'Noodlokalen bij scholen niet nodig' 'Dit is geen gezonde concurrentie meer' 'Het draait toch allemaal om de uiers' \AV wint sportontmoeting Regio Leiden/Rijn Veenstreek Jaarmarkt komt traag op gang Restauratie 'Cornelis den Hartog' voltooid Leiderdorp, Oud Ade en Zoeterwoude ruim een uur zonder water Bromfietser breekt sleutelbeen alphen aan den run Een 22-jarige Alphenaar heeft zaterdag avond een sleutelbeen gebroken. De man reed met zijn brom fiets tegen een paal en kwam daarbij ten val. Alphense gewond bij ongeval alphen aan den run Bij een aanrijding op de President Kennedy- laan in Alphen heeft een 19-jarige vrouw gisteravond een hoofdwond en een hersenschudding opgelopen. De vrouw reed met haar fiels in op een een groepje wielrijders. Het slachtoffer is naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp overgebracht. In het ziekenhuis moest de vrouw een bloedproef ondergaan, om dat zij alcohol had gedronken. Hoofdletsel voor peuter alphen aan den run Met hoofdletsel is gisteravond een 5-jarige jongen uit Alphen naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp overgebracht. Het slachtoffer stak op de Emmalaan tussen ge parkeerde auto's de weg over en werd daarbij aangereden door een auto, die werd bestuurd door een 27-jarige Alphenaar. Vol gens een woordvoerder van de politie zag de bestuurder de jon gen te laat en kon een aanrijding niet meer voorkomen. Bestelauto ontvreemd roelofarendsveen/hazerswoudeEen bestelauto die geparkeerd stond aan de Dijkstraat in Roelofarendsveen is in de nacht van vrijdag op zaterdag ontvreemd. In Hazerswoude-dorp zijn twee auto's die geparkeerd stonden aan de P. de Hooghstraat, be schadigd. Een antenne en ruitewisser werden afgebroken, het spatbord ingetrapt. Autokrakers ontkomen met radio voorschoten Door hard te gillen heeft een bewoonster van de Veurseweg in Voorschoten de afgelopen nacht twee autokrakers verjaagd. Ondanks hun haast om weg te komen, zagen de da ders kans om de radio uit de wagen mee te nemen. 1 lphen aan den run itletiekvereniging AAV '36 is af- elopen zaterdag als winnaar it de bus gekomen bij de acht ende Alphense sportontmoe- ing. AAV sloot zes van de acht ISi portonderdelen waaraan de at- ïtiekvereniging deelnam als finnaar af. Aan de sportont- loeting deden in de loop van nderhalve week ongeveer 1500 Iphense sporters mee. Al vanaf de derde dag was it, uidelijk dat de strijd om de erste plaats zou gaan tussen AV en tennisvereniging Nieu we Sloot. Ook Nieuwe Sloot zon zes van de acht onderdelen raaraan de club mee deed. l loor slechte scores bij de niet swonnen onderdelen eindig- len de tennissers uiteindelijk ich tweede, ondanks een klin- nde overwinning op het chef* hennyvan egmond.071-356414. plv -chef hanskoenekoop.071-356429 Oegstgeestenaren twijfelen aan prognoses De omwonenden van de basisscholen De Springplank en de Joris de Witteschool in Oegstgeest blijven bij hun be zwaren tegen de bouw van zes noodlokalen rondom het gezamenlijk gymnastieklokaal aan de Jan Wolkerslaan. Ze twijfelen ernstig aan de prognoses van de groei van het aantal leerlingen. Die groei brengt wethouder G. van Eisen ertoe alsnog voor het belang van het onderwijs te kiezen. oegstgeest monica wesseling In 1993 werd er ook een uitbrei dingsplan gemaakt voor de twee scholen. Het plan kwam na verloop van tijd in de ijskast toen bleek dat het aantal leer lingen helemaal niet zo sterk groeide als werd verwacht. ,,En nu opeens zou in twee jaar tijd die groei zodanig zijn dat er noodlokalen nodig zijn", zo vra gen de omwonenden zich in een brief aan het gemeentebe stuur af. Wethouder Van Eisen heeft op een eerdere inspraakbijeen komst duidelijk gemaakt dat de groei onomstotelijk lijkt te zijn aangetoond: het ministerie van onderwijs heeft immers toe stemming gegeven om de noodlokalen te bouwen. Vol gens Van Eisen wordt het licht uitsluitend op groen gezet als er geen twijfels meer bestaan over die prognoses. Die conclusie nemen de omwonenden niet zomaar over. De prognoses zijn nooit openlijk op tafel gelegd en dus blijft de burger in het onge wisse, zo schrijven ze. Overigens is het wegstrepen van wooncomfort tegen onder- wijsbelang niet zo eenvoudig als het lijkt. Het bestemmingsplan moet worden gewijzigd om bouw van noodlokalen toe te staan. De bouw van de noodlo kalen van de scholen komt mor genavond aan de orde tijdens de vergadering van de commis sie welzijn. Dan ook zullen de omwonenden opnieuw van zich laten horen. leimuiden Niet echt hondeweer maar toch... De jaarmarkt in Leimuiden wilde zaterdag maar niet echt op gang komen. Dreigende wolkenpartij en boven de Acacialaan. Blauwbekkende blazers van de Woerdense blaaskapel. Lauwe handel. Kleumende handelaars, 's Middags kwam het toch nog goed. Droog weer en iets meer volk op de been. Ook boog menigeen zich over de intekenlijst van de Oranjevereniging. De vereniging vindt dat de jaarlijkse kermis en braderie op het Dorpsplein thuishoren. De lijst met handtekeningen die dat idee kracht moeten bijzetten, wordt binnenkort aan burgemeester en wethouders van Jacobswoude aangeboden. foto henk bouwman laatste onderdeel, een fietspuz- zelrit met opdrachten. De sporters hebben tijdens de sportontmoeting over het alge meen redelijk geluk gehad met het weer. Alleen tijdens de eer ste dagen, bij het voetbal en het korfbal, was het weer spelbre ker. Op woensdag bleef het tij dens de tenniswedstrijden, on danks de slechte voorspellin gen, droog. Ook afgelopen za terdag kwamen de weergoden pas in actie tijdens cjg prijsuit reiking na binnenkomst van de laatste deelnemers aan de puz- zelrit. De uitslag luidt als volgt: 1. AAV '361362 punten; 2. Nieuwe Sloot 1282 punten 3. Zeger- plasl066; 4. AW Alphen 1020,5; 5. DAC1015; 6. Tempo987,5; 7. Alphia868,5; 8. Have Fun865,5; 9. ATTC853.5; 10. Alphense Boys845,5. Buitengalerij Winkelhof ongelukkig met stalletjes leiderdorp paulien koopmans De winkeliers met hun groente-, bloemen- en kaaswinkels in de buitengalerij van de Winkelhof in Leiderdorp weten zo langza merhand niet meer hoe ze het hebben. Al jarenlang ondervin den ze harde concurrentie van vijf marktkramen die om de beurt op het pleintje voor het winkelcentrum staan. Ze ver denken de gemeente ervan de marktkooplieden regelmatig de hand boven het hoofd te hou den. Overtredingen van de ver gunning worden door de vin gers gezien. „Dit is geen gezon de concurrentie meer. Dit is ge woon foute boel", vindt bloe- menman Baars. Volgens Baars staat de bloe- menstal op een andere plek dan op de vergunning staat aange geven. De bloemenverkoper heeft nu een plaats vlak voor de trap naar de ingang van de Win kelhof ingenomen. Bovendien mag de kraam slechts 15 vier kante meter grond beslaan, maar deze bloemenman stalt zijn emmers met bloemen over een oppervlak van wel 45 vier kante meter., „Samen met de andere winkeliers van de win kelgalerij heb ik de gemeente hierover al honderden keren ge beld. Maar luisteren? Dat doen ze niet. We lopen steeds tegen de muur op. De gemeente is verschrikkelijk 'pro-markt' en heeft weinig begrip voor onze klachten. Ik heb zelfs de politie er bijgehaald. Maar die wilde zich er niet mee bemoeien. Ik knap de politiek niet op, werd er gezegd". De eigenaar van Kruiderij Rozemarijn vindt dat de verhouding zoek is. „De marktkooplui betalen veel min der voor hun standplaats dan wij voor onze winkelruimtes. Ondertussen profiteren ze mooi van onze dure omgeving." Concurrentie Volgens H. Scheurleer v^n de gemeente Leiderdorp verpak ken de winkeliers hun eigenlijke probleem in allerlei klachten over overtreding van de markt- vergunning. „Uiteindelijk gaat het natuurlijk om de concurren tie. En dóar kunnen wij niets aan doen. Naar ons idee man keert er trouwens niets aan de vergunning. De bloemenman mag best zijn handeltje voor de trappen opbouwen. Of de kra men te groot zijn, weten we niet. Maar we zullen het in de gaten houdenbelooft ze. Voor de winkeliers zou het een hele opluchting zijn als de donderdagmarkt van de Hoofd straat toch naar het gebied tus sen de Winkelhof en winkelcen trum Santhorst zou verhuizen. Een mogelijkheid die sinds de hoorzitting van deze week weer openstaat. Het is de bedoeling dat de omstreden marktkramen pal naast de Winkelhof verdwij nen en dan deel gaan uitmaken van deze grote markt. Bijeenkomst over winkelcentrum in Wassenaar De Vereniging Vrienden van Wassenaar houdt vanavond een informatie- en inspreekavond over de plannen voor het win kelcentrum Langstraat. Sprekers zijn WD-wethouder C. Aptroot en K. Kroon, vice-voorzitter van de Vereniging winkelcentrum Langstraat. Zij geven een toe lichting op de ideeën die leven om het winkelcentrum aantrek kelijker te maken. De avond wordt gehouden in cultureel centrum Warenar in de Kerkstraat en begint om 21.00 uur. Jrommer terecht :n 44-jarige Voorschotenaar eeft zijn gestolen brommer te lg, nadat hij een beloning had itgeloofd aan degene die aan wijzingen kon geven over zijn ijwiel. De man had aanplakbil- ■tten verspreid waarop hij 50 ulden uitloofde voor de gou- en tip. De brommer bleek in anden te zijn van een 16-jarige eidenaar. Deze verklaarde de romfiets te hebben gevonden. UIVENBERICHTEN If de Blauwkras de Mooy 1; A. Houweling 2,4, 9; H. Gijsman 3; S. Zeegers 5; „.v.d. Wetering 6,7,10. VDe Rijnklievers omb. W. v/d Kooy Zn. 1, 5; ad de Vries 2, 9; J.C. Koster 3; I. van Leyden 4; H. van der tar 6, 8; J. van Laar Zn. 7; B. ui Mil 10. V De Reisduif L Dusoswa 1, 2; S. van Iterson T. Hoogkamer 5, 6, 8; omb. J. Harteveld 7; P. Schlag- rein 9. V Leiderdorp Gijsman 1; M. Reijerse 2, 7; ■A. Brandt 3; D. van Seggelen H. Flippo 5; W. Rietkerken en i. 6, 9; R. v/d Nieuwendijk 8, VLPC ptteveen v. Gorkum 1, 8; J. oelee 2; W. Siera 3; H. Pen 4, 5, A. Siera 6; J. Staffeleu 7; R. uivenbode 10. VHet Oosten van Putten 12, 8; A. Geyte- ian 3, 10; J. Verbaan 4; Comb, looten-v/d Hoogt 5; F. Glas ergen 6; N. v/d Blom 7,9. V De Vriendenclub omb. v/d Nieuwendijk 1; imb. v. Weeren/Pracht 2; •mb. J. en M. Degen 3, 9; P. artevelt 4; R. Metscher 5, 7; omb. Diersman/de Swijger 6; Pracht 8; E.M.N. v/d Voorn V De Zwaluw en Th. Verhoork 1, 3; P. Ver- iork 2, 10; v.d. Kooij-de Best 4, G. Hoogervorst 5, 7; B. Vlekke P. van Leeuwen 9. anuit Roye: V De Zwaluw en Th. Verhoork 1; A. van IgJhssen 2, 4, 7; M. van Klaveren K. lansen 5; P. van Leeuwen W. van Ommen 8; v.d. Kooij- e Best 9,10. koudekerk aan den run valerie leenheer „Ik vind het eigenlijk wel leuk, het is net een honden show", zegt een toeschouwster van de jaarlijkse geiten keuring van de regionale geitenfokvereniging 'Ons Doel', zaterdag in Koudekerk aan den Rijn. En daar heeft ze wel een beetje gelijk in, want de geiten en lam metjes lopen er bij als wedstrijdhonden. Met glanzen de, keurig gekamde vachtjes en schoongeborstelde hoefjes lopen ze met hun 'baasjes' rondjes in een spe ciaal afgezet stuk van het Hofstedepark. De 45 geiten worden gekeurd door een jury die be staat uit een aantal keurmeesters. De verschillende ca tegorieën, lammeren, Toggenburger geiten, bonte en witte geiten, worden onder meer beoordeeld op bouw, uiers en houding. De eigenaars van de negen beste gei ten en lammetjes krijgen een kleine beker. Zij zijn be hoorlijk trots op hun prijswinnaars, zoals de twee-jarige Sjalot en het drie maanden oude bonte lammetje San dy. Dit vooral omdat de eigenaars nu zeker weten dat ze gezonde, sterke geiten fokken. „De geitenfokverenigingen zijn ongeveer rond het jaar 1900 opgericht. De vereniging probeerde de men sen door middel van de geitenkeuringen te stimuleren om gezonde geiten te fokken", legt keurmeester H. Schenk uit. „Dit omdat geitenmelk in die tijd hard no dig was. Als tijdens de keuring bleek dat een geit geen sterke rug had, dan konden de keurmeesters de eige naar aanraden de geit met een bok met een sterke rug te laten rollebollen. Dan kon de eigenaar gezonde lam metjes krijgen, mét een sterke rug." Nu is de geitenmelkproduktie niet meer zo belang rijk, maar eigenaars willen wel nog steeds adviezen krij gen om gezonde geiten te fokken. „Ja, het draait toch eigenlijk allemaal om de uiers", vertelt keurmeester Schenk. „Hoe beter de uiers, hoe beter de melkproduk- tie. En wij zien in één oogopslag of de uiers in orde zijn. Dat zie je aan de aderen die op de buik lopen, of aan de bouw van het beest. Ik zie meteen of een geit veel melk kan produceren, net als ik bij sommige vrouwen meteen kan zien dat ze met silliconen in de weer zijn geweest. Maar niet dat ik daar zó op let hoor", veront schuldigt hij zich snel. De negen beste geiten van deze regionale geitenkeu ring gaan door naar de provinciale keuring en de win naars daarvan doen mee aan de landelijke geitenkeu ring, later dit jaar. alphen aan den run jan winde De restauratie van het gemaal 'Cornelis den Hertog' aan de Heimanswetering tussen Al phen en Woubrugge is voltooid. Gedeputeerde H. van der Goot (WD/cultuurbehoud) verricht te afgelopen zaterdag de officië le opening van het in volle glo rie herstelde monumentale pand. Het in 1879 gebouwde ge maal kon ternauwernood aan de slopershamer ontsnappen. Toen de Vierambachtspolder in 1979 werd ondergebracht bij het waterschap 'De Aarlanden' besloot het waterschap het ou de gemaal te vervangen. De Stichting tot Behoud van Alp hens Erfgoed spande zich tot het uiterste in om het histori sche gemaal voor het nage slacht te behouden. Maar 'De Aarlanden' wilde het gemaal al leen aan de stichting verkopen als het niet zou worden be woond. Naast het monument ligt namelijk het nieuwe gemaal Vierambacht en het waterschap vreesde dat toekomstige bewo ners bezwaar zouden maken te gen de werking. Voor de stich ting stond echter vast dat het pand alleen tegen redelijke kos ten behouden kon blijven als het zou worden bewoond. De oplossing werd gevonden in een zogenaamd kettingbe- ding, wat inhoudt dat het de be woners 'verboden' is bezwaar te maken. Het waterschap ging ak koord en verkocht het gemaal voor het symbolische bedrag van één gulden. Vorig jaar sep tember kon de opknapbeurt van het sterk verwaarloosde pand beginnen. Een opknap beurt die in totaal ongeveer zes ton heeft gekost, waarvan het gróótste deel werd opgebracht door de verkoop van twee ap partementen aan de achterkant van het gebouw.. De provincie droeg 75.000 gulden bij en de gemeente Alphen een halve ton. De familie Van der Kroft, die de appartementen bewoont, heeft de plicht om samen met de stichting het gemaal 'als waardige rentmeesters' te behe ren. Zij verzorgen ook de rond leidingen van het gedeelte waarin de bemalingsinstallaties zijn ondergebracht, dat is inge richt als een klein museum. leiderdorp monica wesseling Terwijl buiten het water met bakken uit de lucht kwam, zijn de inwoners van een gedeelte van. Leiderdorp, Oude Ade en Zoeterwoude zaterdagavond binnen ruim een uur verstoken geweest van water. Door een grote storing in een pompsta tion in Zoeterwoude was het om kwart voor zes gedaan met de waterleverantie. In het pompstation wordt wa ter dat van uit het EWR-net wordt betrokken, doorgepompt naar de drie dorpen. Door on bekende oorzaak is in die ver binding een afsluitklep dichtge gaan. Het station schakelde dan wel automatisch over op een kelder vol reserve-water, maar na verloop van tijd was die ook leeg. De technici van de Water maatschappij Zuid-Holland oost hebben veel tijd nodig ge had om te ontdekken wat er aan de hand was. Ixinge tijd is ge zocht naar een lek in de trans portleiding door de weilanden. In het uur dat de storing heeft geduurd zijn zowel de politie als de EWR, (levert in de drie dor pen wèl gas en elektriciteit, maar géén water), 'plat gebeld'. De watermaatschappij was vol ledig onbereikbaar en dus gre pen mensen naar alarmnum mers. Voor de inwoners van Leiderdorp was het de tweede keer in één week tijd dat nuts voorzieningen het lieten afwe ten. Donderdagavond is het dorp twee uur lang verstoken geweest van elektriciteit. Zeven geitjes op een rij. De keurmeester let op bouw, houding en vooral de uiers. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9