*lan voor villa's bij wembad [Detectives Lijtweg: maatregelen tegen milieucorner 'Als je langsliep, zwaaide ze altijd' IuMMK HYPOTHEKEN Leiderdorp vergeet speelplaatsen op te hogen leer tv-netten in Oegstgeest Regio Leiden/Rijn Veenstreek Leiderdorpse woningen beschermd tegen lawaai Zes geiten Noordwijk afgemaakt BOUWBEDRIJF WB Vragen over kunststofkozijnen... BELDE HOP KOZIJNUJN VOOR GRATIS INFORMATIE 071 -22 22 20 H. Wijckerheld Bisdom, voorzitter van de Louise de Lang-van Schaik Stichting, bij boerderij Oud Woelwijck in Voorschoten: „Er is een vermoeden dat op de boerderij vroeger een verdedigingstoren heeft gestaan." FOTO» BEN DE BRUYN VOORSCHOTEN AUCE VAN SCHUPPEN Raadslid P. den Hartog noemde het ooit het mooiste plekje van Voorschoten. Vanaf de Éssen- laan half verscholen in het groen, is de bijna 400 jaar oude boerderij Oud Woelwijck in middels vanaf de andere kant ingebouwd in een nieuwbouw wijk. In dit rijksmonument wor den sinds begin zestiger jaren teken- en handvaardigheidcur sussen gegeven. Stichting Oud Woelwijck, die de cursussen or ganiseert, houdt op zaterdag 17 juni een open dag. De boerderij is in bezit van de Louise de Lang-van Schaik Stichting, genoemd naar de kunstenares die hier jaren lang woonde. Louise de Lang liet na haar overlijden in 1993 haar vermogen na aan de stichting om de boerderij en de creativi- teitscursussen in stand te hou den. Voorzitter van de stichting, H. Wijckerheld Bisdom, heeft veel bewondering voor het werk van Louise de Lang. „Haar opzet was het stimuleren van creativi teit bij met name vrouwen en kinderen. Het was een kordate, maar bescheiden vrouw, die precies wist wat ze wilde. In haar testament heeft ze zelf de statuten voor de stichting opge steld", vertelt de voorzitter. Louise de Lang kocht Oud Woelwijck samen met haar man in 1950. Ze liet de boerderij he lemaal opknappen en bouwde een schildersatelier in de tuin. Na het overlijden van haar man in 1959 nam ze les in potten bakken en weven en begon ze met het organiseren van cursus sen. In 1984 nam ze een be roepskracht aan voor het geven van cursussen en werd de Stich ting Oud Woelwijck opgericht. Wijckerheld is ook erg geïnte resseerd in de geschiedenis van Oud Woelwijck. In opdracht van de stichting wordt er een onder zoek uitgevoerd naar de oud heid van de boerderij. Er zijn aanwijzingen dat Oud Woel wijck vroeger bij kasteel Rou- coop hoorde, waarvan een paar jaar geleden resten van de gracht en de fundamenten zijn blootgelegd. De boerderij wordt op historische tekeningen ook wel Oud Roucoop genoemd. Op een landkaart van omstreeks 1610 is de boerderij al aangege ven, zij het zonder naam. „Oud Woelwijck wordt in het onderzoek onder meer vergele ken met andere boerderijen in de omgeving uit dezelfde perio de", weet de voorzitter. „Veel boerderijen in deze streek zijn vroeger door Gelderse legers ge plunderd en in brand gestoken. Zo zijn in een boerderij langs de Veurseweg brandreSten in de bouwlagen aangetroffen, aan de hand waarvan de ouderdom van de boerderij vastgesteld kan worden. Of Oud Woelwijck ooit is afgebrand, is niet bekend." De cursusruimten in de boer derij zijn ooit verbouwd, maar de deel, de keuken en de opka mer die bewoond werden door Louise de Lang zijn sinds haar dood in de oude staat gelaten. De meubels, de schilderijen, het keukengerei, alles heeft zijn vas te plaats behouden. Op tafel staat een vaas met verse bloe men. Wijckerheld loopt het trapje op naar de opkamer. Voor het zijraam staan een tafel en een stoel. „Hier zat ze altijd", vertelt hij. „Als je 's avonds hier over het laantje liep, zwaaide ze altijd even." Via de keuken is de kaaskel der te bereiken. Dit is het oud ste deel van de boerderij, gele gen onder de opkamer. Wijcker held wijst naar de stoffige mu ren, half verscholen achter schots en scheef opgestapelde stoelen, die met spinrag aan el kaar lijken te hangen. „De on derzoekers ontdekten dat deze muren erg dik zijn. Dat moet een functie gehad hebben, want bouwstenen waren vroeger schaars en duur. Ze vermoeden dat er vroeger op dit deel van de boerderij een soort verdedi gingstoren heeft gestaan." In het cursusgedeelte is een groep vrouwen bezig met boet seren en glazuren van potjes. Cursiste B. Bloemhoff komt al jaren naar Oud Woelwijck. „Het leuke is dat je vrij bent in wat je doet. De cursusleidster draagt iets aan en helpt je op gang. Mijn hele huis staat vol met leu ke dingen." Bloemhoff heeft Louise de Lang goed gekend. „Ze was een monument", ver telt de cursiste vol respect. „Ze kende al onze namen en was er altijd. De sfeer die zij teweeg bracht heerst hier nog steeds. De open dag van de Stichting Oud Woelwijck is op zaterdag 17 juni van 10.00 tot 16.00 uur. Naast een expositie van cursis ten worden er verschillende demonstraties gegeven. Ook is het mogelijk in te schrijven voor cursussen van het nieuwe seizoen. OEGSTGEEST MONICA WESSELING Adspirant-werpleegkundigen van het psychiatrisch zieken huis Endegeest in Oegstgeest worden vanaf september niet meer alleen intern opgeleid. Endegeest heeft een contract gesloten met de Leidse Hoge school. Toekomstig verpleeg kundigen krijgen in het vervolg eerst een theoretische opleiding van een heel jaar op de Hoge school en worden dan vervol gens in dienst genomen van Endegeest. Met het contract en de nieu we manier van werken loopt Endegeest vooruit op een nieu we wettelijke regeling over de opleiding van verpleegkundi- rente vanaf 5,5% Lammermarkt 206 2312 CW Leiden tel 071 (5)144222 fax 071 (5)128980 -4ERDAG 10 JUNI 1995 21.26 uur Nederland 1 Derek Jacobi als de I/ft—middeleeuwse monnik Cadfael Het plan voor de renovatie van de speel- plaatsjes in de Leiderdorpse wijk Buitenhof oost is ruim twee keer zo duur geworden. Dat komt doordat de gemeente onlangs bij het ophogen van de wijk heeft verzuimd om ook de speelplaatsen en de omliggende grond op te hogen. Het gevolg is dat de speelplaatsen en het groen bij slecht weer volledig onder water staan. Dat ophogen moet nu apart gebeuren. Dat maakt het re novatieplan, waarvoor ongevec 110.000 gul den was uitgetrokken, ongeveer 126.000 gulden duurder. De renovatie van de speel- plaatsjes had eigenlijk al in het voorjaar uit gevoerd moeten zijn. De gemeente moest echter eerst dekking vinden voor de extra kosten. Dat is inmiddels gelukt. De plannen voor renovatie van de speel- terreintjes in Buitenhof-oost liggen tot 23 juni ter inzage op het gemeentehuis. De speelplaatsjes krijgen nieuwe speeltoestel len, de ondergrond wordt opgehoogd en het groen krijgt een opknapbeurt. De bewo ners kunnen opmerkingen maken en even tueel andere speeltoestellen kiezen dan de gemeente voor ogen heeft. Voorwaarde is wel dat een ander toestel binnen het budget blijft. Mogelijkheid om tekort terug te dringen rplaats het parkeerterrein voor zwembad De Does in iêch derdorp naar de achterkant en gebruik de grond die 1 komt voor de bouw van villa's. Dat idee heeft E. ak, directeur van Westplan bouwadviseurs, bij de ge ënte Leiderdorp neergelegd. Volgens hem zijn meer- :e partijen gebaat bij dit plan. ,,De bouwer is blij want kan huizen gaan bouwen, de gemeente is blij omdat luizen bij komen maar ook omdat het exploitatiete- t van het bad met de grondopbrengsten kan worden uggebracht." ssefcak is adviseur voor diverse nvmaatschappijen. Namens klant, die hij niet wil noe- i ('een aan de beurs geno- d bedrijf) heeft hij een stu- gedaan naar de mogelijkhe- van het terrein bij het 0 u imbad aan de Hoogmadese- Waarom zou je die par- rplaatsen niet naar de ach- cant verplaatsen, naar de lweg toe? Daar kun je geen zen neerzetten, maar par- 'srplaatsen mogen wel." Het ein aan de voorkant leent volgens Swaak uitstekend het bouwen van woningen, voorkeur zou hij ook het sveld op de hoek bij het ivvplan betrekken, ehalve over het zwembad- kl ein heeft Swaak zich gebo- over het tennispark aan de ogmadeseweg. „Hier geldt elfde redenatie. Waarom je het tennispark niet ver- atsen naar de Munnikenpol- zodat op de vrijkomende woningen kunnen komen? 51 an dit plan zitten wel wat ha- in en ogen, waarvoor oplos- jen gevonden zouden moe- worden. Zo is de aanleg van in|i tennispark in de polder in strijd met het bestemmings plan. Verder moet er voor de bezoekers een brug over de snelweg komen om de Munni- kenpolder te bereiken. „Zo'n brug is kostbaar, maar weegt dik op tegen de opbrengst van de grond", aldus Swaak. De plannen van Swaak worden momenteel uitgewerkt door een architect. De tekeningen zijn over twee weken klaar en wor den dan bij de gemeente inge diend. Wethouder A. van Dijk (ruim telijke ordening/BBL) betitelt de ideeën van Swaak als 'nogal ri- goreuze voorstellen waaraan op gemeentelijk niveau niet wordt gedacht'. „Het college is er geen voorstander van om het zwem bad uit het zicht te halen. Dat zou ten koste kunnen gaan van de klandizie. En het tennispark is eerder bekeken als mogelijke inbreidingslocatie. Maar alles tegen elkaar afgewogen is daar van afgezien." Desojidanks wil Van Dijk de plannen en finan ciële onderbouwing van Swaak 'serieus bekijken'. Hij sluit niet uit dat de ideeën worden mee gewogen in het structuurplan van de gemeente Leiderdorp, waaraan momenteel wordt ge werkt. 'stgeest krijgt er eind dit jaar it televisiezenders bij. Het ital kanalen wordt de ko- nde tijd van 22 naar 30 uit- ireid. Deze capaciteitsuit- liding gaat nauwelijks iets ex- kosten: het kabelabonne- ntsgeld stijgt met ten hoog- een stuiver. let contract van de gemeente gstgeest met kabelexploitant sema loopt dezer dagen af en er wordt inmiddels druk onder handelt over een nieuw con tract. De komende maanden wordt in het oude dorp het ka belnet vernieuwd en in de wijk Haaswijk opgeknapt. Al dat alles klaar is, kunnen de extra zen ders 'er op'. Vanuit Leiden worden er van af eind dit jaar twaalf extra zen ders doorgegeven en Oegstgeest moet uit die twaalf, er acht kie zen. Welke is nog onderwerp van studie. t (IJE TIJD e en school. De protestants-christelijke basisschool de Zijlwijk e udt op dinsdag 13 juni een open ochtend voor ouders. Leerkrach- r( i en leerlingen zijn gewoon aan het werk. De bezoekers krijgen rondleiding en kunnen informatie oyer de school krijgen. Aan- ig: 9 uur. tsen. Buurthuis Matilo aan de Zaanstraat houdt op dinsdag 13 ju- ïseen fietstocht. Deelname kost 2,50 gulden. De tocht start om 9.30 bij het buurthuis. Bij slecht weer wordt de fietstocht een week eijgesteld. 'Natuurbehoud en ecötoerisme in Madagascar' is de ti- van een lezing over een natuurbeschermingsproject op Madagas- iop woensdag 14 juni. De lezing wordt gehouden in de grote col- v pzaal van biologie aan de Sterrewachtlaan en begint om 17.30 De 30+groep van het COC houdt op woensdag 14 juni een iz-miss en spelletjesavond. Het spel heeft de opzet van Triviant, lar alle vragen gaan over vrouwen. De spelletjesavond begint om uur. Alleen toegang voor vrouwen. PHEN AAN DEN RUN ngo. Het buurtcentrum Elckerlyc aan de Havbchorst houdt op u lensdag 14 juni een kinderbingo. De tóegang kost 1 gulden. Aan- ng: 14 uur. )ORSCHOTEN istzegels. De vereniging De Verzamelaar houdt op maandag 12 ju- een verzamelbeurs in gebouw De Werf aan de Schoolstraat in örschoten. Van 19-22 uur kunnen ansichtkaarten, munten, merk- ps en postzegels worden bekeken en verhandeld. >ETERWOUDE-DORP nnesty. De werkgroep Amnesty International Zoeterwoude houdt 'woensdag 14 juni een tuin-schrijfavond voor vrouwen aan de Jrpsstraat 48. Vanaf 20 uur kunnen brieven worden geschreven or een 16-jarige Algerijnse en een 54-jarige Chinese journaliste. Bij icht weer wordt uitgeweken naar Huize Emmaus. Vijftien Leiderdorpse woningen krijgen voor het jaar 2000 ge luid werende voorzieningen. De bewoners van deze huizen aan de Ericalaan en de Van der Valk Bouwmanweg hebben veel meer te verduren van verkeers lawaai dan wettelijk is toege staan. Nog eens ongeveer 260 woningen, met een iets minder hoge geluidbelasting, worden voor het jaar 2015 aangepakt. Dat blijkt uit een inventarisatie van de gemeente Leiderdorp. De gemeente is al enige tijd bezig om de woningen waar te veel lawaai van verkeer binnen dringt in kaart te brengen. Dat heeft te maken met het binnen halen van subsidies. Het niet op tijd indienen bij het ministerie van VROM van lijsten met wo ningen met een te hoge geluid belasting, betekent dat de ge meente zelf voor de kosten van geluidsanering op moet draai en. VROM stopt namelijk in de nabije toekomst met het toe kennen van subsidies hiervoor. De verplichting om verbeterin gen aan te brengen aan wonin gen met een te hoge geluidbe lasting blijft bestaan, maar komt dan op de schouders van ge meenten zelf terecht. Volgens de gemeente horen in totaal vijftien woningen aan de Ericalaan en de Van der Valk Bouwmanweg thuis op een zo geheten A-lijst. In deze wonin gen komt zoveel herrie binnen dat ze als eerste moeten worden aangepakt. Deze A-lijst is in middels opgestuurd naar VROM, omdat de indieningster- mijn 1 juni afliep. Daarnaast werkt de gemeente aan een B-lijst van woningen met een iets minder hoge ge luidbelasting. Deze inventarisa tie moet voor 1 januari 1996 bij het ministerie in de bus liggen. Een concept van de B-lijst is al klaar. Er staan 261 woningen op aan Acacialaan, Ericalaan, Hoofdstraat, Kievitstraat Kool meesstraat, Lindelaan, Loevpst- eind, Mauritssingel, Merel straat, Laan van Ouderzorg en De Van der Valk Bouwmanlaan. Bewoners kunnen reageren op de beide lijsten. Ze liggen binnenkort ter inzage op het ge meentehuis. Endegeest en Leidse Hogeschool leiden samen verpleegkundigen op gen. Vanaf september 1996 of 1997 moeten verpleegkundigen een theorie-opleiding buiten het ziekenhuis volgen. Ook financieel verandert er nogal wat voor de leerlingen. Tot nu toe krijgen de leerlingen de eerste zeven maanden van hun opleiding (nu het theore tisch gedeelte) een klein beetje zakgeld. Hoewel het eerste jaar van de opleiding dus niet direct meer verbonden is aan Endegeest, verzekert H. Wiersema van het ziekenhuis dat leerlingen, mits natuurlijk ze voldoen aan de ei sen, bij Endegeest kunnen ko men werken na hun jaar theo rie. NOORDWIJK PAUL DE VLIEGER Zes geiten uit de dierenweide aan de Freesialaan in Noord- wijk zijn gisteren afgemaakt. De dieren zijn mogelijk be smet met runder-TBC, waar aan enkele weken geleden al een lama is doodgegaan. De mogelijke TBC-besmetting bij de geiten is aan het licht gekomen tijdens bloedon derzoek. Sectie moet absolu te zekerheid geven. Over eventuele vervolg- maatregelen die met betrek king tot de dierenweide moe ten worden genomen, over leggen de betrokken instan ties - gemeente, ministerie, veterinaire inspectiedienst en dergelijke - komende maandag. Niet uitgesloten is dat dan het besluit valt dat alle dertig geiten in de kin derboerderij moeten worden afgemaakt. Van de acht damherten in de Freesialaanweide al zelfs al bijna zeker dat ze worden gedood. Deze dieren zijn na melijk zo schuw, dat de vete rinaire inspectie ze niet op TBC heeft kunnen testen. De herten laten zich niet van gen. Omdat de dieren boven dien over het algemeen ge voeliger zijn voor TBC dan geiten, ziet het er somber voor ze uit. „Ik ben wat dat betreft heel pessimistisch", laat de woordvoerder na mens de gemeente Noord- wijk, gemeentesecreatris Th. Fierens, weten." Rond de dierenweide zijn nog steeds speciale maatre gelen van kracht. Zo is een extra afrastering geplaatst, zodat de dieren niet te dicht bij de langswandelende mensen kunnen komen. Ver der staan er waarschuwings borden. Runder-TBC is be smettelijk, ook voor mensen. De ziekte is wel goed te be handelen. OEGSTGEEST MONICA WESSELING De bewoners van de Lijtwegflat zijn boos op de gemeente Oegstgeest. Boos omdat de ge meente hen al drie jaar lang aan het lijntje houdt. De bewoners klagen al tijden over de overlast die de miliecontainers voor hun deur veroorzaken. Het gerinkel van glas gaat dag en nacht door, de kleppen maken veel lawaai en er wordt steeds vaker vuil naast de bakken neergezet. Bovendien komen er steeds maar meer containers bij. Be gon het met een enkele, nu staan er acht bakken voor de verschillende soorten vuil. „De milieucomer kan inmiddels met recht met een vuilnisbelt verge leken worden", aldus de Vereni ging van Eigenaren Lijtwegflat in een brief aan het gemeente bestuur. De gemeente laat wel af en toe het vuil dat naast de bakken wordt gestort weghalen, maar binnen enkele uren is de troep weer net zo groot. De vereniging heeft de afgelo pen jaren herhaaldelijk bij de gemeente aan de bel getrokken. Door de bestuurswisselingen is inmiddels met drie wethouders intensief over het probleem overlegd. Eind maart van dit jaar leek het tij voor de bewo ners te keren; de corner zou naar de Lange Voort worden verplaatst, zo deelde wethouder Van Eisen de bewoners mede. Nog geen twee maanden later echter kwam de gemeente terug op dit besluit omdat er eerst een diepgaande studie naar de problematiek rond milieucor ners moest komen. De bewoners vinden het on begrijpelijk en onaanvaardbaar dat de gemeente hen zo aan het lijntje houdt. Ze hebben geen bezwaar tegen een goede stu die, maar willen wél dat de cor ner nu alvast wordt verplaatst. In een brief aan alle gemeente raadsleden vraagt de vereniging hierom. „Na de eerdere toezeg ging kunt u het ons niet aan doen de containers toch nog aan de Lijtweg te laten staan. De bewoners van de Lijtweg hebben al drie jaar last van de containers. Dat is voldoende. Het wordt nu tijd dat iemand anders de overlast een tijdje voor lief neemt", zo schrijft de vereniging. De bewoners zijn zeker niet de enigen die klagen over stank en geluidoverlast van de milieu corners. Alle comers leveren overlast. Toch is de gemeente niet voornemens op korte ter mijn hier iets aan te doen. Ge meentelijk voorlichter A. Gott- zsch: „Verplaatsing van de cor ners heeft absoluut geen zin. Dat is niets meer dan verplaat sing van het probleem. We moeten naar een definitieve op lossing zoeken." Komende maanden wordt een onderzoek gedaan naar be tere methoden van inzameling De milieucomer aan de Lijtweg. De bewoners van de flat ergeren zich er groen en geel aan. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS van alle soorten vuil. Gekeken wordt of het mogelijk is huis- aan-huis de spullen op te halen of bijvoorbeeld het vuil onder gronds op te slaan. Gottzsch: „Het probleem speelt landelijk en dus moet je dit gedegen aan pakken." Voor het eind van het jaar moet duidelijk zijn hoe het milieu-corner-probleem wordt opgelost: verplaatsing van de af zonderlijke corners zit er vol gens Gottzsch voor die tijd ze ker niet in.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13