Een hoed voor iedereen Mode Hoge hakken voor het filmstergevoel MAANDAG 19 JUN11995 157 H E T DOOR HANS VAN ES Het afgelopen weekeinde stond in het teken van een echte om mezwaai in de weerpatronen bo ven Europa. Zaterdag viel het al lemaal nog erg tegen; eerst moest de hardnekkige kou boven onze omgeving door zachtere At lantische lucht worden vervan gen. Zoals zo vaak leverde de eeuwige strijd tussen koude en warme luchtmassa's bewolking, wind en regen op. Voor de vierde dag op rij liet de zon het totaal afweten en zo bleef het kwik andermaal bene den 15 graden steken. Maar zon dag was het dan zo ver. De zon brak in de loop de loop van de ochtend overtuigend door en het was meteen goed te merken, dat we in mildere lucht waren te rechtgekomen. Het kwik liep vrij snel op tot 18 a 19 graden. Er zijn aanwijzingen, dat de ingezet te verbetering uiteindelijk gaat leiden tot stabiel jumweer, waarbij de zonliefhebber volop aan bod komt. Vanuit de Azoren wordt al volop aan een zomers offensief gewerkt. Een aparte hogedrukkern treffen we boven Centraal-Europa aan; een gunstige standplaats, want nu blijft de stroming tussen west en zuid met aanvoer van subtropische, oceanische lucht. Wordt vandaag landinwaarts de 20-gradengrens al overschreden, morgen komt het kwik in de zuidelijke helft van het land zelfs in de buurt van 25 graden, een echte zomerse dag dus. Aan de kust wordt het waarschijnlijk wat minder warm. In de nacht van dinsdag op woensdag vindt er een bescheiden verstoring plaats door een zwak koufront. Er is kans op een lokale regen- of onweersbui, maar op woensdag verbetert het weer snel. De wind is dan naar noordwest ge draaid; wolkenvelden lossen geleidelijk op om plaats te maken voor wat zon. Het blijft wel iets koeler dan dinsdag met maxima van 18 graden aan zee en 22 graden landinwaarts. In de tweede helft van de week stuurt het Azorenhoog een nieuwe uil loper naar West-Europa. Boven de Noordzee of Denemarken - de af gelopen weken het domein van een hardnekkige depressie - wordt ni een aparte kern van hogedruk gevormd, die voor stabiliteit zorgt. De wind komt in de noordoosthoek terechtmet aanvoer van droge lucht, waarin de zon goed tot zijn recht komt. De koele lucht warmt weer vr snel op en met maxima van 20 tot 24 graden doet de zomer het heel aardig. EUROPA Weersvooruitzicht Minimumtemperatuur Maximumtemperatuur Zonneschijn Windrichting/-kracht KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en af en toe buien, misschien ook met onweer. Maxima op vandaag rond. 16 gra den; morgen op de meeste plaatsen iets warmer. Vandaag eerst bewolkt en enkele buien, misschien met onweer of windstoten. Later van het zuiden uit opklaringen. Morgen af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Vandaag maxima rond 17 graden, daarna opnieuw iets war- Oenemarken: Wolkenvelden, afgewis seld door zon en bijna overal droog. Middagtem- peratuur oplopend tot on geveer 21 graden op mor gen. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden en nu en dan regen, voor al aan de kusten in het westen, In Enge- meer zon en overwegend droog. Middagtemperatuur uiteenlopend van 15 graden in Schotland tot plaatselijk 24 in zuidoost-Engeland. België en Luxemburg: Flinke zonnige perioden en droog. Mor genavond een kleine kans op een (on- s-)bui. Middagtemperatuur oplo pend .tot ongeveer 25 graden op mor gen. Noord-en Midden-Frankrijk: Vandaag flinke zonnige perioden en droog. Morgen m het westen later meer bewolking en kans op een een enkele onweersbui. Vrij warm met middagtem peratuur rond 26 graden; alleen langs de Kanaalkust rond 20 graden. Portugal: Veel zon en droog, maar morgen in het binnenland een kleine kans op een (on- weers-)bui. Middagtemperatuur aan de kust uiteenlopend van 20 graden aan de Costa Verde tot 27 aan de Algarve; in het binnenland maxima rond 30 graden. Madeira: Perioden met zon, maar vandaag, later op de dag. kans op een bui. Middagtem peratuur ongeveer 22 graden. Spanje: Zonnige perioden en morgen enkele lo kale buien, soms met onweer. Erg warm met maxima tussen 27 en 34 graden. Alleen langs de kust in het noorden en westen, vooral morgen, aanmerkelijk la gere temperaturen. Canarische Eilanden: Vrij zonnig en droog, maar vandaag in het noorden een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 25 gra- Marokko: Westkust: flinke zonnige perioden, mor- in het noorden mogelijk een bui. Middagtemperatuur vlak aan zee van daag rond 24 graden, daarna flinke sfij- van temperatuur. Tunesië: Droog, vrij'zonnig en warm met maxima boven 30 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig en droog. Morgen in het wes ten ook wolkenvelden en kans op een enkele onweersbui. Middagtemperatuur van 25 graden aan de Atlantische kust tot 32 plaatselijk in de Provence en Lan- guedoc. Mallorca en Ibiza: Veel zon en morgen een kans op een on weersbui. Vrij warm met maxima van on geveer 30 graden. Italië: Vrij zonnig en droog. Warm met middag- temperaturen tussen 27 en 34 graden. Corsica en Sardinië: Veel zon, droog en warm met maxima rond 30 graden. Malta: Zonnig en warm. Middagtemperatuur omstreeks 31 grdöen. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en droog, maar op het Griekse vasteland eerst nog een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur uit eenlopend van 25 aan sommige kusten tot boven 32 graden landinwaarts. Turkije en Cyprus: Eerst vrij zonnig en droog maar in het noorden later kans op enkele (onweers buien. Middagtemperatuur vlak aan zee meest tussen 28 en 32 graden. Duitsland: Vrij zonnig en droog maar vandaag eerst nog enkele wolkenvelden en plaatselijk wat lichte regen. Flink oplopende tem peraturen; morgen variërend van 23 in het noordwesten tot 29 in het midden uiden. L lagedruk H hogedru Zwitserland: Vrij zonnig en droog; vandaag aan noordkant van het Alpenmassief e nog enkele wolkenvelden. Warm i maxima rond 27 graden. Oostenrijk: Vandaag eerst nog enkele wolkenvelde maar van het westen uit steeds mei zon. Droog. Middagtemperatuur opli pend tot ongeveer 28 graden op r gen. Tsjechië en Slowakije: Flinke zonnige perioden en droog, n in Slowijke eerst nog meer bewolking e wat regen. Middagtemperatuur ongevee 25 graden, morgen warmer. DINSDAG 20 JUNI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.19 Zon onder 22.0 Maan op 01.28 Maan onder 14." Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.15 «22.46 23.48 Laag 05.46 18.24 05.27 Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Stockholm regenbui zzw 2 Warschau licht bew. zw 2 Wenen zwaar bew w 10 Zürich regenbui w 1 Bangkok licht bew. zo 2 Buenos Aires half bew. n2 Casablanca zwaar bew. no 5 Johannesburg onbew. w.s. 0 Los Angeles onbew. w.s.O New Orleans licht bew. ono5 New York onbew. zw5 ■sa Andrea Faber heeft voor iedereen een hoed. 'Hü- te, hats, chapeau, hoe den' staat er uitnodigend op de grote houten hoed op de stoep voor haar winkel aan de J. Olden- burglaan in Bergen. Hoe den zijn er binnen te kust en te keur. Tientallen modellen voor dames, heren en kinderen. „Tachtig procent hand gemaakt en twintig pro cent inkoop," vertelt ei genaresse en hoedenont- werpster Faber. „Alles kan hier: ik maak op maat met allerlei materi aal naar ieders wens." Glitter, kleur, meer voet en een hoge hak. Een model van Mare, specialist in glamoureuze damesschoenen. foto 'gpd 'Iedere vrouw vindt haar tenen le lijk'. Een schoenverkoopster be vestigt wat ontwerpers wel vaker beweren. Hebben ze het bij het verkeerde eind, heeft de vrouw lak gekregen aan haar lelijke voeten of staat de schoenenbranche een fik se tegenslag te wachten? De ko mende zomer zijn de meeste schoenwinkels rijkelijk gevuld met open damesschoenen zoals de sexy sandalet, bestaande uit een paar felgekleurde friemelige bandjes, een dun zooltje en vooral: huize- hoge hakken. Eindelijk maken de grove, grauwe schoenmodellen, zij het schoorvoe tend, plaats voor glitter, kleur, deli cate of vrolijke materialen als satijn en lak, smallere leesten, meer zicht baar voet en de hoge hak. Een hele verademing na al dat lompe bruin en zwart. Nu het filmstergevoel van de jaren vijftig helemaal terug is in de mode, worden ook alle schoe nen, die hierbij zouden kunnen ho ren, weer aangeboden, aangepast aan de jaren negentig. Ook de stilettohak, de superhoge naaldhak die opnieuw te koop is, stamt uit de jaren vijftig. De uitvin ding was een reactie op het bruine, platte, afgetrapte en soms geïmpro viseerde schoeisel. In de zömer- schoenencollecties bevinden zich daarnaast allerlei schoenen-hig- hlights uit de gehele 20e eeuw. De bredere damesleest en de blokhak uit de jaren zestig houden stug vol. De felgekleurde metallic loafer met hoge blokhak is de overgang zelve van lomp naar frivool. Een ronde langs de Nederlandse schoenwinkels. Gewone zaken als Bata sluiten iets later aan op de uit bundige hakkenmode. Deze winter, belooft Bata. Van het meer avant- gardistische schoenmerk Lola Pago- la kwam al in 1993 een Betty-Boop- achtige damesschoen uit: een niet al te smalle leest met ronde neus en zeer hoge, slanke hak. Dit jaar is de zelfde leest in veel verschillende kleuren en materialen uitgevoerd: van glitter tot lak. Het merk Mare, dat net als Lola Pa- gola hier en daar in Nederland ver krijgbaar is, heeft een ruime keuze in glamoureuze damesschoenen. Bij Dr. Adams Boots komen er steeds meer hooggehakte schoenen bin nen. Opvallend is het futuristische plastic muiltje van Charles Jourdan met hoge doorzichtige, plastic hak. Ook de hoge pump met spitse neus behoort tot de collectie, net als het grappige klompje met bandjes van nepgrasachtig materiaal en de fra giele, hoge sandalet in zilver en zwart suède. Bijna iedere schoenwinkel verkoopt de hoge, open sandalet. Cinderella heeft ze naast de gewone, klassieke hoge pump en het Betty-Boopachti- ge schoentje van het Nederlandse merk Bronx. Ook Sacha biedt dit soort schoenen aan. In het brede assortiment is de hoogste pump een derivaat van de sportschoen met open teen en open hiel. Marilyh'Möhroe zei: ,,Ik weet niet wie de hoge hak heeft uitgevonden. Maar alle vrouwen hebben veel aan hem te danken". Hakken verlengen de benen, verkleinen de voet, doen de kuitspier iets Opzwellen en kan telt het bekken iets naar achter en de borsten naar voren. Sommige dames lukt het om zich sierlijk voort te bewegen op hoge hakken. Als het een beetje niet lukt, lukt het echter helemaal niet. Toch iets om terdege rekening mee te houden. TOM POES Heer Bommel en de Hachelbouten Afsluiting Klare Rolschaats Automaat Klokhuis Schuurpapier Blaasroer Koffiekamer Sloophamer Circa Missie Stekelbaars Fabriek Netspel Trosroos Feestartikel Omroeper Uitschelden Gokkast Orakel Vervoeren Gratis Portiek Voorraad Kaftpapier Prikker Wintertarwe Kaphamer Rodekool OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd öf schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den nog een woord. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. opvallen; 2. parallel; 3. stijf heid; 4. Paganini; 5. roerdomp; 6. adviseur; 7. agitatie; 8. kegel rob. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: OPSPRAAK en VRIJGEVIG. Het sleutelwoord luidt: PRIJSNIVEAU. Heer Bommel trok zijn portefeuille en begon met bevende vingers geld te tellen. „Het is alles was ik bij me heb", klaagde hij na een poosje. „En helpen doet het niet", zei Hobbel somber. „Ongeluk en armoede zullen uw deel zijn; de voortekens zeggen het." „Kom, kom!" riep Hup met een zenuwtrek. „Als men de ongelukken goed verzekert kan men de armoede uitstellen, want alles wordt uitbe taald. Ik zou bijna zeggen, dat de heer Bommel van zijn ongelukken kan leven, nu hij een hach-verzeke- ring heeft!" „Maar al mijn geld is op. nu ik die premies betaald heb", zei heer Ollie. „Daar is dus de voorspel de armoe reeds", mompelde Hobbel vol berusting. „Maar u bent gedekt, wat er ook gebeurt!" voegde Hup er haastig aan toe. Op dat moment na derde de waard met een rekening. „Ik zie, dat u aan het betalen bent", sprak hij, „en ik wil graag afrekenen." Daar stond heer Bommel nu. Terwijl de gebroeders Hachelbout twistend de herberg verlieten en de herbergier grimmig toekeek, keerde hij al zijn zakken om. Maar meer dan dertien centen waren hem niet overgebleven - en daar nam de waard geen genoe gen mee! „Ik heb thuis geld", zei heer Ollie tenslotte radeloos. „Ik zal het morgen door de bediende laten brengen. Ik heb een kasteel, bedoel ik. Ik ben een heer van stand, als u begrijpt wat ik bedoel." „Ja, dat be grijp ik!" schreeuwde de ander rood. „Ik weet zo langzamerhand wat jij er voor een bent! Ik zal..." „Het is waar", zei Tom Poes haastig. „Heer Bommel is goed voor zijn geld." Deze verzekering kalmeerde de ondernemer niet helemaal, maar hij zag toch af van nieuwe geweldda den. „Geef me dan die jas in onder pand!" riep hij driftig. „Je krijgt hem terug als je betaald hebt." Een grote spiegel nodigt uit tot passen en flaneren. Want een hoed is een blikvanger. ,,Je moet hem dürven dra gen", meent Faber. ,,Er ko men hier klanten binnen, die zeggen 'ik heb geen hoeden- hoofd'. Dat is onzin: voor ie dereen is er een hoed. Juist die klanten stappen na een goed advies vaak met een hoed de deur uit. Belangrijk is dat je je lekker voelt met de hoed van je keuze. Ik maak het liefst modellen die elke dag gedragen kunnen wor den. Zo van: je zet ze op en je loopt ermee weg. Als ik geen hoed op heb, voel ik me kaal." Andrea Faber is niet alleen verslaafd aan het dragen van hoeden, maar ook aan het maken ervan. Al jaren ont werpt en vervaardigt ze hoe den. Eerst gewoon in huis op zolder, waar haar klanten op afspraak kwamen. En nu dus Omringd door hoeden van eigen ontwerp legt Andrea Faber de laatste hand aan een geraffineerde lichte bruidshoed met zwarte voile. foto studio wicknatzijl in haar eigen winkel. Juist in Bergen, de beste plaats voor een hoedenzaak. ,,Dit dorp heeft iets speciaals, iets bij zonders, bovendien komen hier veel toeristen." Om de twee maanden wisselt de col lectie. „Dan heb ik weer an dere mallen, waar ik nieuwe modellen op maak. Ik heb doorlopend nieuwe ideeën. Ik hou van aparte, gekke dingen, maar het moet wel draagbaar zijn." Naast het ontwerpen en verkopen geeft Faber cursus sen. In enkele dagdelen kun nen cursisten één of meerde re vilt-, stro- of naaihoeden creëren. Wie een hoofddeksel wil aan schaffen, doet er goed aan de bijpassende kleding mee te nemen naar de winkel. Dan kan ik de kleur van de hoed en de accessoires daar op af stemmen. Vaak hebben klan ten zelf al een duidelijk idee, gezien in een blad of op tv." Uiteraard wordt eerst de maat genomen, daarbij spelen haar- en brildracht en vorm van de hoed een rol. De ma teriaalkeuze is belangrijk: in de wankel liggen diverse soor ten stro in verschillende kleu ren, van het grove sisal tot het hele fijne panama. Daarnaast is er keus uit wolvilt, haarvilt of velours, maar ook een stof fen hoed behoort tot de mo gelijkheden. Het vilt wordt nat om de mal heen getrok ken, in model gestoomd en gedroogd. Ook het stromodel wordt nat gemaakt en om het hoedenblok gevormd. Na en kele dagen drogen wordt het model bijgeknipt, waarna bol en rand met ribsband op maat aan elkaar bevestigd worden. In de Bergense winkel hangen naast sportieve genaaide zo merhoeden ook chique, klei ne dopjes met veren en zijden roosjes. Schattige babyhoed jes liggen tegenover zwierige heren Borsalino's. Nieuwe trend is het potmodelletje met kleine rand in de jaren- dertigstijl. De prijzen variëren van dertig tot tweehonderd gulden, aan de duurdere mo dellen wordt zeker twee da gen gewerkt. Koele blik van Yamamoto Na de paperclip versieren nu knij pertjes of lipjes van een doodge woon blikje de brillen van mode ontwerper Yohji Yamamoto. Ook in zijn '2nd Collection' zijn de mo dellen ingetogen en tegelijk opval lend. Zelf zegt Yamamoto over zijn brillen: „Het enige wat mij echt in teresseert is het silhouet, de vorm. Niets meer en niets minder." De modellen uit de 2nd Collection zijn verkrijgbaar in 'warme' en 'koele' kleuren. Warme olijfgroene glazen worden geaccentueerd door een mat gouden frame. En voor wie voor 'cool' kiest heeft Yamamoto een mat zilveren frame met bijbe horende 'blue smoke' glazen. De modellen en monturen zijn in Ne derland verkrijgbaar bij een selecte groep opticiens. Importeur is Bren- del Holland (03418-54054). vvsidacuy -e^z mn- '(ckuft&i, 19 Juwi '995

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18