Patiënt mag negen keer 'gratis' naar fysiotherapie TEP, Lterdag Binnenland IDB probeerde Bouterse naar Brazilië te lokken Weetje-weetjes over Afrika U)V-fractie mogelijk n de fout met lening Natuurmonumenten wil wegen zonder lantaarns NS klaren reuzeklus rond station Utrecht Uitgefloten Twaalf jaar geëist voor moord op homoseksueel KORTING OP LEOLUX VERSO BIJ VAN TIL Vlokkentest of punctie is straks niet meer nodig a 1895.- vantilM&lïftVTi 10 jun11995 Raad onderzoekt spoorwegongeval itn haag De Spoorwegongevallenraad stelt een onderzoek in mar het ongeluk vorige week nabij Mook waarbij drie baanwer- rs om het leven kwamen. Dat heeft een woordvoerder van de aad gisteren meegedeeld. Het is niet zeker of het onderzoek ridt tot openbare zittingen waarbij de raad mensen onder ede an horen. Voorzitter Pieter van Vollenhoven liet weten dat het inderzoek waarschijnlijk in oktober of november zal zijn afge rold. Gewonden door gasexplosie in Tilburg nBURG Door een gasontploffing en een daaropvolgende felle >rand in Tilburg zijn gisteren twee mensen ernstig gewond ge- iakl. Ze liggen met brandwonden, maar buiten levensgevaar in L't ziekenhuis. Er is ook aanzienlijke schade ontstaan: drie aafmachines, een tractor, een personenbusje en drie auto's jingen in vlammen op. Het gaslek en de explosie ontstonden bij (.•constructiewerkzaamheden aan een rotonde. Zes jaar geëist voor overvallen jiDPELBURGOfficier van justitie mr. A. de Lange heeft gisteren foor de rechtbank in Middelburg tegen een 19-jarige Vlissinger •n gevangenisstraf geëist van zes jaar wegens zes gewapende (vervallen. Hij pleegde de overvallen samen met vijf anderen, •neens terecht stonden. Tegen hen werden ook celstraffen ;cëist. variërend van één jaar tot vier jaar en TBS. De totale buit icdroeg niet meer dan 12.000 gulden. Het geld werd onder de leclnemers verdeeld en opgemaakt aan uitgaan en softdrugs. bendeleden waren asielzoekers wolle De drugbende die donderdag op verschillende plaatsen ;erd opgepakt, bestaat voor het merendeel uit Chinezen die in lederland asiel hebben aangevraagd. Het gaat om dertien man- len van 31 tot 46 jaar. De twee hoofdverdachten zijn 33 jaar en omen uit Heerhugowaard en Zwaag. Ze hadden alle twee een aboratorium voor het bewerken van drugs. De dertien worden lorgen voorgeleid voor de rechter-commissaris in Zwolle. Kabinet ontziet chronisch zieken ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPO Geassocieerde Pers Dier Kluiters in boek over inlichtingendienst: ROTTERDAM GPD-ANP Vanaf volgend jaar krijgen mensen nog maar negen fy- siotherapeutische behandelingen van het ziekenfonds vergoed. Patiënten met een chronische aandoening, zoals reuma of Parkinson, blijven echter het recht hou den op onbeperkte therapie. Voor oefentherapieën als Mensendieck en Cesar kunnen patiënten maximaal acht tien behandelingen vergoed krijgen. DEN HAAG GPD Dat heeft het kabinet gisteren besloten, op voorstel van minis ter Borst van volksgezondheid. Het overkoepelend orgaan van de zorgverzekeraars in Neder land heeft zijn leden geadvi seerd dezelfde beperking op te nemen in de polissen voor par ticulierverzekerden. In eerste instantie wilde het kabinet de fysiotherapie voor al le patiënten nog maar voor de helft vergoeden. Na druk uit de Tweede Kamer kwam minister Borst daarvan terug. Dat zou oneerlijk zijn tegenover chro nisch zieken, zo stelde ook zij vast. Uit een onderzoek van het Nederlands Instituut voor on derzoek van de gezondheids zorg (Nivel) bleek onlangs dat het kabinet de geplande bezui niging van 200 miljoen ook kon halen door chronisch zieken te ontzien en bij andere patiënten alleen de eerste tien a elf zittin gen te vergoeden. Dat zijn er nu negen geworden, en voor de oe fentherapieën maximaal acht tien. Dit betekent dat iemand met een sportblessure voortaan nog maar negen 'gratis' behandelin gen krijgt, ook al heeft hij er dertig nodig. Het Nivel heeft wel uitgezocht of er niet een nog fijnmaziger verdeling aan te brengen is. maar dat bleek in de praktijk niet uitvoerbaar. Het onderzoeksinstituut heeft een lijst samengesteld met chronische ziekten waarvoor mensen langdurig fysiotherapie of oefentherapie nodig hebben. Die lijst zal de komende maan den worden voorgelegd aan pa tiëntenorganisaties en volgend jaar nog eens worden geëva lueerd. De Nederlandse Inlichtingen dienst Buitenland (IDB) heeft in september 1991 met acht mil joen geprobeerd de voormalige Surinaamse legerleider Bouter se te bewegen om naar Brazilië te verhuizen. Het geld kwam uit geheime fondsen. De in 1994 opgeheven IDB kwam vorige week in opspraak toen bleek dat alle archieven tot november 1992 zonder mede weten en goedkeuring van de Tweede Kamer zijn vernietigd. De officiële lezing luidt dat daarmee de staatsveiligheid in Nederland is gediend. Volgens Frans Kluiters, die een boek schreef over de Ne derlandse inlichtingen- en vei ligheidsdiensten, zou een agent van de IDB de voormalige se cretarisvan het Junglecomman do, Frits Hirschland, alle details over de deal hebben verteld. I lij moest in Trinidad of Bonaire een ontmoeting met Bouterse regelen. De ontmoeting ging echter niet door omdat Bouter se alleen in Paramaribo wilde onderhandelen. Over het boek werd gisteren overigens een compromis be reikt tussen de uitgeverij SDU en de Amsterdamse advocaat en voormalige Surinaams mi nister Haakmat. Namens zijn cliënt Ramkhelewan, een vroe gere Surinaamse diplomaat, had Haakmat een kort geding aangekondigd. In het boek staat dat de IDB de diplomaat in de jaren tachtig herhaaldelijk heeft benaderd om Bouterse te be spioneren. Volgens Ramkhele wan is dat maar deels waar. Hij krijgt nu de gelegenheid weer woord te geven in het boek. art ij kreeg 22.000 gulden van fractie Tweede-Kamerfractie van AOV is mogelijk in de fout gaan door geld te steken in de na failliete partij. De fractie der leiding van Jet Nijpels lat voor 22.000 gulden op de it van schuldeisers. Eerder de- week ontkende de fractie met :m geld geleend te hebben n de partij. Het geld van de voor de fractie mag niet or part ij-activiteiten worden bruikt. AOV-penningmeester Meijer, de lijst met schuldeisers eft samengesteld, zegt niet te iten waarvoor de fractie geld heeft van de partij, en 'fik geld precies is geleend of torgeschoten. Of de fractie ju- fisch in de fout is gegaan, is niet duidelijk. Wel heeft het nisterie van binnenlandse za- n de AOV-accountant deze lek opdracht gegeven de cha- ische financiële administratie snel mogelijk uit te pluizen. Dcht er sprake zijn van mis- uik, dan kunnen de Kamer en ministerie het geld terug- rderen. De Martin Batenburg-stich- ig voor politiek-wetenschap-* lijke activiteiten blijkt ook ld tegoed te hebben van het )V, namelijk ruim 40.000 gul- n. De stichting heeft dat geld kregen van het ministerie van nnenlandse zaken en het is (sluitend bedoeld voor poli- k-wetenschappelijk werk. Voor de aanwending ervan gel den strenge voorwaarden-. Of de stichting juridisch in de fout is gegaan, is evenmin duidelijk. De achterban van het AOV krijgt steeds meer genoeg van de al weken durende ruzie tus sen het kamp-Nijpels en het kamp-Batenburg. Volgens een NIPO-peiling, gehouden vóór de faillissementsaanvraag van deze week, zou nog maar 1,7 procent van de kiezers iets zien in het AOV. Dat is goed voor twee Kamerzetels, tegen zes nu. De andere ouderenpartij, de Unie55+, lijkt nog harder getrof fen te worden door het AOV- drama. Als er nu verkiezingen gehouden zouden worden, zou Unie zijn enige Kamerzetel kwijtraken. Verlichting is jammer en onnodig den haag Tijdens het Nationaal Afrika-Examen in het Museon in Den Haag konden politici gisteren laten zien h ten. Het evenement wordt jaarlijks georganiseerd. DEN HAAG GPD De Nederlandse snelwegen ra ken overbelicht. Daardoor blijft er geen duisternis meer over en wordt het landschap ontsierd. Dat zegt de Vereniging Natuur monumenten in een brief aan Rijkswaterstaat, waarin zij pleit voor het 'mastenvrij' houden van rijkswegen. Onlangs werd de A 50 bij Wolfheze op de Gelderse Velu- we voorzien van een rij lanta renpalen. Het is de bedoeling deze weg helemaal te gaan ver lichten. Ook het traject Utrecht- Arnhem (A 12) moet er binnen kort aan geloven als het aan Rijkswaterstaat ligt. „Jammer en onnodig", vindt Natuurmonu menten. De vereniging wordt in haar argumenten gesteund door vier andere natuurbeheerorganisa- ties, waaronder Staatsbosbe heer en de Gelderse Milieufede ratie. „De Veluwe is momenteel nog een van de weinige duistere gebieden in ons land", zegt Joost Reijnen van de Milieufe deratie. „Als daar lichtmasten komen, Werkzaamheden aan sporen in 4.5 maand klaar utrecht anp org om benoeming an burgemeesters De Nederlandse Spoorwegen zijn vandaag begonnen met de grootscheepse bouwoperatie De Grote Klap, waarbij in minder dan vijf maanden 44 wissels en kruisingen rond Utrecht wor den vervangen. Bij de groot schalige werkzaamheden aan de noord- en westkant van het Centraal Station zal 24 uur per dag worden gewerkt aan het spoor. De Grote Klap vormt het sluitstuk van een jarenlange re novatie van het spoor rond Utrecht. Investeringen van in totaal bijna een half miljard gul den moeten ervoor zorgen dat in 1996 de vertragingen rond Utrecht verleden tijd zijn. Er zijn onder meer ongelijkvloerse kruisingen en twee extra sporen aangelegd. Verder worden twee tunnels gerenoveerd. Machinisten kunnen straks de nieuwe wissels met veertig in plaats van dertig kilometer per uur passeren. De aanleg van de wissels en kruispunten zou oor spronkelijk twee jaar in beslag nemen. Om het treinverkeer minder te hinderen, werd beslo ten om de operatie in 4,5 maand te voltooien. In plaats van alleen 's nachts te werken, zijn nu dagelijks twee of drie ploegen elk acht uur in touw. Ook omwonenden hebben zo minder lang last van de bouw activiteiten. De NS stelt tijdens de werk zaamheden vijf perrons buiten gebruik. Een woordvoerder van de afdeling railinfrabeheer be nadrukte dat baanwerkers bij de operatie geen extra risico lopen, doordat de sporen de komen den maanden helemaal niet ge bruikt zullen worden. Uit res pect voor de slachtoffers van het treinongeluk bij Mook, waarbij drie baanwerkers om het leven kwamen, besloot de NS de operatie De grote Klap niet feestelijk aan te kondigen. Volgens de NS ondervinden reizigers nauwelijks hinder van de activiteiten. Wel vertrekken veel treinen van een ander per ron dan gebruikelijk. amsterdam anp :t kabinetsplan om gemeen- aden het recht te geven zelf rsonen te benaderen voor n burgemeesterspost, kan tot raliteitsverlies leiden. Die larschuwing hebben de com- ssarissen van de koningin iteren aan het kabinet gege- n. De regering wil gemeentera- n de mogelijkheid bieden om Kroon een kandidaat aan te ivelen wanneer er een vacatu- is. Nu adviseert een vertrou- inscommissie uit de raad de Cmissaris van de koningin over. Die geeft op zijn beurt n advies aan de minister van nnenlandse zaken. De commissarissen verwach- dat namen van kandidaten I p straat' komen te liggen als rtrouwenscommissies inzage ijgen in de lijst van sollicitan- n. Bovendien zal bij een II lenbare voordracht aan de inister slechts één kandidaat lar voren worden geschoven, itentiële burgemeesters die et op de eerste plaats komen, illen mmers afhaken, denken commissarissen. arnhem Ruim tweeduizend medewerkers van de Sociale Verzekeringsbank (SVB) hebben gisteren luidruchtig actie gevoerd tegen een voorgenomen re organisatie. Tijdens de jaarlijkse sportdag in Arnhem werd algemeen directeur P. Schaafsma onthaald op een massaal fluitconcert op plastic scheidsrechters- fluitjes. De SVB wil het aantal kantoren van 23 ver minderen tot tien, wat tweehonderd werknemers hun baan zal kosten en anderen een reistijd van twee tot drie uur zal bezorgen. Weer anderen moeten ver huizen. Volgens de directie is dat nodig omdat de SVB (die de AOW en kinderbijslag uitbetaalt) door de veranderde wetgeving werk is kwijtgeraakt. Schaafsma zei na afloop van de actie de reorganisa tie volgens plan te zullen doorzetten. De vakbonden wachten met stappen daartegen tot de resultaten van een tegenonderzoek bekend zijn. FOTO ANP PETER DRENT Overval met uit Halfweg gestolen vrachtwagen heerlen gpd Drie of meer zwaarbewapende criminelen hebben gistermid dag een overval gepleegd op het geldtransportbedrijf Brinks- Nedlloyd, gevestigd op een in dustrieterrein in Heerlen. Bij de overval werd gebruik gemaakt van een vrachtwagen die eind mei uit Halfweg werd gestolen en vermoedelijk twee vluchtwa gens. Hoe groot de buit is, is nog onbekend. Er vielen geen doden of gewonden. Een vrachtwagen ramde het hek en de toegangsdeur van een loods. Daarachter reed een auto waaruit twee gewapende man nen met bivakmutsen stapten. Zij hielden omstanders en het geschrokken personeel van het geldtransportbedrijf onder schot. Samen met de vrachtwè- genchauffeur brachten ze een aantal geldcassettes naar de personenwagen, waarna ze wegreden. Ooggetuigen wisten te melden, dat zich daarna nog een tweede auto bij de vluchters voegde met een Belgische ken tekenplaat. ben. Hij zegt het pand te heb ben verlaten toen het voorstel kwam groepsseks te doen. Daar had hij geen zin in. De andere twee bleven nog. Wat zich die avond tussen 11.00 en 0.30 uur heeft afgespeeld, is onduidelijk. De volgende dag werd het ge knevelde lijk van het slachtoffer in zijn slaapkamer gevonden. Zijn handen en voeten waren vastgebonden met een tele foonsnoer en een ceintuur. Vol gens het sectierapport is hij ge stikt door wurging en een prop in zijn mond. Uit een kluis zijn sieraden gestolen. Zijn auto was ook verdwenen. Die werd later in Utrecht teruggevonden. De politie greep de verdach ten vorig jaar zomer in de kraag op basis van getuigenverklarin gen en fotoherkenning. De Al gerijn had enkele sieraden van het slachtoffer in zijn bezit, die hij naar eigen zeggen van een junk had gekocht. Zowel hij als de verdachte uit Mauretanië ontkennen iets met de zaak te maken te hebben. Volgens een DNA-onderzoek komt het speeksel op sigaret tenpeuken die in het huis van de verdachte zijn gevonden, overeen met dat van de ver dachten. Zij zijn al eerder met de politie in aanraking geweest wegens diefstal. Uitspraak 23 juni. De kroongetuige is onvindbaar. Niettemin acht justitie bewezen dat een 36-jarige illegaal uit Li banon, een 20-jarige illegaal uit 'Algerije en een 41-jarige man uit Mauritanië schuldig zijn aan de moord op een 63-jarige ho moseksueel uit Huizen. Officier van justitie, mr. S. de Vries, eiste daarom gisteren voor de recht bank in Amsterdam twaalf jaar gevangenisstraf tegen de ver dachten. Het bewijs van justitie is on der meer gebaseerd op de ver klaringen die een man, die zelf bekend staat als tassendief en inbreker, vorig jaar tegenover de recherche had afgelegd. Hij kende de homoseksueel en zei dat de man uit Libanon, die ille gaal in ons land verblijft, tegen hem had verteld hoe zij de Hui zenaar hadden gekneveld en sieraden hadden gestolen. De Libanees had een relatie met de Huizenaar en kwam geregeld bij hem thuis. Vlak na zijn verkla ring is de informant met de noorderzon vertrokken. De po litie is op zoek naar hem. De Libanees geeft toe dat hij die avond samen met de twee andere verdachten met het slachtoffer was meegereden naar zijn woning in Huizen. Hij ontkent echter iets met de dief stal en moord te maken te heb- ■IlMlflfl van de afdeling prenatale dia gnostiek van het VU-ziekenhuis in Amsterdam. Bij de vlokkentest en de vruchtwaterpunctie worden cel len weggehaald voor onderzoek in het laboratorium. Het zijn belastende en dure methodes. Bovendien zijn ze niet onge vaarlijk: als gevolg ervan krijgt één op de tweehonderd vrou wen een miskraam. Ander na deel van de vlokkentest en de vruchtwaterpunctie is dat ze pas na elf weken zwangerschap kunnen worden uitgevoerd. Dat betekent dat ouders pas dan een beslissing kunnen nemen over een eventuele abortus als er een afwijking wordt gecon stateerd. Onderzoek heeft geleerd dat cellen van de foetus na enkele weken ook in het bloed van de moeder terecht komen. Er zijn inmiddels technieken ontwik keld die het mogelijk maken de ze cellen te onderscheiden van de cellen van de moeder en ze te isoleren. Wetenschappers zijn echter nog niet in staat om voldoende cellen af te scheiden. Die zijn nodig voor een betrouwbare uitslag. Daar wordt nu aan ge werkt. Met de nieuwe methode zal het straks voldoende zijn bloed te prikken bij de moeder en een test te doen in het labo ratorium. Dat kan al na zes we ken zwangerschap. is dal niet alleen een lelijk ge zicht, het zorgt ook voor over last voor mens en dier". Boven dien menen de natuurorganisa ties dat straatverlichting te veel energie opslokt. „De overheid kan best een stapje terug doen. Bijvoorbeeld door de lichten in landelijke gebieden 's nachts voor bepaalde tijd te doven", al dus Reijnen. Meer licht betekent volgens hem niet per definitie dat ook de veiligheid toeneemt. Inte gendeel: mensen gaan juist har der rijden. En dat zorgt er weer voor dat allerlei dieren een rus tiger heenkomen moeten zoe ken. J. Livius, hoofd Beheer en Verkeer van Rijkswaterstaat in Gelderland, heeft begrip voor de bezwaren, maar vindt verlich ting langs de weg onontbeerlijk. „Het is aangetoond dat er meer ongelukken gebeuren op onver lichte wegen. Vooral als het re gent, zorgt de duisternis voor problemen". Scholier mag O V-kaart nog even houden den haag anp Scholieren in het voortgezet on derwijs van achttien jaar en ou der kunnen voorlopig met hun OV-studentenkaart blijven rei zen. Ze raken het recht op stu diefinanciering en de bijbeho rende openbaar-vervoerkaart pas op 1 januari 1997 kwijt. Het kabinet heeft dat gisteren beslo ten. Minister Ritzen (onderwijs) kondigde eind vorig jaar aan dat oudere scholieren al op 1 janua ri aanstaande hun studiefinan ciering en vervoerkaart zouden kwijtraken. Die termijn bleek niet haalbaar, dus moest het augustus '96 worden. Het kabi net wil de wijziging om prakti sche redenen echter bij het be gin van het kalenderjaar door voeren. Het uitstel kost Ritzen volgend jaar 90 miljoen gulden. Hij zal dat bedrag elders op zijn- begroting moeten vinden. Opdeling R'dam is nu van de baan den haag gpd Opdeling van Rotterdam in elf nieuwe gemeenten is wat het kabinet betreft van de baan. Premier Kok heeft dit gisteren gezegd na afloop van de minis terraad. Kok zei 'heel veel waar de' te hechten aan het referen dum in Rotterdam waar een overgrote meerderheid van de stemmers zich tegen de opde ling van de stad heeft gekeerd. Enthousiast over de referenda in Rotterdam en Amsterdam is Kok overigens niet. „Een beetje vlees noch vis", aldus de pre mier. Leolux bedacht een slim tv/video meubel dat qua vormgeving naadloos aansluit op het moderne woonconcept. Met berglade voor videobanden. Leverbaar in diverse lakkleuren. LEOLUX De Leolux Verso. Tijdelijk met 100 gulden korting bij Van Til! DESIGNCENTRUM Man vermoord in Amsterdam AMSTERDAM ANP Een 38-jarige Duitser is gister avond neergeschoten bij een pompstation in Amsterda/n- Noord. Hij overleed bij aan komst in het ziekenhuis. De schoten werden afgevuurd vanuit een witte BMW, waarin vier mensen zaten. Het slacht offer stond samen met iemand anders aan zijn auto te sleute len. De politie gaat uit van een afrekening binnen het drugmi lieu. Het slachtoffer was al vaker met de politie in aanraking ge weest.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3