De laatste 'aal' van de commando's Sluiting filialen zet vernieuwingen in gang Kerk Samenleving Leiden Ons huisje, onze trots ZATERDAG 10 JUN11995 Pastor Ad van Kuyck: 'Dit is schitterend volk' LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 071-356356 Familii Voor het laatst geeft hij ze zijn 'Saint Michelletjes' mee. Elke commando krijgt vóór zijn eerste parachutesprong de beeltenis van die schutsengel uitgereikt. „Dat is een oud gebruik. Bij honderden kocht ik die in Lourdes. Gewijd en wel. Bijgeloof? Nee, een beetje de jus die de katholieke kerk nog steeds heeft. Ik hou van die kerk." Ad van Kuyck (38) is de laatste 'eigen' aalmoezenier van de commando's, de supersoldaten van Roosendaal. I lij wordt dit najaar pastor in Made. Vlak bij Lourdes in Pau krijgen de commando's al sinds jaren bij het Franse leger hun basis- parachutistenopleiding. Ad van Kuyck ging met nieuwe lichtingen commando's mee. 'Als een tochtgenoot, een deelgenoot' die bij alle wapengekletter 'een zachtmoedig rustpunt' wilde bieden, zoals hij dat zelf zegt. „Na de training bezocht ik wel eens met groepjes cursisten die Lourdesviering. Met twintigduizend mensen maakt dat wel indruk. Ik heb altijd moeite gehad niet bedevaarten en de commercie eromheen. Nu denk ik daar anders over. Mensen vinden er heel veel steun bij elkaar." Het leger verandert. En de geestelijke verzorging verandert mee. Ze wordt ingekrompen vanwege bezuinigingen en meer gericht op zogenaamd 'crisispastoraat'. Nu dienstplichtigen uit het Nederlandse leger gaan verdwijnen wordt dat meer en meer een be roeps-strijdmacht. En beroepssoldaten moeten voor hun geestelijke behoeften maar gewoon 'thuis' bij hun eigen pastoor of dominee aanklop pen. Speciale eenheden die in VN-verband worden uitgezonden naar internationale brandhaarden, krijgen nog wél eigen pastores mee. Veel onder delen verliezen zo hun full-time geestelijk verzor ger. Dat geldt ook voor het Korps Commando Troepen (KCT). Eén aalmoezenier of dominee voor een grotere regio, voor een paar uur per on- derdeel in de week, wordt als oplossing gezien. De toer van vijf jaar van Van Kuyck zit er na de grote vakantie op. Toch zou hij door de verande ringen die er aankomen ook niet veel langer bij de commando's willen blijven, bekent hij. „Dit is een heel dynamisch en vitaal bedrijf. En een schitterend volk, van doorzetters. Altijd onder weg. Je hebt er van alles onder, van heel eenvou dig tot universitair geschoolden toe. Het is in feite doodzonde dat straks de dienstplicht verdwijnt. Dat verandert de nu nog zeer gevarieerde samen stelling van deze club. Ze blijven hier voor BB- T'ers (beroeps bepaalde tijd) wel uit het beste se lecteren, maar je loopt toch het risico in een randgroep-achtige situatie terecht te komen. Ik ben erg liturgisch ingesteld. Bij die groep kan je daarmee niet of nauwelijks terecht." Op oefening springt hij altijd met de mannen mee, overdag en 's nachts. ,.Na zo'n parasprong hebben we soms een kerkelijke viering in het open veld. Daar neemt dan iedereen aan deel." Dat geeft een goed gevoel van saamhorigheid, legt hij uit. Het KCT heeft een eigen korpscultuur en -spirit. „Zonder macho-gedrag, dat willen we niet, daar wordt voor gewaakt." Commando's zijn elite-soldaten en willen dat weten ook, maar zonder zich voortdurend op de borst te rammen. Is de aalmoezenier een beetje met zijn soldaten 'verelitaird'? Zijn antwoord luidt simpel: „Met eli te in de zin van kleine geselecteerde club is niks mis. Dat mag toch?" Over hun imago maakt hij zich geen zorgen: „Commando's zijn de beste landmachtsoldaten die er zijn. Ze behoren met mariniers en F- 16-pi- loten tot de top. Die hoeven zich niet tegenover hun omgeving te verdedigen: die hebben heel wat aanzien. Voor veel jongens uit het hele land is commando-worden nog een oude jongens droom. Ze worden hier tot superverdediger opge leid, niet tot superkiller. Toch moeten ze vuile handen willen maken als het moet. Maar die ma ken we in het leven allemaal." Natuurlijk maakt het wel enig verschil of je zelf iemand in naam van Koningin en Vaderland moet dood maken 'of dat je dat dooreen ander 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-128030 DIRECTIE B M. Essen berg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE GJ. Visser, chefredactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE7TEB Voor mensen die moeilijk lezen, slech i hebben of blind zijn (of een andere dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leids geluidscassette beschikbaar. V 08860-82345 (Centrum voor Gesprok N H U I Pastor Ad van Kuyck: „Dit is een heel dynamisch en vitaal bedrijf." laat doen', erkent hij. 'Als het zover komt', helpt hij het beeld nuanceren. Hij geeft een actueel voorbeeld: „De 108 Compagnie (één van de twee commando-eenheden) zit met een peloton in Srebrenica. Die leveren daar een ontzettend goed stuk humanitair werk. Daar worden ze ook alom voor geprezen. Ze zijn gedisciplineerd, verstaan hun vak goed. Daar heeft niemand moeten do den. Zó kan het dus óók." Hoe betrokken ook, toch houdt Van Kuyck enige afstand tot z'n strijdmakkers, nuanceert hij ver der. De term 'eens een commando, altijd een commando' is niet op hem van toepassing en wuift hij weg. „Ik heb de groene baret niet. Mocht die niet halen, want mijn commandant zei: Ik wil een aalmoezenier en geen commando. Ik voel me ook pastor." „Ik trek met die groep op. Ik luister. Ze zijn het gewend datje er bij bent. De eerste parachute sprong is een spannende sprong, vooral de eerste nachtsprong. Je moet een uur wachten voordat je in die F-27 Troopship opstijgt. Sommige jongens beginnen dan spontaan over van alles te praten. Dan is het heel fijn als er iemand is die luistert, met andere oren dan je instructeur. Soms gaan de dingen zo diep, dan zie je die jongens open breken. Over de scheiding van hun ouders, hun vriendin die vreemd is gegaan." God komt alleen op speciaal verzoek ter sprake. Thuis op de kazerne heeft Van Kuyck zijn eigen kapel. Een primitief ogende maar voor de intimi teit des geloofs perfecte oude nissenhut. Daar ontmoet hij zijn mannen als ze niet op oefening zijn. Hij geeft daar cursussen die door hemzelf zijn geschreven. Zoals die over ethiek, de topper. Of over stervensbegeleiding en rouwverwerking. Om daar ervaring over op te doen, liep hij stage in het Nijmeegse Radboud-ziekenhuis. „Soldaten moeten weten waar ze mee te maken kunnen krijgen." De kapel als vrijplaats voor 'eenzamen en wankelmoedigen' komt vanaf dit najaar leeg te staan. Is de aalmoezenier zelf weieens eenzaam geweest in dit harde krijgsbedrijf? „Ik heb hier goede vrienden. Dit is een vriendenclub. Hier heerst geen gêne." ZIEKE ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 e woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessei en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uu Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijd! ners bovendien van 10.30 -1115 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.301 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoend! pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 u _-"Jks II daarnaast ook 1115-12.00 u Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 ui 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend i 18.30-19.30 uur, kl RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uu en II daarnaast ook 11.15—12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 u leen Partners/echtgenoten met kinderen.. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsli voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is e lelingen: v elijkneid ii heelkunde Kinderkliniek: zalen uur; babyzaal en boxenafdéling: volgens afspraak! idige. 19.30 uur; oogheelkun grote kinderen: 15.15- Leiding bibliotheek: 'Niet meehuilen met de wolven in het bos LEIDEN ANNET VAN AARSSEN De leiding van de bibliotheek lijkt nog het minst in te zitten over de bezuinigingen. Voeren de bewoners van Zuid-West, waarin één van de met sluiting bedreigde filialen staat, actie en roept wethouder Pex Langen- berg (D66/cultuur) moord en brand als hij wordt geconfron teerd met de concrete gevolgen, directeur H. Sannes en vice- voorzitter R. Kreuse weigeren nadrukkelijk mee te huilen met de wolven in het bos. Zij kiezen voluit voor 'een vernieuwend meerjarenbeleid' en 'een strate gische heroriëntatie'. Sluiting van drie vestigingen is 'onontkoombaar' en 'verdedig baar', stellen ze. Aan die over tuiging ligt 'geen kil. lijdzaam managementsverhaal'ten grondslag, meent, Sannes. „We nemen onze verantwoordelijk heid", zegt Kreuse. De directeur en de bestuurder zijn nu al enthousiast over nog onuitgewerkte plannen waar mee moet worden voorkomen dat bejaarden die slecht ter been zijn, invaliden en langdu rig zieken buitenspel komen te Oosten v en Vliet i gebreide v het dien met directeur F. van an bejaardenoord Rijn gesprek over een uit- elcollectie die in :entrum zou kun nen komen te staan, gerund door vrijwilligers en ook bereik baar voor andere gebruikers groepen. „De positie van een bejaarden oord in eeh wijk wordt zo ver sterkt. Dat is ook goed voor de maatschappelijke opbouw. Die komt pas goed op gang als mensen elkaar ontmoeten. In het club- en buurthuiswerk is het ook een ongeschreven regel dat je eerst met elkaar verjassen voordat je samen de buurt kunt veranderen." Aan de alternatieven voor filia len kleven zelfs logistieke voor delen, denkt Sannes. De bewo ner van Rijn en Vliet hoeft voor zijn boeken niet meer naar een andere plek. Hij kan bij wijze van spreken na Tafeltje Dekje zo doorlopen naar de boeken rekken. Ook de boekenbus die van de openingstijden." Dat de leden in Morskwartier (2350), 't Spoortje (2160) en Zuid-West (2500) ook wel eens hun lidmaatschap zouden kun nen opzeggen als de filialen sluiten, geloven de twee niet. „Ook zonder een eigen filiaal is een bibliotheekabonnement z'n geld dubbel en dwars waard. Verder gaat een deel toch al naar de centrale. Er wordt wel al Vice-voorzitter R. Kreuze en directeur H. Sannes (rechts) op het dak v ting van filialen is onvermijdelijk en verdedigbaar." kla- we voor de scholen willen laten rijden is efficiënter in te zetten, 40 uur per week, dan een filiaal dat maar zestien uur per week open is." Toch erkennen zij dat als drie fi lialen ('Spoortje, Zuid-West en Morskwartier - red.) sluiten, 'dat Hoe dan ook een verlies is'. San nes benadrukt de maatschap pelijke functie van een biblio theek. „Met een boek in je hand, gooi je geen steen door de ruit." Kreuse: „Nou Henk, het ligt er maar net aan welk boek. Na het lezen van Marx weet je het maar nooit." Sannes weer: „Met een bibliotheekfili aal in de buurt wordt voor som migen een volledig maatschap pelijk isolement voorkomen. Ik denk ook dat de meeste pijn bij de stille lefcers zit, bij het type dat je niet snel op zo'n manifes tatie als laatst in Zuid-West te genkomt." „Aan de andere kant: dit is een bedrijf dat met zijn geld moet zien rond te komen. Lonen en prijzen stijgen, de inkomsten lo pen terug en toch moeten we een goed aanbod overeind hou den. Uit onze berekeningen wordt duidelijk dat als niet wordt ingegrepen de biblio theek in 2000 op een faillisse ment afstevent." Averechts Op 16 juni praten bestuur en di rectie verder met wediouder Langenberg. Ze hopen dat ze hem ervan kunnen overtuigen dat andere manieren om de be zuinigingen op te vangen niet of averechts werken of te weinig opleveren. „Na de vorige contri butieverhoging beëindigden tien procent van de leden, zo'n 3500. hun abonnement. Boven dien komt Leiden bij een nieu we verhoging boven het lande lijk gemiddelde uit." Sannes voegt daar enigszins cy nisch aan toe: „Nu zou het be paald niet voor de eerste keer zijn dat het stadsbestuur 'keiharde' principes met betrek king tot de bibliotheek laat sneuvelen: geen sluiting van fili alen, geen verhoging van het ta rief, 16- en 17-jarigen die niet hoefden te betalen voor een abonnement en geen beperking t opzeggen maar dat is een - overigens begrijpe lijke - emotionele reactie. Zo van: wij zijn teugen. Net als bij het Leidse referendum. De bouwplannen stonden hele maal niet ter discussie, de men sen hebben door tegen te stem men hun onvrede in het alge meen geuit." Tijdens het vraaggesprek is San nes zijn cynisme over de opstel ling van de opstelling van de ge meente niet geheel de baas. „Sinds een paar jaar doet de ge meente aan budgetfinanciëring. De zekerheid die dat beide par tijen biedt, is schijn. Want wat gebeurt er als de jaarrekening van de gemeente tegenvalt? Dan komt er een nieuwe bezui nigingsronde. Wij delen dan als vanzelfsprekend mee in de las ten. Als ik in de krant iets over tegenvallers lees, ligt er kort daarna een brief van de ge meente in de bus. Dat we reke ning moeten houden met nieu we bezuinigingen. Maar als ik iets over een me'evaller lees, krijg ik nooit een brief." Kreuse: „Voor het politieke en ambtelijke bedrijf lijkt geld geen probleem. Bij overschrijdingen en tekorten gaan de belastingen omhoog of gaat het mes in sub sidies. Als lid van een stichtings bestuur ben je hoofdelijk aan sprakelijk. En dus zijn er ge woon geen overschrijdingen en moeten alle rekeningen worden betaald." „Het besluit om filialen te slui ten, is geen kwestie van lijd zaam volgen. We nemen onze verantwoordelijkheid. Er is hier allesbehalve een passieve en ger laten stemming. Het besluit geeft ook aan hoe groot wij de kans achten dat de bezuinigin gen van tafel gaan en hoeveel geloof wij hechten aan de haal baarheid van onze plannen." Theo Bakker Al een dikke week drinkt Sjaak. Zit in zijn stamkroeg en som- bermant. „Hé, Sjaak, zeg nou toch wat er met je aan de hand is, joh", probeert Ruud, die de tap bedient, keer op keer. Geen sjoege. „Doe mij er nog een", is het enige dat er óp de lange stilgezwegên avonden uitkomt. „Denk je datje heel thuis komt, Sjaak?" „Ach, wie zal dat een zorg zijn, Ruud." En weg is Sjaak, op de fiets, via slingerwegen richting Oost- vlietpolder, naar zijn tuinhuis je. Zijn vrouw, Jo, is zes jaar terug al overleden, toch doet Sjaak nog steeds zachtjes als-ie bin nenkomt. Maar zijn borreltje en zijn happie staan niet meer klaar. Elke avond denkt-ie dan aan haar en mompelt dat het zo jammer is, dat ze saampies maar zo kort hebben kunnen genieten van de vrije tijd die hij op zijn vijfenzestigste ein delijk had gekregen. Sjaak gaat voor het raam zitten dat hem uitzicht biedt op zijn tuintje, schenkt zich nog eens in en krijgt de hoogte. Alsof Jo nog naast hem zit, begint-ie zijn hart te luchten. „We moe ten eruit, Jo. De tuintjes gaan eraan. Vorige week hebben we een avond gehad met een of andere spreker, een hoteme toot van de televisie. Hij sprak namens zijn eigen 'adviesbu reau voor educatieve commu nicatie', nou dan weet je het wel. Dat we het zus en zo te gen konden houden. Het ene idee nog gekker dan het ander. En tegenhouden doen we het toch niet." „Ik kan het niet verkroppen, Jo. Heb ik de kantjes eraf gelo pen? Dit was toch ons eigen plekkie, hier waren wij de baas. Ik zie je nog die heg in vormen knippen, prachtig kon je dat en ik heb hem helemaal zo gehouden, hoor. En dan zegt zo'n man zomaar, dat het wildgewas op moe ten komen. Hebben wij het dan al die jaren verkeerd g daan? Heeft zo'n man soms zijn hele leven in de fabriek gewerkt en in De Kooi ge woond? Kent-ie dat gevoel e eigen lappie grond te hebbe dat je netjes houdt, dat je t: is?" „Zó moe ben ik geworden vt rige week op die avond. Ik dach(, die man gaat met oi bespreken hoe we strijd mof ten voeren. Zoals we vroegei met zijn allen één man ware als de bazen ons wilden pak ken. Maar zo gaan die dinge niet meer, Jo. Hij had het ov het 'verstevigen van de na tuurwaarden', dat we daar ons tuintje aan mee moete doen. 'Ben je ook op de fiets gekomen vanavond', heb ik hem gevraagd." „Jullie moeten je tuintjes opi stellen als wandelgebied, le sen aan scholen verzorgen. Jullie moeten 'switchen in ju lie denken', zei-ie. Maar dat wil ik helemaal niet, Jo. Ik gewoon dat we met ons tv tjes de slechtsten niet zijn ge weest. We hebben gewerkt, kinderen netjes in het leven gezet en toch gespaard. En v die centjes vertimmerd aanf huisje. Hier in de zomer te kunnen slapen, wat hebben we daar niet van genoten. Et nu schrijven pennelikkers no ta's dat we weg moete: zegt zo'n kwast van de t.v. da we anders moeten gaan den ken." „Ik ben moe, Jo, ik kruip erin Ik ben het zat. Waarom moe alles altijd anders? Waarom kan niets blijven hoe het is? Was jij er nog maar. Weet je Jo, ik heb de laatste dagen zo weinig zin meer. Dan kan ik nauwelijks het verlangen on derdrukken om bij jou te zijl voordat ze ons tuintje platwi

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12