Hoger opgeleide leeft en is langer Treinreiziger moet vaker met de bus Klap beschadigde niet alleen de conducteur ij Philips Terneuzen aat werk maandag plat tppie vertelt wie andere lader bij AH-overval was praakmakender dan ooit! IBÖttënkrakën verlost BERNHARD van helse pijnen HtmasHnl ^n4alSenhelpt te^en .HENNY HUISMAN! door stress aeveld? Ei Binnenland Paardestaarten Haarlemse verliest geding over alimentatie Een betrokken voorzitter Politie rolt drugbende op met 32 arrestaties Alleen in Weekblad Privé IIJDAG 9 JUN11995 V-i lize Vrgc - 1 nhp J I ©Cl Intucht door leraar en hulpverlener De directie van het instituut voor zwakzinnigen Zonne- lizen in Zeist heeft een leerkracht ontslagen en een hulpverle- :r geschorst op verdenking van ontucht met ten minste tien nderen in de leeftijd tussen twaalf en negentien jaar. De 44-ja- ;e leraar uit Zeist zit thuis in afwachting van zijn strafproces. ;t onderzoek naar de 37-jarige hulpverlener is nog in volle mg- d Jitzendkracht krijgt 1,5 procent meer ft haag De circa 130.000 uitzendkrachten in Nederland gaan op 1 juli 1,5 procent in inkomen op vooruit. Dat hebben de jenstenbonden en de Algemene Bond vah Uitzendonderne- ïingen (de werkgevers) gisteren afgesproken. Over de overige beidsvoorwaarden is niet onderhandeld. iNVVB wil NL-teken op nummerbord fn haag De ANWB wil dat het 'NL-teken' en het Eurosymbool jortaan op het nummerbord komen te staan. Uit onderzoek lijkt dat 21 procent van de Nederlanders in het buitenland geen L-sticker op de auto heeft, terwijl dat wel verplicht is. Van de agens die wel een sticker hebben, voldoet maar 35 procent ijwel geheel aan de internationale normen. De Europese Com- lissic heeft vijf jaar geleden voorgesteld de landenletters op de entekenplaat te voeren. Tot dusver hebben Portugal, Ierland en luitsland dat voorstel verwerkt in hun nationale wetgeving. Vol- ens de ANWB moet Nederland nu snel volgen. rharding na mislukken van gesprek Philips Lighting in Temeu- wordt vanaf maandagmor- vrijwel zeker gestaakt. Zon avond beslist het actiecomié ;r definitief over. De Indus- ebond FNV en de Industrie- Voedingsbond CNV zien en andere mogelijkheden, nu teren een gesprek met de di- :tie op niets is uitgelopen. Philips wil de fabriek in Ter- uzen fors inkrimpen (340 van 630 banen verdwijnen) om goedkoper producerende ncurrentie voor te blijven. deel van de produktie gaat [arlage-lonenlanden. 'hilips ging niet in op de eis de bonden om het reorga- iatieplan van tafel te halen. Eerder gistermiddag legden vierhonderd werknemers het werk anderhalf uur stil als waar schuwing aan Philips om het gesprek serieus te nemen. De bonden willen als gelijk waardige partner met Philips Lighting overleggen over de toe komst van het bedrijf. Daarbij zal volgens de CNV-bond spra ke moeten zijn van een vol waardige fabriek en behoud van werkgelegenheid van alle werk nemers met een perspectief voor de toekomst. Gistermiddag legden ook honderd Philips-medewerkers in Roermond het werk voor kor te tijd neer, uit solidariteit met werknemers van wie de baan naar het buitenland dreigt te verdwijnen. I'eek tijd om verhaal voor te bereiden ihem anp-gpd er een week hoopt het ge- :htshof in Arnhem uit de )nd van kroongetuige en da- r Appie te vernemen wat er ecies is gebeurd tijdens de ge- chtmakende roofoverval op t Albert Heijn-fïliaal in Oos- beek, waarbij in mei 1990 fee doden en een zwaarge- mde vielen. Appie trad gisteren voor het if op als getuige in de zaak te- n een 31-jarige Bussummer, e als zijn mededader wordt ïschouwd en tegen wie negen ar gevangenisstraf is geëist, ilgens Appie was de Bussum- er niet bij de overval betrok- :n, maar hij wil niet zeggen ie dan wel de tweede dader is. De terechtstaande verdachte neekte de tot levenslang ver- >rdeelde Appie gisteren met anen in de ogen: ,,Wil je mij :lpen om de waarheid te ver- llen?" Even was het stil in de lal. Toen verzuchtte Appie foeh' en vroeg om een week IV ;zinning. """iVolgens Appie verkeert hij al nger in tweestrijd of hij wel of et zal vertellen wie de dader „Het is geen eenvoudige be- issing. Over de reden en ach- rgronden daarvan wil ik me :rder niet uitlaten", zei hij. De 351 oe Privé ïlü» *1 r r bleven (AMe I Vis eten ivinrtewezens? REUML/V I r Morfine-iniecties moeten verlichting geven Hoogleraar gaat geschikte voorlichtingsmethodes zoeken wageningen anp Mensen die een hogere opleiding hebben gehad leven gemiddeld 4,5 jaar langer dan mensen uit lagere sociale klassen. De hoger opgeleiden brengen dertien jaar van dat langere leven in een betere gezondheid door dan laag opgeleide mensen. Bovendien zijn hoog opgeleiden nog eens vijf centimeter langer dan degenen die alleen lagere school gehad hebben. den. Daardoor hebben zij in hun jeugd evenwichtiger en ge zonder gegeten, waardoor zij beter gegroeid zijn en op latere leeftijd langer gezond blijven. Kromhout pleit voor preventie ve overheidscampagnes, waarin het belang van goede voeding in de jeugd belicht wordt. Uit de rede van Kromhout blijkt dat de levensverwachting van mannen en vrouwen met veertig jaar gestegen is in de af gelopen 150 jaar. Mannen wor den nu gemiddeld 74 jaar en vrouwen tachtig jaar. Tot 2010 zal die levensverwachting nog ongeveer anderhalf jaar stijgen Dat stelt prof. dr. ir. D. Krom hout. Gisteren hield hij zijn in treerede als bijzonder hoogle raar volksgezondheidsonder zoek aan de Landbouwuniversi teit in Wageningen. Kromhout is tevens sectordirecteur van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RI VM) in Bilthoven. Volgens de bijzonder hoogle raar is uit onderzoeken geble ken dat hoog opgeleide mannen en vrouwen over het algemeen afkomstig zijn uit een beter so ciaal milieu dan lager opgelei- voor beide groepen. Volgens Kromhout is het van belang om in gezondheidscampagnes niet meer te streven naar verhoging van de leeftijdsverwachting, maar naar een betere kwaliteit van leven tot op hoge leeftijd. Kromhout zal in Wageningen onder andere onderzoek doen naar geschikte voorlichtings programma's voor volksge zondheid. Volgens hem weten de meeste Nederlanders nu wel wat de gevaren vtfri vet en onge zond eten en roken zijn. Voor lichtingsprogramma's moeten nu vooral benadrukken dat al leen een blijvend gezonde ma nier van leven ook een gezonde manier van oud worden kan be tekenen. Vooral in een snel ou der wordende samenleving is dat de enige kans om de kosten voor volksgezondheid beheers baar te houden, aldus Krom hout. Weekend moet Froger 15.000 gulden betalen amsterdam anp Het weekblad Weekend moet in het eerstvolgende nummer een artikel rectifi ceren over de zanger René Froger. Bovendien moet het blad hem en zijn vrouw Na- tascha Kunst een schade vergoeding betalen van 15.000 gulden. Dat bepaalde de Amster damse rechtbank gisteren. Steen des aanstoots was een artikel in Weekend, waarin de anonieme auteur stelde dat Froger uitsluitend bij zijn echtgenote bleef dank zij een wurgcontract dat zijn schoonvader de zanger had laten ondertekenen. Zodra de termijn van dat contract is verstreken, neemt Froger de benen, zo was de strekking van het ar tikel. Frogers raadsman Kalff betoogde tijdens een kort geding vorige week dat Weekend de relatie van het echtpaar 'als een oude dweil op straat had uitgeknepen.' De Amsterdamse rechtbank vindt dat het verhaal 'niet rechtmatig en onnodig grie vend'. advocaat van de Bussummer, mr. P. Bovens, verzocht het hof daarom om Appie in gijzeling te nemen, maar het hof wees dat verzoek af. In de week bezin ning wil Appie zijn verhaal voorbereiden. De AH-schutter was wel be reid iets over de kroongetuige in de zaak tegen de Bussummer te vertellen. Volgens Appie is hij 'een trieste persoonlijkheid' die alleen maar leugens vertelt. Deze kroongetuige, die steeds vergezeld Werd door drie lijf wachten, wilde voor het hof niets zeggen. Hij beriep zich op zijn verschoningsrecht omdat hij geen vervolging wegens meineed wilde riskeren. Uitein delijk besloot zowel de verdedi ging als het Hof afstand te doen van deze getuige. Het gerechtshof wil verder dat justitie het alibi van de Bussum mer natrekt. Daartoe moet de financiële administratie van een Winschotens bedrijf worden doorgelicht. Bij dat bedrijf zou hij op de fatale dag van de over val. een zeilklem hebben ge kocht. Een verzoek van de raadsman om zijn cliënt, die al twee jaar vastzit, vrij te laten werd door het hof afgewezen. Op 15 juni zal Appie verder worden ge hoord. den haag In Den Haag worden het komende weekeinde de 21ste Haagse Paardendagen gehouden. Gisteren was er een generale repetitie op het Binnenhof. Paarden en ruiters van het Deense Gardehusarregimented werden begeleid door de bereden politie van de Hofstad, foto anp den haag anp De Haarlemse H. van Opzeeland heeft geen gelijk gekregen van de rechtbankpresident in Den Haag. In het geschil met het Lande lijk Bureau Inning Onderhoudsbijdragen (LBIO) verwierp rechter Van Delden giste ren haar eis tot schadevergoeding. Me vrouw Van Opzeeland vond dat het bureau zich te weinig had ingezet om alimentatie bij haar ex-man los te krijgen. Het LBIO is vanaf maart 1994 belast met de inning van alimentatie voor kinderen van gescheiden ouders. Het nam die taak over van de raden voor kinderbescherming. De organisatie heeft met name in de perio de tot oktober veel aanloopproblemen ge had. Het LBIO kreeg ruim 20.000 dossiers te behandelen van achterstallige of weigerach tige alimentatieplichtigen. Toen in de loop van dit jaar de kritiek op het LBIO bleef toenemen, besloot advocate Verkijk namens Van Opzeeland een proef proces te voeren. Verkijk heeft een twintig tal cliënten die ontevreden zijn over het LBIO. Daarom werd het kort geding als een proefproces beschouwd. Mevrouw Van Op zeeland krijgt al twintig maanden geen ali mentatie van haar voormalige echtgenoot. Zij betichtte het LBIO ervan te weinig actie te ondernemen en haar nauwelijks op de hoogte te houden van eventuele vorderin gen. De rechter stelde dat het LBIO inmid dels tot actie is overgegaan en dat het geenszins uitgesloten is dat baar ex-man binnenkort zal betalen. Daarom wees hij de schadevergoeding af. utrecht anp De Nederlandse Spoorwegen en de bonden zijn het eens gewor den over maatregelen die op korte termijn de veiligheid van baanwerkers moeten verbete ren. De maatregelen gelden ui terlijk vanaf 15 juni en lopen vooruit op een principiële dis cussie en een studie over struc turele verbeteringen van de vei ligheid. De studie is eind juli klaar. In de praktijk betekenen de afspraken dat baanwerkers va-» ker dan nu de zogeheten kortsl- uitlans zullen gebruiken. Dat is een ijzeren staaf met een appa raatje dat voorkomt dat de au tomatische beveiling treinen doorlaat. Voor sommige werk zaamheden wordt het gebruik van de lans zelfs verplicht. Bij bepaalde werken kunnen ook wisselklemmen worden in gezet. Zo'n klem voorkomt dat een wissel toch in de verkeerde stand draait. Bovendien zal de snelheid van treinen die baan werkers moeten passeren, vaker dan nu worden beperkt, aldus de spoorwegen. De maatregelen voorzien ver der in het beter en tijdig (drie werkdagen van tevoren) vast leggen van afspraken tussen de verkeersleiding en de baanwer kers. Tussentijdse wijzigingen zijn dan niet meer toegestaan. Al met al betekenen de maat regelen dat de reizigers meer dan nu te maken kunnen krij gen met sporen die buiten dienst zijn. Hoewel er waar schijnlijk meer 's nachts ge werkt gaat worden, zullen mo gelijk ook vaker bussen worden ingezet. De maatregelen vloeien voort uit het ongeluk bij Mook, waar bij drie baanwerkers werden doodgereden door een trein omdat een tijdelijke beveiliging verkeerd stond. ANP Algemeen Nederlands Persbi PORTRET MARCEL VAN DAM den haag theo ha'.rkens De klap die de vice-president van de rechtbank in Amsterdam deze week uitdeelde aan een treincon ducteur, kwam de NS'er op lelijke kwetsuren te staan. Maar de klap heeft de rechter zelf ook behoorlijk be schadigd, geeft rechtbankpresident R. Gisolf toe. Hoe ernstig is nog niet te zeggen. De vrouwelijke rechter raakte buiten zichzelf van woede toen de conducteur op het perron van station Zuid in Amsterdam haar kaartje wilde controleren. De trein die ze wilde halen, stond op het punt te vertrek ken. Uiteindelijk miste ze die ook, waarna de stoppen doorsloegen. De vrouw haalde uit en mepte de con ducteur hard in het gezicht. Eerder had de man ge zegd dat zij hem mocht slaan als ze door de controle de trein zou missen. Een rechter hoort dit niet te doen, oordeelt Gisolf. Op de rechtbank werd dan ook met verbijstering van de gebeurtenis kennis genomen, temeer omdat de vice- president bepaald niet bekend staat om een opvlie gend karakter. Intem is de zaak afgedaan met een be risping. De rechter heeft geluk gehad. Doordat ze zich bezig houdt met civiele zaken, zoals echtscheidingen en ge schillen naar aanleiding van huur- en koop-overeen komsten, mag ze doorwerken. Als ze strafrechter was geweest, was dat een stuk moeilijker. Je kunt niet ie mand slaan en tegelijkertijd een oordeel vellen over anderen die zich aan mishandeling hebben schuldig gemaakt. Met de berisping is de zaak nog niet helemaal afge daan. Net als iedere andere burger zal de vrouw zich tegenover de rechter moeten verantwoorden voor haar optreden. De procureur-generaal van de Hoge Raad verwijst de zaak door naar een ander parket om te voorkomen dat haar naaste collega's zich over haar gedrag moeten uitspreken. Verder wordt de vrouw, die zelf ook erg aangeslagen is door de gebeurtenis, nog geconfronteerd met eisen van schadevergoeding en smartegeld van de NS en van de conducteur. De man heeft een gekneusde kaak en jukbeen, terwijl nekklachten waar hij juist vanaf was, weer zijn teruggekomen. Hij zit ziek thuis. De NS hebben geen enkel begrip voor de agressieve actie van de Amsterdamse rechter. „Wie met de trein mee wil, moet maar zorgen dat hij ruim op tijd is. Op Schiphol moet je twee uur tevoren aanwezig zijn, bij ons gaat het om een paar minuten", zegt een woord voerder. „Nederland is een apelandop het gebied van de media", riep Marcel van Dam (57) on langs in een in terview. Als de VARA-baas op 1 november zijn voorzittersha mer aan VARA- mediadirecteur Vera Keur (42) overhandigt, zal Nederland het zonder dit soort smeuïge, krachtdadige opmerkingen moeten stellen. Als 'gewoon' programmama ker zal hij zijn mondje onge twijfeld blijven roeren, maar dan leggen z'n opmerkingen minder gewicht in de schaal. De macht berust dan immers niet meer bij hem. Marcel van Dam kwam in 1986 bij de VARA terecht. De 'rooie' omroep zat in een diep dal: slechte kijkcijfers, een dito financiële situatie en een erbar melijke (bestuurs)organisatie. Nieuwe bezems vegen schoon. De PvdA-politicus ging er buitengewoon hard tegenaan en deinsde er niet voor terug om een aantal harde en impo pulaire maatregelen te nemen. Het aantal vaste arbeidsplaat sen werd teruggebracht van 350 naar tweehonderd. De pro grammering werd omgegooid en een aantal min of meer gere nommeerde VARA-stemmen en -gezichten keerde de omroep uit protest de rug toe en vertrok. Ondanks de kritiek haalde Van Dam de VARA uit een diep dal: de omroep verkeert niet meer in de rode cijfers, de kijk cijfers zijn over vrijwel de gehe le linie gestegen. Sommigen verwijten Van Dam dat het zijn schuld is geweest dat het rooie (socialistische) gezicht van de VARA van kleur verschoten is. Marcel van Dam werd in het NOS-bestuur en andere om- roepbestuursorganen gevreesd vanwege z'n drammerigheid. Er werd regelmatig gefluisterd en soms hardop geroepen dat Van Dam in feite hèt NOS-bestuur was en dat hij in z'n eentje soms het gehele bestuur naar zijn hand wist te zetten. Door zijn manier van debatteren zeer slim, met verstand van za ken en humorvol wist hij mensen te overtuigen. Hij had niet in alles gelijk. In het voorjaar van 1990 voorspel de hij dat Véronique (voorloper van RTL 4) door de publieke omroep (Nederland 1, 2 en 3) zou worden weggevaagd. „De publieke omroep blijft ook in de toekomst het scherm domine ren", aldus Van Dam destijds op een reclamecongres. We we- Negentien in Duitsland; dertien hier Haag, Utrecht, Aalsmeer, Arn hem en Oss. Bij huiszoekingen vond de politie acht vuurwa pens, munitie, een mitrailleur, twee laboratorium-installaties voor de bewerking van drugs, 1.500 heroïnöpillen, XTC-tablet ten en grondstoffen om deze pillen te maken. Het onderzoek startte al in oktober 1993. Aanleiding was het onderscheppen van twee pakketten heroïne van vijf kilo, bestemd voor een inwoner van Vollenhove en een man in Oude Tonge. Langzaam maar zeker kreeg een speciaal hiervoor ge formeerd rechercheteam een bende in beeld, die zich bezig hield met de invoer van nage noeg pure heroïne vanuit China naar Nederland. Een hoeveelheid van deze ne gentig procent zuivere heroïne kan door versnijding minimaal vijf keer worden vergroot. Na het versnijder* heeft het spul dan nog altijd een straatwaarde van 100.000 gulden per kilo. Een deel van de in ons land ver sneden harddrugs werd naar Frankrijk getransporteerd. De bendeleden maakten zich tevens schuldig aan vervalsing van credit cards en paspoorten, winkeldiefstallen en heling van gestolen dure kleding en siera den. Los van de arrestaties gisteren in Nederland en Duitsland wer den in een eerder stadium ook al verdachten aangehouden: een man in Bangkok (Thailand), een bendelid in het Brabantse Boxtel en drie verdachten in Pa rijs. De bij die acties in beslag genomen heroïne vertegen woordigt een straatwaarde van bijna 17 miljoen gulden. 'Een omroepman in hart en nieren.' foto anp herman pieterse ten nu wel heter. Wel gelijk had hij met zijn stelling dat er één organisatie van gelijkgezinde omroepen per net zou moeten ontstaan. Die constructie lijkt er nu ook op gezag van staats secretaris Nuis aan te komen. Zeker op Nederland 1 worden wat dat betreft duidelijke vorde ringen gemaakt. Op omroeppolitiek gebied heeft Van Dam de gemoederen een aantal keren hevig verhit. Bijvoorbeeld toen hij verleden jaar riep dat de VARA best opge heven mag worden ten faveure van een krachtige, publieke om roep. De wereld in Hilversum leek te klein. In 1991 haalde Van Dam zich de woede van PvdA-minister D'Ancona (destijds WVC) op de hals met opmerkingen dat zij met haar „wanbeleid het om roepbestel helemaal kapot maakt". Met name toen hij daaraan toevoegde dat het CDA meer voor de publieke omroep deed dan zijn eigen PvdA. Ruim drie jaar geleden heeft Van Dam nog even 'aangepapt' met Veronica. Hij werd ge noemd als de nieuwe program maleider van de produktiepoot VARA/Veronica, als beide om roepen commercieel zouden gaan samenwerken. Dat huwe lijk is nooit doorgegaan, zoals overigens zoveel verbintenissen in Hilversum op de klippen lo pen. Met Van Dam verliest de VARA in ieder geval een betrok ken voorzitter. KRO-voorzitter Gerrit Braks: „Van Dam is in hart en nieren een omroepman en het zal als zodanig moeilijk worden om iemand te vinden die dezelfde betrokkenheid heelt." hilversum jurriaan stipriaan zwolle gpd-anp Met de arrestatie van dertien verdachten heeft de politie IJs- selland een criminele organisa tie die in heel Nederland actief was, gisteren een gevoelige klap toegebracht. In het kader van hetzelfde onderzoek werden in Duitsland negentien verdachten aangehouden. Bij de actie in Nederland waren 150 politie mensen betrokken. De verdachten werden opge pakt in Sneek, Heerhugowaard, Wijhe, Olst, Amsterdam, Den Rechters zijn onafhankelijk en worden 'voor het leven benoemd'. Ze moeten onkreukbaar zijn en van onbe sproken gedrag. Als ze dat niet zijn, kunnen ze op voordracht van de procureur-generaal door de Hoge Raad worden ontslagen, maar dat is geen automatis me. Voorzitter A. van Delden van de Nederlandse Vereni ging voor Rechtspraak, in het dagelijks leven president van de rechtbank in Den Haag, wil op de zaak zelf niet ingaan omdat die bij de procureur-generaal ligt. In het algemeen echter vindt hij dat rechters zich ervan bewust moeten zijn dat ze „net als popsterren" in een 'glazen huis' wonen. Niet altijd wachten in opspraak geraakte rechters be handeling van hun zaak af. Sommigen leggen hun functie zelf neer. De laatste jaren deden zij dat al dan niet gedwongen omdat zij dronken achtenhet stuur hadden gezeten, hadden geknoeid met de belastingen of lichamelijk niet meer in staat waren om te werken. Een andere rechter was commissaris bij een incasso bureau, een functie die niet verenigbaar is met het werk op de rechtbank. Deze rechter trad terug als commissaris.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5