Dagblad Leidsch Tsjetsjenen gaan weg uit jziekenhuis Vrijgelaten VN'ers nog bij Servische grens GOED NIEUWS Zeker zestien doden bij ontploffing benzinestation in België Pension ontruimd na ontploffing in garage r Artikel minister 'niet netjes en oncollegiaal' BEL: 071-128030 OPGERICHT 1 MAART1860 NR. 40802 LOSSE NUMMERS 1,65 Door nog onbekende oorzaak heeft zich in de nacht van zater dag op zondag een ontploffing voorgedaan in een garage aan de Lissese Heereweg. Het ge bouwtje grenst aan de achterzij de aan een pension. Op het mo ment van de klap bevonden zich vijf van de elf bewoners in het pand. Zij konden zich in veiligheid stellen en zijn in een pension in Sassenheim onder gebracht. De explosie, die gevolgd werd door een flinke steekvlam, had even na twee uur plaats. „Het leek wel oorlog", aldus een buurtbewoonster. Politie en twee brandweerwagens van Lis- se waren snel ter plaatse. Bin nen tien minuten na aankomst was de brandweer het vuur meester. Hoe groot de schade is kan de politie nog niet zeggen. BRUSSEL/EYNATTEN ANP-AFP-DPA-Rtr Een zware ontploffing gisteren op het terrein van een Fina- benzinestation bij de Belgische grensplaats Eynatten, 35 kilo meter ten oosten van Luik, heeft aan zeker zestien mensen het leven gekost. Onder het puin liggen mogelijk nog dodelijke slachtoffers. Het bergen van de slachtoffers is niet eenvoudig in verband met de zware stalen constructie die als een kaarten huis in elkaar is gezakt. De doden zijn tien Belgen, een Duitse familie van vier per sonen, een Britse vrachtwagen chauffeur en een Kroaat. Drie van de vijf werknemers van het restaurant kwamen om. Drie mensen, die door Britse vracht wagenchauffeurs uit de vuurzee werden gered, zijn ernstig ge wond. Ze werden per helikopter naar ziekenhuizen in Eupen en Aken vervoerd. De meeste slachtoffers be vonden zich in het wegrestau rant. Op de plaats van het onge luk stonden dertien vrachtwa gens en negen personenauto's, De WD en D66 zijn boos dat minister M. de Boer (milieu en ruimtelijke ordening) uit de school heeft geklapt over het kabinetsberaad van afgelopen vrijdag. In het PvdA-periodiek Vlugschrift zegt De Boer dat de PvdA- en D66-ministers door de WD-collega's 'onder grote druk' zijn gezet om geen harde grenzen te stellen aan de groei van Schiphol. Bovendien ver klaart De Boer persoonlijk 40 miljoen passagiers wèl het ab solute maximum te vinden. Niet netjes en oncollegiaal, vinden WD en D66. WD-minister A. Jorritsma (verkeer en waterstaat) liet vrij- Vechtpartij op begraafplaats in Voorschoten VOORSCHOTEN JUDY NIHOF Een 46-jarige vrouw uit Voor schoten is gistermiddag op be graafplaats Rosenburgh in haar woonplaats aangevallen door de ex-vrouw van haar overleden man. De weduwe bracht bloe men naar het graf van haar echtgenoot, toen zij de ex- vrouw tegen het lijf liep. Deze begon dreigende taal uit te slaan, waama ze de weduwe aanvloog. Daarbij liep het slachtoffer lichte verwondingen op aan strottehoofd, nek en hoofd. met Belgische Duitse, Britse, Franse en Nederlandse kente kenplaten. Reddingswerkers proberen met behulp van de kentekens de slachtoffers te identificeren. De oorzaak van de explosie is nog onbekend, maar mogelijk is een kleine gastank in het weg restaurant zelf ontploft. „Wij za ten in de vrachtwagen naar mu ziek te luisteren, Plotseling hoorden wij een fluitend geluid, toen een reusachtige ontplof fing en het restaurant stortte in", aldus een Britse vrachtwa genchauffeur. Het benzinesta tion en het restaurant zijn volle dig verwoest. Gisteren werd in België tot tweemaal toe een autosnelweg afgesloten uit vrees dat er een bom geplaatst was bij een Shell- tankstation. Shell is het doelwit van fanatieke natuurbescher mers wegens de voorgenomen dumping van de opslaginstalla tie de Brent Spar in de Noord zee. Zo sloot de Belgische poli tie na een valse bommelding enige tijd de snelweg Rijssel (Lille) - Gent af bij Kortrijk. dag weten dat het kabinet deze week niet ingaat op moties van de PvdA en D66, die 40 miljoen passagiers als absolute grens aan de groei van Schiphol wil len stellen. Volgens De Boer is dat standpunt moeizaam tot stand gekomen. „Wat er nu staat, kwam tot stand onder grote druk van de WD. Inhou delijk ben ik akkoord met de brief van het kabinet, maar voor mij persoonlijk is 40 miljoen passagiers het absolute maxi mum. Ik ga er van uit dat mijn opvolgers nooit zullen kiezen voor verdere uitbreiding. We hebben tenslotte ook afspraken over de kwaliteit van ons leef milieu", aldus De Boer. 'Kleinschaligheid kliniek voorkomt fouten bij IVF' LEIDEN MONICA WESSELING De kans op verwisseling van zaadcellen en daardoor een ba by van een 'vreemde' man is in de Leidse Kliniek voor Geboor teregeling klein. De aan het Ra penburg gevestigde kliniek is kleinschalig waardoor de labo rant die de bevruchting uit voert, de ouders kent. „En dat voorkomt verwisselingen. Als er al een fout wordt gemaakt, wordt die tijdig ontdekt", aldus directeur W. Beekhuizen van de kliniek. In het Utrechtse academische ziekenhuis is twee jaar geleden een fout gemaakt bij in vitro fer tilisatie (IVF) waardoor een blanke vrouw een blank en een donker kindje kreeg. Het be kend worden van die fout, heeft tot veel commotie geleid. In de Leidse kliniek worden jaarlijks 150 reageerbuisbe vruchtingen en 1.300 kunstma tige inseminaties uitgevoerd. Daarmee is de Leidse kliniek 'een kleintje' binnen de groep ziekenhuizen en klinieken die IVF uitvoeren. Beekhuizen: „Vergissingen zijn niet uit te sluiten. Je kunt fraaie protocol len schrijven, maar het is en blijft menselijk handelen. Door de kliniek klein te houden, weet iedereen waar hij mee bezig is en wordt de kans op een onher stelbare fout tot het minimum gereduceerd. De techniek is uit stekend, alleen moet je die niet fabrieksmatig willen toepas sen." Woordvoerder D. Ketting van het Leidse ziekenhuis AZL on derschrijft Beekhuizens opvat ting dat kleinschaligheid de kans op fouten verkleint. „Een aparte afdeling voor elk afzon derlijk paar zou het beste zijn, maar dat is veel te duur. Het zou arrogant zijn te zeggen dat hier geen fouten kunnen wor den gemaakt, maar de kans is erg klein." Pagina 2: Begin niet te snel aan een reageerbuisbaby. Bevoorradingskonvooi VN uit Zagreb vertrokken De laatste groep gegijzelde VN-militairendie gisteren is vrijgelaten, bevond zich van morgen volgens het VN-hoofd- kwartier in Zagreb nog steeds in de Servische grensplaats Novi Sad. De Servische autori teiten zouden de vijftien mili taire waarnemers, onder wie drie Nederlanders, later van daag officieel overdragen aan de VN. Op het VN-hoofdkwartier in Zagreb wordt aangenomen dat de Servische autoriteiten de overdracht in Novi Sad nog willen aangrijpen om tot uit drukking te brengen dat Bel grado een belangrijke rol heeft gespeeld bij de onderhandelin gen met de Bosnische Serviërs over de vrijlating. Het grote VN-konvooi dat na lange tijd de blauwhelmen in de oostelijke Bosnische encla ves Srebrenica (Nederlanders), Zepa (Oekraïners) en Gorazde (Britten) weer moet gaan be voorraden is vanmorgen in alle Een van de drie vrijgelaten Nederlandse VN'ers in de bus in Pale. foto vroege uit Zagreb vertrokken, brandstof, vers voedsel, medi- bestaat al maandenlang een Pagina 3: Bolkestein wil weg De 56 vrachtwagens, waarvan cijnen en post naar de encla- groot tekort aan diesel en vers uit Bosnië, twintig Nederlandse, brengen ves ^et name jn Srebrenica eten. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement .I I I I I i-i- 1 V Deze bon In een envelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. OF BEL 071-12 80 30 00 41 400114 g t/m vrijdag Brandweerlieden verrichten reddingswerkzaamheden bij het ontplofte benzinestation Eynatten. foto ap I Nog geen abonnee HET WOORD IS AAN Dr. E. Laurillard Trap het koren niet plat om een klaproos te plukken. VANDAAG Feiten en meningen Programma's Randstad Regio Religie Sport 13 t/m 17 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Perioden met zon Perioden met zon, in de avond mogelijk een lokale onweersbui. Minimumtemperatuur omstreeks 13, middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Zwakke tot matige zui delijke wind, kracht 2 tot 3. Generale Bank leemt Crédit Lyonnais over RUSSEL ALY KNOL Correspondent Belgische Generale Bank .teemt Crédit Lyonnais Bank Aederland (CLBN) over van de ranse moedermaatschappij Lrédit Lyonnais. De overname n taakt deel uit van een sanering n an de Franse staatsbank, die net grote financiële problemen ampt na enorme verliezen op e vastgoedmarkt en in de film- ïdustrie. In 1994 leed de Fran- J e bank een verlies van ruim 3,5 tiljard gulden. Er waren aanvankelijk vier ge- j adigden voor de overname van e Nederlandse vestiging van Irédit Lyonnais. Naast de Ge- erale Bank waren dat de Ne- erlands-Belgische bankverze- eraar Fortis, de Bank Brussel ambert en de Kredietbank uit» lelgië. De Generale Bank, de groot te bank in België, heeft mo- lenteel vier kantoren in Neder- ind. In Rotterdam, waar zich ok de hoofdzetel van CLBN evindt, wordt aan een vijfde estiging gewerkt. De bank eeft een balanstotaal van ruim 00 miljard gulden. De winst edroeg vorig jaar zo'n 692 mil- >en gulden. De bank staat op e 27 - ste plaats in Europa, ooral in het nabije buitenland oekt de Generale Bank al enige jd uitbreiding. Vorige week ras er nog sprake van dat de enerale Bank een volledige fu- e zou aangaan met de Franse ompagnie de Suez. Dat is in- ïiddels van verscheidene kan- in ontkend. Het is niet bekend of de naam LBN gehandhaafd blijft. De enerale Bank en Crédit Lyon- ais in Frankrijk zullen vandaag adere bijzonderheden bekend- ïaken. Ook over de gevolgen het personeel was gister- vond nog niets bekend. Bij CL- N werken thans 2.800 mensen. Ie winst bedroeg vorig jaar 43,4 liljoen gulden. Het balansto- P lal daalde in vijf jaar tijds van 5,3 tot 27,4 miljard. CLBN is de V p drie na grootste bank in Ne- erland. nji agina 2: Zwart geld en lamour maakten Slavenburg eroemd. Arsenal rekent - >p Bergkamp dnden/milaan gpd 'fficieel heeft hij zelf zijn ver- ek bij Inter Milan nog niet enbaar gemaakt, maar Arsenal ervan overtuigd dat Dennis ergkamp volgend seizoen op lighbury speelt. De Engelse lub hoopt binnen 24 uur over- enstemming te bereiken met ergkamp en diens zaakwaar- emer Rob Jansen over een ontract voor vier jaar. Arsenal- ainer Bruce Rioch gisteravond: De kans dat we hem binnen- alen is groot." agina 13: Inter slijt Bergkamp Aanval op Russische grenspost Tsjetsjeense strijders in Boedjonnovsk zijn vanmor gen begonnen het ziekenhuis van de Zuidrussische stad te verlaten. Dat meldt het crisiscentrum ter plekke. Het is nog onduidelijk hoeveel van de duizend gijzelaars de Tsjetsjenen meenemen. Aanvankelijk sprak de leider Basajev van 150 mensen, later van Ook zouden een groep journa- isten en zes Russische parie nen tsleden meegaan, onder de de voorzitter van de men- ienrechtencommissie van het lussische parlement, Sergej Ko- 'aljov. De Tsjetsjeense strijders stap- r en vanmorgen groepsgewijs in i Ie acht bussen die op het ter rein van het ziekenhuis klaarstonden. De gegijzelden zouden later instappen. Ook is een koelwagen in gereedheid gebracht voor de lijken van de gedode strijders. De onderhandelingen over de vrijlating van 600 gijzelaars door Tsjetsjeense strijders in Boed jonnovsk verkeerden lang in een impasse, omdat de Russi sche premier Tsjemomyrdin Russische soldaten vangen buiten het ziekenhuis in Boedjonnovsk vrijgelaten gijzelaars op. eiste dat alleen vrijwilligers on der de gijzelaars met de Tsjets jenen mee zouden mogen. De Russische minister van binnen landse zaken, Viktor Jerin, ver liet Boedjonnovsk vanmorgen na vruchteloze gesprekken met de Tsjetsjeense commando-lei der. Jerin sprak twintig minuten met Basajev en vertrok toen naar Moskou. In de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny begonnen vanochtend onderhandelingen tussen een Tsjetsjeense delegatie en Russi sche regeringsfunctionarissen over beëindiging van de oorlog in het gebied. Het gesprek heeft plaats in het kantoor van de OVSE, de Organisatie voor Vei ligheid en Samenwerking in Eu ropa. Het overleg is het gevolg van een overeenkomst gisteren tus sen premier Tsjemomyrdin en commandoleider Basajev in Boedjonnovsk. Tsjemomyrdin gaf daarbij gevolg aan Basajevs eis de zes maanden durende strijd in Tsjetsjenië te beëindi gen. De Russische commandant in Tsjetsjenië kondigde gister avond om 20.00 uur een be stand af. Desondanks zijn vannacht vier Russische soldaten gedood bij een Tsjetsjeense aanval nabij de Tsjetsjeense grens. Zo'n tachtig strijders vielen de Russi sche grenspost tussen Tsjetsje nië en de naburige deelrepu bliek Dagestan aan, aldus de woordvoerder van president Jeltsin vandaag. Na vier uur strijd werden de aanvallers te ruggeslagen. Aan Russische zij de vielen verder zes gewonden. Het is niet duidelijk of de foto ap Tsjetsjeense president Doedajev opdracht gaf voor de aanval. De Russische geheime dienst gaat ervan uit dat niet Doedajev maar Basajev nu het Tsjetsjeen se verzet leidt. Ozon 3 De ozonlaag boven het noordelijk halfrond herstelt zich niet, en dat is tegen alle verwachtingen in. Greenpeace 5 Het actieschip van Greenpeace Solo pro beert vandaag het verdere transport van het Shell- platform te verhinderen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1