Alex Zülle is terug van weggeweest Jonker alsnog naar Tour de France Volleyballers leren verliezen Sport Regio-renners komen niet uit de verf op NK La Lau blijft Van Helden voor Ten Kate loopt te hard van stapel Michael Johnson in de vorm van zijn leven MAANDAG 19 JUN11995 marc van der jact medewerker Het beloofde een succesvol weekeinde te worden, maar het werd een algeheel falen. Niet één van de wielrentalenten uit de regio Leiden is er in geslaagd om op het Nederlands kam pioenschap een podiumplaats op te eisen. Alleen veteraan Ton van Duijvenbode (Noordwijk) kwam met zijn vierde plaats in de buurt van eremetaal. Hij maakte deel uit van de kop groep van vier renners, die om de titel zouden strijden. Van Duijvenbode werd in de slotfase echter slachtoffer van de sa menwerking tussen zijn mede vluchters. Het NK voor ama teurs-B en veteranen werd gis teren verreden te Doetinchem. Bij de B-amateurs was André van Reek uit Lisse de beste re giorenner. Hij kwam na 126 ki lometer als zevende over de meet. De junioren en nieuwelingen moesten voor hun NK aantre den in het Limburgse Vijlen. André van der Reep (Hillegom) voldeed aan zijn eigen verwach ting door bij de top tien te fi nishen. De junior moest zes leeftijdsgenoten laten voorgaan. Bij de nieuwelingen verschenen twee sterke wielrenners uit de regio aan de start: Vincent van der Kooij (Leiden) en Gerben van der Reep (Hillegom). Bei den zijn dit seizoen vrijwel on afgebroken succesvol geweest, maar lieten het op het NK afwe ten. Van der Reep kwam na 76 kilometer als zeventiende over de streep. Van der Kooij (63ste) kreeg gisteren last van hyper ventilatie. De teleurgestelde Lei- denaar denkt dat dat het gevolg geweest is van te grote wed strijdspanning. De leden van de clubcompe- titie-ploeg van Swift/Casba wa ren weer ongelukkig. Leon Re kelhof en Hendrik-Jan Lager- weij kwamen in de Omloop van de Krimpenerwaard honderd meter voor de finish ten val. De Swift/Casba-leden Aart Vier houten en Piet Kralt waren wel succesvol. A-amateur Vierhou ten was rap in de vijfde etappe van de Ronde van Bayern. In Rosenheim sprintte hij naar de derde plaats. B-amateur Kralt won afgelopen zaterdag in Landsmeer een koers over 60 kilometer. A-amateur Peter van der Reep (Hillegom) legde in de Omloop van Eerde beslag op de zevende plaats. De Sassenheim- se profrenner Frank van Veen- endaal werd zesde in een open wedstrijd van 150 kilometer in het Belgische Twee-Akren. Van der Marei komt op toeren Triatleet Jan van der Marei lijkt net op tijd in vorm voor het na tionaal kampioenschap op de olympische afstand, volgende week in het Brabantse Nuenen. In Bodegraven won de man uit Ter Aar gisteren simpel zijn wedstrijd over één kilometer zwemmen, veertig kilometer^ fietsen en tien kilometer lopen. „Veel hangt volgende week af van het zwemmen", voorspelt de stayer-kampioen, die fiet send en lopend doorgaans veel beter uit de voeten kan. „Als ik er na het zwemmen kort opzit en er met het fietsen kan bijko men, dan is het een open wed strijd. Is de afstand iets groter, dan ben je zo tiende of vijftien de." In een tijd van 1.58.11 ein digde Raymond Pet krap acht minuten achter de winnaar. De jonge Alphenaar was vooral ver rast met de evenwichtige fietsprestatie, die gewoonlijk bij slecht weer minder goed uitvalt. In Den Haag bereidden de tri atleten van De Zijl/LGB zich voor op het kampioenschap. Willy Bogers scoorde bij de mannen het best. De Leidenaar rukte van de dertiende plaats na het zwemmen en de zesde na het fietsen op naar de vierde stek (1.59.28). Op het bochtige fietsparcours trof Bogers' Oegst- geestse clubgenoot Mart Moraal het slecht. Terwijl hij net op ei gen kracht kwam opzetten, strafte de jury de veteraan voor stayeren. Óndanks de demorali serende 'stop-en-go straf (stop pen en de f\pts optillen alvorens verder te mogen) eindigde Mo raal als zevende en eerste vete raan. Daarmee zat hij nog ruim vóór de Leidenaar Rinse van den Ouweelen, die wel het ju niorenklassement aanvoerde (2.01.09 om 2.03.39). Rijnsbur ger Harco Schaafsma (14) en Leidenaar Hans van Zijp (2.09.11 en derde veteraan) ble ven eveneeps binnen de 2 uur 10. Bij de vrouwen werd de Leidse Gonnie Wensveen twee de binnen vier minuten van de sterke Voorburgse Keuning. Ook Wandy Kater nam plaats op het ereschavot (2.22.33 tegen 2.16.18 voor Wensveen). madrid peter ouwerkerk gpd-verslaggever Patrick Jonker rijdt dit jaar toch de Tour de France. Ploegleider Manoio Saiz heeft de Australiër met een Nederlands paspoort opgenomen in zijn definitieve ONCE-selectie voor de Ronde van Frankrijk. De Tour was aanvankelijk niet opgenomen in het wed strijdprogramma van de 26-jari- ge allrounder; hij zou in het na jaar tijdens de Ronde van Span je zijn volgende piek moeten hebben. Maar na Jonkers goede optreden in de Ronde van Italië is Saiz gaan twijfelen. Daarin reed Jonker een uitstekende tijdrit waarin hij zesde werd, en stelde hij zich vervolgens op als waardevolle helper van kopman Oliveiro Rincon. Jonker eindig de als 44ste op ruim anderhalf uur van winnaar Tony Romin- ger. Jonker debuteerde vorig jaar in de Tour bij de inmiddels op geheven Histor-ploeg van Peter Post. Aan het eind van zijn krachten moest hij toen in de 14de etappe opgeven. Jonker kreeg van Saiz als negende ren ner de voorkeur boven Rojas en Sierra; hij is de tweede Neder lander bij ONCE, waar Erik Breukink al zeker was van een plaats. Alex Zülle en Laurent Jalabert zijn kopmannen. In de voorlopige Tourploeg van Jan Raas zijn zes Nederlan ders opgenomen: Leon van Bon, Erik Dekker, Frans Maas- sen, Eddy Bouwmans, Rob Mul ders en Michael Boogerd. Als kopman fungeert de Oezbeek Djamolidin Abdoesjaparov, die voor Novell moet mikken op dagsuccessen en een vierde groene trui. Verder zijn geselec teerd Mare Wauters (Bel), Fré- déric Moncassin (Fra), Vjatsjes- lav Ekimov (Rus) en Arvis Piziks (Let). Van de elf moeten er nog twee afvallen. Raas hakt na de nationale kampioenschappen van komend weekeinde de knoop door. In de Novell-ploeg ontbreekt verrassenderwijs de Belg Edwig van Hooydonck. De winnaar van de Brabantse Pijl gaf zater dag op in de Ronde van Zwit serland. Hij is niet in vorm en verzocht ploegleider Joop Zoe temelk hem voor de Tour te schrappen. Van Hooydonck reed sinds 1989 in alle Tour- ploegen van Raas, met uitzon dering van die van 1992. Hij zegt zich nu te willen gaan voorbereiden op het WK tijdrij den, eind september in Colom bia. Het Spaanse Kelme maakte de definitieve samenstelling be kend. Ploegleider Alvaro Pino start in Frankrijk met de Span jaarden Laudelino Cubino, Paco Cabello, Angel Edo, José Angel Vidal en de Colombianen Her- nan Buenahora, Angel Yesid Ca margo, FedeYico Munoz, Julio Cesar Aquirre en Hector Casta- no. De ploegleiding van Ma- pei/GB is er nog niet uit. „Een luxe probleem", zeggen Fernan dez, Lefevere en Fabbri in koor. Zelcer zijn in elk geval: Tony Ro- mingel, Johan Museeuw, Carlo Bomans, Gianluca Bortolami, Fernando Lscaiiin, Fédéripb Echave en Arsenio Gonzalez. Voor de andere vier plaatsen zijn Wilfried Peeters, Adriano Baffi en Andrea Tafi kandidaat. Het vierde proljaar van Alex Zülle moet het beste worden. De inmiddels 27- jarige Zwitser met Neder lands bloed lijkt klaar om de top-vijf te gaan bestor men in de Tour de France. Zülle heeft gisteren in ei gen omgeving een riante optie genomen op de eind zege in de Ronde van Zwit serland en zal zijn gouden leiderstrui tot en met slot dag donderdag op zeker gaan verdedigen. rotterdam peter ouwerkerk gpd-verslaggever Zülle won in de buurt van woonplaats Wil een klimtijdrit naar Schwgalp, op een parkoers dat hij tijdens zijn trainingen wel honderden keren heeft ver kend. De Zwitser had na 21,6 km een royale voorsprong op de Pool die de Tour ook dit jaar moet laten schieten, Zenon Jas- kula. De Amerikaan Lance Arm strong verraste met een vijfde plaats op 1.33 min van Zülle. Zülle heeft in het klassement nu 1.31 min voorsprong op Jaskula. Afwezig in de rituitslag van gisteren: twee grote troeven voor de komende Tour, Zülles landgenoot Tony Rominger én de Let Pjotr Oegroemov. Ro minger had zich na de zater dagetappe, gewonnen door de Novell-Rus Vjatsjeslav Ekimov (weggesprongen in de slotkilo- meter), koortsig gevoeld. Hij wilde geen risico nemen en be sloot niet meer te starten. Ro minger heeft in de slotdagen van de Giro ook problemen ge had met zijn bronchiën. Met het oog op de komende Tour vindt hij voorzichtigheid gebo den. Mario Cipollini tekende in de Ronde van Catalonië voor een dubbelslag. De Italiaanse sprinter boekte zijn twaalfde en dertiende zege van het sei zoen. foto epa Ook Oegroemov, de nummer drie uit de Giro van dit jaar èn vorig jaar tweede in Parijs, start te gisteren niet in 'Suisse'. De Let is tijdens de warming-up voor de proloog in Bellinzona aangereden door een auto, klaagde over pijn in de armen en borst, en kreeg ook weer last van het sleutelbeen, dat hij vo rig jaar in Spanje brak. Met vol strekte rust hoopt Oegroemov zijn Tourplaats in het Gewiss team veilig te stellen. Alex Zülle dus als zeer waar schijnlijke eindwinnaar in Zwit serland. De Zwitser veroverde in de herfst van 1991 stormender- wijs de profrangen. Via over winningen in allerlei kleinere etappewedstrijden, na een gele trui in de Tour, en een prachtig duel met Rominger in de Vuel- ta, steeg hij op zeker moment naar een vijfde plaats op de UCI-ranglijst. Maar vorig jaar slaagde hij niet in Het Grote Be wijzen. Hoewel hij vierde eindigde in de Vuelta, en de Tour veel beter uitreed dan het jaar ervoor (8ste), ontbrak het de Zwitserse strijder toch aan overtuigings kracht. Zoals een groot deel van de ONCE-ploeg. Gevolg, con cludeerde hij aan het eind van het seizoen, van de verkeerde trainingsaanpak van ploegleider Manoio Saiz. „Hij heeft ons te lang met de handrem erop laten rijden. We mochten in maart en april niet te veel onnodige krachten ver spillen, we moesten vlammen in de Tour. Maar door die handrem waren we vergeten hoe we moesten winnen. Ikzelf ook. We hebben toen gezamen lijk besloten het roer radicaal om te gooien. We hebben de training in de wintermaanden opgevoerd, soms wel naar zes eneenhalf uur per dag, vlogen er weer in als we ons goed voel den, zouden alleen na de klas siekers vijf wekep integrale rust inlassen. Pas tégen half mei moesten de Tourrenners er weerstaan." De resultaten van de ONCE- ploeg zijn in vergelijking met vorig jaar vooralsnog opzienba rend. De lente van Laurent Jala bert was dé sensatie van het voorjaar, in de Giro bewees de Colombiaan Rincon 'eraan' te komen. Bruyneel rijdt weer goed, zelfs Breukink doet het in Catalonië niet slecht en Zülle was gisteren al aan zijn tiende zege van het seizoen toe. De Zwitser is terug waar men hem twee jaar geleden ook al zag: als winnaar van het kortere etappewerk, in Majorca. Valen cia en het Baskenland. In Parijs- Nice werd hij derde, in de Bici- cleta Vasca tweede, achter Bet - zin. Maar hij versloeg de Rus wel in de tijdrit, zoals hij dit jaar ook al tijdritten pakte in Valen cia, de Catalaanse Week, Bas kenland en in de proloog van Zwitserland. Zülles kansen om zijn eerste Ronde van Zwitserland win nend af te sluiten zijn heel hoog. Tenzij Pascal Richard, die geen Tour hoeft te rijden met MG, nog een verrassingsaanval in petto heeft. Dan is het de vraag hoe ver Saiz wil gaan om de leiderstrui van Zülle te ver dedigen. „Vorig jaar zou hij hebben gezegd: rustig nou maar, de Tour komt er nog aan. Nu geeft hij ons de vrijheid te wannen wat er te winnen valt." In de Tour de France start Zülle als mede-kopman in de ONCE-formatie. Naast Jalabert, met als outsider Rincon en als meesterknechten Breukink en Bruyneel. In Zülle is al heel vroeg een potentieel Tourwin naar gezien: hij kan tijdrijden én klimmen. „Ik moet die voor spellingen nu maar eens waar maken. Al denk ik dat een plaats bij de eerste vijf al heel mooi en moeilijk genoeg zou zijn." atletiekmedewerker Bataven-atleet Joost la Lau heeft zich met een snelle 1500 meter nadrukkelijk gemeld bij de favo rieten op dit onderdeel tijdens de nationale kampioenschap pen die over een maand in Ber gen op Zoom worden gehou den. In Gorinchem eindigde de Leidenaar als derde in de race die oorspronkelijk was opgezet als limietpoging voor Robin van Helden. Toen duidelijk werd dat een WK-limiet onhaalbaar was, ont spon zich een snelle race, waar in La Lau op 1200 meter aanzet te voor de eindsprint. In het na tionale topveld bleek 3.47,94 net niet genoeg voor de winst, maar achter het jonge duo Dennis van Tongeren en Johan de Ko ning bleef La Lau gevestigde at leten als Van Helden en Gerben Ypelaar voor: „Ik geef mezelf na deze wedstrijd meer kans. Ik weet dat het nog een stukje har der kan." Verrassend was ook de pres tatie van La Laus jongere club genoot Stefan Hulisz, die zich als belofte opnieuw bewees met een dik persoonlijk record en NK-kwalifactie in 3.51,60: „Dat ik onder die 3.50 kan duiken, lijkt me stug, maar ik sluit het niet uit. Ik denk wel dat iedere seconde verder moeilijker wordt dan tot nu toe." In Gorinchem liepen verder ook Saskia Engels (59,32) en Iris Wullems (59,76) snel op de 400 meter. In Delft wonnen Jan Kortekaas (4.07,2) en Jaap van Duijvenvoorde (8.49,6) wedstrijden over res pectievelijk 1500 en 3000 meter. In de jaarlijkse Ronde van Vlaanderen, een ultraloop over honderd kilometer, debuteerde de Katwijker André van der Zwan dit weekeinde in 8.56,58. De atleet van AV Rijnsoever ein digde hiermee ruim achter de Russische winaar Santalov (6.28,52). Tijdens Noordhollandse dis trictskampioenschappen in Heerhugowaard was Elsemieke Roksnoer dit weekeinde succes vol bij de juniores A. Zaterdag al pakte de atlete van het Haar lemse KAV Holland onder re genachtige omstandigheden de winst op de 200 meter (26,18) en hel brons op de 100 meter horden (15,75). Op de 100 me ter sprint kwam ze daags later niet verder dan de vijfde plaats (serietijd 12,75). In Amsterdam- Noord trok de Oegsgeestse B- junior Christoph Kempen zich na de series terug om met een voetblessure geen risico's te ne men voor het NK volgende week in Sittard. Wel realiseerde hij met 11,0 en 14,6 de snelste tijden op de 100 meter en de 110 metèr horden. Regionale meerkampen lever den zaterdag en zondag in Lisse bij de jongens B een dubbelslag op voor het organiserende De Spartaan. Niels van der Poel was een betere werper en hoog springer dan Ed Warmerdam, waardoor hij deze net voorbleef (4580 om 4557). G-junior Wou ter Spreij van AAV '36 ontpopte zich als talent met clubrecortls op de achtkamp (5719 punten) en met de kogel (14,23). De Nederlandse volleyballers hebben de twee World League wedstrijden in en tegen Grie kenland verloren. Zaterdag werd het 3-2 (15-10 15-11 12-15 13-15 15-10), gisteren eindigde het niet hoogstaande, maar me de door de vele fouten en pech wel enerverende duel in 3-1 (15- 10 13-15 15-7 15-6). Leren is zo langzamerhand leren verliezen geworden. Voor de stand in groep B maakte het overigens weinig uit. Het scheelde Nederland wel 7200 dollar in prijzengeld. Beide landen waren al uitgeschakeld voor de eindronde in Brazilië. Knap was het debuut van Rein- der Nummerdor, in de plaats van de geblesseerde Guido Görtzen, en hoopgevend de rentree van Brecht Rodenburg. De eerste wedstrijd in Lamia, waar over enkele maanden een voorronde van het EK wordt af gewerkt, leek kansloos verloren te gaan. Oranje had weinig zicht op de spijkerharde sprongop- slagen van met name Samaras en aanvallend stelde het ver weer (dus) weinig voor. Toen het gevaarlijkste Griekse wapen bij een constante tempe ratuur van 30 graden - de Ne derlandse spelers dronken in drie uur samen 35 liter water en energiedrank - en een hoge vochtigheid roestplekken begon te vertonen, vocht de jonge ploeg van bondscoach Joop Al- berda hartverwarmend terug, ook al was het niveau van het spel niet geweldig. Nederland haalde op tot 2-2, maar gaf de winst in de rally-point-set door fouten uit handen. Ook gisteravond bleef het val len en opstaan. Een serie goede acties, werd afgewisseld met een even lange reeks missertjes, fouten en blunders. Door onder druk toch de tweede set binnen te halen, begon de spanning echter aanmerkelijk eerder en was het resultaat bij ongeacht de tussenstanden (5-2 5-10 9-10 10- 14 13-14 in de tweede set bijvoorbeeld) ongewis. En de wedstrijd dus onderhoudend. In de derde en vierde set waren de Grieken echter beter, met een goed blok en de services van Giourdas in plaats van Samaras. Het tegengas was te incidenteel. Op Jochem de Gruyter en Görtzen na kwam de gehele se lectie in actie. Met wisselend succes, te weinig voor winst. Een kleine domper was het uit vallen van de net ingevallen Misha Lapuhihin. Hij stapte op de onder het net doorgescho ven Giourdas, verzwikte de rechterenkel, maar kwam met de schrik vrij. Rodenburg liep indertijd bij een vergelijkbaar incident een open beenbreuk op. Leidse zwemmers trotseren regen Onder barre weersomstandig heden zijn in zwembad De Vliet de B/C kampioenschappen ver- zwommen. De Zijl/LGB en LZ 1886 gingen met de nodige me dailles naar huis. Voor LZ zwom Richard den Os een gouden race op de 50m school voor jongens onder tien jaar: 50.3. Ilona van der Boon werd bij de meisjes onder veer tien twee keer tweede. Op dé 50m rug noteerde ze 38.5, ter wijl op de 50m vrij 33.2 haar tijd was. Jochem Klein won de 50m vlinder voor jongens onder zes tien in 31.6, maar met 35.2 kwam hij op de rugslag niet ver der dan een derde plek. Leonie Chaudron werd tweede op de 50m school voor meisjes onder veertien in 43.2. Irene Bey ver beterde haar persoonlijk record op de 50m vlinder met één tel en kwam tot 51.4. Dat was bij de meisjes onder tien, goed voor de derde plaats. Jasper Vermeulen deed het bij de jon gens onder twaalf nog beter. Hij knabbelde twee seconden van zijn pr af en werd met 47.7 eer ste op de 50m school. Krijn Fieret kwam in de regen tot 38.5* op de 50m school. Bij de jon gens onder zestien goed voor zilver. Nienke Martijn won voor De Zijl/LGB de 50m vrije slag voor meisjes onder twaalf: 35.9. Leef- tijdsgenote Joyce van Keulen was onverslaanbaar op de 50m rug (42.2), maar moest op de 50m vlinder één meisje voor zich dulden: 43.6. Hilco Chang, jongens onder twaalf, tikte als derde aan (45.8) na zijn 50m rugslag. Kwartet naar EK monte carlo anp Kirsten Vlieghuis, Carla Geurts, Inge de Bruijn en Angela Post- ma hebben zich het afgelopen weekeinde tijdens internationa le zwemwedstrijden in Monte- Carlo verzekerd van een plaats op de EK in Wenen. In Monaco maakte Vlieghuis met 2.02,30 op de 200 meter vrij de meeste indruk. De EK-limiet is 2.04.45. enschede Marti ten Kate (1) liep voor eigen publiek hard van stapel bij de Twente marathon. De mede-organisator zakte gisteren uiteindelijk terug naar de negende plaats achter Adri Hartveld (vijfde) en Gerard Kappert (zesde). De 27ste editie van de oudste marathon van Nederland le verde een dubbele Oekraïnse overwinning op voor Viktor Goeral (2.15,29) en bij de vrouwen Irina Jagodina (2.36,43). foto»anp sacramento rtr/sid Het is nog zes weken tot de we reldtitelstrijd atletiek in Göte- borg, maar Michael Johnson is in de vorm van zijn leven. De Amerikaan imiteerde in de slot- meters van de 400 meter tijdens de nationale kampioenschap pen in Sacramento een vlieg tuig. Hij vloog naar 43,66, de vierde tijd ooit Vervolgens zweefde Johnson op de 200 me ter met 3,5 meter rugwind naar 19,83, iets boven het wereldre cord dat al bijna zestien jaar met 19,72 op naam staat van de Italiaan Pietro Mennea. Johnson was de eerste Ameri kaan sinds 1899 die de 'dubbel' pakte. Het is waarschijnlijk een kwestie van tijd alvorens Johnson zich het wereldrecord op de 400 meter toeëigent. Dat staat sinds 17 augustus 1988 op naam van landgenoot Harry 'Butch' Reynolds (43,29), die in de Califojnische stad als tweede eindigde. Naast Reynolds waren in de historie alleen Quincy Watts (43,50) en Johnson-zelf (43,65) sneller. Johnson heeft het in zich de sensatie van het WK en mis schien wel van de Olympische Spelen in Atlanta te worden. Hij heeft zich namelijk voorgeno men in Göteborg én Atlanta de 200 en 400 meter te winnen, een vrij ongebruikelijke combi natie. Nog nooit is dat gepres teerd tijdens een toernooi van dat kaliber. Ook sponsor Nike ziet de publiciteitsmachine al oogsten en bereidt een groot, miljoenen verslindend offensief voor met Johnson in de hoofd rol. Alleen het prógramma lijkt hem vooralsnog in de weg te zitten. Johnson dreigt de Olym pische Spelen gedeeltelijk te boycotten, door maar één af stand te lopen, omdat te weinig tijd is tussen de finale van de 200 en de finale van de 400 me ter. IAAF-voorzitter Nebiolo is slechts bereid tot een lichte aanpassing van het tijdschema en vindt dat de Amerikaan niet moet zeuren. „Johnson kan zijn doelen zelfs bereiken als hij achteruitloopt." De prestatie van Johnson overschaduwde de uitschake ling van Carl Lewis op de 100 meter. De achtvoudig olym pisch kampioen eindigde als zesde en kan nog slechts hopen op een plaats in de estafette ploeg. Lewis plaatste zich wel als verspringer. Hij werd tweede op dat onderdeel, achter we reldkampioen Powell. „Zo te leurgesteld als nu was ik nog nooitin mijn loopbaan", zei de 33-jarige Lewis. Ik heb geen ex cuus voor zo'n slechte wed strijd."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17