775r W oonbootbe woners boos op Oegstgeest 'We zetten er gewoon steeds wat stoelen bij' HALFORDS Leiden Regio NOG VOOR UW VAKANTIE COMPLEET GEMONTEERD SUPERSTORE Jeugdige verplegers Oegstgeest: nieuwe bouwregels Oranjewijk is bagger langs de sloten zat )ENSDAG 14 JUNI 1995 chef henny van egmond. 071 -356414, plv -chef hans koenekoop. 071 -356429 ind (12) botst op auto Len 12-jarig meisje uit Oegstgeesl brak gisteravond ar sleutelbeen toen ze op de A. v.d. Horstlaan in haar vvoon- lats met haar fiets op een auto botste. Bij de kruising met de van Beinumlaan nam ze de bocht naar links te krap. Het sisje kon een auto. bestuurd door een 35-jarige Oegstgeeste- ar niet meer ontwijken. Ze is overgebracht naar het Elisabeth ikenhuis in Leiderdorp. nelkraak mislukt Een poging tot inbraak bij een juwelierszaak aan de in Oegstgeest is afgelopen nacht mislukt. De ruit de etalage werd ingeslagen, maar het gat dat ontstond was klein om iets weg te halen. Bovendien zat achter de ruit nog n hekwerk. Toen de politie kwam, waren de daders al gevlo- Bngen beroofd van lege portemonnee Een 13-jarige jongen is gistermiddag op de Jager- in Wassenaar beroofd van zijn portemonnee. De daders pech, want in de beurs zat geen geld. De jongen werd nd vijf uur door drie jongens van ongeveer 15 tot 16 jaar oud n zijn fiets gegooid. Daarna eisten zij geld van de jeugdige assenaarder, die zei dat niet bij zich te hebben. Vervolgens jk een van de drie overvallers een mes en zette dat op de borst n de jongen. Daarop overhandigde het slachtoffer zijn porte- onnee aan zijn overvallers die zich daarmee uit de voeten aakten. [aadszaal krijgt opknapbeurt De raadszaal van de gemeente Voorschoten is toe in een opknapbeurt. De parketvloer is versleten en het schil- ;rwerk en de houten lambrizering hebben een opfrisbeurt no- g. De parketvloer wordt vervangen door een nieuwe vloer van izelfde houtsoort en in hetzelfde motief, e werkzaamheden beginnen eind september en moeten half afgerond zijn. In die tijd vergadert vergadert de gemeen- raad in de brandweerkazerne. piemen wapen onvermijdelijk )erdorp monica wesseling politievrijwilligers van Hol- Midden moeten het afne- van hun wapen niet zien een brevet van onvermogen, hebben de afgelopen jaren veel en goed werk geleverd. vrijwilligers, in de nieuwe litiewet surveillanten gehe- i, mogen echter volgens die |t niet langer een wapen dra- p. De korpsleiding van het korps Midden kan zich de en verontwaardiging van vrijwilligers wel indenken. 80 mannen en vrouwen van vrijwillige politie in deze re- hebben een brandbrief ge- preven aan de burgemeesters p de 35 regiogemeenten. Ze rn dat ze, door het verlies hun wapen, '•vetoördëeld worden tot bureaubanen. Politiewoordvoerder Vergeer denkt dat de taak van de politie surveillanten nieuwe stijl wel degelijk inhoudsvol zal blijven. „Op tal van plekken blijft extra politie nodig. Ook zonder wa pen is een surveillant belang rijk". Hollands Midden kan niet an ders dan zich aan het verbod op het dragen van wapens houden, merkt Vergeer op. „Wij zijn als korps verantwoordelijk voor de vrijwilligers. Als er iets.gebcurt, krijgen wij dat dus op ons bord." Overigens heeft de korpslei ding zelf de brief niet gekregen. Het dagelijks bestuur van Hol lands Midden (een groepje bur gemeesters) bespreekt vrijdag de positie van de vrijwilligers. Met een Hollandia Kantelschuifdak Type Onyx 750 ■Q£UlI9H krijgt u pas écht een zomer vakantiegevoel. Laat licht, lucht zonneschijn binnen, maar wel precies zoveel of zo weinig als u wilt. Met maximale akopening van 75 x 47 cm (en dat is groot!), fraaie binnenafwerking met wegge- ferkte bedieningsschakelaar (elektrisch model) of draaislinger (bij handbediening). De lektrische uitvoering heeft o.a. tiptoets bediening, klembeveiliging, autoclose functie en anabele imperialstand. Elektrisch model 995,- Handbediend model. oegstgeest Kermende kinderen met de meest vreselijke verwondingen en tientallen jongens en meisjes die als reddende engelen rondholden. Gisteren werd op de Hofdijckschool in Oegstgeest een grote EHBO-oefening voor de jeugd gehouden. Het afgelopen jaar hebben 42 leerlingen uit groep acht van de Hofdijckschool en de Wil- librordschool een diploma jeugd-EHBO gehaald en dat mochten ze gisteren 'uitproberen op jongere mede-leerlin gen. De jeugd-EHBO wordt gegeven door het Rode Kruis en brengt de kinderen de meest elementaire beginselen van verbinden en behandelen van brandwonden bij. Ook mond-op-mond-beademing valt binnen het lespakket. Om de oefening extra spannend te maken, deden er ook twee volwassen gewonden mee. Een man, zoge naamd met zijn darmen uit zijn buik hangend, werd met een echte ambulance afgevoerd. Volgende week wordt op de basisschool Oostergeest in Warmond eenzelfde oefening gehouden. Ook daar heb ben leerlingetjes zich bekwaamd in de eerste hulp bij on gelukken. oegstgeest monica wesseling De gemeente Oegstgeest gaat op korte termijn de regels voor bebouwing van de zij- en ach tertuinen in het centrum van het dorp veranderen. De regels die nu gelden zijn niet meer van deze tijd. Allerlei verboden zijn onnodig terwijl aan de andere kant bouwsels zijn toegestaan die de gemeente helemaal niet wil hebben. Normaal gesproken wordt een bestemmingsplan voor een gebied in zijn geheel herzien. Dat kan nu niet: Oegst geest heeft op de begroting te weinig geld gereserveerd voor de herziening van bestem mingsplannen en ligt dus achter op schema. Om aan de onge wenste situatie in het centrum een eind te maken, worden al vast de zogeheten erfbebou- wingsregels herzien. Een van de ambtenaren geeft een voorbeeld van de vele regel tjes die nu gelden en die voor veel straten geschrapt kunnen worden. „Nu moet er tussen twee gebouwen op hetzelfde perceel een tussenruimte van drie meter onbebouwd en on- overkapt blijven. Dat is lang niet altijd nodig." Ook in Haaswijk gaat het no dige veranderen. Veel bewoners van die wijk willen hun woning aan de voorkant uitbreiden. Aan de achterkant van het huis is vaak ook voldoende ruimte, maar daar zou uitbreiding ten koste gaan van de achtertuin. Dus vragen de bewoners een vergunning aan voor 'bouw' in de voortuin of zetten ze illegaal een fietsenstalling of vuilcontai nerberging neer. In tegenstel ling tot het centrum krijgt I laas- wijk overigens wel een volledig nieuw bestemmingsplan. leiderdorp» judy nihof De bagger die al weken ligt te drogen langs de slootkanten in de Oranjewijk in Leiderdorp be gint veel bewoners de keel uit te hangen. Ze vragen zich af wan neer de troep nu eens wordt weggehaald. CDA-burgerlid G. Hogervorst sprak deze week in een commissievergadering van een 'vreselijk trieste zaak'. „Kinderen kunnen" er niet meer varen of een hengeltje uit gooien." Volgens de gemeente zou er geringe overlast zijn, al dus Hogervorst. „Maar het ziet er erbarmelijk uit. De bagger nodigt uit tot het illegaal storten van vuil." De gemeente is bezig om alle sloten in Leiderdorp uit te bag geren, zodat het water weer kan doorstromen en de sloten niet gaan stinken. De Oranjewijk was eind maart als eerste aan de beurt. Bij het baggeren ko men behalve modder ook puin, oude fietsen en andere spullen naar boven. Deze troep is ge stort op de slootkanten zodat het kan drogen. „Het was wel de bedoeling dat het een paar weken zou blijven liggen, maar het is iets langer geworden", al- Het was de bedoeling dat de bagger 'enkele weken' op de slootkanten zou blijven liggen. Door problemen met de aannemer die de troep zou weghalen, moeten de omwonenden er langer tegen aankijken. FOTO BEN DE BRUYN dus een woordvoerster van de gemeente. Er is vertraging opgetreden doordat er problemen ontston den met de aannemer van de baggerklus. „Deze wilde de bag ger niet verder verwerken van wege andere opdrachten. Hij kwam met zijn planning in de war. Toen hebben we als de bliksem twee offertes aange vraagd van andere aannemers. Inmiddels is er een gekozen." Volgens de woordvoerster hoeven de bewoners niet lang meer legen de troep aan te kij ken. De bedoeling is dat de met troep vermengde modder wordt weggehaald en wordt gebracht naar een zeefmachine, die wordt neergezet aan het eind van de Mauritssingel. De blub ber wordt daar gescheiden van de overige troep. De schone modder wordt ver volgens weer op de slootkanten gespoten waarna er gras wordt ingezaaid. Komende maandag wordt begonnen met de werk zaamheden. De woonbootbewoners van de Haarlemmertrekvaart zijn kwaad op de gemeente Oegstgeest. De bewoners zijn woedend dat ze uit de krant hebben moeten vernemen dat de helft van de bijna 40 woonboten weg moet omdat de Broek- en Simontjespolder bebouwd wordt. En dat terwijl ze altijd de garantie hebben gehad dat ze 'zich geen zorgen hoefden te maken' omdat ook bij een be bouwde polder de boten in de vaart zouden kunnen blij ven liggen. mogelijkheden: öf de bewoners vertrekken vrijwillig, öf de ge meente onteigent, öf er komt een overgangsregeling. De jurist is ook ontstemd over het argument van brandveilig heid dat 'er met de haren bijge sleept is' door de gemeente. Stellinga: „De Haarlemmertrek vaart zou brandgevaarlijk zijn. Als er op een boot brand uit breekt, gaan alle andere ook in de fik, zegt de gemeente. Dat is natuurlijk nonsens." Er zou tussen de boten mini maal vijf meter afstand moeten komen. „We hebben op allerlei andere woonbootplekken geke ken en echt hoor, nergens wordt die afstand aangehou den. Kortom, die norm is er ook bijgesleept." Woordvoerder A. Gottzsch van de gemeente wijst alle kritiek met kracht van de hand. „Kijk, oegstgeest monica wesseling De boosheid blijkt uit een brief op poten die twee woonbootbe woners aan het gemeentebe stuur hebben geschreven. De brief is op persoonlijke titel, maar volgens briefschrijver J. Stellinga zijn alle 40 woonboot bewoners woedend op de ge meente. Stellinga, als jurist vertrouwd met de wettelijke bepalingen, merkt in zijn brief op dat een halvering niet zomaar mogelijk is. Ook woonbootbewoners hebben rechten. Als al tot ver mindering van het aantal boten wordt besloten, dan nog is een zogeheten overgangsregeling verplicht. Ervaringen op andere plekken waar gemeenten pro beerden woonbootbewoners weg te krijgen, wijzen dat vol gens Stellinga uit. Er zijn drie dat er iets moet gebeuren is duidelijk. Wat weten we nog niet, want er moet eerst een plan van aanpak voor de Broek en Simontjespolder komen. We wilden de mensen wel eerder informeren, maar voor de brief verstuurd was, stond het al in de krant. En die brandveilig heid, tsja, boten moeten nu eenmaal vijf meter van elkaar af liggen. Dat wil de wet. Die brandgevaarlijke situatie is trouwens op Leids grondgebied ontstaan." Gottzsch merkt herhaaldelijk op dat veel boten op Leids grond (water-)-gebied liggen. Dat de gemeente Oegstgeest heeft gezegd dat er een aantal boten moet verdwijnen, ontkent ze echter niet. In een vandaag verzonden brief aan bewoners van de I laarlemmertrekvaart schrijft de gemeente dat er nog geen con crete plannen bestaan om lig plaatsen op te heffen. Zodra daar ideeën over zijn, zal de ge meente met de bewoners over leggen, zo belooft Oegstgeest in het schrijven. De kwestie komt ter sprake op de gemeenteraadsvergade ringvan 22 juni. tee jaar geleden irde deze boerderij n de Alphense Kort- ekterweg het iwfeest. Zij heeft ig bekend gestaan der de naam 'Elke irgen nieuwe zor- i'. Deze naam, die n blijk geeft van al te optimistische op ht leven, stond het hek. Nadat de m die toegang geeft de boederij, was treed, was het hek smal. Daarop deed eigenaar het met am en al van de nd. De boederij isvest nog steeds imelkveehouderuj, altijd in het bezit is weest van de fami- Bunnik. Ï-hze fotograaf Wim kman doorkruist da- iijks een groot deel n de streek om het iuws voor de krant beeld vastte leggen, dens die ritten komt langs allerlei 'beeldi- plekjes die niet di rt hot news vormen, aar het zeker waard om te presenteren. Warmonche Bond van Ouderen afgelopen jaar sterk gegroeid warmond alice van schuppen „In Nieuw Zeeland heet de ou derenvereniging Youth of Yes terday, jeugd van gisteren", zegt J. de Winter lachend. „Dat klinkt tenminste lekker vlot. We hebben het dan ook liever over senioren." De Winter is voorzit ter van de Warmondse Bond van Ouderen, die er het afgelo pen jaar vijftig nieuwe leden bij- kreeg. Het ledental bedraagt nu 450, een derde van alle Warm- onders van 55 jaar en ouder. Toch ontbreekt het de vereni ging nog aan jongere leden. De Bond van Ouderen staat open voor mensen van 55 jaar en ou der. „Veel mensen van die leef tijd werken nog en hebben wei nig tijd", verklaart De Winter, die zelf. niet meer werkt, maar nog geregeld op de tennisbaan te vinden is. „We zouden er graag wat jongere leden bij heb ben, want die zijn wat aktiever dan mensen op oudere leef tijd." Elke tweede dinsdagmiddag van de maand is er een leden bijeenkomst in de koffiezaal van Mariëngaerde. „Zo nu en dan komen er zeker honderd men sen naar de bijeenkomst", ver telt secretaris P. Gaarman. „Daar is de zaal eigenlijk niet op berekend. Maar we zetten er ge woon een aantal extra stoelen bij, dan kunnen we het voorlo pig nog wel even volhouden." De Warmondse Bond van Ouderen is gericht op ontspan ning en voorlichting. „De mid dagen zijn heel belangrijk voor onze leden", benadrukt De Winter. „Vooral met het oog op sociale contacten en voorlich ting. Wat dat betreft hebben we onze plaats in Warmond wel verdiend. We hebben goed con tact met de gemeente waardoor we onze leden goed kunnen voorlichten over zaken als wo- ningbeleid en gehandicapten voorzieningen. Ouderen durven vaak niet zelf de stap te nemen om bijvoorbeeld bij de gemeen te een rolstoel te vragen." De Ouderenbond organiseert verder lezingen, filmvertonin gen en excursies. „Elk jaar slui* ten we af met een bustocht", vertelt Gaarman. „Dit jaar zijn we naar de Broekerveiling ge weest. Excursies gaan onder meer naar de Tweede Kamer en de Amsterdamse Waterleiding duinen. Verder hebben we een heel interessant verhaal gehad van een blinde man die vertelde hoe hij leefde." De Stichting Welzijn Ouderen Warmond coördineert de ver schillende activiteiten van de ouderenverenigingen in War mond. „Dat is wel nodig", aldus Gaarman. „We hebben wel eens meegemaakt dat De Zonne bloem een boottochtje organi seerde, precies op de dag dat wij onze jaarvergadering had den. Dan ontstaat er onenig heid. Maar de Stichting Welzijn houdt alle aktiviteiten nu goed bij. Elke vereniging is in de Stichting vertegenwoordigd."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15