Wapens illegaal naar Rwandese ex-soldaten „Dat noem ik spectaculair, rente die klimt naar 10%." Buitenland Brussel verslikt zich in lunches met 'Oostblok' O'Grady in Witte Huis EU: Miljardensteun Noord-Afrika Italië behoudt Berlusconi en televisiesoaps NSDAG 13 JUN11995 )oden bij explosie vuurwerkfabriek *karta Door een ontploffing in een vuurwerkfabriek in het lorp Losari op Midden-Java zijn zeker achttien werknemers om gekomen, aldus de Indonesische politie vandaag. Er vielen 45 ewonden. De fabriek is ernstig beschadigd maar staat nog over- jnd. Het gebouw stond midden in een rijstveld, waardoor er een schade aan omringende gebouwen ontstond. Jananenteler wordt premier nsEAU» De bananenkweker Edison James (51) heeft met zijn erenigde Arbeiderspartij de verkiezingen op het Caribische ei- md Dominica gewonnen. James wordt de nieuwe premier van iet eiland (85.000 inwoners). Hij volgt Eugenia Charles (76) op, 15 jaar aan de macht geweest. (oning Nepal ontbindt parlement iathmandu Koning Birendra van Nepal heeft vandaag het par ement ontbonden en vervroegde verkiezingen afgekondigd. De rorst gaat daarmee in op het verzoek van de communistische remier Man Mohan Adhikary, die vorige week nieuwe verkie- jngen eiste. Birendra vroeg Adhikary, leider van de Verenigde larxistisch-Leninistische Communistische Partij (UML), voor- npig aan te blijven als premier. De verkiezingen hebben op 23 lovember plaats. Werkloosheid EU in april toegenomen bussel Het aantal mensen zonder baan is in de Europese Unie i april toegenomen van 17,9 miljoen tot 18,2 miljoen. Daardoor teeg het percentage werklozen onder de beroepsbevolking van 0,8 tot 11. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het lureau voor statistiek van de EU die zijn gecorrigeerd voor sei- toensinvloeden. luj: geen opschriften in Hongaars tujDe ultranationalistische burgemeester van de Roemeense tad Cluj, Kolozsvar in het Hongaars een oude universiteits rad met ongeveer 350.000 inwoners waarvan om en nabij 20 rocent etnische Hongaren heeft gisteren gezegd dat uit- angborden en publieke oproepen in het Roemeens vertaald noeten worden. De beslissing van burgemeester Gheorge Funar verd heftig bekritiseerd door Hongaarse groepen. Maar ook oemenen lieten weten de maatregel overdreven te vinden. ainbow Warrior II naar Tahiti uckland Het schip Rainbow Warrior II van de milieu-organi- atie Greenpeace is vandaag vanuit de Nieuwzeelandse stad uckland vertrokken naar Frans Polynesië. Daar willen de ïilieu-activisten protesteren tegen de mogelijke hervatting van emproeven door Parijs. Het schip moet rond 28 juni aankomen i Papeete op Tahiti. Greenpeace wil daar vreedzame acties on- ememen om te voorkomen dat de tests op het atol Mururoa orden hervat. iaddam richt nieuwe elitegarde op MRO» Om zijn greep op de macht te verstevigen heeft de Iraak- e president Saddam Hussein een nieuwe militaire elité'-eenheid pgericht die de oppositie tegen zijn regime moet aanpakken, ie 'Saddam fedayeen' (Saddams commando's) zijn gerucru- ;erd onder studenten en scholieren. Volgens zegslieden hebben ch 15.000 studenten voor de strijdmacht gemeld. De eenheid taat niet onder gezag van het leger, maar rechtsreeks onder addam. 'ortugese skinheads doden Angolees issabonDe 27-jarige Angolese immigrant die zondag zwaar terd gewond bij een aanval door Portugese skinheads is giste- P (en aan zijn verwondingen overleden. De politie van Lissabon leeft in verband met de aanval zeven mannen en twee vrouwen ange houden. Schoolrel in Peking fekingChina heeft de gemoederen binnen de buitenlandse ge- heenschap in de hoofdstad Peking doen oplaaien door scholie- en uit Hong Kong en Taiwan naar inheemse scholen te sturen. )e betrokken leerlingen zijn Chinees, beweren de autoriteiten, let stadsbestuur eist dat de leerlingen uit de twee landen de In- emationale School van Peking in september verlaten. In april temde Peking in met de oprichting van scholen voor buitenlan- ers door buitenlanders. De autoriteiten sloten Chinezen uit- rukkelijk uit van het schoolbezoek. Vlurayama overleeft motie oppositie okyo» De Japanse premier Tomiichi Murayama heeft v en een motie van wantrouwen overleefd. De motie was maan- agavond ingediend door de Nieuwe Grenspartij, de grootste ippositiepartij. In de motie werd de uit drie partijen bestaande oalitie van Murayama verweten geen regeringsprincipes te lebben. Greenpeace zet groter schip in bij Brent Spar amsterdam anp Greenpeace heeft gisteren haar schip Moby Dick, bij het olie platform Brent Spar, vervangen door de veel grotere Anter. De 59 meter lange Anter beschikt over een helikopterdek en biedt slaapgelegenheid voor 45 man schappen. Een deel van de be manning van de Moby Dick is in volle zee overgezet op de An ter. De resterende beman ningsleden brengen de Moby Dick nu terug naar de haven van Lerwick (Shetland Eilan den). Smit Tak is zondagavond laat begonnen met het versle pen van het platform naar een plek in het noorden van de At lantische Oceaan. Het duurt nog tien tot twaalf dagen voor het konvooi de plaats van be stemming heeft bereikt. Gevaar voor nieuwe moordpartijen londen anp-ap Leden van het vroegere Rwandese regeringsleger die hebben deelgenomen aan de masssamoorden onder Tutsi's, krijgen in het geheim in Zaïre wapens en munitie aangeleverd. Dit zegt Amnesty International in een van daag uitgegeven rapport. in Zaïre verblijven, om opnieuw moorden te plegen. ,,Het gevaar van nieuwe ern stige schendingen van de men senrechten is zeer groot", zei de mensenrechtenorganisatie. Een herhaling van de misdaden te gen de menselijkheid zoals die vorig jaar plaatsvonden in Rwanda ,,is mogelijk nu hand granaten, landmijnen, geweren, machinegeweren en munitie worden geleverd aan de verant- Amnesty zei over bevestigde be richten te beschikken dat vrachtvliegtuigen uit Ghana, Ni geria, Oekraïne en Rusland re gelmatig landen op het vlieg veld van Goma in Zaïre met wa pens uit onder meer Bulgarije en Albanië. De wapens zouden kunnen worden gebruikt door leden van het vroegere Rwande se leger en Hutu-milities die nu woordelijken van de genocide". Tijdens de burgeroorlog in Rwanda werden mogelijk een miljoen etnische Tutsi's en ge matigde Hutu's vermoord. Amnesty zei dat veel leden van de Hutu-militie die verant woordelijk wordt gehouden voor de genocide, zijn opgeno men in het regeringsleger. Zij gebruiken de geïmporteerde wapens voor militaire training in geheime kampen die liggen bij de vluchtelingenkampen in het oosten van Zaïre. De autoriteiten in Zaïre laten niet alleen toe dat deze wapens worden aangevoerd, kritiseert Amnesty. Officieren van het Zaïrese leger zouden soldaten en militieleden uit Rwanda ook wapens hebben verkocht die hun werden afgenomen toen zij in 1994 de grens over vluchtten. De Zaïrese premier Kengo wa Dondo heeft gisteren tijdens een bezoek aan het Hoge Com missariaat voor de Vluchtelin gen (Unhcr) in Genève meer in ternationale steun geëist voor de Rwandese vluchtelingen in zijn land, alsmede voor de loka le Zaïre bevolking. Hij waar schuwde dat de Zaïrezen de on geveer een miljoen vluchtelin gen zullen verdrijven, als zij niet ook zelf van de hulp door de Verenigde Naties kunnen profi teren. brussel-luxemburg peter de vries correspondent Spijt als haren op hun hoofd hebben ze, van de uitnodi ging aan al die Oosteuropese landen om broederlijk aan te schuiven aan de vergader- en lunchtafels van de Europese Unie. Want al dat praten en eten met 'Oostblokministers' laat enkel de keukens van de Europese Unie op topsnel heid draaien. De toenadering kost de 15 EU-landen onder tussen zó veel kostbare verga dertijd, dat ze nauwelijks meer toekomen aan de on derlinge besognes. De Belgische minister Deryc- ke verwoordde gisteren als eerste openlijk het groeiende ongemak. De inmiddels bijna wekelijkse ontmoetingen van EU-ministers met collega's die speciaal over komen vlie gen uit het voormalige Oost blok noemde hij 'non-ge- sprekken'. „Als symboliek is het wellicht belangrijk, maar het voorlezen van wollige speeches draagt niets bij en remt de werking van de Eu ropese Unie", zei Derycke in Luxemburg na een vergade ring met de ministers van buitenlandse zaken. Vooral de lunch lijdt er onder. Van elke vergadering van de Europese Unie vormt de goed verzorgde middagdis het ge heimzinnig hoogtepunt. De ministers uit de EU-landen trekken zich daar terug om delicate zaken te bespreken. Of het nu om het buitenlands beleid of de landbouw gaat, onder de maaltijd wordt er vrijelijker onderhandeld om dat de ambtelijke helpers de zaal hebben verlaten. Maar het eetgenot lijdt onder de nieuwe 'intensieve dia loog' met Oost-Europa. Er gaat er inmiddels geen EU- bijeenkomst meer voorbij zonder lange bespreking met de drie Baltische staten, de Tsjechische Republiek, Slo wakije. Roemenië, Hongarije. Bulgarije en/of Polen. Onder de genodigden hebben zich de laatste weken ook Cyprus en Malta gevoegd. Zij zullen ooit tot de exclusieve rijke EU-club toetreden. Volgens de woordvoerder van Eurocommissaris Van den Broek, belast met buitenland se betrekkingen, hoort al dat vergaderen dan ook 'tot het gewone werk'. De EU-ambas- sadeurs hebben echter hun buik vol van deze verbroede ring. „Ze leggen enkel voorge kookte verklaringen af. Het is een ceremoniële hoogmis", moppert een diplomaat. De 'andere kant' hecht enorm aan de ontvangst. Toen de Es- ten, Letten en Litouwers gis teren in Luxemburg inder daad vóór het voorgerecht de vergadering van ministers van buitenlandse zaken moesten verlaten, lieten ze uit ergernis hun toespraken expres uitlo pen. Noodgedwongen wordt de besloten lunch nu steeds vaker ingekort tot een simpele café-quinze, 15 karige kopjes koffie. Op de EU-topconferentie die over twee weken in de Franse badplaats Cannes wordt ge houden, doet het effect zich eveneens voelen. Op die tweedaagse top is na aftrek van alle plichtplegingen „slechts vijf uur vergadertijd beschikbaar. Heel de wereld is weer uitgenodigd, zelfs Slovenië", klaagde premier Kok laatst al in kleine kring. Een oplossing is echter proto collair niet makkelijk: „Je kunt moeilijk met de Tsjechen gaan eten en de Slowaken daarna afschepen met een korte ontvangst". washintonDe Amerikaanse president Bill Clin ton heeft gisteren in het Witte Huis een galadiner gegeven voor de piloot Scott O'Grady (29) die in Bosnië was gered nadat de Serviërs zijn toestel hadden neergeschoten. Ook het ministerie van de fensie eerde de soldaat, met een ceremonie voor het Pentagon (foto). „Hij heeft ons iets gegeven dat waardevoller is dan alles wat wij aan hem kun nen geven: een herinnering aan het beste in ons land", aldus Clinton over de piloot foto reuter Nederland akkoord met compromis luxemburg peter de vries correspondent De Europese Unie is bereid diep in de buidel te tasten om de Noordafrikaanse landen te steunen. Brussel wil de landen rond de Middellandse Zee volgend jaar steunen met een bedrag van circa anderhalf miljard gulden. Ook in de jaren na 1996 kunnen de staten reke nen op financiële steun, al wordt voorlopig niet vastgelegd hoe omvangrijk die zal zijn. De al ge plande Brusselse miljardenhulp aan Oost-Europa wordt als gevolg van het nieuwe subsidiepro gramma minder zeker. De Nederlandse staatssecretaris Patijn beves tigde gisteren tijdens een vergadering van de mi nisters van buitenlandse zaken in Luxemburg dat er zo goed als overeenstemming is. Alleen Spanje en Duitsland verzetten zich nog tegen het com promis, dat eind deze maand door de EU-rege- ringsleiders op de topconferentie in Cannes moet worden bezegeld. Bonn vindt de hulp aan Noord- Afrika te hoog en is het niet mee eens met de koerswijziging dat nu ook de steun aan Oost-Eu ropa elk jaar opnieuw zal worden vastgesteld. Nederland is met het compromis akkoord ge gaan, hoewel Den Haag zich lang met hand en tand verzette tegen de subsidiestroom naar Marokko, Tunesië, Egypte, Israël, Cyprus, Malta en Turkije. Nederland vond dat weggegooid geld, bij het ontbreken van concrete projecten. Ook werd gevreesd dat Brussel zo in één klap door alle fondsen voor internationale hulp zou heen raken. Binnen de EU bestaat nog steeds onenigheid over de financiële steun via het Europees Ontwik kelingsfonds (EQF) aan voormalige koloniën in met name Afrika. De topontmoeting in Cannes komt daardoor onder druk te staan. Het Franse voorzitterschap staat erop dat er hoe dan ook een oplossing komt. De EU heeft gisteren in Luxemburg associatie verdragen getekend met Estland, Letland en Li touwen. De akkoorden zijn het voorportaal voor de uiteindelijke toetreding van de Baltische staten tot de Unie. Met de ondertekening van de ak koorden is het aantal landen waarmee de Unie associatieverdragen heeft op negen gekomen. Voor Estland, Letland en Litouwen is nog geen tijdpad afgesproken voor de uiteindelijke toetre- ding. De EU-ministers zetten gisteren het licht op groen voor gesprekken met Kroatië over een han delsakkoord. De onderhandelingen worden stop gezet als het land 'weer bliksemaanvallen onder neemt of zich te buiten gaat aan ethnische zuive ringen'. ACHTERGROND ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT De Italianen hebben zich uitgesproken voor televisiesoaps, quizzen en borsten, en impliciet ook voor de man die ze al 15 jaar in de huiskamer brengt: Silvio Berlus coni. De mediamagnaat is echter ook po litiek leider en beschouwt de winst van de referenda naar eigen zeggen een 'Godsoordeel' als een nieuwe investi tuur. De Italiaanse politiek is gedoemd een soap te blijven. langzaam maar zeker terrein won. Er werd, ook binnen Berlusconi's rechtse blok, gesproken van de noodzaak electorale en institutionele hervormingen door te voeren, wellicht met hulp van dezelfde Dini, alvorens opnieuw het woord aan de kiezer te geven. Zelfs een op Europese leest geschoeide anti-trustwet en een nieuwe wet voor de media leken binnen handbereik. Hierdoor zouden bovendien de naderende referenda kunnen worden voorkomen. Italië mocht echter geen normaal land worden. Het Constitutionele Hof, dat nota bene de huidige verdeling van de ether in strijd met de Grondwet verklaard had, stelde dat het gebruik van jpots voor de referenda was toegestaan. Berlusconi herrees uit het graf en verordonneerde als een gekwetste veldheer het grootste mediaoffensief uit de Italiaanse geschiedenis tegen de referenda. Die beoogden onder andere het aantal TV- kanalen dat een persoon mag bezitten terug te brengen van drie naar één, paal en perk te stellen aan de reclamemonopolies en een einde te maken aan het om de paar minuten onderbreken van films voor reclame. De kijkers van de Fininvest-kanalen werden de afgelopen weken bedolven onder 'nee spots' (520 in totaal), maar kregen ook 'non stop-shows' te zien van de bekendste huissterren. Daags voor de referenda leek het, zoals de krant La Stampa gisteren schreef, dat een sekte op het punt stond collectief zelfmoord te plegen vanwege het naderende onheil. De boodschap, gelardeerd met veel vrouwenvlees en moppentappers, kwam aan. Dat het bedrijf Fininvest zich definitief had gemanifesteerd als een politieke partij, was voor de meerderheid van de Italianen bijzaak. Berlusconi zond gisteravond een thuis opgenomen verklaring aan alle TV-journaals toe waarin hij verklaarde 'geroerd' te zijn door het resultaat. Hij bedankte de kiezers en zei zich opnieuw kandidaat te stellen voor het premierschap. Parlementsverkiezingen, aldus Berlusconi, moeten in het najaar plaatsvinden, zodra het kabinet-Dini zijn programma heeft afgewerkt. Berlusconi zei ook bereid te zijn een meederheidsbelang van zijn TV-imperium te willen verkopen. Hij zou voor 30 procent eigenaar van Fininvest blijven en zo de belangenconflicten de wereld uit hebben geholpen. Berlusconi gaat er echter aan voorbij dat ook de familie Agnelli slechts 20 procent van de Fiat-aandelen bezit, maar wel de leiding van het bedrijf stevig in handen heeft. Berlusconi pleitte voor een terugkeer van de normaliteit, maar daar lijkt onder de huidige omstandigheden weinig kans op. Degenen die dit al hebben begrepen, zijn de buitenlandse investeerders en speculanten. Zij vrezen politieke instabiliteit en verkochten massaal lires, waardoor de Italiaanse munt, ondanks een interventie van de Centrale Bank, zwaar verloor ten opzichte van dollar en D-mark. De soap is nog niet ten einde. Introductietarief tot 1 juli 1995. Sinds de introductie van de Postbank Klimrente rekening is het sparen er een stuk spectaculairder op geworden. En zoals u van de Postbank gewend bent, werkt het eenvoudig. De minimum-inleg bedraagt f5000,-. U kunt kiezen uit 2 looptijden: 5 jaar en 10 jaar. Als u vóór 1 juli 1995 een Postbank Klimrente rekening opent, klimt de rente gegarandeerd naar respectievelijk Sparen doe je bij de Postbank. 7,5%* in het 5e jaar en 10%** in het 10e jaar. Eveneens uniek is het ge mak waarmee u tussentijds geld kunt opnemen. We willen het u gezien de hoge rente niet aanraden, maar tussentijds opnemen is geheel kosteloos. U neemt dan per keer ten minste f 1000,- op erï laat minimaal f1000,- staan. Zo ziet u maar, sparen kan wel degelijk spectaculair zijn. Bel voor meer informatie (020) 591 82 80 en vraag de folder 'Postbank Klimrente rekening' aan of haal hem JÉt) op het postkantoor. POSTBANK

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5