Solo moet Brent Spar onderscheppen Jï 49 Buitenland tooms-rode coalitie egeert door in België Hartaanval velt 'Napoleon' bij Waterloo mm VifTiMT t' Nieuw eiland voor Tonga Aanklagers blunderen in proces OJ. Simpson PRIJS- PRIMEUR David Levy verlaat Likud Italiaanse regering verbiedt stakingen Zege extreem-rechts in slechts vier Franse steden Paar na tocht in ton over Niagara-waterval de cel in Savimbi vice-president Angola iuanda De regeringspartij Volksbeweging voor de Bevrijding van Angola (MPLA) accepteert dat rebellenleider Jonas Savimbi vice-president wordt in het kader van het proces van nationale verzoening. Savimbi is leidt de Nationale Unie voor de Totale Onafhankelijkheid van Angola (UNITA), dat twee decennia de regering heeft bestreden. Algerijnse journalist vermoord algiers Een Algerijnse journalist, Ahmed Takouchet, is gis terochtend vermoord gevonden in de stad Constantine in het oosten van Algerije. Het slachtoffer, dertig jaar oud, werkte bij het plaatselijke radiostation Cirta. De nieuwe moord brengt het totaal aantal journalisten dat sinds mei 1993 is omgekomen bij iet politieke geweld op 36. Palestijnen beginnen hongerstaking tel aviv Palestijnen in Israëlische gevangenschap zijn gisteren begonnen aan een hongerstaking, waarmee ze hopen hun vrij heid te herkrijgen. De actie wordt gesteund door de Palestijnse Nationale Autoriteit, het Palestijnse bestuur in de Gazastrook en Jericho. Het is de bedoeling dat woensdag alle Palestijnen 24 uur vasten, uit solidariteit met de gevangenen. Doden bij vliegtuigongeval in Angola lissabon In het zuidwesten van Angola is zaterdag een klein vliegtuig neergestort. Daarbij zijn 36 mensen om het leven geko- K men, onder wie spelers van een plaatselijk voetbalelftal. Er zijn vijf overlevenden, van wie vier zeer ernstig zijn gewond. Zij zijn overgebracht naar een ziekenhuis in de zuidelijke stad Benguela. Ontsnapping uit Belgische gevangenis Charleroi Een bevrijdingsactie in commandostijl heeft twee gevangenen uit de strafgevangenis in Jamioulx, even ten zuiden van Charleroi, de vrijheid bezorgd. Drie gemaskerde en in com- mando-kleding gestoken mannen zijn gisxteren met touwen en touwladders de muur van de binnenplaats van de gevangenis overgeklommen en hebben met machinegeweren en rookgrana- ten de cipiers in bedwang gehouden. Ze vertrokken met twee als uitzonderlijk gevaarlijk omschreven gedetineerden. Aanval rebellen in Sierra Leone Freetown In het Westafrikaanse Sierra Leone zijn in het afgelo- I pen weekeinde negentien doden gevallen bij twee aanvallen van rebellen in het midden en zuiden van het land. De aanvallers, vermoedelijk leden van het Revolutionair Verenigde Front (RUF) dat sinds 1991 terreur uitoefent in het binnenland, beschoten met raketwerpers een dorp en een konvooi van handelaars. DDR-vakbondsleider Tisch overleden berlun De voormalige leider van de DDR-eenheidsvakbond FDGB, Harry Tisch, is gisteren op 68-jarige leeftijd in Berlijn overleden aan een hartstilstand. Tisch was van 1975 tot 1989 voorzitter van de FDBG, de Vrije Duitse Vakcentrale. Hij was te vens van 1975 tot de omwenteling in 1989 lid van het politbu- :eau. In 1991 werd Tisch wegens verduistering van vakbondsgel- den tot 18 maanden gevangenis veroordeeld. Dodental hittegolf India loopt op jew delhi Het dodental van de hittegolf die het noorden van ndia al een maand teistert, is gestegen tot 523. Het persbureau 'TI meldde dat zaterdag en zondag in vier deelstaten 81 nieuwe slachtoffers zijn gevallen. In de stad Allahabad bereikte het kwik taterdag voor de derde opeenvolgende dag een hoogte van 48,5 Beraden Celsius. De autoriteiten in de deelstaat Uttar Pradesh ■rebben de bevolking geadviseerd zoveel mogelijk binnen te blij- Twee Portugezen neergestoken ■ISSAbon Twee jonge Portugezen zijn zaterdagavond in Lissa- jon neergestoken door een groep van acht tot tien zwarten. Vol gens de politie was de aanslag mogelijk bedoeld als vergelding voor de racistische moord op een zwarte man door een stel skin heads, vorig weekeinde, die voor veel opschudding heeft ge zorgd in Portugal. Éen van de slachtoffers is er ernstig aan toe. Chinese dissident vrijgelaten peking China heeft de prominente dissident Liu Gang gisteren vrijgelaten na zes jaar gevangenschap. Hij zat een gevangenis straf uit voor zijn rol als één van de leiders van de studentende monstraties voor meer democratie op het Tiananmen Plein in 1989. Liu mag gedurende twee jaar zijn woondistrict niet verla ten, het is hem verboden met buitenlandse journalisten te pra ten of contact te hebben met 'vijanden van de staat'. khaene maakt ploeg vrijdag bekend IUSSEL ALY KNOL drrespondent e nieuwe rooms-rode coalitie België is nog geen vier we ten na de verkiezingen een it. De Vlaamse en Waalse iristendemocraten en socia- sten werden het gisteren in russel onder leiding van for- lateur Jean-Luc Dehaene lens over een regeerakkoord, e namen van de ministers an het kabinet Dehaene-II uilen vermoedelijk vrijdag be- endzijn. Indanks het Agusta-smeergeld- chandaal, dat de Vlaamse soci- listen in de aanloop naar de erkiezingen teisterde, wist de )oms-rode regering van lehaene op 21 mei stand te ouden. Tegen de verdrukking behaalde de Vlaamse SP zelfs 'g een kleine winst. Die werd verigens door het verlies van socialisten in Wallonië weer rotendeels teniet gedaan. In het regeerakkoord staan 'erkgelegenheid en een strikte egrotingsdiscipline centraal, oorts moet de nieuwe Belgi- che regering het stelsel van de Jciale zekerheid moderniseren de verloedering in de grote Om meer banen te creëren il de werkende bevolking wor- en gevraagd minder uren te erken en terughoudend te zijn ij looneisen. Daarbij is voor de ukbonden een speciale rol legd. België wil in zijn •onpolitiek in de toekomst •eer in de pas lopen met de Greenpeace gaat confrontatie aan met transport Shell-olieplatfonn Greenpeace probeert vandaag met haar vlaggeschip Solo het transport van het olieplatform Brent Spar te onder scheppen. Dat meldt vanochtend de Britse krant The Gu ardian. Shell wil de Brent Spar in de loop van dinsdag ten oosten van de Hebriden in de Atlantische Oceaan dum pen. De oliemaatschappij heeft daarvoor toestemming van Groot-Brittannië. Het Britse parlementslid Peter Hain (Labour) wil een spoeddebat in het Lagerhuis om het dumpen van het zwaar vervuilde platform te voorko men. londen-rotterdam De Britse milieuminister Eggar houdt vooralsnog voet bij stuk. Hij beschuldigt Greenpeace van onverantwoorde en gevaarlijke acties. Greenpeace heeft een aantal actievoerders op het platform, dat sinds vorige week door sleepboten vanuit naar de Noordzee naar de Oceaan wordt gebracht, neergelaten. Volgens een woordvoerder van de milieu-organisatie worden zij voortdurend 'onder vuur ge nomen' door waterkanonnen vanaf de Shell-schepen. Greenpeace beschuldigt Shell er van een andere actievoerder te gijzelen. Hij werd vrijdag door een waterkanon op een Shell-schip uit een rubberboot gespoten. Sinds die tijd wordt de activist tegen zijn wil op de Shell-boot vastgehouden. Greenpeace beraadt zich op ju ridische stappen tegen het olie concern. Shell ontkent dat er sprake is van gijzeling. ,,We houden nie mand tegen zijn of haar wil vast, dat is onze positie niet. We hebben de betrokkene juist ge red", aldus een woordvoerder van het concern. „Onze sche pen hebben allemaal een laak rondom de Brent Spar. Het is daarom niet mogelijk deze man per schip aan land te brengen. Dat is de reden waarom de acti vist nog aan boord is." De kapi tein van het schip, dat nu in Noorse wateren vaart, houdt de activisten aan boord, omdat zij volgens de Noorse wet een 'ge vaar voor de veiligheid' zijn. Het concern heeft een ge plande Britse promotiecampag ne, gericht op milieubescher ming, tot nader order opge schort. Greenpeace ergert zich ondertussen over de „toon die Shell voortdurend aanslaat". Het concern beticht de actie voerende organisatie van „stel selmatige misinformatie". WD-fractievoorzitter en oud- Shellmdnager Bolkestein wil zijn vroegere werkgever bewe gen af te zien van de dumping. Hij zal daartoe maandag, samen met een kamerdelegatie van zijn partij, een gesprek voeren met de top van de Koninklijke/Shell-groep. Het is nog onduidelijk of concerntop man C. Herkströter zijn ge sprekspartner is. In het NPS- programma Het Capitool zei Bolkestein dat „die roestpaal aan land gesloopt moet wor den". Onbekenden hebben van morgen een, naar later bleek, nepbom gelegd bij een Shell- tankstation in Nijmegen. Om dat de politie vond dat het pak loonontwikkelingen in de buur landen Duitsland, Nederland en Frankrijk. De regering Dehaene-II wil een strak begrotingsbeleid voe ren. België wil hoe dan ook vol doen aan de zogeheten Maas tricht-norm voor deelname aan de Economische en Monetaire Unie, EMU. Dat betekent dat het begrotingstekort niet meer dan 3 procent mag bedragen. Over de hele linie zal daarvoor voor bijna 6 miljard gulden moeten worden bespaard. In september, bij het begin van het nieuwe parlementaire jaar, zal Dehaene uitsluitsel over die be zuinigingen geven. In de grote steden wil de nieuwe Belgische regering de stedelijke vernieuwing stevig aanpakken. Er zal meer politie op straat komen. Men wil ver dere 'gettovorming voorkomen en harder optreden tegen de komst van illegalen. Met het federale akkoord zijn inmiddels alle Belgische rege ringen rond. In Vlaanderen, Wallonië en de Duitstalige kan tons blijven eveneens de rooms-rode coalities aan de macht. Alleen de regering van het Brusselse Hoofdstedelijke Gewest vormt een uitzondering. Daar doen aan Franstalige kant de christendemocraten niet mee. Hun plaats wordt in Brus sel door de Franstalige liberalen ingenomen. Aan Vlaamse zijde krijgt, naast CVP en SP, ook de kleine nationalistische Volks unie een vertegenwoordiger in de Brusselse regering. Waterloo Kort voordat ruim 3.000 internationale figuranten gistermorgen de histori sche Slag bij Waterloo nog eens dunnetjes zouden overdoen, werd 'Napoleon' door een hartaanval geveld. De 60-jarige Philippe Sclaubas uit het Belgische Jumet, die Napoleon zou spelen, moést in het ziekenhuis worden opgenomen. Hij maakte het gisteravond re delijk goed. Het was gisteren de 180ste verjaardag van de Slag bij Waterloo, waar de legers van Na poleon Bonaparte het in 1815 definitief aflegden tegen een geallieerde Europese krijgs macht van Pruisen, Britten en Nederlanders. Ruim 100.000 toeschouwers, veel minder dan verwacht, woonden gisteren de herden king van de slag bij. De Slag bij Waterloo betekende destijds het einde van de Franse hegemonie in Europa. foto cpd jaap de boer ketje er serieus uitzag, moesten vijftien omwonenden hun hui zen tijdelijk verlaten. Ook het drukke kruispunt waaraan het tankstation ligt, is ruim een uur afgesloten geweest voor verkeer. Actievoerders van Greenpea ce zijn vanmorgen kort na ne gen uur begonnen met het bou wen van een namaak Brent Spar voor het hoofdkantoor van Shell in Den Haag. Het dupli caat blijft de gehele dag staan. Ongeveer veertig mensen van de jongerenorganisatie Dwars van Groen Links hebben van morgen korte tijd een blokkade actie gevoerd bij het Koninklijke Shell Laboratorium Amsterdam. Spaanse kolonel aangehouden na schandaal geheime dienst MADRID AFP-Rtf-ANP Een voormalig lid van de Spaanse militaire geheime dienst, kolonel Juan Alberto Perote Pellon, is gisterochtend aangehouden. Hij wordt ervan verdacht informatie te hebben verspreid over illegale afluister praktijken van de Spaanse mili taire inlichtingendienst, het Hoogste Centrum van Informa tie voor Defensie (Cesid). De 56-jarige kolonel was van 1983 tot 1991 hoofd van de af deling speciale taken van de Ce sid en heeft volgens de aankla gers 1.200 geheime documen ten gestolen. Hij heeft boven dien staatsgeheimen openbaar gemaakt. De afgelopen week kwam het dagblad El Mundo met verhalen over de Spaanse geheime diensten die talrijke vooraanstaande Spanjaarden zou afluisteren, onder wie ko ning Juan Carlos. Het dagblad El Pais meldde gisteren dat twee andere rege ringsfunctionarissen die verant woordelijkheid dragen voor de geheime diensten hun ontslag hebben ingediend. Het gaat om de minister van defensie Julian Garcia Vargas en vice-premier Narcis Serra. Ze blijven evenwel gedurende het gerechtelijk on derzoek in functie. Een onderzeese vulkaanuitbar sting in de Stille Oceaan heeft een nieuw eiland toegevoegd aan de eilandengroep Tonga. Nadat de 2,6 kilometer hoge zuil van rook en stoom van de uitbarsting van twee weken ge leden was opgetrokken, bleek de eilandengroep Ha'apai, die op een vulkanische breuklijn ligt, er een kleintje bij te hebben gekregen. LOS ANGELES Rtr-ANP HaJtdschoenen passen niet de Amerikaanse media uitvoe rig gevolgde proces, was er sprake van een enorme blun der. Deze is zo groot dat het O.M. die waarschijnlijk nooit meer te boven zal komen. „De juryleden zagen dat de handschoenen niet pasten. Voor hen is daarmee alles ver anderd", aldus Peter Arenella, hoogleraar strafrecht, tegen The New York Times. Dezelfde krant citeert Gigi Gordon, strafrecht advocate uit Santa Monica. Vol gens haar heeft het O.M. een cruciale regel overtreden door bewijslast te introduceren waar van zij de uitkomst niet kende. „Dit was een regelrechte ramp", aldus Gordon. Een col lega van haar, Barry Tarlow, zei: „Het O.M. heeft 25 mensen op deze zaak gezet. Dan zou je toch verwachten dat één van hen, met handen die enigszins vergelijkbaar zijn met die van Simpson, die handschoenen een keer aantrekt. Een eerste jaars-rechtenstudent weet dat je dit eerst uitprobeert voordat je er de jury mee confronteert." De aanklagers in de rechtszaak tegen de van dubbele moord verdachte O.J. Simpson hebben geprobeerd dit weekeinde de schade enigszins te beperken die is ontstaan na de 'dramati sche ontwikkelingen' van vrij dag. Toen bleek dat de met bloed besmeurde handschoe nen, die op de plaats van het misdrijf waren gevonden, de voormalige voetbalheld niet pasten. Het openbaar ministerie be weerde dat Simpson deze hand schoenen had gedragen op 12 juni 1994 tijdens de nacht dat hij zijn ex-vrouw Nicole en de bij haar op bezoek zijnde Ro nald Goldman vermoordde. De aanklagers lieten hand schoenen-ontwerper Richard Rubin uitleggen dat de kleding stukken O.J. niet meer pasten omdat door al het bloed het leer was gaan krimpen. Maar vol gens tal van advocaten, juristen en andere rechtsgeleerden in de VS, die het afgelopen weekeinde commentaar gaven in dit door PAGE PLUS TISSUE TOILETPAPIER Aanbieding geldig van ma 19 juni t/m wo 21 juni 1995 A&P Services B V tel 02154-83333 ELKE DAG GOED NIEUWS tel aviv ad bloemendaal correspondent De Israëlische oud-minister van buitenlandse zaken David Levy verlaat de Israëlische Likud-par- tij. Op een tumultueuze bijeen komst in Tel Aviv kondigde hij zondagavond aan dat hij zich kandidaat zal stellen voor het premierschap. Hij zei ook dat hij een eigen politieke beweging begint, die spoedig een partij zal worden. Wat zijn politieke programma betreft, liet hij weten te streven naar sociale hervorming en naar een herziening van wat hij omschreef als 'de zogenaamde vredespolitiek van de regering, die ons geen vrede brengt'. Levy deed alle mogelijk moei te zich te presenteren als de nieuwe leider van de natie. Hij ondigde aan dat hij zich kandi daat zal stellen als er volgend jaar, voor het eerst in de Israëli sche geschiedenis, rechtsstreeks 'een premier zal worden geko zen. Waarschijnlijk zal hij het moeten opnemen tegen Rabin en Likud-leider Netanyahu. Le vy is bij voorbaat kansloos, maar zou ervoor kunnen zorgen dat de verkiezing pas in een tweede, definitieve ronde wordt beslist. rome eelco van der linden correspondent De Italiaanse regering heeft alle stakingen verboden die voor de ze week op het programma stonden en een periode van 'so ciale vrede' afgekondigd. Alle partijen in de verschillende conflicten is opgedragen terug naar de onderhandelingstafel te keren en, met hulp van de rege ring, te zoeken naar akkoorden. Premier Dini zei kort voor zijn vertrek uit het Canadese Halifax dat de situatie in het openbaar vervoer 'de grenzen van het toe laatbare dreigde te overschrij den'. Minister Treu (Arbeid) zei dat de regering zich beroept op een wetsartikel dat in geval van een noodsituatie voorziet in het opschorten van stakingen. „Met 26 stakingen die min of meer gelijktijdig plaatsvinden, was er alle aanleiding tot ingrijpen", aldus de minister. De geplande stakingen heb ben betrekking op het vlieg- en treinverkeer en de veerboten die de verbinding onderhouden met de Italiaanse eilanden. Al leen de Federmar Cisal, de vak bond van het veerbootperso- neel, heeft verklaard zich niet aan het regeringsbesluit te hou den en toch te zullen staken. Vakbondsleider Pico zei dat de houding van de regering 'Italië 60 jaar terugwerpt in de tijd'. Óf het besluit van de regering op langere termijn effect zal - sorteren, is zeer de vraag. Met de name de piloten van Alitalia, wier wilde acties van de vorige week ongetwijfeld de druppel zijn geweest die de emmer heeft doen overlopen, blijven op het oorlogspad. Gisteren zeiden woordvoerders van de piloten- bonden Anpac en Appl, na de zoveelste breuk in de onderhan delingen, niet uit te zijn op meer loon maar te strijden te gen 'de systematische ontman teling van Alitalia'. Belangrijke bron van conflict is het huren door Alitalia van enkele buiten landse vliegtuig! lands personeel. PARUS ANP-GPD De Franse marinehaven Toulon, de festival stad Orange en Marignane, de voorstad van Marseille die het vliegveld van de stad her bergt, hebben sinds gisteren burgemeesters van het extreem-rechtse Front National van Jean-Marie Le Pen. Eigenlijk moet daarbij worden opgeteld de vijfde stad van Frank rijk, Nice, waar de advocaat Jacques Peyrat burgemeester wordt. Peyrat heeft na vele ongelukkige pogin gen bij tussentijdse verkiezingen in de stad zijn Front-toga aan de wilgen gehangen. Hij dacht blijkbaar niet ten onrechte het zonder stempel Front National beter te doen. Maar zijn ideeën over immigratie, buitenlanders, en alle gevaren die 'pure Franse Fransen' boven het hoofd hangen, zijn dezelfde gebleven. Het Front slaagde er niet in de winst te behalen in Dreux (ten westen van Parijs), Vitrolles een voorstad van Marseille met 35.000 inwoners en Mulhouse. In deze steden hebben tegenstanders van het Front met succes actie gevoerd om extreem rechts van de winst af te houden. Jean-Marie Le Pen, de leider van het Na tionaal Front, schreef de twee nederlagen toe aan de 'strategie van de establishment- bende'. Deze strategie was volgens Le Pen het verlenen van stemrecht aan Fransen van Arabische afkomst. niagara falls ap Twee Amerikanen hebben het er levend afgebracht toen zij zich gisteren in een met schuimrubber beklede ton van fiber- glas lieten meevoeren over de Niagara-watervallen in Canada. De 33-jarige Steve Trotter uit Fort Lauderdale en de 29-jarige Lori Martin uit Atlanta raakten bij het avontuur licht gewond. De witte capsule waarin zij de val van 54 meter maakten bleef tussen de rotsen aan de basis van de waterval steken. Red dingswerkers hadden ongeveer een uur nodig om hen te be vrijden. De Canadese politie stond direct klaar om hen in te re kenen. Dit soort waaghalzerij is zowel in Canada als in de VS verboden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5