Batenburg zet bestuur AO V af Onze Top 10 van deze week. I Binnenland Brand recreatiepark eist twee kinderlevens Het oog wil ook wat Uitzetting homofiele Iraniër uitgesteld Politie pakt kopstukken F AP bij eerste demonstratie op Verkeer eist elf levens in pinksterweekeinde Lubbers keert terug bij familiebedrijf O 1.99 O 9.90 1.79 O 1.59 0 2.95 0 1.79 O 1.59 0 1.49 0 1.49 ISDAG 6 JUN11995 [ederlanders maken XTC in Praag mg» De Tsjechische politie heeft in de buurt van Praag drie •dcrlanders en vijf Tsjechen gearresteerd die in een illegaal la- iratorium XTC-pillen maakten. De acht lopen de kans op ge- ngenisstraffen tussen acht en vijftien jaar. De politie nam ver- reen hoeveelheid grondstoffen in beslag die groot genoeg was n dertig miljoen tabletten te maken met een straatwaarde van yentien miljoen gulden. Uit het onderzoek blijkt dat de pro- iktie was bestemd voor de Nederlandse markt. De 40-jarige ef van het laboratorium, een Tsjech die sinds 1968 in Neder- id woont, was woensdag al gearresteerd aan de Tsjechisch- litse grens. lodelijke steekpartij in Emmen [men De politie heeft drie Emmenaren van 18, 23 en 25 jaar ngehouden wegens een dodelijke steekpartij zaterdagnacht, iarbij een 23-jarige man uit Coevorden om het leven kwam. !t slachtoffer kreeg meerdere messteken in rug en borst. Hij erleed korte tijd later in het ziekenhuis. De vermoedelijke da- rs maakten deel uit van een groep van zeven tot acht jonge- Over het motief van de steekpartij is nog niets bekend. urfer overlijdt na botsing iiiNissEEen botsing gistermiddag tussen twee surfers in de rfkom aan de Grevelingendam heeft een van hen het leven ge- st. De surfers zagen elkaar kennelijk niet aankomen en bots- i tegen elkaar. Een 30-jarige surfer uit Ridderkerk werd na kor- tijd onwel en overleed ten gevolge van inwendig letsel. ctie tegen varen zonder vaarbewijs ebergen De waterpolitie heeft zaterdag 21 watersporters be- urd omdat ze niet in het bezit waren van een Vaarbewijs. In aal controleerde de politie ruim 400 vaartuigen. Vroeger kre- overtreders vaak een waarschuwing, maar dat is verleden I. De actie van zaterdag was de eerste landelijke controle. De litie houdt deze zomer nog meer verrassingsacties. Het vaar- wrijs is verplicht voor motorboten die sneller kunnen varen n 20 kilometer per uur en die langer zijn dan 15 meter. inksteractie Greenpeace wekt woede )mso Activisten varude milieuorganisatie Greenpeace zijn terdag in de Noorse havenplaats Tromso in fel conflict geko- ïn met de bemanning en eigenaar van de walvisvaarder Havli- Daarbij raakten enkele actievoerders licht gewond. Een deel de Greenpeace-medewerkers, onder wie twee Nederlanders, enige tijd door de bemanning van het schip vastgehouden en slagen. Greenpeace poogde aan het begin van de dag de Ha- ïer ervan te weerhouden volle zee te kiezen. Het Noorse schip de uitvaren om het quotum van elf dwergvinvissen (walvis- ui te vangen. ■MH Leden van de technische recherche zoeken naar in de puinhoop naar aanwijzingen over de oorzaak van de fatale brand. hardenberg anp Twee Duitse meisjes van anderhalf en vijf jaar zijn gisternacht om het leven gekomen bij een brand in een vakantiehuisje in het recreatiepark Collendoorn in Hardenberg. Drie andere kinderen uit het gezin en hun ouders zijn met brandwonden en ademha lingsproblemen in ziekenhuizen opgeno men. Vier gasten van het park liepen tijdens het reddingswerk snijwonden op. Bewoners van het recreatiepark ontdek ten de brand in de houten woning om drie uur 's nachts. Zij sloegen meteen alarm en samen met andere gasten en de brandweer van het recreatiepark probeerden ze het ge zin uit de vuurzee te redden. De vader, moeder en drie kinderen konden de woning op het nippertje verlaten. Voor de twee meisjes kwam de hulp te laat. Het huisje was al afgebrand toen de brandweer van Hardenberg arriveerde. De brandweer ver moedt dat kortsluiting de brand heeft ver oorzaakt. De emoties onder de gasten liepen door het drama hoog op. Zes gezinnen waren volgens de directeur Postma van Collen doorn zo verslagen dat ze hun vakantie af braken. Hij kan zich die reactie wel voor stellen. „Het is verschrikkelijk. De versla genheid is groot." Het recreatiepark telt 187 huisjes. Ze vol doen volgens Postma aan de eisen die de brandweer eraan stelt. „Het personeel van Collendoorn heeft de instructies voor dit soort calamiteiten goed opgevolgd. Ik heb waardering voor hun optreden tijdens de brand", stelt Postma. dA-senatoren llen Meine boycotten helft van de nieuwgekozen A-senatoren dreigt voorlo- de Eerste Kamer te mijden, deze 'demonstratie van on- oegen' zetten de senatoren Gelderse partijgenoot Mei- 'it onder diM'om af te zien zijn zetel. Fractievoorzitter den Berg keurt de actie Ier af. „Dit is geen adequaat lel om boosheid te doen [en. Het schaadt de PvdA in irste Kamer." onenigheid rond Pit ont- |d nadat Gelderse provincia- itenleden hem vorige week ivoorkeurstemmen in de Se- kozen, terwijl het partij- res Pit juist op de aller- te plaats had gezet. Door icering van Pit loopt het ialige Tweede-Kamerlid felen een plaats in de Eerste ler mis. Ondanks indringen- feesprekken met PvdA-leider ten partijvoorzitter Rotten- egeeft Pit zijn zetel niet op. offelen en vice-partijvoor- Vreeman menen dat de erse lobby 'de partijdemo- e met de voeten treedt'. èlen liet afgelopen week- e weten dat een aantal van iet verkozen PvdA-senato- djn geloofsbrieven vandaag zal inleveren. Zij kunnen volgende week niet beëdigd den, waardoor de PvdA tij- met minder zetels in de aat vertegenwoordigd is. [ens Stoffelen gaat het om demonstratie van ongenoe- Zes a zeven van de veertien i-senatoren overwegen te doen. Volgens Stoffelen i er voorlopig geen belang- stemmingen op de agenda, it de tijdelijke afwezigheid de PvdA'ers weinig invloed urop wankelt or rebellie misten kijkduin» Het oog van de Haagse clown Bripie wordt geschinkt voor een optreden tijdens een clownsfestival in Kijkduin. Tijdens het pink- ste'rweekeinde verzorgden daar ongeveer 80 clowns vele tientallen optredens. foto anp Machtsstrijd in ouderenverbond woedt voort den haag gpd De machtsstrijd binnen het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) is ook in het pinksterweekeinde doorgegaan. Van daag krijgen alle leden een uitnodiging van de afgezette partijvoorzitter Batenburg voor een algemene ledenver gadering komende zaterdag in Utrecht. Het partijbe- stuurd besloot vorige week die bijeenkomst te schrap pen, omdat er geen geld meer voor is. stelt daar tegenover dat hij 'de enige in het AOV is die officieel is benoemd, tot partijvoorzitter nota bene. Daarom ben ik de enige autoriteit die beslissingen kan nemen'. Turkenburg bestrijdt dat en benadrukt dat Batenburg geen algemene ledenvergadering kan uitschrijven. „Dat kan alleen het hoofdbestuur. De vergadering van de heer Batenburg in Utrecht is niet meer dan een privé-bijeenkomst." Volgens Batenburg wil het hoofdbestuur echter door het afgelasten van de ledenvergadering voorko men dat de partijleden zijn kant Batenburg wil op die vergade ring de partij 'zuiveren' van fractievoorzitter Jet Nijpels en haar medestanders. Batenburg, die zichzelf nog steeds als voor zitter beschouwt, besloot het af gelopen weekeinde met een paar vertrouwelingen het hoofdbestuur af te zetten. Waarnemend bestuursvoorzit ter Turkenburg reageerde ech ter lacherig: „Hij kan het hoofd bestuur niet naar huis sturen, dat is statutair onmogelijk". Het hoofdbestuur trekt zich er dan ook niets van aan. Batenburg kiezen. Het bestuur is op de hand van de kamerleden Nij pels, Bopgaard en Aiking. Ba tenburg en zijn 'clubje vertrou welingen' zeggen dat zij de zaal- huur voor de ledenvergadering uit eigen portemonnee betalen. Het afzetten van het huidige hoofdbestuur is een eerste stap. De basis van het nieuwe AOV zal worden gevormd door de kamerleden Verkerk en Van VVingerden, AO Vers die onlangs door Nijpels uit de fractie wer den gezet. Volgens Batenburg is het ka merlid Boogaard de stichter van alle kwaad. Hij zou afgelopen najaar al hebben geprobeerd de macht te grijpen. Deze poging strandde bij gebrek aan steun, aldus Batenburg. Nijpels heeft zich volgens hem 'in het kielzog van Boogaard tot een furie ont popt'. Beide kamerleden waren niet bereikbaar voor commen taar. den haag anp De uitzetting van een 35-jarige Iraniër naar zijn vaderland is zondag op het laatste moment uitgesteld. Het D66-kamerlid Dittrich wil eerst nog een ge sprek met staatssecretaris Schmitz van justitie om te zien of er mogelijkheden zijn de man in Nederland te laten blij ven. Tot dat gesprek, waar schijnlijk morgen, blijft de man op het Haagse politiebureau. Vrijdag bepaalde de rechter in Den Haag dat de Iraniër terug moet naar Iran. De marechaus see zou hem zondagochtend op het vliegtuig naar Teheran zet ten. Een groep van enkele tien tallen Iraniërs in Nederland ging uit protest in hongersta king en organiseerde zaterdag avond een demonstratie voor het hoofdbureau van politie in Den Haag. Volgens hen is de Iraniër zijn leven in zijn geboor teland niet zeker. Het D66-kamerlid bezocht de man zondagmiddag in zijn cel. De Iraniër zei in dat gesprek iets waarover hij zelfs met zijn eigen advocaat niet durfde te praten, namelijk dat hij homofiel is. Volgens het kamerlid wist de rechter daar ook niets van. Ditt- bloemengroet-organisatie irop, waarbij 1.600 bloe ien zijn aangesloten, wordt de ondergang bedreigd, hoofdbestuur verwijt zes de zestien afdelingen dat «n nu al maanden voort- kerende crisis hebben ver- taakt die Fleurop aan het >T ikelen heeft gebracht. De ukken afdelingen vinden irop veel te star en te duur t de leden. e afdelingen richten hun I en op de onkostenvergoe- Ls van 70.000 gulden die de e hoofdbestuursleden jaar- e opstrijken en op de hoge 'Hen van het computersys- °n waarin alle 1,4 miljoen II isacties worden opgeslagen 1 'nderling verrekend. Onder n r de afdelingen Haarlem, pcht, Rotterdam en Den 8 eisen dat de leden direct licht krijgen op de uitgaven dat ze meer inspraak krij- rotterdam anp De Rotterdamse politie heeft zaterdag middag bij de eerste demonstratie van de nieuwe extreemrechtse partij FAP drie kopstukken van deze organisatie ge arresteerd. Dat gebeurde toen ze on danks een demonstratieverbod van bur- gemeester Peper een spandoek met een Keltisch kruis hadden ontvouwd op de trappen van het stadhuis aan de Cool- singel. Ook drie leden van een extreem linkse 'volggroep' werden opgepakt. Een van hen droeg een vuurwapen bij zich. De drie leiders van extreem-rechts zijn de Arnhemmer Kusters, die afgelopen donderdag de nieuwe Fundamentalisti sche Arbeiders Partij (FAP) oprichtte, het Rotterdamse CP'86-raadslid Freling van CP'86 en de voormalige leider van de in middels verboden Duitse neo-nazisti- sche partij FAP. Petri. De actie op de Coolsingel was de eer ste daad van de Nederlandse FAP, die in navolging van leiders als Hitler en Mus solini via 'de straat' hun weg naar de macht willen zoeken. Aanvankelijk wilde de partij demonstreren voor het Duitse consulaat in het Rotterdamse Scheep vaartkwartier, uit protest tegen een on derzoek van het Bundeskriminalamt naar de Nederlandse FAP-leden. De partij moet volgens Kusters de meest extreme groepering binnen de CP'86 nieuw onderdak verschaffen, die er boos over is dat de partij bij de laatste kamerverkiezingen geen zetel veroverde. De gematigder leden van CP'86 zouden overwegen over te stappen naar de Cen trumdemocraten van janmaat. De politie hield het groepje rechts-ex- tremisten scherp in de gaten. Aanvanke lijk zouden die zich verzamelen op NS- station Gouda, waar de politie een mo biele eenheid klaar had staan. Geen van de FAP'ers liet zich daar echter zien. Hetzelfde was net geval in Amsterdam en Alkmaar, waar FAP-leden over straat zouden 'marcheren'. Uiteindelijk be landden de drie kopstukken met een aanhang van zo'n. vijftien personen in hun stamcafé in het éentrum van Rotter dam, Van waaruit zij hun actie op de Co olsingel beraamden. Daar was juist een vreedzame, kleine demonstratie tegen fascisme achter de rug. De opgepakte linkse volggroep moest de vreedzame demonstranten bescher ming bieden tegen eventuele aanvallen van extreem-rechts. Gezeten in een per sonenauto en gekleed in zwarte ten u's met zwarte honkbalpetjes, maakte de groep foto's van de rechts-extremisten. Algemeen Nederlands Persbure den haag «.anp vond de dood toen hij met zijn auto tegen een boom aan de linkerkant van de weg knalde. Dat ongeluk gebeurde binnen de bebouwde kom van Ger- sloot, een dorp in de buurt van Heerenveen. In Smilde veron gelukte een 69-jarige automobi list uit het Groningse Marum. Hij raakte in een bocht de macht over het stuur kwijt en knalde op een anderhalve meter hoge zwerfkei in de tuin van een voormalig café. De bestuur der overleed in een ziekenhuis. Een 17-jarige jongen uit Stroe stierf aan de verwondingen die hij opliep door een aanrijding in Kootwijkerbroek. Het slachtof fer reed op zijn brommer zon der verlichting tegen de auto van een Hilversummer die juist keerde. Het meisje dat bij het slachtoffer achterop zat en de automobilist raakten gewond. In Den Haag kwam een 59-jari- ge man uit die stad om het le ven. Op zijn snorfiets botste hij op een auto toen de bestuurder daarvan voor een geparkeerde vrachtwagen uitweek. Waar vrijdag bij het begin van het pinksterweekeinde op de Nederlandse wegen ongeveer tweehonderd kilometer file ont stond, kwam bijna iedereen zonder al te veel oponthoud gis teren weer thuis. Op de A28 tus sen Zwolle en Amersfoort no teerde de politie de langste file, tien kilometer. Verder was er op de A6 in Friesland een file, om dat automobilisten slechts één rijstrook konden gebruiken. Elf mensen zijn omgekomen in het verkeer in het pinksterweek einde. Een ongeluk tussen Har- lingen en Zurich kostte het le ven aan twee mannen uit Boer. De broers, 35 en 28 jaar. staken in een auto de weg over. Een wagen met drre inzittenden kon hen niet meer ontwijken. In Maarheeze kwamen twee personen om. Een 19-jarige vrouw op een motor reed bij een inhaalmanoeuvre frontaal tegen een 44-jarige fietser uit Geldrop. De motorrijdster over leed onmiddellijk, de fietser eni ge uren later in het ziekenhuis. De politie verdenkt een 35-ja- rige Belg ervan in het Zeeuws- vlaamse Zuiddorpe een 44-jari- ge vrouw uit die plaats te heb ben doodgereden. De automo bilist reed door. Tips brachten de politie op het spoor van de Belg. Hij gaf toe op de bewuste plek te hebben gereden, maar verklaarde niets van het ongeval te weten. Volgens de politie was hij onder invloed van alcohol. Een 74-jarige vrouw uit Vier- polders kwam op de Maasvlakte om het leven. De auto waarin de \touw zat, klapte bij de Suurhoffbrug op een andere au to. Twee andere inzittenden raakten gewond, twee uit de an dere auto ook. In Vierpolders reed een 35-jarige motorrijder uit Hellevoetsluis in volle vaart .tegen een kerende auto. Hij overleed later in het ziekenhuis. Een 23-jarige man uit Tijnje den haag gpd Oud-premier Ruud Lubbers keert als commissaris terug naar het familiebedrijf Hollandia In dustriële Maatschappij, voor heen Hollandia Kloos. Een van zijn broers, Rob, is directeur van het bedrijf. Hollandia is nog voor 75 procent eigendom van de broers Rob, Richard en Ruud. De rest van de aandelen wordt verhandeld via de Am sterdamse Effectenbeurs. De voormalige minister-pre sident kan ondertussen weer zelf over zijn aandelenpakket in Hollandia en ander vermogen beschikken. Kort na zijn aantre den in de politiek bracht hij de zeggenschap over zijn vermo gen onder in een stichting, waarvan het bestuur werd ge vormd door onder anderen de oud-ministers van financiën Hofstra en Witteveen. Door zo het beheer over zijn bezittingen aan anderen over te laten, heeft Lubbers van begin af aan een verstrengeling van privé- en politieke belangen willen voorkomen. Nu hij de politiek heeft verlaten, heeft het stichtingsbestuur laten weten dat het terugtreedt. Daarmee heeft het de zeggenschap weer geheel aan de oud-premier te ruggegeven. Na zijn vertrek uit Den Haag vorig jaar en de mislukte race om het voorzitterschap van de Europese Commissie is het commissariaat in het familiebe drijf de tweede (deeltijd betrekking die Lubbers heeft aanvaard. In mei werd hij al be noemd tot hoogleraar interna tionale economie aan de Katho lieke Universiteit Brabant in Til burg. Verder geeft Lubbers ko mend jaar gastcolleges aan de Amerikaanse Harvard-universi- teit. Lubbers (56) studeerde in 1962 af als econoom aan de te genwoordige Erasmusuniversi- teit. Hij was in het kabinet-Den Uyl minister van economische zaken, werd vervolgens fractie voorzitter van het CDA en van 1982 tot in 1994 was hij minis ter-president van drie kabinet ten en werd daarmee de langst zittende premier in de Neder landse parlementaire geschie denis. rich gaat ervan uit dat de Iraniër de waarheid spreekt,, te meer omdat diens vriend het verhaal heeft bevestigd. Dittrich: „In Iran is homofilie een grote schande. De man heeft daar voor in zijn land gevangen ge zeten. Hij is als de dood dat hij wordt opgepakt, gemarteld of vermoord als Nederland hem terugstuurt." Dittrich, die zelf rechter is ge weest, is ervan overtuigd dal door dit aspect de kansen van de man om de behandeling van zijn asielverzoek in Nederland te mogen afwachten, aanzien lijkzijn toegenomen. Een van hen werkt voor het Anti Racis me Informatie Centrum. De gegevens van dit centrum worden gebruikt door onder meer de Rotterdamse Anti Discri minatie Raad (Radar). Dit gerenom meerde beleidsinstituut werkt nauw sa men in anti-discriminatieprojecten met de politie en de gemeente Rotterdam. Woordvoerster Maris van Radar zegt dat haar organisatie voor deze projecten geen informatie gebruikt van het betref fende centrum. Zij zegt het te betreuren dat een van de leden van de volggroep gewapend was. „De polarisatie tussen rechts en links peemt helaas toe. Vreed zame demonstranten voelen zich steeds meer bedreigd door extreemrechtse par tijen. Maar ik vind dat links zich niet moet laten verleiden tot dezelfde tech nieken als die van rechts." Bloemkool, per stuk Slavinken, 100 gram L59- 1.05 kilo 05r5€r 01 Keukenrollen, pak 2 rollen 2#i John West tonijn, naturel en in olie, blikje 185 gram a®® JrW Lambrusco rosso of blanco, fles 0.75 liter XRr CU Extra Jam, diverse smaken, pot 450 gram -229" 01 Meergranen Macaroni of Spaghetti, pak 500 gram of. Macaroni elleboogjes, zak 1 kilo ®®®®199" 01 Schouderham, dun of dik, verpakt, per 100 gram 199- 01 Koffiemelk, halfvol of vol, fles 0.5 liter of pak 500 gram Nü 01 Garibaldi, rozijn/kaneel of krenten, pak 200 gram Cd Café Noir, pak 175 gram of 1 A f\ 01 Frou Frou, pak 250 gram 199 LMrj Extraatje van deze week: C11 Gemengde sla, "1 A Q div. soorten, zak 200 gram W 11 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 10 juni a.s.. Zolang de voorraad strekt

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3