Kroatië dreigt met aanval op Serviërs Krachtproef voor imperium Berlusconi Buitenland 'Eurotop moet deze maand naam verzinnen voor munt' Verrassend akkoord over Zwarte Zee-vloot Kundig onderhandelaar Reichstag wordt ingepakt FDP kiest vandaag pas voorzitter Parlement Japan stemt in met spijtbetuiging Heldenontvangst O'Grady ZATERDAG 10 JUN11995 SAS-piloten veroorzaken chaos kopenhagen Deense SAS-piloten hebben gisteren voor e enorme verwarring en chaos gezorgd op de Scandinavische vliegvelden door een 24-uursstaking waarmee ze loonsverho ging eisten. Ongeveer 800 internationale en binnenlandse vluch ten werden afgelast. Maandag willen SAS-vliegers in Zweden in staking gaan en op 14 juni leggen de piloten in Noorwegen het werk neer. De SAS-piloten willen zes procent loonsverhoging, maar de maatschappij wil niet verder gaan dan drie procent. Eurostar-trein moet naam veranderen parus Een rechtbank in Parijs heeft gisteren bepaald dat de naam van de Franse Eurostar-treinverbinding via de Kanaaltun nel moet worden veranderd. Een Parijse koeriersdienst met de naam Eurostart, die een klacht wegens plagiaat had ingediend, wordt daarmee in het gelijk gesteld. De Franse spoorwegen (SN- CF) hebben zes maanden om een andere naam te verzinnen. Opnieuw aanslagen met bombrieven wenen Oostenrijkse racisten zijn vermoedelijk verantwoorde lijk voor een aantal bombrieven dat gisteren in zowel Oostenrijk als Duitsland slachtoffers heeft gemaakt. Een bom explodeerde in Linz in een kantoor van een huwelijks- en bemiddelingsbu reau dat vooral buitenlanders als klant heeft. Een vrouw is met zware verwondingen aan haar handen opgenomen in het zie kenhuis. Ook de in München verblijvende populaire Oostenrijk se TV-presentatrice Arabella Kiesbauer werd doelwit van een bombrief. De bom explodeerde in het kantoor van de studio waar zij werkt. Nieuw hooggerechtshof Hong Kong hong kong Groot-Brittannië en China hebben gisteren over eenstemming bereikt over de oprichting van een hooggerechts hof in Hong Kong na de overdracht van de Britse kroonkolonie aan Peking, op 1 juli 1997. Het akkoord betekent dat de regering in Londen een concessie heeft gedaan. De regering-Major wilde het hof al in 1996 installeren zodat het ervaring zou kunnen op doen voor China de macht in handen krijgt. Hongkongse politici zeiden het akkoord als verraad te beschouwen. Robert Vesco na 23 jaar gepakt Washington De al 23 jaar voortvluchtige Amerikaanse zwende laar Robert Vesco is gearresteerd op Cuba. Vesco nam in 1972 de benen, nadat hij was beschuldigd van een zwendel van 224 mil joen dollar met een beleggingsfonds. Hij zou dat jaar hebben ge probeerd aan vervolging te ontkomen door een illegale gift van 200.000 dollar aan het fonds voor herverkiezing van de toenma lige president Nixon. De Verenigde Staten zijn in overleg met Cuba over mogelijke uitlevering. Vesco vestigde zich in 1982 in Havana. Het is niet duidelijk waarom hij juist nu is aangehou den. Premier Nepal vraagt verkiezingen kathmandu Zes maanden na zijn aantreden heeft Man Mohan Adhikary, de communistische premier van Nepal, aan koning Birendra gevraagd het parlement te ontbinden. Na afloop van een speciaal kabinetsberaad vroeg hij de koning binnen zes maanden nieuwe verkiezingen te houden. Adhikary wil voorko men dat de oppositionele Nepalese Congrespartij een motie van wantrouwen tegen zijn minderheidsregering aanneemt en een nieuwe regering vormt. Tientallen doden bij gevechten in Turkije ankara Gevechten tussen het Turkse leger en|guerrillastrijders van de verboden Koerdische Arbeiderspartij PKK hebben don derdag en vrijdag aan zeker 57 mensen het leven gekost. Volgens gegevens van de politie zijn in de eerste vijf maanden van 1995 in de overwegend door Koerden bewoonde provincies in het zuidoosten van Turkije 1026 guerrillastrijders en 151 militairen en dorpswachters omgekomen. Grote drugvangst politie Antwerpen brussel De Antwerpse politie heeft de afgelopen dagen 23 ton marihuana in beslag genomen die bestemd was voor de Neder landse markt. In verband daarmee arresteerde zij twee mensen. De drugs hebben een straatwaarde van zo'n 400 miljoen gulden. De marihuana is afkomstig uit Colombia en Gambia en was ver stopt in een container met ananassen. Santer wil signaal van goede wil brussel aly knolDuitsland onaanvaardbaar. De correspondent ecu is in Duitse ogen te zeer be last door zijn gestaag dalende De Europese top in Cannes waarde. Bovendien heeft er in moet, als het enigszins kan, een een grijs verleden in Frankrijk al naam opleveren voor de toe- eens een munt genaamd ecu komstige Europese eenheids- bestaan. munt. Dat vindt Jacques Santer, De naam frank is geopperd de voorzitter van de Europese en ook is voorgesteld om aan de Commissie. Als de Europese huidige Europese munten het lts- en regeringsleiders er op voorvoegsel euro- mee te geven. 26 en 27 juni in Cannes in sla- President Wim Duisenberg van gen om een naam te verzinnen De Nederlandsche Bank stelde 'is dat een goed signaal dat men recentelijk nog de van oor- de munt ook werkelijk wil', zei sprong Italiaanse naam florijn Santer gisteren in Brussel. Hij voor. Santer vindt dat landen als noemde de naam geen 'funda- Groot-Brittannië, die niet aan mentele kwestie, maar hij is de eenheidsmunt willen mee- psychologisch wel belangrijk'. doen, zich 'terughoudend' moe- De huidige Europese reken- ten opstellen in Cannes als er eenheid ecu, tevens de werktitel een naam wordt gekozen, van de eenheidsmunt, is voor moskou hans hoogenduifr" Gisteren besloten de twee correspondent staatshoofden dat de infrastruc tuur van Sebastopol op het Rusland en Oekraïne hebben schiereiland de Krim door beide gistermiddag een akkoord gete- marines zal worden gebruikt, kend dat een einde maakt aan Van de vloot, die uit 300 grotere de al jaren durende strijd over oorlogsbodems en ruim dui- de toekomst van de voormalige zend kleine vaartuigen bestaat, Zwarte Zee-vloot van de Sov- krijgt Moskou 81,7 procent en jetunie. De doorbraak kwam Oekraïne de rest. Eerder was af- voor iedereen als een grote ver- gesproken dat beide staten de rassing. Tot het laatste moment helft zouden krijgen, maar Oek- leken de tegenstellingen tussen ra'ïne doet afstand van een groot president jeltsin en zijn collega deel om zo de nog openstaande Koetsjma onoverbrugbaar. energierekeningen aan Moskou De discussie, over de verde- te betalen, ling van de vloot na het uiteen- Marine-experts hebben overi- vallen van de Sovjetunie in gens hun twijfels over de prakti- 1991, maar vooral over de mari- sche uitvoering van het besluit, nebasis Sebastopol, vormde een De Russische analist Mozrov zware belasting voor de betrek- noemde een gemeenschappelij- kingen tussen Rusland en Oek- ke basis 'onmogelijk', raïne. Italianen gaan morgen ter stembus voor twaalf referenda rome eelco van der linden correspondent Voor liefst twaalf referenda gaan de Italia nen morgen naar de stembus. Althans, dat hopen de initiatiefnemers. De vragen die moeten worden beantwoord zijn zo ge compliceerd en gaan over kwesties die on derling zo verschillen, dat de kans groot is dat de meerderheid van de 48 miljoen stemgerechtigden thuis blijft of naar het strand gaat. De referenda zullen in dat ge val ongeldig worden verklaard. De Italianen zijn moe, en daar kun je ze geen ongelijk in geven. Het is de derde keer in enkele maanden tijd dat ze naar de stem bus moeten. De interesse voor de referenda is daarom uiterst gering. Overigens kun je je afvragen of de gemiddelde Italiaan wel een mening moet hebben over technische kwesties als de verstrekking van licenties aan de middenstand. De aandacht is dan ook geconcentreerd op de drie referenda die een wijziging van de omroepwet beogen. Ze treffen direct de be langen van mediamagnaat en ex-premier Silvio Berlusconi, die al weken via zijn drie commerciële TV-zenders een agressieve 'nee'-campagne voert. Zo was deze week een marathonuitzending te zien waarin quizmasters en andere beroemdheden in dienst van de holding Fininvest onver bloemd voor een 'nee' pleitten. De initiatiefnemers van de referenda willen de monopolievorming in medialand aan pakken. Ze stellen voor dat in de toekomst een rechtspersoon niet meer dan één com merciële zender mag bezitten. Krijgen ze hun zin, dan moet Berlusconi twee van zijn drie zenders verkopen. De ex-premier spreekt van een 'onteige ningsprocedure' en stelt dat Fininvest met één kanaal niet kan overleven, ook omdat de staatsomroep RAI vooralsnog blijft be- schikkén over drie zenders. Overigens is de Australisch-Britse mediamagnaat Murdoch geïnteresseerd in overname van een of meer Berlusconi-kanalen en van de recla- mepoot Publitalia. Twee andere referenda kunnen ook worden beschouwd als aanval op Berlusconi. Ge steld wordt dat een einde moet worden ge maakt aan het bijna-monopolie op het ge bied van TV-reclame. Nu verhandelen twee bedrijven, Publitalia van Fininvest en Sipra van de RAI, 90 procent van alle TV-reclame. In de toekomst zouden dit soort bedrijven niet meer dan twee nationale kanalen (nu drie) van reclame mogen voorzien. Het der de referendum vraagt om films op televisie niet meer dan één keer te onderbreken voor reclame. Los overigens van de uitslag van deze me dia-referenda, moet het parlement zich buigen over een nieuwe verdeling van de ether. Het is hiertoe verplicht door een uit spraak van het Constitutioneel Hof, dat on langs de oude mediawet 'niet legitiem' ver klaarde. Pogingen om een nieuwe media wet op te stellen mede om de referenda te voorkomen liepen de afgelopen weken op niets uit vanwege de negatieve houding van het rechtse blok van Berlusconi. De ex-premier lijkt de referenda vooral te willen gebruiken als test voor zijn populari teit. Komt er een doorhem gewenste uit slag, dan zal dat zijn positie binen de poli tieke 'Pool van de Vrijheid' versterken. Of dat zal lukken is de vraag. De laatste tijd wordt Berlusconi's leiderschap steeds vaker ter discussie gesteld, juist omdat de belan genconflicten hem politiek kwetsbaar ma ken. aviano De Amerikaanse piloot Scott O'Grady heeft gistermiddag een heldenontvangst gekregen bij zijn terugkeer op de luchtmacht basis Aviano in Italië. Meer dan duizend man luchtmachtpersoneel stond samen met hun families, zwaaiend met Amerikaanse vlagge tjes, te wachten op de 'all American hero'. Een breeduit lachend* O'Grady stak zijn vuist in de lucht voordat hij in een limousine stapte, op weg naar een hangar waar hij een korte verklaring afleg de. „Ik wist dat alles gedaan werd, dat kon worden gedaan", aldus de geëmotioneerde piloot, zonder de baard van zes dagen waar mee hij donderdag nog was opgepikt in Bosnië. foto epa patrick hertzog Bosnische Serviërs houden hulptransport Zepa tegen De Kroatische president Franjo Tudjman heeft gisteren gedreigd met nieuwe aanvallen tegen de Krajina-Serviërs. Als die politieke oplossingen blijven blokkeren, zal Kroa tië niet aarzelen de Krajina met geweld terug te verove ren. Hun wacht dan 'hetzelfde lot als de extremisten in West-Slavonië', aldus Tudjman. Tudjman verwees daarmee naar het succesvolle bliksemoffensief van het Kroatische leger tegen die enclave die tot 1 mei in han den van de Kroatische Serviërs was. In amper twee dagen wist het danig versterkte en gemo derniseerde Kroatische leger de enclave te heroveren. De Krajina-Serviërs hebben nog altijd ruim 20 procent van het grondgebied van Kroatië in handen. Ze houden bovendien een groot deel van de Dalmati- sche kust in een economische wurggreep. Alle belangrijke ver bindingen tussen kustplaatsen als Zadar, Split en Dubrovnik en de hoofdstad Zagreb lopen langs de Krajina. Het is overigens de vraag of Kroatië tot november wacht met het offensief waar Tudjman gisteren mee dreigde. Kroati sche troepen zijn de afgelopen weken al vele kilometers de Kra jina binnengedrongen en kun nen nu vanuit het Dinara-ge- bergte de belangrijkste aanvoer- weg van de opstandige Serviërs onder vuur nemen. In een po ging de Kroatische troepen te rug te dringen, zetten de Kraji na-Serviërs gisteren twee straal jagers in tegen Kroatische stel lingen. Ook in Bosnië blijft de situatie zeer gespannen. De Bosnische Serviërs houden nog altijd een kleine 150 blauwhelmen gegij zeld, terwijl er op diverse plaat sen fel gevochten wordt. De donderdag gerezen hoop dat de dramatische voedselsituatie in de zes moslim-enclaves op kor te termijn zal verbeteren, is sinds gisteren weer een stuk kleiner. De Bosnische Serviërs, die donderdag akkoord gingen met de hervatting van voedselkon vooien naar Sarajevo, hielden gisteren een konvooi voor de enclave Zepa tegen en namen de goederen in beslag. Volgens de Bosnisch-Servische legerlei der Mladic troffen zijn man schappen tussen de goederen munitie aan die bestemd was voor het Bosnische regeringsle ger. Volgens de Unhcr zou de 'gesmokkelde' munitie door de Serviërs zelf tussen de hulpgoe deren zijn verstopt. De Unhcr kondigde gisteren aan dat de Bosnische hoofdstad Sarajevo maandag voor het eerst in weken weer bevoorraad zal worden. Of dat na het inci dent van gisteren door kan gaan, was gisteravond nog on duidelijk PORTRET: CARL BILDT De leiders van de Europese Unie (EU) hebben vrijdag avond in Parijs de Zweedse ex- premier Carl Bildt unaniem aangewezen tot nieuwe bemid delaar voor ex-Joegoslavië. Dat meldde de Franse president Jacques Chirac op een pers conferentie. Bildt vervangt de Brit Owen. Waarnemers ver wachten dat de nieuwe bemid delaar meer macht krijgt dan zijn voorganger. Carl Bildt heeft een ondankbare klus gekregen. Hij was de enige kandidaat voor de opvolging van David Owen, die er na drie jaar niet meer tegen kon dat be middeling nauwelijks enige zichtbare vooruitgang had ople- verd in ex-Joegoslavië. Zijn aan stelling valt in goede aarde bij de man met wie hij nauw moet samenwerken, de Noor Thor- vald Stoltenberg, die namens de VN probeert vrede te stichten op de Balkan. „Ik ken Bildt al vele jaren en we kunnen goed samenwerken", aldus de Noor se diplomaat. De op 15 juli 1949 in het Zuid- zweedse plaatsje Halmstad ge boren Bildt staat in het politieke spectrum aan de rechtse kant en geldt als zeer kundig op het gebied van de internationale betrekkingen. Dat Zweden sinds 1 januari deel uitmaakt van de Europese Unie, is mede aan hem te danken. Hij 'bekeerde' zijn conservatieve achterban tot Carl Bildt. archieffoto reuter een solidariteit met het Europe se vasteland, nadat Zweden meer dan een eeuw lang aan zijn neutraliteit had vastgehou den. Het strakke begrotingsbeleid dat de Zweedse regering onder leiding van Bildt voerde werd hem door de kiezers niet in dank afgenomen. Vorig jaar september wendden zij zich in meerderheid af van de cen trum-rechtse coalitie die hij leidde. Hiermee bleef het pre mierschap van Bildt beperkt tot een periode van drie jaar. Hij was overigens de eerste conser vatieve minister-president van Zweden sinds 1930. Bildt heeft zijn benoeming 'vlei end en wanhopig tegelijk' ge noemd. De benoeming is zon der enige twijfel vleiend voor Zweden. Diplomatieke waarne mers houden het erop dal met de benoeming van Bildt ook in vulling wordt gegeven aan de wens van sommige EU-lidsta ten het officieel nog steeds neu trale Zweden meer te betrekken bij een gezamenlijke buiten landse en veiligheidspolitiek van het Europa van de vijftien. Zweden heeft al een zekere re putatie op het gebied van inter nationale bemiddelaars. Graaf Folke Bernadotte was het in mei 1948 voor Palestina, Dag I lam- marskjöld trad in zijn hoedanig heid van secretaris-generaal van de Verenigde Naties in de jaren vijftig handelend op bij een groot aantal conflicten en de toenmalige premier Olof Palme was de bemiddelaar voor de VN in de oorlog tussen Irak en Iran (van 1980 tOt 1988). Bildt zal zijn reputatie van com petentie hard nodig hebben in het hopeloos vastzittende con flict op de Balkan. Een bemid delaar is per definitie aangewe zen op de bereidheid van de strijdende partijen om een compromis te sluiten. En juist hieraan ontbreekt het chronisch in ex-Joegoslavië. parus-den haag anp-gpd berlun. Jaren heeft het Bulgaars-Franse kunstenaarspaar Christo vergeefs geprobeerd toestemming te krij gen om de Reichstag in Berlijn in te mogen pakkem Óndanks bezwaren van bondskanselier Kohl kreeg het echtpaar vorig jaar eindelijk toestemming van de Bondsdag, het Duitse parlement. Vorige maand zijn werklui begonnen met het bouwen van een stalenkarkas rond de Reichstag. Daarover begint Christo, die eerder al ei landen voor de kust van Florida en de Pont Neuf in parijs inpakte, eind volgende week met het spannen van het zilverkleurige doek. Gisteren werden de beelden op het parlementsgebouw afgedekt om beschadiging te voorkomen. foto reuter lutz schmidt AAAINZ GPD Het congres van de veel ge plaagde Duitse liberale partij FDP heeft gisteren tegen de zin van het partijbestuur besloten om pas vandaag, en niet gister avond, een nieuwe voorzitter te kiezen. De delegatieleden wil den liever eerst over de koers van de partij praten voordat zij de partijleider van de deelstaat Hessen, Gerhardt, of ex-minis- ter Möllemann op het schild zullen hijsen. Gerhardt is al tien jaar vice- voorzitter en heeft ondanks een fletse reputatie de meeste steun van de afgevaardigden. Dat bleek ook uit het applaus dat opklonk toen de aftredende voorzitter Klaus Kinkel in zijn slotrede Möllemann, zonder de ze overigens bij name te noe men, scherp aanviel. Mölle mann is een stuntman die moet hopen dat de serie nederlagen het congres zo rebels heeft ge maakt, dat zij van de weer omstuit tegen de vertegenwoor diger van het establishment en voor de lefgozer uit Münster zullen stemmen. Geen stokslagen jeugd Zuid-Afrika johannesburg Rtr Minder dan een week na het af schaffen van de doodstraf, heeft het Zuidafrikaanse hoogge rechtshof gisteren rechtbanken verboden jongeren tot stoksla gen te veroordelen. De straf was bedoeld om kinderen uit de ge vangenis te houden, maar strookt niet met de in de grond- toet vastgelegde bescherming van de rechten van kinderen. Jongeren boven de negen jaar konden tot nu toe maximaal ze ven stokslagen krijgen. Vorig jaar kregen 31.000 kinderen een pak slaag. Het Japanse lagerhuis heeft gis teren een omstreden resolutie aanvaard waarin spijt wordt be tuigd voor het leed dat door Ja pan is veroorzaakt in de Tweede Wereldoorlog. Daarmee heeft premier Murayama een belang rijke overwinning behaald en de kansen op overleving van zijn kabinet vergroot. Murayartia, wiens Socialistische Partij te lij den heeft onder een slinkende aanhang, had van de kwestie een halszaak gemaakt. Volgens de premier benadrukt de reso lutie de vreedzame bedoelingen die Japan momenteel heeft. Di recte verontschuldigingen zijn er echter niet in opgenomen, tot ergernis van veel Aziatische staten. Om volledige instem ming van het parlement te krij gen moet ook het Hogerhuis de resolutie aanvaarden. Dit zal waarschijnlijk volgende week gebeuren. De tekst van de resolutie luidt in vertaling: „We bieden onze condoléances aan, aan alle, slachtoffers van de oorlog in de wereld ter gelegen heid van de 50ste verjaardag van het einde van de Tweede Wereldoorlog. We kijken terug naar de diverse stadia van kolo niale heerschappij en daden van agressie in de moderne geschie denis en erkennen met diepe spijt dat wij dergelijke daden hebben verricht en het leed dat we daarmee hebben aange bracht onder de burgers van an dere landen, in het bijzonder Aziatische. Wij, leden van het parlement, moeten niet alleen stilstaan bij de verschillende his torische percepties van de oorlog maar moeten leren van de lessen van de geschiedenis om te hel pen bij de opbouw van een vreedzame internationale ge meenschap. Onder de vlag van permanente vrede zoals die door de Japanse Constitutie wordt uitgedragen, verklaren wij onze vastbeslotenheid om. hand in hand te werken met landen in de wereld voor de toekomstige coëxistentie van de mensheid. Wij aanvaarden de hierboven gestelde resolutie.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5