D66 Leiderdorp wil toch referendum over markt OWJ wil vaste kracht Jï Leiden Regio Reservepoli tie woedend leiding regiokorps Meerderheid politiek wil pizzeria niet legaliseren ngelsen repareren waterleiding Oegstgeest Leefbaar Leiderdorp woest over verbod om te parkeren INSDAG 13 JUNI 1995 CHEF «HENNY VAN EGMOND. 071 -3564 14. PIV CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 eiderdorpse breekt been jiderdorp» Bij een ongeluk op de Persant Snoepweg heeft een Fs-jarige vrouw uit Leiderdorp een been gebroken. De vrouw ktak met haar fiets de weg over en werd daarbij aangereden door ten auto, die werd bestuurd door een 44-jarige man uit Hazers- foude. jj Inbreker stuit op sloten 311 ycsïGEESTDat goed hang- en sluitwerk helpt om inbrekers bui en de deur te houden, werd in Oegstgeest weer eens bewezen. 35! bisteren ontdekten de bewoners van een woning aan de Cleve- ngalaan dat het slot van de achterdeur was geforceerd. Ver- noedelijk was daarna met een schroevendraaier geprobeerd de leur open te wrikken. Dat ging niet door omdat er nog twee slo- en op de deur zaten. f JIDERDORP (ANP) 'Dan is het hek van de dam tachtig vrijwilligers van het giokorps Hollands Midden n woedend op de korpslei- m ig. Die heeft het voornemen in taken en bevoegdheden astisch te beperken. De vrij- lligers vrezen dat zij niet meer et echte politiemensen de VJ aat op mogen om in uniform nh i met wapen te assisteren bij jssen waarvoor de politie ei- nlijk onvoldoende mankracht eeft. In een brandbrief aan de pveede Kamer en aan de 35 ïrgemeesters die te maken ÜUItbben met de regiopolitie Hol- ids Midden, klagen zij over :t voornemen. „Als de plan- in van de korpsleiding door- lan zijn we in de toekomst ets meer en niets minder dan n vrijwillige politiesurveil- ntzegt woordvoerder J. van erk van de vrijwillige politie. In de praktijk komt dat er op ier dat we ons wapen in moe- n leveren en dat we veroor- :eld zijn tot een bureaubaan. leen bij bijzondere festivitei- 'as n mogen we misschien nog lar buiten." Volgens Van Herk doet de rpsleiding van Hollands Mid- ii in daarmee aan kapitaalver- etiging. „We praten over goed IUI (geleide, ervaren en getrainde ensen. De ongewapende vrij williger is niet meer degene die met de beroepscollega op pad gaat en voor alles kan worden ingezet. Dat betekent dus min der blauw op straat en dat kan nooit de bedoeling zijn van de politiereorganisatie. Te meer niet omdat de gemiddelde bur ger uit oogpunt van persoonlij ke veiligheid vraagt om meer politiemensen op straat." De positie van de vrijwillige politie staat sinds de nieuwe politiewet onder druk. Voor die tijd fungeerden zogenoemde re servisten in hun vrije tijd min of meer als volwaardige politie agenten. Inclusief uniform en wapen. Sinds vorig jaar is de term reservist echter vervangen door politievrijwilliger. Elk korps mag - binnen sterk afge bakende lijnen - bepalen welke taken en bevoegdheden de vrij williger precies heeft. Van Herk: „Tot op heden is niet getornd aan onze bevoegd heden. De leiding van Hollands Midden wil onze rol beperken. We zien dat als een degradatie. Onbegrijpelijk. Vrijwilligers zijn mensen die uiterst gemotiveerd, tegen een geringe vergoeding, hun werk doen. Elders in het land zijn er verschillende korp sen die de vrijwillige politie voor vol aanzien. Hollands Midden beschouwd ons als een veredeld menselijk dranghek. LEIDERDORP» JUDY NIHOF Een meerderheid van de Leider- dorpse politiek, de PvdA-fractie uitgezonderd, wil niet meewer ken aan legalisering van pizze ria 11 Buongustaio aan de Acht- hovenerweg in Leiderdorp. Dat bleek gisteravond tijdens een commissievergadering. Het zou vreemd zijn om het feit dat eigenaar G. Zara illegaal een restaurant is begonnen, te 'belonen', vond de meerder heid. „Zara nam bewust een ri sico toen hij zijn pizzeria begon. Hij had kunnen weten dat het niet voldoet aan het bestem mingsplan". zei CDA-raadslid T. Meijer. Volgens het bestem mingsplan mag Zara alleen maar wonen in zijn pand. Bovendien vreesden de mees te politici voor precedentwer king, als de gemeente het ver zoek van Zara om het bestem mingsplan te wijzigen, zou in willigen. „Dan is het hek van de dam. Dan kan iedereen overal iets beginnen en de gemeente dwingen om tegen het beleid in, het bestemmingsplan te veran deren", vulde wethouder A. van Dijk (ruimtelijke ordening/BBL) aan. De PvdA-fractie nam een ander standpunt in. PvdA-burgerlid R. Thunnissen lilde veel minder zwaar aan de voorgeschiedenis van de pizzeria dan de overige fracties, maar bekeek de kwestie puur planologisch. „Dan kun je niet volhouden dat het restau rant hier niet kan." Ook voor precedentwerking was Thunnis sen niet zo bang. Overigens hadden CDA, Groen Links, D66 en PvdA wei nig op met de planologische ar gumenten die het college van B en W had gebruikt om niet mee te werken aan legalisering. Die argumenten werden van tafel geveegd. Zo zou het volgens het college 'in stedebouwkundig opzicht' ongewenst zijn om een restaurant toe te staan op 'een afgelegen plaats ten opzichte van het dorpscentrum'. „Dunne argumentatie", vond O. Reijers (D66). „Restaurants kunnen best aan de rand van het dorp liggen. Kijk maar naar Alle- mansgeest in Voorschoten", voerde PvdA-burgerlid Thun nissen aan. Ook kwam er kritiek op de procedure die het college had gevolgd. De kwestie sleept zich alweer ruim drie jaar voort. „Er had eerder duidelijkheid gege ven moeten worden", vond CDA-raadslid Meijer. „In het begin is het college te laks ge weest. Daardoor zijn er ver wachtingen gewekt", aldus C. Bos (Groen Links). Wethouder Van Dijk zag niet in hoe het al lemaal sneller had gekund. „Je moet de nodige zorgvuldigheid betrachten als je bestuurs dwang toepast." Vanaf de publieke tribune deed een woedende Riet Dek kers van de Stichting Leefbaar Leiderdorp nog haar zegje. „Als je niet illegaal begint, krijg je nooit iets in Leiderdorp", was haar overtuiging. Leiderdorper G. Platenkamp pleitte er nog voor om voor de pizzeria van Zara een uitzondering te ma ken. „Het is duidelijk dat de ge meente formeel gelijk heeft. Maar ik weet dat in brede lagen van de bevolking de sympathie uitgaat naar de pizzeria. Veroni ca is toch ook als piraat begon nen en in het omroepbestel te rechtgekomen?" De gemeenteraad doet 3 juli definitief uitspraak over de piz- Pizzeria II Buongustaio is illegaal in dit pand aan de Achthovenerweg gevestigd. Een meerderheid van de Lei- derdorpse politici wil daarom dat het restaurant verdwijnt. foto loek zuyderduin 'College ontbreekt het aan moed' ,rH EGSTGEEST MONICA WESSELING 35je drinkwaterleiding in de _buise de Colignylaan in Oegst- fcest wordt met een zeer gea- knceerde techniek opgeknapt, i de oude gietijzeren buis ordt een nieuwe buis van hard blyethyleen getrokken. De op- Sapbeurt wordt uitgevoerd or een Engels bedrijf dat veel taring heeft in het repareren n gas- en olieleidingen in sland. Het drinkwaterbedrijf EWR is iet deze methode wel veel urder uit. Normaliter wordt :n leiding die versleten is op graven en vervangen door m nieuwe. Dat kon in de Loui- de Colignylaan niet: de buis ;t onder het asfalt en dat weg- ;k is zeer recent vernieuwd. Langer wachten met de reno- itie van de 80 jaar oude drink- aterleiding was niet mogelijk, e gietijzeren leiding laat vol- ins opzichter J. Reinders stuk- s ijzer los. Bovendien is er irake van lekkages op de aan- uitingen. Het is voor het eerst dat de Engelse techniek wordt toegepast. De polyethyleen buis wordt dóór de oude gietijzeren buis getrokken. Door het trek ken wordt de buis smaller. Zo dra de spanning eraf is, neemt de bujs zijn oorspronkelijk dia meter weer aan. De polyethy leen buis komt dan strak tegen de gietijzeren buis aan te zitten: de nieuwe waterleiding heeft dezelfde capaciteit als de oude. De EWR ziet vernieuwing van de leiding onder de Louise als een proef. Een proef die tot nu toe nog niet echt lukt. De gun stige ervaringen van het Engelse bedrijf bij de reparatie van Rus sische leidingen waren volgens Reinders onder meer te danken aan het feit dat olie- en gaslei dingen lang en recht zijn. De waterleiding in het centrum van de Oegstgeest telt vele vertak kingen en dat stelt de Engelsen voor grote problemen. Om te voorkomen dat de be- woners langdurig zonder water komen te zitten, is er een tijde lijke distributie-leiding naast GOED ADVIES NA EEN BORST- OPERATIE... Uw speciaalzaak -LlNDESSA- De fractie van D66 verwijt het Leiderdorpse college van B en W gebrek aan politieke moed. D66 is boos over het besluit van B en W om een hoorzitting te houden over de toekomst van de weekmarkt, in plaats van een referen dum. „Er zijn verkiezingsbeloften gedaan over het refe rendum. En er staan duidelijke voornemens in het colle geprogramma", zo wrijft fractievoorzitter E. Grootaarts het college de feiten onder de neus. SCHERPENZEEL Hooftstraat 146, bij de Julianabrug, Alphen aan den Rijn Tel. 01720-73014 LEIDERDORP JUDY NIHOF Het zit D66 vooral dwars dat de fractie van Burgerbelangen (BBL) zich niet sterk heeft ge maakt voor het houden van een referendum. „BBL heeft het voor de verkiezingen steeds sterk gehad over bestuurlijke vernieuwing", aldus Grootaarts. Bovendien zou een referendum BBL kunnen helpen om een standpunt te bepalen. „Van CDA, PvdA, Groenlinks, WD en D66 is bekend hoe ze erover denken. Alleen BBL weet het na acht jaar discussie nog niet." Grootaarts is bijzonder ver ontwaardigd over het feit dat het college een 'goed onder bouwd' ambtelijk advies heeft genegeerd, waarin het houden van een consultatief referen dum juist wordt aanbevolen. Het college besloot echter om een hoorzitting te houden. Deze vindt morgenavond plaats in het gemeentehuis en begint om 20.00 uur. De plek van de weekmarkt is in Leiderdorp al jaren onder werp van discussie. Na veel heen en weer gepraat besloot het college onlangs om de markt toch op de Hoofdstraat te houden en deze niet te ver plaatsen naar de omgeving van de Winkelhof. Het definitieve besluit neemt de gemeenteraad op 3 juli, waarbij wordt meege wogen wat uit de hoorzitting naar voren komt. Volgens wethouder A. van Dijk (ruimtelijke ordening/BBL) is de markt geen geschikt on derwerp voor een referendum. „Er zijn teveel deelbelangen en er is geen blanco situatie. Alleen als er nog geen markt in Leider dorp zou zijn, zou je misschien wel kunnen overwegen om een referendum te houden over de vraag óf er een markt moet ko men en zo ja, waar. Bovendien regel je een referendum niet in een paar maanden. En een be slissing over de markt duldt geen uitstel meer. Als partij zijn we wel voorstander van referen da, maar we zitten nu in het college. Het is van belang dat we het plan voor bestuurlijke vernieuwing waarmee wethou der Bouman (PvdA) momenteel bezig is, niet doorkruisen met een referendum." Een referendum is volgens D66 absoluut noodzakelijk om de Leiderdorpse bevolking die steeds 'buiten schot is gebleven' in de discussie over de markt, om een mening te vragen. „De bevolking is alleen via een refe rendum of een goed bevol kingsonderzoek te bereiken", aldus Grootaarts. Het onder werp leent zich volgens de de mocraten bovendien uitstekend voor het houden van een refe rendum vanwege 'de vele be langen en argumenten die door elkaar spelen'. Een hoorzitting heeft volgens Grootaarts weinig nut omdat dan 'weer de direct betrokkenen', zoals marktkoop lieden en middenstand, 'voor de zoveelste keer wordt ge vraagd de vaak herhaalde standpunten te herhalen." LEIDERDORP» JUDY NIHOF „Mensen die al jaren aan de Doeslaan wonen, worden nu de dupe van een bedrijf dat r illegaal zit." Zo denkt Riet Dekkers van de Stichting Leefbaar Leiderdorp over het besluit van de gemeente om op bepaalde plekken in de Doeslaan, onder meer nabij het bedrijf Kai Ear East Food Products, een parkeerverbod in te stellen. Daarmee helpt de gemeente een overlast veroorzakend bedrijf, aldus Dekkers. De gemeente be kijkt de zaak anders. Volgens haar is de maatregel simpel weg bedoeld als oplossing an een verkeersprobleem. Kai Far East I'ood Pro ducts, een eendenbraderij, is momenteel illegaal aan de Doeslaan gevestigd. De Raad van State vernietigde onlangs de milieuvergunning na klachten over overlast. Eén probleem ligt in de aan- en afvoer van vrachtwagens. Nu kunnen omwonenden nog parkeren aan weerszijden van de toegang van Kai. Maar als ze dat doen, kun nen vrachtwagens er niet la den en lossen. Dat gebeurt dan midden op straat, waar door de doorgang voor het verkeer wordt geblokkeerd. Datzelfde probleem speelt ook bij kleiwarenfabriek Gin jaar. Een oplossing voor dit ver keersprobleem is ook in het belang van de bewoners, al dus de gemeente. „Er moet gewoon een vrije doorgang zijn. Niet alleen voor het ge wone verkeer, maar ook voor het alarmverkecr", aldus ambtenaar T. de Vreugd. Dekkers die de belangen behartigt van een Doeslaan bewoner, vindt het 'onaan vaardbaar' dat bewoners hun auto's straks op sommige plekken niet meer kwijt kun nen. Volgens ambtenaar De Vreugd is het echter 'van meet af aan' niet de bedoe ling geweest dat bewoners hun auto's direct bij de be drijven parkeren. Hij wijst op een besluit van de gemeenteraad uit 1986 om een parkeerverbod in te stellen door gele strepen te trekken aan weerszijden van de toegang van bepaalde be drijven aan de Doeslaan. Verzuimd werd toen echter om die strepen overal aan te brengen. Op andere plekken is de streep volgens de ge meente 'grotendeels ver vaagd'. Op dit negen jaar ou de besluit grijpt de gemeente nu terug. Volgens Dekkers heeft er nooit ergens een gele streep gezeten. Bovendien vindt zij dat een gemeente niet automatisch mag terug vallen op oude besluiten. „Besluiten verjaren nu een maal. Er is een nieuwe situa tie en er zijn nieuwe feiten." Volgens de gemeente kan het raadsbesluit geactuali seerd worden omdat er 'in wezen niet veel is veranderd'. „Voordat Kai kwam, zal er ook al een bedrijf in het pand." Vaart in Zwam- rdam. Een watertje ■iat parallel loopt aan vooral in de zo- ermaanden drukbe- aren De Ziende. Via e Ziende kunnen de atersporters vanaf eOude Rijn naar de ieuwkoopse plassen aren. In het voorjaar dit gebied een pa- idijs voor vogels. Open Jongerenwerk Voorschoten voelt ziclr gebonden )nze fotograaf Wim 'ijkman doorkruist agelijks een groot eel van de streek om et nieuws voor de En rant in beeld vast te !ggen. Tijdens die rit- in komt hij langs al- ir( !dei 'beeldige' plekjes ie niet direct hot ews vormen, maar et zeker waard zijn te presenteren VOORSCHOTEN ALICE VAN SCHUPPEN De Stichting Open Jongeren werk Voorschoten wil een vaste jongerenwerker voor 28 uur per week en niet drie verschillende krachten die de uren onderling verdelen. Deze wens botst met het beleid van de Stichting Soci aal Cultureel Werk die drie be roepskrachten in dienst heeft en bepaalt hoe deze mensen ver deeld worden over het sociaal cultureel werk in Voorschoten. „Een jongerenwerker moet een vertrouwensband met de jongeren op kunnen bouwen", vertelt W. de long, penning meester van het OJW. „Dat kan niet als er steeds iemand anders is. Jongeren moeten hun pro blemen kwijt kunnen, maar de beroepskracht moet ook proble men kunnen signaleren. Zo van: 'Hé, jou heb ik al een tijdje niet meer gezien, is alles oké?' Dat kan alleen als er één vast aan spreekpunt is." De SSCW heeft volgens het bestuur van OJW een heel ander beeld van de taak van een be roepskracht. „De SSCW vindt dat een beroepskracht geen uit voerend werk mag doen", legt secretaris Terlouw uit. „Hij moet van achter zijn bureau eventuele problemen oplossen. De Stichting vindt dat de jonge ren zelf het uitvoerende werk moeten doen. Dat vinden wij ook, maar jongeren hebben wel begeleiding nodig en moeten gemotiveerd en gestimuleerd worden. Wij vinden dat juist een taak van de beroepskracht. Een ander probleem is dat de SSCW alleen sociaal-cultureel werkers in dienst heeft en geen gespecialiseerde jongerenwer ker." Het OJW had lange tijd een jongerenwerker, Henk van leeuwen, maar die stapte eind vorig jaar op omdat hij vond dat het werken hem onmogelijk werd gemaakt door de strengere eisen van de gemeente. Er mocht geen bier meer worden verkocht en de sluitingstijden werden onder druk van de buurt steeds strenger gecontro leerd. Veel jongeren bleven om deze redenen weg. „Hij zag zijn werk in duigen vallen", aldus Terlouw. Ook de bestuursleden G. en H. Zweekhorst zijn inmid dels opgestapt. Het nieuwe bestuur, waarin vijf personen zitting hebben, heeft desondanks de schouders er weer onder gezet. Het open jongerencentrum is nu alleen op woensdagavond, vrijdag middag en vrijdagavond ge opend. „We zijn aan handen en voeten gebonden", zegt Ter louw. „De jongerenwerker moet allereerst jongeren zien te moti veren om vrijwilliger te worden. Die kunnen dan in de pro- jektraad aktiviteiten beginnen. Langzamerhand kan de taak van de jongerenwerker dan om slaan van uitvoerend naar bege leidend." Het bestuur van het OJW pre senteerde onlangs een nieuw werkplan aan de commissie welzijn, waarin de wensen en plannen voor het jongerenwerk zijn vastgelegd. „De commissie was heel enthousiast", vertelt De Jong. „Voorral over onze plannen voor vindplaatsgericht werk en het drugbeleid. Maar er wordt niets gedaan met deze positieve reactie. I let is vechten tegen de bierkaai." Met de nieuwbouw van het jongerencentrum bij het ge meentehuis in zicht, maakt het bestuur van het OJW zich grote zorgen. „We zijn natuurlijk ont zettend blij dat we een nieuwe ruimte krijgen", aldus Terlouw. „Maar in zekere zin drukt het ook als een zware last op onze schouders. Het jongerenwerk moet in de overbruggingsperio de wel blijven draaien. Een be roepskracht kan de jongeren motiveren om zich in te zetten voor de nieuwbouw, dan heb ben ze ook iets om naar uit te kijken."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13