Leidsch Dagblad GEEF JE Haarlemmermeerse jeugd ongezonder GEEN GELD NU OPEN GESLAAGDEN 1 In een natte rij Katwijkse ereboog kan niet door door de bocht V eel meer overvallen m inbraken in regio entrum bezint zich op 'geslachtskeuze baby's Burgemeester maakt zachte landing Tsjetsjeense strijders weigeren vrije aftocht Reserve-politie mag wapen voorlopig houden Meeste Nederlanders zijn tegen dumpen Brent Spar GOED NIEUWS VRIJDAG 16 JUNI 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40800 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Spanje 7 Het afluisterschandaal rond de Spaanse koning spitst zich toe op de vraag waarom en door wie werd gelekt. Man aangereden door zijn eigen paard en wagen NIEUWVEEN RUUD SEP Een 71-jarige man uit Zevenho ven is gistermiddag ernstig ge wond geraakt toen hij op de Dorpsstraat in Nieuwveen werd langereden door zijn eigen laardenspan met rijtuig. De nan was van de bok gespron gen om zijn twee paarden in ledwang te houden toen een egenligger naderde. De paar- len zetten het desondanks op jen lopen. De Zevenhovenaar wam met zijn voet klem te zit- en tussen het wiel van de wa rn en een lantaarnpaal. Hij is ivergebracht naar het Acade- u nisch Ziekenhuis in Leiden. Kerkfusie yi a De Hervormde Kerk 11 is sterk verdeeld over het herenigingsproces met gereformeerden en lutheranen. Legio Lease /i /- De Nederlandse I O Vereniging van Belastingbetalers heeft alarm geslagen over een aanbod van Legio Lease. Eelman John Eelman is de A I nieuwe trainer van Rijnsburgse Boys. Gister avond kwamen de partijen tot een akkoord. GGD pleit voor onderzoek naar oorzaken Amsterdam Ze zijn er weer, in groten getale: Toeristen. En ze laten zich niet van de wijs brengen door re gen en wind. Want met die rondvaartboot zullen ze mee. Om nat Amsterdam te zien vanaf het water. Al is zo'n lange rij natuurlijk wel vervelend. Volgens weerkundigen is pas na het weekeinde enige verbetering te verwachten. foto anp Organisatie doet vandaag nieuwe poging katwuk wim van wanrooy van de traditione le ereboog in Katwijk (naar de Princestraat) is gisteren niet doorgegaan. Het ruim 2.500 kilogram wegende gevaarte was al op de trailer van een transportwagen geplaatst, j toen de chauffeur te horen kreeg dat hij onderweg een rotonde moest nemen om op de plaats van bestemming te [komen. Kees Veenbrink namens de organisatie: ,,Toen bleek er een probleem te zijn, omdat de achttien meter lange trailer geen verstuurbare achterwie len had. De chauffeur achtte het daarom onverantwoord om te gaan rijden." Afgesproken werd vanmid dag een nieuwe poging te wa gen. En die gaat volgens Veen- brink wel lukken. „De firma De Groot uit Sassenheim komt met een 24 meter lange trailer mét verstuurbare achterwie len. Ze hebben ons verzekerd dat ze elke bocht kunnen ne men." De organisatie zal vanavond met man en machtvaan de slag gaan om de ereboog die oorspronkelijk elk jaar in Kat wijk werd geplaatst ten teken van de visserijdagen, maar nu het badseizoen symboli seertop tijd klaar te krijgen. Morgen begint immers offi cieel het badseizoen. beroepskleding Haarlemmerstraat 203-205 Leiden - Telefoon 071-121072 ilden monica wesseling let aantal woninginbraken en )ofovervallen in de Leidse re- io is vorig jaar sterk gestegen. )e politie ging er in haar be- iidsplan voor 1994 vanuit dat e beide soorten misdrijven 'in Ie hand kon houden', maar zo- 'el het aantal roofovervallen als et aantal woninginbraken is iet twintig procent gestegen. We kunnen het niet alleen", oncludeert woordvoerder Vergeer van de politieregio lollands Midden. In het gebied van Hollands 1 lidden werden vorig jaar 111 U Dofovervallen gepleegd tegen- ver 92 in het jaar daarvoor. De tijging is opzienbarend omdat e politie met het opzetten van en speciaal roofoverval-coördi- latieteam had verwacht de vervallers voortaan te slim af te Ijk Ook de strijd tegen woningin- irekers is, naar nu blijkt, tever- eefs geïntensiveerd. Er is veel xtra tijd besteed aan buurton derzoek en opvang van slacht offers en de politie heeft zelfs een keurmerk Veilig Wonen in het leven geroepen. Dit keur merk wordt toegekend aan hui zen die goed beveiligd zijn. Het aantal woninginbraken is echter gestegen van 4.426 in 1993 naar 5.232 in 1994. Ook de doelstelling dat er veel tijd zou worden besteed aan de bestrijding van corruptie en zware milieucriminaliteit is niet gehaald. De politie lijkt 'de schuld' van dit alles vooral ex- tem te zoeken. „We hebben heel veel tijd be steed aan roofovervallen en wo ninginbraken. Maar het gevecht tegen de criminelen kunnen we niet alleen af. We hebben de burgers en het bedijfsleven no dig", aldus Vergeer. Omdat er heel veel tijd is gestoken in het oplossen van een aantal moor den, is de bestrijding van cor ruptie en zware millieucrimina- liteit wat ondergesneeuwd. „Ook daar kunnen we dus niets aan doen." ventig in de VS geïntroduceerd als een veelbelovende manier om het geslacht te kunnen be palen. Onderzoekers die de test imi teerden, kwamen echter tot de ontdekking dat die niet werkt, of op z'n minst uiterst onbe trouwbaar is. Volgens Jansen blijkt uit publikaties in vooraan staande medische tijdschriften dat de sperma-scheidende me thode soms zo naast de realiteit grijpt, dat de kans op een jonge tje eerder kleiner is dan groter. Roos zei die resultaten nog nooit onder ogen te hebben ge had. Bij het centmm hebben vier ouderparen afspraken ge maakt voor een behandeling. Kosten: 1.990 gulden voor de eerste behandeling. uw partner voor: IBM-HP-COMPAQ-ACER Zie onze advertentie verderop in deze krant Showroom Technische Dienst De Heyderweg 21, LEIDEN (Ind.terr. Roomburg) tel 071-896895 fax 071-895259 Kinderen in Haarlemmermeer en Aalsmeer hébben veel vaker klachten over hun luchtwegen dan jongeren in an dere gemeenten. Huisartsen in Haarlemmermeer en Aal smeer ontvangen op hun spreekuur bijna twee maal zo veel kinderen tot vijftien jaar met luchtwegproblemen. Haarlemmermeer»kend dat kinderen in Haarlem- richard mooyman Directeur R. Brokerhof van de GGD Amstelland-de Meerlan den vindt de verschillen 'verontrustend groot' en wil dat de betrokken ministers geld be schikbaar stellen voor een on derzoek naar de oorzaken van de gezondheidsklachten. Het onderzoek naar lucht wegklachten in de regio is uit gevoerd door de GGD in sa menwerking met de huisartsen en ziektekostenverzekeraar Zorg en Zekerheid. Doel was om te controleren of de alarme rende resultaten van een eerder onderzoek niet op toeval be rustten. Vorig jaar werd al be rt Aalsmeer anderhalf tot twee keer zo vaak te kampen hebben met luchtwegproble men dan in andere gemeenten. Wederom blijkt dat kinderen in de twee gemeenten bijna twee maal zo vaak naar de huis arts gaan met luchtwegklach ten. Volgens Brokerhof kan dit geen toeval meer zijn en is na der onderzoek noodzakelijk. Over alle leeftijdsgroepen geno men zijn in Haarlemmermeer per duizend personen per jaar 320 contacten met de huisarts geregistreerd met betrekking tot luchtwegproblemen. In de ge meente Uithoorn ging het slechts om 156 per duizend in woners. Oorzaken voor het opvallende verschil kan Brokerhof niet ge ven. Behalve de mogelijke effec ten van vliegverkeer en wegver keer kunnen volgens hem ook verschillen in het binnenmilieu van woningen, het rookgedrag en de mate van ongerustheid bij ouders een belangrijke rol spe len bij het veelvuldig huisarts bezoek in Haarlemmermeer. De GGD gaat nu zelf onder zoeken wat de verschillen kun nen zijn in het binnenmilieu en het rookgedrag. De gezond heidsdienst zegt echter geen mogelijkheden te hebben om luchtverontreiniging door vlieg en wegverkeer te meten en in verband te brengen met ge zondheidsklachten. Een derge lijke omvangrijke studie moet volgens Brokerhof door de rijks overheid worden gedaan. De GGD heeft aan de betrokken ministers gevraagd hiervoor geld beschikbaar te stellen. leiden Het verhangen van een schilderij is dagelijkse kost voor een museum. Maar een schilderij van ruim vier meter hoog en bijna zes meter lang aan een ander haakje hangen, daar komt heel wat bij kij ken. Een legertje 'verhuizers' moest er gisteren aan te pas komen om het grootste schilderij van Stedelijk Museum De Lakenhal, waarop burgemeester Van der Werff tijdens het beleg van Leiden zijn lichaam aanbiedt aan de hongerende bevolking, een andere plek te geven. Het doek werd van de wand in het trappenhuis genomen, maakte een zachte landing op een speciaal gebouwde vlonder, om vervolgens te worden opgerold en naar de hoogste verdieping in het museum te verhuizen. Daar werden dezelfde handelingen in omgekeerde volgor de uitgevoerd. foto hielco kuipers Pagina 19: Van der Werff op rolletjes. EEN TOEPASSELIJKER KAD0 BESTAAT ER NIET. Wam wie De Nationale Platcnbon ontvangt maakt tijdelijk kans op één van de vele handige prijzen waaronder de vergoeding van kamerhuur, collegegeld of een wintersportvakantie in Amerika. En u? U maakt op uw beurt kans op de droomvakantie tan uw leven op Barbados, Cuba of de Dominicaanse Republiek! Dus snel naar de platenzaak want weggeven is nu leuker dan ooit! W3 giant bikes boedjonnovsk ap Tsjetsjeense rebellen die in de Zuidrussische stad Boedjon- novsk meer dan duizend gijze laars vasthouden hebben van daag een aanbod van de autori teiten voor een vrije aftocht ge weigerd. De strijders bleven met hun gijzelaars in het ziekenhuis, dat omgeven is met Russische mili tairen. De Tsjetsjenen schoten vijf gijzelaars dood om hun eis kracht bij te zetten dat het Rus sische leger zich onmiddellijk uit Tsjetsjenië terugtrekt. De slachtoffers waren drie piloten en twee politieagenten. Via de radio onderhandelden de Russen met de leider van de Tsjetsjenen, Sjamil Basajev. Vol gens de Russen heeft Basajev het aanbod voor een vrije af tocht naar Tsjetsjenië of per vliegtuig naar een ander land geweigerd. „Laat ze maar ko men en de boel bestormen", zei Basajev over de rond het zie kenhuis samengetrokken Russi sche militairen. Vice-premier Nikolaj Jogorov zei dat de Rus sische regering over elke voor waarde die de Tsjetsjenen stel len, wil praten. Tot terugtrek king uit Tsjetsjenië, waar Rus land in december binnenviel, lijkt Moskou echter niet bereid. .Journalisten die donderdag in het ziekenhuis werden toegela ten zeiden dat er zeker 1.500 gijzelaars worden vastgehou den, hoewel de Russische auto riteiten het op duizend houden. De Tsjetsjenen lieten twee vrou wen vrij die ziek waren, maar weigerden in te gaan op de eis van de autoriteiten alle kinde ren te laten gaan. Volgens de autoriteiten heeft het drama in Boedjonnovsk, waar de Tsjetsjenen woensdag wild om zich heen schietend binnenvielen, minstens 95 mensen het leven gekost. In het ziekenhuis zitten vijftig Tsjetsje nen, in de buitenwijken worden nog eens tweehonderd mensen door Tsjetsjeense strijders ge vangen gehouden. De Tsjetsjeense leider Dzjochar Doedajev heeft gezegd dat er geen strijdkrachten van hem bij de overval betrokken zijn. het woord is aan Gonia de Palajos Het kan aan mij liggen, maar ik vind nooit iemand groot die mij laat voelen hoe klein ik ben. vandaag Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Programma's11 Randstad16 Regio13,14,15,17 Weg en Wiel - het weer Later kans op wat regen Vannacht opklaringen en enkele mistbanken. Minimumtempera tuur omstreeks 9 graden. In de ochtend nog hier en daar zon en later op de dag kans op wat regen. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Wind zuidwest, overdag toenemend tot, matig, kracht 3 tot 4, langs de kust en op het IJssel- meer later tot krachtig, 6. omdat de nieuwe Politiewet hiertoe noopt. Dit stuitte op grote bezwaren bij de vrijwilli gers. Zij zijn bang dat ze zonder wapen verworden tot louter 'een menselijk dranghek' zon der behoorlijke bevoegdheden. De brief op poten die ze schre ven, heefteffect gesorteerd. Overigens is volgens politie woordvoerder F. Vergeer met het uitstel van het besluit niet gezegd dat de reservisten ook op den duur hun wapen mogen houden. leiden monica wesseling De reserve-politie in Hollands Midden mag, in elk geval tot het eind van dit jaar, haar wapen houden. De korpsleiding heeft besloten de discussie over de bewapening van de reservisten uit te stellen. Dat is het gevolg van een groot aantal protesten van de 80 vrijwilligers en de burgemeesters van Hollands Midden. De korpsleiding wilde de re servisten hun wapen afnemen De Duitse bondskanselier Kohl heeft aangekondigd van daag, tijdens de conferentie van de G-7 in het Canadese Halifax, met John Major over de kwestie te zullen spreken. Ook de Ne derlandse regering zal de druk op Shell en de Britse regering opvoeren, zo bleek gistermid dag tijdens een spoeddebat in de Tweede Kamer. De rege ringspartijen in de Tweede Ka mer spraken gisteren uit dat Jorritsma inzake de Brent Spar niets te verwijten valt. CDA en GroenLinks meenden echter dat de minister te laat had gepro testeerd tegen het besluit van de Britten om Shell een vergun ning te geven voor het laten zin ken van het platform. Een tankstation van Shell in Hamburg is donderdagnacht na een aanslag gedeeltelijk uitge brand. In de omgeving waren op muren leuzen gekalkt tegen de afzinking van de Brent Spar. Woensdag was al een tanksta tion van Shell in de buurt van Frankfurt beschoten. Pagina 2: 'Het lekt er nu al, bij Brent Spar'. 'Drama' Shell geheel volgens het boekje. amsterdam anp-gpd-ap Een meerderheid van 82 pro cent van de Nederlandse bevol king steunt de acties tegen de dumping van het olieplatform Brent Spar door Shell. Slechts 12 procent kiest partij voor Shell, 6 procent heeft geen dui delijke mening. Dat blijkt uit een enquête van het Amster damse onderzoeksbureau Trendbox onder vierhonderd Nederlanders van zestien jaar en ouder. Uit de enquête blijkt verder dat 20 procent van de trouwe klanten niet meer bij Shell tankt. De Britse regering blijft er vooralsnog bij dat de Brent Spar op de oceaanbodem kan wor den gedumpt. Groot-Brittanie" weigert toe te geven aan de toe nemende internationale druk om het 14.500 ton wegende ge vaarte naar het vasteland te sle pen en daar te ontmantelen. Een woordvoerster van het Brit se ministerie voor energie zei gisteren dat er geen sprake is van heronderhandelingen met Shell. Die mogelijkheid was woensdagavond gesuggereerd door president-directeur Slech te van Shell Nederland. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. I1 I Ja, dat is goed nieuws. Dus neem Ik nu een proefabonnement. I Naam:. Nr. bank/giro: I Handtekening:. (l.v.m. cohtrolc bezorging), envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1