'rovincie walst' over foeterwoude Uitleg over flitstrein slechts zoethoudertje' Rijn Veenstreek Maatregelen houden relschoppers uit Fluit )akpannenfabriek Van Leeuwen tegen de vlakte Bollensector bereidt zich voor op een hete zomer het beste I.D. voor uw nieuwe keuken JJDAG 23 JUN11995 Radio's ontvreemd jpWETERiNG» Uit een kas van een tuindersbedrijf aan de Buurte- older in Rijpwetering zijn drie radio's gestolen. Ook namen de ieven een aggregaat mee. Om binnen te komen, vernielden de aders een ruit. Zakkenroller actief ■phen aan den rijn Tijdens het winkelen in een supermarkt in e Aarhof is gistermiddag een 44-jarige Alphense wouw haar ortemonnee kwijtgeraakt. De geldbuidel zat in een tas die in en winkelwagen lag. De inhoud bedroeg een kleine honderd ulden en enkele telefoon- en buskaarten. )ure colbert uit auto gestolen .phen aan den rijn Een aardige 'meevaller' voor de dief die in de t acht van woensdag op donderdag een auto openbrak aan de an Nesstraat in Alphen. In een op de achterbank liggende col- ert van 600 gulden zat nog eens een geldbedrag van van 2600 Lilden. De colbert en inhoud waren eigendom van een 60-jarige Iphenaar. Het is nog niet duidelijk hoe de dief het voertuig is innengekomen. De auto bleek niet topengebroken. •insluit Grote Polder komt hard aan ;of een wals over hem is heen gegaan. Zo voelt de Zoe- woudse CDA-wethouder R. Hogenelst van ruimtelijk dening zich na het bekend worden dat de Grote Polder rt na de eeuwwisseling volgebouwd wordt met duizen- n woningen. „De provincie neernt een beslissing over s grondgebied, maar van fatsoenlijk overleg met de ei- naar is geen sprake geweest. De kranten wisten het g eerder dan wij." De burgemeesters Meerburg en Van Beek onthullen het kunstwerk dat het protest van beider gemeenten tegen de aanleg van de hogesnelheidslijn symboliseert. terwoude monica wesseling ook al voelde de gemeente laatste maanden het besluit ikomen, de klap komt toch ;d aan. ,,Het heeft ons ook os gemaakt." Dinsdag liet ge- juteerde T. Jansen (WD, mtelijke ordening) weten dat provincie inzet op bebou- tg van de Grote Polder, landen, zo niet jaren, is Zuid- lland uitgegaan van bebou- ng van het vliegkamp Valken- g. Het ministerie van defen- heeft altijd geweigerd dit gkamp op te geven en dins- |g erkende Jansen opeens dat Ikerhout, zoals de woonwijk het vliegkamp zou moeten :en, geen reële optie was. ,We zijn het uiteraard niet is met het besluit", zegt Ho- ïelst. De keuze van de pro- cie beweemdt hem. ,,Als Val- ïburg niet door zou gaan, de provincie eerst naar de terhuis- en de Oostvlietpol- kijken. Die twee slaan ze nu ir en kiezen meteen voor de )te Polder. Zoeterwoude :ft altijd een beleid gehad dat* Groene Hart spaarde. We i altijd heel terughoudend A'eest met bouwen. En nu op is gooit de provincie het aene Hart vol. Dat kan toch it." Jogenelst weet nog niet wei stappen de gemeente gaat dernemen. Het college moet toestand nog bespreken en k de bevolking mag zich nog uitspreken over het besluit. „Maar we laten dit niet zomaar over onze kant gaan. Ze zullen nog van ons horen. 'Rampzalig' Ook de milieugroeperingen zijn uiterst verbolgeh over net be sluit. „Rampzalig", zo noemen zowel A. Stekelenburg van de Zuidhollandse Milieufederatie als W. ter Keurs van de Werk groep Milieubeheer Leiden het plan om de Grote Polder te be bouwen. Ter Keurs: „De plek is om twee redenen helemaal fout. Het Groene Hart wordt aangetast en bovendien ligt de nieuwe wijk veel te ver van be staande wijken af. Het wordt een typische autostad. Boven dien wil de WD lekker ruim bouwen en dat kost dus nog weer eens extra ruimte. Erg, heel erg." De Zuidhollandse Milieufede ratie is en blijft van mening dat een grote nieuwe bouwlocatie in de Bollenstreek moet worden gevonden. De bollenteelt moet naar haar idee worden ver plaatst naar de kleigronden. Op kleigrond is de bollenteelt veel minder vervuilend dan op zandgrond, onder meer omdat op klei makkelijk wisselteelt is toe te passen. „En om die uits- plaatsing financieel mogelijk te maken, moeten de bollengron- den een fatsoenlijke opbrengst hebben. Dat kan door er huizen te bouwen", aldus Stekelen- burg. gerard van der geest „Van de week heb ik echt een potje zitten janken," zegt de Hoogmadese Joke van der Pouw Kraan. Aanleiding voor haar emotionele uitbarsting was de uitnodiging om de info markt van het ministerie van verkeer en waterstaat in Hoog- made te bezoeken. Ambtenaren van het ministerie gaven in De Schuur tekst en uitleg over de laatste stand van zaken over de HSL. „Een zoethoudertje", analy seert de Hoogmadese. „Die HSL is een Europees prestigeproject, waar mijn woning voor moet wijken." Al zo'n dertig jaar woont ze aan de Boskade met uitzicht voor op de koeien en achter, bij wijze van variatie, op de schapen. Landelijk dus. Die rust dreigt ernstig verstoord te worden. Als het een béétje mee zit, kan ze blijven. Met om de acht minuten een overdosis aan decibellen in haar oorschelpen. Als het een beetje minder mee zit, moet ze verhuizen. Verhui zen naar een woning met voor uitzicht op de overburen, en achter op de achterburen. Met Joke van der Pouw Kraan luisterden 150 sympathisanten naar diverse korte toespraken van actievoerders tegen de HSL die gisteren op het plein voor De Schuur demonstreerden. De toespraken werden heel toepas selijk onderbroken door het oorverdovend lawaai van een passerende TGV. Met haar speechje wilde actievoerster Coby Wolvers een tegenwicht bieden tegen de haars inziens onvolledige, zelfs misleidende informatie van de ambtenaren binnen. Volgens Wolvers spelen zij schandelijk in op de onwe tendheid en de onzekerheid van de betrokken burgers. Ernstige kritiek had zij ook op de onvolledigheid van de over heidsinformatie. Wolvers: „De mogelijkheden van de HST over bestaand spoor zijn onvoldoen de onderzocht." Dat heeft de Technische Universiteit in Delft toen maar gedaan. Deze studie wijst uit, dat de capaciteit van de bestaande lijn tot ver in de 21ste eeuw voldoende is. bo vendien is de TU-variant goed koper en spaart die het milieu. Jacobswoudes burgemeester W. van Beek haakte daar, mede na- mens collega A. Meerburg van Alkemade gretig op in. „Hang ook die TU-variant op, Verkeer en Waterstaat," aldus Van Beek, „Wij staan pal achter de protes ten." Alvorens waterstaatsambte naar A. van Rij symbolisch de duizenden bezwaarschriften in ontvangst nam, wilde hij nog wel even reageren. Dat op de info-markt weinig tot niets over de HSL over bestaand spoor te vinden is, kent een plausibele reden. „Daar loopt nog een stu- leidschendam dorith ligtvoet Elke zondag houden videocamera's het re- creatiebad in het oog, lopen er drie extra hulpkrachten rond in de Fluit en surveille ren er geregeld, agenten. Het Leidschen- damse zwembad heeft drastische maatre gelen genomen om de overlast van jonge ren tegen te. gaan. Wie zich vervelend ge draagt mag zes maanden het bad niet meer in. De maatregel is nu drie weken van kracht. Zowel de politie als het zwembad personeel heeft de indruk dat de maatrege len helpen. Om zeker te weten dat weggestuurde jon geren niet terugkomen is een sportleider aangesteld.'Die vormt een aanspreekpunt voor de jeugd en ondersteunt het zwem badpersoneel. Omdat hij elke zondag werkt, kan hij de jongeren herkennen die zijn weg gestuurd. De jongeren die de afgelopen maanden lastig waren, vertoonden typisch puberge drag: handtastelijkheden, mensen omver duwen, vlak voor andere mensen in het bad springen. Omdat het ging om een groep van vijftig tot zestig jongeren, voelden an dere zwemmers zich soms onveilig en ble ven ze weg. Het strengere beleid is nu drie weken van kracht en sindsdien zijn er 25 jongeren weggestuurd. Zwembadcoördinator H. Sch- nitker noemt het diep treurig dat deze maatregelen nodig zijn. „Maar de jongeren moeten zich leren gedragen. Als je niet op treedt, lopen de andere zwemmers weg." Afgelopen zondag werd er niemand meer het bad uitgestuurd. Schnitker wijt dit-aan de maatregelen in het bad, maar ook aan acties van de politie. Die heeft in samen werking met de HTM jonge zwartrijders uit de tram geplukt. Volgens woordvoerder J.C. de Graaf van de politie reageren veel bezoe kers positief op de aanwezigheid van agen ten in het bad. Over twee weken worden de resultaten van het huidige beleid bespro ken. Dan beslissen zwembadmedewerkers, gemeente en politie of de maatregelen ver soepeld kunnen worden. De Graaf meldt dat de agenten in elk geval blijven surveille ren tot de problemen onder controle zijn. CHEF HENNY VAN EGMOND. 071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 Vijf maanden cel geëist tegel Alphenaar den haag/alphen aan den run Tegen een 29-jarige inwoner van Alphen aan den Rijn is in hoger beroep vijf maanden ge vangenisstraf geëist omdat hij in drie panden in Den Haag hennep zou hebben gekweekt. De rechtbank had de man ver oordeeld tot een boete van 20.000 gulden en 175 uur dienstverlening. De man ging tegen die straf in beroep omdat hij elke betrok kenheid ontkent met de groot ste van de drie kwekerijen. Mej de omdat de verdachte wel ooit op dat adres heeft gewoond, achtte de rechtbank ook in die zaak schuld bewezen. Ook pro cureur-generaal, mr. H. den Os, twijfelde gisteren bij de behan deling in hoger beroep niet aan de betrokkenheid van de ver dachte bij alle kwekerijen. „Vol gens het proces verbaal heeft hij dat ook zelf verklaard. Als me neer nu zegt dat dat niet zo is, zou dus het proces verbaal vals opgemaakt zijn", aldus Den Os. In zijn eis liet hij vervolgens de geldboete vallen. Het gerechts hof doet over twee weken uit spraak. Piet Brummer nieuwe directeur muziekschool alphen aan den run» Gitaardocent Piet Brummer wordt de nieuwe directeur van de Alphense streekmuziek- school. De 41-jarige Brummer volgt Leo Peys op, die op 1 sep tember aanstaande met de vut gaat. De nieuwe directeur is sinds 1980 werkzaam bij de slTeekmuziekschool. De afgelo pen vijf jaar is hij'naast gitaar docent ook hoofd van de afde ling Lichte Muziek. Voor de functie hadden zich 71 kandi daten gemeld. Onderscheiding Zoeterwoudenaar Demmenie zoeterwoude J.F. Demmenie uit Zoeterwoude is gistermiddag door burge meester A.J.M. Houdijk be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De Zoeterwou denaar is 27 jaar hoofd geweest van de afdeling documentatie en bibiotheek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid in Leids- chendam. Daarnaast was hij lange tijd actief binnen de ker kelijke organisaties, het speciaal onderwijs en gehandicapten zorg in de Leidse regio. TERREINWAGEN - Van een parkeerplaats aan de Veender- dijk in Rijpwetering is de afgelo pen nacht een terreinwagen ge stolen. Het betreft een grijze Nissan Patrol. FOTO LOEK ZUYDERDUIN die naar. Al onze energie gaat daar in zitten. Het is niet juist onvolledige plannen te presen teren," aldus Van Rij. Het kwam hem op een beschaafd boe-ge- roep van de aanwezigen te staan. En toen was het tijd voor een ludieke happening. Met de hele meute de polder in. Midden in het weiland werd een tamelijk eigentijds, tamelijk ecologisch verantwoord en tamelijk ab stract kunstwerk onthuld als stil protest tegen de komst van de HSL. Een vertikaal geplaatste spoorbaan met een groot kruis er doorheen. Onbruikbaar voor wat voor trein dan ook. Maar wel duidelijk. udekerk aan den rijn ruud sep idat een paar maanden gele met veel spektakel de itste twee schoorstenen van Alphense dakpannenfabriek n Oordt tegen de vlakte gin- n, wordt op dit moment de kpannenfabriek van Van euwen in Koudekerk aan den n stilletjes gesloopt. In Kou- kerk geen hoge schoorstenen voor het oog van duizenden ischouwers door explosieven irden geveld, maar gewoon n sloper die wat oude schu- opruimt. Toch gaat het in mdekerk, net als onlangs in )hen, om het einde van de itste herinnering aan een ns zo bloeiende industrie. Eeuwenlang werden er langs oevers van de Oude Rijn kpannen gebakken. De om ving van de rivier bood alles it nodig was voor deze indu- ie. De klei voor de pannen n overal in de omgeving wor- n gestoken, evenals de turf lar de oude ovens op stook- i. De rivier was prachtig voor it transport van de grondstof- a naar de fabriek en van de tdprodukten naar de klanten. Koudekerk telde in de hoog- ;en van de dakpannenin- istrie drie dakpannenfabrie- in: Van Leeuwen, Gebroeders Jpelaar en C.N. Oppelaar. De te fabrieken maakten naast kpannen ook drainagepijpen plavuizen. Van Leeuwen had amaast nog een specialiteit: t bedrijf maakte naast het ge- ■uikelijke assortiment ook nog 'tvorsten, de nokpannen die orden gebruikt bij rietdaken. Koudekerkse pannen, die sassenheim/regio paul de vlieger De bollensector gaat wellicht een hete zomer tegemoet. Als werkgevers en werknemers er op 15 augustus, de datum van het eerstvolgende CAO-overleg, niet uitkomen, volgen er acties. Een actiecomité dat de werkon derbrekingen, langzaam-aan- acties en - mogelijk ook - sta kingen voorbereidt, is al ge vormd. Zodat de werknemers in 'de bollen' indien nodig nog in dezelfde week hun tanden kun nen laten zien. Dit bleek gisteren tijdens een ledenraadpleging van de Voe dingsbond FNV in Sassenheim. Zo'n vijftig werkers in het bol- lenvak kwamen daar bij elkaar nadat eerder deze week onder handelingen over een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst spaak liepen. Rijpwetering maakt zich weer op voor Nederlands kampioenschap sprietlopen Al 23 jaar lang heeft Rijpwete ring het evenement binnen de dorpsgrenzen: het Nederlands kampioenschap sprietlopen. Een sportief spektakel dat jaar lijks vele toeschouwers naar de 'Rip' lokt, die maar al te graag de deelnemers in de vaart langs de Pastoor van der Plaat straat zien duiken. Zondag staat het evenement weer op het programma. Bij het- sprietlopen over de Ripsevaart moeten de deelne mers een vijftien meter lange paal zien over te steken. Alleen echte evenwichtskunstenaars slagen daarin. Uiteindelijk blijft de beste over. Hij of zij wordt aan het einde van de dag tot Neerlands beste ge kroond. Hoeveel deelnemers er van de partij zijn, is nog niet duidelijk. Vanaf 12.30 uur kun nen waaghalzen zich melden bij de inschrijftafel aan de Pas toor van der Plaatstraat. Overigens is het sprietlopen niet het enige evenement in het dorp. Ook worden de zo genoemde wielerbankwed- strijden gehouden. Daarbij strijden telkens twee fanatieke fietsers tegen elkaar. Degene die de snelste tijd neerzet, is winnaar. Behalve op de smalle spriet en op de fiets, kunnen liefhebbers elkaar ook op mu zikaal gebied bekampen tij dens een zogenoemde karao- ke-show. De organisatie heeft een professionele installatie beschikbaar waarmee ieder een zijn of haar favoriete lied ten gehore kan brengen. De show wordt vanaf een boot in de vaart gehouden. Verder staan er in de straat tal van kraampjes met drank jes en hapjes. Daarnaast is er een loterij, waar iedereen aan kan deelnemen. Alleen moe ten de deelnemers in het bezit zijn van een aankondigiungs- folder van het sprietlopen. De ze folder is verkrijgbaar bij de VW. Evenals in het verleden is de opbrengst bestemd voor een goed doel. Zo schonk de orga nisatie twee jaar geleden een whirlpool aan het Zoeter- woudse tehuis voor gehandi capte Swetterhage. Dit jaar is de opbrengst bestemd voor een feest voor verstandelijk gehandicapten in Tropical Inn in Oude Wetering. De laatste resten van de Koudekerkse dakpannenindustrie verdwijnen onder de slopershamer. vooral in de jaren twintig van in de dakpannenindustrie. Door werden verkocht en een deel deze eeuw erg populair waren, deze ontwikkeling konden de van de fabriek was nog jaren in werden geleverd tot in Dene- kleine bedrijven het hoofd niet gebruik als caravanstalling. Het marken aan toe. meer boven water houden. Van historisch genootschap Koude- De drie kleine fabrieken Leeuwen, inmiddels overgeno- kerk kon nog net voorkomen moesten in de tweede helft van men door J. Colijn, hield het dat in 1991 de verdere inventa- deze eeuw sluiten als gevolg van nog tot 1979. Toen ging ook de- ris als oud vuil aan de weg werd de voortgaande automatisering ze fabriek dicht. De machines gezet. Een deel van de inventa- FOTO HOLVAST/MARK LAMERS ris was dat jaar te zien op een tentoonstelling van het histo risch genootschap over de Kou dekerkse dakpannenindustrie. Bij de gemeente Rijnwoude zijn nog geen bouwplannen be kend op de plek van de dakpan nenfabriek. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen a/d Rij n, of m aak een afspraak: tel, 01720-22100

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15