Herstel ozonlaag blijft uit Rustpuntje Onze Top 10 (an deze week. Bolkestein wil weg uit Bosnië 3ESO: Drugmarkt Nederland 4 miljard Binnenland Bierberg 89 1.69 79 11.90 'Eurotragique' zoveelste tegenvaller voor Eurolink 3.99 1.49 1.20 1.99 Asielzoekers Dordrecht blijven boos jordrecht* Na een twee uur durend gesprek met een vertegen woordiger van het ministerie van justitie hebben de actievoer ders bij de asielboot Bibby Progress besloten hun actie voort te zetten. Een groepje asielzoekers slaapt al bijna een week buiten de poort van het centrum uit protest tegen de lange procedures voor hun asielaanvraag en de stagnatie in de toewijzing van wo ningen. Ook heeft de groep kritiek op het beleid van de directie van het centrum. Verkrachter taxichauffeuse opgepakt ïteenwuk De politie heeft een 30-jarige inwoner van Wilhelmi- ïaoord aangehouden voor de verkrachting van een 40-jarige axichauffeuse uit Steenwijk op 11 juni. De man zou bij het sta- ion van Steenwijk in de taxi zijn gestapt. Hij liet de vrouw stop- jen in Blesdijke, gemeente Westellingwerf. Hij vergreep zich aan ïaar en ging er lopend vandoor. De verdachte heeft een gedeel- elijke bekentenis afgelegd. Nederlander ontvoerd in Jemen tRNHEMEen medewerker van het Arnhemse adviesbureau Eu- oconsult is in Jemen ontvoerd door een politieke groepering. )e achtergronden zijn op dit moment echter nog onduidelijk. )e man werkte aan een door de Nederlandse overheid gefinan- ierd ontwikkelingsproject. In Jemen worden wel vaker mede- verkers van buitenlandse bedrijven ontvoerd door politieke or- janisaties die zich verzetten tegen het zittende regiem. Meestal het ze te doen om losgeld waarmee ze hun strijd financieren. Viertal afgerost in Antwerpen irussel Een rumoerig verlopen uitje in het Antwerpse Statie- wartier is vier Amsterdammers dit weekeinde flink opgebroken, let als agressief omschreven viertal werd na een bezoek aan een liscotheek het ziekenhuis ingeslagen en hun auto werd vernield. )e vier kregen ruzie met de portier van een discotheek waar ze lit waren verwijderd wegens wangedrag. Omstanders kwamen le portier te hulp, waarna een vechtpartij ontstond waarbij mes- werden getrokken en een Amsterdammer in de hals werd estoien. Alle vier moesten naar een ziekenhuis worden overge- iracht. De auto van het kwartet werd met een balk fiks bescha- Vaalwijkse wethouder pikt bij Hema ialwijk anp Waalwijkse wethouder Heuverling is op 20 mei betrapt op win- ldiefstal bij de Hema. Zonder te betalen nam hij voor ongeveer "tig gulden aan bestek mee. Toen hij met de gestolen waar door beveiligingspoortje liep, ging het alarm af. De wethouder werd door de bedrijfsrecherche staande gehou- n. De politie maakte proces-verbaal op. De wethouder kwam ar zijn zeggen tot de diefstal in een vlaag van bewustzijnsvernau- ng als gevolg van privé-problemen. Heuverling, die sinds twee ken ziek thuis zit, is zeventien 17 jaar wethouder in Waalwijk. zijn portefeuille behoren welzijn, onderwijs, sport en recreatie. Df hij als wethouder terugkeert, heeft hij niet zelf in de hand. lat hangt er van af of de gemeenteraad mij het vertrouwen geeft", lus Heuverling. handel in drugs levert in Ne tland jaarlijks tussen de drie vier miljard gulden op. Alle minaliteit bij elkaar is in to il volgens een recente schat- g goed voor zo'n tien miljard n illegale inkomsten. Dat stelt werkgroep tegen het witvvas- van zwart geld van de Orga- .atie voor Economische Sa- inwerking en Ontwikkeling ESOl in haar jaarverslag over 93-1994. fan de negen onderzochte iden worden alleen bij Ne- rland cijfers over marktom- ng verstrekt. De OESO-com- issie constateert overigens dat Bospeen, per bos Schouderkarbonade, 500 gram-5r75'3.75 CU Kipfilet, 500 gram-9£5"8.25 Uit de bedieningsafdeling: Stegeman cervelaat extra, per 100 gram c Blue Band, pak 500 gram -2Ö21.55 pakje 250 gram CtlZaanlander licht pikant 48+, vers van 't mes, kilo ®s Delacre Delichoc, melk puur of wit, 2 pakken a 150 gram Ctl Chocolademelk vol of halfvol, 3 pakjes a 0.2 liter of pak 1 liter Kitekat kattevoeding, diverse smaken, blik 415 gram ChAIbi vloeibare zeep 12=49) of allesreiniger (3=59), flacon 750 ml 3 359" ANP Algemeen Neder Dit jaar op één na laagste w aarden sinds begin van metingen Het verwachte herstel van de ozonlaag boven het noor delijk halfrond blijft uit. Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RIVM) en het Koninklijk Ne derlands Metereologisch Instituut (KNMI) hebben dit jaar de op één na laagste ozonwaarden gemeten sinds het begin van de metingen in de jaren zeventig. den haag anpband gebracht met de uitbar sting van de vulkaan Pinatubo In de winter en het voorjaar van op de Filippijnen in 1991. De 1992 en 1993 was de ozonlaag verwachting was dat de ozon- nog dunner. Die zeer lage ozon- laag zich hiervan na een enkele waarden werden toen in ver- jaren zou herstellen. In 1994 vond inderdaad herstel plaats, maar dat heeft zich niet doorge zet. De ozonlaag ligt op ongeveer dertig kilometer boven het aardoppervlak en filtert de schadelijke ultraviolette straling uit het zonlicht. In de afgelopen tien jaar is de dikte van de ozonlaag boven het noordelijk halfrond met ongeveer 6 pro cent afgenomen. Als de ozon laag zo dun blijft, dan kan dat betekenen dat in de toekomst meer mensen huidkanker krij gen. Vooral mensen met een zongevoelige huid en mensen die veel in de buitenlucht wer ken, lopen dan een groter risico. Sinds 1978 wordt boven grote delen van de wereld een gelei delijke afname van de hoeveel heid ozon vastgesteld. De oor zaken hiervan staan nog niet precies vast. Wel menen weten schappers dat het dunner wor den van de ozonlaag boven het noordelijk halfrond samen hangt met de aanwezigheid van chemische stoffen in de atmos feer, zoals CFK's. Het terugdrin gen van deze CFK's verloopt succesvol. Zo worden er nog nauwelijks koelkasten en spuit bussen verkocht waar deze stof fen inzitten. Maar het duurt nog erg lang voordat de CFK's uit de atmosfeer zijn verdwenen. Het effect van de verminderde uit stoot van deze stoffen in de lucht zal dan ook pas in de vol gende eeuw merkbaar worden, aldus RIVM en KNMI in hun ge zamenlijke rapportage. Nederland veel van zijn achter stand op het gebied van witwas praktijken heeft ingehaald. Over het nieuwe controlesysteem hebben de deskundigen niets dan lof: het is 'goed ontwerpen, wettelijk begrijpelijk en zou een zeer effectief antwoord moeten geven op het probleem van wit- wasserij'. Over de situatie op de Neder landse Antillen en Aruba is de werkgroep minder te spreken. De OESO omschrijft zowel Aru ba als de rest van de Antillen als 'belangrijke overslagpunten voor de cocaïnesmokkel van Columbia naar Europa en de Verenigde Staten'. Oprichter kliniek geslachtskeuze 'geen verliezer' UTRECHT TACO SLAGTER Tussen de lege dozen in het la boratorium zwaait Bert van Deelen triomfantelijk met een plasticzak. „We hebben de ethi sche discussie al gewonnen", roept hij met hoge stem. Maar al kraait hij minutenlang victo rie, de kliniek waar echtparen via spermascheiding en kunst matige inseminatie het geslacht van hun kind kunnen bepalen, mag nog niet open van de ge zondheidsinspectie. Eerst moe ten de medische protocollen duidelijker worden afgesproken. Samen met een laborant richt Van Deelen maandagmorgen het laboratorium in: Dat bestaat uit niet meer dan drie tafels, een computer, een koelkast, een microscoop, rekjes voor rea geerbuisje, dozen met pipetjes en een centrifuge. „Ook al mag ik nog niet open", vervolgt Van Deelen, „ik voel me geen verlie zer". Terwijl voor de deur van het gezondheidscentrum aan de Amsterdamsestraatweg, waar de kliniek is gevestigd, aanhan gers van de Socialistische Partij (SP) met een nepdokter en pot ten gekleurd nepsperma (blauw is een jongetje, roze een meisje) luidruchtig de draak steken met Van Deelen en zijn spermalab, meldt de initiatiefnemer alweer met groot enthousiasme dat het storm loopt op z'n kliniek. Naar zijn zeggen zouden al dertig echtparen zich hebben opgege ven. Twintig procent van hen zijn allochtonen. Bovendien is het 'verrassend' dat de voorkeur bij de Nederlandse echtparen naar een meisje uitgaat, aldus Van Deelen. In tegenstelling tot zijn eerde re beweringen, legt Van Deelen nog eens omstandig uit dat hij geen tachtig-procentsgarantie meer geeft dat het een jongetje of een meisje wordt. „We wijzen alleen naar de statistieken", zegt hij nu wat minder eufoor. Bovendien laat hij echtparen voor alles en nog wat tekenen zodat er geen processen van ko men en het geld voor een falen de behandeling (1950 gulden) in de kas van het centrum kan blijven. Maar heeft Van Deelen alweer een arts kunnen strikken, na het dramatische ontslag van dokter Roos 'die zélf aan het twijfelen was geraakt over de vermeende resultaten vap spermaschei ding? O, ja, deelt hij mede. De sollicitatiegesprekken vinden spoedig plaats. Namen noemt hij niet. loo» In Loo is dit weekeinde een nieuw wereldrecord gevestigd. Met ongeveer 25.000 lege bierkratten werd in 48 uur een piramide v melding in het Guinness Book of Records. Van Mierlo: Uitspraken demotiverend en op verkeerde moment den haag gpd kilo ®®®®-1638" 6.98 kilo ®®®®_K50~ 15.50 WD-leider Bolkestein is het af gelopen weekeinde onder vuur komen te liggen met zijn pleidooi om de Nederlandse troepen in het voormalige Joe goslavië zo snel mogelijk terug te trekken. Bolkesteins paarse collega's Wallage (FVdA) en Wolffensperger (D66) en oppo sitieleider Heerma (CDA) vin den dat de WD-leider de posi tie van de Nederlandse militai ren en van het kabinet onder graaft. Een boze D66-minister Van Mierlo van buitenlandse zaken liet, mede namens pre mier Kok, vanuit China weten de uitspraken 'demotiverend' en het moment 'uiterst ongele gen' te viinden. Ook voor minis ter Voorhoeve van defensie is terugtrekking 'nu niet aan de orde' omdat de blauwhelmen hun taken nog niet hebben vol bracht. Bolkestein zei zaterdag op een WD-partijraad in Utrecht dat het na drie jaar de beurt is aan andere landen om de zaak over te riemen. Daarnaast uitte de WD-leider kritiek op de ope ratie, waarbij de NAVO en de VN 'bel achelijk worden ge maakt'. Nederland moet boven dien meer bij de politieke be sluitvorming worden betrokken. Bolkest ein zei dat de toestand hem steeds meer doet denken aan het dirama in Vietnam, waar ook grote onduidelijkheid heer ste over het doel en de midde len. De WD-leider sloot niet uit dat de VN-troepen er a la de Britten in Noord-Ierland zo'n 25 jaar moeten blijven. „Maar dat moet dan wel duidelijk gezegd worden Nederlandse deelname aan internationale vredesoperaties dient in de eerste plaats op het nationaal belang gebaseerd te zijn, zei Bolkestein verder. Vol gens PvdA-fractievoorzitter Wallage ontwikkelt de WD zich onder Bolkestein tot een 'natio nalistische, naar binnen toe ge richte partij'. Wallage zei zich meer thuis te voelen bij het 'zorgvuldige en internationaal georiënteerde' optreden van WD-minister Voorhoeve van defensie. D66-fractievoorzitter Wolffensperger zei zaterdag dat Bolkestein dit soort zaken over moet laten 'aan mensen die er echt verstand van hebben, zoals de ministers Van Mierlo en Voorhoeve'. Een eerste groep van tien ma riniers is zaterdag vanaf het vliegveld Eindhoven vertrokken naar de Kroatische havenstad Split. Deze verkenningseenheid zal de komst voorbereiden van de 170 mariniers die deel gaan nemen aan de snelle internatio nale reactiemacht. De snelle re actiemacht, waaraan ook Groot- Brittannië en Frankrijk mee doen, heeft tot taak de al in Bos nië aanwezige VN-militairen te beschermen. i&t Ex-verdachten verkrachting krijgen bijna ton vergoeding Tilburg «anp arrestatie van de twee Tilbur- gers bracht de politie bovendien een persbericht naar buiten waarin, in strijd met de waar heid, werd gesteld dat beide verdachten hadden bekend. Het duo werd door de Bredase rechtbank veroordeeld tot drie jaar cel. In hoger beroep sprak het ge rechtshof de mannen eind vorig jaar vrij op grond van de tegen strijdigheid in de verklaringen van cfe aangeefsters. Hun advo caten begonnen daarop de schadevergoedingsprocedure. De jongste van de twee mannen heeft de vier vrouwen aange klaagd. De officier van justitie in Breda heeft nog geen besluit ge nomen over vervolging. Verder loopt er nog een klacht tegen de Tilburgse politie, die beide mannen op ontoelaatbare wijze onder druk zou hebben gezet. Alleen op het punt van het on juiste persbericht wil de politie tot nu toe een fout erkennen. De ex-verdachten willen een klacht indienen bij de ombuds- Twee Tilburgers die eind vorig jaar door het gerechtshof zijn vrijgesproken van een aantal verkrachtingen, hebben een voor Nederlandse begrippen zeer hoge schadevergoeding toegewezen gekregen van 90.000 gulden per persoon. Het duo zat ten onrechte negen maanden vast. Het bedrag, het dubbele van de gebruikelijke vergoeding, geldt ter compensa tie van materiële en immaterië le schade. Daarnaast krijgen de twee de kosten voor hun advo caten vergoed. De mannen, nu 24 en 29 jaar oud, zeggen slachtoffer te zijn van een complot van vier vrou wen die hen in 1993 beschul digden van meerdere verkrach tingen. Het duo ontkende niet met sommige van hen seks te hebben gehad, maar van dwang was daarbij volgens de mannen geen sprake. Ondanks tegenstrijdigheden in de verklaringen geloofde de politie de vrouwen. Kort na de vlissingen gpd-anp -5r78" xtraatje van deze week: d 1 Volle yoghurt, ak 1 liter 1S& Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 24 juni as. Eurolink Ferries zet de veerdienst Vlissin- gen-Sheemess gewoon voort. „Natuurlijk beseffen wij dat een brand aan boord van de Euromagique geen goed nieuws is, maar wij hebben deze lijn niet voor niets opgezet. Wij geloven erin", aldus gisteren woord voerder Stevens na de voorlopig grootste te genvaller voor de beginnende maatschap pij, die in het gat is gesprongen dat ont stond doordat Olau stopte met de veer dienst. De Euromagique is medio april in de vaart gekomen. Het tweede veerschip, de Euromantique, maakte gisteren zijn eerste overtocht vanuit Sheerness naar Vlissingen. De dienstregeling van Eurolink Ferries had daarmee compleet moeten zijn. De brand op de Euromagique - in de volksmond al omgedoopt" tot Eurotragique - gooide ech ter roet in het eten. De scheepvaartinspec tie heeft het schip voorlopig aan de ketting gelegd. Een veermaatschappij kan zich geen dramatischer scenario voorstellen, zo vlak voor het zomerseizoen. De brand aan de Euromagique volgt op berichten over forse vertragingen, motor- pech en een verbod van de scheepvaartin spectie om met passagiers te varen. Euro link Ferries had binnen een week aan alle eisen van de inspectie voldaan, waarna het vervoer van reizigers weer werd toegestaan. Over belangstelling van passagiers had Eu- rolink Ferries vanwege de scherpe prijzen overigens niet te klagen. De veermaat schappij meldde enkele weken geleden dat er al 20.000 boekingen voor het zomersei zoen binnen waren. De brand ontstond zaterdagavond op de terugweg uit Sheerness bij de monding van de Schelde. Een hoge-drukleiding had het begeven en olie uit de leiding sproeide over de hete motoren en vatte vlam. Alle 87 pas sagiers en 24 man bedienend personeel werden binnen een uur met sleep- en red dingsboten van boord gehaald. De rest van de vijftig bemanningsleden bleef aan boord. De brandweer van Vlissingen had het vuur na ongeveer een uur onder controle. „Zo'n anderhalf a twee uur voor we in Vlissingen waren, hoorden we de scheeps motoren al steeds pruttelen, afslaan en langzaam weer op gang komen. Toen had ik al het idee: dit deugt niet", aldus het re laas van de 55-jarige Elies Colion (55) uit Oostkapelle gisteren. Samen met haar part ner Jan Dirk Legger (63) kwam ze zaterdag avond terug van een vakantie in Engeland. „We maakten onderweg, toen we die vreemde motorgeluiden hoorden, nog zure grappen over reddingsvesten en zo", vertelt Legger. Toen vlakbij Vlissingen sleepboten langszij kwamen, gekscheerde de Oostka- pellenaar nog dat de Euromagique klaar blijkelijk moeite had met afmeren. Dat was al eerder gebeurd, wist hij. De rook schre ven ze eerst toe aan de sleepboten, maar toen de alarmbel ging, werd duidelijk dat er echt iets mis was. „Het bootpersoneel rea geerde heel goed, begon meteen reddings vesten uit te delen. Er waren meteen ook voldoende bemanningsleden inde buurt. Ik moest wel aan de Herald of Free Enterprise denken, voelde of het schip niet teveel zó ging", helt Collon naar een kant. De Vlissingse brandweercommandant Murre had na afloop niets dan lof voor de bemanning. De brand in de machinekamer is op vakkundige wijze bedwongen, aldus Murre. Eerst probeerde de bemanning met poederblussers het vuur te doven, maar toen dat niet lukte, sloten ze de machineka mer potdicht af en stelden een speciaal blussysteem in werking. Daarbij werd kool zuurgas in de ruimte gespoten, dat door het hogere gewicht de zuurstof verdringt zodat de vlammen na verloop van tijd vanzelf doven. Voor de brandweer viel weinig meer te doen. „Wij hebben slechts wat smeulen de resten in de machinekamer gevonden. Die zijn nog door ons geblust. Dat was al les", aldus Murre. Dit is één van de vele aanbiedingen tijdens de ZomerSALE. Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 24 juni 1995. OP OP Het is nü ZomerSALE bij KEA met kortingen tot wel 50%.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3