Leidsch Dagblad Wijers: Britten blokkeren Shell STARTEN ALS BEGINNEND COPYWRITER Kabinet verdeeld over vlieglawaai BEL: 071-128030 Regeringsleger dringt Bosnische Serviërs terug E R F r KEUKENS B.v. Drie jaar geëist voor misbruiken van jongen Ereboog fier overeind Geding tegen Den Haag en Software Support VOS PARTNERS GOED NIEUWS OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40801 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 Een Hillegommer in Engeland. Out teelt er narcissenbol- len, die worden ingezet tegen de ziekte van Alzheimer. Een jaar na de olieramp in Si berië sterft het vervuilde land, en wordt ook de mens bedreigd. Vroeger kende heel de wereld het Nederland van Hansje Brin- ker. Nu is dat het Nederland van de drugs. Noord wijk vaart wel bij de inzet van 'susploegen'. Het uitgaans leven is er een stuk rustiger op geworden. In Houston wrijft de VW zich /ergenoegd in de handen. Wat een basketbalploeg kan doen voor een stad. Denkwijzen Een mooi model. Ja Zuster, Nee Zuster was een enorm TV-succes. Maar achter de schermen was het niet altijd Jongen of meisje 3 Minister Borst sluit wettelijke maatregelen tegen Utrechtse kliniek voor geslachtskeuze van baby's niet uit. Dood en verderf 5 De Britse lotto zaait dood en verderf. Een man pleegde zelfmoord, twee vrouwen zijn opge nomen met 'loterij-ziekte'. Van der Luit 'Heel' Leiden was I .Z op de receptie van een ambtenaar, die 25 jaar 'bij de zaak' is:Aadvan der Luit. Nog geen abonnee SëgsaiBsa Onze Taal: Autodelen. Gemeente Leiden gaat meedoen aan boycot Shell kan niet anders dan de opslaginstallatie Brent Spar in zee dumpen. Tot die conclusie zijn gisteren de minis ters Wijers van economische zaken en Jorritsma van ver keer en waterstaat gekomen na een gesprek met de Ne derlandse leiding van Shell. „Er is geen alternatief. De sleutel voor het probleem ligt niet bij Shell maar bij de Britse overheid", aldus Wijers na afloop van het gesprek met topman Herkströter. DEN HAAG-LONDEN GPD HENNYVAN EGMOND De tientallen auto's van de ge meente Leiden tanken binnen kort geen Shell-benzine meer. DEN HAAG/KATWIJK. PERSBUREAU CERBERUS iet herhaaldelijk verkrachten van een 14-jarige jongen is twee Katwijkers gisteren voor de Jaagse rechtbank op een eis drie jaar cel, waarvan één voorwaardelijk, komen te staan. )e beide Katwijkers, 31 en 46 aar oud, waren door het JAC in Catwijk als pleegouders van de 4-jarige aangesteld. Een van de mannen kwam bij iét COC in Leiden (een ont- rioetingscentrum voor homo- >eksuelen) in contact met de ongen die van tehuis naar )leeggezin zwierf. Na die ont- noeting kwam de 14-jarige ge- egeld bij de twee Katwijkers huis. In maart 1994 ging de ongen bij de twee mannen wo- ïen, waarna de Katwijkers vol- 'ens de jongen twee keer on- ucht met hem pleegden. De 16-jarige man maakte duidelijk lat de jongèn daar zelf om had VN'ers in Zagreb verwachten vertrek jj IQEDAPEST iet Bosnische regeringsleger ijkt rond de Bosnische hoofd- tad Sarajevo belangrijke ter- einwinst te hebben geboekt. Volgens de VN heeft het rege ringsleger de Bosnische Serviërs in een groot offensief op vier 91 verschillende fronten terugge- 91 drongen en enkele vitale Servi- 91 sche aanvoerwegen afgesneden. 91 De strijdende partijen gaven g gisteren geen gehoor aan klem- 91 mende oproepen van de VN tot i een staakt het vuren. Het Bosnische regeringsleger g; lijkt van plan te zijn het nu al 38 g naanden durende Servische g leleg van Sarajevo te breken, g Over de vraag of het daartoe in g itaat is, verschillen de militaire g tnalisten van mening, g De Servische president Milo- g ievic heeft gisteren zijn speciale p. |H Weet u het nog? Hoeveel keukenfirma's zijn er wel niet? Welke keuze maakt u? Om gek van te worden. Goede firma's, die creatief, vakkundig en met zorg uw T opdracht uitwerken, zijn schaars. Houtwerf keukens is If een hele goede. Waarom kiest u ons eigenlijk, al 40 jaar? T omdat wij ons aan onze afspraken houden omdat wij kwaliteit en persoonlijk design kombineren omdat wij deskundige en ervaren medewerkers hebben omdat wij perfectie leveren tot in de kleinste details omdat wij het ontwerp afstemmen op al uw wensen Dit bewijzen wij u graag! Houtwerf Keukens staat voor een conceptueel idee tot en met begeleiden, uitvoeren en nazorg Lammenschansweg 130 Leiden Tel. 071 - 76 93 45 Op initiatief van Groen Links wethouder Jan Laurier zal het college dat besluit dinsdag ne men, uit protest tegen het laten afzinken van de Brent Spar. Greenpeace heeft eerder deze week opgeroepen tot een boy cot. De Leidse auto's tanken voor een deel bij de eigen pomp. Maar daaraan levert ook Shell. Dat contract zal worden beëindigd als dat mogelijk is. Officieel moet het besluit tot de boycot nog vallen, maar laurier heeft inmiddels steun van een meerderheid van collega-wet houders. De Britse regering wijkt nog altijd niet voor de protesten te gen het afzinken van het plat form naar de bodem van de At lantische Oceaan. Ook de Duit se bondskanselier Kohl heeft de Britse premier Major niet kun- Twee actievoerders van Greenpeace zijn gistermiddag door een helikopter afgezet op de Brent Spar, in een ui terste poging afzinken van de opslaginstallatie te voorkomen. De operatie werd bemoeilijkt doordat de actie voerders werden bestookt met waterkanonnen. foto ap nen overhalen. Kohl en Major hadden gisteren in het Canade se Halifax, waar de zeven groot ste industrielanden bijeen zijn, een kort gesprek met elkaar. Major hield vast aan zijn stand punt dat het platform in zee moet verdwijnen. De Engelse energieminister Eggar zei giste ren dat 'sommigen in Europa ongelukkig genoeg reageren op milieu-terrorisme'. Eggars uitla tingen illustreren de ergernis die bestaat binnen de Britse re gering over wat wordt gezien als een knieval van regeringen op het continent voor actievoer ders die inspelen op de emoties van het publiek. De werknemers van Shell in Nederland vinden het afzinken schandalig. Ze zijn echter tegen een boycot omdat ze vrezen dat zo'n actie veel banen gaat kos ten. ,,Het afzinken van het booreiland is het gesprek van de dag op de werkvloer. De werk nemers vinden het vrijwel zon der uitzondering een schande dat Shell het platform niet op Katwijkse pleegouders voor de rechter gevraagd. Het slachtoffer ver klaarde tegenover de politie heel bang te zijn geweest en zich misbruikt te hebben ge voeld. Volgens officier van justitie J. van Ek hadden de twee de jongen in huis genomen om misbruik van hem te maken. Toen de jongen naar de zin van de 'pleegouders' te veel ging drinken en blowen, zetten ze hem het huis uit. Het voorval leidde eerder in Katwijk tot de nodige politieke commotie. I-Jet was een van de incidenten die zijn aangegrepen om subsidiëring door de ge meente Katwijk aan het JAC stop te zetten. Deze week te kende zich een politieke meer derheid af voor beëindiging van de subsidie. Tijdens de raads vergadering later deze maand zal een definitief besluit volgen. De uitspraak in de rechtszaak is op 30 juni. gezant Stanisic naar Pale ge stuurd om de vrijlating van de resterende 26 VN-gijzelaars te bewerkstelligen, onder wie drie Nederlanders. VN-functionarissen op het hoofdkwartier in Zagreb gaan er overigens vrijwel zonder uitzon dering vanuit dat de VN-missie in Bosnië zijn langste tijd gehad heeft. „Als niemand vrede wil, hebben we er niets meer te zoe ken. Ik vrees dat Frankrijk en Engeland het offensief van het Bosnisch regeringsleger aan zullen grijpen om hun troepen terug te trekken", aldus een anonieme VN'er. De Franse minister van bui tenlandse zaken, Hervé de Cha- rette, zei gisteren dat de Franse blauwhelmen zouden kunnen worden teruggetrokken als het Bosnische regeringsleger zijn offensief niet staakt. katwijk» Bleek eerder deze week het nemen van een rotonde een onoverkomelijk obstakel, na een tweede poging bereikte de Katwijkse ere boog gistermiddag dan toch de plaats van bestemming: de Princestraat. Daar torent het tien meter hoge gevaarte zonder de bijbehorende tonnen al 2.500 kilo zwaar gedurende het badseizoen boven alles uit. Nadat de trailer met bestuurbare achterwielen van de firma De Groot uit Sassenheim zich tijdens het transport in alle bochten had gewrongen om de boog in het centrum te krijgen, werd er gisteravond met man en macht gewerkt om de visserijpoort vandaag in volle glorie te kunnen tonen. foto dick fiqcewoninc LEIDEN» RUDOLF KLEUN Het Amerikaanse automatise ringsbedrijf Software Support en de gemeente Den Haag krij gen een kort geding aan hun broek van de Amsterdamse be- heersmaatschappij Profi Netherlands. Dat bedrijf sloot een huurcontract met Software Support voor kantoorruimte aan de Plesmanlaan in Leiden. Nadat de gemeente Den Haag Software Support een subsidie bood van een half miljoen gul den koos het automatiserings bedrijf echter voor vestiging in de Hofstad. Dat was aanleiding voor een hooglopend conflict tussen Leiden en Den Haag. Profi Netherlands zegt begin mei een huurovereenkomst te hebben gesloten met Software Support. „Wij eisen nakoming van die overeenkomst. Iedereen mag natuurlijk tien huurcon tracten sluiten, maar je moet ze wel nakomen", zegt advocaat mr. D. Buter, die optreedt na mens Profi Netherlands. Zijn cliënt staat sterk, stelt hij. Er is een getekend driejarig con tract. Het bedrijf is daar ook herhaaldelijk op gewezen toen de gemeente Den Haag aan de horizon verscheen. Ook Den Haag is daar (door Leiden) van op de hoogte gesteld. Het Haag se gemeentebestuur heeft ech- Ministers proberen kwestie dit weekeinde op te lossen den haag gpd Het kabinet blijft verdeeld over de aanpak van het nachtelijk vliegtuiglawaai op Schiphol. Ampel beraad over het met één uur verlengen van het nachtregime, zoals de fracties van PvdA en D66 per motie hebben gevraagd, leverde gisteren niets op. De verantwoordelijke ministers Jorrits ma (verkeer), De Boer (milieu) en Wijers (economische zaken) proberen in het weekeinde de netelige kwestie op te los sen. Volgens Jorritsma en Wijers zet zo'n ver lenging de concurrentiepositie van Schip hol op het spel. 's Ochtends tussen zes en zeven landen en starten dagelijks zo'n vijf tien vliegtuigen op Schiphol. De meeste zijn intercontinentale vluchten met een aansluiting op andere vluchten. Een ver lenging van de nacht betekent volgens Schiphol en luchtvaartmaatschappijen minder vliegverkeer, waardoor het vlucht- schema in de war raakt. Voor milieuminis ter De Boer weegt echter de nachtrust van omwonenden het zwaarst. Het kabinet ontraadt verstrekkende mo ties van de PvdA over een 'slot op de groei van Schiphol'. Zowel een maximum aan tal passagiers van circa 40 miljoen als een maximum van 10.000 huizen binnen een gebied met ernstige geluidshinder, wijst het kabinet van de hand. Die voorwaarden maken een groei van Schiphol tot main- port onmogelijk, aldus het kabinet. Het kabinet noemt de nieuwe geluidsnormen een afdoende inperking van de groei van Schiphol. In de reactie op de voorgelegde kamer uitspraken keert het kabinet zich ook te gen het verhogen van de kerosineprijs. Wel wil de regering zich op Europees en wereldniveau sterk maken voor prijsmaat regelen die het vliegverkeer duurder moe ten maken. In dit verband zal de Neder- landse'regering ook pleiten voor het terug dringen van mondiale luchtverontreini ging- Aan een voorstel van D66 om vliegtui gen te slepen, in plaats van het op eigen kracht naar de plaats van bestemming taxiën, heeft het kabinet geen behoefte. De milieu-voordelen hiervan zijn te ge ring. De wens van het CDA om een onder zoek te doen naar de mogelijke verkoop van een deel van de Schiphol-aandelen wil het kabinet honoreren. Het kabinet komt maandag met een re actie op de motie over het nachtelijk vlieg verkeer. Volgende week woensdag praat de Tweede Kamer nog eens in hoofdlijnen over de uitbreidingsplannen van de natio nale luchthaven. Daarna wordt er gestemd over de ingediende moties en over het be sluit tot uitbreiding van Schiphol met een vijfde baan. een milieuvriendelijker manier laat slopen", aldus een woord voerder. Een anonieme bommelding heeft gistermiddag tijdens de spits het verkeer op de A27, Utrecht-Breda, enige tijd stilge legd. De bom zou verborgen zijn bij een Shell-station nabij Houten. Gezien de eerdere aan slagen op Shell-stations in Duitsland en Amsterdam nam de politie de melding serieus. Er werd echter geen bom gevon den. Winterspelen in Salt Lake City BOEDAPEST ANP/Rtr De Olympische Winterspelen van 2002 zijn in de Amerikaanse stad Salt Lake City. Dit is gister avond in Boedapest bepaald door het Internationaal Olym pisch Comité. De andere drie kandidaten waren Sion (Zwitserland), Oestersund (Zweden) en Quebec (Canada). Salt Lake City was zwaar favo riet. De hoofstad van Utah deed voor de vierde keer een gooi naar de organisatie van de win terspelen. Vier jaar geleden was de stad eveneens de grootste kanshebber. De IOC-leden ko zen toen, voor de winterspelen van 1998, voor de Japanse stad Nagano. Van de vier geselecteerde kandidaten beschikte Salt Lake City over het grootste budget, bijna 800 miljoen dollar, een slordige 1,3 miljard gulden. HET WOORD IS AAN Albert Einstein De bron van onze ellende bestaat daarin dat we meer verwachten van laboratoria dan van gebeds ruimten. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen - Info Programma's- Regio VANDAAG OOK TOERISME HET WEER Verwachting van het KNMI tot vanavond Later regen In de ochtend toenemende bewol king, in de middag van het westen uit af en toe regen. Middagtempe- ratuur ongeveer 17 graden. Wind zuidwest, toenemend tot matig, kracht 4, langs de kust en op het IJsselmeer tot krachtig, 6. ter steeds volgehouden dat er geen bindend contract was. Profi Netherlands eist dat de ge meente Den Haag zich afzijdig houdt, totdat Software Support zijn verplichtingen nakomt. Met het contract is een be drag gemoeid van zes ton. Pagina 11: Haagse uitspraken wekken verbazing. IN DE BOEIENDE WERELD VAN DE REKLAME. Je hebt Havo. Heao. Ichtus. Academie. Hogeschool. Of gewoon niets, maar je denkt dat je kunt schrijven. Animerend. Enthousiast. Boeiend en uitdagend. Met humor. Met diepgang. Dan is dit je kans. Schrijf kort en bondig of lang maar wel boeiend waarom jij de man of vrouw bent die we zoeken. Alles mag. Snelheid gewenst." REKtAME-ADVIESBURO Stuur je sollicitatie naar Postbus 2098, 2301 CB Leiden. NIEUWE ABONEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. I Naam:iVoorletters:m/v Tel:- Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: I Per maand Per kwartaal O via acceptgiro f 31,05) O via acceptgiro f 87,70) O automatisch (f30,05) O automatisch (f 86,70) Nr. bank/giro: I Handtekening:. n envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050, 2300 Vp Leiden. OF BEL 071-12 80 30

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1