Samen op Weg toch dichterbij 'Boom op maat voor elke straat' Wie-o-wie Kerk Samenleving Leiden MAANDAG 19 JUN11995 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356< BUITENLAND KORT Kirchentag De Kirchentag heeft zondag de oproep tot een boycot van Shell ondersteund. Dit zei Kirchentag-president Ernst Benda gisteren tijdens de af sluitende kerkdienst in Ham burg, die werd bijgewoond door de Duitse president Ro man Herzog. „De zee mag niet het vuilnisvat van een oliecorncern worden. Wie het daarmee eens is, kan op onze steun rekenen," aldus Benda. Zaterdag had de Kir chentag in een resolutie de afzinking van het olieplat form Brent Star veroordeeld. Verder riep hij de 85.000 aan wezigen in het Voksparksta- dion op alles te doen om een eind aan de oorlog in Bosnië te maken. Vicieuze cirkel De oorlog in het vroegere Joegoslavië, het asielvraag- stuk en het milieu beheer sten de discussies die in ker ken en op vele andere plaat sen in de Hansestad werden gehouden. Secretaris-gene raal dr. Margot Kassmann kenschetste de 26e Kirchen tag als 'politiek en vroom te gelijk'. Er was vooral veel be langstelling voor de bijbel studies en de liturgische vie ringen. President Herzog sprak zijn waardering uit voor de maatschappelijke en kerkelijke betekenis van de Kirchentag. De mensen wor den op problemen geatten deerd terwijl mogelijke op lossingen worden aangedra gen, zei hij. De Kirchentag in Hamburg werd door ruim 125.000 mensen bezocht, van wie 17.000 uit Oost- Duitsland. Excuses De rooms-katholieke bis schoppen van Polen hebben in een verklaring hun veront schuldigingen aangeboden voor een antisemitische preek van priester Henryk Jankowski uit Gdansk. Zij spreken de hoop uit dat de toch al moeilijke dialoog met de joodse gemeenschap niet zal lijden onder de uitlatin gen van pater Jankowski. De verklaring werd zaterdag tij dens de vergadering van de bisschoppenconferentie uit gegeven. De Verenigde Protestantse Kerk in Nederland is de afge lopen week weer een stap dichterbij gekomen, ondanks de diepe verdeeldheid binnen de Nederlandse Hervorm de Kerk. Het massieve verzet uit de rechter vleugel heeft op de driedaagse synodezitting in Doorn niet geleid tot vertraging in het Samen op Weg-proces. DEN HAAG/DOORN DIRK VISSER De synode stelde zich op het standpunt dat het definitieve besluit over vereniging met de Gereformeerde en Lutherse Kerken met ten minste tweeder de meerderheid van de uitge brachte stemmen moet worden genomen. Zonder een royale meerderheid is er in de Her vormde Kerk onvoldoende draagvlak voo'r de eenwording, zei synodevoorzitter ds. W.B. Beekman. Met het vereiste van tweederde werd de vrees weg genomen dat de synode des noods met de helft van de stem men plus één de fusie er zou doordrukken. Deze zaak heeft ook een an dere kant: ten minste éénderde van de synodeleden moet tegen stemmen om de oprichting van de Verenigde Protestantse Kerk in Nederland tegen te houden. Nog nooit hebben de SoW-te- genstanders op de Hervormde synode zoveel stemmen voor hun voorstellen gekregen. Weliswaar hadden niet minder dan 25 van de 75 classes (regio nale kerkvergaderingen) om de ze extra synodezitting gevraagd, maar die 25 classes zijn niet al lemaal tegen SoW. In sommige gevallen was het motief dat het geen kwaad kan dat er naar de bezwaren van de minderheid wordt geluisterd. Het synodebesluit bevatte nog een belangrijke passage. Bij de besluitvorming over de voortgang van het Samen op Weg-proces moet de kerkelijke weg worden gevolgd. En het is de synode die de besluiten neemt. De laatste tijd was de in druk gewekt dat de besluitvor ming elders plaats vindt, zei se cretaris-generaal dr. K. Blei in een toelichting. De tegenstanders, die over het algemeen zeer kerkelijk denken, is daarmee ingeprent dat zij zich bij een zuiver geno men synodebesluit hebben neer te leggen. Ook een verwijzing naar (weinig betrouwbare) tele fonische onderzoeken of en quêtes waaruit zou blijken dat ongeveer de helft van de Her vormden tegen de vereniging zou zijn, helpt dan niet. Niet de macht van het getal, maar de synode heeft het laatste woord, was de boodschap van die pas sage. De synode kwam de tegen standers ook tegemoet. De re acties ('consideraties') van de classes en gemeenten op de ontwerp-kerkorde van de nieu we kerk komen eerst in de Her vormde synode ter sprake voor dat ze in januari op de geza menlijke synodevergadering aan de orde komen. De Her vormde synode spreekt dan echter niet over de tekst van de kerkorde, maar over de bijko mende, specifiek Hervormde vragen: wat betekent het voor het eigen kerk-zijn, hoe groot is het draagvlak voor Samen op Weg? Die synode kan geen be sluiten over de tekst van de kerkorde nemen. Dat gebeurt op de triosynode. Allen één De synode willigde verder een verzoek van het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond in. De verhouding tussen eenheid en verscheidenheid komt in no vember op de synode aan de or de, onder het motto 'Geloven we nog wel in dezelfde God?'. Het gesprek in de Hervormde Kerk komt op gang, constateer Pauselijke onderscheiding voor Duijm Bestuurslid H.L. Duijm van de Vereniging Antonius Clubhuis in Leiden is afgelopen vrijdag avond benoemd tot Ridder in de Orde van de Heilige Paus Sil vester. Hij kreeg de versierselen uitgereikt door de administrator van de 'Hartebrug'-parochie, pastoor J.C.M. van Winden tij dens een receptie in de Engel- bertha Hoeve. Duijm ontving de onderschei ding als beloning voor zijn 50- jarige inzet voor het jeugdwerk: een halve eeuw geleden was hij de oprichter van wat nu bekend is als Zeilclub Karei Doorman en veertig jaar geleden trad hij toe als bestuurslid van het An tonius Clubhuis. Door de paus werd hij benoemd tot ridder 'vanwege zijn benadrukking van de katholieke signatuur en de daarbij behorende christelijke waarden en normen binnen de Bestuurslid H.L. Duijm (rechts) ontving de onderscheiding uit handen van pastoor J.C.M. van Winden. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS geledingen van de vereniging'. spanningen in de afgelopen vijf- drumfanfare Franciscus Band De vereniging Antonius Club- tig jaar, en dan met name voor Leiden. Deze band bracht huis eerde Duijm met een re- de huisvesting van de verschil- Duijm tijdens de receptie ook ceptie en een diner voor zijn in- lende jeugdafdelingen en de een aubade. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) de de algemeen secretaris van de Gereformeerde Bond, ir. dr. J. van der Graaf, instemmend. Misschien het belangrijkste argument waarom de Verenigde Protestantse Kerk in Nederland er toch zal komen, is het woord van Jezus: 'opdat zij allen één zijn'. Veel Hervormden hikken tegen de eenwording aan, maar ze weten dat dit bijbelwoord ook voor hen geldt. In een ver der perfect optreden bij 'Met het oog op morgen', aan de vooravond van de synode, be gon Van der Graaf slechts een maal te hakkelen. De intervie wer verwees naar bovenge noemd citaat uit de bijbel. Met al zijn gevatheid stond de secre taris van de Gereformeerde Bond even met de mond vol tanden. Hij buigt niet graag, buigen voor synodebesluiten kost hem zelfs moeite, maar hij is gelovig genoeg om te beseffen dat Christus ook hem heeft ge roepen om mee te werken aan de eenheid van de christenen. Morele steun hervormden voor imam-opleiding DOORN ANP De hervormde zending staat achter een imam-opleiding in Nederland. Het behoort volgens voorzitter M. Jongeneel-Touw van het Hervormde zendingsor gaan ook tot het christelijk ge tuigenis als de kerk hier bij de overheid voor pleit. Zij zei dit bij de eerste bespre king die de synode van de Ne derlandse Hervromde Kerk aan de verhouding tussen moslims en christenen wijdde. Drs. G. Speelman, moslimdeskundige van deze kerk, wees erop dat de meeste imams in ons land die in het buitenland hebben gestu deerd, grote lacunes in hun op leiding hebben. In pastorale noodsituaties is er vaak sprake van ontreddering omdat deze mensen niet weten wat ze moe ten doen. In het christelijk stre ven naar een leefbare samenle ving is die morele steun best te verdedigen, aldus Speelman. KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/rrVvr 18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-128 030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco TELEFAX Advertenties: 071-323! Familieberichten: 023-317! 023-320; Redactie 071-321! Hoofdredactie: 071-315! ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17 071-3561 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 143! ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) 31 per maand (autom. betaling) 30 per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) 337 per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) 134 LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND Voor mensen die moeilijk lezen, slechte 05 hebben of blind zijn (of een andere leeshi dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad geluidscassette beschikbaar. Voor infornu 08860-82345 (Centrum voor Gesproken tuur, Grave). E N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en var woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhi en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19 45 uur Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor pa ners bovendien van 10.30- 11.15uuren van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10.30—11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 uur na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende v pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel 071-454545) dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 2lju uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uu en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur n 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur| leen Partners/echtgenoten mgt kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur. uitsluitt u voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorhi kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde" heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-1] uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -35< en 18.30-19.30 uur, klasip Ruim een derde van de bomen in binnenstad. Noord en stationsgebied niet gezond LEIDEN HANS KOENEKOOP De bomen in Leiden missen ruim te. Niet zozeer boven de grond, maar veel meer onder de grond. Wortels zoeken met moeite hun weg in de zanderige, humusloze en voedselarme bodem. Ook asfalt, kades en rioolbuizen belemmeren de groei. Het gevolg is dat veel bo men niet goed in conditie zijn. Ruim een derde van de bomen in de binnenstad, Leiden-Noord en het stationsgebied is aangetast en heeft hulp nodig om gezond te blij ven. Zo op het oog een onthutsende constatering van de Bomendienst van de Heidemij, die de afgelopen maanden 8000 stadsbomen aan een grondige inspectie heeft on derworpen. Maar de Leidenaar, die de laatste jaren zo vaak blijk heeft gegeven van grote liefde voor onze voorzieners van zuurstof, moet niet wanhopen. „Er is bijna geen boom stervende. Als de stad erin slaagt de boom de ondergrondse ruimte te geven, is er veel gered", zegt Edwin van Dorp, projectleider van de Bo mendienst. Een stadsboom heeft het 'van nature' moeilijk om voedsel te vin den in de versteende omgeving. Waar de bomen in het bos voor hun eigen voedselkringloop zor gen, daar moeten de bomen in de stad de helpende hand van de mens krijgen. De inzichten over de aard van die hulp zijn in de loop der jaren wel veranderd. Van Dorp: „In de jaren zestig en zeventig werd gedacht dat bomen een in tensieve begeleiding nodig hadden. Boomchirurgen probeerden allerlei noodgrepen uit. In het Plantsoen staat bijvoorbeeld een linde uit 1830 met een holle stam. Met bou ten en een stang is geprobeerd de boom overeind te houden. Nu we ten we dat de boom een zeer groot vermogen heeft om zichzelf in stand te houden. Menselijke ingrepen werken vaak averechts. Als de mens maar zorgt voor goede omstandig heden om te groeien, doet de boom de rest." Zo is het ook een misvatting dat stadsbomen het leven laten als ge volg van de autogassen. „Kunnen ze meestal prima tegen. Sterker, bo men zijn in staat de verontreinigen de stoffen uit de lucht te zuiveren." Kachelhout Het is pas sinds kort dat de deskun digen weten dat bomen het best ge dijen als de wortels de ruimte heb ben. „Het is in feite heel simpel. Heeft een boom een weelderige bla derdos, dan weet je dat er op dat moment genoeg wortelruimte is. Vroeger werd aangenomen dat een boom aan 1 of 2 kubieke meter grond voldoende had om oud te worden. Nu weten we dat een boom gemiddeld 10 tot 20 kubieke meter grond nodig heeft." Ook de functie van de boom is door de jaren heen veranderd. Van weggeleiders en kachelhout is de boom uitgegroeid tot bezienswaar digheid. Bomen zijn mooit de mens heeft er vaak een emotionele band mee. „Vandaar ook dat bewoners te genwoordig zo heftig reageren als er één wordt gekapt in hun straat." Voor die verontwaardiging heeft bomenkenner Van Dorp niet altijd evenveel begrip. „Mensen zijn op dit punt vaak egocentrisch. Ze vergeten dat een boom een eindig bestaan heeft en dat de bijl er dus een keer in moet. Alleen dan voorkom je dat een boom plotseling omvalt en scha de aan huizen aanricht. In een stad is het doodgewoon nodig dat een boom tijdig wordt vervangen door jonge aanplant. Ons nageslacht heeft tenslotte ook recht op groene lon gen." Hier ligt voor de gemeente nog een belangrijke taak. „Een leek ziet aan de buitenkant niet dat een boom ziek is. Het is daarom zaak aan bewoners goed uit te leggen waarom een boom moet wijken. Alleen als ze het verhaal erachter kennen, win je hun vertrou wen. En dat wordt niet altijd even goed naar buiten gebracht", erkent wijkchef S. van Rijn, die bijna elke boom in de binnenstad 'persoonlijk' kent. De geschiedenis van de gekapte bomen in de Leuvenstraat ligt ook bij hem nog vers in het geheugen. Woe dend waren de bewoners toen zij zes volwassen essen tot op de grond weggezaagd zagen. Ze schakelden zelfs een andere deskundige in om de diagnose van de Leidse boomspe cialist te weerleggen. „De communi catie kan heel wat beter. Daar wer ken we hard aan", belooft de wijk chef. Populier Maatregelen zijn nodig voor een ge zonde toekomst van de stadsbomen. De Heidemij stelt onder meer voor grotere boomspiegels aan te leggen, voedselrijke aarde te storten en de boomgrond te beluchten en te be mesten. Ook het poten van lage plantjes om de stam heen kan de groei van de boom bevorderen. Maar het belangrijkst is volgens Van Rijn dat Leiden de boomsoort gaat om vormen. „Je moet de boom beschou wen als een onderdeel van de infra structuur. Dan is het van belang om de juiste boomsoort op de juiste plek te zetten. Een boom op maat voor el ke straat, zou je kunnen zeggen." „Neem de populier. Daar stikt het in Leiden van. Was zo'n dertig jaar geleden een zeer populaire boom om te planten. Hij groeit snel en geeft een wijk al gauw eën groene aanblik. Maar een volwassen populier laat ge makkelijk een tak los. Vaak moet die boom na dertig jaar worden gekapt. Zeker als ze in rijen dicht op elkaar zijn geplant, zoals je bijvoorbeeld ziet in de Kooilaan. Aan de ene kant staan daar prachtige, gezonde volwassen exemplaren die volop ruimte hebben. Aan de andere kant staat een rij tegen elkaar aan geschurkte smalle popu lieren. Over die bomen zeg ik, haal ze weg voordat er ongelukken gebeu ren", vult Van Dorp aan. Volwassen reus Soms zijn de groeimogelijkheden voor een boom niet te verbeteren. Van Dorp: „Neem de Sumatratstraat. Daar staan tussen de Atjehstraat en de Lage Rijndijk hele zielig prunusjes langs het geasfalteerde fietspad. Er is daar eigenlijk niet voldoende ruimte om te groeien. Die boompjes kun je beter verwijderen en ergens anders planten. Het is ook niet nodig om overal gesloten rijen bomen te heb ben. Het is mooier om op de hoeken van de straat grote bomen te zetten en in de straat zelf te volstaan met plantenbakken of zoiets. Zo'n vol wassen reus met een mooie blader kroon spreekt veel meer aan. Dat wordt een mooi herkenningspunt en dwingt respect af." In schril contrast met de schriele essen op het Schuttersveld, de iele linden langs de Zijlsingel en de insta biele populieren op de Maresingel staan de volgroene bomen in de his torische stadsparken. Reuzen van 150 jaar oud staan bijvoorbeeld in het Plantsoen: kastanjes, beuken, linden en zelfs de zeldzame Japanse note- boom. „Dat zijn monumenten die je als stad moet koesteren. In dit park is eeuwen niets veranderd en daarom zijn de bomen zo groot en oud." Maar ook hier loert het gevaar. Van Dorp draait een soort appelboor in de stam van een kastanje, die vlak achter de volière staat. Hij haalt wat hout uit de binnenste stam naar bui ten; het verbrokkelt tussen zijn vin gers. Deze boom is zwaar ziek, heeft een schimmel. Ik zeg het niet graag, maar ik denk dat dit kappen wordt." 20.30 uur Nederland 1 Manuëla Kemp en Sybrand Niessen en de verrassende wereld achter de kleine advertentie De inzichten over de manier waarop een boom door de mens moet worden geholpen, zijn in de loop der jaren wel verander1 FOTO - LOEK ZUI1DERU

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8