I MOT over muziek •komt Wit 'Walk on the Wild Side' Feesten met zitkuilen en krioelende mensen 'Have I the right to kiss you?' Een ongecompliceerde puistenkop 'Waarheen waarvoor? Karei Hille schreef crematorium-hit 'Withoutyou...' Zo raakte ik m'n vriendinnetjes kwijt ATERDAG 10 JUN11995 Jurylid Jan Geert Majoor (45), hoofdredacteur van Haarlems Dagblad, Leidsch Dagblad en IJmuider Courant, gaat voor zijn 'déjè-vu plaat' terug naar 1964. Seminarie Hageveld in Heem stede. 'Ik was in die tijd een on gecompliceerde puistenkop. Al thans dat dacht ik. We zaten opgesloten in Hageveld, want we wilden priester worden. Ontspannen deed je op het im mense terrein. Maar soms lie pen we de lange oprijlaan af, staken de Cruquiusweg over en gingen een patatje eten in de Cloosterweg. Daar stond een jukebox. Dat jaar hadden The Honeycombs een hit met het nummer 'Have I the right to kiss you?'. De kapster Honey Lan- tree beroerde de drums. Met dat nummer moet de twij fel in mijn jongenshart geslopen zijn. Niet lang daarna was ik thuis en ruilde ik mijn geestelij ke aspiraties in voor de meer profane zaken in het leven. Soms hoor ik het nummer nog op de radio. Het was voor mij in dat jaar 'de kortste weg naar buiten' en dat gevoel komt te rug als ik het 'Have I the right to kiss you?' hoor. The Honeycombs archieffoto ledereen heeft er last van: muziek die je bij het aanhoren doet terugdenken aan die ene bijzondere gebeurtenis. Schrijf die zieleroerselen van je af. Lees deze pagina en doe mee aan de déja-vu wedstrijd Ellen ten Damme (27) werd bekend door de rol van Joosje in de tv-serie Pleidooi. Heel waarschijnlijk speelt ze ook in 'De Zeemeerman', de nieuwe speelfilm van Rob Houwer. Maar El len is ook een bijzondere zangeres. Dit jaar kwam haar eerste cd 'Kill your darlings' uit, een plaat met volgens El len 'voor elke gemoedsstemming een nummer'. Geen wonder dat deze cd met eigen nummers bij Ellen veel ge voel oproept. Maar natuurlijk heeft zij ook een echte 'déja-vu plaat'. „Ik dacht meteen aan een heleboel liedjes", vertelt Ellen vanuit een tele fooncel in een klein dorp in de buurt van Seattle. Daar wordt de Ameri kaanse speelfilm 'Hometown' ge draaid, waarin zij de hoofdrol speelt. „Maar een plaatje springt eruit'. Dat is 'Walk on the Wild Side' van Lou Reed, sowieso een heel sfeervol nummer. Als ik dat hoor, moet ik altijd denken aan allerlei feestjes van mijn oudere broer: met zitkuilen en mensen die over elkaar heen krioelden. Ik ging voor het eerst naar zoiets toe en was een jaar of veertien. Ik had nog nooit zoiets gezien en het maakte vooral in druk op me dat mijn broer op die feestjes zo anders was dan thuis." Twee andere platen zijn ook belang rijk voor Ellen. „Mijn eerste plaatje, 'Denis, Denis' van Blondie. Toen ik dat hoorde wist ik dat ik popster wilde worden. En de Adagio's van Mahler. Dat is muziek die altijd past, of je nou vrolijk bent of verdrietig." 'oor media-producent Karei J Nile is muziek gelijk aan een j| jemoedstoestand. Geen won- Ier dat hij twintig jaar geleden, neen moment van vertwijfe- ing de tekst 'Waarheen waar- ii oor?' op papier zette. Mieke elkamp zong het nummer in en recordtijd naar de hoogste 'laats in de nationale top-tien n later de crematorium top- ien! Hille is er trots op. De n neeste teksten die hij schrijft aan over levensvragen en dat srvvijl hij, zoals hij zelf zegt, een optimist is'. Ik weet nog goed dat ik die ekst schreef', vertelt Karei Hil- f- „Ik was op de Canarische ei nden en liep 's avonds alleen n diepbedroefd over het irand. Waarom doet er niet zo- eel toe. Terug op mijn hotelka- ner stond de tekst van 'Waar- ieen waarvoor' in tien minuten P papier. Dat had niets iro- asch, ik vroeg mij op dat mo- aent in alle ernst af waar het al lemaal heen moest met het le ven en het aardse bestaan. Toen Paul de Leeuw vorig jaar met een parodie kwam op dat num mer, kon ik daar hartelijk om la chen hoor. Vroeger niet, ik weet nog wel dat er destijds een re clamespotje was waarin Jasperi- na de Jong zei, 'Waarheen? Naar Griekenland, Waarvoor? Voor de zon'. Dat spotje heb ik toen stopgezet. Dat pikte ik niet. Ik vond het niet kies om te spotten met dit lied, dat ook werd ge draaid tijdens iemands gang naar de eeuwigheid." Omdat voor Karei Hille muziek en gevoel één zijn, vindt hij het leuk om te horen of ook jonge ren van die plaatjes hebben met een daarbij behorend speciaal gevoel. Zo ontstond het idee om jongeren te vragen een nummer te noemen dat speciale herin neringen oproept. „Als tekst schrijver doet het me best wat als ik merk dat mensen zich op de een of andere wijze herken- Rob Kamphues (34) is cabaretier en momenteel wekelijks te zien in het satirische tv-programma 'Spijkers'. Hij is ook eenderde deel van cabaretgroep De Ty pes, waarmee hij zowel aan een cd als aan een nieuw theater programma werkt. De cd ver schijnt na de zomer, de voor stelling 'Proficiat' gaat in okto ber in première. Eén favoriete déjè-vu plaat is voor muziekliefhebber Rob Kamphues te weinig. „Alle 21 platen van Harry Nilsson zijn mijn lievelingsplaat, maar het nummer 'Without you' vind ik het mooist. Eigenlijk gaat het niet eens om dat nummer zelf, maar om het intro zoals dat op de lp 'Son of Dracula' staat. Dat is echt geweldig, een soort hoorspel met blatende schapen, onweersgerommel en twee mensen die een serieus gesprek voeren dat wordt overstemd door het getik van een ping pongballetje. Dat 'tok-tok-tok' van dat balletje vind ik echt het hoogtepunt. Dus dat wil ik altijd aan iedereen laten horen. En dan moeten ze goed opletten, dus zeg ik steeds 'Luister nou, dit móét je echt horen'. Maar dat vinden mensen niet leuk. Ik vermoed zelfs dat ik daarmee wat vriendinnetjes ben kwijtge raakt. Ze waren altijd al weg als (het romantische) 'Without you' echt begon. Dat was eigenlijk wel weer toepasselijk.' De Stichting Nationale platen- cdbon or ganiseert in samenwerking met deze krant een wedstrijd over de eeuwigheidswaarde van muziek. Speciaal voor schoolverlaters en andere oudere jongeren. Er zijn van die nummers, die je terugbren gen naar een mooi of misschien wel droevig moment in je leven. Van die liedjes waar een verhaal bij hoort; jouw persoonlijke verhaal. Of dat gaat over een warme zomer, een fantastische vakantie, een speciaal land, een hevige liefde of de dood van een naaste, het is jouw verhaal. En dat is wat we willen, je gevoel op papier. Als je in maximaal hon derd woorden dat speciale gevoel opschrijft, maak je kans op een mega platen- cdbon ter waarde van maar liefst duizend gulden. Behalve de hoofdprijs van 1000,- zijn er ook nog twee mega platen/cdbonnen van 500,- fe winnen, vier van 250,- en tien van 100,-. De jury Natuurlijk worden de inzendingen beoordeeld dooreen deskundige jury met daarin allereerst de vermaarde tekstschrijver Karei Hille (Waar heen, Waarvoor?). Hij vertegenwoordigt de Stichting Nationale platen- en cdbon. Het tweede jurylid is cabaretier Rob Kamphues, el ke zaterdag te zien in het televisieprogramma Spijkers en groot nostalgisch muziekliefhebber. Actrice/zangeres Ellen ten Damme is het der de jurylid. Onlangs kwam haar eerste cd uit met de titel 'Kill your darlings'. Velen kennen haar als secretaresse Joosje uit de advocaten- serie Pleidooi. Juryvoorzitter is Jan-Geert Ma joor, hoofdredacteur van Leidsch Dagblad, Haarlems Dagblad en IJmuider Courant. Dus, houd je van muziek en heb je een mooi verhaal, stuur je bijdrage dan vóór 1 septem ber naar: Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Redactie Déjavu-wed- strijd. nen in mijn teksten. Destijds kreeg ik ook veel reacties op „Als de dag van toen", dat ik schreef voor Reynhard Mey." „Ik weet zeker dat schoolverla ters van nu zich niet alleen maar bezighouden met house muziek. Als je de verkoopcijfers vergelijkt van echte 'liedjes-zan gers' en house-muziek, gaan ze gelijk op. Daarom verwacht ik op deze oproep veel reacties. Met de zomer in het verschiet kan dat hele aardige verhaaltjes opleveren. Want vakantieliefdes of -verdriet en muziek gaan ten slotte heel goéd samen. Ten slotte ben iJc ook erg benieuwd naar hoe jongeren die beleving onder woorden weten te bren gen. Als er leuke stukjes proza binnenkomen willen we die van het najaar eventueel bundelen. Als extraatje brengen we de tien meest genoemde nummers heel waarschijnlijk uit op CD en krij gen alle inzenders een exem plaar."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17