Israëli's op Golan denken niet aan vertrekken Feiten &Meningen Personeel Philips Terneuzen voelt zich bedrogen Premier Kok geeft meerwaarde aan bedrijfsbezoek Vietnam r DINSDAG 13 JUN11995 Een werknemer van Philips in Ter- neuzen ziet het niet meer zitten bij haar bedrijf. foto anp Eén van de koffieschenkers van gemeen schapscentrum 't Meulengat in Sluiskil heeft het gistermorgen snel gezien. Honder den Philipswerknemers schrijven zich in als staker. „Dat ziet er slecht uit voor PSV vol gend seizoen. Die staking kost wel een paar miljoen per dag, dus kunnen ze weer een paar spelers minder kopen." Eventuele consequenties voor de selectie van de Eindhovense voetbalploeg zullen de vastberaden werkvveigeraars worst wezen. Zij staken voor de toekomst van 'hun fa briek', voor de toekomst van de 'Terneuzense spaarlamp'. Philips' marktlei derschap voor de energiezuinige lampen is voor een belangrijk deel aan Zeeuws- Vlaams onderzoek en produktontwikkeling te danken. Die kennis kan èn mag niet zomaar wor den geëxporteerd naar Roosendaal en het overplaatsen van produktielijnen naar Po len, China en India is helemaal uit den bo ze, vinden de stakers. De deskundigen in Eindhoven kunnen wel hard roepen dat 'uit concurrentie-overwegingen' niet aan de vlucht naar lage-lonenlanden is te ontko men. Maar Philips Lighting Terneuzen draait nog steeds met heel behoorlijke winstcijfers. Bij Philips in Terneuzen moeten 340 van de 630 arbeidsplaatsen verdwijnen om zo 'de concurrentie het hoofd te kunnen bie den' meent de directie. De bönden houden vast aan hun eis dat het door Philips gepre senteerde afslankingsplan van tafel moet. „We hebben tot nu toe alleen maar te horen gekregen dat wij kunnen onderhandelen over een sociaal plan. De verdwijning van meer dan de helft van de banen stond ech ter vast. Dat geeft ons de indruk dat Philips op termijn de Terneuzense vestiging wil op heffen", zegt FNV-districtsbestuurster Y. Hendriks, j. Reemers, woordvoerder van Philips, noemt die vrees 'onzin'. „Als dat onze bedoeling was geweest, hadden we de fabriek wel in één keer gesloten." FNV-hoofdbestuurslid Ties Hagen - dé bondsonderhandelaar voor Philips - was nauw betrokken bij de onderhandelingen ten tijde van operatie-Centurion. „Toen hebben wij, sorry voor de plastische uit drukking, ons uiterst coöperatief opgesteld om Philips uit de stront te halen. Dan is het natuurlijk uiterst ongepast om ons op deze manier te belonen." Voor de meeste werknemers van de Ter neuzense lampenfabriek staat het als een paal boven water. Als ze de directie nu niet laat weten dat ze een halvering van het be drijf niet pikken, is Philips Lighting voor de eeuwwisseling uit Zeeuws-Vlaanderen ver- dvtenen. En dus zijn ook Zeeuws-Vlamin gen en Vlamingen, die nogal eens voor goedmoedig en onderdanig doorgaan, fe- reid tot harde actie. In de voorgaande drie decennia is een en kele keer een werkonderbreking gehouden. Een heuse staking is toch een hele stap ver der. Nu het dan echt menens begint te wor den, moet de zaak ook in Terneuzen maar eens plat. Om de bazen te laten weten dat het zo echt niet kan. En niet alleen de hoge lampenheren, maar ook de rest van Neder land dient te weten dat Terneuzen als één man achter zijn lampenfabriek staat. Aan lantaarnpalen bevestigde borden roepen passanten op om hun 'medenleven' te betuigen door drie keer te toeteren voor de hoofdpoort van Philips Lighting. De soli dariteit van buiten valt in het begin een beetje tegen, maar in het begin van de mid dag schallen de autohoorns al veel vaker. Belangrijker is dat de solidariteit tussen de werknemers onderling enorm groot is. Naast enkele kantoren van het kaderperso neel hoeft het licht in de fabriek 's morgens alleen aan voor vier werkneemsters die aan de mechanische lijn staan. Ruim driehon derd medewerkers die voor de middag moesten beginnen, hadden zich om half elf al als stakingsdeelnemer in laten schrijven. Net nadat van de middagploeg nog eens drie medewerkers van de mechanische lijn besluiten om de hoon van hun collega's te trotseren, komen de vier dames van de och tendploeg naar buiten. Ze laten de spreekkoren en (lichte) ver wensingen van de stakers gelaten over zich heen komen. Ze hebben 'behoorlijk ge werkt' en gaan het vandaag 'opnieuw pro beren'. Ze doen niet mee aan de staking. „Ik sta niet achter Philips, maar ik ben het ook niet met de vakbonden eens. Als ik dan voor de keus wordt gesteld, kies ik toch voor degene die mij werk geeft", legt één van de werkwilligen, bijgevallen door de andere drie, uit. Degenen die bij de hoofdpoort de wacht houden, laten duidelijk horen dat ze de houding van de vier 'stakingsbrekers' ten zeerste afkeuren. Maar ze worden niet met geweld bedreigd en overdreven grofheden blijven hen bespaard. Precies zoals de vak bondsbestuurders hebben opgedragen. CNV'er J. Jongejan: „Zo'n staking is geen grapje. Zorgvuldigheid en discipline zijn zeer belangrijk. Zelfs vestigingsmanager Van der Ster sprak er vanmiddag zijn waar dering over uit dat het pleintje voor de poort weer zo keurig was opgeruimd." Syriërs leefden hier 25 jaar; de joden woonden hier duizend jaar Ondanks jaren van plannenmakerij is de toegangsbrug over de rivier de Jordaan naar de Golan-hoogvlakte slechts voor één auto tegelijkertijd be rijdbaar. Een aangepaste snelheid moet voorkomen dat de losse balken in het wegdek omhoog springen. De Dochters van Jacob-brug heeft nooit een opknapbeurt gekregen. Andere prioriteiten om de joodse bewoners op de Golan te installeren, gingen voor. Nu teruggave van het gebied aan Syrië steeds waarschijnlijker wordt, zal Jeruzalem zeker geen cent meer uitgeven aan de Israëlische toegangspoort naar de 13.000 joodse bewoners van het omstreden basaltplateau. De route door het doorgaans ruige heuvelland, met in de groene valleien appelgaarden en wijnranken, voert langs di verse Israëlische legerkampen en ruïnes uit de tijd van de Syri sche bewoning, 28 jaar geleden. De Israëli's zien geen enkele re den deze herinneringen aan de Syriërs die zij in 1967 uit het ge bied verdreven, op te ruimen. „Ten eerste kost dat geld en ten tweede hebben we respect voor godsdienst. Er staan immers ook nog moskeeën. Eén van de dingen die we nooit zullen doen, is ontkennen dat hier Sy riërs hebben gewoond", aldus de 35-jarige Chaim Saperia die zojuist vanuit Tel Aviv op het vliegveld Roch Pina in het noor den van Galilea is aangekomen. Samen met hem, zijn vrouw Yael en hun vier maanden oude zoontje Erez rijd ik naar de ne derzetting Alonei Habashan in het oosten van de Golan, dicht bij de Syrische grens. Maar niet voordat Chaim een deel van zijn bagage, een revolver, heeft opgehaald. „Ik neem mijn wa pen altijd mee als ik naar Tel Aviv ga. Hier draag ik het niet bij me omdat ik me hier veilig voel". OPTIMISME Chaim leeft sinds zeven jaar op de Golan en steekt een groot deel van zijn tijd in het werk voor het Golan-bewonerscomi- té. Met een dagelijkse nachtrust van vijf uur probeert hij die ac tiviteiten te combineren met zijn werk als manager van de tien wijngaarden op de Golan en zijn taken als inwoner van één van de 33 nederzettingen. Hét melken van de 240 koeien dat bij toerbeurt wordt gedaan, vergt zeker drie uur. Ondanks de onderhandelingen over teruggave van zijn woon gebied aan Syrië geeft Chaim blijk van optimisme. Met een hoofdbeweging naar zijn zoon tje merkt hij schertsend op dat de kolonisten 'ondanks alles nog steeds aan uitbreiding den ken'. Wegens cle gezinsuitbrei ding Iaat hij een nieuw huis bouwen. Aan de toegangspoort tot Alonei Habashan hangen spandoeken met de teksten 'de Golan is mijn huis' en 'we gaan niet weg'. Even verderop klinken de tonen van de vogeltjesdans. De 28 ge zinnen vieren het veertienjarig bestaan van hun gemeenschap. De bewoners treffen elkaar een dag later opnieuw als ze in een lange stoet voertuigen op weg gaan naar een door zeker drie duizend kolonisten bijgewoon de protestmanifestatie in Elrom, één van de nederzettingen die de Israëlische premier Rabin noemde toen hij óver ontrui ming van joodse plaatsen sprak. Ook Alonei Habashan komt in het rijtje van Rabin voor. TERUGGAVE Shoshi Duvdevani, die'al tien jaar in Alonei Habashan woont! wil het woord teruggave niet in de mond nemen. Volgens haar gaat het niet om teruggave van de Golan maar om een schen king. „De Syriërs leefden hier maar 25 jaar. Daarvoor be woonden de joden dit gebied gedurende duizend jaar. Ook het zeer actieve bewoners comité op de Golan verwijst naar de restanten van vroegere joodse bewoning. De val van Gamla, het heuveldorp dat tweeduizend jaar geleden op dramatische wijze in handen viel vap de Romeinen, is hen nog steeds een doorn in het oog. „Gamla mag niet weer in handen van de vijand vallen", zo luidt het credo. Het bewonerscomité trekt met een breedbandfilm door Israël. De voorstelling benadrukt de veiligheidsgaranties en de wa tertoevoer. Israël betrekt 30 pro cent van zijn water van de Go lan-hoogvlakte. Het Hoogge rechtshof verbood, na een be roep van 'Vrede Nu', het bewo nerscomité gemeenschapsgeld te gebruiken voor de kostbare expositie. De campagne moest nu uit giften worden betaald. Chaim toont me een aantal ver worvenheden op de Golan. Al lereerst is dat zijn eigen sector, de wijnindustrie, die jaarlijks 2,5 miljoen flessen produceert. Af gelopen jaar is een nieuw be zoekerscentrum gebouwd. Een groot deel van de export is be stemd voor de joodse gemeen schap in de VS, maar de koosje re wijn vindt inmiddels ook af trek bij de Amerikaan die van gezond leven houdt. In wat de modernste stal van het Midden-Oosten wordt ge noemd staat een deel van de ruim vijfhonderd koeien op een roterende schijf om te worden gemolken. Tegen het eind van het jaar zal de melkveehouderij die door drie nederzettingen wordt beheerd, achthonderd koeien tellen. In Katzrin, de vijfduizend inwo ners tellende 'hoofdstad' van de Golan-hoogvlakte, is van een stop op de bouwactiviteit geen sprake. In tegendeel, zo lijkt het wel. Bouwvakkers leggen de laatste hand aan een nieuw ge meenschapshuis en de zeven honderd nieuwe woningen die de afgelopen jaren zijn opgele verd, zijn vrijwel overal ver kocht. De keurig aangelegde perken en tuinen wekken de in druk alsof niets een rustig be staan kan verstoren. EIGEN HUIS In een 'oude'wijk van Katzrin heeft de 35-jarige Yael Saperia een advocatenpraktijk. Ze is ju ridisch adviseur van een dru- zisch dorp op de Golan. De ver houdingen tussen de Joden en de 17.000 druzische inwoners op de Golan zijn goed. Yael laat een kaartje zien waarop de dru zische burgemeester haar felici teert met de 47ste onafhanke lijkheidsdag van Israël en de hoop uitspreekt de vruchtbare samenwerking nog lang voort te zetten. De Druzen die voorstan der zijn van aansluiting bij Sy rië, hebben hun houding de af gelopen weken niet gewijzigd. „Alleen de druus die ons nieu we huis bouwt, maakte vandaag een grapje en zei dat hij voor zichzelf bezig is en er straks zelf ALONEI HABASHAN DORA ROVERS WIM STEVENHAGEN Flet bezoek van premier Kok aan Vietnam heeft het Neder landse bedrijfsleven gisteren geen windeieren gelegd. Menig N ederlandse onderneming sleepte op de eerste dag van het bezoek van Kok aan Vietnam al orders binnen. Baggergigant IHC levert voor circa zeventien miljoen gulden twee baggerschepen, aanne mingsconcern Vermeer uit Hoofddorp legt voor zestien miljoen gulden in de Mekong- delta een drinkwatersysteem aan en Fokker heeft bijna zeker met twee straalvliegtuigen een voorproefje op de verkoop van totaal vijftien verkeerstoestellen. Werkgeversvoorzitter Rinnooy Kan van het VNO zei gisteren in Hanoi dat de trip van een zware delegatie van het Nederlandse bedrijfsleven door de aanwezig heid van premier Kok 'een ge weldige meerwaarde' heeft ge kregen. ABN AMRO Bank heeft bijvoorbeeld een exportfinan cieringsregeling getekend met één van de vier Vietnamese staatsbanken. Delegatieleider Rinnooy Kan kenmerkt Vietnam als een 'arm maar buitengewoon ambitieus land, waarvan de ambitie niet valt te verwezenlijken zonder buitenlandse Financiële betrok kenheid'. De voorzitter van VNO-NCW spreekt na één dag al van een geslaagd bezoek, ter wijl vandaag nog ontmoetingen op het programma staan met een reeks van Vietnamese mi nisters. De Nederlandse topmanagers in de zogeheten Parallelle Eco nomische Missie die Kok verge zeld, boekten gisteren vooral succes met opties voor orders op de terreinen landbouw, voedselprogramma's, infra structuur, transport, communi catie, constructiewerken (zoals de baggersector en bedijking), alsmede milieu (waaronder her bebossingsprogramma's). Rinj nooy Kan is er stellig van over tuigd dat er op dat gebied voor Nederland goede kansen liggen. Kok had een 'langdurig en echt vruchtbaar' gesprek met zijn Vietnamese ambtgenoot Vo Van Kiet. Op weg van een plan- naar een markteconomie is Vietnam volgens Kok bezig met indruk wekkende groeicijfers. Maar het land heeft buitenlandse finan ciële steun broodnodig. Neder land slaat wat betreft investerin gen geen slecht figuur als derde op de Europese ranglijst na Frankrijk en Zwitserland. In 1994 bedroeg het handelsver keer om en nabij de zestig mil joen gulden. Kok sneed in zijn onderhoud met Vo Van Kiet en minister van buitenlandse zaken Nguyen Manh Cam ook de mensen rechtensituatie in Vietnam aan. Bij laatstgenoemde kreeg hij naar zijn zeggen een willig oor 'in een niet gespannen sfeer'. Hij noemde Amnesty Interna tional en het Internationale Ro de Kruis, waarvan vooral de eer ste organisatie perspectief in Vietnam lijkt te hebben. Kok is blij dat er voortgang wordt geboekt in de oplossing van het probleem rond de Viet namese asielzoekers in Neder land en hun terugkeer naar hun vaderland. Het gesprek ging niet specifiek over de 300 vluch telingen die langer dan drie jaar in Nederland verblijven en bin nenkwamen via Tsjechië, om dat zij nog 'onder justitie' zijn na de principe-uitspraak vorige week door de Nederlandse rechter dat één van hen in ons land een verblijfsvergunning verdient. gewoon met elkaar praten. De Druzen op de Golan wachten op de hereniging met hun familie in Syrië. Straks kunnen archieffoto TiemiLENjAP-ên jacht op pgjey ourpeycre W U PMMEE JOIST PE mMfAl Tc IT minzcECTEHFEFr 11 f=BJ ftoJEED AW6F- e^)Ef eyEJCoZEKi --t=T UITVIMPÊfc WAT HEEFT V VI [AATVE- (JAPEN TDAl (jitÊjeVOHPEN TERNEUZEN GPD

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2