Herbst-kruk speciaal voor de rug Orde op zaken in schuur iiilüir Consument P Besparende damesslip met dubbel kruis DINSDAG 6 JUN11995 REDACTIE SASKIA STOELINCA 023-150265 Het nieuwste idee dat is opgeborreld in het hoofd van fysiotherapeut en ont werper Erik Herbst (43), is de 'wolkenkruk'. Zijn inzet is bescheiden: „Iedere Ne derlander moet zo'n krukje hebben. Het is een kruk die eruit ziet als een wolk en zit als een wolk." Rug klachten worden er volgens hem door verminderd dan wel voorkomen. JOOPOFFRINGA» Het ontwerp oogt opmerkelijk. Een glooiende kom op het zit vlak, drie ronde poten en één vierkante. Blank ongestoomd beukehout. „Ik heb tien jaar naar die vorm gezocht, het in de praktijk uitgeprobeerd. Je kijkt hoe spieren aanspannen. Dat kun je heel goed meten." „Iedereen, lang of kort, zoekt zijn eigen zithouding. Je voelt het effect in een paar minuten. Mensen gaan zitten en zijn ver baasd. De doorbloeding verbe tert, je krijgt rust in je rug en warmte in rug en nek. De moe heid trekt weg. De vorm van het krukje dwingt spieren anders te gaan staan." Geschikt voor huis, kantoor, theater en aula's. Het blad VT Wonen is al door de bocht. „De hele redactie heeft erop geze ten. Laaiend enthousiast. Zij brengen de kruk als voordeel aanbieding op de markt." De zitfitkruk: de moeiheid trekt weg. Dat kost zeker wel een paar rug gen? „Honderdvijfennegentig gulden als aanbiedingsprijs via VT Wonen. Met name de kom, die met een speciaal mes moet worden uitgesneden, is kost baar. Die kom is wel wezenlijk voor het ontwerp, je glijdt niet weg, hebt houvast." Niet alleen de kom, ook het zit vlak is apart. Eén vierkante hoek en veel rondingen. Herbst: „In mijn ontwerpen gebruik ik altijd organische vormen. Golvende, bewegende vormen. De natuur, de bomen zijn ook nooit recht, er zit altijd beweging in. Maar elke ruimte heeft altijd wel één vierkante hoek. Daarom zit die rechte hoek erin, zodat het mo del zich niet laat verkleinen in de ruimte." De achtergrond van Eriks ont- werp-drift is eenvoudig. Gene tisch gezien zijn er enige gelijk gestemde familieleden en hij studeerde zelf behalve psycho logie ook architectuur, voordat uiteindelijk de studie fysiothe rapie werd afgerond. „Uit mijn architectuur-studie, een jaar in Milaan, stamt de in teresse voor interieurs, ramen, terrassen en tuinen. Ik breng kijklijnen aan. Neem bijvoor beeld het terras van het Amstel- hotel in Amsterdam. De gevel van dat hotel is heel dominant. De blik van de mensen moest naar het water geleid worden. Daar heb ik door mijzelf ont worpen obelisken van zo'n klei ne twee meter voor gebruikt, van roestige scheepshuid. De mensen kijken via de obelisken naar het water, dat zijn dus kijk lijnen. Je moet zorgen dat het geen chaos wordt. Schilderijen zet ik vaak op de grond omdat ze soms helemaal geen lijst no dig hebben. Dan is de muur al een lijst. En niet op sta- maar op zithoogte hangen. Je zit toch meer in de kamer?" Herbst houdt van eenvoud. „Natuurlijke materialen. Die oude scheepshuid oxydeert aan de buitenkant en valt uiteinde lijk weer terug naar het oer-ele- ment ijzer. Ik gebruik nooit kunststof. Het materiaal geeft de verbinding met mensen en de natuur aan." Informatie over de 'zitfit kruk': 038-545361. Ten Cate gaat als eerste linge riefabrikant een damesslip met een verhoogd kruis van dubbe le stof op de markt brengen. De nieuwe vrouwenslip wordt een geduchte concurrent van de inlegkruisjes. Het gebruik daarvan kan door het dragen van dit broekje met minstens de helft worden teruggedron gen en levert vrouwen een be sparing op van gemiddeld 5,40 gulden per maand. Dit blijkt uit een onderzoek van fysiotherapeute M.E. Borg huis uit Malden, die nauw bij de ontwikkeling van dit pro- dukt is betrokken. Op verzoek van Ten Cate onderwierp zij 139 vrouwen aan een draag- proef met de nieuwe slip. Een slip met een verhoogd kruis van dubbele stof is volgens Borghuis van groot belang om dat met zo'n broekje het uit einde van de urinebuis van vrouwen bedekt wordt. Boven dien komen de laatste drup pels na het urineren op een dubbele laag stof terecht, net als bij veel mannenslips. Borghuis geniet inmiddels lan delijke bekendheid als strijd ster tegen het volgens haar overbodige gebruik van inleg kruisjes en is al jaren voor vechtster van het type lingerie zoals dat nu is uitgeprobeerd en in de handel komt. Borghuis gebruikte twee groe pen vrouwen voor de draag- proef: een categorie die nooit of zelden een inlegkruisje ge bruikt (A) alsmede vrouwen die ze dagelijks of vaak dragen (B). Zowel A als B gaf de nieu we slip het cijfer negen op een schaal van tien en zei 'ja' op de vraag of ze de slip met het ver hoogde kruis van dubbele stof zouden kopen. Van de vrou wen voelde 98 procent zich in de nieuwe lingerie droog en 96 procent beweerde tevens 'een schoon gevoel' te hebben. Alle deelneemsters aan de draagproefvan de nieuwe slip hadden bijzonder weinig waar dering voor inlegkruisjes. Zo gaf groep A - vrouwen die ze zelden of nooit dragen, een 2 als rapportcijfer, terwijl catego rie B - de veelgebruikers - een 3,5 liet noteren. In het magazine Marketing Re sults, een vakblad voor drogis terij en apotheek, stond on langs dat steeds meer vrouwen van 13 jaar en ouder inleg kruisjes gaan gebruiken. Zo werden ze vorig jaar door drie miljoen.vrouwen gedragen: 48 procent daarvan doet dat al leen tijdens de menstruatie en de overigen gebruiken ze als dagelijkse verzorging. De totale omzet voor maandverband en inlegkruisjes was in '94 153 miljoen gulden. Dit jaar komt daar volgens prognoses nog eens twaalf miljoen gulden bij. Als maaimachine en barbecue na maanden weer te voorschijn mogen komen, blijkt maar al te vaak dat de schuur al weer ver worden is tot rommelhok. Op zo'n moment is dat voorname lijk irritant. In essentie is het pure verspilling, want een prak tisch ingedeelde schuur blijkt altijd verrassend veel (berg)ruimte te bevatten. Zelfs zoveel, dat er vaak nog ruimte overblijft voor doe-het-zelf-acti- viteiten. Dat is zeker het geval als enkele beproefde ruimte winners worden toegepast. Een doordachte herindeling werpt jarenlang zijn vruchten af en vergt niet meer dan een be scheiden financiële investering en een vrije zaterdag. Wie de zaak grondig aanpakt maakt de schuur eerst leeg en zet overbo dige spullen direct bij het (grof) vuil. Als er voldoende ruimte is om de overgebleven zaken een praktische plaats te geven, kan meteen weer worden inge ruimd. Wie meer profijt van de schuur wil hebben moet eerst meer ruimte creëren. Planken (van meubelpanelen of stroken hechthout) zijn ideaal voor het overzichtelijk opber gen van kleinere spullen. Wan neer voor het aanbrengen daar van geen losse plankdragers maar een plankdraagsysteem wordt gebruikt, blijft het moge lijk veranderingen aan te bren gen in het aantal èn de plaats van de planken. Voor praktisch en overzichtelijk opbergen van (tuin)gereed- schap is bij bouwmarkt en tuin centrum een groot aantal arti kelen en systemen te vinden. Wie niet gebonden wil zijn aan een bepaald systeem kan met behulp van Bekaert Hobbypa nelen alle kanten op. Het mate riaal is met de speciale Panofïx bevestigingsklemmen eenvou dig aan te brengen, makkelijk in elke gewenste vorm te buigen en van - zelf te buigen - ogen, haken en beugels te voorzien. Wanneer de ruimte het toelaat kan de schuur nog gecomple teerd worden met een zelf ge maakt, of kant en klaar gekocht, (opklapbaar) werkbankje. Om daar optimaal plezier van te hebben zal er ook voldoende licht moeten zijn. Een vast ar matuur boven de werkbank, eventueel aangevuld met een verstelbare (bureau)lamp kan daarin voorzien. Bij intensief gebruik van de hobby-hoek is daglicht zeer wenselijk. Het aan (laten) brengen van en lichtkoe pel is dan zeker het overwegen waard. Wie bij het aanschouwen van de lege schuur niet meteen alle mogelijkheden doorziet, kan het best eerst de maten opne men, een plattegrondje tekenen en daarop de - geplande - plaats en de afmetingen van vloertje, planken en werkbankje teke nen. Dat geeft het nodige in- en overzicht en het voorkomt on praktische combinaties van de verschillende onderdelen. Zo'n schets is ook makkelijk voor het samenstellen van de materiaal- lijst. Schenk na de 'verbouwing' ook aandacht aan inbraakpreventie. De geldswaarde van de schuur- inhoud beloopt al gauw enkele duizenden guldens. Persoonlij ke en verzekerings teleurstellin gen zijn te voorkomen door deugdelijk hang- en sluitwerk en dievenklauwen aan te bren gen. Glaslatten die - bij schuur deuren heel gebruikelijk - aan de buitenzijde zijn gesitueerd verdienen extra aandacht. Ze Hobbypanelen om de schuur op een handige manier in te delen. moeten van goede kwaliteit zijn en liefst worden vastgezet met 'eentoerschroeven'; speciale schroeven die wel in-, maarniet uit-draaibaar zijn. Veilig en praktisch is een naast of boven de schuurdeur aangebrachte buitenlamp met infraroodsen- Bekaert hobbypanelen: af meting 60x120 cm, maasafme tingen: 25x25, 37,5x37,5 en 50x50mm. Prijzen resp. 26,80 gulden, 21,60 en 20,30. Panofix bevestigingsklemmen 6 stuks 12,50 gulden. Voor informatie en verkoopadressen: Bekaert Nederland bv. Tel.: 078- 527882. OPGAVE CRYPTOGRAM Horizontaal: 1. Gek dat men er hard vanaf kan lopen! (6); 7. Heel goed van de bovenste (5); 8. Schrijfgerei uit het klooster (5); 9. Meestal zon der mij in de kamer (5); 10. Het hertje doet aan sport (4); 11 Voor het bloeden gebruikt schil derijtje (6); 12. Dikke boeken over de geneeskunde (6). Verticaal: 2. De dominee geeft er ook nog uitleg bij (5); 3. Geduldig voor een slappe Europeaan (6); 4. Wat doe je niet om er geld in te krijgen? (6); 5. Wat heeft een monnik eraan in het schip te eten? (4); 6. De waterstand be paalt het niveau van het eten (8); 10. Aan de voet.van een mand (4); 11Op het hoofd van één van de kijkers (3). OPLOSSING SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. gezeglijk; 2. afwij king; 3. Roemenië; 4. admiraal; 5. november; 6. toekomst; 7. insuli ne; 8. eetkamer. De woorden op de eer ste en derde verticale regel zijn: GARANTIE en ZWEMVEST. Het sleutelwoord luidt: WOUDZANGER. HEINZ IK ZIE /£7S W£rr £r£/v kAT, ££W Df/ck£ /2oo/£ krAT TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten Heer Bommel sloop omzichtig de ga rage binnen en klom met Hobbel Hachelbout in de Oude Schicht. Daarop startte hij de motor en reed voort in de richting die de wind hem wees. Dat was niet moeilijk, want er woei een stevige bries tegen het huif je aan, zodcjt hij uit het gezicht kon verdwijnen zonder veel gas te geven. En dat was prettig, want nu hoorde niemand zijn aftocht. Ook Tom Poes niet, die net op dat moment aanschelde om te vragen of de geruchten die hij gehoord had waar waren. „Ze zijn waar, jonge heer", bevestig de de bediende Joost. „De toestand is hachelijk, met uw goedvinden. Er heeft een inbraak met geweldpleging plaatsgevonden; een ambtenaar der belastingen heeft de inboedel verze geld, heer Olivier heeft een commis saris in functie neergeslagen - en nu is hij voortvluchtig, als u mij toe staat." „Zo", zei Tom Poes peinzend. „Dan schijnen die slechte voortekens toch uitgekomen te zijn." „Heb geen angst!" riep nu Hup Ha chelbout, die met een zenuwtrek te voorschijn trad. „Alles komt in orde, want de heer Bommel is verzekerd. Het kan alleen eventjes duren." „Ja, ja", mompelde Tom Poes, „die arme heer Ollie! Ik had hem niet in de steek moeten laten. Wie weet waar hij nu rond zwerft." „Hij is bezig met het zoeken van een klavertje vier, dat in het gat van een hoefijzer groeit", hervatte de ander. „Daar heeft hij meer vertrouwen in, dan in de verzekering." Van dit bericht stond Tom Poes toch even te kijken. „Een klavertje vier?" herhaalde hij. „Waar zoekt hij die dan?" „Waar de wind hem drijft", zei Hup teneerge- slagen. „De verblinde!" H E T W E Weersvooruitzi WOENSDAG 7 JLM Neerslagkans DOOR HANS VAN ES Tijdens het Pinksterweekeinde werd het weer beheerst door een kleine depressie, die via de Brit se Eilanden naar het Europese vasteland koerste. Dat gaf boven de Lage Landen een wisselend weerbeeld met zon en buien, waarbij de meeste opklaringen voor de kuststrook bestemd wa ren. Geleidelijk arriveerde lucht uit noordelijke breedten, wat weerspiegeld werd in de neer gaande lijn van de temperatuur. Werd het zaterdag nog hier en daar nog ruim 20 graden, op 2e Pinksterdag moesten we het doen met 15 a 16 graden. Vooral zondagochtend regende het flink tijdens de passage van een fron tale storing. In de middag klaar de het echter verrassend fel op en omdat er maar een zwakke wind stond, voelde het nog vrij warm aan ook. De verwachte bui en bleven beperkt tot het zuiden en oosten van het land. De hiermee samenhangende stapelwo konden vanuit een zonovergoten kuststrook goed worden waar men. De meeste neerslag viel in Brabant; plaatselijk meer dar millimeter. In onze regio bleef de som beperkt tot 5 a 10 milli Op maandag was de wind naar het noorden gedraaid en bleef melijk fris. In het zuidoosten van Nederland vielen opnieuw er stevige buien-, de kuststrook bleef droog met een afwisseling en wolkenvelden. De rest van deze week blijft het kwik bij circ graden steken, ongeveer 4 graden beneden normaal. Een stor vooral in de hogere luchtlagen goed ontwikkeld is, trekt van IJ naar het Noordzeegebied. Feitelijk is er sprake van een afgesn bel koude lucht, die geheel omgeven is door (iets) warmere I de meteorologie spreekt men ook wel van een 'koudeput'. Dez3 men zijn berucht om hun grilligheid. Ze kunnen vrij ongemerkj bijtrekken, maar ook dagenlang voor flinke regen-en onweersb, zorgen. Het ziet er naar uit dat deze storing dicht genoeg in dt i ligt om de komende dagen enkele buien af te leveren. Morgen dag passeert een zone met regen. Later deze week ontstaan er geïsoleerde buien, afgewisseld door flinke perioden met zon gedrukgebied ligt 'verankerd' in het zeegebied ten westen van land. Zolang deze positie gehandhaaft blijft, komt er geen ein i de koele aanvoer uit het noordwesten KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Wisselend bewolkt en bui en. Morgen neemt de buiigheid in het zuiden toe, terwijl het in het noor den droger wordt. Maxima van 13 graden langs de kust tot 20 in de omgeving van'Oslo. Morgen ook bij Oslo iets koeler. Zweden: Wolkenvelden, maar voor al in het zuiden ook zon. De meeste buien vallen vandaag in het midden en noorden. Morgen neemt ook de buiigheid in het zuiden toe, soms met on weer. Middagtemperatuur tussen 18 en 22 graden. Denemarken: Wisselend bewolkt en een enkel buitje. Middagtem peratuur ongeveer 18 gra- Engeland, Schotland, Wales e Flinke wolkenvelden en van lichte regen. Morgen n maar ook enkele buien, morgen langs de oost- Middagtemperatuur van het noorden tot 19 in het zuiden van En geland. België en Luxemburg: Af en toe zon en vrijwel overal droog. Morgen later op de dag bewolkt en af en toe regen of motregen. Middagtempera tuur circa 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en vooral in het oosten enkele buien. In het westen laat de zon zich meer zien. Morgen overal wolken velden en af en toe wat regen. Middag- temperatuur rond 20 graden, langs Het Kanaal ongeveer 17 graden. Portugal: Zonnig. Vandaag vanuit het zuiden sta pelwolken en enkele regen- en onweers buien. Morgen komen de buien voor tot aan Porto. Middagtemperatuur tijdens de bewolking ongeveer 24 graden, bij veel zon oplopend tot 28 graden, Madeira: Wolkenvelden en een enkele bui. Mid dagtemperatuur ongeveer 22 graden. Spanje: Zonnig, maar vooral in het zuidwesten en zuiden ook stapelwolken en een en kele regen- of onweersbui. Middagtem peratuur tussen 27 en 32 graden, langs de Golf van Biskaje maxima rond 22 graden. Canarische Eilanden: In het noorden wolkenvelden, langs de zuidstranden perioden met zon. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur tussen 22 en 27 graden. Marokko: Westkust: wisselend bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Vooral in de ochtend ook zonnige perioden. Middag temperatuur tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Vandaag veel zon en droog. Morgen meer bewolking en enkele regen- en on weersbuien. Middagtemperatuur langs de kust ongeveer 30 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden en droog. Morgen in het Rhóne-dal en langs de Rivièra waait de Mistral. Middagtemperatuur van 22 graden bij Bordeaux tot 25 graden aan de Cöte d'Azur. Mallorca en Ibiza: Veel zon en droog. Vandaag enige tijd een stevige oostelijke wind. Middagtem peratuur ongeveer 27 graden, Italië: Flinke zonnige perioden en droog. In het noorden meer bewolking en van tijd tot tijd een bui, mogelijk met onweer. Mor gen ook op Sicilië kans op een bui. Mid dagtemperatuur van 23 graden in het noorden tot plaatselijk 29 in het midden en zuiden. Corsica en Sardinië: Vandaag zonnig en droog. Morgen vooral op Sardinië stapelwolken en een enkele (onweers)bui. Middagtemperatuur tus sen 23 en 27 graden. Malta: Droog en vrij zonnig. Morgen meer be wolking en kans op een bui. Middagtem peratuur circa 29 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig en warm. In het noordelijke bin nenland ook stapelwolken en een enkele regen- of onweersbui. Middagtempera tuur vrijwel overal rond 30 graden. Turkije en Cyprus: Veel zon en warm. Alleen ten oosten van Antalya een enkele regen- of onweers bui. Op Cyprus waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur tussen 28 en 33 graden. Duitsland: Zonnige perioden, maar ook flinke sta pelwolken en enkele buien, ten mogelijk met onweer Mi ratuur variërend van 17 tot 20 Zwitserland: Wisselend bewolkt en voor noordflank van de Alpen van een regen- of onweersbui. In meer zon en droger. Middagtei uiteenlopend van 19 graden ii den tot 25 in het zuiden Oostenrijk: Half tot zwaar bewolkt en enk en onweersbuien. Vooral op een zware bui. Morgen voèv zuiden meer zon en droger. M peratuur oplopend van 18 vandaag naar 22 op morgen. Tsjechië en Slowakije: Half tot zwaar bewolkt en enke of onweersbuien. MiddagteiA omstreeks 20 graden. WOENSDAG 7 JUNI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.22 Zonond Maan op 14.46 Maanoi Waterstand IJmuiden Katwi d Hoog 10.55 23.30 10.2 r Laag 06.25 18.44 06.0 Weerrapporten 05 juni 08 u Amsterdam De Bilt Deelen Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux onbew. half bew. licht bew. Innsbruck Istanbul Klagenfurt Casablanca zwaar Vancouver regenbui

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8