Katwijk is nog altijd tot veel in staat prestatie neerzetter '?i Van Steenis op het water 'als een beest' Sport 9tr 4- u.. i Kozakken Boys wi Voorbeschouwing VRIJDAG 9 JUNI 1995 Henk Langemaat legt zich niet bij uitschakeling neer Henk Langemaat wil niet in percentages spreken. De 34- jarige voorstopper van de w Katwijk beseft dat de kans levensgroot aanwezig is dat hij morgen in Werkendam voor de laatste maal met het 'andere oranje' aantreedt. Maar de speler die volgend seizoen de kleuren van ARC verdedigt, houdt de mogelijkheid van nog eens twee duels met Katwijk één, om het algemeen kampioenschap van Nederland, wel open. ,,Bij Kozakken Boys met vier doelpunten verschil winnen is moeilijk. Maar in voetbal is niets onmogelijk." LEIDEN GERT-JAN ONVLEE Het draait, weet Katwijks aan voerder Langemaat, zaterdag al lemaal om het wedstrijdver loop. Als dat een beetje gunstig is voor Katwijk, liggen er nog mogelijkheden om het in de wachtkamer vertoevende IJssel- meervogels van de zaterdagtitel af te houden. „Ik moet nog zien wat er gebeurt als we na tien minuten op 1-0 komen. Of als we de rust met een 2-0 voor sprong halen. Dan kan het, ko men we nog dicht in de buurt. En waarom zou dat niet kun nen. Thuis tegen Kozakken Boys hebben we een hele goede wedstrijd gespeeld, veel kansen gekregen, maar er te weinig be nut. Misschien dat het morgen wel meezit." Waarmee Lange maat de tegenstander overigens niet uit de voorbeschouwing wil wegcijferen. „Kozakken Boys is een goede ploeg die morgen niets weg zal geven. Maar Kat wijk heeft nu eenmaal bewezen tot veel in staat te zijn." Scherp Dat de formatie van trainer Kees Guyt in Werkendam in elk geval voor meer dan honderd procent aanwezig zal zijn, daar van is Lartgemaat overtuigd. „De ploeg kan zich enorm op peppen. Dat merk je nu ook weer. Het fanatisme waarmee deze week weer werd getraind, is echt ongekend. Twee jongens haalden dinsdag zelfs het einde niet, zo scherp waren we weer bezig. En dat na die klap van za terdag." Beter gezegd, na die dreun van zaterdag. Want de 4-1 ne derlaag die IJsselmeervogels Katwijk op eigen terrein toe bracht (de eerste nederlaag op eigen veld in twee jaar), is op de Krom gigantisch hard aangeko men. Langemaat, tijdens dat duel zelf geschorst aan de kant: „Dat was inderdaad wel even schrikken. Je bent er niet aan gewend om wedstrijden te ver liezen en al helemaal niet met dat soort cijfers." De snelle rode kaart voor Kees Krayenoord wordt ook door Langemaat als de voor naamste oorzaak van het verlies gezien. „Dat was echt het breekpunt van de wedstrijd. Meer dan tachtig minuten met tien man voetballen, dat is heel lang. Maar toch waren er nog kansen. Ik ben er ook van over tuigd dat Katwijk het nog had gered als na rust behalve de 2-1 ook de gelijkmaker was geval len. Dan hadden we de partij gewoon nog gewonnen. Nu ver dween het geloof toen IJssel meervogels die derde er in prik te." Als Vogels zaterdag zonder te spelen het kampioenschap in derdaad kan begroeten, wordt de minst voetballende ploeg van de drie kampioen, stelt Lan gemaat. „Ik wil IJsselmeervogels niks te kort doen, maar Katwijk en Kozakken Boys spelen alle twee beter voetbal. Vogels gooit achterin de deur op slot en ramt die bal naar voren, ik kan er niet van onder de indruk raken. Het probleem is alleen dat je als te genstander, hoe goed je ook Henk Langemaat, kijkend naar Wit-Rusland tegen Oranje: „Het is o speelt, altijd wel een kans weg geeft. En als je dan de pech hebt dat die bal er ook nog ingaat, heb je tegen ploegen als IJssel meervogels echt een pro bleem." Mocht IJsselmeervogels met de titel aan de haal gaan, dan nog vindt Langemaat dat er op nieuw van een grandioos sei zoen gesproken mag worden. „We hebben ons hoofddoel dan niet bereikt. Maar dat neemt niet weg dat we dan ook dit jaar weer heel wat hebben neerge zet." Langemaat is het ook abso luut niet eens met de verhalen die willen dat Katwijk zo langza merhand over de top is. „Dat is echt onzin. Ik ben er van over tuigd dat de club nog jaren hoog mee kan spelen. De orga nisatie staat als een huis, het beleid is goed en duidelijk op de toekomst gericht. Zowel bij de senioren, maar ook bij de jeugd. Toen ik bij Katwijk kwam, ver loor de Cl zo maar met 10-0 van Quick Boys. Dit jaar won Katwijk met 7-0. Dat is nu pre cies het verschil tussen de ver eniging toen en de vereniging Je zal, realiseert Langemaat zich, niet elk jaar kampioen kunnen worden. „Maar bete kent dat dan dat je over de top bent? Dat slaat toch nergens op. Je mag van geen enkele vereni ging verwachten dat die elk jaar alle titels pakt die er zijn. Dat maakt de prestaties van Katwijk van de afgelopen seizoenen ook zo uniek." Ook zijn eigen vertrek zal een verder verblijf van Katwijk in de top van het zaterdagvoetbal niet in de weg staan, meent Lange maat: „Sterker nog, het is juist goed dat een elftal in een paar jaar tijd op de nodige plaatsen wordt gewijzigd. De kans dat er verzadiging optreedt, wordt dan tot een minimum beperkt. Daarbij kun je het wel aan de technische staf overlaten dat de vrijkomende plaatsen op een goede manier worden ingevuld. Kijk dit jaar alleen maar naar Wilfred Kwestro en Johan Voge laar. Nee, deze club klapt niet in elkaar." Desondanks neemt Henk Langemaat aan het eind van dit seizoen na 'zeven gouden jaren' afscheid van de vereniging aan de Krom. Langemaat, ooit door Arie Lagendijk bij MVKV 'ont dekt': „En daar heb ik lang over na moeten denken. Want je laat toch heel wat achter. Maar, ik was gewoon toe aan uitdaging. De ploeg is dan niet verzadigd, zelf begon ik wel te merken dat ik er al een tijdje zit. Ik kan elke tegel uittekenen, zeg maar. Ik was gewoon aan wat anders toe, ook in het veld. En bij ARC word ik laatste man, dat is een positie die me zeer aan trekt." Dat zijn overgang naar Al phen aan den Rijn door velen in verband wordt gebracht met het 'grote geld', weet Langemaat. De speler die verwacht dat hij 'tezijnertijd' bij Katwijk terug keert om lager te gaan voetbal len, kan er niet mee zitten. Vindt het belangrijker dat bin nen de spelersgroep geen kwaad woord is gevallen toen Roeier wil hoe dan ook naar Olympische Spelen in Atlanta AMSTERDAM TIM BROUWER DE KONING Sentimenten mogen geen rol spelen bij de bemanning van de Holland Acht. In de aanloop naar de Olympische Spelen van volgend jaar in Atlanta onder werpen 's lands sterkste roeiers zich vrijwillig aan een keiharde selectieprocedure. Toch laten de gevolgen van de schifting de 25-jarige benjamin van de Acht, Niels van Steenis, aan de voor avond van de NK niet geheel onberoerd. Tegenover zijn maatje George van Iwaarden, die vorige week uit de felst be geerde Oranje-boot viel, weet hij zich geen houding te geven. „Ik voel me een matenaaier." Dat onbevredigende gevoel werd afgelopen zondag bij Van Steenis versterkt door het feit dat de Acht - met Niels van der Zwan op de boegplaats van Van Iwaarden - als een raket over de Bosbaan scheerde. De ploeg bleef slechts drie tellen verwij derd van het baanrecord. Van Steenis, de sterkste bak boordroeier van het gezelschap: „Je weet alleen nooit hoe snel het met George zou zijn gegaan. De onderlinge verschillen zijn onmeetbaar klein. Ik zou niet graag in de schoenen van bondscoach René Mijnders staan. Hij weet dat elke beslis sing discutabel is." Als Van Steenis het voor het zeggen had, liet hij alles bij het oude. „Dan zwoer ik bij de ori ginele bezetting van de Holland Acht. Maar volgend jaar zeg ik misschien dat de huidige Acht, met Michiel Bartman als aan winst, moet worden gehand haafd. Zekerheid hebben we nu eenmaal niet, omdat we hebben gekozen voor een open selectie procedure. Ook ik ben niet ze ker van mijn plek in de boot, net zo min als Rienks of Florijo. Ik denk dat ik pas een paar maanden voor de start van de Spelen weet waar ik aan toe ben." Instorten Net als bij Van Iwaarden, zou de i Steenis helpt Wendela Hoen, een subtopper bij de wereld van Van Steenis instor ten als hij Atlanta misloopt. „Roeien is het belangrijkste in mijn leven. Voor de Spelen zet ik alles opzij. Dat evenement wil ik een keer meemaken. Is het niet in de Acht, dan maar op een kleiner nummer. Ik verheug me al op volgend jaar, als de olympische kandidaten waar schijnlijk volledig worden vrij gesteld om te kunnen roeien. Mijn studie werktuigbouwkun de staat toch al op een laag pit je. Op andere terreinen ben ik helemaal niet zo fanatiek als met roeien. Als ik in de boot stap, ken ik mezelf nauwelijks terug. Gelukkig is roeien geen contactsport, anders zou ik in het heetst van de strijd niet al tijd voor mezelf instaan." Van Steenis, die in zijn Am sterdamse woonboot 'lekker dicht bij het water' woont, ver andert op het water in een 'beest'. Ronald Florijn, ook een toonbeeld van onverschrokken heid. spreekt vol ontzag over de gedrevenheid en kracht van de 1,90 meter lange en 90 kilo zwa re import-Amsterdammer. Zelf karakteriseert Van Steenis zich als sterk maar onhandig. „Tech nisch bén ik niet de allerbeste, daarom stoppen ze me ook al tijd achterin de boot." In die betrekkelijke luwte gin gen alle selectieperikelen tot nu toe aan het krachtmens voorbij. „Zo hoefde ik niet mee te doen aan de seat-races (testwedstrij den in wisselende samenstellin gen, die Van Iwaarden noodlot tig werden, red.). Dat kwam mij goed uit. want de spanning was die ochtend op de Bosbaan te snijden. Net als bij een proef werk op school, dan ben ik heel gespannen. Toen René Mijn ders mij zei dat ik niet in actie hoefde te komen omdat er één roeier te veel op bakboord was, had ik al zo'n vermoeden dat het goed zat." Wantrouwen Van Steenis blijft desondanks op zijn hoede. Het1 waaruit hij zijn motivatie put om nooit te verslappen, hield hij over aan de periode dat het hem nog niet voor de wind ging. „Nadat ik vanwege mijn studie van Groningen naar En schede was verhuisd, stagneer de mijn vooruitgang. In 1992 had ik geen enkel olympisch perspectief. Ik ben het roeien toen structureel anders gaan aanpakken. Via de universiteit kreeg ik de beschikking over LEIDEN GERT-JAN ONVLEE De dag na de 2-1 nederlaag bij IJsselmeervogels die Kozakken Boys kansloos maakte in de strijd om de zaterdagtitel, werk ten de Werkendammers al weer een training af. Oefenmeester Hans van der Zee wilde zijn groep zo snel mogelijk bij elkaar hebben. „Om de wedstrijd nog eens na te praten, de giganti sche teleurstelling een beetje weg te werken. En vooral om de spelers duidelijk te maken dat er nog wel degelijk iets op het spel staat. We hebben gewoon de plicht om de nacompetitie zo goed mogelijk af te maken. Zo eenvoudig ligt dat." De oud-trainer van Quick Boys die ook komend seizoen bij Kozakken Boys aciief is, ge looft dat zijn ploeg er morgen helemaal zal zijn: „Ik proef dat de spelers iets willen laten zien. Ik sta natuurlijk zelf niet in het veld, maar IJsselmeervogels hoeft niet bang te zijn dat Ko zakken Boys morgen iets weg geeft. Wij gaan onze sportieve plicht doen. In dit geval bete kent dat dat we gaan prob« te winnen van Katwijk. J omdat we Katwijk geen 1 pioenschap gunnen, maar dat Kozakken Boys een prest wil neerzetten. Het seu goed wil afsluiten." Als IJsselmeervogels m middag om kwart voor zaterdagkampioen wordt digd, is dat terecht, stelt Van Zee. „Want die ploeg heeft de beste resultaten geboé Maar dat met Vogels niet ploeg kampioen wordt die \i baltechnisch het heeft, daarvan is de Diemen eveneens overtuigd. „Op vc ballend vlak schat ik Kozakl Boys en Katwijk hoger in. IJsselmeervogels heeft op gebied van wedstrijdmentali maximaal gepresteerd. Van der Zee verwacht Katwijk morgen een vroeg d( punt wil forceren o manier de wedstrijd hand te zetten. „Daar zijn we elk geval op voorbereid. Hoe verder loopt tuurlijk afwachten." SCOREBORD PRIJSVRAGEN /an donderdag 8 juni i te stellen dat Katwijk over de top heen is." foto dickhogewoning - 42 - 49 - 50 - 56 - 57 - 63 - 64 - 66 - 67 hij zijn beslissing bekend maak te. En stelt: „Het is geen geheim dat er op top amateurniveau met vergoedingen wordt ge werkt. Maar die staan op geen enkele wijze in verhouding met de bedragen die ik wel eens hoor. Maar dat zal je altijd wel houden. Er zijn ook nog altijd mensen die denken dat je bij Katwijk rijk wordt als voetballer. Nou, ik kan een ieder verzeke ren dat dat niet waar is." Volgend seizoen dus met ARC tegen Katwijk ('Dat zullen spe ciale wedstrijden worden'), maar morgen nog met Katwijk tegen Kozakken Boys. Waar schijnlijk het laatste Katwijkse kunstje van de aanvoerder, die echter op de valreep nog een ar gument van stal haalt waarom het seizoen van Katwijk best twee weken langer mag duren. „Als ik het allemaal goed heb berekend, speel ik morgen te gen Kozakken Boys mijn 199e wedstrijd met het eerste. Het lijkt me toch wel leuk om ook nummer 200 nog te spelen." PAARDEKOERSEN Eerste^koers, 2100 m: 1. Iris Bayka (Schoonhoven) 2.45,2 - 1 18,7, 2. Impuls 3. Huffifian 12.55,30 (wereldrecord). 110 1. Jackson (GBr) 13,18, 2. Hawkm 13,24, 3. Pierce (VSt) 13,29. 400 den: 1 Matete (Zam) 48,40, 2 Nu (Bra) 48,90, 3. Tverdokhleb (Oek) 49/ 3000 m steeple: 1. Kosgei (Ken) 8.0; (beste seizoenprestatie), polshoog: Boebka (Oek) 5,90 m, 2. Britts (ZAf) 5, t) 5,70. weg) 2.46,5 - Indian Sycamore. 3. Johnny Magic. Toto- winnend 2,00 pla; 1,80 kop nend 8,01 Derde koers, 21 OU m: l (Bot) 2/47,3- 1 19,7, 2.. il 2,70 trio 36,50 dubbel v erdam- (De Spartaan, Van Beelen (Bataven) .12. M v.Sti|n/Kops (De S. 15,5, Kogel. Beelen (Spart! *"12,68, Noorduin (Rotterdam, Ne: 12,42; Vrouwen: 200 m '36 Alphen) 26,1; 100 (Spartaan) 17,1, Jongen Harder (Spartaan) 23,0; I l.Vd Veek (Spartaan) 26,96; Jongens 200 m: l.Van Wilgen (Sparta Den Hi 22,4, llOmh: I.E.Warmerdam (Spart) Buitenzorg. Toto: winnencf 2,60 plaats 26,9; Vd Kraan (Spartaan) 27,7; 1000 1,70 1,80 2,30 koppel 7,30 trio 37,40 l.Vd Laan (AAV) 3.03,7; Ver; Toto: winnend 2,30 plaats 1,40 3,40 1,70 koppel 45,10 trio Henribowl S. Toto-, winnende,00 1,90 1,70 1,20 koppel 15,70 trio Rusland - Tsjechië 75-72 (41-42), Fra 1.16,6, 2. Fieke I s Speed. Toto: winnend 1,80 plaats stand 1,10 1,50 koppel 1,90 trio 28,50 Alveslohe (Dui). PGA-toernooi, 1,7 milj ide: 1. Langer Achtste koers. 2100 m: 1. I 2.45,3 - 1.18,7, 2. Forward Nobo, 3. Wai- kiki Beach. Niet gestart- Guidonora, Jally Jamper Toto: winnend 2,30 plaats 1,80 6,70 koppel 22,20 trio 147,70. Negende koers, 2100 m: 1. How About It (Langeweg) 2.47,4 - 1.19,7, 2. Lady Sunshine, 3. Hans van Camstra Toto: win nend 2,10 plaats 2,20 5,60 koppel 28,10 slagen, 2. Spence (Eng), Rocca 18, 4. Baker (Eng), Lanner (Zwe), Can; a (Ita), Garrido (Spa) 69. 95. Muntz (N Kampioenschap i, Saxton 71 slagen, Lovey 72, 7. Mathie, Vierlandentoernooi Leeds, Engeland - Zweden 3-3 (1-2) 11. Mild 0-1, 37. Mild 0-2, 44. Sheringham 1- 2. 46. Andersson 1-3, 89 Platt 2-3, 90. Anderton 3-3. Toeschouwers; 32.008. Stand: 1. Brazilië 2-6 (4-0), 2. Engeland len 2-1 (3-4), 4. Japan 17rmijjoenguldennSe kamp'°en- Vrouwen enkelspel, halve finales: Sanc Vicario (Spa/1) - Date (Jap/9) 7-5 6-3, (Dui/2) - Martinez (Spa/4) 6-3 b-7 6-3. i dubbelspel, kwartfinale: Elt tingh/Haarhuis - Ho/Steven (Can/NZe/ een eigen skif en ging ik vaker - met de vouwfiets in de trein - naar de Bosbaan. Ook vond ik woonruimte in Amsterdam." Nog belangrijker was het tele foontje dat hij na de Spelen van Barcelona kreeg van Nico Rienks. Het brein achter de Hol land Acht kwam voor zijn pro ject nog één roeier te kort en had zijn oog laten vallen op Van Steenis. „Zonder de Acht had mijn leven er anders uitgezien. Maar omdat ik ook mindere tij den heb meegemaakt, houd ik altijd rekening met een terugval. Van successen geniet ik extra, want die zijn voor mij nooit vanzelfsprekend." Van Steenis denkt vooral aan de begintijd van de Holland Acht met een zekere weemoed terug. „Wij moesten alles zelf uitzoeken. Medewerking van de roeibond kregen we aanvanke lijk niet. Dat versterkte onze on derlinge band. Het was toen één voor allen en allen voor één." Die tijden behoren tot het verleden. Door de bemoeienis van de Koninklijke Nederlandse Roei Bond werd de Holland Acht na de zilveren medaille op het WK van 1994 uitgebreid tot een Holland Veertien. Sindsdien vertoont de afvalrace van de kandidaten voor het Nederland se vlaggeschip een sterke gelij kenis met het verhaal van 'de tien kleine negertjes'. „De sfeer is nog steeds niet slecht. We zijn niet allemaal vrienden van el kaar, maar er heerst wel onder ling respect." George van Iwaarden, met wie hij tot voor kort uitkwam in de twee-zonder, beschouwt Van Steenis als meer dan een res pectabele collega-roeier. „Ik heb George meteen gebeld toen hij uit de Acht was gevallen. En ik ben nog een keer met hem gaan eten. Ik kan me voorstel len wat hij meemaakt. Zelf heb ik mij ook al twee jaar uit de naad geroeid. Ik hoop voor Ge orge dat hij terugvecht. Als hij zich met succes over deze dom per heenzet, zou dat bij mij het gevoel dat ik een matenaaier ben aanzienlijk verzachten." 2-0 (2-0). Helsingborg: Nigt 3-3 (1-2). Stand: 1. Noorw w Engeland 2-3, 3. Canada 2-1, 4. Nigeria 2- 1. Groep C. Gavle: Verenigde Staten - Deni 2-6, 2. Vierdi Carpentras. Dauphiné Liberé Vierde etappe: 1 Vnenque (Fra) 5.07.44, 2. Mejia (Col), 3. Indurain (Sp Robin (Fra) 0.49, 5. Arroyo (Spa), 7. Miranaa ia 9 Aparicio (Spa), .41, 7 Robin 5.21, 8 Laurent (Fra) 6.39, 10. SPORTAGENDA GROEP A Zondag: Herac FC Den Haag BETAALD VOETBAL KNVB BEKER Tussenronde: C 19.30) s - MW, De Graafsc KNVB AMATEURS Zaterdag: Zondag: Hc lys - Katwijk i e (14.30) TENH De Merenwijk (BI. Cl, Cl dubbels C2 dubbels, C2 dubbels 35+, Dl. Dl bels 35+, D2 dubbels, D2 dubbels 35- MVKV, Katwijk (C2 dubbels 30+, Dl bels 35+) LTVZ, Zevenhoven (C2 dubbels 18+ dubbels .30+, Dl, Dl 30+, D2 30+) Woubrugge (Cl dubbels 35+, C2 dut 35+, Dl dubbels 35+, D2 dubbels 35- TRIATHLO hlon Nieuwkoop (zo 11.30) SPORT OP TV 15 45-20.30 BBC 2; Cricket. 16 2036 30 Did 3; Sport im 16.55-17.08 Did 2 Sport He 18.41-19.15 Ned 2; Tennis; 19 30-20.00 BRT 1 Sport 20.00-20.30 EURO; Eurospc 21.30-22.00 EURO-, Truckracen. 22.00-23.00 EURO; Tennis; hoogtep 22?6-22e34 Ned 3 Sportjournaal. 22.50-23.20 Did 1: Sport Extra. WK 23.20-23.50 RTL 4 Sport. 00.16-00 46 Ned 3; Tennis Open Fi Koos van der Geest overleden ALPHEN AAN DEN RUN. Koos van der Geest, oud-voor zitter van Alphense Boys, is plotseling overleden. De 64-jari- ge Alphenaar, die achttien jaar lang de voorzittershamer han teerde bij de Alphense voetbal vereniging, kreeg gisteren een hartstilstand. Tijdens zijn voor zitterschap, dat duurde tot 1989, klom Alphense Boys op van de Afdeling Leiden naar (k hoogste regionen van de zon dagamateurs. Na zijn voorzit terschap zette Van der Gees zich in voor het gehandicapten voetbal bij zijn vereniging, fk oud-voorzitter, tevens erelid et erevoorzitter van Alphense Boys, wordt aanstaande maan dag begraven.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 20