Sport Inter slijt Bergkamp FC Den Haag plengt tranen De Graafschap is Körver veel dank verschuldigd Bokszege Tuur met vraagtekens Geesink komt drie stemmen te kort MAANDAG 19 JUN11993 chef willem spierdijk. 071 -356464, plv -chef rob onderwater, 071 -356463 Arsenal voornaamste gegadigde Dennis Bergkamp voetbalt komend seizoen vrijwel zeker voor Arsenal in Engeland. Een bestuurslid van zijn huidi ge club Inter heeft bevestigd dat de onderhandelingen v tussen beide clubs in volle gang zijn. Morgen probeert een delegatie van Inter de zaak in Londen af te ronden. DEN HAAG ANP De club uit Londen, waarbij ook Leidenaar Glenn Helder speelt, betaalt naar verluidt 20 miljoen gilden voor de international, lie voor vier jaar kan tekenen. - Voorzitter Massimo Moratti van Inter zei in de uitzending van Studio Sport gisteravond dat Bergkamp in ieder geval zal ver- ij trekken bij Inter. Bergkamps f( zaakwaarnemer Rob Jansen t( vertoeft in Zuid-Frankrijk, waar in een aantal Nederlandse toppers le dezer dagen op het strand voet- ilt. Bij Arsenal kan Bergkamp de jest betaalde speler worden net een weeksalaris van rond de 58.000 gulden. Dat verdienen telfs internationals Wright en -kdams niet. Met de aanstaande ■erhuizing van Bergkamp is het ia twee jaar over met de Neder- andse inbreng bij Inter. Wim onk keert terug naar Neder- and. De gewezen aangever van lergkamp speelt komend sei- :oen bij PSV. Bergkamp, die de hoge ver- vachtingen in Italië niet kon vaarmaken, is na Roy en Gullit le derde Nederlander in een aar die Italië inruilt voor Enge- and. Bergkamp had contractu eel nog een jaar te gaan bij In- er, maar voorzitter Moratti wil- e van hem af. De voormalige jacied bracht te weinig, scoor- e te weinig vooral. Dit seizoen was hij langdurig geblesseerd aan de liezen, mede door over belasting. Hij scoorde drie keer in de competitie. Voor volgend seizoen kocht Inter al de bui tenlanders Rambert en Zanetti (Argentijnen) en de Engelsman Ince, hoewel de laatste nog niet heeft getekend. Bergkamp koos twee jaar ge leden voor Inter omdat hij naar een club wilde waarbij hij wat kon opbouwen. In feite is zijn missie mislukt. Inter was ook niet bereid de speelwijze te ver anderen. Dat bleek onmogelijk met onwillige trainers en voet ballers die al jaren zijn gewend aan de defensieve stijl. Grootste succes was het behalen van de UEFA-beker in 1994, waarbij Bergkamp en Jonk hoofdrollen vertolkten. Tal van Engelse clubs waren de laatste tijd in de markt voor Bergkamp, waaronder Aston Villa, Everton, Newcastle United en Chelsea. Geruchten gierden door de wandelgangen. Berg kamp voelde zich vereerd, zei hij op 5 juni, de dag voordat het Nederlands elftal-naar Wit-Rus- land vertrok voor de verloren EK-kwalific'atiewedstrijd. Maar, zei hij ook, hij zou zijn contract van drie seizoenen bij Inter uit dienen, ondanks alle druk en kritiek op zijn matige prestaties in Italië. Zijn streven is hem niet gegund. Hij moet in feite ge woon weg. Pavin wint US Open Southampton Het open Amerikaans golfkampioenschap is gis teren in Southampton (New York) gewonnen door de 36-jarige Amerikaan Corey Pavin. De regerend wereldkampioen match- play kwam in de slotronde opzetten vanuit de subtop van het klassement. Met een ronde in 68 slagen passeerde hij de leiders na drie ronden, zijn landgenoot Tom Lehman en de Australiër Greg Norman. Pavin kreeg een premie van een half miljoen gul den ging. Rugbybond verhuist naar Amsterdam Amsterdam De Nederlandse Rugbybond (NRB) heeft zaterdag van haar leden toestemming gekregen in Amsterdam een natio naal rugbycentrum te bouwen. Het project op sportpark De Eendracht kost 4,3 miljoen gulden. Het rugbycentrum, op het terrein waar nu de clubs Ascrum en AAC huizen, moet op 1 ok tober 1996 worden betrokken. De NRB, nu nog gevestigd in Bus- sum, zal er kantoor houden, de interlands worden er gespeeld en er is een krachthonk voor de internationals. De NRB, die het ledental in drie jaar van 5500 naar 9000 zag groeien, krijgt voor de bouw 2,3 miljoen gulden subsidie van de stad Amsterdam, NOCNSF en het ministerie van VWS. Futre naar AC Milan milaan» AC Milan heeft de Portugees Paulo Futre overgenomen van het naar de serie B gedegradeerde Reggiana. De 29-jarige aanvaller tekende een tweejarig contract. Met de transfer is een bedrag van bijna vijf miljoen gulden gemoeid. Futre kwam afge lopen seizoen wegens een beenbreuk nauwelijks in actie. Met zijn goede prestaties in de slotfase van de competitie heeft hij trainer Fabio Capello toch nog overtuigd. Dubbeltitel voor Krajicek/Siemerink rosmalen Richard Krajicek en Jan Siemerink hebben hun her optreden in het dubbelspel bekroond met de titel in het Ordina Open van Rosmalen. Het duo won gisteravond de finale met 7-5 6-3 van het gelegenheidskoppel Hendrik Jan Davids en de Rus Andrej Olhovski. Eerder op de dag waren Krajicek en Siemerink in de halve finales zelfs te sterk voor de aanvoerders van de we reldranglijst Jacco Eltingh en Paul Haarhuis (7-6 6-4). Krajicek en Siemerink speelden niet meer samen sinds het toernooi van Key Biscayne, dat zij in 1993 wonnen. Het is de bedoeling dat de twee na Wimbledon, waar ze niet samen dubbelen, in enkele Amerikaanse toernooien opnieuw in actie komen. Tijdritzege bezorgt Dekker leiderstrui salen» Erik Dekker heeft zaterdag in de Ronde van Zweden zijn tweede overwinning behaald. De renner uit de Novell-formatie van Jan Raas. die de ronde vorig jaar op zijn naam schreef, won zaterdag de tijdrit in Salen en tevens de leiderstrui. Eerder was hij de sterkste in de proloog. Dekker legde 17,1 kilometer lange rit af in 21 minuten en 15 seconden. Zijn teamgenoot Leon van Bon finishte op negentien tellen. TVM-coureur Jelle Nijdam ein digde als derde met een achterstand van 27 seconden. WK-limiet voor Jongmans Lissabon Stella Jongmans heeft zaterdag tijdens internationale atletiekwedstrijden in Lissabon op de 800 meter de A-limiet voor het WK in Göteborg gelopen. Jongmans eindigde met 1.59,08 op de derde plaats. Letitia Vriesde, de voor Suriname uitkomende Nederlandse, won in 1.58,59. Met haar tijd kwam Jongmans voor het eerst in drie jaar weer eens onder de twee-minutengrens. De WK-limiet ligt op 1.59,50. Robin Korving heeft zaterdag het Ne derlands record op de 110 meter horden verbeterd. Korving liep, üjdens de districtskampioenschappèn in Heerhugowaard, 13,79. Het oude record stond met 13,83 sinds vorig jaar ook al op zijn naam. Bij internationale atletiekwedstrijden in Lille zijn zaterdag twee wereldseizoenrecords verbeterd. De Algerijn Morceli liep de 1.000 meter in 2.15,55, de Ierse McKiernan was de snelste op de 10 kilometer, 31.08,41. FOTO KEES VAN HOOCDALEM Dick Heesen kan zijn tranen niet meer bedwingen na de gemiste promotie van Den Haag. almelo gpd Het stadion van Heracles staat er nog steeds, in al zijn oude glorie. De vrees voor een 'reno vatie' door toedoen van teleur gestelde FC Den Haag-suppor ters bleek zaterdagavond onge grond. Op enkele akkefietjes na, een fan kwam voortijdig het veld op en na afloop werd er een stoel in het publiek ge gooid, lieten ze zich leiden door de liefde voor hun club. Ze huil den en treurden mee met de spelers, die door de 2-1 neder laag naast promotie naar de eredivisie grepen. Aanvoerder Dick Heesen kreeg het direct na afloop even te kwaad met zichzelf. Hij liet z'n tranen de vrije loop, sloeg de handen voor zijn gezicht en zocht plaats op de grasmat. Een paar seconden later werd hij omgeven door Den Haag-fans. Troostende woorden en gezan gen ('Dickie bedankt, Dickie be dankt') vielen hem ten deel. Sa men zochten ze vervolgens een weg naar de spelerstunnel. „Dit is het ergste wat je als voetballer kan overkomen", sta melde Heesen even later. „Zo dicht bij promotie en er dan toch nog naast grijpen. Vorig jaar kwamen we in de nacom- petitie een punt te kon, maar nu hadden we het tot het laatst toe in eigen hand. We kregen bij 0-0 ook een paar goede kansen, maar je hebt het gezien. We de den er niets meer. Shit', gromde hij. „Ik ben er van overtuigd dat in een stad als Den Haag er heel op gang was gekomen als we gepromoveerd waren. Hadden ze er van alles aan gedaan om een goed team op poten te zet ten. Nu moet je maar zien wat er overblijft. Het is heel simpel. Iedere spelers heeft zijn prijs. En als die wordt betaald, is ie weg". Die logica heeft voor Den Haag nu al verregaande conse quenties. Uit de huidige selectie verdwijnen Jeffrey Talan (Heerenveen). Zier Tebbenhof (Harelbeke), Hennie de Ro- meijn, Harry van der Laan (bei den Dordrecht'90), Anton Vries de (amateurs DSO), Ruben Jor dan en Xander Zwinkels (bei den naar amateurs Lisse). Voorts zou Marco Gentile, die tegen Heracles al na tien minu ten uitviel met een rugblessure, in de belangstelling staan van FC Groningen en FC Twente. En ook voor Rick Hoogendorp, in Almelo goed voor zijn zeven de doelpunt in de nacompetitie, en Marco Koning zouden zich al clubs hebben gemeld. „Het gevolg van al die specu latieve verhalen was wel, dat ik Hoogendorp en Koning van avond nauwelijks goede dingen heb zien doen", merkte trainer Lex Schoenmaker op, die zijn team verder niet al te hard wenste af te vallen. „We waren niet bestand tegen de druk. Na het uitvallen van Gentile ont brak het ons aan een leider, aan iemand die de rest over een dood punt heen kan tillen. We hebben een heel jong team, dat van niets tot iets is geworden. Het lullige is alleen dat je altijd wordt beoordeeld op je laatste wedstrijd. En die was niet goed". Toch had het voor Den Haag allemaal nog goed kunnen aflo pen als Jeffrey Talan, voor 540.000 gulden verkocht aan Heerenveen, zijn goede spel had opgesierd met één of twee doelpunten. Kansen daartoe kreeg de beste Hagenaar in zo wel de eerste als tweede helft. Voor rust schoot hij de bal na een prachtige individuele actie echter recht op doelman Beert- huizen af, terwijl hij in de twee de helft na een fout van diezel- de Beerthuizen niet egoïstisch genoeg was. In plaats van zelf te scoren, bracht hij de dikke en veeL te trage Zier Tebbenhoff in stelling die de bal naast punter de. „Dat was de kans om terug te komen in de wedstrijd", wist Schoenmaker. De Hagenaars werden bovendien nog eens in de rug gesteund door het score verloop in Maastricht, waar concurrent De Graafschap op dat moment nog tegen een 2-1 achterstand aankeek. Veel hielp het allemaal niet. Den Haag kwam nauwelijks meer aan voetballen toe en moest toezien dat Niki Leferink in de 77e mi nuut het vonnis voltrok, door uit een pass van Hendrie Krü- zen de stand op 2-0 te brengen. Een kwartier na rust had in valler Berry Huizing al voor het eerste doelpunt gezorgd. Dat Hoogendorp in blessuretijd zijn eigen marktwaarde nog iets ver der opkrikte door voor 2-1 te zorgen, had voor Den Haag geen enkele sportieve waarde meer. Volgend seizoen moeten de Hagenaars weer naar Hera cles, Veendam en TOP Oss. En dat klinkt toch wel iets anders dan Ajax, Feyenoord of PSV. maastricht anp Op de plek waar hij als actief voetballer, doelman beter ge zegd, z'n grootste triomfen vier de, zorgde Frans Körver zater dagavond voor een nieuwe aan tekening op z'n erelijst. De 57-jarige trainer speelde in het Geusselt-stadion van Maas tricht weliswaar slechts gelijk tegen het reeds gedegradeerde MW (2-2), maar promoveerde toch met De Graafschap naar de PTT-telecompetitie omdat de enig overgebleven concur rent, Den Haag, met 2-1 verloor bij Heracles. Drie jaar hadden de Doetinchemmers nodig om de degradatie aan het einde van het seizoen 1991-1992 onge daan te maken. Voor Körver betekende het de vijfde promotie in zeventien jaar trainerschap. Voorheen bracht hij behalve Wageningen ook al drie Limburgse ploegen, MW, VW en Fortuna Sittard naar de hoogste afdeling, en bo vendien was hij sutcesvol bij het Belgische SK Tongeren «en Roda JC. Onder Körver maakte De Graafschap in de tweede helft van de competitie liefst ze ven punten goed op koploper Fortuna. Niettemin won de Sit- tardse ploeg de race naar de hoogste afdeling en veroordeel de De Graafschap daarmee tot het spelen van de nacompetitie. De inhaalrace leek de Doetin chemmers te veel kracht gekost te hebben, want in de extra strijd was weinig meer over van het sprankelende en overtui gende spel. De Graafschap leek vermoeid en liet steken vallen, met de nederlaag bij Den Haag als „hoogtepunt". Maar juist op tijd tilde de enthousiaste Körver zijn spelers over het dode punt heen. De Graafschap nam vori ge week revanche op Den Haag (3-1), worstelde zich moeizaam voorbij Heracles (2-1) en maak te zaterdag het karwei af tégen MW. „Promoveren in Maas tricht, daar heb ik de laatste we ken van gedroomd", vertelde hij een dag voor de laatste wed strijd nog aan iedereen die het horen wilde. MW maakte het De Graaf schap niet gemakkelijk en de drieduizend Doetinchemse fans maakten bange minuten door zaterdagavond. Zeker nadat Hans Visser in de negendertig- ste minuut een vrije trap langs doelman Olyslager schoot en MW op 1-0 bracht. Gelukkig was de rust niet ver meer en kon Frans Körver voor de laatste keer zijn spelers oppeppen en aansporen. „Er was geen sprake van paniek aldus een gelukki ge Körver later. „We zaten alle maal in hetzelfde schuitje. Ik heb ze gezegd dat ze de koppen omhoog moesten houden en weer lijn in het spel moesten brengen. Dat lukte in de tweede helft aardig, mede op grond van de tomeloze inzet." MW moest na rust terug maar gaf zich nog niet gewon nen. Nadat Breetveld na een uur de 1-1 had gescoord en het scorebord meldde dat Heracles met 1-0 de leiding had geno men tegen Den Haag, vierden de fans al uitbundig feest. Dat sloeg over op het veld, want in de vijfenzestigste minuut stond De Graafschap te slapen bij een uitval van MW. Een schot van Knarren werd van richting ver anderd en Balarabe kon de bal vallend in het lege Graafschap- doel koppen, 2-1. Andermaal sloeg Körver de handen voor de ogen en de aanhang werd weer angstig stil op de tribune. De doorgeseinde tussenstanden van Almelo hiel den de moed er echter in, en toen Van Schijndel in de vieren- zeventigste minuut opnieuw De Graafschap naast MW bracht en Heracles thuis op 2-0 was gekomen, namen de bezoekers enigszins gas terug. Ze wisten dat ze niet per se hoefden te winner, en zorgden er daarom vooral voor dat het niet meer verrast kon worden door MW. new orleans gpd Als we niet willen dat morgen in de krant staat dat er weer een bokser in coma ligt, vechtend voor zijn leven, dan is het goed dat er regels zijn als die van de World Boxing Organization. Strenge regels die de gezond heid van de boksers voorop stellen en die ertoe bijdragen, dat de 'noble art' zal overleven. Het was een verhaal met zo ongeveer deze strekking, dat Regilio Tuur zaterdag in New Orleans afstak om te rechtvaar digen dat scheidsrechter John Femia na 2 minuten en 43 se conden in de vijfde ronde uitda ger Pete Taliaferro in de ogen keek, nee schudde en een einde maakte aan het gevecht en Ta liaferro's illusies met betrekking tot de wereldtitel. De kampioen oogstte er ap plaus en luide bijval mee, zij het vanzelfsprekend niet uit het kamp van de verliezer. De vraag, later in kleiner comité, of Tuur er precies zo over zou hebben gedacht, indien hij in Taliaferro's schoenen had ge staan, wond de winnaar zowaar nog even op. „Je zou beter moeten weten," counterde hij, lichtelijk ge kwetst. „Ik heb altijd gezegd, dat m'n gezondheid boven alles gaat. Heb je die kleine dan niet gezien? Daar speel ik nu mee, elke dag. Denk je dat ik mijn vrouw, m'n dochter en m'n ge zinnetje in de waagschaal ga stellen voor zoiets als een we reldtitel? Als ik Taliaferro was en ik had in korte tijd drie van zul ke zware nederlagen geleden, zoals hij, dan stopte ik vandaag nog." Boksen is een gevaarlijke sport. Nog maar een paar we ken geleden overleed Jimmy Garcia, nadat hij - ook in een wereldtitelgevecht - zwaar knock-out was gegaan en even eens nog vers in het geheugen ligt de doodsstrijd, die Gerald McClellan onlangs in Londen leverde na zijn nederlaag tegen Nigel Benn. In beide gevallen stond naderhand de rol van de scheidsrechter ter discussie. Beiden zouden te laat hebben ingegrepen. Zaterdag in het naast Har- rah's Casino gelegen 'Theatre of Performing Arts' kon dat Mister Femia uit New Orleans in elk geval niet worden verweten. Eii eigenlijk deed de man niet meer dan wat hij moest doen: strikt de WBO-regels toepassen. Al was dat niet voor iedereen even duidelijk - eenvoudig, omdat er tegenwoordig zo veel bonden zijn met zo veel verschillende regels, dat een normaal mens door de bomen het bos niet meer ziet. En als dan ook nog eens wordt verzuimd het pu bliek in de zaal op de hoogte te stellen van wat mag en niet mag, dan vraag je om reacties als zaterdag na Tuur-Taliaferro: onbegrip, woede en luidkeels protest. De regel waar het hier om gaat zegt, dat er geen acht tellen rust wordt gegeven aan een bokser die niet is neergegaan. Ook al verkeert de man in de grootst mogelijke moeilijkhe den, zolang hij stóót, mag de re feree hem geen adempauze gunnen door te gaan tellen. Taliaferro wist dat, het is hem (en Tuur) pal voor de partij nog eens ten overvloede verteld. Pete Taliaferro krijgt klappen van Regilio Tuur. Even later zal de arbiter ingrijpen en Tuur tot winnaar verklaren. Maar toen de kampioen hem tegen het eind van dq vijfde ronde vol raakte met een recht se en hem niet meer liet ont snappen uit de hoek, toen had Taliaferro er verstandig aan ge daan om - bijvoorbeeld - een knie op het canvas te plaatsen en zo de scheidsrechter te dwingen hem de tijd te geven weer bij z'n positieven te ko men. Maar de man uit Mobile, Alabama, deed dat niet, was waarschijnlijk te ver heen om het benul te hebben. Hij keerde Tuur de rug toe, boog diep voorover, maar bleef op de been. Omdat hij in die houding secondenlang geen stoot van de titelverdediger beantwoordde, was scheidsrechter Femia wel genoodzaakt tussenbeiden te komen. Een rare regel, ja, zelfs een niet ongevaarlijke regel - die van die staande acht tellen. „Ik probeer juist altijd om niet neer te gaan," reageerde Talia ferro op de hint dat hij beter een knock-down voor lief had kunnen nemen. En op dat punt kreeg hij steun uit onverdachte hoek, van Tuur zelf namelijk. De ontgoocheling bij tegen stander en publiek na het plot selinge einde in de vijfde ronde werd vanzelfsprekend ook ge voed door het enerverende ver loop van de voorafgaande ron de. Tuur had de eerste drie op z'n sloffen gewonnen (ook vol gens de puntenbriefjes-van de drie juryleden) toen hij zich hal verwege de vierde liet verrassen door een snel uitgevoerde com binatie van de uitdager. 'A wake-up call' zou Tuur dat later noemen. Hij had zich door Taliaferro in slaap laten sussen en had die treffer nodig om wakker te worden en weer bij de les te zijn. Vanaf de kant even wel zag het er heel anders uit. leek de titelverdediger in grote verlegenheid en diens 'heer schappij' nog slechts een kwes tie van seconden. „Maar ik was niet echt aange slagen," hield Tuur vol. „Ik wist wat ik deed, ving de meeste van zijn stoten (een stuk of twintig, denk ik) met m'n onderarmén en m'n handschoenen op en dacht: laat 'm zich maar leeg slaan, dan profiteer ik daar in de volgende ronde wel van. En dat gebeurde ook." boedapest anp Anton Geesink is gisteren in Boedapest drie stemmen te kort gekomen in de verkiezing voor een plaats in het bestuur van het Internationaal Olympisch Comité. De Utrechter verloor in de laatste ronde met 41 tegen 45 stemmen van de Australiër Kevan Gosper. De tegenwoordi ge burgemeester van Melbour ne was eerder lid van het „Executive Board" van het IOC en ook vice-voorzitter. „Een spannende en impone rende race", becommentarieer de Geesink na afloop zijn nipte nederlaag. „Dat ik zoveel stem men kreeg, komt doordat mijn open wijze van denken en doen respect heeft gebracht, dat mijn visie wordt ondersteund." Geesink stelde zich vorige week woensdag pas kandidaat voor een bestuursfunctie. Het grote aantal stemmen bewees zijn populariteit op internatio naal vlak. Hij wist zondag nog niet of hij zich volgend jaar op nieuw zal kandideren. Eerst werkt hij met het Belgische IOC-lid Jacques Rogge aan een rapport over de positie van IOC- leden. De intrede van Hein Verbrug- gen, de voorzitter van de we reld wielrenunie UCI, is, zoals verwacht, met een jaar uitge steld. IOC-voorzitter Sama ranch gebruikte slechts drie van de tien mogelijkheden om de vertegenwoordigers van de olympische sportbonden bin nen te halen: de Rus Titov (tur nen), de Algerijn Larfaoui (zwemmen) en de Zwitser Fasel (ijshockey). .Verassende ontwikkeling op de laatste dag was dat de IOC- leden in Boedapest alsnog in stemden met een verhoging Vcfn de leeftijdslimiet voor bestuur ders van 75 tot 80 jaar. Woens dag was daar geen tweederde meerderheid voor te krijgen. Dit betekent dat de olympi sche loopbaan van de 74-jarige voorzitter Juan Antonio Sama ranch in 1997 niet voorbij hoeft te zijn. In '96 beslist de Catalaan of hij zich nogmaals voor vier jaar herkiesbaar stelt.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13