Toerisme volgende week opnieuw los Heel Nederland op één schijfje Slag bij Waterloo brandt op de camping Leld<er eten Golf is in! r T TOERKOOP 'De beslissende slag die een eind maakte aan de Franse overheersing, woedde op 18 juni 1815, deze zomer dus 18 decennia ge leden. Eens in de vijf jaar wordt dit feit herdacht en dit jaar is het weer zover. In feite is de herdenking al begonnen met een reeks concerten waarbij werken wor den uitgevoerd van de vele componisten die inspiratie hebben gevonden in de be slissende strijd. Verder zijn er filmvoorstel lingen en tentoonstellingen. Hoogtepunt vormt het weekeinde van 17-18 juni. Za terdags is er 's avonds laat een spectacu lair klank- en lichtspel; de volgende dag komen duizenden figuranten in histori sche uniformen en honderden paarden in actie om een reconstructie te geven van de slag. Het publiek zal het allemaal vanaf staan- en zittribunes kunnen aanschou wen. De laatste tijd heeft Waterloo nogal wat kritiek te verduren van historici. Niet om het herdenken zelf, maar omdat in de te rugblikken te veel heroïeke nadruk valt op zowel de figuur van Napoleon als de opge klopte Franse glorie. Tenslotte was Napo leon een brute veroveraar en heerser. De primaire betekenis van Waterloo is, aldus deze critici, dat een eind werd gemaakt aan een heerszuchtig regime. Uiteraard ziet Edouard Bressinne dat anders. Hij zal zeker deze zomer heel wat toeristen ontvangen in zijn auberge, die ligt aan de voet van grote, ruim veertig meter hoge herinneringsheuvel met de grote bronzen leeuw op de top. Heuvel en leeuw - een cadeautje van het Nederland se gezag uit de eerste na-napoleontische jaren - vormen het centrum van het histo rische slagveld. Hier staat ook een modern bezoekerscentrum waar het publiek aan de hand van maquettes, film en dia's een indruk krijgt van wat zich heeft afge speeld. En natuurlijk is er de onvermijde- Edouard Brassinne, uitbater van de auberge Le Bivouac de l'Empereur in Waterloo, steekt niet onder stoelen en banken dat hij Napoleon hoog in het vaandel heeft. Een fa milietrekje. Ooit diende een voorvader de keizer met veel toewijding en dat heeft de nazaten niet onberoerd gelaten. Zo haalde de vader van Edouard regelmatig de publici teit door zich in het uniform van de keizerlijke armee te steken om daarmee door België te trekken. Edouard is wat introverter in zijn huldebetoon. Hij laat elk jaar op 18 juni, de datum waarop Napoleon zijn Waterloo vond, in de plaatselijke kerk een mis lezen voor de verslagen monarch. CHRIS VAN TWISK lijke souvenirwinkel vol toeristische prul laria. De heuvel is inmiddels danig onder graven en krijgt nu een flinke opknap beurt. Wie de trap van 226 treden be dwingt, wacht een mooi overzicht. Voor een aanmerkelijk sfeervoller in druk kan de bezoeker de toeristische drukte rond de heuvel beter mijden. Op het slagveld is een wandelroute uitgezet, compleet met oriënteringstafels. Zo is de hoeve Hougoumontvanaf de heuvel mak kelijk te voet te bereiken. Veel bezoekers laten zich door het bordje privé-terrein af schrikken, maar de boerderij, nog altijd bewoond, is een monument en het erf mag betreden worden. Hougoumont is de plek waar de slag fei telijk begon. Franse troepen bestormden op de ochtend van 18 juni de hoeve, die door Schotten en Engelsen werd verde digd. De beoogde doorbraak bleef uit; na een dag van bittere strijd moesten de Fransen zich terugtrekken met achterla ting van een gesneuvelde generaal. In het kapelletje van de grote hoeve liep het Christusbeeld tijdens de strijd schade op. Wat nog te zien is. Achter de hoeve staan nog andere stille getuigen: drie bomen die in 1815 op het strijdgewoel neerkeken. Waterloo is uiteraard de plek van pom peuze monumenten en herinneringsste nen. Holland is in dit opzicht zuinig ge weest jegens zijn strijders die onder aan voering van prins Willem II hun aandeel leverden. Maar sinds enkele jaren staat er ook een Nederlands monument. Het is te vinden vlakbij het bekende kruispunt Quatre-Bras, zo'n vijftien kilometer zuid waarts van Waterloo aan de N5, richting Charleroi. En wie nog wat extra Napoleon tische geur wil opsnuiven: halfweg Quatre-Bras is het museum Caillou geves tigd in het huis waar Napoleon en zijn staf logeerden in de nacht voor de slag. Een aantal voorwerpen herinnert daaraan. Een hele dag historisch slagveld als vrij etijdsbesteding? Voor wie dat iets teveel is, kan bij Quatre-Bras doorrijden naar Char leroi om te zien dat de eens zo grauwe stad aan een nieuw leven is begonnen. De kolenmijnen zijn dicht, de staalfabrieken gesloten. Nieuwe, schone bedrijven zijn aangetrokken. De binnenstad wordt gezel lig gemaakt en de auto zoveel mogelijk ge weerd mede dank zij een modem parkeer systeem. De autoloze bezoeker kan in de Pasar Malam Naar de tropen, zonder ook maar één grens le passeren; dat is mogelijk op de Pasar Ma- lam Besar. Volgens de organisatoren gaat het om 'het grootste Euraziatische festival ter wereld'. De exotische markt wordt van donderdag tot en met zondag 25 juni ge houden op het Malieveld in Den Haag. De afgelopen jaren trok dit 'tropische uitje in eigen land' meer dan honderdduizend be zoekers. Het programma vermeldt onder meer demonstraties door weefsters, een kledingshow en een huwelijksceremonie. I let Wayang-theater biedt golek-voorstel- lingen ert-kulit. Tal van restaurants zorgen er voor dat de oosterse sfeer letterlijk te proeven is. Geopend van 12 tot 23 uur, op vrijdag en zaterdag tot 24 uur. Info: 070 - 35 40 94 4. Met ANWB op pad De ANWB organiseert tot eind juni een aan tal wandel- en fietstochten met het Achter- hoekse coulissenlandschap rond Lochem als decor. De wandelingen van 8,15 en 23 kilometer voeren door gebieden waar veel vogels en andere dieren (onder meer ree ën), te vinden zijn. De twee fietstochten van 24 en 30 kilometer kunnen worden gecom bineerd tot één lange tocht. Het routepak ket kost vier gulden (gratis voor ANWB- Toeractiefleden) en is verkrijgbaar bij de 1VW aan de Tramstraat 4 te Lochem. Op werkdagen sluit het kantoor om 17.30 uur, zaterdag om 16 uur en op zon- en feestda gen om 14 uur. Info: 0 57 30 - 51 89 8. ZATERDAG 3 JUNI 1995 Paardendagen 1 De Haagsche Paardendagen zorgen van- u| daag en morgen op de Lange Voorhout n| voor veel hippisch spektakel. Er zijn dage- lijks vier shows (om 13,17,19 en 22 uur), met onder meer demonstraties, een carrou- 4 sel met Friese paarden, jachtmeute, dres suur en stuntwerk. Ook is er een voetbal- I wedstrijd tussen Shetlandpony's. Traditie- I getrouw werkt ook een buitenlandse groep 1 mee. Dit jaar komt het Gardehusarregimen- n wr, de Koninklijke Garde van de Deense koningin, naar Den Haag. De 26 ruiters zijn I gekleed in rood-blauw-gouden uniformen in I luzarenstijl uit de 19e eeuw. J Info: 06 -34 03 50 51. Rondleiding door fort In het Utrechtse Bunnik staat Het Fort bij Rijnauwen. Het terrein, met daarop een aantal kazernes en flankbatterijen, meet 31 hectare, en is daarmee het grootste verdedi gingswerk van Nederland. Doordat het ja renlang was afgesloten voor publiek ont stond een uniek natuurgebied. Staatsbosbe heer organiseert er tot 1 oktober wekelijks vier excursies onder leiding van een gids. De batterijen zijn ingegraven in aarden wal len die nu helemaal begroeid zijn met bo men, struiken en planten. Daaronder be vinden zich tal van bedreigde soorten. Ook enkele zeldzame diersoorten hebHen in het fort bescherming gevonden. Zo overwinte ren er ieder jaar vleermuizen in het fort. De excursies duren ongeveer twee en een half uur en worden gehouden op woensdag om 10.30 uur, zaterdag om 13.30 uur en op zondag om 10.30 en 13.30 uur. Info en reserveringen: VW Zeist, telefoon 0 34 04- 19 16 4. Utrechtse Heuvelrug Voor wandelaars die van doorstappen hou den is een nieuwe route uitgezet: het Sticht- se Dorpenpad nummer 17. De route is 46 kilometer lang en loopt langs en over de Utrechtse Heuvelrug van NS-station Drie- bergen-Zeist naar NS-station Rhenen. On derweg passeren de lange-afstandswande laars een aantal fraaie natuurgebieden, landgoederen en opmerkelijke gebouwen, onder andere het Rijsenburgse bos met zijn befaamde heidetuin, Huis Doom, de graf tombe van Nellestein op de Donderberg, jachtslot Zuylenstein, kasteel Amerongen en de Grebbeberg. Routebeschrijving en stempelkaart zijn voor 9,50 gulden te koop bij de VW's aan het Fred van de Paltshof 46 te Rhenen en Hoofdstraat 87a te Drieber gen. Info: telefoon0 83 76 - 12 33 3 of 0 34 38 - 13 16 2. Berkelzomp vaart weer Berkelzompen zorgden eeuwenlang voor het transport van goederen over de rivier de Bérkel tussen Zutphen en het Duitse Vre- den. Met het nabouwen van zo'n platbo dem lieten vrijwilligers enkele jaren geleden de rijke handelshistorie herleven. Toten 'met 21 juni kunnen belangstellenden aan monsteren voor een tochtje van één uur met de Berkelzomp. Driemaal per dag (om 11,13 en 15 uur) zijn er afvaarten in Lo chem. Ook van 28 juli tot en met 16 augus tus wordt er met de elf meter lange replica gevaren. Info en reserveringen: VW Lochem, tele foon 057 30-51 89 8. Didam op stelten Het Gelderse Didam staat vandaag en mor gen letterlijk en figuurlijk op stelten. Talloze steltlopers tonen hun kunnen aan het pu bliek. Zo is er morgen om 14 uur een wed strijd tussen burgemeesters en Nederlandse artiesten. Heel wat serieuzer gaat het toe tij dens de officiële wedstrijden, met vanmid dag het jeugdkampioenschap en morgen middag het Nederlands kampioenschap steltlopen. Ook vindt er morgen een aanval plaats op het wereldrecord (100 meter in 13,04 seconden). Info: 0 83 62 - 91 17 5. Nederland heeft vakantieland meer bieden dan menigeen denkt. Dat hoef je ze bij het Nederlands Bu reau voor Toerisme en bij de ANWB natuurlijk niet te vertellen. Beide organisaties promoten ons land voortdurend en springen met de *"CD-i 'Ontdek het (on bekende Nederland' in op de populariteit van de nieuwe media. Een boek, hoe mooi ook, blijft een boek. Op video en dus opk op CD-i gaat het alle maal leven. Bovendien biedt zo'n interactief schijfje tal van mogelijkheden, die in een boek ondenkbaar zijn. Historische filmopnamen- bij voorbeeld, zoals van het dichten van het laatste gat in de Afsluitdijk in 1932; geluidsfragmenten om te laten horen dat er verschil is tussen Stads- fries en Dorpsfries Wie een beetje handig is met de afstandsbe diening van de CD-i- speler kan razendsnel van het ene naar het andere plekje in ons land. Omdat zelfs een CD zijn beperkingen kent is gekozen voor het thema Nederland- Waterland. Sneller dan in een vliegtuig schiet u van de Waddenzee naar Zeeland en weer terug. Van bijna alle plaatsen die toeristisch enige betekenis heb ben is wel iets te vin den. Wie op een gegeven moment de lange dia serie - want dat is het in feite - zat is, kan zich vermaken met het interactief droogleggen van een polder, het aanleggen van de Zeeuwse dij ken of een quiz. Al met al een aardige manier om wat meer te weten te komen over Nederland. 00 gezellige binnenstad voor een gulden on- beperld gebruik maken van handzame stadsbusjes. Charleroi heeft oók een mooi museum voor schone kunsten. Andere mogelijkheid is afslaan bij Quatre-Bras en de korte afstand naar Ni- velles afleggen. De Vlaamse naam is Nijvel en die is recent nogal eens in verband ge bracht met een criminele bende. Het stad je maakt echter een vredige indruk en her bergt nogal wat historie. Niet omdat de Hollandse troepen hier lagen vlak voor de slag bij Waterloo, maar vooral om zijn Collegiale, de grote kerk, gewijd aan St- Gertrude. De heilige waaraan ook ons ei gen Geertruidenberg zijn naam dankt. Gertrude werd in Nivelles geboren aan het Merovingische hof; koninklijk bloed dus. Recente opgravingen in de kerk leg den verschillende, opeenvolgende kerken bloot. Zo werd ook het graf van Gertrude gevonden. Het is nu in de crypte van de huidige kerk te zien. Ook liggen daar de 'voorzaten' van de latere Franse koningen. De historische kerk werd in 1940 door oorlogshandelingen zwaar beschadigd. Al vorens het herstelwerk te beginnen lieten de bestuurders van het stadje in de jaren zeventig huis aan huis de tekeningen van drie ontwerpen bezorgen. Eén voor een modern gebouw kerk, één die het alle gaartje van stijlen toonde van de verwoes te kerk en één voor een kerk in geheel ro- maanse stijl. Of de burgerij maar wilde kiezen... Meer dan zeventig procent sprak zich voor een romaanse kerk uit. En aldus geschiedde. Waarmee de monumentale kerk van Sint-Gertrude ook een monu ment van inspraak is. Info: Belgisch Verkeersbureau, Heren gracht 435, 1017 BR Amsterdam, tele foon 020 - 62 45 95 3. Eurocamp heeft een camping-kookboek uit gegeven. Nederlands grootste touroperator op het gebied van verzorgde kampeerrei zen, kwam op het idee na het grote NIPO- vakantieonderzoek in de zomer van 1993. Uit die enquête bleek onder meer dat vier van de vijf Nederlandse kampeerders tij dens de vakantie in het buitenland altijd in eigen tent of caravan eten. Bovendien neemt hij in één op de vijf gevallen z'n ei gen aardappels mee en gebruikt dertien procent voor de avondmaaltijd uitsluitend en alleen ingrediënten die reeds thuis werden ingekocht. Buitenlandse koffie lij ken Nederlandse kampeerders al helemaal niet door df keel te kunnen krijgen. Drie van de vier nemen hun koffie mee uit Nederland. Deze gegevens waren voor Eurocamp aanleiding een prijsvraag uit te schrijven voor kampeerrecepten onder het motto: 'Lekker eten geeftmeer vakantiegenoe gen'. Uit de duizenden inzendingen selecteerde een jury onder leiding van sterren kok Jon Sistermans er uiteindelijk 22, die werden gebundeld in het boekje 'Lekker eten op vakantie', dat aan alle klanten van Eurocamp zal worden toegestuurd. Het kan ook voor 8,50 gulden worden gekocht via een telefoontje met 033-602776. De opbrengst komt ten goede aan de Stichting Cliniclowns, de organisatie die in het ziekenhuis liggende kinderen met optredens opvrolijkt. REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN E I S B 0 E K E N New York American Express, in casu de Nederlandse uitgeverij Prisma, gaf een tijdlang piepklei ne steden-reisgidsjes uit waaruit niettemin geweldig veel informatie kon worden ge haald over winkelen, accommodaties en openbaar vervoer en dergelijke. Enig na deel: er werd zo'n kleine letter gebruikt dat je ongeveer een loep moest meenemen om de tekst te kunnen lezen. Dat probleem heeft de uitgever waarschijnlijk onderkend. Voor de nieuwe (derde) editie van het alou de New York werd tenminste een forse let ter gebruikt. Gevolg: het boek is nu zo groot geworden, dat het niet meer in je binnen zak past. Maar dat doet aan de geactuali seerde inhoud (New York blijkt sinds de vo rige uitgave te zijn gekrompen van 776 naar 752 vierkante kilometer!) niets af. In het bij zonder geschikt voor de toerist die er bij voorkeur alleen op uittrekt. New York (American Express), Nederland se uitgever Prisma, prijs 32,50 gulden. In dezelfde serie verschenen: Parijs, Londen en Florence. Vietnam Alsof de ANWB al niet genoeg reisboeken uitgaf, werd vorig jaar de zogenoemde 'Middenserie-reeks' in het leven geroepen. Een wat merkwaardige en (erger nog) cryp tische naam voor bijzonder handzame en ook informatieve gidsjes over voornamelijk verre bestemmingen. Dat het deeltje Viet nam in deze serie een plaats heeft gevon den, is niet meer dan logisch. Het land ont wikkelt zich de laatste tijd pijlsnel tot een van de grootste toeristische trekpleisters in het Verre Oosten. Net als in de andere delen van de reeks besteedt 'Vietnam' veel ruimte aan informatie over bijvoorbeeld openbaar vervoeren accommodatievormen, maar wie wil weten hoe het indertijd ook weer zat met de Slag om Dien Bien Phoe (1954) wordt eveneens op z'n wenken bediend. Handig is het 'sterren-systeem' vóór in het boekje. De belangrijkste bezienswaardighe den worden gedecoreerd met drie sterren; minder belangrijke krijgen er ééntje. Zodat men van tevoren weet dat je Chüa Hong (Parfumpagode) onder geen beding mag missen, maar dat aan het Mausoleum van Ho Chi Minh in geval van nood makkelijk voorbij kan worden gegaan. Vietnam, uitgeverij ANWB, prijs 24,90 gul den (niet-leden 26,90 gulden). In dezelfde serie verschenen: Australië (twee gulden duurder), Cuba, Verenigde Staten Noord west, Verenigde Staten Zuidoost, Verenig de Staten Noordoost (twee gulden duur der) en Verenigde Staten Zuidwest. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Hertz verlaagt z'n achterlatingsprijs Autoverhuurbedrijf Hertz heeft zijn zoge noemde drop-off kosten aanzienlijk ver laagd. Achterlaten van een Hertz huurauto in een andere Europese stad dan waar hij werd gehuurd, kostte voorheen vaak 400 tot 500 gulden. Die extra kosten heeft het be drijf nu voor zo'n dertig verschillende ste den (waaronder 'dure' plaatsen als Milaan, München, Nice, Wenen en Zürich) verlaagd tot het gemiddelde eenheidstarief van 100 gulden. De prijsverlaging geldt niet voor steden in Spanje en Portugal. Zeilen met NS De Nederlandse Spoorwegen prolongeren dit jaar de dagtochten met traditionele zeil schepen op het IJsselmeer. De bemanning maakt de passagiers wegwijs aan boord van antieke vracht- en vissersschepen. Liefheb bers mogen meehelpen met het hijsen van de zeilen en ook mogen ze aan het roer staan. De dagtochten kunnen tot en met 30 juni en van 1 tot en met 30 september wor den gemaakt op woensdag; in het hoogsei zoen (van 1 juli tot en met 31 augustus) ook op dinsdag, donderdag, vrijdag en zondag. Info en reserveringen: De Zeilvaart, Hooft 15, 1621 AM Hoorn, telefoon 0 22 90 - 49 49 4. Foto-vakantie De Stichting F.O. in Utrecht organiseert voor deze zomer fotovakanlies op een cam ping in Zuid-Frankrijk. Deelnemers krijgen 's morgens theorieles en trekken er 's mid dags op uit om te fotograferen. Voor een donkere kamer wordt gezorgd. Uitgegaan wordt van niet meer dan tien deelnemers per week. De camping ligt aan de rivier de Cèze aan de zuidoost-voet van het Nationa le Park de Cevennen bij de gemeente Molières-sur-Cèze. Info: Robert van den Berg, telefoon 030 - 51 28 98. 'n Golfcursus tijdens uw vakantie is de ideale manier om het golfen op een snelle en gezellige wijze te leren. Ook complete Golfreizen o.a. naar Engeland, Spanje, Frankrijk, Portugal, mrWmr USA etc. Vraag de speciale brochure. Reisburo Van Limburg Heemstede: Binnenweg 199,023-2801 ra Hillegom: Meerstraat 13,02520-24643 Hoofddorp: Marktplein 128,02503-17885

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23