Weg vrij voor boekhandel in bieb Fokker stevent af op recordverlies Blijvend letsel na een verkeersongeval? ARAG maakt er een zaak van Randstad ARAG. Met recht verzekerd Amsterdam en Sarajevo tekenen overeenkomst over samenwerkini; Circus Carré dupe van plakkersoorloï CHTERGROND DINSDAG 13 JUNI 1995 CHEF ADRIAAN BRANDENBURG. 071 -356484, PLV.-CHEF DICK VAN DER PLAS, 071 -35f Rotterdam wil daklozen verspreiden Rotterdam De gemeente Rotterdam gaat het aantal opvang plaatsen voor dak- en thuislozen fors uitbreiden. Het aantal plaatsen in de dagopvang wordt verdubbeld tot 450. De huidige nachtopvang van 90 bedden wordt uitgebreid tot 170. Deze en andere kleinschalige voorzieningen worden verspreid over de hele stad. Dat is het resultaat van het overleg tussen het ge meentebestuur en de deelgemeenten. Met de nieuwe aanpak hoopt de gemeente de druk op bestaande voorzieningen voor dak- en thuislozen te verminderen. Sinds de sluiting van de ge doogzone Perron Nul bij het centraal station in Rotterdam zwerft een groot aantal verslaafden door het centrum en het westelijk deel van Rotterdam. Daar veroorzaken zij veel overlast. 'Geen uitstel stadsprovincies' den haag De Kamers van Koophandel Amsterdam/Haarlem, Rotterdam en Den Haag/Delft hebben een beroep gedaan op re gering en parlement om voortvarend door te gaan met het vor men van stadsprovincies, ondanks de uitslag van de referenda die hierover in Amsterdam en Rotterdam zijn gehouden. De Ka mers signaleren een gebrek aan samenwerking tussen gemeen ten bij planning, ontwikkeling en uitgifte van bedrijfsterreinen en verkeers- en vervoersstromen. Dat komt het vestigingskli maat en daarmee de de werkgelegenheid in ons land niet ten goede. De Kamers spreken over een 'nationale zaak', waarbij de nationale overheid de knopen moet doorhakken. De uitslag van de referenda had 'in wezen betrekking op het verwerpen van de opsplitsing van de twee gemeenten'. Bejaarde veroordeeld voor doodslag Amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een tachtigjarige man veroordeeld wegens poging tot doodslag. Hij kreeg daarvoor negen maanden cel waarvan vier voorwaardelijk. Volgens de rechtbank is de verdachte schuldig aan het neerste ken van een 35-jarige huisgenoot. Dat gebeurde op 25 februari in een woning in de Vinkenstraat. Oorzaak van de steekpartij zou zijn dat van het slachtoffer twee jassen uit de gang waren verdwenen. Hij ging die met de verdachte op zolder zoeken en vond daar niets. Daarna voelde hij iets in zijn rug en zag de tachtigjarige met een roestig keukenmes in de hand staan, zo verklaarde het slachtoffer. De aangeklaagde ontkende steeds, maar was eigenlijk wel blij met zijn detentie. Sinds hij op 25 fe bruari in het huis van bewaring zit, drinkt hij niet meer, maakt niet langer ruzie met zijn huisgenoten en hoeft zich niet langer rond te wentelen in zijn eigen rotzooi. Overeenstemming tussen bibliotheken en boekverkopers Lokale of regionale boekhandelaren krijgen de kans boekhandels in openbare bibliotheken in te richten en te exploiteren. De Provinciale Bibliotheekcentrale (PBC) Noord-Holland, die eerder het voornemen had zelf zoge heten bibliotheekboekhandels op te zetten, heeft de plannen bijgesteld na kritiek uit de kring van boekhande laren. concurrentie werd gedeeld door minister Wijers van Economi sche Zaken en staatssecretaris Nuis van Cultuur. Minister Wijers en staatsse cretaris Nuis hebben gisteren hun afkeer van de snode plan nen nog eens verwoord. In ant woord op schriftelijke vragen van de WD'ers Van Erp en Cherribi noemen Wijers en Nuis de commerciële verkoop van ALKMAAR/HAARLEM/DEN HAAG JAN KUYS enJOHN OOMKES De boekverkopers hadden aan vankelijk bezwaren tegen de plannen van de BV Algemene Bibliotheekboekhandel, zoals die door de Provinciale Biblio theekcentrale Noord-Holland dit voorjaar was opgericht. Zij waren bevreesd voor oneerlijke concurrentie. Die angst voor boeken door bibliotheken onge wenst. Maar, schrijven zij ver der, samenwerking kan mooi zijn mits geen sprake is van concurrentievervalsing. De bewindslieden zijn als de dood voor concurrentieverval sing. Bibliotheken hebben met behulp van subsidie vaak een voorsprong opgebouwd qua kennis van hun klantenbestand, het marktprofiel en soortgelijke zaken. Zo'n voorsprong is niet recht te zetten, schrijven Wijers en Nuis. Die actie in het parlement re sulteerde in gesprekken tussen de directie van de PBC en de Nederlandse Boekverkopers Bond (NBB). Dat overleg leidde tot een aanpassing van de plan nen en voimt een basis voor verdere gesprekken, al hebben beide partijen nog geen geza menlijk persbericht gepubli ceerd. Ten gevolge van het akkoord zal de BV Algemene Biblio theekboekhandel een aantal proefprojecten starten in plaat sen waar geen (kwaliteits) boek handel is. Het doel van de PBC is namelijk een vergroting van het aantal verkochte boeken, vooral op het platteland waar ze een verschraling van verschil lende (culturele) functies con stateert. De PBC ziet een en ander als onderdeel van het in de open bare bibliotheekwereld ontwik kelde 'Kulturhus-concept'. 'Kul- turhus' afkomstig uit Scan dinavië wil zeggen: bunde ling van aanbod, zo véél moge lijk onder één dak en desge wenst zelfs gerund door één management. In praktijk zullen openbare bibliotheken die dat willen, nu zelf ruimte beschik baar stellen voor het vestigen van een boekhandel. In plaat sen waar de bibliotheek daartoe zal overgaan, zal de plaatselijke boekhandel de kans krijgen op te treden als franchise-nemer om in de bibliotheek een winkel in te richten en te exploiteren. Als er geen plaatselijke boek handel mee wil doen, zal ge zocht worden naar een andere, in aanmerking komende boek handel. Vliegtuigbouwer Fokker stevent dit jaar af op een recordverlies van mogelijk driekwart miljard gulden. Het verlies wordt ver oorzaakt door de lage dollar koers en de kosten die gepaard gaan met de reorganisatie. In de afgelopen twee jaar maakte Fokker al 900 miljoen gulden verlies. De voorzitter van de raad van bestuur van Fokker, B. van Schaik ontkende echter na drukkelijk dat Fokker aan de rand van de afgrond staat. Dit jaar wordt in financieel opzicht dramatisch slecht voor de vliegtuigbouwer. Dat ligt niet aan een slechte verkoop van vliegtuigen. Integendeel, Fokker doet het juist goed en bezit een aandeel van een kleine vijftig procent in de markt voor vlieg tuigen voor 70 tot 125 passa giers. Van Schaik kondigde in Parijs dan ook de verkoop aan van 18 nieuwe vliegtuigen, waaronder 10 Fokker 50's. ,,Wij doen het erg goed in de markt. Op dit moment voeren wij met 35 potentiële klanten gesprekken over de verkoop van 120 vliegtuigen. Vijftig procent meer dan een jaar geleden. Er is ook geen Fokker meer direct te koop. We hebben er geen meer staan, geen nieuwe en ook geen gebruikte", aldus Van Schaik. Schadeloosstelling verzekering geweigerd Van onze medewerker Tilburg, dinsdag De 46-jarige etaleur B. Pijl raakte vlak voor de kerstdagen betrokken bij een kettingbotsing. Het onge luk werd veroorzaakt door een vrachtwagen die plot seling invoegde. De klap die de heer Pijl te verduren kreeg, had op den duur ernstig nekletsel tot gevolg. Hij is niet langer in staat zijn beroep uit te oefenen. De heer Pijl claimt een schadeloosstelling van 250.000. De verzekeringsmaatschappij van de tegenpartij weigert echter te 1 betalen. Pijl, vader van twee kinderen, Overal en altijd is het gevaar aanwezig dat u verzeild raakt in een conflict. Bijvoorbeeld als u ten gevolge van een ongeval uw beroep niet meer kunt uitoefenen en de tegenpartij uw claim voor schadeloosstelling verwerpt. De kosten van een procedure kunnen hoog oplopen. Daarom is het goed als u een rechtsbijstandverzekering heeft. Dan bent u zeker van gratis juridische hulp en worden al uw juridische mogelijkheden optimaal benut. De ARAG ProRechtPolis is een prima keuze. Hiermee bent u gedekt voor risico's in het verkeer en desgewenst ook voor kwesties die te maken hebben met uw dagelijks leven, wonen of inkomen. En dat voor een jaarpremie vanaf slechts 95,-. Meer weten? Bel uw assurantieadviseur. Bovendien wijst alles erop dat de vraag naar het type vliegtui gen dat Fokker maakt de ko mende 20 jaar alleen maar stijgt. DASA heeft berekend dat er 4000 regionale vliegtuigen met 70 tot 150 stoelen zullen worden verkocht. Dat het financieel toch zo slecht gaat, komt door de lage dollarkoers. Vliegtuigen worden betaald in dollars, de kosten van Fokker zijn voor een groot deel in Nederlandse guldens. Van wege de scherpe concurrentie staat ook nog eens de prijs van de vliegtuigen sterk onder druk. Van Schaik bekende dat de verkoop van de 18 vliegtuigen Fokker mogelijk geen cent ople vert. Bij de huidige dollarkoers van 1,58 gulden lijdt Fokker zelfs verlies op de verkoop. Pas bij een koers van 1,72 gulden speelt de vliegtuigbouwer quit- Schiphol Plazi vergroot veiligheid schiphol gpd De luchthaven Schiphol gd meer doen aan het voorfc men van criminaliteit in nieuwe winkelcentr Schiphol Plaza. AanleidingI de toename van het a diefstallen. „Schiphol Plaza) te klantvriendelijk ingerichl aldus een woordvoerder de marechaussee. Airport I curity, de eigen bewakind dienst van de luchthaven, de marechaussee zullen ker surveilleren. Steeds md winkeliers overwegen hij goederen te coderen magneetstrips of labels. De leiding van de lucht ven had van tevoren al ing schat dat Schiphol Plaza 'c gewenste elementen' aantrekken, zoals zwervers en criminele) Daarom is in het centr een post van de marechai) see ingericht. Bovendien is een alarmsysteem waar winkeliers elkaar onderlij kunnen waarschuwen marechaussee en bewaking dienst kunnen oproepen. Volgens Schipholwooil voerder F. Rietveld heeft i openstelling van Schiplj Plaza niet tot een toelc van randgroeperingen en i minelen geleid. ,,Er wordj wat meer winkeldiefstall gepleegd, maar de crimina teit is niet buitensporig stegen." amsterdam anp Burgemeester Patijn van Am sterdam en zijn ambtgenoot Kupusovic van Sarajevo hebben gisteren een overeenkomst ge tekend over samenwerking bij de wederopbouw van de wijk Hrasno in de Bosnische hoofd stad. Volgens het akkoord voorziet Amsterdam onder meer in de technische kennis voor de we deropbouw en het opzetten van workshops in de ernstig bescha digde wijk die vlak bij de frontli- nie ligt. De overeenkomst be oogt in de eerste plaats de voor bereidingen voor de herbouw van de wijk. De herstelwerk zaamheden zullen in de eerste plaats door de mensen in Sara jevo worden uitgevoerd. Am sterdam zal zich verder inspan nen voor het werven van fond sen bij vooral particulieren en instellingen. Er is naar schatting vijftien miljoen gulden nodig. Patijn wijst erop dat pas ge bouwd kan worden als er aan de oorlog een einde is gekomen. Amsterdam is de eerste stad waarmee Sarajevo een dergelij ke overeenkomst tekent, d Amsterdamse gemeentelAl woningdienst heeft een amp naar uitgeleend aan Sarajbj die al vijf maanden in de bLi sche hoofdstad werkzaam L om te helpen bij het opza^, van de plannen. Het idee L de herstelwerkzaamheden iL. vorig jaar gelanceerd. L; Burgemeester Kupusovij^, verheugd over de samenL. king met Amsterdam. Hij hL ook niet andere steden derpt ke overeenkomsten te teke^ zodat nog meer wijken kuk( wórden opgeknapt. n amsterdam anp Circus Carré voelt zich zwaar benadeeld door een hoog opge lopen conflict tussen plakkers van affiches. De afgelopen da gen zijn als gevolg van de ruzie in Utrecht, waar de voorstellin gen vandaag beginnen, circa duizend affiches van het circus overgeplakt met een strook waar 'afgelast' staat gedrukt. Er vallen harde woorden in de 'plakkersoorlog'. „We worden op een mafia-achtige manier te gengewerkt", stelt een woord voerster van Stardust, samen met Carré en het Nederlands Theaterbureau producent van het circus. Zij zijn geen van al len partij in het conflict. Het overplakken van de affi ches is uitgevoerd door het Am sterdamse bedrijf Plakkers&Co dat illegaal affiches op palen van bovenleidingen, lichtmas ten en muren aanbrengt voor kleinere culturele evenementen. Volgens woordvoerder van deze wildplakkers, A. Kempkes, is tot de actie met de circusaffiches besloten omdat ongeveer een week geleden in Amsterdam tal loze aankondigingen van de muur zijn getrokken. Daar zou het bedrijf Bizon Theaterreclame iets mee te ma ken hebben. Dat verzorgt de campagne voor Circus Voor het aanplakken v< aankondigingen is een bedrijf, Reality, ingehuurd o telt mededirecteur M. van Bizon. Hij stelt dat de kwestie 'e w lijk niet zijn probleem is', weet wel van het conflict ti Plakkers&Co en zijn circus kers. Reality was maandap bereikbaar. De ellende is gens Nielen begonnen doo nielingen door de wildpla van circusposters in Haa „Zij wilden gewoon de opd hebben", denkt hij. Plakkers&Co ontkent da kracht. door: Jan Kuys Onkundigen bepalen toekomst Schiphol Dat was de tragiek van het grote Schipholdebat gisteren in de Tweede Kamer. Een tragiek ook voor moedertje Democratie. Af wezige onwetenden bepalen straks tijdens de stemming de toekomst van de nationale luchthaven. Een toekomst als een concurrerend element van de Nederlandse economie of de toekomst van een aan banden gelegde luchthaven, die vooral milieu-overwegingen zwaar laat wegen. Discussies in de afgelopen ja ren hebben uitgewezen dat voor beide keuzes wat is te zeggen. Men kan verantwoord, met ar gumenten onderbouwd, kiezen voor het één dan wel het ander. Het uitwisselen van die argu menten is de grondslag van het democratisch debat en dat is de afgelopen jaren veelvuldig en intensief gebeurd. Tijdens dat proces ontstond meermalen verwarring. De uitbreiding van Schiphol, neergelegd in een dubbeldoelstelling van econo mische groei en tegelijkertijd een verbetering van het milieu, bleek een dermate complex ge geven dat betrokkenen meer malen het spoor bijster raakten, de pers inbegrepen. Geen won der dat ook landelijke politici met vallen en opstaan hun koers uitzetten naar een defini tief standpunt over de toekomst van Schiphol. Met verve hebben deze woordvoerders gisteren hun op vattingen verdedigd. Verade- Met alle respect (dat hoor je er tegenwoordig bij te zeggen), maar onkundigen bepalen voor een belangrijk deel de toekomst van de luchthaven Schiphol. De stemmen van een doezelende heer Hendriks, een klapwiekende heer Verkerk, andere stuurloze AOV'ers of een neuzelende CD'er geven straks hoogstwaarschijnlijk de doorslag bij de beslissing over de uitbreiding van Schiphol. Een beslissing over een investering van 32 miljard gulden, die ruim acht jaar voorbereidingstijd heeft gekost, waarbij het gaat over overlast voor een groot volksdeel en waarmee minimaal 55.000 banen zijn gemoeid. mend was de vrijpostige oppo sitie-houding van waaruit Yvon ne van Rooy (CDA) een wig dreef tussen de verschillende meningen van enerzijds PvdA en D66 en anderzijds coalitie partner WD. Aanminnig was de poging van WD'er Te Veldhuis de enorme meningsverschillen tussen zijn fractie en de PvdA te verbloemen achter de quasi-op- rechte cultuur van 'paars' om te streven naar een 'open discus sie'. In dit discussiefeest streefde de PvdA zonder omwegen naar het binnenhalen van de groot ste buit, ofwel het aanbrengen van een drietal sloten op de uit breiding van Schiphol, en koos D66 onvervaard voor een eigen positie: Voor een vijfde pari] le baan en voor een slot op verdere groei. GroenLinl i RosenmöUer putte hoop ui> verdeeldheid van de 11 ringscoalitie en probeerde i maximale milieu-rendemei de situatie te halen. Ook rechts (RPF, SGP en GPV) li de een prijzenswaardige, zeer inhoudelijke bijdrage het debat. Allen met zeer wel te ven gen opvattingen, die iede zich tot een te verantwoo besluit kunnen leiden. Het echter niet baten. Zo simp democratie niet meer. Het de dwalende politici, die flauw benul hebben van St hol en uitbreidingsplannen in dit 'paars' tijdperk de maken. Daarmee wordt de naar van het Schipholdeb: CDA/WD of PvdA/D66, in al op voorhand de verliezer mers, de onkundigen kiezel Misschien is het pn Schiphol wel te ingewil voor onze verdeelde sami ving, die niet kan kiezen tu milieu en economie. In di menleving grijpen opporti me en vrijblijvendheid kans. Het stemvolk moe hebben begrepen. Het 'rr schappelijk protest' tl Schiphol bestond gisteren fl publieke tribune uit au twintig personen. En ooit was tekenend voor de td van de democratie.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14