Leiden VVD: contract kan Leiden geld kosten Netwerken van groot belang voor vrouwen U heeft de naam en aam van de PTT naar jeneden gehaald' Warm onthaal voor ethuis Leiden-Noord Blikvangers Kopermolen Vervuiling rond containers 'opvoedkundig' aangepakt ;hef henny van egmond, 071 -356414, plv -chef hans koenekoop, 071 -356429 Kostbare familiesieraden weg leiden Een 74-jarige bewoónster van de Warmonderweg is al haar kostbare familiesieraden kwijt. Ze mist alle gouden arm banden, kettingen, ringen, broches en medaillons die in doosjes in haar slaapkamer waren opgeborgen. De politie weet nog niet precies in welke hoek ze de dader of daders moet zoeken. Moge lijk zijn dieven binnengeslopen via de serre, maar ook twee hul pen in de huishouding die gisteren over de vloer waren, worden verdacht. Aanrander deelt klappen uit leiden Een nog onbekende man viel gisterochtend tot twee keer toe een 18-jarige Nieuwkoopse lastig in een bushokje op de Stationsweg. De eerste keer bleef het bij een seksistische opmer king, de tweede keer betastte hij haar lichaam. Een langskomen de jongeman verloste het meisje van haar aanrander. Die nam weliswaar teleurgesteld de benen, maar gaf voordat hij wegliep zowel de jongen als het meisje nog een klap. ANNO 1895 (advertentie) Gemeente-Apotheek van Leiden. Voorhanden het Antidiphterisch Genees-Serum, bereid door prof. Spronck en dr. Wirtz, in het Pathalogisch Instituut der Rijks-Universiteit te Utrecht. Het is verkrijgbaar, volgens een schrijven van den Mi nister van Binnenl. Zeiken, alléén ten behoeve van on- en min- 'ermogenden en van instellingen van weldadigheid, op voor schrift van een geneesheer. Het wordt kosteloos verstrekt. De Gemeente Apotheker, R. Jesse Rz. ANNO 1970 dinsdag 23 juni De nog steeds aanhoudende droogte begint langzamerhand een ernstige bedreiging te vormen voor de conditie van de Leidse sportvelden. Nu er al wekenlang geen druppeltje is gevallen, wordt de grond keihard en verschroeien de grasmatten van korf bal-, hockey- en voetbalvelden. Met alle mogelijke innspanning probeert de Leidse Sportstichting op het ogenblik te voorkomen dat de schade nog groter wordt, dan ze nu al is. Met materiaal van de BB wordt onder meer geprobeerd de sportvelden in Lei den nat te houden. eiden/den haag annet van aarsen ervolg van voorpagina i De spin in het web', werd de 6-jarige man uit Cunjao ge- oemd door getuigen. Samen iet zijn Colombiaanse vriendin ■ormde hij - volgens een :hoondochter van de vrouw - ie brains achter de cocaïne-or- anisatie, die in maart werd op- erold. Het meisje, dat gisteren oor de advocaat van de Co- tmbiaanse als getuige werd pgeroepen, betitelde haar choonmoeder tijdens verhoren ij de politie als de big boss, de rouw die alles regelde. Tijdens de zitting gisteren wam de schoondochter terug p die uitspraken. „Dat heb ik ooit gezegd", aldus het meisje, e wekte daarmee de wrevel an rechter Timmermans, die irect één van de rechercheurs Is getuige opriep en vervolgens reigde de schoondochter te la- in afvoeren wegens meineed: Zes jaar cel staat daar op", al- us de rechter tegen de inmid- els eveneens huilende getuige. De rechter deed tijdens haar erhoor vergeefse moeite om de erdachten verklaringen te ont- ukken over hun praktijken. De iolombiaanse beweerde bij- oorbeeld dat haar 36-jarige riend met 11.000 gulden naar )ali, Colombia was vertrokken m een nieronderzoek te laten itvoeren en niet om cocaïne in kopen. De man zou een aan- al medische klachten hebben. eiden marina van den berg riden-Noord ziet een zogehe- en Buurt Ontwikkelings Maat- :happij (BOM) wel zitten. De OM is een werkgelegenheids- roject gericht op langdurig verklozen uit de wijk. De banen noeten ook een bijdrage leve aan een betere leefomge ving in Leiden-Noord. Vooral iet het idee om een eethuis op |»oten te zetten, vond een warm bij de wijkbewoners. Gisteravond presenteerde C. projectleider van de de plannen aan de wijk- Iroep Sociale Vernieuwing Lei den-Noord. Bij de Groenoord- hallen zijn door tussenkomst van de BOM al drie banen op- gevuld door werklozen uit Lei den-Noord. Cuseel hoopt in de toekomst meer werk te creëren als de Groenoordhallen verzelf- standigd worden. Hij presen teerde ook een aantal kleinere projecten, zoals het opknappen van de tribune van voetbalclub Roodenburg, de bouw en be heer van fietsenstallingen en een sleutelwerkplaats voor jon geren. De BOM is in gesprek mét de betrokken organisaties om de mogelijkheden hiervoor te onderzoeken. Markt yi T De markt van I J Oegstgeest wordt zo goed als zeker van de Lange Voort naar de Lijt- weg verplaatst. Boos f- Zoeterwoude is I 3 boos op de provin cie vanwege het aanwijzen van de Grote Polder als bouwlocatie. 'Te zonnige voorstelling van zaken leiden wim koevoet Vervolg van voorpagina Wethouder J. Walenkamp (CDA) heeft herhaaldelijk ge zegd dat de gemeente geen financiële risico's loopt als het stadsdistributiecentrum (SDC) zou mislukken. Maar volgens WD'er A. Geertsema kan Leiden een Europese subsidie mislopen en bovendien worden gedwongen be oogd SDC-directeur E. Keijser een vergoeding te betalen. houder in Sassenheim. Keijser is inmiddels een bodemproce dure tegen de overgebleven aandeelhouders begonnen. Hij eist een kleine twee miljoen gul den schadevergoeding. De twee aandeelhouders hebben de ge meente laten weten dat zij 'in de context van de huidige SDC b.v.' geen mogelijkheden meer zien om het distributiecentrum van de grond te krijgen. Walenkamp wil met terug werkende kracht de overeen komst met Keijser per 1 oktober 1994 beëindigen. Dat betekent dat de gemeente tot 1 april 1996 niet concreet aan een SDC mag werken. Dan blijft er volgens Walenkamp nog genoeg tijd De verklaring van Walenkamp staatop gespannen voet met een voor de gemeente nadelige bepaling in het contract met HOM Consultancy van Keijser. Keijser mag namelijk tot ander half jaar na afloop van het con tract een zogenaamde transac tievergoeding eisen als de ge meente overeenkomsten sluit met anderen om een SDC op te richten. Tussen Keijser en de andere twee aandeelhouders is een conflict uitgebroken dat leidde tot het ontslag van Keijser, voorheen een top-ambtenaar bij de gemeente Leiden en wet- over om een Europese subsidie, ongeveer eenderde deel van de totale investeringen, binnen te halen. Leiden krijgt die subsidie onder de voorwaarde dat er voor 1 juli 1997 een stadsdistri butiesysteem in werking is. WD'er Geertsema meent dat de wethouder 'andermaal een veel te zonnige voorstelling van zaken geeft'. Volgens hem is het juridisch onhaalbaar om in juni van 1995 een overeenkomst per 1 oktober 1994 te beëindigen. „Daarmee gaat Keijser uiteraard niet akkoord. De gemeente had de overeenkomst moeten be ëindigen direct na zijn ontslag." De liberaal vindt het een blunder dat de gemeente een voor haar zo nadelig contract heeft ondertekend. Hij vreest dat de gemeente én een belang rijke subsidie gaat mislopen én Keijser een transactievergoe ding moet betalen. Volgens Walenkamp gaat Geertsema te veel uit van een 'worst-case-scenario'. Zelfs al „Zijn de medische voorzienin gen daar zoveel beter dan in Nederland?" vroeg Timmer mans zich af. Ze vond het bo vendien frappant dat juist in die periode de Leidse politie zeven pakketjes uit Colombia onder schepte. „Als je het dossier zo leest dan zitten meneer en me vrouw tot aan hun nek in die handel." De 34-jarige PTT-beambte was spraakzamer, hoewel hij beweert nooit geweten te heb ben wat er in de pakjes zat, die de 36-jarige hoofdverdachte op adressen liet bezorgen van men,sen die een tijd het land uit waren. Hij gaf toe dat hij de man gewaarschuwd had toen de politie een van de pakjes in beslag had genomen. „Ik heb hem gewaarschuwd dat hij niet moest proberen om het pakket je af te halen. Het stomste wat ik ooit gedaan heb." Zijn advocaat, mr. Van Aspe- ren, schilderde hem af als een kinderlijk naïeve man, die aan zijn verrichtingen nooit een cent heeft overgehouden. De of ficier van justitie geloofde ech ter meer in het opzettelijk frus treren van politie-onderzoek en bewuste deelname aan een cri minele organisatie. En ook rechter Timmermans bleek niet erg onder de indruk van de ver richtingen van de man. „U heeft de naam en faam van de PTT naar beneden gehaald." De rechtbank doet op 6 juli uitspraak. leiden Ze zijn ongeveer anderhalf keer zo groot als een echt mens: de beelden van de man en de vrouw die gisteren werden onthuld op het plein van het geheel vernieuwde winkelcentrum De Kopermolen in Leiden. J. Hedeman van de winkeliersvereniging is blij met de kunstwerken. „Het zijn blikvangers en dat is toch echt een pluspunt." Volgens hem komen er in de loop van de tijd nog twee beelden bij in dezelfde trant. De Kopermolen kreeg een flinke opknapbeurt. Ook kwamen er nieuwe winkels bij. Om dit te vieren houdt het winkelcentrum de hele week allerlei activiteiten zoals shows en optredens met als klapper een optreden van Gerard Joling op zaterdag 1 juli. Voor de koopjesjagers zijn er speciale aanbiedingen. FOTO DICK HOGEWONINC eiden let schijnt dat Leidenaars er eel over klagen: vervuiling önd glas-, papier- en wijkcon- ainers. En ook milieu en be- reer lijkt er genoeg van te heb- len. De gemeentelijke dienst Kesenteerde gisteren tijdens de ömmissievergadering voor l'erk, sociale zaken en wijkbe- een lijvig rapport waarin uiteengezet wordt hoe veertien knelpunten moeten worden op gelost. Met de plannen van heeft milieu en beheer zich een forse hoeveelheid werk op de hals gehaald. Zo wil de dienst bijvoorbeeld niet alleen het containereiland op de hoek Nieuwstraat Hooigracht schoonmaken, maar ook ge sprekken met een opvoedkun dig karakter aanknopen met de eigenaars van nabijgelegen ho recagelegenheden en de bewo ners van studentenpanden in de omgeving. De puinhoop rond een containerparkje aan de Bernhardkade zou naast brieven aan bewoners en be drijven controles van de reini- gingspolitie verdienen. Een aanpak op maat van ie dere probleemplek. De com missieleden blekep daar gister avond wel voor te voelen. Zeker omdat de dienst milieu en be heer de klus denkt te kunnen klaren zonder ingrijpende be grotingswijzigingen. Ook het 'opvoedkundige' aspect van het project spreekt de politici aan. „Wat we niet willen is geruislo ze schoonmaakacties. Dan be loon je als het ware de mensen die hun afval niet goed aanbie den", verwoorde wethouder Jan Laurier de filosofie achter de nota 'Samen aan de bak'. CDA'er Huib Kruijt vroeg zich af of het niet mogelijk was illegale affiches - bijna geen container is helemaal 'kaal' - aan te pak ken. „Ik zie door de gemeente gesubsidieerde instellingen wild plakkend door de stad trekken." zouden Geertsema's sombere voorspellingen uitkomen, dan nog denkt de wethouder dat de schade valt te overzien. Verder betekent volgens Walen kamp de teloorgang van het stadsdistributiecentrum niet dat er ook van stadsdistributie niets meer terecht komt. Hij wil de Europese subsidie gebruiken om elektrische voertuigen aan te schaffen die transporteurs kunnen huren om de goederen bij de klanten af te leveren. Walenkamp kan de vervoer ders daartoe dwingen door strenge regels op te stellen over maximaal gewicht en afmetin gen van vrachtwagens die de binnenstad in mogen. Ook wil hij de venstertijden aanscherp en. Nu mag tussen 4.30 uur en 11.00 uur worden bevoorraad. Walenkamp wil een verenging tot 10.00 uur. Alleen de speciale stadsdistributieauto's mogen buiten de venstertijden om de binnenstad in. Bloemstuk van graf Zijlpoort gestolen Boos en verdrietig. Zo reageerde gisteren een Leidse familie toen zij het graf van hun woensdag begraven vader en schoonvader op de begraafplaats Zijlpoort bezocht. Het bloemstuk van de familie was verdwenen. Alleen de losse bloemen lagen er nog. „Dat iemand zoiets kan doen", is de reactie van een schoondochter van de overlede ne. „Je hebt verdriet over het overlijden van iemand die je lief was en dan doen ze je iets der gelijks aan. Daar zijn geen woorden voor te vinden. Schan dalig gewoon. Ik zou wel eens met de man of vroifw die dit ge daan heeft willen praten. Vertel len wat dit voor onze familie be tekent." Volgens een woordvoerder van de politie is er nadat de fa milie de diefstal had gemeld on derzoek gedaan op de begraaf plaats. Daar is niets gevonden. Ook het personeel van de be graafplaats heeft niets gezien van de diefstal. EIKELS Daan Sloos van de SP heeft ook de krant gehaald. Dat was niet zo zeer vanwege een bijzondere visie op de Leidse ge beurtenissen, maar omdat hij burgemeester Goekoop en wethouder Walenkamp in het openbaar voor eikels heeft uitgemaakt. Hij heeft zich geërgerd dat beide heren zich tegen een boy cot van Shell hebben uitgesproken. Wellicht was u dat ont gaan, maar de Leidse gemeenteraad heeft deze week een manhaftig besluit genomen waardoor is voorkomen dat het olieplatform Brent Spar in de golven verdwijnt. Hoewel de druk op de Engelse regering en Shell woensdag ochtend al bijna een hoogtepunt had bereikt, waren zij niet te vermurwen af te zien van dumping. In de Leidse gemeen tepolitiek heerste die dag een nerveuze drukte. De beuk erin! riep doortastend bestuurder Jan Laurier na een onaan gename stilte: boycotten! Nu is de gemeente een goede klant van Shell. Op het terrein aan de Admiraal Banckertweg wordt jaarlijks 230.000 liter dieselolie uitgeschonken. Maar dat is een contract en kan niet zomaar worden beëindigd. Gelukkig ontdekte de wet houder dat hier en daar autootjes in gemeentedienst rond rijden die benzine tanken bij burger-pompen. Wel 1000 liter in totaal per jaar! Laurier trok onmiddellijk een draagbare fax uit zijn binnen zak. Een brief werd verzonden naar Shell en de Engelse re gering met de navolgende inhoud: 'Leiden (met uitzonde ring van burgemeester Goekoop en wethouder Walenkamp) boycot Shell. Stop dump Brent Spar. Zo niet, dan nemen wij die 1000 liter benzine niet meer af!' Downingstreet 10, Londen, de zetel van de Britse premier. Major adviseert Shell de Leidse fax te negeren. Shell houdt dat advies in beraad. Er volgt koortsachtig overleg tussen topmensen van Shell. Telexen en faxen ratelen door de we reld. Een uur later draait Shell om als een blad aan een boom: de Brent Spar wordt op het continent gesloopt. Shell weigert toe te geven dat het Leidse dreigement van doorslaggevende betekenis is geweest. Een dag later stapt John Major op als partijleider. Hij ontkent met klem dat zijn stap ook maar iets te maken heeft met Leiden. Breestraat, Leiden, residentie van de Leidse gemeenteraad. De grootheidswaan slaat toe. Vanwege atoomproeven door Frankrijk in de Stille Zuidzee is Franse kaas tijdens recepties in het gemeentehuis taboe. De koude buffetten ten stadhui- ze doen het voortaan zon der 'Noorse' garnalën van wege de walvisvangst door dat land. Russische wodka is uitgebannen vanwege Tsjetsjenië. In de kantine van het stadhuis worden Belgische sateetje van de lijst geschrapt vanwege de groeihormonen. Eikels! roept Daan Sloos in het stadhuis. Inderdaad, maar er blijken er meer te zijn dan burgemeester Goekoop en wethouder Walenkamp alleen. Touringcar rijdt voetganger aan leiden naar het Elisabeth-ziekenhuis. Het ongeval gebeurde omdat de 51-jarige chauffeur van de bus bij het keren op de kruising met de Dronlermeerlaan geen voor rang gaf aan de Leidenaar, die juist op de kruising wandelde. Een touringcar heeft gisteroch tend een 65-jarige Leidenaar aangereden op de Zwartemeer- laan in de Merenwijk. De man is met hoofdletsel afgevoerd leiden caroline van overbeeke Old boys networks. Mannen in driedelig grijs die in schemerige achterkamers dikke sigaren ro ken in leren fauteuils, 'het le ven' met elkaar bespreken, en, belangrijker, nuttige contacten en tips opdoen voor hun carriè re. De heren kunnen er in elk geval wat van: netwerken. Maar hoe zit het met vrouwen? Het belang van old girls networks stond gistermorgen centraal tij dens een bijeenkomst van de vrouwelijke medewerkers van de Leidse Rijksuniversiteit. Hoe wel netwerkster bij uitstek, mi nister Annemarie Jorritsma van Verkeer en Waterstaat, verstek liet gaan, zat de zaal van het academiegebouw stampvol vrouwen. De thema-ochtend was een ini tiatief van het 'Vrouwennetwerk V/M' van de Leidse universiteit. Het Vrouwennetwerk wil uni versiteitsvrouwen - vooral in de hogere posities nog sterk in de minderheid - op die manier be trekken bij gemeenschappelijke activiteiten, interesses en belan gen. Netwerken is in. Maar het fe nomeen is niet nieuw: de Ro meinen deden het en zelfs de Neanderthalers gebruikten hun 'contacten' in hun speurtocht naar goede jachtvelden. Van daag de dag zijn de Rotary en de IJons dè netwerk-clubs bij uitstek. Bij deze traditionele mannenbolwerken zijn inmid dels ook vrouwen welkom, maar zij hebben ook eigen net werken. Het belang van contacten voor vrouwen zou onder meer door de winnares van de Net- werkprijs 1994, Annemarie Jor ritsma, uit de doeken worden gedaan. Coördinator van het Vrouwennetwerk, Pink Meltzer, vertelde haar teleurgesteld^ toe hoorders dat Jorritsma voor dringende zaken door de Twee de Kamer was ontboden. Haar vervangster nam de Leidse vrouwen onmiddellijk voor zich in met de woorden: „Ik ben Tanja van Beek. Ik ben plaats vervangend secretaris-generaal op het departement. En dat heet bij ons: tweede man." Van Beek, rechterhand van minister Jorritsma, hield haar gehoor voor vooral veel te net werken. „Netwerken heeft vaak een negatieve klank maar het leggen van contacten met vak genoten, collega's en vriendin nen is nodig en noodzakelijk. Zeker voor vrouwen is het een belangrijk middel: voor er- en herkenning. Annemarie Jorrits ma zelf zegt dat zij zonder haar netwerk van WD-vrouwen nooit zover was gekomen." Van Beek schetste haar ge hoor een beeld van haar eigen glansrijke carrière bij de over heid. „Ik was destijds de enige vrouw in een leidinggevende functie. Van beide kanten was dat wennen. Wil je je handha ven aan de top, dan is vooral het krijgen van respect belang rijk. Om dat te bereiken moet je je zakelijk opstellen: gewoon je werk goed doen. Verder is een portie verbale lef heel handig." „Maar er moet nog veel ver anderen. Wat mij bijvoorbeeld opvalt is cjat bewindsvrouwen die stevig met elkaar debatteren worden omschreven als 'kijven de wijven'. En dat terwijl pittige herendebatten in de krant 'polemieken' worden genoemd. Volgens mij wordt het tijd dat er bij de krant een vrouwelijke hoofdredacteur wordt oe- noemd." „Netwerken van vrouwen contacten hebben mij altijd ge steund tijdens mijn loopbaan. Vrouwen moeten eikaars hand vasthouden: om het hoofd bo ven water te houden in de ho gere regionen. Netwerken van vrouwen zijn nuttig om ervarin gen uit te wisselen, elkaar te ad viseren, te steunen en te stimu leren. Het leggen van contacten kost veel tijd en die tijd is schaars voor vrouwen die vaak dubbele taken hebben. Maar je krijgt er zo ontzettend veel voor terug." „Ik raad u aan om vooral enge dingen met elkaar te doen. Vrouwen in netwerken moeten met elkaar juist dfe dingen uit proberen die ze niet goed dur ven. Stel elkaar bijvoorbeeld rottige vragen en neem die op video op. Daar heb je wat aan."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11