Leiden Wachtgelden dure zaak voor RUL Gemeente Leiden stoot automatiseringsbedrijf af Hogewoerd viert buurtfeest Ideeënlijn helpt 'starters' op weg met eigen bedrijf 'De perronopzichters zitten zeker weer aan de leut' NS te spreken over voorlichting ;HEF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 8 Ruim eenderde van de bomen in de binnen stad, Leiden-Noord en sta tionsgebied is aangetast. De bomen zijn te redden. Geiten 9 Met glanzende, keurig gekamde vachtjes lie pen de geiten zaterdag rond op jaarlijkse keuring in Koudekerk. Politie pakt dealers leiden De politie heeft vrijdag twee vrouwen uit Eindhoven van 25 en 41 jaar aangehouden die samen met een 35-jarige Leide- naar in een winkel aan de Botermarkt probeerden met gestolen cheques te betalen. Het personeel had al snel in de gaten hoe de vork in de steel zat. De vrouwen maakten dat ze wegkwamen, maar werden op de Langegracht in hun auto aangehouden. In de auto trof de politie onder meer 70 gram cocaïne en 9.000 XTC-pillen aan. Verder lagen er gestolen goederen zoals een vi deocamera en een autoradio. De Leidenaar werd later in zijn woning in de kraag gevat. Jongens van fietsen beroofd leiden De politie heeft vrijdagavond een 21-jarige man aange houden, die ervan wordt verdacht twee jongens hun fietsen af handig te hebben gemaakt. Samen met een vriend dwong de man twee 15-jarige jongens op het fietspad van de Rijnsburger- weg af te stappen. Een van de jongens werd met een fietsslot op zijn hoofd geslagen. Beiden werden gedwongen om hun fietsen af te staan. Een getuige achtervolgde de daders. Vervolgens kon de politie een van hen aanhouden. De man heeft nog niet be kend. ANNO 1895 Woensdag 19 Juni (advertentie) - Royal Windsor de beroemde haarsteller. Hebt U grijze haren? Hebt U Roos? Zijn Uw haren zwak of vallen zij uit? Zoo ja, gebruikt de Royal Windsor, die aan de grijze haren de na tuurlijke kleur en schoonheid der jeugd weder teruggeeft. Zij gaat den val der haren tegen en doet de Roos verdwijnen. Zij is de eenige haarhersteller welke bekroond is. Onverwachte uit- - komsten. Steeds bloeiender verkoop. Op de flacons de woorden Royal Windsor eischen. ANNO 1970 vrijdag 19 juni nen onze eigen omgeving en dat maakt je kwetsbaar. De ont wikkelingen in de techniek gaan zo snel dat je - als je bij wilt blij ven - een grotere markt moet zoeken", aldus Van der Eijk. Als de koop doorgaat, blijft de gemeente alleen wat betreft de lopende contracten afhankelijk van Leiden Automatisering. „De gemeentelijke diensten zijn vrij om voor nieuwe automatise ringsprojecten gewoon de markt op te gaan. Het is niet zo dat we voor onze computersys temen afhankelijk blijven van Leiden Automatisering. De overname is een feit zodra de gemeenteraad en de be stuursraad van SFS+ akkoord gaan met het onderhandelings resultaat. Voor het personeel - zo'n dertig man - zou de over name geen gevolgen hebben. leiden annet van aarsen De gemeente heeft vergevorder de plannen om 'Leiden auto matisering' af te stoten. Een principe-overeenkomst over een toekomstige overname van het bedrijf is afgesloten met de firma Systems Facilities Services (SFS+), een dochter van IBM. Leiden Automatisering is ver antwoordelijk voor het comple te computernetwerk van de ge meentelijke diensten en ver zorgt ook belangrijke systemen, zoals die voor burgerzaken en de gemeentelijke belastingen. Volgens directeur H.C. van der Eijk van het gemeentelijk fa cilitair bedrijf is afstoten ver standig omdat de markt voor Leiden Automatisering te klein is. „Het was moeilijk om aan nieuwe klanten te komen bin- Aan de Lageweg, tussen Noordwijk en Voorhout, wordt gewerkt aan plannen, die in de nabije toekomst voor de recreatie in de badplaatsen en omgeving veel beloven. Men kan deze plannen bekijken op een grote maquette in het kassencomplex van de heer P.J. Caspers en zijn zoons, nabij de brug aan de Noordwij- kerhoek. Het model is gemaakt door de geestelijke vader van de plannen, de heer Kiers, een man met nationale faam als ontwer per-arrangeur. Universiteit keerde vorig jciar 23,5 miljoen gulden uit leiden» Leiden heeft een heus nieuw plein: het Pelipleintje op de hoek van de Pelikaanstraat en de Haarlemmerstraat. Het plein werd zaterdag officieel 'gedoopt' door de wethouders J. Walenkamp en R. Hillebrand. Een echte verrassing was de naam niet meer: door de wind was het doek dat de naamplaat bedekte al vroegtijdig weggewaaid. De naam is bedacht door Leidenaar A.B. Vaandrager die hiermee een grote taart van bakkerij Petersen (gevestigd aan het plein) in de wacht sleepte. Vaandragers inzending werd gekozen uit dik 150 ideeën voor een naam voor het plein. Vele daarvan vielen af omdat, zoals gemeente lijk woordvoerder J. Vellekoop het uitdrukte, 'de naam een beetje te groot was voor het pleintje'. „We zouden Nelson Mandela of Annie M.G. Schmidt tekort doen door zo'n klein pleintje naar hen te vernoemen." foto henk bouwman bar geopend en beginnen daar spelen van de padvinderij. Tus sen 12.00 en 15.00 is er op de Hogewoerd tussen de Rijnstraat en Plantage een rommelmarkt. Om 14.00 uur treedt in het SSR- gebouw 'Tejater 2' op voor kin deren met 'De Tijdberg'. 'Livin' Legend' en Cliff Daniels treden vanaf 15.00 uur op op het terras van café Plantage. De Hogewoerd houdt op zater dag 24 juni een buurtfeest. Van 's ochtends 10.00 uur tot 's mid dags 18.00 uur staat de hele straat vol met terrasjes en zijn er tal van activiteiten. Om 10.00 uur wordt het feest geopend bij het SSR-gebouw. Om 12.00 uur wordt aan het Plantsoen een )e Rijksuniversiteit Leiden (RUL) heeft vorig jaar ruim ?3,5 miljoen gulden uitgegeven aan ontslaguitkeringen wachtgelden). Dat is 3,5 miljoen gulden meer dan in 991. Het aan wachtgelden te betalen bedrag bij de RUL tijgt de laatste vier jaar met ruim een miljoen gulden per aar. den haag/leiden jan kuys Vorig jaar ontving de universi- universiteit kon vanmorgen niet leit een bijdrage van 17 miljoen reageren op de cijfers. ;ulden van het Rijk in de uitke- Voor het Academisch Zieken- ingen. Aldus resteerde in 1994 huis Leiden (AZL) zijn de cijfers van 6,5 miljoen gul- minder dramatisch. Vanaf 1991 zijn de kosten van wachtgelden bij het AZL opgelopen van 6,7 tot 7,2 miljoen gulden. Daarmee is een daling ingezet ten op zichte van 1992, toen nog spra ke was van een bedrag van 7,6 miljoen gulden. Het AZL weet zich in deze echter gesteund door een jaarlijkse rijksbijdrage van 11,7 miljoen gulden. Dat het AZL 'teveel' krijgt is volgens de Rekenkamer het gevolg van de geringe controle van het mi nisterie op het aantal ontslag uitkeringen. De hier genoemde cijfers staan in het rapport 'Ontslaguit keringen bij universiteiten, aca demische ziekenhuizen en on derzoeksinstellingen' van de Al gemene Rekenkamer. Dit onaf hankelijk controle-orgaan van de financiële handel en wandel van het Rijk concludeert daarin dat minister Ritzen van onder wijs er de afgelopen jaren niet in is geslaagd het aantal wacht gelders te verminderen. Inte gendeel, door het aanstellen van steeds meer tijdelijk perso neel neemt het aantal ontslag uitkeringen toe. Ritzen besloot voor de jaren 1991-1995 een bezuiniging van 86 miljoen gulden door te voe ren op de wachtgelduitkerin gen. De bedoeling daarvan was instellingen zelf meer de gevol gen te laten dragen van ontsla gen. De maatregel hielp niet. Het aantal mensen met een uit kering steeg. Bovendien kreeg Ritzen onvoldoende inzicht in de achtergronden van de uitke ringen. Daardoor kon het voor komen dat de ene instelling een lage rijksbijdrage kreeg en mede daardoor in Financiële proble men raakte, terwijl een andere instelling veel meer kreeg dan de bedoeling was. Over de wachtgelden praat de minister momenteel met de in stellingen. De eerste signalen wijzen op aanzienlijke tekorten tot het jaar 2010. De Rekenka mer gaat ervan uit dat de instel lingen onvoldoende in staat zijn om deze ontwikkeling te keren. Wie een eigen bedrijf wil begin nen maar nog niet weet wat te produceren of te verhandelen kan terecht bij de Starterslijn van de Nationale Ideeënlijn in Leiden. Die verzamelt al enige jaren ideeën van uitvinders en bemiddelt tussen hen en even tuele producenten. Nieuw is dat de Ideeënlijn nu ook beginnen de ondernemers een handrei king wil doen. Daarvoor zijn ideeën die ge schikt zijn voor starters apart gerangschikt. Bovendien zijn er lijsten opgesteld met organisa ties waar starters terecht kun nen voor advies en begeleiding. Ook zijn er tips beschikbaar op het gebied van belasting en fi nanciering. Volgens de Ideeënlijn zijn er inmiddels al enkele bedrijfjes aan de slag gegaan met gedepo neerde ideeën. Er is bijvoor beeld een 'etnopartyservice' op gericht die feesten organiseert die in het teken staan van be paalde landen, variëerend van een Mexicaanse fiësta tot eski mo-fuif, in stijl aangekleed en met bijpassende hapjes en drankjes. Een ander bedrijf brengt vanuit Limburg een spe ciaal badje op de markt waarin baby's in de foetushouding kunnen baden. De Starterslijn is, hoewel de naam anders doet vermoeden, geen telefoonlijn. Het is de be doeling dat aspirant-onderne mers onder deskundige begelei ding bij de Nationale Ideeënlijn een zoektocht naar hun gouden bedrijfsidee ondernemen. Daar voor wordt een vergoeding ge vraagd van 325 gulden (inclusief een speciaal Startersboekwerk). Voor inlichtingen: 071-730620. Massage liverse ambtenaren zijn al over e vloer geweest op het adres ,'ude Singel 138. En binnenkort olgen nog mensen van de ze- enpolitie en misschien nog de 35 teemdelingendienst. De arg- aan over de onlangs geopende haise Massagesalon is groot, öc wilde eigenlijk geen ophef, laar misschien kan publiciteit rïj ugeen kwaad", verzucht be- r"! rijfsleider A. te Winkel. „Ik 1. loet er vanaf dat iedereen "1 Penkt dat het hier een bordeel 'iploma's hangen aan de muur an de huiskamer. Het zijn de apieren bewijzen dat de drie haise dames, die in dienst zijn 3,1 an Te Winkel en zijn vrouw, en heuse massage-opleiding ebben genoten op de 'Wat Po aditional medical school' in angkok. Op de schoorsteen aantel richt een boeddhistisch lannetje van keramiek zijn gen op de buitendeur; glaasje ater en kommetje rijst ernaast, itingen van het geloof dat aarmee klanten worden gelokt, ok een beeltenis van een Thai- monnik, leermeester in de aatische masseertechnieken, njkt aan de muur. Te Winkel: „Voor de officïele opening komt speciaal een Thaise monnik. Denk je dat die ook maar iets met een bordeel te maken wil hebben." De dames van de Thaise Massa gesalon zijn gespecialiseerd in diverse kneedtechnieken. „Mas seren is in de Aziatische cultuur eigenlijk heel gewoon. Als men sen daar een pijntje voelen, wachten ze niet eerst een paar weken voor ze naar de dokter gaan. Ze beginnen meteen zelf met masseren en weten precies op welke plekken ze moeten drukken. Vaak gebruiken ze daarbij ook nog geneeskrachti ge kruiden", weet Te Winkel, die zelf enkele jaren in Indone sië heeft gewoond. Massage (2) De salon mikt op een publiek van zakenmensen, zowel man nen als vrouwen. „Lui die na een zware dag van vergaderen geen zin hebben om zich te ver velen in het hotel, maar ont spanning zoeken. Voor deze mensen kan Thaise massage heerlijk zijn." Prijs (100 gulden per uur) en openingstijden (van 11.00 tot 22.00 uur) zijn ook af gestemd op het zakenpubliek. Hij begrijpt wel waarom de Thaise massage een seksueel stempel draagt. „Dat komt door al die verhalen over illegale vrouwenhandel. Er kleeft een verkeerd etiket op. Dat heb ik goed kunnen merken in Leiden. Ze zijn hier toch al zo bang voor bordelen. Ik hoorde al eerder hoe ze hier dat sekshuis aan de Maredijk hebben weggekregen en wist toen meteen dat ik heel erg op mijn qui vive moest zijn. Vandaar dat ik niets aan het toeval overlaat, alles zal ik keu rig regelen." Te Winkel was nog maar net met de inrichting van de salon begonnen, toen een ambtenaar met dikke mappen voor de deur stond. ,,'U begint hier toch geen bordeel, hè, want dat past niet in het bestemmingsplan' zo be gon dat bezoek", memoreeert de bedrijfsleider. „Ik heb hem alles laten zien. 'Waarom dou ches?' vroeg die man. De klan- In traditionele Thaise kleding ontvangen de masseuses hun klanten in het nieuwe massagehuis aan de Oude Singel. foto pr ten worden gemasseerd met een heel vette olie die je alleen met water van het lichaam kan afspoelen. 'Waarom matrassen? Thaise massage kan heel zacht zijn, maar het komt ook voor dat een dame met haar blote voeten over je rug gaat lopen. Dat doet ze natuurlijk niet op een tafel." Massage (3) Volgens Te Winkel is de ge meente nu gerustgesteld en kan hij zijn zaak gewoon openen. Het enige dat hij ongedaan moet maken is een verbouwing van de voorgevel van het pand Oude Singel 138, dat te boek staat als Ifijksmonument. Een glazen deur is vervangen door een blinde witte muur. „Ik heb die voorpui tijdelijk dichtge- pleisterd. Ik vind het maar niks als je van buitenaf door een gla zen deur de masseuses kan zien, je hebt tegenwoordig raar volk. Maar het wordt allemaal anders. Een architect heeft een al een tekening gemaakt; die muur wordt straks vervangen door een nieuw raam met een zakelijk reclamebord. Alles in het nette, zelfs het stoepje wordt opnieuw betegeld." hans koenekoop NAAR VAN DER PLOEG! Hèt adres dat samen met u de beste oplossing zoekt voor: RAMEN EN DEUREN WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES, ETC. Maatwerk voor nieuwbouw en renovatie, uitgevoerd in onverwoest baar kunststof van het kwaliteitsmerk riictunlncK - Onderhoudsarm - Diverse fraaie kleuren - Volledige garantie - Met Komo-certificaat/VKG-keur In onze showroom ziet u alles. Kom praten I KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. mm aca_ m rtvcu Fabriek en showroom: De Lasso 60, Roelofarendsveen tel. 01713-15361 -fax 01713-15202 daceunincK Expositie tekeningen Barendse in stadhuis Een wandeling langs een onge kend stukje Leiden. Zo ervaart de bezoeker de tentoonstelling van pentekeningen van Koos Barendse, die ruim een week geleden is overleden. De tentoonstelling, in de hal van het stadhuis, duurt twee weken en is vandaag begonnen. Dagelijks kan het werk van Barendse tussen 08.30 en 17.00 uur worden bezichtigd. Barendse heeft na het beha len van de diploma's tekenen en bouwkunde voor een Haar lems architectenbureau ge werkt. Na zijn terugkeer maakte hij talloze pentekeningen van Leiden. Te zien zijn onder meer: draai orgel 't Vierkantje en het oude station. Chaos op station Leiden leiden «jan preenen Waar een grote onderneming klein in kan zijn. Uitgebreid hebben de Nederlandse Spoor wegen aangekondigd dat de dienstregeling in het weekeinde in en om Leiden 'vanwege grootschalige werkzaamheden aan de sporen anders' zal zijn. Iedereen is dus gewaarschuwd. De Spoorwegen zelf ook. De NS zijn maandagmorgen vroeg echter nog altijd het spoor bijster. Informanten zijn om half zeven niet te bekennen, laat staan inlichtingen over de treinenloop. Zo veranderen de passagiers die met de trein van 6.29 uur van Leiden naar Haar lem denken te rijden, in ware ontdekkingsreizigers. Een NS'er die opduikt en die ik aanklamp, komt niet verder dan de opmer king 'ik moet naar mijn werk, ik weet ook van niks'. Hij bedekt de woorden Nederlandse Spoorwegen op zijn mouwen en probeert zo weer de anonimiteit in te vluchten. Op perron 4, waar normaal treinen naar Haarlem vertrek ken, staat weliswaar een dub beldekker, maar die is afgeslo ten. Het informatiebord ver meldt slechts de overbodige woorden 'Niet instappen'. Uit eindelijk voelt de machinist zich geroepen om zich toch maar onder het volk te begeven. „Nee, deze trein gaat niet naar Haarlem. Ik ga voorlopig ner gens heen. Heeft u dan niet ge hoord waar u moet zijn?" Nee dus. „Er zouden hier twee per ronopzichters lopen. Die moe ten u alles vertellen. Ze zitten zeker weer aan de leut. Ik zal wel even bellen." Aan hem ligt het in elk geval niet dat het station weer eens in een doolhof is veranderd. „Er komt zo een omroepbericht. Luistert u goed." Die informatie volgt inderdaad. We moeten op perron 8 zijn, willen we ooit in Haarlem terechtkomen. Daar blijkt de gebruikelijke dienstre geling te zijn afgeplakt en ver vangen door actuele informatie. Elders ontbreekt die, ook in de hal beneden, zodat veel vroege reizigers onverwacht een portie ochtendgymnasiek krijgen voorgeschoteld. Trap op, trap af. Zo ook een bijna tachtiger. „Komt het door de staking dat er geen treinen rijden?" Nee, vandaag niet. Een ander stelt vast dat de 'kennismaking' met NS ook meteen een afscheid zal zijn. „Ze hebben gewoon schijt aan je. Als het zo moet, zien ze mij niet meer. Met mijn auto weet ik tenminste waar ik aan toe ben." De irritatie loopt op. Voordat ie mand het in zijn hoofd haalt om voor eigen rechter te gaan spelen en eventueel een tik uit deelt, verschijnen op het infor matiebord de woorden 'Extra trein'. Over uitgevallen treinen wordt niet gesproken. Een half uur later dan gepland bereik ik Haarlem. Zonder een attentie die andere reizigers in het weekeinde ter compensatie is aangeboden. Daaraan heb ik ook geen behoefte. Met wat ser vice zou ik al lang tevreden zijn. De voorlichting over de veran derde dienstregeling op het Leidse station is het afgelopen weekeinde heel behoorlijk ge weest. Dat zegt woordvoerder J. Krijgsman van NS Reizigers in reactie op klachten van pas sagiers over onduidelijke infor matie op de perrons.. „We hadden op sommige momen ten de nietsvermoedende reizi ger beter kunnen helpen, maar over het algemeen is er wat ons betreft weinig reden tot klagen." Naast uitgebreide aankondi gingen in de media heeft de NS afgelopen weekeinde extra personeel ingezet om reizigers te vertellen van welk spoor en hoe laat hun treinen zouden vertrekken. Reizigers naar Den Haag kregen ter compensatie van het ongemak een zakje snoepjes. „Er stonden mensen op de perrons en er hingen ge wijzigde vertrektabellen. Wat mij in Leiden wel opviel is dat de omroepberichten via de ge luidsinstallatie slecht verstaan baar zijn." Vanaf vanmorgen zeven uur reden de treinen, precies vol gens planning, weer volgens de oude schema's. „Het werk aan de sporen heeft 56 uur ge duurd. Honderdduizenden mensen hebben in die periode met de trein gereisd. I let is bij na onmogelijk om dat zonder klachten te doen."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7