Levy dreigt met scheuring Likud Pelgrims bereiken Chartres Buitenland Ten minste 35 doden bij geweld in KwaZulu-Natal Straks naar Frankrijk? Nu naar de ANWB Conservatief Lagerhuislid brengt partij in opspraak Volksheld Di Pietro beticht van afpersing Botsing oabit biedt einrich 'iderdak Japanse sekteleider officieel aangeklaagd chartres* Traditio nele banieren tor send, kwamen pel grims gisteren aan bij de wereldberoemde kathedraal van Chartres, een stad op zo'n tachtig kilometer ten zuidwesten van de Franse hoofdstad Parijs in het departe ment Eure-et-Loir. De kathedraal was het doel van hun traditio nele pelgrimstocht van Parijs naar Chartres. foto epa francois guillot SDAG6JUNI 1995 rtij Ciller wint verkiezingen Premier Cillers centrum-rechtse Partij van het Ware. heeft zondag de gemeenteraadsverkiezingen gewonnen in an de 36 Turkse steden waar de kiezers ter stembus moes- De verkiezingsuitslag verbetert Cillers positie in de partij, ïj rin conservatieve afgevaardigden het Turkse democratise- |sproces tegenwerken. Gesterkt door de overwinning heeft de nier gisteren contact gezocht met parlementsvoorzitter Cin- ik om zijn steun te krijgen voor het versnellen van het de- :ratiseringsproces. ■1 /ortgang Simpson-proces in gevaar >ngeles De voortgang van het proces tegen de Amerikaanse tster O.]. Simpson in Los Angeles staat steeds meer op losse oeven. Rechter Ito stuurde gisteren twee juryleden weg, rdoor er nu nog maar twee reserve-juryleden beschikbaar >i voor de twaalfkoppige jury. De rechter heeft niet laten we- ivaarom hij de twee juryleden van hun taak onthief. Het pro- in verband met een dubbele moord moet worden gestopt als ïinder dan twaalf juryleden zijn. De afgelopen tijd hebben al rse leden van de jury afgehaakt omdat ze hun isolement van mitenwereld niet meer aan konden. Bij politiek geweld in de Zuid- afrikaanse provincie KwaZulu- Natal zijn in het weekeinde ten minste 35 mensen gedood. Zeker drie mensen kwamen - om toen ongeveer 2.000 ANC- aanhangers in het zwarte woon oord Umlazi, bij de havenstad Durban, betoogden tegen het geweld in de Zulu-provincie. De politie vuurde traangas af en voerde versterkingen aan om de ANC-demonstranten en aan hangers van de Zulu-beweging Inkatha uit elkaar te houden. Het geweld hield ook gisteren aan. In het weekeinde zijn bij aanvallen door ANC-aanhan- gers en Inkatha-strijders acht mensen vermoord in het onrus tige district Inzingolweni ten zuiden van Durban. De mensenrechtengroep Hu man Rights Committee zegt dat het geweld in Inzingolweni ver band houdt met de voortduren de rivaliteit tussen Inkatha en het ANC van president Mande- la. Inkatha beschouwt de pro vincie KwaZulu-Natal als eigen gebied en verzet zich tegen ANC-aanhangers die menen dal zij het recht hebben daar te ver blijven. tlayati: Iran zal Rushdie niet doden Ipen Iran zal geen moordenaars afsturen op de Britse schrij- [Salman Rushdie. Dat heeft de Iraanse minister van buiten- use zaken, Velayati, gisteren gezegd. „Onze regering zal nie- rtid sturen om iemand in Europa te vermoorden", zei Velayati de Britse omroep BBC. Rushdie leeft sinds 1989 vrijwel ondergedoken nadat de toenmalige Iraanse geeste leider Khomeini een fatwah een soort doodvonnis te- Rushdie afkondigde. Rushdie zou zich in zijn boek 'De Dui- 'erzen' schuldig hebben gemaakt aan godslastering. Nieuw! ANWB Atlas Frankrijk. Gedetailleerde kaarten,, met handige spiraalband. De ANWB Ledenspecial 'Toeristische Routes Frankrijk'. Ontdek Frankrijk en volg één van de 25 autoroutes. Reiswijzer en Routekaart Frankrijk. Voor informatie Iover uw vakantieland en de weg ernaartoe. j'V'V-1 fcn\nb-leden kNVJB-leden Exclusie* ANWB londen* hansgeleunse correspondent 'Lafaard', schreeuwde de Daily Mirror in vette zwarte letters over de hele voorpagina. De boodschap was bestemd voor Sir Nicholas Scott, het zoveelste Conservatieve Lagerhuislid dat onder het driedelige kostuum een zeer zondig hart meetorst en dus in opspraak is geraakt. De 61-jarige Scott zal waar schijnlijk vandaag zijn aftreden aankondigen. De misstap die hij vorige week donderdag in Lon den beging hij nam de benen nadat hij een aanrijding had veroorzaakt heeft ook dure politieke gevolgen. De rege ringsmeerderheid in het Lager-, huis zal na het vertrek van Scott zijn geslonken tot negen zetels. Het schandaal dat hij veroor zaakte, beheerste het hele weekeinde het nieuws. Scott reed donderdagavond na een tuinfeestje tegen een geparkeer de auto. Die schoof een andere auto naar voren, net op het mo ment dat het Zwitserse ban kiersechtpaar Perriard met dè driejarige Thibault in de wan delwagen de straal overstak. Het knaapje Thibault raakte onder de auto. Omstanders be moeiden zich ermee en de vol gens getuigen zeer beschonken Scott kreeg van een vrouw in zijn auto het advies ervandoor te gaan. Vervolgens .begon de vrouw volgens ooggetuigen zijn echtgenote, Lady Cecilia te schelden tegen de Perriards. De kleuter bleek op een paar blauwe plekken na ongedeerd, Maar de gewaarschuwde politie spoorde Sir Nicholas snel op en liet hem een alcoholtest doen. Over het resultaat wilde de poli tie niets zeggen. Scotts partij voorzitter in hel sjieke Chelsea- district liet gisteren in afgeme ten bewoordingen weten dat 'Sir Nicholas waarschijnlijk zijp Lagerhuiszetel zal opgeven'. rome eelco van der linden correspondent In Italië worden mensen snel tot superster gebombardeerd en vervolgens net zo makkelijk in de modder gedrukt. De beurt is nu aan Antonio Di Pietro, sym bool van de strijd tegen corrup tie en tot voor kort volksheld nummer één. De magistraat wordt onder meer beschuldigd van afpersing. Di Pietro nam in december afscheid van het anti-corruptie team Schone Handen, omdat hij vond dat politici hem teveel op de huid zafen. Velen geloof den echter dat hij vroeg of laat Zelf de politieke ring zou betre den. Vooral dit vooruitzicht lijkt de reden dat tegen hem een campagne op gang kwam. Die bereikte het afgelopen weekein de een hoogtepunt. De belas tende dossiers komen uit Bres cia, waar magistraten het door Di Pietro begonnen onderzoek naar corruptie bij de Guardia di Finanza (de belastingpolitie) afronden. Volgens de verdachtmakin gen zou Di Pietro contact heb ben gehad met de van corrupte beschuldigde directeur van een verzekeringsmaatschappij. Hij zou de verzekeraar onder druk hebben gezet om opdrachten te geven aan het advocatenkan toor waar Di Pietro's vrouw werkt. Verder zou Di Pietro de directeur hebben gedwongen een oplossing te vinden voor de speelschulden van een vriend. Zoon Eichmann wil naar Israël De zoon Adolf Eichmann zou graag Israël bezoeken, al denkt hij niet dat die wens in vervul ling zal gaan. Dat blijkt uit een interview dat de Israëlische krant Ha'aretz gisteren publi ceerde. Adolf Eichmann was in de Tweede Wereldoorlog ver antwoordelijk voor de uitroeiing van joden in Europa. Hij werd in 1960 door Israëliërs ontvoerd uit Argentinië en een jaar later na een proces opgehangen. Ri- cardo Eichmann (40), hoogle raar archeologie in Tübingen, zegt dat hij tot voor kort tegen over zijn vrouw en twee kinde ren over zijn afstamming heeft gezwegen. Zijn kinderen kregen zaterdag pas te horen wie hun grootvader was, nadat Ricardo een interview had gehad met de Duitse krant Stiddeutsche Zei- tung. Hevige strijd bij bolwerk van Doedajev Conflict bij oppositie voordelig voor Israëlische premier Rabin De kans dat Arbeid van premier Rabin ook bij de volgen de parlementsverkiezingen in Israël als winnaar uit de bus komt is aanmerkelijk gestegen. De invloedrijke David Levy, voormalig minister van buitenlandse zaken en pro minent lid van de oppositionele Likud-partij, heeft giste ren aangekondigd zijn partij te zullen verlaten. Levy, die al jaren in de clinch ligt met partijleider Netanyahu, wil een eigen partij beginnen. De Israëlische televisie meldde gisteren op grond van een opi niepeiling dat zo'n partij zeker vijf zetels zou behalen in de Knesset, het Israëlische parle ment. Daarmee wordt de kans dat Likud volgend jaar een meerderheid haalt, zoals de pei lingen tot nu toe aangeven, ver kleind. De in Marokko geboren Levy wordt vooral gesteund door jo den die uit het Midden-Oosten afkomstig zijn, de zogenoemde sefardische joden. Levy kan ook rekenen op steun van sefardi sche leden van Arbeid, van wie er enkelen naar een nieuwe par tij van Levy zouden willen over lopen. Op 18 juni neemt Levy een defintieve beslissing. Directe aanleiding voor de crisis was een conflict over de aanwijzing van kandidaten bij parlementsverkiezingen. Levy wilde dat er een systeem werd ingevoerd waarin zijn aanhang een bepaald aantal kandidaten zou mogen leveren, terwijl Netanyahu wil dat de kandida ten gewoon door de partijleden worden gekozen. In 1993 werd Levy verpletterend door Neta nyahu verslagen bij verkiezin gen voor het partijleiderschap. Sefardische joden, die meer dan de helft van de 4,5 miljoen joden in Israël uitmaken, verke ren vaak sociaal en economisch in een slechtere positie dan jo den van Europese afkomst. Levy wordt door vele sefardische jo den gezien als iemand die op komt voor hun belangen. Israël heeft het afgelopen weekeinde ongeveer 45 leden van de militante islam-organi- satie Harnas gearresteerd. De verdachten waren volgens het Israëlische leger van plan aan slagen tegen Israëliërs uit te voeren. De Harnas gaf de arres tatie van enkele leden toe, maar volgens de organisatie overdrijft Israël het aantal opgepakte aan hangers. Premier Rabin en de Jordaan se koning Hussein hadden gis teren in het dal van de Jordaan een korte ontmoeting met de Duitse bondskanselier Kohl. Die bracht afgelopen weekeinde voor het eerst in twaalf jaar een bezoek aan de regio. Het Jordaanse staatshoofd vroeg om financiële hulp bij enkele pro jecten voor drinkwatervoorzie ning. correspondent Rond het Tsjetsjeense dorp Ve- deno, in het onherbergzame zuiden van de opstandige Rus sische republiek, woeden hevige gevechten. Het persbureau In terfax meldde vanmorgen dat Tsjetsjeense strijders hadden verklaard dat ze Vedeno hebben heroverd. Een woordvoerder van het Russische ministerie van defensie ontkende dat later op de dag. Russische troepen hadden het afgelopen weekeinde Ve deno, een van de laatste bol werken van de opstandige Tsjetsjeense leider Doedajev, veroverd. Na zware strijd viel dit symbool van het verzet van de Tsjetsjenen tegen Moskou. Vedeno ligt op 2.600 meter hoogte in een onherbergzaam gebied. De Russische tanks kon den het slechts bereiken via een weg door een diepe vallei. Ze vormden een ideaal doelwit voor Tsjetsjeense scherpschut ters. De verovering van Vedeno was het eerste succes van de Russen in het bergachtige ge bied. De Tsjetsjenen hebben steeds gezegd dat het de Russen nooit zal lukken de bergen te veroveren. protest in Kuala Lumpur Enkele honderden Vietnamese vluchtelingen ™|ben gisteren in de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur ge- onstreerd tegen plannen om hen aan het einde van het jaar gte sturen naar hun vaderland. Een deel van de demon- nten richtte vernielingen aan in het vluchtelingenkamp gai Besi en kwam in botsing met de Maleisische oproerpoli- Soortgelijke protesten tegen het terugsturen van Vietnamese tvluchtelingen waren er onlangs ook in Hong Kong. Sungai iherbergt zo'n 5000 Vietnamese vluchtelingen en ligt in een enwijk van Kuala Lumpur. new York* Brandweerlieden in New York brengen een gewonde metro passagier weg. Deze man en nog 53 anderen raakten gisteren gewond bij een botsing tussen twee treinen in de ondergrondse. Er viel ook een dode, de bestuurder van een van de treinen. foto reuter J^AP oor Jemen aan Duitsland leverde terrorist Johannes rich is gistermiddag in de nse Moabit-gevangenis af- erd. Officier van justitie nann verklaarde dat het dit ïog niet tot een proces te- Veinrich zal komen. Daar- zal eerst een gerechtelijk rzoek afgerond moeten ?n dat neemt geruime tijd slag. tlijnse rechercherus haal- iVeinrich zondag op uit Sa- iet een vliegtuig van de ie luchtmacht. Hoewel eer- was gezegd dat Weinrich e week was gearresteerd, aarden bronnen in Jemen at hij halverwege vorig jaar as aangehouden. Dat zou gebeurd vlak nadat het istische regime van zuide amen was gevallen. Bij de isten had Weinrich enkele geleden onderdak gevon- nazijn vlucht uit Sudan, ainrich (47) was ooit de ierhand van Carlos, de Ve- 'aanse terrorist die vorig n Sudan werd gearresteerd tgeleverd aan Frankrijk. Hij betrokken zijn geweest bij amaanslag op het 'Maison rance' in 1983 in Berlijn en 'anslag op de ambassadeur Saudi-Arabië in Athene in ;lfde jaar. Ook wordt hij 'twoordelijk gehouden de bomaanslag op de ra dder Radio Free Europe in chen in 1981 en een raket- al op een Israëlisch vlieg- n Parijs in 1975. '6' >de bij wedstrijd touwtrekken ge terburg Bij een touwtrekwedstrijd in Westernohe, in de tse deelstaat Rijnland-Palts, is zondag een 9-jarige jongen 'tejgekomen toen het touw knapte. Het ging om een touwtrek- ee Istrijd van bijna 600 jongeren, die een poging deden om in k'6 Guinnes Book of Records te komen. De 9-jarige padvinder id vlakbij de piekwaar het nylontouw brak. Brokstukken van Icoord troffen hem aan hoofd en borst. Vierentwintig andere jeren raakte gewond, sommigen van hen zijn er ernstig aan Eén jongen verkeert nog in levensgevaar. Frankrijk wil kernproeven hervatten Frankrijk zou omstreden kem proeven in de Stille Oceaan wil len hervatten. Dat blijkt althans uit uitlatingen van de Franse minister van defensie, Charles Millon, vanochtend voor de ra dio. De vorige Franse president, Mitterrand, kondigde in april 1992 een moratorium af op kernproeven in Frans Polynesië. Verdachte blijft nog steeds zwijgen tokyo j udith stalpers correspondent De leider van de Japanse reli gieuze sekte Aum Shinrikyo, Shoko Asahara, en zes van zijn volgelingen worden vandaag of ficieel aangeklaagd op verden king van moord en poging tot moord. De 40-jarige Asahara wordt gezien als het brein ach ter de gifgasaanslag in de metro van Tokyo waarbij 12 mensen om het leven kwamen en meer dan 5.000 personen ziek wer den. Hij zou het plan hebben bedacht orh het giftige zenuw gas sarin te produceren en ver volgens in de metro te versprei den. Asahara hult zich echter sinds zijn arrestatie op 16 mei in stilzwijgen. De Japanse officier van justi tie baseert de aanklacht op do cumenten die de politie bij in vallen in beslag heeft genomen en op uitspraken van diverse gearresteerde sekteleden. Onaf hankelijk van elkaar hebben die verklaard dat Asahara vorig jaar persoonlijk de produktie van sa rin op de voet volgde. Een week voor de gifgasaan val heeft de sekteleider enkele bijeenkomsten georganiseerd met degenen die de aanval uit voerden. Hij bevorderde ze tot een hogere rang in de sekte als beloning voor hun inzet. Vol gens de politie zijn enkele sek teleden bekentenissen gaan praten om te ontkomen aan de doodstraf, een straf die in Japan nog regelmatig wordt uitge voerd. crste steen voor dodenakker Katyn De Poolse president, Walesa, heeft zondag de eerste :n gelegd voor een Poolse begraafplaats in de bossen van Ka- - ^waar in 1940 zeker 15.000 Polen door troepen van de Sov- inie zijn gedood. Eerder op de dag droeg de rooms-katholie- rimaat van Polen, kardinaal Glemp, een mis op die werd bij- door honderden nabestaanden van de slachtoffers, noemde het een teken van hoop op verzoening dat Rus- nu eindelijk toestemming geeft voor het aanleggen van de op zo'n 15 kilometer van de Westrussische stad vrede heerst op het plein De Chinese politie is zondag in Peking massaal ingezet oorkomen dat het tot een publieke herdenking zou ko- n het bloedbad dat het leger op 4 juni 1989 op het Plein Hemelse Vrede aanrichtte om de democratiseringsbewe- kop in te drukken. Op het plein bleef het inderdaad ui- rustig. De Chinese autoriteiten hadden de afgelopen als voorzorgsmaatregel tientallen dissidenten laten op- 4.000 Noren wijken voor water Meer dan 4.000 Noren zijn de afgelopen dagen geëvacu- door overstromingen bedreigde gebieden in het noor centrum van het land. Gisteren zijn duizend soldaten in- om een 3,5 kilometer lange dijk te bouwen aan de rand stadje Lillestrom, dat wordt bedreigd door het stijgende in een nabijgelegen meer. Verwacht wordt dat de water van het meer donderdag een hoogtepunt bereikt. Ook het stadje Lillehammer bevindt zich in de gevarenzone.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5