I1 Zoeterwoude zet mes in uitgaven 'Videotheek een mooie droom die is ingestort' Een drama van e eerste orde' 'We hebben ons eerst moeten bewijzen' Rijn Veenstreek Kermis in Koudekerk Zonder legitimatie geen legitimatie het beste I.D. voor uw nieuwe keuken «0 I ~IJDAG 9 JUNI 1995 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 lazerswoude paar uur zonder water :g tzERSWOUDEEen deel van Hazerswoude-Dorp heeft samen iet Boskoop vanmorgen enkele uren zonder drinkwater geze- >n. Waddinxveen had de hele ochtend te kampen met een lage laterdruk, maar daar bleef het water wel de hele tijd beschik- aar. De storing werd veroorzaakt door een lek in de hoofdlei- ra jng tussen Gouda en Waddinxveen. Via omwegen lukte het om ij >nd negen uur 's morgens weer overal water te krijgen. Het lek fas vanmorgen om tien uur nog niet gevonden. n- nbreker door bewoonster verjaagd :raar» Door hard te gillen verjaagde een bewoonster van de osveen vannacht een inbreker. De Teraarse werd midden in de acht wakker van een vreemd geluid, waarop ze beneden ging ijken. In de woonkamer trof zij de inbreker, die een raam gefor- eerd had en net bezig was om via het kozijn naar binnen te limmen. De indringer maakte zich meteen uit de voeten. Gemeente ontdekt op laatste moment dat pand niet aan eisen voldoet uiirt in actie tegen vailoverslag KOUDEKERK AAN DEN RIJN RUUD SEP De Leidse Chantal Hoeven moet er voorlopig even niet aan denken om voor zichzelf te beginnen. Daarvoor ligt haar avontuur met de videotheek die zij in Koudekerk aan den Rijn wilde beginnen nog te vers in het geheugen. Een avontuur dat op het nippertje niet uitdraaide op een enorm financieel fiasco, al zit ze nog wel met een huur contract voor een pand waar ze niet eens in mag. Bijna had Koudekerk een videotheek gehad. De ruimte achter kapsalon S R Hairline aan de Prins Bernhard- straat, waar de afgelopen jaren een Al- phense fotograaf zijn studio had, stond voor een zacht prijsje te huur. Hoeven besloot bij de gemeente een vesti gingsvergunning aan te vragen voor een videotheek in het pand. In eerste instantie heeft de Leidse succes. Op 11 april van dit jaar ont vangt zij een officiële vestigingsver gunning van de gemeente. Drie dagen later tekent zij het huurcontract. Een reclamebureau wordt aan het werk ge zet om een logo te ontwerpen voor de videotheek en de eerste spullen voor de inrichting van het pand worden aangeschaft. Overpad Hoeven staat op het punt om de deur uit te gaan om de videobanden te ko pen, als de eerste kink in de kabel komt. ,,Ik stond al buiten, maar toen de telefoon ging, rende ik gauw weer naar binnen. Ik ben altijd heel nieuws gierig en wil weten wie er belt. Het was de gemeente, met de mededeling dat er een bezwaar was binnen gekomen tegen de wijziging van het bestem mingsplan. Ik wist niet eens dat er iets met het bestemmingsplan moest ge beuren." De Leidse voelde meteen dat ze nu beter maar even kon wachten met spullen kopen voor haar winkel. ,,Als er vijf minuten later was gebeld, had ik diezelfde middag voor dertig, veertig duizend gulden aan videobanden ge kocht. En met dat spul is het zo dat je er de volgende dag nog maar de helft voor terugkrijgt. Wat dat betreft ben ik blij dat toen al aan het licht kwam dat er een probleem is. Een week later, en ik was voor een ton de boot in ge gaan", aldus de aspirant-ondernemer die op het moment als werkloze moet zien rond te komen van een uitkering. De volgende dag op het gemeente huis bleek dat een buurvrouw geen recht van overpad wilde verlenen voor de ontsluiting van de videotheek. De voordeur van de winkel zit aan een brede brandgang die wordt gebruikt voor de bevoorrading Van de winkels en die gezamenlijk eigendom is van al le aanwonenden. Maar over dat be zwaar ging het verder niet meer. Op het gemeentehuis besefte men zich in eens dat de voormalige nooduitgang aan -de achterkant van de kapsalon dienst ging doen als voordeur van de videotheek. En dat past op geen enkele manier binnen de bestemming van het gebied. Op grond van die voor de gemeente nieuwe informatie werd de vestigings vergunning weer ingetrokken. Hoeven kreeg te horen dat ze de gemeente on voldoende had ingelicht. ,,Ze zeiden dat ze hadden gedacht dat de video theek op de plek van de kapsalon zou komen. Terwijl ik van het begin af aan heb aangegeven dat ik achter de kap salon zou gaan zitten. Toen ik ze daar op wees. wisten ze niks terug te zegggen." Naast een flinke kater, zit de Leidse nu nog met een huurcontract voor een pand waar ze niets mee kan doen. Vol gens makelaar W. van Ziel die bij het huurcontract heeft bemiddeld, moeten huurder en verhuurder daarvoor in ge zamenlijk overleg een oplossing zien te vinden. Van Ziel: „De eigenaar zegt: er is een huurcontract getekend en ik wil dat niet zomaar verbreken. Daar heeft hij natuurlijk gelijk in, maar aan de an dere kant is het ook duidelijk dat de huurder niets met de ruimte kan doen. Het is natuurlijk onzinnig om in zo'n situatie om het huurcontract tot in lengte van dagen voort te zetten." Hoeven zucht diep. „Een videotheek. Ja, het was een mooie droom. Maar die is inmiddels helemaal ingestort." eterwoude liesbeth buitink 130 gezinnen die in de lurt wonen van de toekomsti- vuiloverslag op het Oost- ekterrein aan de Hoge Rijn- k in Zoeterwoude, hebben h verenigd in de actiegroep op vuiloverslag Zoeterwou- /Leiderdorp'. Woordvoerder Koppenol sprak gisteravond de raadscommissie grondge- id de zorg van de buurt uit. Iet is een treurniswekkend rval van het woon- en leefkli- aat." Koppenol zette voor de com- issieleden opnieuw op een rij- dat de buurt vreest voor 'de ïr, het stof, de stank, de vlie- n, de schimmels'. Daarnaast de komst van de vuilover- ig volgens hem leiden tot een iancieel drama voor de Rijne- Boulevard', omdat bezoekers ar door de stank weg zouden ijven. Ook Heineken moet zich volgens Koppenol zorgen "maken. De actiegroep is 'buitenge woon actiebereid', schilderde Koppenol. „Dit is een probleem dat zijn weerga niet kent in Zoe terwoude. Bestrijd dit kwaad, want het is een drama van de eerste orde. Dat hele stuk Rijn dijk gaat een dramatische tijd tegemoet. De mensen zullen het betreuren dat ze in Zoeter woude wonen." Woordvoerder K. Lucas van het Provinciale Afvalverwer kingsbedrijf (PROAV) vond dat 'de angsten een massa-hysterie worden die volstrekt ongegrond is'. Hij voelde er niets voor een milieu-effect rapportage (MER) te laten opstellen, zoals de buurt vroeg. „De PROAV is niet bereid een hele hoop geld te steken in een MER waarvan ab soluut niet is aangetoond dat die nodig is." Apotheek Alkemade viert feest lofarendsveen totheek Alkemade is vijftien ir. Of eigenlijk al weer vijftien een half. want op 1 januari 180 werd de apotheek aan de I eteringlaan geopend door de enmalge apotheker J. Vink- lephan. De apotheek is inmid- 3/s overgenomen dooor E. 'uyck en is verhuisd naar de mbrandt van Rijnsingel. Toch ert de apotheek volgende eek haar vijftien-jarig bestaan Wachttijden woningzoekenden onaangetast met een heuse feestweek. Van maandag tot en met vrij dag kan iedereen die net als de apotheek in 1980 is geboren een cadeautje ophalen en zijn gul dens laten wegen op de milli- grammenweger. Voor de zwaar ste gulden is er dagelijks een prijs. Op woensdag kunnen kinde ren op de foto met Alfred J. Kwak. De eend geeft vrevolgens om 14.00 uur het startschot voor een ballonnenwedstrijd. den run» De jeugd van Koudekerk kan zich nog tot morgenavond door elkaar laten slinge ren op de kermis in winkelcentrum Middenwaard. De kermis is verder aangekleed met diverse activiteiten van de Oranjevereniging. Zo treedt vanavond pretkapel De Uitblazers op. Het kermisweekeinde wordt morgenavond om 23.00 uur afgesloten met een groots vuurwerk op het Hofstedeplein, foto ben de bruyn Kinderopvang en muziekonderwijs mogelijk gekort Zoeterwoude gaat op zoek naar bezuinigingen in de ge meentelijke uitgaven, die moeten voorkomen dat de ge meente in het jaar 2000 kampt met een tekort van 800.000 gulden. Door de bezuinigingen in de rijksbijdra ge aan de gemeenten, krijgt Zoeterwoude vanaf de eeuw wisseling jaarlijks 2,5 miljoen gulden minder. Een verho ging van de onroerend-zaakbelasting tot 9,38 gulden zou dan het belangrijkste gedeelte van het dreigende tekort moeten dekken. zoeterwoude liesbeth buitink Bezuinigingen zijn onder meer mogelijk op de kinderopvang, de bibliotheken, het muziekon derwijs, de muziekkorpsen en de dorpsvernieuwing, zo blijkt uit een ambtelijk rapport. De Zoeterwoudse ambtenaren heb ben onderzocht welke grote be dragen 'beïnvloedbaar' zijn en in aanmerking komen voor be zuinigingen. In het bibliotheekwerk zou ruim 134.000 gulden te bezuini gen zijn. Sluiting van de biblio theek Meerburg in Zoeterwou- de-Rijndijk wordt in rapport wel genoemd, maar levert in feite niets op. De leeszaal is geves tigd in de Eendenkooi en be taalt daar jaarlijks ruim 24.000 gulden huur. De gemeente heeft zich verplicht een eventu eel negatief saldo van de Een denkooi te vergoeden. Hoewel bibliotheek Meerburg jaarlijks ruim 41.000 gulden subsidie krijgt, betekent sluiting niet een evengrote bezuiniging. Op het muziekonderwijs zou 86.500 gulden te bezuinigingen zijn, wanneer de muziekscholen in Dorp en Rijndijk helemaal geen subsidie meer zouden ont vangen. Door de wachtgeldre geling voor de muziekdocenten, zou dat echter pas op termijn geld opleveren. Met het schrap pen van de subsidie voor de muziekkorpsen kan de gemeen te een bedrag van 30.000 gulden 'winnen'. De post stads- en dorpsver nieuwing van 100.000 gulden kan volgens het ambtelijk rap port helemaal worden 'beïn vloed'. Het bedrag staat al enige jaren op de begroting, maar er is nog nooit een beroep op ge daan. Op het peuterspeelzaal- werk en de kinderopvang zou bijna 8000 gulden kunnen wor den bezuinigd. Vanaf maandag voert de ge meenteraad de zogenoemde ta kendiscussie, waarbij alle ge meentelijke taken onder de loep worden genomen. De politieke partijen moeten in de raads commissie middelen maandag aangeven waar hun prioriteiten liggen en waar burgemeester en wethouders het mes in mogen zetten. Problemen reddingsbrigade Vlietland behoren tot het verleden kemade gerard van der geest e kosten van de inschrijving als woningzoeken- gaan niet omhoog en ook de.verlenging van de ischrijvingstermijn wordt niet duurder. Ook de achttijden voor woningzoekenden zullen niet rastisch langer of korter worden. Het enige dat innenkort verandert in de woningtoewijzing nnen de gemeente Alkemade is de instantie die :t werk uitvoert. Vanaf volgende maand neemt Woningbouwvereniging Alkemade het werk i de gemeente over. De overdracht van de verantwoordelijkheid >or de woningverdeling is van bovenaf geregeld, e gemeente is verplicht de zaken over te dragen in de beheerders van het woningbestand, ofte- lel de woningbouwvereniging. De woningzoe- enden worden door de woningbouwvereniging irdeeld in mensen van binnen eo buiten de ge meente. De laatste groep moet nog wel een eco nomische of maatschappelijke binding hebben met de gemeente om in aanmerking te komen voor een woning. Als enige gemeente in de Leidse regio mag Alkemade kandidaten-uit de regio bui ten de deur houden, omdat er in de gemeente zo weinig huizen beschikbaar zijn. De commissie bestuurszaken kon zich gister avond wel vinden in de overdracht. De verstand houding tussen de gemeente en de woningbouw vereniging is van het ons-kent-ons-type. „We hebben eikaars nieren geproefd", aldus burge meester-A. Meerburg. Voor de oude gemeentelij ke huisvestingscommissie komen er in de nieuwe constructie twee terug: een huisvestings- en een urgentiecommissie. Alleen de WD'er H. van Duijkeren betreurde het afscheid van de oude structuur. „Jammer dat we als gemeente een stukje nostalgie gaan afsluiten." Brandweer zamelt geld in voor onderzoek naar taaislijmziekte jacobswoude De Jacobswoudse brandweer gaat morgen met ten minste 1600 gulden naar Walibi Flevo, waar een recordpoging wordt gedaan om de langste slanglei ding neer te leggen. Met de re cordpoging wordt geld ingeza meld voor onderzoek naar Cystic Fibrosis, oftewel taai slijmziekte. De brandweerlie den hebben zelf geld neerge legd en giften geïnd van onder meer de ondernemersvereni ging, de gereformeerde kerk en de christelijke basisschool in Woubrugge. ujnwoude ruud sep lij de gemeentelijke medede- ingen staat het heel duidelijk. Vie tegenwoordig een pas- •oort. een toeristenkaart, een ijbewijs of zelfs een gewoon littreksel uit het bevolkingsre- jster wil hebben, moet zich aan de balie kunnen legitime ren. Wie dus een paspoort of een ander legitimatiebewijs wil krijgen, doet er wijs aan zijn paspoort of rijbewijs bij zich te steken, want dat zijn de erkende legitimatiebewijzen. Zonder le gitimatiebewijs geen legitima tiebewijs. De vraag is echter: hoe krijg ik mijn eerste legitimatiebewijs (kinderen kunnen al vanaf twaalf jaar zonder toestemming van de ouders een toeristen- kaart aanvragen)? Of hoe krijg ik een nieuw paspoort wanneer de oude is gestolen? Hoofd burger zaken C. de Jong van de ge meente Rijnwoude weet het antwoord. „We kunnen dan een aantal identificerende vragen stellen", zegt hij cryptisch. Zoals geboortedatum, adres en naam van de ouders? „En als we dan nog twijfelen kunnen wij nog een nader onderzoek instellen." Hoe? „Daar wil ik niet op in gaan. Maar wij krijgen zo onze opdrachten van Binnenlandse Zaken." Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen a/d Rijn, of m aak een afspraak; tel. 01720-22100 leidschendam dorith ligtvoet De grootste problemen voor de Reddingsbrigade Leidschendam (RBL) lijken voorbij. Door hoge re subsidies van de gemeenten Voorschoten en Leidschendam en giften vanuit het bedrijfsle ven kan de vereniging wat geld opzij leggen voor nieuwe spul len. Na zeven jaar lang het re creatiegebied Vlietland te heb ben bewaakt, is vooral de aan schaf van een nieuwe boot geen overbodige luxe, vindt voorzit ter I. Wessels. Over de mede werking van beide gemeenten is ze best tevreden. „Ik denk dat we ons eerst hebben moeten bewijzen. Nu is men overtuigd van het nut." Dat het werk van de brigade inderdaad noodzakelijk is, pro beert ze met cijfers te bewijzen. Vorig jaar kwamen de leden van de Leidschendamse en Leidse Reddingsbrigade, waarmee wordt samengewerkt in Vliet land, 64 keer in actie om surfers te helpen. In 22 gevallen werd EHBO verleend en negen keer schoten de bewakers te hulp bij een zeilboot die in moeilijkhe den verkeerde. Twee keer zetten beide brigades een zoekactie op touw. Elf keer werden gevonden voorwerpen gebracht en 18 keer werd op andere manieren hulp verleend. Mobilofoon De brigade heeft een eigen boot en een vlet, die toebehoort aan de overkoepelende bond van reddingsbrigades in Nederland. Met behulp van communicatie apparatuur staan de bewakers met elkaar in verbinding. Hier door kunnen zowel de plas als het surfstrand in het oog gehou den worden. Geen overbodige luxe als er bijvoorbeeld problemen zijn op het strand aan de overzijde van het meer of op de achterste plas, meldt Wessels. Vorig jaar gebeurde er een ernstig ongeluk op een van de fietspaden. „We waren snel ter plaatse en kon den via portofoon en mobilo foon melden wat er loos was. Via een portofoon kunnen we ook altijd contact opnemen met de politie." Omdat het aantal portofoons momenteel ontoe- rffiffir? B. Vleeren I. Wessels van de Reddingsbrigade Leidschendam: „Men is overtuigd van het nut van ons werk." reikend is, staat ook nieuwe ap paratuur hoog op het verlang lijstje van de brigade. Wessels heeft het idee dat lang niet alle bezoekers van Vlietland ervan doordrongen zijn wat er bij de bewaking komt kijken. Ook beseffen velen niet dat het om vrijwilligerswerk gaat. Examens voor opleidin gen, bijvoorbeeld tot reddend zwemmer of varend redder, be talen de leden zelf. „Als je be zoekers helpt, zijn ze enorm en thousiast over ons werk. Als je ze vervolgens vertelt dat we al les in onze vrije tijd doen en dat we zelfs lidmaatschapsgeld be talen om hier onze vrije week einden door te brengen, kijken ze ongelovig." Ze grijnst: „We denken zelf ook wel eens dat je eigenlijk een beetje gek moet zijn om dit te doen." Door samen te werken met Leiden zijn er toch elke keer weer voldoende 'freaks' te vin den die zich belangeloos inzet ten. „De meeste bewakers hier zijn tussen de 15 en 22 jaar oud en vinden het ontzettend leuk om samen met andere jongeren buiten bezig te zijn. Ze krijgen natuurlijk ook een stukje ver antwoordelijkheid voor de men sen, de boot en het andere ma terieel. Dat werkt heel stimule rend." Als je kunt helpen, geeft het werk veel voldoening, vindt de voorzitter. Wessels vertelt over een surfer die op het laatste foto holvast/mark lamers nippertje gered kon worden. Een oudere man die de surf plank van zijn zoon wilde uit proberen. Het was nog vroeg in het jaar, maar de man had al leen een zwembroek aan. „We vonden hem klappertan dend en geheel onderkoeld in het riet. De man had een li chaamstemperatuur van 32 gra den en moest op een brancard worden weggebracht. De man had niet later gevonden moeten worden."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15