Leidsch Dagblad Shell mag platform laten zinken Nieuwe Haagsche Schouwbrug open ■"sr ~S23> WAARSmMLNG! THAILANDlïfSf 3 085 248 448 Mimiek's Straatfestival in Katwijk sneuvelt VANR0YC.S. ie GOED NIEUWS :1 agofATERDAC 10 JUNI1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 40795 LOSSE NUMMERS 1,85 'Kraaien' halen nat pak op weg naar Pieterskerk LEIDEN ANNET VAN AARSEN Een opmerkelijk schouwspel. Tientallen hoogleraren trokken gisteren in de stromende regen in 'cortège' van het Academie gebouw naar de Pieterskerk. „Wij noemen het de mars der kraaien", fluistert een toe schouwer. Hij heeft net zijn pa raplu aan de pedel gegeven. „Die zag er uit als een verzopen kat." Veel lange zwarte gewaden dus, met een enkele 'kleurige vogel' ertussen. De rectores van de Europese universiteiten die deel uitmaken van de Coimbra Groep deze week in Leiden bijeenhebben in het alge meen een andere dracht. De knappe koppen verza melden zich gisteren in de Pie terskerk om het hoogtepunt van de 84-ste lustrumviering van de Rijksuniversiteit Leiden een academische zitting met een oratie door de Zuidafri- kaanse prof. dr. A.H. van Wykbij te wonen. De Gro ningse professor M. Scheltema en zijn buitenlandse collega's D.C. Wiley, L.Z. Benet, R.S. Kayne en A. Bandura kre gen tijdens de zitting een ere doctoraat. Eerder op de dag discussieer- Quick Boys A Q B°ys werd I -/ gisteren in eigen huis uitgeschakeld voor de Amstel Cup; Ajax 2 won met 2-0. Buien zorgen op veel wegen voor problemen WASSENAAR WIM WEGMAN Professoren uit de hele wereld trokken in een stoet van het Academiegebouw naar de Pieterskerk. FOTO LOEK ZUYDERDUIN komst van hun universiteiten, den gadegeslagen door geleer- werk van vrijheid kwamen er nu 420 jaar oude universiteit delberg, toneel uit Budapest en Dat gebeurde in de senaatska- den uit vervlogen tijden. Zware aan de orde. nipten tijdens een feest in de een vuuract uit Barcelona, mer in het Academiegebouw, en gewichtige onderwerpen als Pas 's avonds was er tijd voor Pieterskerk aan de speciale lus den de hoogleraren van de waar de professoren vanaf zo'n bezuinigingen door de over- minder serieuze zaken. Stu- trumwijn en vermaakten zich Coimbra Groep over de toe- honderd vijftig portretten wer- heid en de universiteit als bol- denten en medewerkers van de met een Bach-strijkje uit Hei- De crisis in Bosnië heeft de geloofwaardigheid van de internationale gemeenschap in hoog tempo weggevreten. Wat nu? rUs het oprechte belangstelling of is het een rage? Travestie is plotseling helemaal in, maar niet tot ieders vreugde. In Amerika kent iedereen de Pilgrim Fathers, de 'vaders des vaderlands'. Hoe anders ligt dat in Leiden, waar ze ooit woonden. Hij begon ooit als voetballer, maar nu is Hakeem Olajuwon ie held van basketbal-minnend Amerika. Denkwijzen De psychologie van het vertrouwen. Kunst voor het volk, maar wel degelijk échte kunst. Werk van Walt Disney is nu ook in het museum te zien. I Onze Taal: Zegt u ook geregeld regelmatig? Britten negeren verzoek van Europese ministers Shell mag het boorplatform Brent Spar in de Atlantische Oceaan laten zinken. De Europese Noordzee-ministers hebben Groot-Brittannië niet kunnen overhalen om de toestemming hiervoor in te trekken. Dat bleek gistermid dag na afloop van de vierde Noordzee-ministersconfe- rentie in het Deense Esbjerg. Minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) noemde het 'spijtig' dat de Britten dwars liggen. „Voor Nederland en de andere ondertekenaars is de Noordzee geen beerput", aldus Jorritsma. dumpen. Jorritsma zei te hopen dat de Britse bevolking de rege ring in Londen onder druk zet om de dumping van de Brent Spar tegen te houden. De Deense milieuminister Auken stelde dat de houding van Groot-Brittannië en Noor- ESBJERG ANP Alle Noqrdzeelanden, behalve Groot-Brittannië en Noorwe gen, ondertekenden gistermid dag een verklaring waarin staat dat het verboden is om afge dankte booreilanden in zee te wegen was te verwachten, on danks al zijn inspanningen in Esbjerg om beide landen over te halen hun handtekening onder een algeheel dumpverbod te zetten. De Britse staatssecretaris Gummer (milieu) lag niet wak ker van alle kritiek. Zijn regering had een weloverwogen besluit genomen, was het commentaar. Oliemaatschappij Shell had Londen ervan overtuigd dat ver nietiging van de Brent Spar aan land 118 miljoen gulden zou kosten, een economisch onver antwoorde uitgave. Ook zal het milieu nauwelijks schade on dervinden van de dumping, al dus Shell. De ministers kwamen giste ren wel overeen dat het lozen van milieuvreemde (giftige) stoffen in de Noordzee over maximaal 25 jaar moet zijn be ëindigd. Jorritsma noemde deze uitkomst 'een belangrijk resul taat'. Milieu-organisatie Greenpea ce voerde eerder deze week ac tie tegen het laten zinken van het boorplatform. Volgens de organisatie zit de Brent Spar nog vol met tonnen milieuge vaarlijke stoffen. De Nederland se vertegenwoordiger van Greenpeace, W. van der Naald, toonde zich in Esbjerg redelijk tevreden met het feit dat zeven delegaties niets van dumping van olieplatforms in zee willen weten. „Jorritsma heeft goed haar best gedaan. Dat de lozing van milieuvreemde stoffen moet stoppen en dat dit ook zo in de verklaring is opgenomen, is toch vooral te danken aan de inzet van Nederland." In Esbjerg lagen landbouw en visserij onder vuur. Verschillen de landen hadden scherpe kri tiek op de vervuiling die door de landbouw wordt veroorzaakt en op de overbevissing van de Noordzee. De visserijproblema tiek wordt onderwerp van een speciale ministersconferentie, die binnen twee jaar gehouden wordt in Noorwegen. Het slechte weer heeft gister middag tot grote problemen ge leid op de wegen in de Leidse regio. Op de Rijksstraatweg in Wassenaar ontstond zelfs een verkeerschaos. Door een ket tingbotsing moest de rijbaan richting Leiden na drie uur een uur lang worden afgesloten. Dat leidde tot een kilometerslange file, waarbij het verkeer zelfs tot in Den Haag vast kwam te staan. Bij het ongeluk in Wasse naar raakte een 21-jarige man uit Zoetermeer gewond. Hij is met ernstige nekklachten over gebracht naar het Haagse Bron- ovo-ziekenhuis. De kettingbotsing gebeurde bij slecht zicht. Automobilisten zagen te laat dat hun voorgan gers remden. In totaal botsten er vier auto's op elkaar, waarvan er drie zwaar beschadigd raak ten. Elders in Wassenaar had door het slechte weer nog een kettingbotsing plaats. De politie in Leiden meldde in totaal achttien ongelukken die werden veroorzaakt door de zware regenval. Wild-west voor klapperpistooltje LEIDEN UESBETH BUITINK Zes agenten hebben gistermid dag met getrokken pistool een auto bestormd, die stond gepar keerd aan de Leidse Rooden- burgerstraat. Van de drie inzit tenden was één persoon een pistool aan het doorladen, zo had de politie uit een telefoon tje begrepen. En dus namen de dienders geen enkel risico. De 52-jarige Hagenaar, zijn 49-jarige vrouw en hun kind van 12 jaar werden onder be dreiging van de getrokken wa pens uit de auto gedirigeerd. En op dat moment werd de volle omvang van het incident zicht baar. Een van de inzittenden was inderdaad 'gewapend'. Het kind had op de achterbank met een klapperpistooltje zitten spe len. Stevenshof weer met stad verbonden LEIDEN AAD RIETVELD 17 Daagse schitterende RONDREIS «AAE. vertrek. 7 en 1 Arm fWSe-tZi en 28 twv. f2195.- vluchten met gerenommeerde air-line prachtige rondreis met vele excursies en bezoek aan o.m. de Ggucjen Driehoek, River Kwai, Chiang Chfarvg Rai en natuurlijk de exotische wereldstad Bangkok heerlijke stranddegetl aart de Göif van Siam deskundige nedetfarafcajfsfceotfe reisleiding gegarandeerd fantastische ^ervaring ma tlm vr 9.00 tot 21.00 uur, za 10.00 tot 15.00 uur In de stromende regen hebben wethouder Tjeerd van Rij en ge deputeerde Ted Jansen gister middag de nieuwe Haagsche Schouwbrug in Leiden ge opend. Van Rij en Jansen zaten droog in de koets die als eerste de nieuwe brug overstak. Het publiek was gewapend met kleurige paraplu's en de kinde ren hielden ballonnen in hun knuistjes. En zo zag de opening van de brug naar de Stevenshof er ondanks het hondeweer toch nog gezellig uit. De maker van de ballonnen had er niet zoveel van begre pen. Haagsche Schouwburg 9 juni, stond er op de ballonnen. „En zo hebben wij toch nog on ze eigen schouwburg-affaire", grapte Van Rij, die wegens ziek te tijdelijk uit de roulatie is, maar de plaats innam van zijn vervanger Ron Hillebrand, die wegens vakantie niet bij de ope ning kon zijn. De Haagsche Schouwbrug werd in maart 1992 gesloten. Protesten van bedrijven en be woners van de wijk Stevenshof, die zich plots geïsoleerd zagen van de rest van de stad, konden aan dat besluit van de gemeen te niets veranderen. Pas na drie jaar is de oeververbinding her steld. „Zodat Leiden morgen massaal naar het wijkfeest in de Stevenshof kan komen", zei Van Rij. „Hopelijk onder betere weersomstandigheden. VERBOUWINGSOPRUIMING! 50-70% KORTING OP SHOWROOMKEUKENS Keiler Keukencentrum Maresingel 5 2316 HA Leiden tel. 071 - 214272 Toeristische trekpleister wordt tweejaarlijks festival KATWIJK MARIAN KRIJGSMAN Geen trapeze-acts, mime-spelers en straattheater op 12 augustus in het cen trum van Katwijk. Naast de visserijdagen sneuvelt nu ook 'Mimiek's Straatfestival'. Het jaarlijks terugkerende evenement, dat dit jaar voor de zesde maal zou worden gehouden, wordt een jaartje opgeschoven. Het lukt de organisatie niet een bevredi gend programma op poten te zetten. De kleine groep vrijwilligers die het festival organiseert, ziet het even niet meer zitten. „En als we geen kwaliteit kunnen leveren, dan maar nelemaal geen straatfestival", vindt Harry de Reus, voorzitter van vereni ging 'Mimiek's theater'. Het bestuur van de toneelvereniging heeft besloten om van het straatfestival met ingang van volgend jaar een tweejaar lijks evenement te maken. Het straatfesti val, waar tal van artiesten uit het hele land aan meedoen, trekt duizenden bezoekers van binnen en buiten Katwijk. Het evene ment wordt voor een groot deel gespon sord door de Katwijkse winkeliers. Verder doet ook de gemeente Katwijk een duit in het zakje. Harry de Reus: „De organisatie van het festival is in handen van een kleine groep vrijwilligers. De rek is er een beetje uit. Het is heel moeilijk om elk jaar weer het neusje van de zalm naar Katwijk te krij gen. We streven ernaar artiesten van hoog niveau in huis te halen. Met minder ne men we geen genoegen. Maar het is ons dit jaar gewoon niet gelukt." Een andere reden waarom het festival niet doorgaat is dat het straatfestival niet voldoet aan de doelstelling van de toneel vereniging. „We hebben destijds het straatfestival opgezet om meer bekend heid te geven aan 'Mimiek' en onze pro- dukties. We wilden de mensen als het wa re van de straat de zaal intrekken. Dat is ten dele gelukt. De naamsbekendheid van de toneelvereniging is groter dan ooit te voren. Het aantal mensen dat onze pro- dukties bezoekt is echter niet gestegen. Dat het straatfestival een enorme toeristi sche publiekstrekker is geworden is na tuurlijk leuk. Maar dat was niet ons uit gangspunt", aldus Harry de Reus. Cees Veenbrink, voorzitter van winke liersvereniging Princestraat/Andreasplein betreurt het besluit van de vereniging. „Het is jammer dat Mimiek het niet rond kan krijgen. Het geld ligt bij wijze van spreke al klaar. We hebben eerst nog ge probeerd zelf zoiets op te zetten, maar aan de manier waarop Mimiek het doet, kun nen we niet tippen. We gaan ons nu bera den hoe we die twaalfde augustus gaan in vullen." De subsidiepotjes van de winkeliersver eniging en de gemeente worden dit jaar dus nietdoor 'Mimiek' geleegd. De winke liersvereniging heeft wel toegezegd 'Mi miek' te blijven steunen met sponsorgel den voor het festival van volgend jaar. ADVOCATEN Tbl. (071) 122362 HET WOORD IS AAN Spinoza De menselijke handelingen niet bespotten, niet betreuren, niet veroordelen, maar begrijpen. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten - Programma's - Regio Religie Sport VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 23 HET WEER Verwachting van het KNMI tot vanavond Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur onge veer 14 graden. Wind uit westelij ke richtingen, zwak tot matig, rond kracht 3. HOUTWERF KEUKENS Lammenschunsweg 130 Leiden Chirac kapittelt Nederland weer over drugbeleid PARUS/BRUSSEL GPD De nieuwe Franse president Jacques Chirac heeft Nederland gisteravond stevig de les gele zen over het liberale drugbeleid. Volgens Chirac geeft het geen pas dat Nederland 'geen voorlo per is bij de bestrijding van drugs' en ook nog moeilijk doet over een verdrag dat de Europe se politiedienst Europol moet regelen. De uitval van Chirac, tijdens een informeel diner van Eu ropese regeringsleiders in Parijs, kwam hem óp een stevige re pliek te staan van premier Kok. Die zei dat de Fransen kennelijk nog steeds niet op de hoogte zijn van de feiten over het Ne derlandse drugbeleid. Chirac uitte eerder dit jaar tijdens zijn race om het Franse presidents schap harde kritiek op het Ne derlandse beleid. Dat hij het nu als president herhaalde, ver baasde premier Kok enigszins. „Dit was geen campagne-bij- eenkomst", zei hij over het etentje op het Elysée. Kok kon digde aan de komende weken Chirac persoonlijk op de hoogte te zullen stellen over het Neder landse drugbeleid. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. j Ja, dat Is goed nieuws. Dus neem Ik nu een proefabonnement. Postcode:. controle bezorging). Nr. bank/giro: I Handtekening:. n envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Lelden. OF BEL 071-12 80 30 712141 400121

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1