Het verdriet van de echte travestiet DOOR MONIQUE DE KNEGT ZATERDAG 10 JUN11995 e'travestie-mis- De middelste me' is Miss Mari- winnares van de ind. Rechtsonder i deelneemster aan /erkiezing. FOTO'S PD HENRIETJE GUEST Na de Playback-show, de Soundmix-show en Karaoke is er nu de Travestie-show. Overgewaaid van de homo-scene naar de Amsterdamse discotheek IT, en vervolgens naar Veronica en daarmee dus naar 'het volk'. Welke man is het mooist als vrouw? Die mag deelnemen aan de eerste Europese Miss Travestie-verkiezingen op 14 oktober in Den Haag. Wereldverkiezingen zijn in voorbereiding. Een taboe lijkt doorbroken. Of is het toch een rage? Over commercie en het verdriet van de 'echte' travestiet. "1 ommigen hebben zich thuis omge- V kleed onder het goedkeurend oog van de vroüw en zijn dankzij de arische deuren van de garage ongezien ir de buurt weggeglipt. Anderen zijn als 11 van huis vertrokken en hebben zich bij kstations en parkeerplaatsen stap voor omgekleed. Of ze komen met een sport - binnen, rennen naar boven en schrijden n later hoog gehakt de trap af. Niet de tre- van Veronica's Travestieshow, maar die een geblindeerde huiskamer van de >H. De wereld van de travestie speelt zich chter gésloten gordijnen. Het podium en schijnwerpers zijn er voor de artiesten, noseksuelen vaak, die ongegeneerd de rol supervrouw spelen. lonkere schonen in lange strakke zwarte indjurken, een college-trut in ruitrok, twee idines in zuurstokroze jurkjes van tule. taar op een Amsterdams trottoir. „Wij de dames van de toiletten", kirren twee men uit Breda en Rijsbergen. Ze wuiven een WC-borstel naar een bus vol bus )ouwereerde Japanners en beklimmen passerende brandweerwagen. „In spij- >roek ben ik een heel verlegen ventje, ïr in een jurk durf ik alles. De macht die je t als travestiet... Ik kan bij de mooiste t op schoot gaan, overal aanzitten", scha- een toiletjuffrouw. Het is dollen op de k van de Amsterdamse Spuistraat en To- iteeg, waar juist 'trafcafé' 't Sluisje is ge lid: bediening in travestie en elke avond optreden door de Fruit Cakes, tevens uit- ;rs van het eetcafé. ravestje is een rage in het uitgaanscircuit. Piccalilly Sisters treden op in studehten- ëteiten, op bruiloften en partijen, ja zelfs nacho truckerscafés. Ze zetten de Hema stelten, een discotheek, wat dan ook. Als laar aandacht krijgen. „Het geeft een kick edereen naar je kijkt. Thuis doe ik dit dus Geen behoefte aan. Ik voel me ook ab- nit geen vrouw. Nee zeg! Ik ben veel te blij ik een jongetje ben. Ik speel gewoon een ndy speelt vanavond actrice Sharon Tate, ge witte jurk, opgestoken geverfd haar. s de sproetjes ontbreken niet. Hij kijkt om heen naar de ruim honderd gasten op openingsfeestje. „Nee, ik heb nog geen :ro in travestie gezien. Durven niet, denk lang voor een stempel." Aandacht entig procent van de travestieten is :ro. Maar niemand die ze ziet. Die ene iroseksuele vrachtwagenchauffeur die Inam aan de Miss Travestie-verkiezing op dsie haakte in de voorronde af, toen ik dat hij behalve als vrouw ook in beeld komen als man. Wat zouden zijn colle- wel niet denken? Wie zich als man in ïwenkleren hult, is geen echte kerel en iest aan status. e travestieten in shows op televisie en in uitgaanscircuit zijn bijna zonder uitzon- ng homoseksueel. Zij kennen niet de in- ijke drang om zich in vrouwenkleren te en, maar willen hun creativiteit uitleven r het oog van de wereld. Wat de wereld Ier van hen denkt, zal ze worst zijn. Dat is winst van de homo-emancipatie. Miss dy, Ted Doorn (30): „Ik ga elke week uit ravestie. Ontwerp m'n kleding zelf. De itie moet perfect zijn, anders doe ik het Als je er goed uitziet kijkt iedereen naar )ie aandacht, dat naar buiten treden, daar ik het voor. Net als Nicky Nicole uit de van de Travestieshow. In werkelijkheid is een heel gewoon jongetje waar je je fd niet voor omdraait, maar voor Nicky je dat wel. Fantastisch toch?" e ongeveer twintig travestieten in de ikamer van de NVSH willen helemaal niet r buiten treden. Zij spelen geen rol in hun Dse bloemetjesjurk, zij voelen zich in if of mindere mate vrouw en schamen daar hevig voor. Worstelen al tien, twin- dertig jaar met hun gevoelens. Zouden ?n inslapen en wakker worden als man of iw, maar niet iets daar tussenin. Want het n van een 'echte' travestiet kent geen Meeste mannen in vrouwenkleren zijn ongelukkiger dan die op TV glitter en glamour, het is doordrenkt van anoniem verdriet. Niemand van hen die zich in de televisieshow herkent. Velen kijken er niet eens naar. „Doelbewust niet. Die glitter en glamour kan ik me niet permitteren", zegt Christa, vorkheftruckchauffeur. Dwangmatig De meeste travestieten weten vanaf hun pu berteit dat ze 'anders' zijn. Dat ze seksueel opgewöhden raken als ze de onderjurk van moeder aantrekken. Of dat ze zich meer thuis voelen in zijdezachte slipjes dan in de katoenen onderbroek die moeder voor hen koopt. Na de ontdekking volgt de onderdruk king, die soms een leven lang kan duren. An deren leven hun gevoelens stiekem uit en worden vroeg of laat betrapt door hun vrouw of vriendin. En dan begint het gedonder pas echt. Part ners voelen zich belazerd, omdat ze van niets wisten. Vragen zich af met wie ze al die tijd hebben samengeleefd, maar vooral: hoe het verder moet. Veel relaties lopen stuk, andere overleven doordat vrouwen met pijn en moeite de travestiet in hun man proberen te accepteren. Want het gaat nooit meer over. „Het is dwangmatig, een levenslange hob by", weet Hannie. In zijn eerste huwelijk heeft hij zijn travestie gedurende zeven jaar onderdrukt. Met zijn tweede vrouw speelt hij geen verstoppertje. Hij vrijt in lingerie met haar en kleedt zich ook regelmatig om als vrouw. Bij voorkeur als het secretaresse-type. Zo gaat hij/zij winkelen en naar de ont moetingsavonden van de landelijke contact groep Travestie en Transseksualiteit. Niet echt schaamteloos, want de buurt weet van niets. Een speciaal daarvoor geïnstalleerde elektrische garagedeur stelt Hannie in staat ongezien de auto in te stappen en weg te rij den. Toch geldt Hannie als lefgozer. „Negen tig procent komt yiiet verder dan: 'Schat, zijn de gordijnen dicht?' En vergeet niet dat er ook mensen naar de ontmoetingsavonden komen, die zogenaamd overwerken of aan het klaverjassen zijn." Mollig type in glanzend zacht pakje* gelak te nagels, behangen met armbanden en ket tingen. Getrouwd zakenman, twee kinderen. Zijn vrouw weet niet waar hij vanavond is en dat moet vooral zo blijven. „Anders gaat het absoluut fout. Ik wil dit eigenlijk niet, maar ik kan niet anders. Één tot twee keer in de week heb ik de drang me om te kleden. Ik zou het liefst dit probleem niet bij me dragen." Bang Voor slechts een klein deel van de travestie ten is hun afwijking naast een belasting ook eèn verrijking. Karin, werkzaam in de bouw: „Ik ben een completer mens. Als vrouw kan ik ruimte geven aan de dingen die mij als jongetje zijn afgepakt. Dingen als 'jongetjes huilen niet', maar ook oog voor detail. Ik heb leren analyseren en relativeren. Geleerd mensen in te schatten. Dat komt in mijn mannenbaan allemaal heel goed van pas." Ida, ontwerper en de enige travestiet die je die avond (bijna) niet ziet: „Je gaat meer ac cepteren en relativeren." Met een pinkje kriebelt hij aan zijn neus. Kleine fijne bewe gingen, gedempte stem, geen overdreven ui tingen van vrouwelijkheid, maar elegantie, afgekeken en aangeleerd in tientallen jaren. „Mijn baardgroei laat ik epileren, bij een logopedist leer ik oefeningen om m'n stem te verhogen. Ik heb zelfs gedacht aan een fa celift. Het mooiste genoegen is op straat te lopen, te communiceren en niet als man te worden herkend." Het aantal mannen dat zich in travestie op straat waagt, is klein. Weinig mannen ook die in een winkel durven te zeggen dat ze een mantelpakje zoeken voor zichzelf. Karin: „Bijna iedereen is bang voor verlies. Verlies van partner, baan, carrièreperspectieven, sta tus. Maar de maatschappij is veel toleranter dan veel travestieten denken. In winkels rea geert het personeel heel normaal als -ik zeg dat het voor mezelf is." Maar ook Karin wil anoniem blijven. „We willen allemaal eman cipatie van travestie, maar wil iemand anders dan effe opstaan?" Onder vrouwen is geen travestie bekend. Zij hebben in deze maatschappij zó veel mo gelijkheden om hun mannelijke zijde vorm te geven dat ze geen behoefte hebben om ook nog eens een baard of snor op te plakken. Lange broeken worden meer gedragen dan rokken, Bergschoenen zijn oké, en gemilli meterd haar baart ook geen opzien. Mannen kleren zijn voor vrouwen dermate vertrouwd dat ze ook geen seksuele aantrekkingskracht uitoefenen. Paul Vennix, onderzoeker bij het NISSO (Nederlands Instituut voor Sociaal Seksuolo- gisch Onderzoek): „Seksuele aantrekkings kracht is gebasseerd op verschil. De afstand van mannen tot vrouwenkleding is heel groot. Ze wassen deze niet, verstellen niet, strijken niet. Vrouwen doen dat wel met mannenkleding. Ik ken geen vrouw die opge wonden raakt van de sokken van haar man, terwijl veel mannen dat wel hebben bij het zien van kousen. Daarbij moet trouwens wel worden gezegd dat een man zijn omgeving veel meer seksualiseert dan een vrouw dat doet." Ze noemen zich geen travestiet, maar ze zijn er wel: vrouwen die zich man voelen, maar niet dusdanig dat ze overgaan tot een medische geslachtsverandering, zoals trans- seksuelen dat doen. „Wij spreken nooit van travestie, omdat we één identiteit hebben en geen twee. Wij spelen nooit de rol van man, wij voelen ons altijd in mindere of meerdere mate man", zegt Thijs Anema van Het Jon gensuur. De vrouwen die zich in Het Jon gensuur hebben verenigd, rekenen zich tot de derde sekse. Zij willen af van het straffe onderscheid man-vrouw. Het invullen van een formulier brengt haast een identiteitscri sis teweeg. Een alledaags bezoek aan het toi let kan zelfs voor een dilemma zorgen. Thijs: „Waarom is er niet een toilet voor iedereen? Die keuze voor heren of dames ervaar ik als een ontkenning van mijn bestaan." vrouwelijker dan ik zelf dacht. Ik ben aan het vervreemden van m'n lichaam. Ik wil niet meer overleven, maar leven. Ik wil één wor den". Stoute heeft de indruk dat meer traves tieten volledig vrouw zouden willen zijn, maar de maatschappelijke consequenties niet aandurven. Zoals vorkheftruckchauffeur Christa zegt: „Ik wil wel vrouw zijn, maar ik ben nog nooit werkloos geweest." Castraten Ondertussen maken Coco Coquette," Agnetha Immergeil, Dé Coupé, Vera Springveer, Miz Mopsie, Nicky Nicole, Dolly Bellefleur, Wilma de Vries en hoe ze ook allemaal heten furore voor het hetero-publiek. De Amsterdamse homo-scene kijkt al uit naar nieuwe trends. Want in travestie gaan ze daar al ja ren en het is hoog tijd voor wat nieuws. Huub Verweij, bedrijfsleider van Havanna, de 'wieg' van Nicky Nicole: „Voor ons is de hype voorbij. We hebben twee jaar een uitverkocht huis gehad met traves tie-shows, we moeten verder. Die an drogyne types doen het nu goed. Beetje man, beetje vrouw. Staan al op de covers van modebla den. Heel verwarrend. Verder willen we via de elektroni sche snelweg contacten leggen met discotheken over de hele wereld en iets doen met castraten. Die gaan het helemaal maken." Over twee jaar op de buis. Uitkomst Vennix is bezig met een groot onderzoek naar travestie. Hij schat dat Nederland onge veer 70.000 tot 300.000 travestieten telt, waarvan zo'n derde deel geholpen zou zijn met de acceptatie van een derde sekse. „Heel veel mensen kunnen de keuze man-vrouw helemaal niet maken. Ze worden er gek van. De invoering van een derde sekse zou een uitkomst bieden." Vqnnix denkt daarbij aan de categorie 'anders, namelijk...' Daarnaast moet de hulpverlening sterk worden verbe terd. Travestieten en transseksuelen kunnen voor een diagnose van hun problemen te recht bij de Genderstichting, maar verder is er weinig. „Ook partners van travestieten ver keren in een isolement", aldus de onderzoe ker, die al vijftien jaar geen mannenkleren meer draagt omdat hij zich er niet in tjiuis voelt. Hij rekent zich tot de derde sekse. Om de problematiek zichtbaar te maken zouden travestièten volgens Vennix meer naar buiten moeten treden. „Zo'n show op televisie draagt niet bij tot het emancipatie proces. Belangrijker zijn bekentenissen van mensen zoals Maarten 't Hart. Gebeurt dat niet, dan blijft travestie hetzelfde als homo seksualiteit in de jaren vijftig." Renee Stoute (45), schrijver van het boek 'Een goede travestiet zie je niet': „Er is na tuurlijk al wel wat veranderd. Je wordt niet meer door de politie opgepakt, niet meer ge molesteerd, maar hooguit belachelijk ge maakt. Jongeren zie je goochelen met hun mannelijke en vrouwelijke kanten. Maar dat is niet genoeg. We moeten assertiever zijn. Niet wachten op de goedkeuring van de bui tenwereld, maar die verwerven. Kaart je ge voelens aan in een relatie, ga de straat op." Stoute zelf is het stadi um van travestiet inmid dels gepasseerd. Hij voelt zich' zo compleet vrouw dat hij met hormoonbe handelingen en opera ties tot vrouw wil wor den getransformeerd. „Mijn ziel is veel

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 31