Bedrijven betalen ziektegeld zelf Heroïne is op zich niet gevaarlijk' Binnenland Hasj vangst in Smilde Verliefde kwelgeest moet in inrichting Ontucht geeft schok in antroposofisch tehuis Industriebond FNV: Meer loon en meer vast werk in 1996 ff Rechter wil weten wie het echte AOV is |AC 9 JUN11995 n Nederlands Persbur iepen in problemen door storm Britse vissersboot 'Christine' in moeilijkheden. De boot verloor door overslaande golven de stuurhut. NEDfRlAND Aanvaring Ned. vrachtschip 'Vesting' met Franse vissersboot 'Le Calypso'. Twee opvarenden van de vissersboot zijn verdronken. BELGIË den» Een stormachtige wind en zware zeegang hebben gis- hop de Noordzee twee schepen in ernstige problemen ge- ht. De Duitse vrachtvaarder Heinz Suhr maakte zware slag- n dreigde te zinken. De Britse vissersboot Christine H. ver door overslaande golven een groot deel van de stuurhut en te stuurloos. Volgens de Kustwacht drijft de Heinz Suhr met te slagzij en hevig slingerend langzaam naar de Nederlandse Een sleepboot van het Rotterdamse bergingsbedrijf Kooren [en poging doen schip en lading te behouden. Het Kust- Jitcentrum sluit echter niet uit dat het vaartuig zal zinken, issers op de Christine H. zagen gisteren kans hun schip drij- le te houden. Tenzij zich nieuwe tegenslagen voordoen, zal collega-visser de Christine H. naar Grimsby slepen. ht jaar voor moord op asielzoeker warden Een 44-jarige Iraanse asielzoeker heeft gisteren jaar horen eisen voor de moord op zijn 25-jarige ex-vriend, wee mannen hadden jarenlang een relatie. Door de proble- die een homoseksuele relatie in Iran geeft, was het slacht- eind 1993 op kosten van de verdachte naar Nederland ge ilt. Een paar maanden later kwam zijn vriend. De jongste in verhoudingen met andere mannen, hetgeen tot een ik leidde. De oudste, die vrouw en kinderen voor hem had aten en altijd alles voor hem had betaald, kon de ontrouw goed verkroppen. Tijdens een ruzie eind januari liep de jste volgens de 44-jarige verdachte in een mes dat hij in zijn dhad. s cel en TBS voor doodslag Zes jaar en TBS met dwangverpleging eiste de Zwolse ier gisteren tegen een 25-jarige Zwollenaar wegens doodslag ijn ex-vriendin op oudjaarsdag 1994. De vrouw werd tijdens ruzie eerst tegen een radiator gesmeten waarna zij meerdere en met een mes werd gestoken en gesneden. De twee leer- elkaar kennen in 1990 en kregen in 1992 een zoontje. De nv vond dat haar vriend niet goed voor hen zorgde en verliet Ze bleven elkaar echter zien. De man paste soms op het onder meer op de dag dat het kind om het leven kwam het in zijn eigen braaksel stikte. Tijdens de fatale ruzie be- uldigde de vrouw de man ervan het kind te hebben ver red, waarop hij naar eigen zeggen 'door het lint ging'. De of- i' eiste TBS omdat volgens de psychiaters zonder behande- de kans op herhaling groot is. De man kreeg in 1988 al een gd-TBS opgelegd voor een poging tot moord op een school- oot die hem tijden lang tiranniseerde. incipe-akkoord CAO textiel terdam De dienstenbonden van CNV en FNV hebben giste- met de Mitex (werkgevers modedetailhandel midden- en inbedrijf) een principe-akkoord bereikt over een nieuwe CAO >r de 65.000 werknemers in de textieldetailhandel. Het perso- I krijgt er onder meer per 1 maart 1996 2,25 procent loon bij op 1 januari 1996 komt er een regeling voor deeltijd-VUT. rknemers krijgen de mogelijkheid op 59-jarige leeftijd voor 50 icent uit te treden. Op 62-jarige leeftijd kan een werknemer kiezen voor een volledige VUT of voortzetting van de deel- VUT tot het 65ste jaar. onden tegen eindbod reisbureaus qfddorpDe dienstenbonden gaan het eindbod voor een uwe cao van de ANVR, de werkgeversorganisatie in de reis- ïnche, met een negatief advies voorleggen aan de leden. Be- igrijk geschilpunt is het afschaffen van de toeslagen op koop- onden, nu de reisbureaus net als winkels de deuren langer Hen openhouden. Bij de supermarkten worden acties gevoerd ;en het afschaffen van de toeslagen. Het is volgende week 'aan kaderleden in de reisbranche om te beslissen hoe de bonden h tegenover de ANVR opstellen, aldus een bestuurster van de IV Dienstenbond. Geen ontslagen bij arbeidsvoorziening den haag cpd Het dreigende ontslag van 2.300 werknemers bij de Ar beidsvoorziening is van de baan. De bonden en de werkgevers hebben een CAO-akkoord ge sloten waarbij de werkweek wordt teruggebracht van 38 tot 36 uur. In ruil daarvoor zien de werknemers twee jaar af van loonsverhoging. De nieuwe CAO is tot stand gekomen onder druk van de bezuiniging van 1,6 miljard die minister Melkert de Arbeids voorziening de komende jaren heeft opgelegd. In eerste instantie zouden hierdoor 2.300 van de 8.600 banen verdwijnen. Door ar beidstijdverkorting en natuur lijk verloop hopen bonden en werkgevers gedwongen ontsla gen te voorkomen. De arbeidsbureaus zullen gaan experimenteren met de vierdaagse werkweek, met da gen van negen uur. Tevens zal 's avonds en op zaterdag worden gewerkt, hiervoor krijgt het personeel een toeslag. Verzekeraar: Inhaalslag hij afschaffen Ziektewet Slechts weinig bedrijven hebben zich verzekerd tegen de doorbetaling van zieke werknemers tijdens hun eerste ziekteweken. Eén jaar na invoering van dat eigen risico - twee weken voor kleine en zes voor grotere ondernemin gen - heeft slechts een op de zeven bedrijven kleinere be drijven zich voor die doorbetaling verzekerd. Dat maakte topman Van Ek van De Amersfoortse Verzekeringen gis teren bekend bij de presentatie van het jaarverslag. amersfoort-utrecht anp Ziektewet volgend jaar hele- Van Ek spreekt van een tegen valler. „Wij hadden gerekend op veertig procent, maar veel be drijven kijken eerst de kat uit de boom." De Amersfoortse heeft in 1993 samen met de Detam, de bedrijfsvereniging voor de detailhandel, Detam Risk opge richt voor onder meer de her verzekering van het ziektewetri- sico. Van Ek verwacht echter nog wel een inhaalslag als de maal wordt opgeheven. Bedrij ven moeten vanaf dat moment een jaar lang ten minste zeven tig procent van het loon door betalen. Ook het Utrechtse Arboned, een van de vele organisaties die zich bezighouden met het te rugdringen van het ziektever zuim voor bedrijven, ziet de toekomst zonnig in. Arboned, waarin onder meer vier pen sioenfondsen en de verzeke raars Nationale Nederlanden en Centraal Beheer geld hebben gestoken, behoort naar eigen zeggen inmiddels tot de top. Vorig jaar draaide het bedrijf met verlies, zo maakte directeur Stam gisteren bekend, maar dat kwam vooral door de vele inves teringen in inventaris, compu ters en medische apparaten in de aanloopperiode. Arboned heeft nu met de zorg voor 400.000 werknemers een omzet van ongeveer vijftig miljoen gul den per jaar, maar wil de ko mende jaren de omzet verdrie voudigen. Volgens Stam kan dat zeker als de afschaffing van de Ziektewet doorgaat. Het wordt voor werkgevers dan van nog veel groter belang om het ziek teverzuim terug te dringen. alkmaar anp Een 45-jarige Noords^harwou- denaar moet van de Alkmaar- se rechter naar een psychia trisch ziekenhuis om zich te laten behandelen voor wat hij zelf een verliefdheid noemt. De man achtervolgt al vijfjaar met een bijna onvoorstelbare hardnekkigheid een 30-jarige Hoogezandse. Hij postte urenlang bij haar werk, woning of familie, pro beerde haar dag en nacht tele fonisch te bereiken en zond haar reeksen aanzoeken, trouwkaarten en liefdesbrie ven. Ondertussen is het leven van de vrouw en haar vriend ontwricht en heeft ze zich on der psychiatrische behande ling moeten stellen. Met de uitspraak heeft de Alkmaarse rechter gehoor ge geven aan de eis van advocaat Friedberg van de vrouw, die op 24 mei om een gedwongen psychiatrische behandeling vroeg. Volgens een psychia trisch rapport dat de advocaat in het geding bracht, lijdt de Noordscharwoudenaar aan erotomanie: een obsessieve waan, waarin hij een relatie met de vrouw heeft nadat deze één keer met hem was meege lift. Tijdens de zitting bleek dat de Alkmaarse officier van jus titie al zelf de mogelijkheid be keek om de man gedwongen te laten behandelen. President Van Dijk besloot daarop het geding tot vandaag aan te houden. Inmiddels heeft het openbaar ministerie de recht bank gevraagd om een mach tiging voor de gedwongen op name van de verliefde kwel geest. De rechter gaf die machtiging woensdag voor maximaal zes maanden, zo maakte de officier van justitie gisteren bekend. Volgens geneeskundig on derzoek is de obsessie van de man wellicht met medicijnen en therapie te genezen. De man zag echter geen enkele reden zich psychiatrisch te la ten behandelen. Ondanks een reeks gerechtelijke contactver boden en justitiële gijzelingen, een gedwongen verhuizing, verkoop van zijn woning en auto bleef de man volharden in zijn pogingen met de vrouw in contact te komen. 'We moeten erkennen dut dit overal kan gebeuren smilde» Een politieman bekijkt de buit in het Drentse Smilde, waar gisteren een grote hen nepkwekerij werd opgerold. De kwekerij was gevestigd in een deel van een voormalig fa brieksgebouw. Bij de inval waren twaalf poli tiemensen, de officier van justitie en de rech- ter-commissaris betrokken. In de kwekerij stonden ongeveer vijfduizend planten waarvan zo'n 1200 klaar waren om te worden geoogst. De politie vermoedt dat er al eerder ter waarde van zo'n 600.000 gulden is geoogst. De kwekerij was volgens een bereke ning van justitie goed voor een jaaromzet van anderhalf tot twee miljoen gulden. De politie wil niet zeggen hoe zij de kweke rij op het spoor is gekomen. Ook is niet duide lijk hoe lang die al in bedrijf was. De kwekerij bevond zich in een met staalplaten afgetim merde koeltoren van het gebouw. Drie andere bedrijven in hetzelfde gebouw, zijn niet bij de activiteiten betrokken. De 35-jarige eigenaar van het pand is aangehouden, de politie sluit meer aanhoudingen niet uit. foto anp De Zeister zonnehuizen Veld- heim en Stenia gaan het perso neel strenger selecteren. Sollici tanten zullen indringend onder vraagd worden en moeten een bewijs van goed gedrag overleg-' gen. Directeur De Bode wil deze maatregelen nemen naar aan leiding van seksueel misbruik van ten minste tien geestelijk gehandicapte leerlingen door een leerkracht en een hulpver lener. In de twee antroposofische tehuizen zindert de schok van het ontucht-drama nog na. Gis teren werd bekend dat de 44-ja- rige leerkracht en een 37-jarige hulpverlener zijn ontslagen na dat ze ontucht met pupillen hebben toegegeven, „gen ver dovende klap voor de 300 leer lingen. hun ouders of verzor gers, de 400 medewerkers van Stenia en Veldheim en de velen die zich met ons verbonden voelen", stelt directeur Cor de Bode van de tehuizen. Veldheim en Stenia zijn ogen schijnlijk net zo bedrijvig als op andere dagen: busjes rijden af en aan om leerlingen op te ha len en te brengen. De instituten werken al bijna 65 jaar in de Zeister gemeenschap volgens de leer van Rudolf Steiner. Op oude landgoederen zijn de leef- woonhuizen voor de leerlingen Politie vindt documenten Valente amsterdam anp Bond tevreden over CAO's 1995 De Amsterdamse politie heeft gisteravond bij een inval in een woning documenten gevonden die vermoedelijk afkomstig zijn van de inbraak bij officier van justitie Valente. Bij Valente werd vorig jaar thuis ingebro ken, waarbij floppy's met justi- tie-gegevens verdwenen. Gege vens doken vervolgens op in de media. De politie heeft een man en zijn vriendin gearresteerd op verdenking van heling. In de woning zijn onder meer uit draaien van gestolen floppy's en lijsten met kentekennummers van recherche-auto's gevonden. amsterdam» anp londheidsraad wil experiment met heroïne voor verslaafden haag ans bouwmans ligt niet voor de hand heroïne geven heroïneverslaafden. Dus moet je dat wel doen? Over die vraag is heel wat estoeid door de deskundigen van de tondheidsraad. Na een jaar vergaderen ren de psychologen, farmacologen, ver- fingsdeskundigen, artsen en juristen in speciale commissie het eens: het voor- irijven van heroïne zou een extra be- ndelwijze kunnen opleveren voor een iep verslaafden bij wie verder niets pt. ils het helpt het leven van verslaafden er leefbaar te maken, of hen zelfs staps- vijs van hun verslaving af te brengen, is wereld gewonnen. Als het niet helpt, is wereld wat wijzer geworden. Maar van laatste gaat de Gezondheidsraad-com- ssie niet uit. „Wij hebben de verwachting t een experiment wat oplevert, anders uden we dit niet hebben geadviseerd", Jt voorzitter Van den Brink, hoogleraar in "sterdam en verbonden aan het Amster- is of nergens meer mee is geholpen. Afkic ken willen of kunnen ze niet, soms helpt methadon niet en soms komen ze gewoon niet. Zo'n 30 tot 35 procent van de zwaarver- slaafden stopt na tien, vijftien jaar alsnog met heroïnegebruik, aldus Van den Brink. Maar dan moeten ze het wel eerst overle ven. Methadon helpt daarbij. Uit de spaar zame gegevens over de resultaten van me- thadonprojecten blijkt dat de sterfkans af neemt.. Ook bestaat de indruk dat me- thadongebruikers beter functioneren en voor zichzelf zorgen. Waarmee je de vraag oproept of het zin nig is verslaafden die het hele hulpcircuit hebben doorlopen en eigenlijk zijn opgege ven, als laatste redmiddel heroïne te geven. Uit gezondheidsoogpunt is er weinig tegen, aldus Van den Brink. „Heroïne is op zich niet zo'n gevaar voor de gezondheid. De ri sico's schuilen in de verslavende werking en de maatschappelijke effecten daarvan, de mogelijkheid van een overdosis en ziekten door gebruik van (besmette) spuiten." Een experiment met heroïne levert voorzover bekend geen directe lichamelijke schade op. De enige manier om erachter te komen of het een positief effect heeft, is om het uit Igj 'n een 'razendsnel' tempo zochten de 1U skundigen een antwoord op de vraag óf te proberen, concludeert de commissie. s wel behoefte was aan zo'n experiment. 111 j,, nden Brink: „Het ligt niet voor de hand, Toïneverslaafden behandelen met heroï- Nadat bestaande behandelmethoden methadonverstrekking en afkickpro- imma's tegen het licht waren gehouden, mstateerde de commissie dat er een groep drieduizend tot vijfduizend zwaar pro- fmatische verslaafden is die onbereikbaar ,Het voordeel is dat je zo in contact komt met een groep waarmee je onvoldoende contact hebt. Door het regelmatige contact kun je ze medische hulp bieden. Je kan pro beren ze opnieuw in de maatschappij te brengen, door huisvesting en werk te rege len", aldus commissiesecretaris A. Goppel. Die begeleiding is erg belangrijk, omdat de ervaringen in Zwitserland leren dat de ver veling toeslaat bij verslaafden die niet lan ger hoeven te hosselen. „Het experiment in Zwitserland duurt nog te kort om er weten schappelijke conclusies aan te verbinden, maar je ziet daar dat de lichamelijke ge zondheidstoestand vrij snel beter wordt." De Gezondheidsraad adviseert de experi menten in te bedden in een onderzoeks project, dat ten minste een jaar moet lopen. „Dat is een absolute voorwaarde", aldus prof.dr. A. Struyvenberg, vice-voorzitter van de Gezondheidsraad, en zijn collega's. „De gemeenten willen die projecten, omdat ze overlast willen bestrijden. Dat is niet ons oogmerk. Wij willen weten of heroïnever strekking een aanvullende behandelmetho de kan zijn. Dat kun je niet vaststellen zon der onderzoek." De overheid moet daarvoor dan ook het geld willen uittrekken, want zo'n experi ment is kostbaar. Over de centen heeft de Gezondheidsraad zich verder niet gebogen. „Wetenschappelijk onderzoek is altijd duur, of het nu met heroïne is of niet", aldus commissiesecretaris Goppel. Om het on derzoek wetenschappelijke waarde te ge ven, moeten er zo'n driehonderd tot vijf honderd verslaafden meedoen. Meer niet, want dan wordt het onbeheersbaar, aldus Van den Brink. t De commissie heeft ook nog gekeken naar het voorschrijven van heroïne aan ver slaafden die tegen de dood aanzitten. Die moeten buiten het experiment vallen. Van den Brink: „Maar het moet artsen wel ge makkelijker worden gemaakt hun heroïne en andere opiaten voor te schrijven. Om het lijden te verzachten". heid en de schoonmaak niet is ingezet op herverdeling van werk via ATV. Arbeidstijdver korting vindt dit jaar plaats in de bedrijfs- ep concern-CAO's. Als voorbeeld noemt de bond AKZO-Nobel. Overigens is de discussie over de verdeling van de prijs voor de ATV bij het con cern over de verschillende groe pen werknemers nog niet afge rond. In zijn algemeenheid conclu deert het hoofdbestuur in een nota dat de afspraken over werk 'niet slecht zijn'. De Industrie bond FNV meent dat in een aantal situaties de wensen van De Industriebond FNV wil in de CAO's voor 1996 een loonsver hoging van één procent boven op de prijscompensatie. Twee de pijler in het CAO-beleid vormt uitbreiding van de werk gelegenheid. In ruil voor korter en flexibeler werken moeten er meer vaste banen komen en mo^t op die manier de trend van meer uitzendwerk en in- leenkrachten worden gekeerd. De FNV-bond vindt dat in de CAO's voor 1995 geen door braak van betekenis naar korter werken tot stand is gekomen. Mede-oorzaak hiervan is dat in werkgevers tot flexibilisering de CAO's voor de metaalnijver- zijn gebruikt om de wensen van werknemers ten aanzien van korter werken te honoreren. De industriewerknemers krijgt er dit jaar gemiddeld 1,9 procent bij, iets meer dan de in flatie die naar verwachting blijft steken op 1,75 procent. In het komende CAO-jaar streeft de industriebond naar een min of meer gelijke loonontwikkeling voor alle werknemers met een kleine reële inkomensverbete ring. Is er in een bedrijfstak of bedrijf meer ruimte, dan moet die ten goede komen aan werk- gelegenheidsafspraken, samen gaan van VUT en pensioen en betere spaar- en winstdelingsre- gelingen. K£V£U KOMTT^Rüór. MOETEN WE ONTSMETTItferSDIENST Nier BEUEN Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.h 4.10.1994 Stb.720. van Veldheim en Stenia onder gebracht. „Zo'n ontuchtzaak heb in in mijn loopbaan gelukkig nooit eerder meegemaakt", stelt di recteur De Bode. De 47-jarige psychotherapeut is sinds acht jaar directeur van de huizen. De zaak is ruim een half jaar terug aan het rollen gebracht door een leerling die er over praatte. Spontaan. De Bode: „En dat is heel uit zonderlijk, want we hebben hier leerlingen met psychische stoornissen. Ik heb de zaak di rect aangepakt, bang dat het 't topje van een ijsberg was. Nu denk ik dat ik de hele ijsberg in kaart heb. De betreffende leer kracht en hulpverlener zijn zon der meer ontslagen, daar ben ik gauw mee klaar. Het verschrik kelijke aan de zaak was dat het om psychisch gehandicapte, soms dubbel-gehandicapte kin deren ging. Uren en uren heb ben we met ze gepraat". De affaire is zeker geen gevolg van de antroposofische leer, zo stelt De Bode duidelijk. „Het ge beurde en het gebeurt overal waar mensen werken met ande re mensen in een afhankelijkssi- tuatie. Er verschijnt binnenkort een rapport over seksueel mis bruik in instellingen. Dan ligt het op tafel, dan kan er open over gepraat worden. Te lang is geprobeerd zulk gevallen van misbruik binnen de eigen mu ren te houden. Hoe triest en hoe pijnlijk ook: je zult er open heid mee moeten betrachten, je zult toe moeten geven dat het voorkomt én weer voor kan ko men". DEN BOSCH ANP Rechter Hoppers van de recht bank in Den Bosch heeft het be sluit over het faillissement van het AOV twee weken uitgesteld. Hoppers wil eerst afwachten wat de ledenvergadering van het verbond morgen besluit. De rechter vraagt zich af of het hoofdbestuur wel bevoegd is het faillissement aan te vragen. Bovendien wil hij afwachten of een door de afgezette voorzitter Batenburg aangekondigde red dingsactie effect zal hebben. Dat de rechter wil wachten tot de ledenvergadering van morgen is opmerkelijk, omdat er volgens het hoofdbestuur die dag helemaal geen ledenverga dering is. Er zou er wej een zijn, maar die is vanwege de finan ciële problemen opgeschort. Er is wel een bijeenkomst in Utrecht, maar die wordt georga niseerd door voormalig voorzit ter Batenburg die vorige week is afgezet en geroyeerd door het resterende deel van het hoofd bestuur. Batenburg herhaalde voor de rechter dat hij naar zijn mening niet op rechtsgeldige wijze is af gezet. „Als de leden mij niet meer willen, dan moeten ze dat zaterdag maar zeggen De ex-voorzitter bestreed gis teren opnieuw dat het AOV in onoverkomelijke financiële pro blemen verkeert. „Dat verhaal is bedacht door menseh die rot zooi willen trappen. Er hebben zich al mensen gemeld die be reid zijn een bijdrage te leve-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3