Waardering voor j ongerengemeente Nederlands met elfenvoetjes k Kerk Samenleving Bureau Internationale Solidariteit herdenkt zaterdag 20-jarig bestaan Leiden Parmentier herdacht DINSDAG 13 JUNI 1995 BUITENLAND KORT Lugano De 67-jarige Giuseppe Torti is door paus Johannes Paulus II benoemd tot bisschop van Lugano. Sinds de dood van bisschop Eugenio Corecco, die op 1 maart aan kanker overleed, leidde Torti als apostolisch administrator het bisdom. Hij staat bekend als een open man die bereid is tot dialoog. Torti. afkomstig uit dit bisdom in het zuiden van Zwitserland, was 35 jaar pastoor in Bellinzona voor dat hij in 1987 directeur van de diocesane afdeling van Caritas werd. In 1991 werd hij vicaris-generaal van Lu gano. Na de benoeming van Torti zijn nog twee van de zes bisdommen in Zwitser land vacant. Vrouwelijke rabbijn De joodse gemeenten in Ol denburg en Braunschweig hebben met ingang van 1 au gustus een vrouwelijke rab bijn benoemd. De Zwitserse Bea Wyler is sinds de Tweede Wereldoorlog de eerste vrou welijke rabbijn in Duitsland. Voorzitter Sara-Ruth Schu mann van de Oldenburgse gemeente omschreef de be noeming als 'baanbrekend'. Zij hoopt op navolging door andere gemeenten. De be noeming van Wyler, die aan het liberale Joodse Theologi sche Seminarie in New York studeerde, betekent volgens Schumacher geen breuk met de joodse traditie. De ge meente heeft echter bewust gezocht naar 'gelijkberechti ging van vrouwen en man nen'.* Een grote meerderheid van de ongeveer honderd ge meenteleden heeft met het besluit ingestemd. Kastelozen I)e Indiase kerken houden de onderdrukking van de kaste lozen (dalits) in stand. India se kerkleiders zijn meestal af komstig uit de hogere kasten en proberen te voorkomen dat de zogenaamde onaan- raakbaren belangrijke posi ties bereiken. Dat zeiden ver tegenwoordigers van het Da- li t - sol id ari tei tsprogramma vrijdag bij hun bezoek aan de Wereldraad van Kerken in Genève. amersfoort anp De Remonstrantse Broederschap heeft de snel groeiende jongerengemeente Arminius als zelfstandige gemeente erkend. Het kleine, vergrijsde kerkgenootschap hoopt met deze stap de jongeren binnen zijn muren te houden. waarbij inmiddels zo'n 150 jon geren zijn aangesloten, denken daar anders over. „Dit kerkge nootschap is op sterven na dood. Er zijn bijna geen jonge ren meer in de gemeenten. Daarom zoeken wij elkaar opJ', zei secretaris Caecilia van Peur- sem in maart toen de initiatief nemers de plannen voor het eerst bespraken. De vraag om erkenning kwam op het bordje van de vergade ring omdat enkele jongeren be lijdenis wilden doen in de Armi- niusgemeente. Dat kan echter De algemene vergadering in Amersfoort ging in grote meer derheid akkoord met de erken ning. De tegenstemmers vrees den dat de nieuwe categoriale gemeente de weinige jongeren uit gewone gemeenten wegtrekt met als gevolg verdere uithol ling van het gemeenteleven. Zij zijn van mening dat in een ge meente jong en oud'thuis ho ren. De initiatiefnemers van de landelijke gemeente Arminius, alleen in een kerkrechtelijk er kende gemeente. De jongeren- gemeente kan met de erken- nening op zak tevens afgevaar digden sturen naar de landelijke kerkelijke organen. Secretaris M. Bosman-Hui- zinga van de Broederschap hoopt dat ook andere kerken iets zullen leren van dit remon strants experiment. De kerk ziet zichzelf immers graag als kerke lijk voortrekker. Eerder besloot zij als eerste kerk tot inzegening van niet-huwelijkse relaties. In navolging van de remonstran ten besprak de lutherse synode deze kwestie zaterdag, maar zij kwam niet tot een duidelijke uitspraak. roermond anp Het Bureau voor Internationale Solidariteit (BIS) van het bis dom Roermond herdenkt ko mende zaterdag het twintigjarig bestaan. Het BIS ontstond in 1975 na een conflict met de toenmalige bisschop van Roer mond, mgr. J. Gijsen. Hij was het niet eens met de werkwijze van de diocesane instelling voor internationale samenwerking, dat werd geleid door de re demptorist Piet Nelen. De landelijke missionaire or ganisaties (Pauselijke Missie werken, Bisschoppelijke Vasten- aktie en de Week voor de Ne derlandse Missionaris) gingen met BIS in zee. Daarop verbrak Gijsen het contact met deze in stellingen. Hij richtte zijn eigen missiebureau op dat vooral geld voor de Limburgse missionaris sen inzamelde. De Bijzondere Synode van de Nederlandse bisschoppen be sloot in 1980 dat de bisschop van Roermond weer met de drie landelijke instellingen moest sa menwerken. Pas kort voor zijn aftreden in januari 1993 herstel de Gijsen wel de band met PMW, dat inmiddels Missio heet, maar niet met de andere organisaties. Bij het aantreden van de nieuwe bisschop, F. Wiertz, sprak BIS de hoop uit dat aan deze situatie snel een eind zou komen. Dat is helaas nog niet gelukt, aldus pater K. Weer- kamp van BIS. „Wij namen het initiatief tot een gesprek met het bisdom, maar het beoogde doel, één vastenaktie en één collecte voor de Nederlandse missionaris, is nog steeds niet bereikt." NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te De Meern: G.J. Ruiten- burg te Noordwijk (Z. H.). te Heelsum- Kievitsdel: D. Heuvelman te Urk, die bedankte voor Zuidwolde (Dr.); te Ge- nemuiden.- J. Plomp te Wierden; te Stavoren (SoW) (toez.).- M. Dijkstra, kandidaat te Groningen; te Arnhem (Parkstraatgemeente, remonstrantse- vrijzmnig hervormde gemeente, part time): I.M. de Jong, kandidaat te Bathmen, die dit beroep heeft aange nomen; te Zwolle (toez.): E.K. Teyge- ler te Zeist, Aangenomen: naar Eindhoven: mevr BEROEPINGSWERK M. van Nie te Burgwerd c.a. en Lol- lum c.a. (part-time); naar Gorinchem: D M. van de Linde te Groningen, die bedankte voor Bergschenhoek (toez.); naar Almkerk (toez.)-. A.N. Rietveld te Sliedrecht. Bedankt: voor Zetten en Andelst (toez.): J. van Dijk te Tholen; voor Op en Neder-Andel: A. van Vuuren te Zoetermeer. NED.GEREF. KERKEN Bedankt: voor Dalfsem G.J. Zwarts te Amsterdam-Centrum. CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: te Noordscheschut- H.J.Th. Velema te Ermelo Aangenomen: naar Nieuwe Pekela: W.J A. Ester, kandidaat te Apeldoorn. Bedankt: voor Rotterdam-West: H. Korving te Kerkwerve. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Arnhem: J.S. van der Net te Apeldoorn. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen: te Westerhaar: R. Venema te 's-Gravenhage, die dit beroep heeft aangenomen en hier reeds intrede heeft gedaan. REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -3; Het werk van oude bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. Vandaag in De Spits: de toren van de kerk van de Gereformeerde Gemeente Leiderdorp. Rooseveltstraat 82 071-356356 Postadres Postbus 54. 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen7 Bel voor nabezorging: Ma. tfm/vr 18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-128030 DIRECTIE B M. Essenberg, G. P Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H C. M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R. D.Paauw 071-356215 Tel dag. 9.30- 11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W F Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J Preenen, chef binnen-, buitenland, eco LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) lei Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17 ui 071-35fcis RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17 u 071-14 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAN Voor mensen die moeilijk lezen, slechtei hebben of blind zijn (of een andere lees dicap hebben), is een samenvatting van regionale nieuws uit het Leidsch Dagbl; geluidscassette beschikbaar. Voor inforn 08860-82345 (Centrum voor Gesproken ir, Grave) in z i N H U I Z ONGEVAI.LKNDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vara' woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhi i en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor pkt ners bovendien van 10 30- 11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur m Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15 00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 uu na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19 00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 2 nl uur). Kinderafdeling: 14 30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC)- 14.00-14.30 i 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord le (tel 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uu en II daarnaast ook 11.15-12 00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uurèi' 18.30-19.30 uur. e Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur,, leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluite voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende.tijden: keel-, neus- en oorh^ kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkund^- heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-1 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. leiden De eens zo trotse textielfabriek van J. Parmentier Zonen is verdwenen. De acties van de stichting Industrieel Erfgoed Leiden konden niet voorkomen dat het fabriekscomplex aan de Lammermarkt twee jaar geleden bezweek onder de slopershamer. De eens zo moderne fabriek - met een stoommachine van veertig paardekrachten - bestaat alleen nog in de herinnering. Om die levend te houden heeft de stichting in het ap partementencomplex een steen laten inmetselen ter nagedachtenis aan de de oude textielstad Leiden. Gisteren werd de steen onthuld door Lyd Aalders, die in 1942 als zestienjarige in dienst kwam van de breifabriek en die in 1969 als procuratiehouder samen met haar broer de directeur de beslissing moest nemen de fabriek te sluiten. foto henk bouwman VRIJE TIJD LEIDEN Beat. Turn the beat around' is de titel van de dansavond voor dertigers die op zaterdag 17 juni wordt gehouden in het Antonius Zalencentrum aan de Lange Mare. Toegang tot de dansavond met muziek uit de periode 1975- '85 kost 12,50 gulden. Rommelmarkt. De Leidse afde ling van het Rode Kruis houdt op zaterdag 17 juni een open dag met rommelmarkt in het af delingsgebouw aan de Apol- lolaan. De open dag duurt van 10.00 tot 15.00 uur. Er is onder meer een informatiemarkt en een demonstratie van het ram- penbestrijdingsteam. Bos. In het bos van Bosman wandelt op zondag 18 juni de vereniging voor natuur- en milieueducatie IVN. De wande ling begint om 14.00 uur op de hoek van de Wassenaarseweg en de Blauwe Vogelweg. Fietsvierdaagse. Voor de twin tigste keer organiseert de Leidse Toerfietsvereniging Swifttoer de avond-fietsvierdaagse, die van maandag 19 tot en met vrijdag 23 juni wordt gereden. Deelne mers kunnen kiezen uit afstan den van 15 of 30 kilometer en starten Rissen 18.30 en 19.30 uur vanaf het Swift-clubhuis aan de Roomburgerweg. Inschrijving kost 6 gulden voor deelnemers boven de 16 jaar en 5 gulden voorkinderen. Computers. De Hobby .Compu ter Club houdt op dinsdag 20 ju ni een demonstratie Flightsimu- lator in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. Aanvang: 20.00 uur. ALPHEN AAN DEN RUN Bingo. Een hoofdprijs van 300 gulden is op donderdag 15 juni te winnen bij een bingo voor volwassenen in buurtcentrum Elckerlyc aan de Havixhorst. Aanvang: 20.00 uur. Fancy fair. De christelijke basis school De Rank aan het Arte- siaplantsoen houdt op vrijdag 16 juni een fancy fair van 16.00 tot 20.00 uur. De opbrengst is be doeld voor een nieuwe glijbaan op het kleuterplein en een video en televisie voor de midden bouw. Nachtwandeling. Juni is wan- delmaand bij uitstek. Ook op 16 juni kunnen liefhebbers onder begeleiding van IVN/Alphen aan den Rijn vanaf 22.30 uur een in teressante wandeling maken. In het Zegerplasgebied wordt dan gezocht naar vleermuizen met behulp van een heuse 'bat-de tector'. Beginpunt is de parkeer plaats bij kinderboerderij Zeger- sloot aan de Burgemeester Bruinsslotsingel in Alphen aan den Rijn. De deelname is gratis. Voor informatie: 01714-12595 (Nico Verwoerd). Adriacin van Dis houdt vlammend betoog over de taal en cultuur van Zuid-Afrika ,,En hier is... Adriaan van Dis!" Een kwartier te laat. maar daar was hij dan toch. Van Dis bracht gistermiddag een bliksembe zoek aan de Leidse Rijksuniver siteit waar hij herinneringen ophaalde aan zijn eigen studie tijd. De schrijver was in Leiden op uitnodiging van het Afrika- Studiecentrum dat op een spe ciale bijeenkomst het boek 'Taal en identiteit' presenteerde. Dit boek bevat een unieke bunde-, ling van letterkundige studies van het Nederlands, het Zuid- Afrikaans en het Vlaams. Van Dis, die behalve Neder lands ook Afrikaans heeft gestu deerd, sprak over de plaats van de Afrikaanse taal in een demo cratisch Zuid-Afrika. Onder zijn gehoor bevonden zich staatsse cretaris Aad Nuis (onderwijs, cultuur en wetenschappen), de ambassadeur van Zuid-Afrika, Z. de Beer, wetenschappers en Afrika-kenners. De welbespraakte schrijver hield - in een mengeling van Nederlands, Engels en Afrikaans - een vlammend betoog waarin hij wees op het belang van de taal en cultuur van Zuid-Afrika. „Nederlanders hebben in het verleden vooral girale belang stelling gehad voor Zuid-Afrika. Het ging daarbij vooral om het storten van onze schuldgevoe lens. Maar om nou te zeggen dat we veel over het land lazen: nou nee. Boeken van schrijfster Nadine Gordimer bleven in één druk steken. En de belangstel ling voor de zwarte cultuur was nög geringer." Van Dis verklaarde dat zijn ei gen belangstelling voor de taal en cultuur van Zuid-Afrika des tijds is aangewakkerd door een gedicht van Breyten Breyten- bach. „Dat hing op de deur van het toilet in het studentenhuis waar ik woonde. Al zittend en denkend begonnen de woorden op mij in te werken. Wat een prachtige taal: het was alsof het Nederlands elfenvoetjes kreeg! Door dat gedicht begon ik mij te verdiepen in de esthetiek en ethiek van het Afrikaans." „Maar in die tijd. begin jaren zeventig, was het not done om die taal te gaan studeren. Op De welbespraakte schrijver Adriaan van Dis in het Afrika-Studiecentrum in Leiden: „Van die vermaledijde cultuur valt nog veel te leren." het instituut kwam je alleen be jaarde dames tegen die ver klaarden zo heerlijk in Zuid- Afrika te hebben gewoond, waar ze rijen personeel tot hun be schikking hadden. Je begon aan die taal, maar je voelde je meteen schuldig in Nederland. Want het was de taal van de on derdrukker. Daarom werd je au tomatisch lid van de anti-apart heidsbeweging. Als een soort dubbel-verkoop." Van Dis verwees naar de ja renlange cultureie boycot van Zuid-Afrika. „De Nederlanders merkten dat ze eindelijk in het verzet konden gaan. Eerder was dat niet gelukt", zei hij spot tend. „Het gevolg was dat we niets meer over Zuid-Afrika wil den lezen. We waren gewoon tégen. En daar, in Zuid-Afrika, was de Nieuwe Revu verboden, maar die zou eigenlijk nóg ver boden moeten zijn." Stamtaal Van Dis memoreerde de af schaffing van de apartheid en vroeg zich af wat de toekomst is van het Afrikaans in het land waar nu elf talen officieel wor den erkend. „Het Afrikaans was niet alleen de taal van de onder drukker, maar ook van de on derdrukten. Het Afrikaans als stamtaal heeft zowel een zwarte als een witte loot. Hoewel het belangrijk is om te schrijven in je eigen volkstaal, zijn zwarte schrijvers nog veel te afhanke lijk van blanke lezers en over zeese uitgevers. Als zwarte foto ben de bru schrijvers kiezen voor zwarte moedertaal, dan heb! ze geen kopers. De vraag is wat er met de zwarte talen beurt in Zuid-Afrika. Heb die nog een toekomst?" „Onderzoek naar talen is langrijk en het is goec leerden te hebben die een vastleggen. Maar het gaat eindelijk om de sprekers. Er schrijver: die schrijft in de waarin hij zijn emotie en ratio het beste kan verwoord Dat kan het Afrikaans zijn, m ook het Engels, het Zoeloe zo voorts. Toch valt er van Afrikaanse cultuur, die verm dijde cultuur, nog veel te le: Maar nu in vrijheid."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12