Vliegers en KLM hervatten overleg a FOTOM Schiphol zegt toe bouw wisselpier te versnellen Andere koers voor Bertus Dekker Seafood Randstad Noord-Holland wil nachtelijk vlieglawaai aan banden leggen Alexander opent school Nieuwe spoorbrug bij Weesp ZATERDAG 10 JUN11995 975 575 chef adriaan 8randenburg. 071-356484. plv -chef dick van der plas, 071 Rechtbankpresident in vaderlijke rol Vreemde ogen kunnen inderdaad dwingen, ook al beho ren die dan toe aan een aimabel mens als de Amster damse rechter mr. R.C. Gisolf, de tegenhanger van een strenge magistraat. Kennelijk was hem er gistermiddag veel aan gelegen om de ergste kou tussen de KLM en de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers weg te ne men. diens confrater Wiersma, die namens de KLM optrad. Namens de VNV eiste jurist Sarfdberg dat de KLM binnen 2x24 uur uitvoering moest ge ven aan de resultaten van een informeel gevoerd pinksterover- leg. Refererend aan een op 4 ju ni uitgegane fax van KLM's pre sident-directeur Bouw stelde KLM-advocaat Wiersma dat er tijdens die bewuste bespreking slechts 'een stevige basis' voor de oplossing van het CAO-ge- schil was gelegd. „Er is hele maal geen overeenkomst, de vliegers hebben dat verhaal let terlijk en figuurlijk uit de lucht gegrepen." Simpel redenerend kwam Gisolf tot de kern van het con flict. De vliegers willen voor 1 juli een door de KLM onderte kende kosten-neutrale CAO en daarna pas bekijken of ze zo veel betere arbeidsvoorwaarden genieten dan hun collega's bij andere maatschappijen. De KLM wenst die CAO eerst dan te bekrachtigen, wanneer een der- amsterdam gerard van putten Bewust gaf hij een lichte toets aan het kort geding dat de pilo ten naar aanleiding van een in middels slepende CAO-kwestie tegen hun werkgever hadden aangespannen. Na een zitting van drie uur had Gisolf z'n zin. hij kreeg de gebrouilleerde on derhandelingpartners weer aan de praat. Tot dinsdagmorgen tien uur hebben de VNV en KLM de tijd gekregen om het eens te wor den over de voorwaarden voor een in te stellen onderzoek naar de loonkosten van de piloten. „Mocht er dan geen overeen stemming zijn bereikt, dan wil ik tot op de millimeter weten waar het is misgegaan in het overleg." Door toedoen van Gisolf kreeg het kort geding het karak ter van informele bijeenkomst. Met vaderlijk gezag hoorde hij geamuseerd de pleitnota's aan van VNV-advocaat Sandberg en gelijk pakketvergelijkend onder zoek is geregeld. „Waarom", zo vroeg op zijn beurt rechter Gisolf zich af, „dringt de KLM zo aan op een pakketvergelijking? Schuilt daar niet bij voorbaat de gedachte achter dat KLM-vliegers meer betaald krijgen dan buitenland se collega's? In dat onderzoek moet dan ook gekeken worden naar het bestedingspatroon in die landen." Om de patstelling te doorbre ken gaf de rechtbankpresident de strijdende partijen in over weging na te denken over een 'origineel voorstel, geboren uit de charme van de logica'. „Het loonkostenonderzoek niet vanuit een economisch per spectief bezien, maar gewoon een statistische berekening ma ken. Wat zijn de totale kosten van de KLM en die afzetten te gen het aantal vliegers? Een ex tern bureau zou terzake om bindend advies moeten worden haarlem gpd Het nachtelijk vlieglawaai rond Schiphol moet verder worden beperkt. Het aangescherpte nachtregime op de luchthaven biedt omwonenden onvoldoen de bescherming. Dat schrijven gedeputeerde staten van Noord-Holland in een brief aan de Tweede Kamer, die maandag praat over de uitbreiding van Schiphol. Ook de Commissie Geluidhinder Schiphol wil dat de omgeving beter tegen nach telijk vlieglawaai wordt be schermd. Het kabinet ging vorige maand akkoord met een spe ciaal 'vroege ochtend-regime', waarbij de nachtelijke beper kingen van het baangebruik en de vliegroutes ook tussen zes en zeven uur 's ochtends gelden. De bewindslieden bepaalden ook dat Schiphol hiervan mag afwijken als er capaciteitspro- Man sterft onder vrachtwagenwiel DEN HAAG ANP Mn Den Haag is gisteren een man met zijn hoofd onder een vrachtwagenwiel gekomen. Hij is door het ongeval overleden, aldus de politie. De toedracht van het ongeluk is nog onbe kend. Het gebeurde op de hoek van de Wouwermanstraat en de Fruitweg. blemen ontstaan. Deze maatregel zal de slaap- verstoring bij sommige omwo nenden verminderen, maar de nachtnorm op zich blijft onvol doende bescherming bieden, zo schrijven GS. Het kabinet gaat bij de berekening van de geluid hinder uit van jaargemiddelden, waarbij nachtelijk lawaai in de drukke zomermaanden kan worden gecompenseerd door de rustigere winterperiode. GS willen dat er een weekgemid- delde wordt gehanteerd. De Commissie Geluidhinder Schip hol - een adviesorgaan van de minister van verkeer en water staat - relativeert het besluit van het kabinet over het 'vroege ochtend-regime' door te stellen dat deze werkwijze onder nor male omstandigheden al in de praktijk wordt toegepast. Door het kabinetsbesluit zal de werk wijze volgens de commissie wel vaker en nauwkeuriger gevolgd rotterdam anp Dat gaf stof tot nadenken. Op de gang overlegden de advoca ten met hun cliënten, daarna gingen de heren juristen met el kaar in conclaaf en onderhiel den zich uiteindelijk ook de de legaties van de VNV en de KLM met elkaar. Wordt dinsdagmorgen om 10.00 uur vervolgd. kunnen worden. De passage over de uitzondering die moge lijk is bij capaciteitsproblemen doet volgens de commissie af breuk aan de maatregel en dient te worden geschrapt. In hun brief aan het parle ment herhalen gedeputeerde staten dat 40 miljoen passagiers per jaar en tienduizend zwaar geluidgehinderde woningen voor Schiphol na de aanleg van de vijfde baan de bovengrens dient te zijn. Volgens GS, die zich grote zorgen maken over de bereikbaarheid van Schiphol, is er nog onvoldoende geld be schikbaar voor de noodzakelijke verbetering van het openbaar vervoer en het wegennet. Zo is er nog een tekort van 160 mil joen gulden bij de aanleg van de vrije busbaan zuid-tangent. Ook ontbreekt 145 miljoen gulden voor het oplossen van de meest dringende problemen bij het wegennet rond Schiphol. katwuk/umuiden Prins Willemvyexander verricht vrijdag 16 juni in Rotterdam de of ficiële opening van de nieuwbouw van het International Education Center (IEC). De International School of Rotterdam biedt een on derwijsprogramma dat op Amerikaanse leest is geschoeid. Kinde ren van meer dan dertig verschillende nationaliteiten krijgen er les. De voertaal is Engels. Het IEC geeft scholing aan kinderen van werknemers bij interna tionale bedrijven en instellingen in de regio Rotterdam. De oplei ding, die thans 200 leerlingen telt, wordt financieel mogelijk ge maakt door subsidies van de rijksoverheid, de gemeente Rotterdam en eigen bijdragen. PIETER VAN HOVE Meer richten op het binnenland, minder afhankelijk van het buitenland, een gro ter assortiment. Zeevishandel Bertus Dekker in IJmuiden gaat gedeeltelijk een andere koers volgen. Gisteren werden de laatste overdrachtspapieren onderte kend. Hiermee was de doorgang van het eerder failliet verklaarde bedrijf een feit. De doorstart gaat wel gepaard met een forse inkrimping. Van de 75 perso neelsleden blijven er 20 in vaste dienst, nog eens 25 werknemers gaan via uit zendbureaus aan de slag. Voor de overi ge 30 is helaas geen werk meer. „Het is jammer om van die mensen afscheid te moeten nemen", vertelt Arie Ouwehand, de directeur van 'Bertus Dekker Seafood bv', de nieuwe bedrijfsnaam. „Ik had ook liever iedereen aan de slag gehouden. Bij reorganisaties kun je dat nu eenmaal verwachten. Maar als de handel weer aantrekt hoop ik hen nog in de toekomst in te kunnen zetten." Met de nieuwe start is definitief een streep door het verleden gehaald. Voor de goede orde: Bertus Dekker was een dochterfirma van Ouwehand Holding in Katwijk. De afgelopen jaren ging het bergafwaarts met het bedrijf. Oorzaken te over: minder aanvoer van schol en tong, valutaproblemen als gevolg van.de dalende dollar- en lirekoers (Italië is een belangrijk afzetgebied) en een te groot personeelsbestand. Een twee jaar door gevoerde reorganisatie waarbij 55 van de 165 banen wegvielen, mocht niet baten. Arie Ouwehand werd na onenigheid over de te volgen koers door zijn neven Luc en Adriaan Ouwehand (tevens mede-di recteuren van Ouwehand Holding tijde lijk op non-actief gezet. „Dat was een puur zakelijk conflict hóór", licht Arie Ouwehand toe. „In de menselijke sfeer zijn we altijd op goede voet met elkaar omgegaan." Met name de eerste helft van dit jaar verliep rampzalig. Vorige week viel de beslissing: Bertus Dekker heeft in zijn huidige vorm geen overlevingskansen. Daarop werd het faillissement aange vraagd. Na uitvoerig overleg met de cu rator en andere belanghebbenden be sloot Arie Ouwehand in zijn eentje door te gaan. De Katwijker heeft inmiddels zijn aandelenpakket overgedaan aan zijn neven. Het geld heeft hij in Bertus Dek ker Seafood bv. gestoken. Inmiddels is een nieuwe bank bereid gevonden op te treden als financier. Ook in de bedrijfsuitvoering zijn ver anderingen doorgevoerd. In de nieuwe situatie wordt het fileren uitbesteed aan het IJmuidens fileerbedrijf Bert de Haas. De 'Dekker-werknemers' leggen zich meer toe op het irr- en verpakken van vis, hoofdzakelijk platvis. De personeels vermindering heeft echter wel tot g dat een gedeelte van het pand aj Strandweg leeg staat. Inmiddels I gezocht naar potentiële huurders nen twee weken moet hier meer lijkheid over bestaan. Arie Ouwehand hoopt meer plai het binnenland af te kunnen zette ieder geval willen we minder afhar worden van het buitenland. Je zi voorbeeld wat er in Italië is gebeur die minder wordende lire. Of de landse markt niet oververzadigd dacht het niet. Okee, er is sprak veel concurrentie. Maar de Nederl visconsumptie is een van de laagsi Europa. Er is dus sprake van een tiële groeimarkt. Niet alleen voor p maar ook voor vis uit verre oo Daarom willen we ook meer imp op de Nederlandse markt gaan afz Wat dat betreft heb ik hoge verwal gen voor de toekomst." -&&T Antiekboerderij De Hooghstede Van Klaverweijdeweg 21 2355 AA Hoogmade - 01712-2576 Rieten tuinset voor binnen en buiten ƒ350,- ƒ200,- (Bank, 2 stoelen en tafel) Spectaculaire kortingen van 10 tot 40% op diversè kasten, tafels en stoelen. Direkt meenemen ofte leveren. Geopend van di. t/m zat. van 10.00 tot 17.30 uur zondag van 12.00 tot 17.00 uur. ONTWIKKELEN AFDRUKKEN VAN UW KLEURENFILM Geldt voor alle merken 24 opnamen-films 36 opnamen-films: 2,50 extra 12 opnamen-films: 2,50 korting NIEUW! 1 -UURSERVICE 79 CENT PER FOTO HAARLEMMERSTRAAT 153 LEIDEN S 071-128494 weesp Bij Weesp wordt gewerkt aan een nieuwe spoorbrug over het Am sterdam-Rijnkanaal. De brug is een kopie van de reeds bestaande brug en krijgt een lengte van 250 meter en een hoogte van 34 meter. De nieuwe ver binding is nodig vanwege de spoorverdubbeling tus sen Weesp en Amsterdam Bijlmermeer. FOTO DIJKSTRA PETER BROM De directie van de luchthaven Schip hol heeft het kabinet toegezegd dat zij de bouw van de nieuwe wisselpier, die op 1 januari 1997 klaar moet zijn, zo veel mogelijk zal vervroegen. Dat blijkt uit een brief van de staatssecretarissen Patijn (Buitenlandse Zaken) en Schmitz (Justitie) en minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) aan de Tweede Kamer. Volgens een woordvoerster van Schip hol gaat het om enkele maanden. In de brief die gisteren is verstuurd, leggen de bewindslieden uit höe het mis heeft kunnen lopen met de de uitvoe ring van het Schengenverdrag. Het ver drag verplicht de zeven Schengenlan- den (Benelux, Frankrijk, Duitsland, Spanje en Portugal) dat zij personen aan de binnengrenzen niet meer zullen controleren. Het pasjessysteem dat de passagiers scheiding op Schiphol vanaf 26 maart 1995 voorlopig moest regelen, bleek echter niet te werken. Maar ook na 15 december, als Schip hol een scheidingswand in de hal in ge bruik neemt, kan Nederland haar ver dragsverplichtingen niet nakomen. Op twee pieren waar transitvluchten aan leggen, kunnen de passagiers niet ge scheiden worden. Het gaat daarbij om een vijfde van alle passagiers die Schip hol aandoen. De luchthavendirectie heeft minister Jorritsma nu toegezegd dat zij vaart zal zetten achter de bouw van de zogeheten D-pier waar bij voorbeeld vliegtuigen uit Moskou aankomen, die doorvlif naar Parijs. Frankrijk moet er i voorbeeld straks van op aan kunn Nederland de passagiers die het gen-gebied binnenkomen contr Als de nieuwe D-pier klaar is, wor procent van de Schiphol-passagie controleerd. Voor het feit dat de 1 haven niet op tijd klaar is met de bouwingen, zodat Nederland zich december dit jaar aan haar verdra plichtingen kan houden, bestaat bij I kabinet zeer veel begrip, blijkt brief. Arie Ouwehand: „We willen minder afhankelijk worden van het buitenland."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14