Glijpartijen maken badkuipdokter rijk Consument DINSDAG 13 JUNI 1995 REDACTIE: SASKIA STOELINCA 023-150265 Conditietest kamerplanten Het instituut voor Agrotechno- logisch onderzoek werkt aan een conditietest voor kamer planten. Op dit moment wordt de kwaliteit van de verhandelde planten en bloemen nog louter vastgesteld op het uiterlijk. Bij de Chlorofyl Fluorescentie- meter worden de planten eerst blootgesteld aan een grote dosis licht. Daarna wordt gemeten hoe snel de fotosynthese in het bladgroen (het omzetten van koolzuur en water in suiker en zuurstof) weer op een normaal niveau is en hoeveel energie de plant daarvoor nodig heeft ge had. Hoe meer energie uit licht de plant benut voor de fotosyn these, hoe gezonder en dus lan ger houdbaar zij is. Bloemenveiling Holland in Naaldwijk en Bloemenveiling Aalsmeer gaan de test vanaf vol gend jaar gebruiken. Het is de bedoeling dat over twee jaar de CF-test onderdeel is van kwali teitskeuring op alle bloemenvei lingen. Glijpartijen in badkuipen van het Amsterdamse hotel Holiday Inn lijken Werner Boogaard uit Bilthoven veel geld te gaan opleveren. Op verzoek van het hotel dat werd bestookt met schadeclaims ontwikkelde hij een speciale anti-slipcoating. Sinds de pasta is aangebracht in de kuipen behoort het geglibber tot het verleden. Daarom wil nu iederen het wondermiddel van Boogaard in baden en op vloeren. RON KRACTEN Menselijke wiedmachine spaart milieu Hen milieu- en mensvriende lijke en bovenal economi sche oplossing. Zo omschrijft Wim Staal, biologisch akker bouwer bij Emmeloord, de doorhem uitgedokterde menselijke wiedmachine. Maar liefst twaalf scholieren snijden naast elkaarlig gend op een soort stretcher met-hoofdsteun het op rukkend onkruid af of trek ken het uit de grond. Dal ter wijl een 3 pk-motor hun overdekte werkplek met zes honderd meter per uur voorttrekt. „Het is het resultaat van twee jaar experimenteren, kijken en nadenken", vertelt Staal. „Eerst werkten we met een plank, toen met schuimrub ber, vervolgens met een hoofdsteun en nu met een soort stretcher." De jongelui liggen volgens hem zo relaxt, dat ze 's avonds veel minder moe zijn dan na een dag op traditionele wijze onkruid schoffelen. „En nu werken ze bovendien tweemaal zo snel. Dat scheelt de helft in de kos- ten", s( lu-ist hij het eco nomisch voordeel van de menselijk machine. „Boven dien is het voor de scholieren ook veel gezelliger, omdat ze gelijkop werken." Staal schat dat met zijn vin ding dagelijks twee tot vijf hectare akker van onkruid kan worden ontdaan. Tijdens het groeiseizoen moet een keer of vijf een onkruidronde worden gemaakt. Boran heet het goedje. Over de samenstelling zwijgt Werner Boogaard (48) in alle talen en over de fabriek die het spul vol gens zijn recept maakt wil hij alleen kwijt dat die in de pro vincie Utrecht ligt. Voorzichtig heid is geboden want zieken huizen, verpleeghuizen, hotels, zwembaden, de Nederlandse Spoorwegen en zelfs de Duitse luchtvaartmaatschappij Luft hansa staan in de rij om Boran op de een of andere wijze te gaan toepassen. Miljoenen lig gen in het verschiet voor Boog aard en zijn bedrijfje Baderet en het is niet de bedoeling dat op het laatste moment iemand an ders ermee aan de haal gaat. „Kijk, dit is het", zegt de Biltho- venaar, terwijl hij een tegeltje toont dat deels is bewerkt met de coating. Eén helft glimt zoals elke andere badkamertegel en wordt verraderlijk glad als er water op komt. De andere helft is doffer en voelt ruwer aan. Ze is verdwenen onder een flinter dun laagje Boran. „Als daar wa ter op komt hoef je je geen zor gen te maken. Je houdt grip op het bad en glijdt niet uit bij de minste of geringste ongelukkige beweging", verzekert de uitvin der. Experiment In het Zwitserse Ziirich zag Boogaard hoe een man versle ten badkuipen schilderde om doorroesten te voorkomen. Het bracht hem op het idee een me thode te ontwikkelen om oude badkuipen geheel of gedeeltelijk te voorzien van een nieuwe laag email of kunststof. Sindsdien repareert Boogaard overal bad kuipen. Ruim vijfjaar geleden klopte de manager van het Am sterdamse Holiday Inn Hotel bij Boogaard aan met zijn glad heidsproblemen. De ene hotel gast na de andere kwam lelijk ten val in de ligbaden. Of de "badkuipdokter daar wat aan kon doen? De Bilthovenaar be gon te experimenteren en ont wikkelde uiteindelijk Boran, dat werd aangebracht in alle bad kuipen van Holiday Inn. Het Carlton Hotel volgde en Werner Boogaard leek snel binnen te lo pen. Maar hij zette zelf de rem op de succesvolle ontwikkeling van zijn zaken. „Ik wilde eerst zien of de coating ook na een aantal jaren nog goed zou functioneren", verklaart hij. „Dat blijkt het ge val te zijn en daarom wil nu ie dereen het spul hebben. Ik kan de vraag nauwelijks aan. Nu al staat vast dat we tien tot vijftien mensen in dienst zullen moeten nemen en dat ik op zoek moet naar een ander bedrijfspand in Utrecht". De badkuipdokter heeft Boran inmiddels toepasbaar gemaakt voor alle soorten vloeren. Een uitkomst voor onder meer bad kamers in verzorgingscentra voor ouderen, waar veel men sen slecht ter been zijn. Dienblad Boogaard: „Er zijn wel allerlei anti-slipmatten in de handel, maar die trekken vuil aan. Dat kunnen ze niet hebben in zie kenhuizen. Daarom zijn ze nu zeer geïnteresseerd in mijn pro- dukt. Dat stoot juist vuil af. Het kan simpel met een dweil wor den afgenomen. Boran is efft- Werner Boogaard toont zijn anti-slip, i recept. ciënt en doeltreffend". Dat hebben inmiddels ook de Nederlandse Spoorwegen gesig naleerd. Zij geven volgens Wer ner Boogaard tonnen uit aan het reinigen van allerlei anti- slipoplossingen die in de loop der jaren zijn aangebracht op tegels van stations. Binnenkort gaan ze daarom experimente ren met de coating op de sta tions Utrecht Centraal, Arnhem en Leiden. Ook de beheerder van de Sport - fondsenbaden behoort tot de geïnteresseerden en wil door middel van een experiment be kijken of Boran het middel is te gen uitglijdende badgasten. Tot nu toe moeten de baden het doen met ribbeltegels. „Dat is leuk", zegt Werner Boogaard, „maar het probleem is dat er water tussen blijft staan. Het ge volg is dat er aquaplaning ont staat als bij voorbeeld kinderen er overheen rennen. Met alle gevolgen va,n dien." Tot slot is er de Lufthansa, die helemaal geen last heeft van glibberige vloeren of badkui pen. De Duitse luchtvaartmaat schappij wil het wondermiddel beproeven op de dienblaadjes waarop het eten in de vliegtui gen wordt gepresenteerd. Nu glijden bordjes en kopjes van links naar rechts met als gevolg dat geregeld koffie neerdaalt op de keurige kostuums van passa giers. Gemaaid gras als bemesting Met een gewone (benzine)mo- tormaaier kost gazononderhoud al weinig moeite en tijd. Machi nes uitgevoerd met het 'mulch- systeem', waarbij het gras gesne den, verkleind en op de grasmat teruggeworpen wordt, maken zelfs grasopvang en dus het legen van de grasvanger overbodig. Het summum is echter de Toro recycler gazonmaaier. Anders dan bij mulch-machines ver kleint de recycler het afgemaaide gras tot uiterst Fijne, nauwelijks zichtbare, deeltjes die 'terugge schoten' worden in de grasmat en daar voor een langdurige en ^inteitsl^vè tfefriesting en extra be vochtiging zorgen. Een met zo'n machine gemaaid gazon ziet er zeer verzorgd uit en levert geen grasafval op, de grotencontainer blijft leeg. Bovendien heeft het gras geen (kunst)mest en minder sproeiwater nodig. Maaien met een recycler-machine is dus ook nog milieu- en energievriendelijk. Toro benzinemotormaaiers zijn er vanaf 1.095. De recyclermaaier. Index voor zonaanbidders Hoe lang kun je zonder gevaar in de zon zitten, wat zijn de ri sico's? Over deze vragen heeft het Duitse Bondsagentschap voor Stralenbescherming (BfS) een brochure uitgebracht. Als de zon fel schijnt verbran den we sneller. Het is steeds gis sen hoe lang de blote huid de zon kan verdragen. Internatio naal is nu een maatstaf bepaald. De kracht van de zonnestraling wordt omgezet in een eenheid, de Ultra Violet Index (UVI). De ze index loopt van nul tot twaalf. Indien het getal groter is dan zeven kan de gemiddelde Nederlander in minder dan twintig minuten verbranden. Het BfS verspreidt elke week de UVI-verwachting voor het weekeinde. Daarbij geeft het agentschap ook aanbevelingen om verbranden in de zon te voorkomen. De Nederlandse Kankerbestrijding voelt hier ook wel wat voor, maar wil de be volking alleen waarschuwen als de zonnestraling onverwacht hoog is. De gevolgen van ultraviolette straling hangen behalve van de zonnekracht ook af van het huidtype. Bij een UVI groter dan vijf moet men voorzichtig zijn, stelt het BfS. Mensen met een bleke huid kunnen dan al in vijf tot tien minuten verbran den. Bij de gemiddelde Neder lander gaat het om dertig minu ten balden in de zon. Als de UVI stijgt naar zeven verbrandt men nog sneller. In onze breedtegraad stijgt het aantal gevallen van kanker jaar lijks met zeven procent. Dit is volgens het BfS de snelste groei van alle tumoren. Daarom gaat men wekelijkse verwachting van de UV-straling uitgeven. K. van Koppen, plaatsvervan gend hoofd afdeling voorlich ting van de Nederlandse Kan kerbestrijding. wil de informatie via nieuwsberichten en dergelij ke beperken. „Soms bij bewolkt weer is de zonkracht onver wacht sterk. Dan kan het zinnig zijn het publiek te waarschu wen. Wij willen ons richten op die gevallen dat de zonkracht anders is dan men zou ver wachten," aldus Koppen. OPGAVE CRYPTOGRAM Horizontaal: 1Erg voor een minder belangrij ke beroemdheid (6); 7. Geld van een socialist (5); 8. Goddelijk paardje in de ruimte (5); 9. Zo te horen zijn het woningen zonder enige glans (5); 10. Zo'n keihard schot is toch geweldig! (4); 11. Op elkaar bij mensen die niets zeggen (6); 12. Moet ontzettend onrustig zijn (6). Verticaal: 2. Zij merken het aan een water vrucht (5); 3. Vogel die is af te sluiten (6); 4. Weggedrag waar het gerecht vluchtig van wordt (6); 5. Varkens gaan ervoor op de loop (4); 6. Op die manier uitge sproken (8); 10. Die begroeting kan tot een breuk leiden (4); 11 Hijïs goed, maar wel wat hard! (3). OPLOSSING WOORDZOEKER Overgebleven woord: STUURSLOT -E-s- e-c-fr HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten Heer Bommel wierp een ongeruste blik op het zoutvat. „Het morsen van zout duidt dus op ruzie", prevelde hij. „Juist!" prees Hobbel Hachelbout. „Onthoudt dat goed. U kunt de kans op ruzie echter verminderen door het zout over uw schouder te wer pen." Op dat moment naderde de waard met dreunende tred. „Hier", gromde hij. „Uw bestelling. Een ootmoedig maal; Hutspot. Ver diensten zitten er niet aan, maar ik geef, wat me besteld wordt. Willen de heren iets drinken?" „Een glaasje water", zei Hobbel. De herbergier zette de stamppot met zo'n bons op de tafel, dat het zout vaatje omviel. „Water!" herhaalde hij gallig. „De he ren kunnen naar de pomp lopen. Daar is water genoeg te krijgen." Het was duidelijk, dat de onderne mer ontstemd was en heer Ollie keek zorgelijk naar het gemorste zout. „De voortekenen duiden op ruzie", zo sprak hij tot zichzelf. „Maar geluk kig weet ik nu hoe men ze bezweren kan." En met deze gedachte nam hij snel een handjevol verspilde zoutkorrels op en wierp die over zijn schouder. Ze troffen de waard precies in het oog. Het valt te begrijpen, dat deze toch reeds zo gemelijke figuur dit hoog opnam. Hij slaakte een ge smoorde kreet en begon met be traande ogen zijn mouwen op te rol len. Voordat heer Bommel dan ook wist wat er precies aan de hand was, was de voorzegde ruzie in volle gang. W E R Weersvooruitzicht WOENSDAG 14 JUNI Minimumtemperatuur Maximumtemperatuur Zonneschijn Windrichting/-kracht Neerslagkans H E T DOOR HANS VAN ES Boven de kusten van Noord- en Zuid-Holland was gisteren over dag een fraaie weergrens te zien met zware bewolking boven het binnenland en een opgeklaarde lucht boven zee. Dit aanzien van de hemel is heel karakteristiek voor het kustgebied in deze tijd van het jaar. Een dergelijke ver deling heeft te maken met de on gelijke verwarming overdag. De temperatuur boven land stijgt et telijke graden, terwijl de tempe ratuur van het zeewater - en ook de lucht daarboven - nauwelijks omhoog gaat. In de onstabiele luchtsoort, waarin we ons gisteren bevon den, stegen boven land bellen opgewarmde lucht omhoog, die - eenmaal aangekomen in een ho gere luchtlaag - tot stapelwolken condenseerden. Door het gebrek aan warmte boven het koude zee water kwam zo'n proces buiten gaats niet tot stand, zodat de lucht hier betrekkelijk 'schoon' bleef, De vrij scherpe begrenzing van vriendelijk naar somber weer werd verder in de hand gewerkt doordat de stroming - uit noord tot noord oost - parallel aan de kustlijn stond. Uit de stapelwolken vielen voora in het zuiden en oosten van het land nog vrij veel buien. Zoals op de meeste junidagen tot nu toe, bleef de temperatuur aar de lage kant met maxima van slechts 14 graden. Ook de rest van dez week komt de zomer nog niet uit de startblokken. We hebben te ma ken met een echte 'Schaapscheerderskou', zoals een periode met koel weer in deze tijd van het jaar wel wordt genoemd. Het is een tijd perk met hardnekkige noordenwinden en meestal veel bewolking. In zo'n weerssituatie ligt de hogedruk voor ons op de verkeerde plaats; doorgaans boven de oceaan ten westen van de Britse Eilanden. Morgen verandert er in het huidige weerbeeld met wat zon en sta pelwolken nog weinig. De frisse wind trekt nog iets verder aan tot vrij krachtig, 5 Beaufort. Later deze week komen we binnen bereik van een depressie, op weg van Polen naar de Noordzee. Volgens de prog nosekaarten bereikt een neerslaggebied ons land in de nacht van woensdag op donderdag. Het lagedrukgebied blijft vervolgens nog een dag of twee in de buurt, zodat de kans op perioden met regen of enkele losse buien behoorlijk groot blijft KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Perioden met zon. In het zuidoosten ook wolkenvel den en vooral morgen af en toe regen. Middagtem- peratuur uiteenlopend van 10 graden aan de noord westkust tot rond 20 gra den in de buurt van Oslo. Zweden: Zonnige perioden en droog. In het zuiden ook wolkenvelden en vooral morgen enkele buien, mo gelijk met onweer Mid- dagtemperatuur om streeks 18 graden; mor gen, met uitzondering van het noorden, iets warmer. Denemarken: Vandaag eerst nog zonnige perioden maar van het zuidoosten uit meer be wolking en .vooral morgen van tijd tot tijd buiige re gen. Temperatuur iets oplopend tot on geveer 18 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Geregeld zonneschijn en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 14 gra den op de Hebriden.tot 19 graden plaat selijk in Ierland en Engeland. België en Luxemburg: Wolkenvelden en vooral in het oosten kans op een bui. Ook wat zon. Middag- temperatuur ongeveer 16 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Ih de westelijke departementen van tijd tot tijd zon en overwegend droog. Naar het oosten toe meer bewolking en nu en dan buiige regen, mogelijk ook onweer. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden en oosten tot dicht bij 20 rond de Vend'ee; morgen op de meeste plaatsen iets warmer. Portugal: Vrij zonnig maar langs de westkust ook enkele wolkenvelden. Droog. Middag temperatuur aan de kust van 19 graden in het westen tot 25 in de Algarve; landinwaarts lokaal 28 graden. Madeira: Wolkenvelden en een kleine kans op wat regen. Nu en dan ook zon. Middagtem peratuur rond 23 graden. Spanje: Langs de Golf van Biskaje plaatselijk veel bewolking en vandaag nog kans op wat regen. Morgen langs de oostkust kans op een lokale regen- of onweers bui. Verder vrij zonnig en droog. Middag temperatuur langs de Golf van Biskaje rond 20 graden; aan de kusten in het oosten en zuiden tussen 23 en 28 gra den. In het binnenland, met name An- dalusië, plaatselijk maxima boven 30 graden Canarische Eilanden-. Flinke zonnige perioden maar in het noorden ook wolkenvelden. Droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 26 graden. Marokko: Westkust: Vrij zonnig en droog. Middag temperatuur vlak aan zee rond 24 gra den; landinwaarts rond 30. Tunesië: Eerst nog bewolking en kans op een re gen- of onweersbui. Later meer zon en droog. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 28 graden Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en van tijd tot tijd buiige regen, mogelijk met onweer. In de wes telijke departementen en aan de kust van de Middellandse Zee meer zon en vrijwel overal droog Middagtemperatuur meest tussen 20 en 24 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden, ook een kleine kans op een regen- of onweersbui. Middag temperatuur iets oplopend tot ongeveer 26 graden op morgen. Italië: In het noorden aanhoudend wisselvallig met veel wolkenvelden en van tijd tot tijd buiige regen, wellicht met onweer. In het midden en zuiden vandaag ook nog wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui, maar morgen droog en meer zon Middagtemperatuur van 20 graden plaatselijk in het noorden tot 27 hier en daar in het zuiden. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon, maar vooral op Corsica ook kans op wolkenvelden en op een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur van 22 graden op Corsica tot lokaal 27 op Sardinië Malta: Eerst enkele wolkenvelden en kans op een stevige regen- of onweersbui. Met name morgen flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur rond 28 graden. Griekenland en Kreta: Naast zon tijdelijk ook wolkenvelden en een toenemende kans op enkele regen- of onweersbuien. Aanhoudend warm met middagtemperaturen van 27 tot 31 graden. Turkije en Cyprus: Eerst zonnig, morgen vooral langs i westkust meer bewolking en kans op e kele regen- of onweersbuien. Midda temperatuur vlak aan zee tussen 261 30 graden. Duitsland: In het algemeen veel wolkenvelden van tijd tot tijd regen. Middagtemperis tuur rond 16 graden. Zwitserland: Aanhoudend wisselvallig weer met v bewolking en plaatselijk flink wat reger Middagtemperatuur rond 15 graden, i de buurt van Locarno iets hoger. Oostenrijk: Aanhoudend wisselvalig weer met ve j bewolking en plaatselijk flink wat reger Middagtemperatuur rond 16 graden, i Karinthië enkele graden hoger. WOENSDAG 14 JUNI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05 .19 Zon onder 215 Maan op 22.58 Maan onder06.5 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.56 17.26 04.29 Laag 00.35 13.14 00.16 Weerrapporten 12 juni 20 u Amsterdam licht be Den Helder Rotterdam Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Dublin Frankfurt Genève half bew. half bew. half bew. Innsbruck regen Istanbul onbew Klagenfurt zwaar bei Kopenhagen licht bew Las Palmas onbew 16 12 24 14 23 21 13 13 10 29 19 14 5 21 15 17 12 li 15 10 Casablanca lichtbew.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8