Ziekteverzuim scheelt bedrijven zes miljard Gouden tientje wee interim-managers lij Nuts weggestuurd Binnenland PNEM biedt Tilburger 'groene' elektriciteit aan Lubbers' landhuis Melkert wil regelingen bundelen in werkfonds Straks kamperen? Nu naar de ANWB Ge weids video's alleen voor mensen boven 16 Bedrijfsleven krijgt meer te zeggen over TNO en ECN Bouw eengezinswoning in de stad Voor Deetman is er maar één AOV en dat is Nijpels INSDAG 13 JUN11995 trouw verdacht van doden pleegkind «iiwarden» Een 24-jarige vrouw uit Leeuwarden is zaterdag ingehouden op verdenking van zware mishandeling van haar deeg kind met de dood tot gevolg. Dat heeft de politie in ^euwarden gisteren bekendgemaakt. Het kind werd vrijdag mistig gewond naar het ziekenhuis gebracht waar ze aan haar [erwondingen bezweek. De kinderarts vertrouwde het niet en waarschuwde de politie. Sectie moet uitwijzen wat de exacte loodsoorzaakis. pe Temmerman krijgt dagbladprijs :m haag De Prijs voor de Dagbladjournalistiek 1995 is toege- tend aan freelance-journalist Els de Temmerman voor haar se- ie artikelen over de volkerenmoord in Rwanda, die vorig jaar in |e Volkskrant is gepubliceerd. De jury onder voorzitterschap van fweede-Kamervoorzitter Deetman bekroonde haar serie als de jeste van vijftien inzendingen. De Vlaamse De Temmerman 33), uit Oudenaerde, werkt voor de Volkskrant en de Vlaamse imroep BRTN. De prijs van tienduizend gulden wordt op 14 leptember uitgereikt tijdens de jaarvergadering van De Neder- andse Dagbladpers (NDP) in Amsterdam. CD-raadslid verdacht van drughandel [RNHEMHet Arnhemse CD-raadslid H. Selhorst is gisteren aan- ehouden voor handel in harddrugs. Het hof in Arnhem veroor- eelde hem eerder deze maand tot zes maanden cel voor het- elfde delict. Met het raadslid is ook een 24-jarige Arnhemmer angehouden. Het 'Dotterteam' van de politie volgde de twee nanncn al enige tijd, na klachten van bewoners van de wijk Kla- endal. Verslaafden uit Duitsland en de Achterhoek verklaarden lat ze drugs bij de twee hadden gekocht. tNWB'ers wachten op CAO )en haag De drieduizend werknemers van de ANWB moeten ninimaal een jaar wachten op de invoering van de vierdaagse werkweek van 36 uur. Voornaamste reden is het bezwaar van de wegenwachters van de organisatie tegen de flexibilisering van de Eerkroosters. De ANWB en de dienstenbonden besloten giste- en de CAO die op 31 maart is afgelopen met een jaar te verlen gen. In de tussentijd verschaft de werkgever duidelijkheid over werkroosters uitpakken voor de wegenwacht. ïxtra punten voor wiskunde-B en haag Het wiskunde-B examen voor VWO en HAVO was dit lar veel te moeilijk, zegt de Centrale Examencommissie Vast- telling Opgaven (CEVO). Daarom is besloten ter compensatie ixtra punten toe te kennen aan het examenwerk van de kandi- laten. Zestienduizend VWO-leerlingen krijgen tien punten extra :n 14.500 HAVO-leerlingen mogen op een plus van acht punten ekenen. Maximaal vielen 100 punten te behalen. taxichauffeur verkracht in haar auto reenwux» Een 40-jarige taxichauffeur uit Steenwijk is gister- vond verkracht in haar eigen taxi. De vrouw nam rond negen lur 's avonds een nog onbekende passagier mee bij het Steen- rijker station. Op een gegeven moment stopte zij de taxi op ver- oek van deze man waarop hij haar onder bedreiging van ge reld verkrachtte. ilower valt uit boom uidland» Zo ben je 'high' en zo ben je 'down'. Een 19-jarige in woner van het Zuidhollandse Zuidland wilde afgelopen nacht in logere sferen komen. In zijn woonplaats klom hij daarom in een )oom en stak een blow op. Toen hij de joint had opgerookt, wil le hij naar beneden klimmen, maar dat ging mis. De man viel laar beneden en raakte~gewond. Hij is naar een ziekenhuis in pijkenisse gebracht. v its Verzekeringen in Den lag heeft twee in april aange- :1de interim-managers wegge- lurd. De twee tijdelijke be- mrders vinden dat de zorg- rzekeraar het fusieproces met ira moet vertragen omdat dit drijf financieel geen aantrek- lijke partner is. Nuts wil daar hter niets van weten en heeft ist grote haast met het nako- en van de afspraken. Een woordvoerder van Nuts vestigde gisteren dat de pro- men tussen de interim- anagers Cuypers en Van Wee- ndonk en de raad van copt- issarissen zodanig zijn dat is sloten dat de twee managers werkzaamheden beëindi- n. In plaats daarvan is drs. Volgens NIA bedraagt daling 1,5 procent Het ziekteverzuim is vorig jaar met 1,5 procent gedaald van 8,1 tot 6,6 procent. Werkgevers hebben daardoor bij na zes miljard gulden bespaard op ziekengeld en produk- tiviteitsverlies. Dat blijkt uit een onderzoek van het Ne derlands Instituut voor Arbeidsomstandigheden (NIA) bij bedrijfsverenigingen, arbodiensten en grote onderne mingen. den haag anp Volgens het NIA maken deze cijfers een einde aan de onze kerheid over het verloop van het ziekteverzuim na het van kracht worden van de Wet te rugdringing ziekteverzuim. Door die wet draaien bedrijven sinds 1 januari 1994 de eerste zes weken (kleine bedrijven twee weken) zelf op voor de kosten. De cijfers van het NLA wijken sterk af van een onderzoek van het College van Toezicht Sociale Verzekeringen (CTSV). Volgens dit officiële adviesorgaan van de regering zou het ziekteverzuim vorig jaar gedaald zijn van 4,6 tot 4 procent. Volgens een on derzoeker van het NIA valt het verschil te verklaren doordat het CTSV zich heeft gebaseerd op de gegevens van duizend be drijven. Het onderzoek van het instituut is veel breder. Een van de problemen met de verzuimcijfers is dat bedrijven niet altijd meer aan de bedrijfs vereniging doorgeven dat een personeelslid ziek is. De eerste weken bestaat er immers toch geen recht op een uitkering. Hierdoor treedt er 'onderregi stratie' op. Het NIA schat die op vijftien tot twintig procent. Het onderzoeksinstituut zegt dat er weinig verschil blijkt te bestaan tussen grote bedrijven die al vrijwillig het loon doorbe taalden bij ziekteverzuim en be drijven waarvoor de nieuwe wet J. de Beer aangesteld als advi seur van de raad van bestuur. De interim-managers kwa men bij Nuts op het moment dat de zorgverzekeraar in op spraak raakte door mogelijke fraude met AWBZ-declaraties van kunst- en hulpmiddelen. Nuts zou een miljoen gulden ten onrechte niet hebben verre kend met de declaraties. Twee van de vier toenmalige direc teuren werkten het- onderzoek van de Ziekenfondsraad daar naar zo tegen, dat ze door de raad van commissarissen wer den geschorst. Volgende week bespreekt de commissie toezicht uitvoerings organisaties van de Zieken fondsraad de resultaten van het vervolgonderzoek bij Nuts. ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten een duidelijke verandering be tekende. Bij de eerste categorie daalde het verzuim met vijftien procent, bij de laatste met ne gentien procent. Volgens het NIA lijkt de publieke discussie over arbeidsomstandigheden en ziekteverzuim ook van invloed te zijn geweest op de daling. Het kabinet wil de ziektewet volgend jaar helemaal afschaf fen. Het risico komt dan volle dig voor rekening van de bedrij ven. Het NLA vreest dat het daardoor nog moeilijker wordt de juiste verzuimcijfers te bepa len. Het pleit voor het opzetten van speciale informatiesyste men om het ziekteverzuim te registreren. Het Noordbrabantse elektrici teitsbedrijf PNEM biedt Til- burgse huishoudens binnen kort de mogelijkheid aan om zich te abonneren op milieu vriendelijke, 'groene' elektrici teit. Het is een wereldprimeur op energiegebied. De klanten die voor 'groene' elektriciteit kiezen, betalen de kostprijs van elektriciteit die door windmolens is opgewekt. Die ligt vijftig procent boven de prijs van gewone stroom en kost een gezin gemiddeld 22 gulden per maand extra. De klant krijgt voor dat geld wel 'gewone' stroom, net als klan ten die niet voor de 'groene' elektriciteit betalen. De aanleg van een apart 'groen' leidin- gennet zou veel te duur zijn. De milieubewuste consu ment betaalt voor de toe komst. De PNEM garandeert dat ieder kilowattuur dat tegen het 'groene' tarief wordt gele verd, in mindering wordt ge bracht op de produktie van de aardgas- en kolengestookte centrales. Het YVereldnatuur- fonds controleert de naleving daarvan. Van de extra inkomsten, 9 cent per kilowatt-uur, worden windmolens gebouwd, twee kleine waterkrachtcentrales in de Maas en de Dommel en 'biomassa-centrales', waarin planteresten en afvalhout als milieuvriendelijke brandstof dienen. Het Brabantse initiatiefis ei genlijk een poging de consu ment over te halen de al ge plande wind- en watermolens van de PNEM te financieren. Het rijk stopt de subsidies voor duurzame energie namelijk per januari 1996 en de PNEM ziet er niets in haar 'Milieu-ac tieplan 2' te laten betalen door alle afnemers. Het plan voor ziet in een aandeel van groene energie van 2.8 procent in het jaar 2000. Nu de overheid niet meer betaalt, „willen we de markt zijn werk laten doen", aldus algemeen directeur W. Wiechers, ,,en de wind energie uit de charitatieve sfeer halen". Minister Melkert (sociale zaken) wil in iedere gemeente een werkfonds oprichten waarin de banenpools, het Jeugdwerkga rantieplan (JWG) en de loon kostensubsidie-regelingen zijn ondergebracht. De bundeling van de verschillende regelingen moet meer werklozen aan een baan helpen. „We kappen wat bomen opdat het bos weer zichtbaar wordt", aldus Melkert gisteren in de Tweede Kamer. Het werkfonds mag de diver se regelingen soepeler toepas sen. Meer werklozen komen daardoor in aanmerking voor gesubsidieerde banen en de doorstroming naar een normaal betaalde baan zal toenemen, verwacht Melkert. „We zullen het werkfonds niet precies toe schrijven wat wel en niet mag. Gemeenten moeten meer ruim te krijgen". De sociale werk plaatsen blijven buiten het werkfonds. De minister wil de doorstro ming van banenpoolers en JW- G'ers stimuleren door hen het recht te geven om naar een ba nenpool-plaats terug te keren als het in een 'gewone' baan niet lukt. Omdat dat nu wette lijk verboden is, belanden deze mensen in de bijstand of de WW. Velen riskeren dat liever niet en blijven op hun gesubsidieer de werkplek, omdat dit meer zekerheid biedt dan een (veelal tijdelijk) arbeidscontract. Bij het JWG speelt hetzelfde probleem. Melkert overweegt nu JWG'ers en banenpoolers die binnen een jaar hun reguliere baan ver liezen, het recht op terugkeer in de regeling te geven. .campings dalfsen Oud-premier Lubbers en zijn vrouw Ria hebben een landhuis in de gemeente Dalfsen, vlakbij Zwolle, gekocht. Bij 'De Hoonhorst' liggen ook een koetshuis en een tennisbaan. Bewoners van het Dalfser kerkdorp, dat overwegend katholiek en CDA-gezind is, reageerden nuchter op de komst van de oud-premier: „We gaan hem niet aangapen. We zeggen goeiedag en laten hem met rust." En: „Als hij mee wil doen met ons knob belclubje, dan mag dat." Lubbers woont nu nog in Rotterdam. foto cpd frank uijlenbroek De Camping Card Akkoord tussen branche en staatssecretaris Terpsta Extreem gewelddadige films mogen in de toekomst alleen nog aan mensen boven de zestien jaar worden verhuurd. Videotheek houders die die regel aan hun laars lappen, worden beboet door hun branche-organi saties of zelfs uitgesloten van de levering van films. Staatssecretaris Terpstra (welzijn) heeft hier gisteren afspraken over gemaakt met zowel de reguliere importbedrijven als met enkele 'vrije' importeurs. De laatste zijn verantwoordelijk voor de import van de ex treem gewelddadige reeks Faces of Death, waarin zowel gespeelde als echte siutaties met dodelijke afloop elkaar afwisselen. Terpstra en haar gesprekspartners zullen nog verder praten over een volledig verbod van films „die echt alle perken te buiten gaan en zelfs ongeschikt zijn voor vertoning aan mensen boven de tachtig". Een centra le rol daarbij is toebedacht aan een Raad van Toezicht, waarin zowel de video-im porteurs en -verhuurders als de ministeries van WVS en justitie zitting hebben. Overigens wil het kabinet de mogelijk heid om wettelijk in te grijpen tegen de ver spreiding van deze films nog steeds niet he lemaal uitsluiten. Het ministerie van justitie onderzoekt de mogelijkheden daartoe. Me de onder druk daarvan besloot de video branche tot aanscherping van de eigen ge dragscodes. International. Uw 'paspoort' voorop de camping, met vele kortingsmogelijkheden. Onmisbare kaarten en atlassen. Altijd de juiste weg naar de camping. De bekende Igloo koelbox. I Houdt uw drankjes en I eten urenlang koel. A - ANWB De ANWB Campinggidsen. Uitgebreide informatie over 8500 campings in binnen- en buitenland. DEN HAAG. GPD Het bedrijfsleven krijgt meer te vertellen over het onderzoek dat technologie-instituten als TNO en ECN met overheidsgeld uit voeren. De ministers Wijers (economische zaken) en Ritzen (onderwijs) schrijven in hun binnenkort verschijnende nota 'Kennis in Beweging' dat de on derzoeksinstituten meer voor de markt moeten gaan werken. Ook op het onderzoek dat uni versiteiten doen, zouden de be drijven meer invloed moeten krijgen. Wijers en Ritzen willen meer technologisch onderzoek ten bate van het bedrijfsleven, omdat Nederland in vergelij king met andere industrielan den een steeds grotere achter stand oploopt op het gebied van onderzoek naar en ontwikkeling van nieuwe produkten. Dat is schadelijk voor de concurren tiepositie, omdat het voor be drijven van levensbelang is steeds met nieuwe en betere produkten te komen. DEN HAAG GPD Deze KlusCard van Gamma is goud waard. Daarmee krijgt u bij ons 10% korting als 00,- of meer in één keer besteedt*. De KlusCard is voor f10,- verkrijgbaar bij Gamma is geldig van 12 juni t/m 2 september. Dus heeft u een klus: de tuin, de keuken, de ir, de gang, de trap, de etcetera, dan gauw naar Gamma. KlusCard. 10% korting bij Gamma bij besteding van f100,- of meer. Ondanks haar royement van af gelopen zaterdag blijft fractie voorzitter Jet» Nijpels, en met haar de leden Aiking en Boog aard, voor Tweede-Kamervoor zitter Deetman 'het AOV'. Deet man ging vandaag niet in op een verzoek van de geschorste kamerleden Verkerk en Van Wingerden om henzelf tot 'eni ge echte' AOV uit te roepen. Zij werden afgelopen zaterdag ge rehabiliteerd door ongeveer Pleidooi professor Hooimeijer: UTRECHT THEO HAERKENS driehonderd AOV-leden die door Martin Batenburg bijeen waren geroepen. Ook in de Eerste Kamer heeft het ouderenverbond een pro bleem. Vandaag werden zowel Batenburg als 'nijpeliaan' Hen driks geïnstalleerd. Beide heren praten niet met elkaar, maar Hendriks wilde vandaag probe-' ren met Batenburg tot een taak verdeling te komen. Daarbij' moet ook duidelijk worden wie AOV-fractievoorzitter in de Se naat wordt. Gemeenten in het buitengebied en groeikernen moeten appartementen gaan bouwen. De grote steden moeten daarentegen juist eengezinswo ningen bouwen. Ook moeten gemeenten zich bij het verdelen van woonruimte niet langer uitslui tend richten op de eigen bevolking. Iedereen moet kunnen wonen waar hij wil. Prof. dr. P. Hooimeijer, hoogleraar demografie aan de Rijksuniversiteit Utrecht, verwacht dat zo het aanbod aan huizen meer in overeenstem ming komt met de behoefte. Bovendien hoeven mensen hun woonplaats dan niet meer te verla ten als ze toe zijn aan een ander type huis. Hooi meijer licht zijn visie overmorgen toe op een con gres in Utrecht. In de afgelopen twintig jaar hebben jonge men sen de stad noodgedwongen ingeruild voor de randgemeente of de groeikern. De eengezinswo ning die zij wilden en het huis met de tuin, zijn in de grote steden eenvoudig niet te vinden. Omge keerd zijn oudere mensen straks gedwongen weer naar de stad terug te keren omdat er in randge meenten en groeikernen geen fiats zijn waar ze een comfortabel appartement kunnen vinden. Het enig alternatief is in het te grote huis blijven zitten. De tegenstellingen tussen de stad en het bui tengebied hebben mensen met hogere inkomens uit de steden verdreven. Niet alleen de rijken, ook de middengroepen zoeken elders hun heil. In de steden zijn vrijwel geen eengezinshuizen, zodat jonge gezinnen gedwongen de stad verlaten. „Dat geldt vooral voor de grote steden in de Rand stad", tekent Hooimeijer aan. „In Eindhoven ligt dat genuanceerder". Ook wie een huis wil kopen en voor tweever dieners en de goed verdienende dertiger is dat vaak aantrekkelijk is in de grote steden aan het verkeerde adres. In Amsterdam bijvoorbeeld, be staat maar tien procent het woningbestand uit koophuizen. Niet meer dan de helft daarvan be hoort tot de duurdere sector. Deze patronen dreigen razendsnel te verande ren. De dertigers die twintig jaar geleden de ste den verlieten, zijn inmiddels vijftig. De nieuw bouwwijken aan de rand van de steden en de groeikernen vergrijzen in hoog tempo, maar met de gevolgen die dat heeft voor de woningbehoefte is geen rekening gehouden. In de nabije toekomst willen zij naar een klei ner huis, of een comfortabel appartement met een lift, voorspelt de demograaf. Hooimeijer vindt het zuur dat mensen op leeftijd zich gedwongen zien om uit hun sociale omgeving te vertrekken. De oorzaak van veel verhuisstromen is de one venwichtigheid op de woningmarkt. Een ander element is de beperkte blik waarmee gemeenten de volkshuisvesting bezien. Geamuseerd vertelt Hooimeijer over gemeenten rondom de grote ste den die graag willen groeien. Na verloop van tijd echter, moet het ineens afgelopen zijn. „De op haalbrug gaat omhoog, want de groeikern wil lan delijk blijven en nieuwe stedelingen zijn niet meer welkom". De hoogleraar meent dat een wat ruimhartiger opstelling geen kwaad kan. „AJs de woningvoorraad wat gevarieerder is, kunnen mensen gaan wonen waar ze willen, zonder dal de eigen inwoners worden voorgetrokken".

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3