Leiden 'Amerikanen wilden van Leiden aP zet zaag in verpleeghuis Joofdprijs puzzelactie ïaar Roelofarendsveen \ctie Garenmarkt verbaast gemeente Mensen redden in stromende regen Geen 'echte' bussen meer voor Meerburg jjERDAG 1 lEF HENNY VAN EGMOND. 071 -356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 IPEN AAP RIETVELD Bibliotheek y| De leiding van de I Z bibliotheek lijkt het minst in haar maag te zit ten met de bezuinigingen van de gemeente Leiden. Milieucorner /t Q De bewoners van I J de Lijtwegflat willen dat er maatregelen wor den genomen tegen de milieucorner. 'hechtheid van de bewo- an de Cïarenmarkt aan de mier'kopjes in de straat heeft gemeente hevig verbaasd, •i besluit om klinkerbestra- ig te leggen heeft een storm ii protest opgeroepen. „En wij •kien in de veronderstelling ii iedereen er gelukkig mee ui zijn", zegt woordvoerder R. inje van de gemeente. liet parkeerplein aan de Ga- nmarkt werd drie jaar geleden jnieinv bestraat. Op inspraak enkomsten vroegen bewo- s toen de gemeente, weet [inje, om ook op het deel van Garenmarkt tussen Raam- steeg en Hoefstraat de kinder kopjes weg te halen. Wethouder Van Rij zegde een paar jaar geleden toe, dat in 1995 of 1996 het wegdek van de Garenmarkt zou worden ver vangen. Maar nu het zover is blijken bewoners het verdwij nen van de kinderkopjes een aanslag op het monumentale karakter van hun straat te vin den. Voor de afdeling Wegenbe- heer is het buurtprotest een ernstig probleem. „Er moet op dat deel van de Garenmarkt iets gebeuren, want het wegdek ligt er slecht bij", zegt Fraanje. We zullen de be woners uitnodigen voor een ge sprek en dan moeten we maar zien wat eruit komt." ANNO 1895 Maandag 10 Juni ,len schrijft ons uit Roelofarendsveen, dd. 7 Juni: Drie dappere andsverdedigers van Alkemade, die zich heden met hunne on- ler hen berustende equipementstukken te Woubrugge hadden men inspecteren, waren onderweg van hunne overige strijd- nakkers afgedwaald en aangeland in eene herberg aan de haven Ihier. Daar geraakte - vermoedelijk door de warmte en het ge- iniik van bittertjes - hun bloed aan het opbruisen, ten gevolge waarvan zij, bij gebrek aan een vijand, die de nationale vrijheid lelaagt, hun moed koelden op elkanders lichaamsdelen. Door Ie inmiddels ter hulp geroepen gemeenteveldwachters werden leze vechtlustigen uit de herberg verwijderd, waarna zij, door de lolitie gevolgd, en onder het uitgalmen van dronkenmanstaal n ruwe liederen, langs de Veen waggelden, niet marcheerden, ooals dat kranigen soldaten past! ANNO 1970 woensdag 10 juni let economisch rendement van de computer in het bedrijfsle- en is op dit moment nog twijfelachtig. Dat ligt niet aan de com- juter, maar aan de mens, die nog te weinig ervaring heeft met et complementaire duo mens-machine. Dit is de stellige over- uiging van prof. dr. G. Zoutendijk, Leids hoogleraar in de nume- ieke wiskunde, die gisteren over computers en management prak tijdens een lunchbijeenkomst van de Maatschappij voor lijverheid en Handel in de Groenoordhal. Het bedrijf Software Support Incorporated (SSI) heeft te genover vertegenwoordigers van de gemeente Den Haag verklaard zich niet gebonden te voelen aan een huurcon tract met dé gemeente Leiden. „Het bedrijf was niet ge lukkig met de locatie in Leiden," zei Haags wethouder Van de Laar gisteren tijdens een commissievergadering. DEN HAAG «JAN KUVS FOTO *BENDE BRUYN Brandweer en eerste hulpdienst bevrijden het slachtoffer uit de zwaargehavende wagen. LEIDEN MONICA WESSELING Een zwaar gehavende auto met daarin een vrouw die meer dood dan levend lijkt. Er om heen acht brandweermannen en een aantal mannen van de eerste hulpdienst. Met giganti sche scharen wordt de auto in stukken gesneden. Onderwijl wordt de vrouw voorzien van een neksteun, een infuus en wordt ze aan de beademing ge legd. Binnen 25 minuten is ze uit haar benarde positie bevrijd en in de ambulance op weg naar het ziekenhuis. Geen echt ongeval dit keer, maar een demonstratie van de Leidse brandweer en de Eerste Hulp Dienst van de Leidse am bulancedienst. Compleet mèt Lotus-patiënt: 'Vandaag ben ik comateus'. Gisteren werd op het Academisch Ziekenhuis Lei den een symposium gehouden over de hulp aan slachtoffers met levensbedreigende verwon dingen. Ruim 250 traumatolo- gen en andere hulpverleners hielden zich bezig met de vraag hoe slachtoffers het best uit hun benarde positie kunnen worden bevrijd en wat er de eerste uren na aankomst in het ziekenhuis moet gebeuren. Een belangrijke schakel in de hulp aan ernstige slachtoffers zijn brandweer en eerste hulp dienst. Zij zorgen ervoor dat het slachtoffer nog in zijn benarde positie de eerste medische hulp krijgt en onderwijl uit de onfor tuinlijke positie wordt gehaald. De demonstratie gistermiddag op het terrein van het AZL was het luchtige onderdeel van de studiedag. In de stromende re gen keken de 250 congresgan gers naar het werk van brand weer en eerste hulpdienst. Het symposium werd gehou den om de nieuwe behuizing van de afdeling heelkunde van het AZL 'in te wijden'. Van de Laar deed zijn commis sie het voorstel SSI een kwart miljoen contant te betalen in ruil voor een vestiging aan de Benoordenhoutseweg in Den Haag. Over deze transactie is echter veel commotie ontstaan, omdat het Amerikaanse bedrijf eerder al een contract met de gemeente Leiden heeft gete kend. Van de Laar verklaarde ook gisteren weer niet op de hoogte te zijn geweest van de Leidse overeenkomst. De Haagse wethouder hecht veel waarde aan de komst van SSI naar de residentie. De Ame rikanen willen een zogenoemd 'Call-centre' exploiteren. Dat is een centrale, waar bemiddeld wordt in internationale tele foongesprekken. Den Haag ver wacht met het aantrekken van dit bedrijf op termijn nog grote re soortgelijke bedrijven te kun nen binnenhalen. Om die reden is het bereid zelf een kwart mil joen 'cash' voor 'vèrhuis- en in richtingskosten' te betalen, ter wijl de The Hague Development Foundation nog eens een kwart miljoen fourneert. 'Een koopje' noemden Haagse politici giste ren deze prijs voor het verwer ven van een bedrijf dat op ter mijn borg staat voor enkele honderden arbeidsplaatsen. Iedereen was gisteren tegen onoirbare concurrentie. Maar wethouder Van de Laar beklem toonde keer op keer niets gewe ten te hebben over een Leids contract. De commissieleden toonden zich bereid hun poli tiek voorman te geloven, maar hielden desondanks twijfels. Twijfels over een gemeentelijke bijdrage in contant geld, twijfels over de data, waarop er contac ten zijn geweest met SSI, twij fels over de manier van omgaan met Leidse bestuurders en twij fels over de betrouwbaarheid van SSI als zakenpartner. Er waren zoveel twijfels dat een meerderheid van de com missieleden gisteren nog een slag om de arm hield. Zij wenst meer informatie over de precie ze gang van zaken, alvorens een definitief oordeel te willen ge ven over de Haagse transactie, die de armlastige gemeente een heleboel gemeenschapsgeld kost. Dit laatste is echter geen punt, zo heeft de Inpectie voor Lagere Overheden, die toezicht houdt op slecht bij kas zittende gemeenten, al laten weten. de nieuwbouw van verpleeg- ïis Zuydtwijck is zoveel moge rekening gehouden met be- ïgen van omwonenden en ordt het parkje aan de Boshui- Watering zoveel mogelijk spaard. Ondanks protesten 3i n bewoners van de Duke EI- nigtonstraat tégen de uitbrei- ng durft directeur Ton Bruse- r van Zuydtwijck die stelling v st aan. Bruseker komt maandag op js n informatieavond voor de ïurt met de suggestie het ver is van openbaar groen te com- mseren door van een grasveld in de Korte Vliet, ongeveer feehonderd meter noordelijk n het verpleeghuis, een park maken. Want hij begrijpt wel, it het nagenoeg verdwijnen in het park de bewoners van Coebel pijn doet. De uitbreidingsplannen van lydtwijck dateren al van 1989. Hnnaars zesde puzzels Ronald McDonald Huis „In het begin van de jaren tach tig", vertelt Bruseker, „kwam de overheid er al achter dat ér een groot 'tekort aan bedden voor psycho-geriatrische patiënten in de stad Leiden was. Demen terende ouderen werden naar verpleeghuizen in Katwijk en Warmond verwezen. En in '89 kwam de provincie tot de con clusie dat zowel het Elisabeth Gasthuishof als Zuydtwijck niet voldeden aan de eisen die aan een verpleeghuis worden ge steld. Er moesten dus nieuwe verpleeghuizen worden ge bouwd. Zuydtwijck was bij zijn opening in 1972 eigenlijk"al ver ouderd. Het zijn voornamelijk 4- en 6-persoons kamers. Dat is niet echt kwaliteit." Ook in '89 kreeg Zuydtwijck van de gemeente Leiden in principe toestemming om het parkje aan de Boshuizer Wate ring te kopen en te bebouwen. „Toen wilden we nog liever een heel nieuw verpleeghuis bou wen, op een andere plek. De ge meente slaagde er echter niet in een nieuwe plek te vinden. De zes locaties die ze aanboden waren allemaal belabberd klein. En toen dachten we: de toe stemming om hier te bouwen ligt er, waarom zouden we dat niet doen." Na de uitbrefding heeft Zuyd twijck in Leiden 180 in plaats van de huidige 156 bedden. Bo vendien komen er in Voorscho ten 60 verpleeghuisbedden bij en bouwt het Katwijkse Over- duin een huis met 138 bedden aan de rand van het Noorder park in Leiden. „En dan hebben we in theorie het lek boven en bestaat er geen wachtlijst meer", aldus Bruseker. De zes bovenste verdiepingen van het huidige gebouw worden onttrokken aan de gezond heidszorg. Daarvoor zoekt Zuydtwijck een koper. „Een'as- pect van dementie is dat die mensen dwaalneigingen heb ben. De afdelingen zijn dus in principe gesloten. En dat kan niet op de zevende verdieping. Het is ook een eis van de ge neeskundige inspectie om die mensen zo laag mogelijk te huisvesten." Suggesties van buurtbewo ners om wat extra lagen op de nieuwbouw te maken en zo het park te sparen, is de boodschap van Bruseker, kunnen niet ge honoreerd worden. „Het moet ook gezegd, dat de gemeente zich van meet af aan heeft inge zet voor de belangen van de buurtbewoners. In ons eerste plan liep de nieuwbouw door tot zeveneneenhalve meter van de Watering. Op aandrang van de gemeente is de nieuwbouw acht meter naar achteren ver plaatst. We zetten nu de zaag in de oudbouw om het park te sparen." Bruseker heeft zich geërgerd aan opmerkingen van bewoners van de E»uke Ellingtonstraat, dat het mogelijk moet zijn een gro ter deel van het park te sparen. „Toen ik dat las dacht ik: ja hoor! Wij geven drie miljoen gulden uit aan de voorberei- dingskosten en nou blijkt in eens dat er een betere architect aan de overkant van het water woont. Nou, L. Naarding is een gerenommeerd architect en heeft een schitterend ontwerp afgeleverd." Ook al valt er volgens Bruse ker waarschijnlijk niets meer te verbeteren aan het bouwplan, toch is hij benieuwd naar de suggesties waar bewoners maandagavond mee komen. „Die willen we graag recht streeks horen. En wij zijn ook bereid om met hen mee te den ken. Niet voor niets hebben wij aangeboden een bruggetje naar de Coebel te bouwen. En niet voor niets komen wij met het voorstel een nieuw parkje voor de buurt aan te leggen." tiflHHfl Hf; Directeur Ton Bruseker bij de maquette van het nieuwe Zuydtwijck: „De architect heeft een schitterend ont werp gemaakt." FOTO BEN DE BRUYN superhoofdprijs van twee eken Amerika gaat naar aelofarendsveen. De reis is ge- onnen door A.J. van Klink uit plaats. Notaris J. Karstens ok de naam van deze gelukki- woensdag uit de vele hon- irden briefkaarten die binnen- amen voor de oplossing van zesde puzzel (zaterdag 27 ei) en de sleutelzin van de izzelactie ten bate van het Ro- ild McDonald Huis. De oplossing van puzzel ummer 6 is: Lezers schenken iksdaalders. De sleutelzin, sa- engesteld uit de letters in de ijze vakjes gedurende die zes eken, is: geef ze alle kansen, totale opbrengst van de actie nog niet precies bekend, ar komt in de buurt van de 000 gulden. Alle winnaars krijgen in de op van de volgende week ook iriftelijk bericht. Hieronder winnaars van de hoofdprij- steld door NBBS Reizen, Martinair en Hertz. V. de Vries, Leiden: voor 1500 gnl- 'den O'Neill-kleding bij Sportservice Benelux in Voorschoten, beschikbaar gesteld door datzelfde bedrijf. P. v.d. Zwart, Noorclwijk: twee vliegtickets naar een Europese bestem ming uit het vliegprogramma van Transavia Airlines, beschikbaar gesteld door datzelfde bedrijf. F. Delforterie, Leiden: een lang weekeinde in recreatiepark Gran Dora do, beschikbaar gesteld door die orga nisatie. De weekprijzen van puzzel E. Rozeboom, Oegstgeest: een di nercheque voor twee personen, be schikbaar gesteld door Shooters Wa terfront Restaurant nabij de Valken- burgse Meren. R. Steenbergen, Voorhout: een ca deaubon van 100 gulden (twee coupu res van 50 elk), oeschikbaar gesteld door CB Amusement in Leiden. J. Ju, Leiden: 10 cadeaubonnen ter waarde van 10 gulden elk, beschikbaar gesteld door de Leidse marktkooplie- M.JA. van Erp, Leiden: een Anai's Anaïs geschenkset ter waarde van 79,50 gulden, beschikbaar gesteld door 'Prestige Collections Nederland uit Weesp. A. Ulie, Leiden: vijf toegangskaar ten voor net recreatiepark Duinrell te Wassenaar. D.A. Perfors, Sassenheim: een pak ket drank bestaande uit jonge en oude jenever en een fles amandellikeur ter waarde van ruim 100 gulden, beschik baar gesteld door Rutte en Zoon te Dordrecht. P. de Josselin-de Jong, Oegstgeest: vijf toegangskaarten voor Noordwijk Space Expo aan de Zwarteweg te Noordwijk. W. de Leeuw-v.d. Riet, Leiden: een pakket vitamines en mineralen ter waarde van 75 gulden, beschikbaar ge steld door Indros en Pfluger uit Alme- E. de Vries, Leiden: een pakket van vijf soorten bier ter waarde van 10 gul den en beschikbaar gesteld door Klerks te Leiden. S. Plu, Katwijk: vier toegangskaar ten voor paleis Het Loo te Apeldoorn. B. van Werkhoven, Lisse: een be handeling (knippen, wassen, watergol- fen of föhnen) in Kapsalon Van Tonge ren te Leiden. N. de Vos, Oegstgeest: een zaklan taarn ter waarde van 25 gulden, be schikbaar gesteld door Boogert Leger- dump te Leiden. C.J. Brouwer, Valkenburg: vijf toe gangskaarten voor Madurodam in Den A. de Kejzer-Visser, Katwijk: een cadeaubon ter waarde van 25 gulden voor Intratüin aan de Leidseweg te Voorschoten. R. van Gestel, Leiderdorp en Th. v.d. Post, Leiden: een cadeaubon ter waarde van 20 gulden, beschikbaar ge steld door het Leids Naaimachinehuis. N. v.d. Lubbe, Leiden: twee toe gangskaarten ter waarde van 56 gulden voor Sauna 5 Mei te Leiden. M. Sijmons, Katwijk: een haardro ger in etui. beschikbaar gesteld door net Leids Stofzuiger Centrum te Lei- Overleden: Koos Barendse (69) Er is een tijd geweest dat Koos Barendse op geen buurtbijeen komst in Leiden ont brak. Hij was bijkans het vleesgeworden protest tegen sloop- en bouwplannen van het gemeentebe stuur. Samen met Daan Sloos, huidig raadslid van de SP, richtte Barendse in 1990 de Club van Boze Buurtvereni gingen op. „Koos er gerde zich zo aan die zogenaamde in spraak. De gemeente wekt de indruk dat naar de burger wordt geluisterd, maar ach teraf is dat helemaal niet het geval en blijkt het bouwplan erdoorheen geduwd." Een hardnekkige Tuis in de pels', maar ook een overijverig mens. Barendse liet het nooit alleen bij een tegehstem. Hij tekende altijd zelf een alterna tiefbouwplan. Bekend zijn zijn eigen ontwerpen van een nieuw Nationaal Natuurhisto risch Museum, het Vrouwen kerkplein en de Kaasmarkt. „Of het nu gerealiseerd wordt of niet, ik wil alleen maar waar schuwen", zei hij in een inter view met deze krant in 1991. Barendse werd geboren als zoon van een Leidse smid. Hij haalde diploma's tekenen en bouwkunde. Na de oorlog, waarin hij onderdook, kwam hij in Haarlem aan het werk bij een architectenbureau. Hij ontwierp mede een parkeerga rage in het centrum van de stad en was zelf de architect van een kerk. In 1983 keerde Barendse terug in Leiden om zich te ontpoppen als strijdlus tig hoeder van het Leids cultuurgoed. Hij vocht onder meer tevergeefs voor het behoud van het Parmentiercomplex aan de Lammermarkt, maar hield met succes de voormalige broodfa briek De Vooruit in stand. De laatste jaren wilde de geest nog wel, maar werkte zijn lichaam steeds meer tegen. Barendse had een zwak hart. „Opwilskracht heeft hij zich staande gehouden. Koos was ge dreven en altijd opti mistisch", zegt Corrie Dupuis, een vriendin die hem zijn laatste le vensdagen in het zie kenhuis bijstond. Barendse hield zich aan het einde van zijn leven vooral bezig met tekenen. Dupuis: „Hij was een begaafd tekenaar, met een zeldzaam oog voor perspectief'. Zijn pentekenin gen van Leidse stadsgezichten hebben voor bezichtiging in bejaardenflat Robijnzicht en de openbare bibliotheek gehan gen. Er komt nog een expositie van zijn tekeningen in het stadhuis. Koos Barendse wordt maandag 12 juni begraven op begraafplaats Rhijnhof. LEIDEN WIM KOEVOET Met ingang van vandaag rijden er geen bussen van het reguliere openbare vervoer meer door Meerburg. Burgemeester en wethouders hebben besloten dat ook het alternatief voor de eerder opgeheven buslijn 60/61 niet wordt voortgezet in de nieuwe dienstregeling. Meer- burgers zijn nu aangewezen op de R-bus, een uurdienst tussen het asielzoekerscentrum in Roomburg en het stadscen trum. Bewoners van de wijk hebben al eerder aangegeven dat zij in de R-bus geen volwaardige al ternatief voor de opgeheven buslijnen zien. Ze kunnen met hun strippenkaart niet in de R- bus terecht. Burgemeester en wethouders vinden dat de Meerburgers het toch maar met de R-bus moeten doen. „De lijn is voor iedereen toegankelijk, rijdt met dezelfde frequentie en is heel betaalbaar. Een kaartje kost 1,50 gulden, er is geen zone tarief en scholieren en 65-plus- sers betalpn slechts 75 cent. Houders van een busabonne ment kunnen gratis meerijden", aldus het college in een brief aan de Meerburgers. Oprit Van der Made weg dicht LEIDEN/ZOETERWOUDE-RUNDUK De Willem van der Madeweg, de aansluitingsweg tussen de Leidse Hoge Rijndijk en de rijkweg A4, is in het weekeinde van 16 tot en met 19 juni gestremd voor alle verkeer. De afsluiting is een gevolg van de reconstructie van de aansluiting van de Willem van der Ma deweg op de Hoge Rijndijk. De reconstructie is de eerste stap in de aanpassing van de Hoge Rijndijk in vervolg op de openstelling van het Zoeterwoudse déél van rijksweg 11 De splitsing Hoge Rijndijk - Willem van der Madeweg is afgeslo ten van vrijdag de 16de om 19 uur tot maandag de 19de om 6 uur. Op de Hoge Rijndijk blijft één rijstrook beschikbaar voor het door gaand verkeer. Voetgangers en fietsers houden onbelemmerde De werkzaamheden aan de Rijndijk duren een half jaar.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11