Begin niet te snel aan een reageerbuisbaby i m Hs i z Feiten &Meningen Vader Stuart, en niet vader X, is de echte vader van de tweeling kv Zwart geld en glamour maakten Slavenburg beroemd MAANDAG 19 JUN11995 Hoe zit het met het vaderschap van de unieke blank-zwarte tweeling, die in 1993 is geboren als gevolg van een fout bij een reageerbuisbe vruchting in het Acadamisch Ziekenhuis Utrecht? De twee jongetjes zijn verwekt met het zaad van twee verschillende mannen. Maar al leen Willem Stuart, de echtgenoot van hun moeder, kan als de wettige vader van zowel de blanke Teun als diens donkere broertje Koen worden aangemerkt. Het antwoord op de vraag naar het vader schap staat nauwkeurig in de wet. „Het kind dat staande huwelijk wordt geboren, heeft de echtgenoot tot vader", meldt het Burgerlijk Wetboek kort en krachtig. Op dat punt is dus geen twijfel mogelijk: beide jongetjes zijn wetti ge kinderen van dezelfde vader. Het echtpaar heeft enige tijd rondgelopen met het schrikbeeld dat de biologische vader het zwarte jongetje kan komen opeisen, want je weet maar nooit, dachten zij, wat een kinder rechter zegt over een bruin kind in een blank gezin. Deze angst is beslist ongegrond. Een andere kwestie is, of het denkbaar is dat het echtpaar Stuart zelf aan het zwarte jongetje Koen de status van wettig kind zou kunnen ont nemen. Dat is gelukkig in de praktijk niet aan de orde, want de ouders hebben alleen het be lang van hun beide kinderen voor ogen. Maar ook in theorie lijkt een actie tot ontkenning van het vaderschap van Willem Stuart kansloos. Dat blijkt uit de wettelijke regels op dit punt. Een vrouw kan weliswaar een zogeheten ont kenningsverklaring afleggen, inhoudende dat een ander dan haar echtgenoot de vader van haar kind is. Maar dan moet eerst haar huwelijk zijn ontbonden en een andere man moet het kind als het zijne erkennen. Een man kan het vaderschap ontkennen van een kind dat zijn vrouw tijdens hun huwelijk ter wereld brengt als hij onmogelijk de vader kan zijn. Zoiets valt tegenwoordig door middel van DNA-onderzoek makkelijker te bewijzen dan vroeger. Maar het ontkennen van het vaderschap is niet mogelijk als de man zelf toestemming heeft gegeven tot, zoals de wet het omfloerst uitdrukt, „een daad die de verwekking van het kind tot gevolg kan hebben gehad." Vroeger moest men bij deze omschrijving doorgaans denken aan het dulden van overspe lige situaties. Maar kunstmatige inseminatie is ook een daad die onder deze omschrijving valt. In het hele afstammingsrecht zijn dus geen aanknopingspunten te vinden die het vader schap van Willem Stuart aan het wankelen kun nen brengen. Overigens wordt de juridische vraag naar de rechtspositie van een kind, wettig, onwettig of natuurlijk, van steeds minder belang. Het recht gaat meer en meer in de richting van een gelij ke behandeling voor alle kinderen, wat hun wettige status ook mag zijn. Vroeger wilde de wetgever vooral mannen die buiten hun huwe lijk kinderen verwekten, beschermen tegen fi nanciële aanspraken. De wetgever verbood zelfs onderzoek naar het vaderschap, alleen de moeder was altijd verplicht het kind te onder-, houden en te verzorgen. Een fraai staaltje van de dubbele moraal die mannen er wat dit be treft op nahielden. Tegenwoordig staan de rechten van het kind meer op de voorgrond. Wetgeving en recht spraak zijn op dit punt nog volop in beweging. Daarbij is ook aan de orde hoe de belangen van een kind dat met behulp van moderne medi sche technieken is verwekt, zo goed mogelijk kunnen worden beschermd. Heeft een kind bijvoorbeeld het recht te we ten met wiens zaad het is verwekt? Ja, zegt de Hoge Raad: als ergens informatie bestaat over de identiteit van de verwekker, moet deze be schikbaar worden gesteld. Het is een grond recht om te weten van welke ouders men af stamt. Kinderen die de identiteit van hun ver wekker niet kunnen achterhalen, komen soms in grote psychische problemen. Voorlopig heeft de Hoge Raad echter een voorbehoud bij dit in formatierecht gemaakt als de verwekker een (anonieme) spermadonor is. Over de opheffing van de anonimiteit van spermadonors wordt nog druk gedebatteerd. In het geval van de zwarte baby Stuart is de identiteit van de genetische vader bekend en de beide ouders koesteren de wens daar in Koens belang niet stiekem of geheimzinnig over te doen. Mogelijk betekent dit in de praktijk dat er een relatie tussen Koen en zijn verwekker tot stand komt. Een andere vraag is echter of deze dat wil. Hij kan er op grond van de huidige wet geving onmogelijk toe worden verplicht. Omgekeerd kan ook ooit de vraag opkomen of hij desnoods via de rechter een omgangsre geling met Koen kan afdwingen. Dat laatste is vrijwel uitgesloten. Volgens de rechtspraak kan de biologische vader zich in het algemeen niet beroepen op het 'recht op een gezinsleven' zoals dat in het Europese mensenrechtenver drag is vastgelegd. Het 'recht op gezinsleven' tussen een genetische vader en een kind be staat alleen als er bijkomende omstandigheden zijn, wat normaal gesproken neerkomt op een relatie van zo'n man met de moeder. Als er nooit een relatie geweest is, bestaat er dus ook geen aanspraak op een omgangsregeling. Los van al deze afstammingskwesties staat de juridische aansprakelijkheid van het Acade misch Ziekenhuis waar de behandelingsfout is gemaakt. Het AZU heeft zonder meer wanpres tatie geleverd en de aansprakelijkheid erkend. Het zal dus voor alle door het gezin-Stuart ge maakte kosten moeten opdraaien. Of er ook smartegeld kan worden toegekend, valt nog te bezien. De Nederlandse rechtspraak is daar (anders dan de Amerikaanse) niet scheutig mee. Maar het gezin-Stuart staat ook in de toekomst nog allerlei problemen en span ningen te wachten: een ruimhartige compensa tie daarvoor zou op zijn plaats zijn. UTRECHT CUS SCHREUDERS MEDEWERKER Hoogleraar vruchtbaarheidsstoornissen E. te Velde waarschuwt: „Dit is een ramp." E. te Velde, hoofd van de afdeling reageerbuisbevruchting in het Academisch Ziekenhuis Utrecht, is geëmotioneerd. In zijn labo ratorium is twee jaar geleden een vrouw bevrucht met het zaad van een andere man. Afgelopen weekeinde kwam de zaak voor het eerst in de open baarheid. „Deze catostrofale fout toont opnieuw aan hoe onnatuurlijk reageerbuisbevruchting is." Te Velde's boodschap aan aanstaande ouders is dan ook om niet te snel aan een reageerbuisbaby te beginnen maar zelf langer te proberen via natuurlijke weg zwanger te raken. Het echtpaar in kwestie komt uit Gelderland en had in 1993 een IVF-behandeling (in.vitro fertilisatie) in het Academisch Ziekenhuis Utrecht (AZU). Ze hadden vijfjaar geprobeerd om zelf zwanger te worden, maar dat lukte niet. Bij de behande ling vond de bevruchting plaats in een reageerbuis, waarna twee bevruchte eicellen weer werden teruggeplaatst in de vrouw. De vrouw beviel vervolgens van een gezonde tweeling van wie één jongetje blank en het ande re donker was. De ouders van de tweeling zijn beiden blank. Uit DNA-onderzoek is vast ko men te staan dat het donkere kindje wel van de vrouw is, maar niet van haar man. Het blonde kindje is wèl van hen beiden. Te Velde, hoogleraar vrucht baarheidsstoornissen: „Het is vreselijk. Voor de ouders, het jongetje en de biologische va der." De biologische vader heeft nog geen DNA-onderzoek on dergaan. Pas dan staat honderd procent vast dat het donkere kindje zijn zoon is. „Deze vader moet de klap eerst verwerken, maar we hebben hier wel con tact over. Gelukkig heeft hij zelf ook een IVF-kind, die bevruch ting is destijds in ons laboratori um wel goed gegaan. Dat is een geluk bij een ongeluk." Hij hoopt dat de vader uiteindelijk meewerkt aan het DNA-onder zoek. „Dan kan het kind later contact met hem zoeken. Dat is wel erg wenselijk voor zo'n jo chie." FOUTEN Er worden wel meer missers ge maakt tijdens reageerbuisbe vruchting. In 1989, ook in het AZU, kregen blanke ouders een blanke tweeling, maar uit bloedonderzoek bleek dat één van de kinderen afkomstig was van een andere man. Ook komt het voor dat een bevruchte eicel niet bij de 'natuurlijke' moeder wordt geplaatst, maar bij een andere vrouw. Zo kan mevrouw Janssen een kind krijgen van meneer en mevrouw Pietersen. De blunders worden eenvoudig gemaakt: op het potje waar de bevruchte eicel in zit, is een ver keerde naam geplakt. Dus het embryo van het echtpaar Pie tersen komt dan terecht in de baarmoeder van mevrouw Jans sen. Ook kunnen er verkeerde stickers terecht komen op de potjes met zaad en de potjes met eicellen. Bij de blank-zwarte tweeling sr -> - De eerste vierling uit een reageerbuisbevruchting werd in 1984 in Australië geboren. was dat overigens niet het geval. Hier is voor de bevruchting waarschijnlijk een buisje twee keer gebruikt. In het buisje zat nog zaad van een andere man. Volgens Te Velde is de verwisse ling van etiketten de meest ge maakte fout in de twaalf IVF- centra in het land. Het mèg niet en het kan absoluut niet door de beugel, maar het gebeurt. Hoe vaak weet hij niet. De in spectie voor de volksgezond heid heeft daar geen cijfers over. En vermoedelijk geven lang niet alle ouders er rucht baarheid aan als er iets misgaat. Na jarenlang hopeloos wachten is de kinderwens eindelijk in vervulling gegaan en hebben ze geen zin in nog meer ellende. Naar aanleiding van de geboor te van de zwart-witte tweeling, gaat het ministerie van volksge zondheid wel onderzoeken of de regels in IVF-centra moeten worden aangescherpt. Voorals nog zijn er niet veel ongeruste reacties bij hét AZU gekomen. De meeste ouders houden ver trouwen in de reageerbuisbe vruchting. LESJE Het laborantenteam in het Aca demisch Ziekenhuis Utrecht heeft zijn lesje inmiddels wel geleerd. Afdelingshoofd Te Vel de heeft maatregelen genomen, zodat zijn team voortaan veili ger werkt. Vroeger konden ver schillende analisten op één werkplek met de zaadbewerking van verschillende echtparen te gelijk bezig zijn. Bovendien werd niet opgeschreven wie welke handeling uitvoerde. Nu mag slechts één analist op één plek met één zaadbewer king bezig zijn. Alle handelin gen moeten door twee analisten worden gecontroleerd. Een handtekening moet zwart op wit het bewijs leveren dat deze 'dubbel-check' ook daadwerke lijk wordt uitgevoerd. Een tjjdrovende maatregel, rea liseert Te Velde. Analisten kun nen zich nu niet meer met meer bevruchtingen tegelijk bezig houden. Nog langere wachtlijs ten, echtparen moeten nu al ne gen maanden tot een jaar wachten voor ze aan de beurt zijn, kunnen hiervan het gevolg zijn. Te Velde zit daar niet zo mee. „Na zo'n rampzalige fout stel ik me wat terughoudend op. Ik word er bescheiden van. Op- niéuw wordt keihard duidelijk wat er allemaal mis kan gaan met reageerbuisbevruchting. Ie der jaar sterft er tenminste één vrouw ten gevolge van zo'n be handeling (op zo'n tienduizend behandelingen per jaar, red.). Dat is een ramp. De kinderen (het zijn vaker meerlingen red.) worden vaak veel te vroeg gebo ren, moeten lang in couveuses liggen. Dat is onnatuurlijk. We hebben opnieuw aan den lijve ARCHIEFFOTO ANP ondervonden dat reageerbuis bevruchting absoluut geen fluit je van een cent is." Hij is van mening dat artsen soms te gemakkelijk en te snel doorverwijzen naar IVF-centra als paren problemen hebben om zwanger te raken. Recent pleitten gynaecologen er op een congres over vruchtbaarheid ook nog voor dat echtparen lan ger zelf proberen via natuurlijke weg zwanger te raken, in plaats van na een jaar al om een IVF- behandeling te vragen als er nog geen kinderen zijn. DEN HAAG CARINE NEEFJES De geschiedenis van banken is over het algemeen even saai als de degelijke mensen die er werken. En de belangrijkste historische feiten bestaan uit overnemingen en droge balansen. Dat gold ook voor de eerste halve eeuw van de voormalige Sla- venburg's Bank, de voorganger van Credit Lyon- nais Bank Nederland. Maar in de laatste twintig jaar waren er aan de lopende band hoogtepunten of dieptepunten, het is maar hoe je het bekijkt, die wereldwijd de aandacht trokken. De 36-jarige Rotterdammer Thijs Slavenburg, di recteur van de Incassobank in Schiedam, begon in 1925 een bankbedrijfje voor zichzelf: met een gestort kapitaal van tweehonderdduizend gulden. Vijf personeelsleden nam hij in dienst, in een pand aan de Diergaarjlelaan. In de jaren vijftig en zestig ontwikkelde de bank zich met rasse schreden. Onder meer werd de Handels- en Effectenbank in Groningen overge nomen. In New York werd een eigen vestiging op gericht. Aan de Coolsingel, de Rotterdamse le vensader in die tijd van wederopbouw, werd een groot kantoor gebouwd, dat in 1958 werd betrok ken en waarin de bank nog steeds zit. Zoon Pieter Slavenburg werd dan ook een invloedrijk man, zeker in de Rotterdamse zakenwereld. Het hoogtepunt werd in 1975 bereikt, bij het vijf tigjarig bestaan. Het eigen vermogen was inmid dels gegroeid tot 221 miljoen gulden (bij een ba lanstotaal van 5,5 miljard). Bij de inmiddels'85 vestigingen werkten meer dan 2000 mensen. BESMET GELD Maar zoals zo vaak, op het hoogtepunt kun je diep vallen. Slavenburg's Bank stond al gauw be kend als de plek waar je zonder problemen zwart geld kon stallen. De zwart geld-tijdbom bij de Rotterdamse familiebank ontplofte toen op 18 fp- bruari 1983 politie, justitie, de fiscale inlichtin gen- en opsporingsdienst (FIOD) een groot scheepse inval deden in het hoofdkantoor aan de Coolsingel. De spectaculaire inval, de eerste bij een bank in Nederland, had het speciale fiat ge kregen van de toenmalige ministers van justitie en financiën, respectievelijk Korthals Altes en Ru- ding. Maar daarvoor had mr. Pieter Slavenburg de zelf standigheid en het familiekarakter van de bank prijsgegeven. In 1980 nam de de Franse staats bank Credit Lyonnais voor 140 miljoen gulden een belang van vijftig procent in de bank; een jaar later werd dit vergroot tot zeventig procent. Met de zwart geid-affaire in 1983 werd de naam van de bank zo bezoedeld dat besloten werd deze te veranderen. Alle toenmalige zestig vestigingen van Slavenburg's Bank werden omgedoopt in Credit Lyonnais Bank Nederland. Voor de rechtbank in Rotterdam begonnen na een lange voorbereidingstijd in 1986 de processen tegen vier bestuursleden uit de top van de voor malige Slavenburg's Bank. Er werden (voorwaar delijke) celstraffen en geldboetes van ettelijke tienduizenden guldens opgelegd, maar oud-top man Pieter Slavenburg werd vrijgesproken. Hoe wel de rechtbank ervan uitging dat Slavenburg wel op de hoogte was van de valsheid in geschrif te die binnen de bank werd gepleegd, werd hem dit niet strafrechtelijk aangerekend. De rechters lieten namelijk zwaar wegen dat Pieter binnen de raad van bestuur niet die bankafdelingen onder zich had waar de strafbare feiten werden ge pleegd. Tot aan het begin van de jaren negentig herstelde Credit Lyonnais Bank Nederland zich gestaag van de ellende in het verleden. De winst nam geleide lijk toe, maar een nieuwe activiteit: de kredietver lening voor films, zou de bank opnieuw naar de rand van de afgrond brengen. Begin 1991 werd namelijk duidelijk dat Credit Lyonnais Bank Nederland zich niet alleen had be perkt tot het puur financieren van filmprodukties, maar ook kredieten had verstrekt voor de overne ming van het filmconcern MGM door Pathé Communications van de Italiaanse zakenman Giancarlo Parretti. Hij bleek een financiële charla tan. In juli 1991 barstte de bom. Aan Paretti's kerstboom van ondernemingen bleek voor bijna twee miljard gulden aan kredieten verstrekt: een zeer groot deel was dubieus. Tot nieuwe topman werd benoemd de van de ABN afkomstige W. van Driel, die voor de taak stond het geschonden imago van CLBN opnieuw op te poetsen. TAFELLAKEN De ambitieuze Van Driel, een nuchtere Rotter dammer, stelde in dat jaar voor de eerste keer dat CLBN niet een rendement van 12 procent op het eigen vermogen de best renderende bank van Ne derland moest worden. Op de zakelijke markt, de oorsprong van de Rotterdamse handelsbank, was CLBN volgens Van Driel „te klein voor het tafella ken en te groot voor het servet." Van de inmid dels gefuseerde grootbanken ABN AMRO en NMB Postbank (thans ING) moest marktaandeel afge knabbeld worden. De resultaten van de bank wer den steeds beter. Vorig jaar werd voor het eerst sinds de zwart geld-affaire met Slavenburg's Bank dividend uitgekeerd aan de aandeelhouders. Maar Van Driel is nog lang niet tevreden, de winst moet nog verder omhoog (naar een niveau van 120 miljoen). Om in 1996 aan deze doelstelling te kunnen vol doen, maakte de bank in januari dit jaar een nieuwe reorganisatie bekend. Eind 1996 mogen er bij de bank maar 2135 mensen werken: 600 minder dan in het vorige reorganisatieplan van 1991 wasvoorzien. Hoe beter het inmiddels met CLBN ging, des te slechter ging het zo langzamerhand met moeder- bank Credit Lyonnais in Frankrijk. Begin 1994 bleek dat de bank een reeks miskleunen had be gaan in zijn financieringen. Naast de inmiddels bekende stroppen bleek dat de Franse staatsbank (52 procent van de aandelen is in handen van de overheid) miljarden verliezen leed op omstreden kredieten aan onder meer de zakenman Bernard Tapie, het geflopte Franse televisienet La Cinq, aan het Zwitserse Sasea-concern van een andere Italiaanse charlatan Forto Fiorini (was ooit nog zakenpartner van Paretti in zijn filmbusiness met CLBN), en door dubieuze vastgoedtransacties. Het verlies van de Franse moeder over 1994 be droeg bijna 4 miljard gulden, na ook al in 1993 2,3 miljard"in het rood te hebben gestaan. De Franse staat kwam te hulp om de bank van de ondergang te redden. Waarschijnlijk moeten er 7000 tot 10.000 banen van de in totaal 38.000 verdwijnen. In dit klimaat, waarin de Franse moeder dus elke franc kan gebruiken, deden in maart dit jaar al geruchten de ronde dat men de winstgevende Nederlandse dochter te gelde wilde maken. Nu is het dan zover. Het wachten is op de volgende re organisatie, want er zullen ongetwijfeld activitei ten worden samengevoegd of elkaar overlappen. ROTTERDAM HANS ROODENBURG

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2