Beslag op bouwgrond Zoeterwoude kort ruim ton op welzijn Alphense onderwij s-pionier zwaait af Bewoners Zeeheldenbuurt krijgen deel huur terug Rijn Veenstreek CDA'ers de boer op MMO heeft handbalveld DINSDAG 13 JUNI 1995 chef henny van egmond, 071-356414, plv -chef hans koenekoop. 071-356429 Geld en apparatuur gestolen koudekerk aan den run Uit een huis aan de Marijkestraat in Kou dekerk aan den Rijn gisternacht geld en geluidsapparatuur ge stolen. De inbrekers kwamen het huis binnen via de voordeur. De deur zat niet op het nachtslot. Inbrekers betrapt in Hoogmade hqogmadeDe politie heeft vannacht in Hoogmade twee inbre kers aangehouden. Een bewoner van de Willem II-laan hoorde rond half drie vreemde geluiden en ging poolshoogte nemen. Beneden merkte hij dat twee mannen probeerde in te breken. Nadat zij waren ontdekt, verdween het tweetal ijlings in het duister. De gewaarschuwde politie wist met behulp van een speurhond de twee op te sporen. Zij zaten verstopt in een kip penhok achter een woning aan de Europasingel. De verdachten zijn een 29-jarige Rotterdammer en een 32-jarige man, zonder vaste woon- of verblijfplaats. Dieven op pad in Zwammerdam zwammerpam Inbrekers hebben gisternacht geprobeerd in te breken in vier woningen aan de C. Sluyterstraat in Zwammer dam. Slechts in een geval hadden de dieven succes. Zij namen 250 gulden mee uit het huis. Bij de drie andere woningen mis lukte de poging om in te breken. Diefstal bij bedrijf ter aar Bij een bedrijf aan het Wilgenpad in Ter Aar is gister nacht de kassa opengebroken. De daders namen een onbekend geldbedrag mee. Een getuige heeft twee mannen zien weglopen in de richting van de Aardamseweg, maar kon de politie geen signalement geven. De Vereniging Eigen Huis heeft gisteren namens de 21 kopers van een woning op het voorplein van Archeon be islag laten leggen op de grond. Op deze manier wil de ver- ljeniging voorkomen dat projectontwikkelaar Proper-Stok ide grond teruglevert aan de gemeente Alphen en de ge nt, (dupeerde kopers het nakijken geeft. n^f alphen aan den run jan winde ll"fjEigen Huis heeft een kort ge lding aangespannen tegen Pro sper-Stok om de levering van 21 PzTwoningen af te dwingen. De ge- -e meente blokkeerde de verkoop 'nlop het laatste moment omdat .de makelaar deze huizen ver- 0V1!kocht heeft aan mensen van '^""buiten de Alphense regio. De 'gemeente had in het grondcon- I .6eJ vjtract laten vastleggen dat de ?k%uizen moesten worden ver- lCUfkocht aan streekgenoten. De 21 mensen die vorige maand te -—goeder trouw een koop/aanne mingsovereenkomst sloten ei- z^sen nu van de projectontwikke- Mlaar dat hij de woningen ge woon levert. Maar als Proper-Stok - die de vafêemeente heeft laten weten al- ales in het werk te stellen om de irdjovereenkomsten te ontbinden - Ngeen eigenaar meer zou zijn van de grond kunnen de huizen so wieso niet worden geleverd. De ispirant-kopers kunnen in dat geval alleen nog maar een scha devergoeding eisen. Toen ma kelaar Van 't Hof vorige week de kopers peilde over ontbinding van de overeenkomsten bleek dat maar weinigen op een scha devergoeding zitten te wachten. De mensen willen gewoon het huis hebben. Volgens F. van Loon van de Vereniging Eigen Huis is het be slag op de gronden een stok achter de deur. „Met dit beslag is veiliggesteld dat de mensen die nakoming van de koopover eenkomst eisen, de grond straks ook gewoon kunnen krijgen. Als Proper-Stok de grond weer zou terugleveren aan de gemeente dan vissen zij achter het net", aldus Van Loon. Algemeen-directeur P. van der Gugten van Proper-Stok was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. Het gemeen tebestuur wilde nog niet reage ren. Op het Stadskantoor was nog niemand op de hoogte van het beslag. ter aar Het CDA heeft oog voor de problemen in de land- en tuinbouw. Dat is de boodschap die uit moest gaan van het bezoek dat een grote groep CDA'ers onder leiding van fractievoorzitter E. Heerma (helemaal links) gisteren bracht aan diverse tuinbouwbedrijven in Aalsmeer en Ter Aar. Rond de twintig Tweede-Kamerleden, Europarlementariërs en fractiemedewerkers hoorden van de Teraarse plantenkweker J. Koeleman dat de Nederlandse tuinbouwers steeds meer concurrentie ondervinden van hun collega's in Zuid-Europa. De Teraarder heeft zijn kwekerij onlangs volledig aangepast aan de wettelijke eisen. Maar voor zijn gehoor van christen-democraten vroeg hij zich af of hij over vijf jaar nog wel zelfstandig ondernemer zal zijn. FDTC RFM r>F RRIIYM De Hoogmadese handbalvere niging MMO (Met Moeite Op gericht) heeft gisterochtend het gloednieuwe handbalveld in ge bruik genomen. Om het veld te betalen was een ludieke 'Schijt je rijk'-actie nodig, waarbij MMO vierkante meters van het veld aan de Pa rallelweg verkocht. Daarna werd een koe op het veld losgelaten, die deed ergens haar behoefte en maakte de eigenaar van de vierkante meter waar de vlaai neerkwam 500 gulden rijker. De actie leverde MMO 7500 gulden op. De nieuwe toplaag van het veld kostte in totaal 65.000 gulden. dag'VRIJE TIJD ALPHEN AAN DEN RIJN pla laaj Muziek. De streekmuziekschool viert dit jaar haar 25-jarig bestaan. pd|0p vrijdag 16 juni om 20 uur treden daarom het Regionaal Jeugdor kest Gemengd Koor, het Peijs-ensemble en het Ensemble 'Loca ties' op. Op zondag 18 juni om 14.30 uur verzorgen negen ensem bles een tweede concert in de Bron aan de Troubadourweg. zoeterwoude liesbeth buitink De Zoeterwoudse collegepartij en CDA en PZ denken 125.000 gulden te kunnen bezuinigen op de subsidies aan de voetbal verenigingen, de muziekscho len en zwembad Haasbroek. Door ook te bezuinigen op an dere gemeentelijke uitgaven, denken de twee partijen jaar lijks 860.000 gulden te kunnen besparen. De onroerend goed- belasting (ogb) stijgt waar schijnlijk met zo'n 25 procent. Zoeterwoude krijgt vanaf de eeuwwisseling jaarlijks 2,5 mil joen gulden minder van het Rijk. Het Rijk eist dat de ge meente het tarief voor de ogb verhoogt naar het landelijk ge middelde van 9,38 gulden voor elke 3000 gulden die een huis waard is. Het tarief in Zoeter woude bedraagt nu nog 6,88 gulden. „Die ogb-verhoging is door het Rijk opgelegd, dus het tarief zal zeker oplopen naar dat landelijke gemiddelde en fors stijgen", verwacht PZ-fractie- voorzitter R. de Lange. Door op de gemeentelijke uit gaven zoveel mogelijk te bezui nigen, hopen de collegepartijen het ogb-tarief zo laag mogelijk te houden. „Een aantal instel lingen en verenigingen ont vangt een gemeentelijke bijdra ge, die per gebruiker onevenre dig hoog is", verklaarde CDA'er P. van Son de keuze om in de subsidies voor het zwembad, de voetbalverenigingen en de mu ziekscholen te snijden. De voetballers en de muzi kanten zijn goed voor respectie velijk 300 en 700 gulden ge meentelijke subsidie per lid. Volgens de twee partijen moet dat minder kunnen. „We den ken zo'n 45.000 gulden te kun nen bezuinigen op de voetbal verenigingen, onder meer door een substantiële huurverhoging. De verenigingen kunnen daar naast de contributie verhogen met zo'n 30 gulden per jaar. De rest, ongeveer 13.000 gulden, kunnen de verenigingen vinden in zelfwerkzaamheid", bereken de De Lange het plaatje voor Meerburg en SJZ. Ook bij de muziekverenigin gen denkt PZ ongeveer 35.000 gulden te kunnen halen. „Bij voorbeeld door het algemeen muzikaal vormend onderwijs onder te brengen bij de basis scholen." De Lange verwees daarnaast naar een privatisering van zwembad Haasbroek, waar door nog eens 45.000 gulden zou moeten worden bezuinigd. De collegepartijen denken verder 285.000 gulden te kun nen besparen op uitgaven aan het milieu en de gemeentereini ging. Bezuinigingen op het on derhoud van wegen en groen moeten daarnaast nog eens goed zijn voor 145.000 gulden. Verzelfstandiging van het open baar onderwijs moet 100.000 gulden opbrengen. „Als je erin slaagt een stichting te maken van het openbaar onderwijs, kunnen we de extra kosten voor de overschrijdingsregeling losla ten", verwees De Lange naar de regeling dat de gemeentelijke uitgaven voor openbaar en bij zonder onderwijs gelijk moeten zijn. Het college onderzoekt of de ideeën van PZ en CDA kunnen worden uitgevoerd. Burgemees ter en wethouders komen dan naar verwachting in september met een uitgewerkt bezuini gingsvoorstel. Henk Tukker na dertig jaar weg als directeur Alphens Studiecentrum alphen aan den run kees van kuilenburg >ar In 1966 is Henk Tukker in zijn °P eentje begonnen met het geven dn) van cursussen algemene ont- u wikkeling en Nederlands aan 'ouderen. Nu bijna dertig jaar la- de ter bij zijn afscheid als directeur van het Alphens Studiecentrum zijn er veertien man in vaste 0 1' dienst en nog eens vijftig actief als part-timer. Samen verzorgen zij veertien opleidingen en zo'n veertig verschillende cursussen aan zo'n duizend studenten. Woensdag 15 juni is het afge- 'de lopen voor de 61-jarige Alphe naar. Hij stapt op als directeur van het centrum en wordt op- mf jevolgd door mevrouw drs. A. ^et Hendriks. „Een niet zo gemak- 'e kelijke stap", zegt Tukker. „la s' renlang heb ik samen met m'n ier vrouw het bedrijf gerund. Maar ik weet dat het in goede handen dc komt. Bovendien blijf ik nog eb1 een dag in de week als adviseur in aan het centrum verbonden." zer Het studiecentrum, dat sinds zel vorig jaar september deel uit- P* maakt van het landelijk oplei- wil dingsinstituut Praehep, verzorgt iml dagopleidingen op MBO- en 1 w HBO -niveau op velerlei gebied, d" Daarnaast scholing, bijscholing ortlen omscholing in de avondu- in. De in Utrecht geboren Tukker testants-christelijke school te worden. Na Gouwsluis volgde de school in het toen nog lang niet volgebouwde Ridderveld. „Pionieren noem ik dat altijd. Een prachtige periode", zo om schrijft de Alphenaar. Na Al phen volgde van 1978 tot 1984 een periode aan de tuin bouwschool in Boskoop. Echter al ver voor die tijd, in 1966, kwam de vraag naar cur sussen voor ouderen op gang. „Om hun kinderen bij te staan, maar ook omdat de vakanties naar het buitenland in trek wa ren. Er was veel vraag naar Frans, Duits en Engels. Daar heb ik op ingespeeld. Voor mij kwam dat als geroepen. Op school verdween geleidelijk aan het plezier. Naar mijn idee kwam de kwaliteit van het on derwijs pas op de tweede plaats. Vooral door de invloed van bui tenaf. Zoals de participatie van de ouders. Overal hadden zij in vloed op. Tot aan het benoe men van leerkrachten toe. Dat vond ik geen goede ontwikke ling. Onderwijs moet je aan vak mensen overlaten", zegt Tuk ker. Geleidelijk aan verlegde de Alphenaar dan ook zijn aan dacht naar het avondonderwijs. „Dat was wel eens hard werken, want het moest niet ten koste gaan van mijn baan. Huurde lo- TRAININGSVELD- Het trainingsveld van de Leimuidense voetbal vereniging Kickers krijgt een opknapbeurt. De gemeente stelt hier voor 70.000 gulden beschikbaar. De Kickers hebben vier velden, waarvan het trainingsveld het meest lijkt op een modderkoek met wat sprieten gras. Een van de wedstrijdvelden heeft een nieuwe drainage nodig, maar volgens het gemeentebestuur kan dat tot tot volgend jaar wachten. Aan het trainingsveld moet echter onmiddel lijk wat gebeuren. Bij regen staat de blubber op het veld tot de en kels van de spelers. De gemeenteraad beslist donderdag over de bijdrage aan de renovatiekosten. VVD zet zich buitenspel zoeterwoude liesbeth buitink De WD-fractie in Zoeter woude heeft gisteravond ge weigerd mee te praten over bezuinigingsvoorstellen voor de kerntakendiscussie. In de raadscommissie middelen konden de politieke partijen voorstellen doen over terrei nen waarop Zoeterwoude in de toekomst zou kunnen be zuinigen, want de gemeente krijgt vanaf de eeuwwisseling 2,5 miljoen gulden minder van het Rijk. Omdat de colle gepartijen CDA en PZ samen een bezuinigingsvoorstel op tafel legden, zag VVD-fractie- voorzitter H. van der Kooi af van een liberale inbreng in de discussie. „De twee collegepartijen hebben de bezuinigingen onderling al afgestemd. Die discussie had hier moeten gebeuren en dat heeft u ons ontnomen", verweet Van der Kooi de andere partijen ver hit. De WD'er beweerde wel een eigen voorstel voor be zuinigingen te hebben, maar weigerde die in te brengen. „Die krijgt u niet", meldde hij kortweg. „De politieke paaltjes zijn al geslagen, ken nelijk is hier van een open bare. discussie geen sprake. Er valt geen speld meer tus sen te krijgen." Van der Kooi meldde wei nig geloof te hebben in de in breng die de kleine opposi tiepartij heeft in de gemeen teraad. „We hehben de afge lopen drie jaar bezuinigings voorstellen gedaan bij de be grotingsbehandelingen en die zijn door de andere par tijen afgeschoten. Waarom zouden wij voorstellen doen die waarschijnlijk toch maar voor nog geen tien procent worden overgenomen? PZ en het CDA maken de dienst uit en dan moeten ze de verant woordelijkheid ook maar zelf nemen." CDA-fractivoorzitter P. van Son en PZ'er R. de l.ange rea geerden furieus op de be schuldigingen van de W- D'er. „Dit had ik absoluut niet verwacht. Ik vind dit buitengewoon droevig. Het zal wel een politiek spel zijn waar ik niets van begrijp", sneerde De Lange. Ook Van Son had geen goed woord over voor de liberalen. „De WD straalde altijd stijl en fatsoen uit, maar dat mis ijc vanavond' stellig. Discussie kan er alleen maar zijn als de WD voorstellen op tafel legt en die komen kennelijk niet." Henk Tukker „Om dit te bereiken hebben wij hard moeten knokken." foto ben de bruyn dat werd te klein, zodat wij weer op zoek moesten naar een an der onderkomen. Dat werd de huidige vestiging aan de Molen- 11 is als onderwijzer begonnen. Na kalen bij scholen en vanuit ons vliet. Direct bij het station. Een 1 de kweekschool begon hij in ;n( 1958 als meester aan de Park- a school in Katwijk aan Zee. Na 30t;zes jaar verruilde hij de kust plaats voor Alphen om in Gouwsluis hoofd van een pro huis werd alles geregeld. Eind 1979 stond ons huis dermate bol van activiteiten dat wij uit moesten zien naar een echt stu diecentrum. Dat werd een pand aan de Prins Hendrikstraat. Ook belangrijke voorwaarde omdat veel van onze studenten met het openbaar vervoer komen." Terugkijkend beseft Tukker dat er veel is veranderd. „In de eerste periode bleef het beperkt tot alleen maar avondcursus sen. Nu is ons centrum uitge groeid tot een gerenommeerd opleidingsinstituut." Dat is niet gemakkelijk ge gaan. „Onderwijs-ondememen had destijds een slechte klank. Wij hebben moeten knokken om deze positie te verwerven door ons steeds maar te ver nieuwen en te letten op de kwa- „Dat was naar mijn mening onze sterke kant. De normale scholen groeien en wij houden het bewust kleinschalig. Wij kennen nog steeds onze leerlin gen." liteit. Niet alleen wat het onder wijs betreft, maar vooral ook aandacht hebben voor de leer ling", merkt Tukker op. alphen aan den run ruud sep Drieënzestig bewoners van de Alphense Zeeheldenbuurt krij gen met terugwerkende kracht vanaf 1 juli 1992 een lagere huurverhoging opgelegd door de Woningbouwvereniging Al phen aan den Rijn (WVA). Hier door krijgen ze bedragen terug die variëren van rond de hon derd tot bijna vijfhonderd gul den. De restitutie is een gevolg van het akkoord dat gisteren werd gesloten tussen de bewo ners van de Zeeheldenbuurt en de WVA. Met het akkoord komt een eind aan de strijd van de bewo ners tegen de onverklaarbare huurverschillen in de 150 hui zen tellende wijk. Voor exact ge lijke huizen rekende de WVA huren die tot veertig gulden konden verschillen. Het akkoord is ook een per soonlijke triomf voor de Al phense C. Dissel, die twaalf jaar geleden begon met actie voeren tegen de huurverschillen. Jaren lang haalde zij trouw huis aan huis de berekeningen van de huurverhoging op, in een po ging enig zicht te krijgen op het huurbeleid van de huisbaas. Zij ontdekte daarbij dat tuinen in de Zeeheldenbuurt van jaar tot jaar kunnen krimpen en groeien en dat mensen met een klein buitenplaatsje te boek konden staan als grootgrondbezitter en omgekeerd mensen met een klein voetbalveld tussen achter deur en schuur op papier tuin- loos konden zijn. De verschillen in de huren ontstonden onder meer door de verschillen in de grootte van de tuinen. De buurman met een op papier kleinere tuin kreeg een lagere huurverhoging dan de buurman met een op papier grotere tuin. Maar ook bijvoor beeld het jaar waarin centrale verwarming werd aangelegd kon een rol spelen. Wie eerder cv had, kreeg eerder een hogere huurverhoging opgelegd dan wie later cv aan liet leggen. De WVA stelde zien tot vorig jaar op het standpunt dat de huurverhogingen netjes volgens de wet waren vastgestel, en dat de bewoners dus niet moesten zeuren. Met het aantreden van de nieuwe directeur werd dat formele standpunt verlaten. Onder leiding van bemiddelaar N. Geleijnse kwamen de beide partijen uiteindelijk in iets meer dan een half jaar tot een verge lijk. Door de huren van de relatief dure huizen in de wijk een aan tal jaren één of twee procent minder te verhogen, moeten de huren versneld naar elkaar toe groeien. Over drie jaar betaalt driekwart van de bewoners van de Zeeheldenbuurt voor een ge lijke woning een gelijke huur. De WVA zal het idee 'gelijke woning, gelijke huur' overigens los laten op al haar 7000 wonin gen in Alphen aan den Rijn. Iro nisch genoeg heeft dat weer tot gevolg dat de huren in de Zee heldenbuurt in de toekomst nog aanzienlijk zullen stijgen. Wam zelfs de mensen die nu enkele honderden guldens huur terug krijgen, zitten als je naar heel Alphen kijkt, al jaren voor een dubbeltje op de eerste rang.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15