ZATERDAGS BIJVOEGSEL Bosnië vreet aan ons ZATERDAG 10 JUNI 1995 Waarom doet niemand wat? De bloedbaden in ex- Joegoslavië volgen elkaar schijnbaar eindeloos op. Sarajevo, Tuzla, Gorazde, Bihac, Mostar, Vares, Vitez, Vukovar. Honderdduizenden zijn hun leven kwijt, miljoenen hun huis en hun land, wij onze illusies. Het Balkan-drama heeft de geloofivaardigheid van de internationale gemeenschap in hoog tempo weggevreten. Trotse westerse waarden blijken opeens holle begrippen. En na vier jaar staat de VN-operatie in de Balkan op instorten. Wat te doen?Enkele vragen en kanttekeningen. De onmogelijke keuze tussen een tandeloze vredesmacht en de totale oorlog Sarajavo, 1995. We kijken de oorlog dagelijks in het gezicht, maar we willen hem eigenlijk niet meer zien. FOTO REUTER LASZLO BALOOH Wl M 4Vi II IJIM Waarom blijven de VN zo beschaafd je gens 'Servische terroristen Woordvoerders van de Verenigde Naties in Sarajevo hebben de Serviërs al vele malen voor terroristen uitgemaakt. Zij zijn de zo kenmerkende, krampachtige VN-taal al lang kwijt. De VN hebben hard hun best gedaan neutraal te blijven, maar de Serviërs hebben met veel meer succes de internationale gemeenschap geprovoceerd. Hoe beschaafd moet je blijven tegen terroristen? De blauwhel men hebben ongelooflijk veel geslikt. De Bosnische Serviërs hebben hen beroofd van pantserauto's, wapens, brandstof, uniformen. En nu dus opnieuw van hun vrijheid. De VN hebben zichzelf opgelegd in alle gevallen te opereren volgens regels die in onze wereld normaal zijn. Nederlandse blauwhelmen wordt voor hun uitzending naar de Balkan geleerd extreem veel zelf discipline te tonen. Nog nooit heeft een blauwhelm een Bosnische Serviër in het gezicht gespuugd, al is de vernedering nog zo groot. Dat systeem van opgelegde zelfdisci pline werkt perfect. Tienduizenden blauwhelmen hebben al dienst gedaan in ex-Joegoslavië, en slechts een enkele keer hebben ze het vuur geopend op een scherpschutter die te veel doden op z'n geweten had. In ontelbare andere geval len keken ze werkloos toe hoe onschuldi ge burgers werden beschoten. Het is één van de ondoorgrondelijke kanten van deze oorlog. Nog nooit heeft - een VN-militair een in beslag genomen kanon van de Bosnische Serviërs onklaar gemaakt. Een kanon waarmee hij zelf wordt beschoten. Geen soldaat die dacht en handelde: handgranaatje erin, dat heeft veel meer effect dan toekijken. Het is niet gebeurd, omdat het zo was afgesproken met de Serviërs. Niet die op hoog niveau gesloten afspraak is vreemd, maar hoe sluitend het militaire systeem dan werkt: tot de kleinste korporaal en de nederigste veldsoldaat wordt zo'n af spraak uitgevoerd. Niemand zet zijn pet andersom op. Wie heeft er tot nu toe eigenlijk iets ge wonnen? Anders gezegd: waarom zet men de oor log voort? Het kritische Servische tijd schrift Vreme stelde onlangs dat de lokale leiders hun macht alleen gelegitimeerd zien door het voortduren van de crisis. Alleen door een permanente noodtoe stand kan een man als Radovan Karadzic zijn positie behouden. Kritiek op het lei derschap verbleekt bij de inspanningen die zijn Bosnisch-Servische republiekje zich moet getroosten om zich de vijan den van het lijf te houden. Maar de Bosnische Serviërs gelden toch als overwinnaars op het slagveld? Voorlopig wel, maar geen overwinning is voor de eeuwigheid. Lang zijn de verde digingslinies, ruig de bergen, en ver moeid de soldaten, die snakken' naar rust. De eertijdse verliezers beginnen op sterkte te raken en lanceren steeds ster kere aanvallen. De vraag is: wat is, na alle strijd, de winst? Al vrij snel na het uitbreken van de oorlog werden op de gekste plekken au to's gesignaleerd die in Nederland alleen voor de zeer rijken zijn weggelegd. Het is adembenemend om te zien hoe een der tiger in een nieuwe Lotus sportwagen (kentekenplaat Herceg-Bosna, het na maak Kroatische republiekje in Bosnië) langs de Dalmatische kust racet. Dit zijn de jongens die het gemaakt hebben in deze oorlog. Met handel in wapens, han del in brandstof, smokkel van voedings waar. Dit zijn de materiële winnaars. Zij en de machthebbers hebben baat bij meer oorlog. Morele winnaars zijn er niet. Of het zijn schijn-winnaars: Serviërs in Kroatië en Bosnië die zich nu al een paar jaar koesteren in het valse gevoel dat ze ver lost zijn van de erfvijanden. Dat de oor log en de etnische zuiveringen hen een fysieke ruimte hebben opgeleverd waarin ze vrij zijn. Een vrijheid in een land waar welvaart en menselijke waardigheid ech ter volledig zijn weggevaagd. Waarom niet vertrekken en ze het zelf laten uitvechten? De Nederlandse oud-minister van bui tenlandse zaken Kooijmans zei een paar jaar geleden: De wereld verdraagt het niet meer dat er niets wordt gedaan te gen gruwelen die in elke huiskamer op de televisie zichtbaar zijn. Voormalig Joegoslavië beantwoordt perfect aan deze stelling. Dezelfde gru welen speelden zich sinds 1989 af in de Kaukasus, maar de internationale ge meenschap was en is daar vrijwel afwe zig. De grote westerse media, zo actief in ex-Joegoslavië, hebben zich in de Kau kasus ook nauwelijks vertoond. In Bosnië daarentegen zijn er westerse verslaggevers geweest die de gruwelen van een etnische zuivering als het ware zelf ondergingen. In 1992 was in de krant het huiveringwekkende verslag te lezen' van een verslaggever, die 's nachts mee trok met een groep moslim-vluchtelin gen die werd voortgejaagd en beschoten door Servische horden. In die tijd begon nen Nederlandse burgers hulpacties en meldden zij zich aan om een gevluchte Bosnische moslim in huis te nemen. Maar tegelijk deed 'het Westen' niet genoeg. Het weigerde categorisch militair in te grijpen. Ondertussen werd dagelijks vastgelegd hoe onschuldigen daarginds omkwamen. De verhalen uit Bosnië la gen zo ver buiten het voorstellingsver mogen van mensen hier, dat er wel zoiets moest zijn als een 'Balkan-aard'. Velen trokken de conclusie: Daar gelden andere wetten, de mensen zijn anders, laat ze het zelf uitvechten. Geleerden hebben dit op hun manier gezegd, de map in de straat ook en ge frustreerde blauwhelmen idem. Mis schien hebben ze gelijk. Maar stel dat de VN de enclave Srebrenica opgeven. Dat staat gelijk aan: hek erom heen, laat ze het uitvechten. De stroom vluchtelingen die dat tot gevolg zal hebben, zal op nieuw elke huiskamer bereiken. En dan zal de publieke opinie weer de andere kant op zwaaien: waarom grijpt de we reld niet in? Wat is het uiteindelijke doel van 'het Westen'? Door drie jaar oorlog getekende moslims schetsen gevraagd en ongevraagd het scenario dat zich ontrolt als gevolg van de westerse passiviteit. Ze wijzen op het Balkan-mozaïek van etniciteiten en de licht ontvlambare toestand waarin de be trokken volkeren verkeren. Met geheven vinger worden 'wij' ge waarschuwd. De hele Balkan zal explode ren als we ons niet harder opstellen je gens de Serviërs. De Albanezen gaan meedoen, de Serviërs van Milosevic, de Macedoniërs en de Grieken. Als'de Grie ken deelnemen, kunnen de Turken niet achterblijven, enzovoorts. Uiteindelijk zal het Westen hierin worden meegezogen en de échte pijn voelen, de pijn die nu vooral ten deel valt aan de burgers van Sarajevo. Sommige verbitterde moslims schetsen dit beeld met enige gretigheid. Dit scenario kent een soort logica, maar in onze oren klinkt het toch onwer kelijk. Niemand weet of zo'n nachtmerrie over ons komt, maar het is het allerlaats te waarop men zit te wachten. De be leidsmakers in het Westen hebben intus sen allang hun ijzige rekensom gemaakt: de doden in Bosnië zijn de prijs in een spel dat als uitkomst dient te hebben: de beperking van de Balkan-oorlog tot voor heen Joegoslavië. Daarom heeft het Westen precies dat gedaan wat we sinds drie jaar zien: tan deloze VN-eenheden tussen de strijden de partijen parkeren, in de hoop dat de oorlog langzaam verpietert. Niets doen had een nog veel groter drama opgele verd, en dus meer gevaarlijke onrust in de rest van de Balkan. Méér doen had de VN militair in het conflict getrokken, met veel meer dode blauwhelmen en een in ternationalisering van de Balkan-oorlog Had het Joegoslavische drama voorko men kunnen worden? Heeft het nog zin deze vraag op te wer pen? Vermoeid en verward als we zijn door de beelden uit ex-Joegoslavië, valt het ons zwaar de film terug te draaien. Maar in de zomer van 1991 was het met geweld uiteenspatten van Joegoslavië nog iets nieuws en onbegrijpelijks. Inter nationale bemiddelaars, politici, diplo maten en generaals konden nauwelijks bevroeden wat voor krachten er op de Balkan zouden loskomen. Toen we het begonnen te begrijpen, was het te laat. Maar toen moest de oor log in Bosnië nog beginnen. Er werd ge waarschuwd: daar wordt het nog veel er ger dan in Kroatië. Dat er op dat moment niet meer gedaan is dan het op pad stu ren van diplomaten, is wellicht een van de grootste fouten van de internationale gemeenschap geweest. In de jaren die daarop volgden, hebben de Bosnische Serviërs steeds de ontwikkelingen gedic teerd. Niet één keer kwam het initiatief in handen van de VN. De vraag hoe het drama had kunnen worden voorkomen, moet worden ge steld in naam van de honderdduizenden slachtoffers. Maar we zijn nu vier jaar verder. Een antwoord zal geen oplossing bieden voor het drama van vandaag. Zijn we de slachtoffers niet veel meer verschuldigd? Sommige mensen uit het Westen hebben veel gedaan voor de slachtoffers van de oorlog op de Balkan. Er is in vaak moeilij ke omstandigheden hulp geboden door humanitaire organisaties. Velen konden de passiviteit niet verdragen en richtten een hulpgroep op. Die groepen werden gedragen door de betrol&enheid van ge wone mensen in landen als Frankrijk, Nederland en Duitsland. Velen hebben hun eigen leven in de waagschaal gesteld om dat van anderen in Bosnië te redden. Je kunt dus niet zeggen dat het Westen niets heeft gedaan. Maar was het genoeg? Hadden we als Europeanen niet veel meer moeten doen voor mensen op ons eigen continent? Als iemand hulp had kunnen bieden, dan waren wij het wel. We hebben rijkdom en democratische waarden aan onze zijde, het gebeurt dicht bij ons, en we kennen de 20ste-eeuwse geschiedenis van Euro pa. Het feit dat we dachten te weten wat er gebeurde, heeft echter niet tot meer acti viteit geleid. Dèchten te weten: onze me dia hebben flink aan zelfcensuur gedaan in de verslaggeving over de barbaarsheid van deze oorlog. Op filmfestivals zijn beelden getoond van verschrikkingen in bijvoorbeeld Sarajevo, die nimmer het Journaal haalden. Tientallen eindredac teuren hebben ontelbare malen de ergste beelden weggesneden. De kijker hier wordt zoveel meer in bescherming geno men dan het slachtoffer daar. In hun voortreffelijke boek 'Dicht bij ons Bed, de gruwelijke oorlog in Bosnië en de apathie van het Westen' laten Cheryl Benard en Edit Schlatter vluchte lingen aan het woord over hun helle tocht. Het zijn verhalen die door veel ge drukte media zijn genegeerd. Men heeft het doorgaans gelaten bij de allereerste getuigenissen over etnische zuiveringen. Waarom? Veel gehoord: al die horror werkt afstompend. De lezer/kijker wil wel eens wat anders dan de oorlog in Bosnië. Als het inderdaad zo is dat wij ons op een gegeven moment hebben afgesloten, dat we te snel zijn gestopt met pogingen ons te identificeren met de slachtoffers, is meer volharding van de VN in Bosnië dan niet juist op z'n plaats? Als we nu la ten zien dat we geen uithoudingsvermo gen hebben, dan belooft dat wat voor de rest van het conflict in Bosnië en voor al le toekomstige soortgelijke conflicten die ons elders te wachten staan. Hoeveel 'eigen' doden kan de publieke opinie hier aan? Nederland ging maar al te graag in op de vraag van de VN om extra troepen. Ons land had een slechte beurt gemaakt met Unifil in Libanon, door zich er na een aantal ongelukken uit terug te trekken. We wilden naar Bosnië, omdat we von den dat de wereld wel erg passief was ge bleven, en het leger kon er z'n nieuwe paradepaard uittesten: de Luchtmobiele Brigade. Nederland mag blij zijn dat het niet in Sarajevo terecht kwam. Srebrenica heeft veel weg van een gevangenis, en de blauwhelmen moeten nog zien dat ze er heelhuids wegkomen. Maar de doden onder de blauwhelmen vallen vooral in Sarajevo. De Fransen weten er alles van. Van de 39 gesneuvelde Fransen vielen de meesten in de Bosnische hoofdstad. Nederland heeft één dode, die viel als gevolg van een welbewuste Servische aanval. Van die eerste blijft de naam al tijd het best hangen: Jeffrey Broere. Voor Nederlanders telt het leven van een land genoot vele malen meer dan de levens van mensen in Bosnië. Mag je vragen aan Nederlandse blauw helmen hun leven te geven voor Bosnië? Door hen te sturen heeft de politiek, heb ben wij dus, ondubbelzinnig bevestigend beantwoord. Er circuleren scenario's waarbij blauwhelmen nog heel lang ac tief zijn in Bosnië. Om te zorgen dat de oorlog niet overslaat naar andere gebie den, en om zoiets ongrijpbaars als de westerse geloofwaardigheid hoog te hou den. Kenners weten dat dit onhoudbaar wordt als er te veel Jeffrey Broeres ko men. Een groot land kan meer slachtof fers hebben dan een klein land. Burgers van grote landen zijn gewend aan leiders die te maken hebben met invloedssferen, oorlogen in (voormalige) kolonieën en het inzetten van het eigen leger. Daar vallen besluiten waar al snel bloed aan kleeft. Besluiten waar niet al te veel de mocratische controle bij komt kijken. In Nederland kennen we dat niet meer. Onze laatste koloniale oorlog is lang gele den en was klein, vergeleken met bij voorbeeld de strijd tussen Fransen en Al gerijnen. Nederland heeft minder eelt op de ziel. Het zou 39 omgekomen blauw helmen nooit kunnen verwerken. Vóór we bij die 39 zijn gekomen, zal haar scherp in beeld komen tot hoever we be reid zijn voor Bosnië te gaan.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 29