werkgevers per 1 juli. De Kamer was het gisteren helemaal met FNV-voorzitter Stekelenburg voerde gisteren struisvogels op het Bin- de bewindsman eens, maar de nenhof ter gelegenheid van het afsluitende debat over de WAO-her- datum van 1 juli wordt echter keuringen. De FNV en andere vakcentrales wilden zo eens benadrukken vrijwel zeker niet gehaald om- dat de Kamer wegloopt voor het gegeven dat veel herkeurde WAO'ers dat de Eerste Kamer het voor- nooit aan de slag zullen komen. Struisvogelpolitiek dus. stel niet tijdig kan behandelen. foto anp paul wolk Onderlinge ruzie breekt bende criminelen op arnhem «anp Twintig criminelen uit Door- werth, Arnhem, Nijmegen, Ze venaar, Dinxperlo en Zutphen zijn tegen de lamp gelopen om dat zij onderling ruzie kregen over de verdeling van de gesto len goederen. In totaal verdien den de mannen, voornamelijk aan het stelen en doorverkopen van auto's, ruim anderhalf mil joen gulden. Hoofdverdachte is eên 25-ja- rige man uit Doorwerth. Hij gaf drie Arnhemmers opdracht voor hem auto's en aanhangwa gens te stelen. Die werden in losse onderdelen doorverkocht, met name naar het voormalige Oostblok. Een groot deel van de andere verdachten liet hun ei gen auto door het drietal stelen en streek vervolgens de verzeke ringspenningen op. De zaak kwam in januari aan het rollen via een onderzoek naar de handel in gestolen au to's. In die zaak hield de politie verdachten aan, die ruzie ble ken te hebben met de hoofdver dachte en prompt een groot aantal belaslende verklaringen aflegden waarmee de politie verder aan de slag kon. Er is vol gens een woordvoerder van de politie een meters dik dossier opgesteld. Jongen (13) uit Emmen in cel wegens misbruik Wegens het plegen van ernsti ge zedendelicten met twee jon ge kinderen van zeven en tien jaar is een 13-jarige jongen uit Emmen ongesloten in een po litiecel. De ontuchtzaak speel de zich de afgelopen maanden af. Er is volgens justitie geen enkele aanwijzing dat de jon gen zich aan meer kinderen heeft vergrepen. Om de betrokken minderja rigen zo veel mogelijk te be schermen, is de Drentse pers officier Van der Velde uiterst terughoudend met details. De jongen zit al sinds maandag vast en is inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie en de kinderrechter. In samenwerking met de Drentse Raad voor de Kinder bescherming wordt op een rij tje gezet wat er met de jongen moet gebeuren. Van de aanpak die wordt gekozen, hangt af hoe lang hij nog in de cel moet blijven. Voor de kinderen met wie ontucht is gepleegd, wordt een begeleidingsplan gemaakt. Brengt de gezondheid ernstige schade toe. kb. 4.10.1994 Stb.720.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3