ing interieur Dirk Maassen van den Brink wandelt marathon cUrevr'J PUSH Kombineren in uw interieur Leidsch Dagblad 3M MARATHON De medische organisatie is perfect geregeld' ^GASINSTALLATIES I I SANITAIR 1 I LOKALE VERWARMING I I RIOLERINGEN 1 I WATERLEIDINGEN 1 I DAKBEDEKKINGEN I I ONDERHOUD I ■r^TPr^j Kort Rapenburg 5 iMqi llH Te!d071 -13 00 98 Winkel K. Rapenburg 5-7-9, telefoon 130098 Werkplaats Flevoweg 18, telefoon 231733 AMBULANT Dealer van de originele Push Medical Braces. MEDICAL BRACES A.W.B.Z. leverancier Doezastraat 27 Leiden Tel. 071 - 13 27 45 Meubelplein 5, Leiderdorp, Tel. (071) 41 43 00. i i met oud geloogd grenen manou, pitriet en gestoffeerde banken DINSDAG 6 JUN11995 Geen volwassen marathon zon der een tot in de puntjes voor bereide medische organisatie. De aanstaande 3M Marathon zal de uitzondering op die regel dan ook niet zijn. Volgens Mag- chiel Houtman kunnen op nieuw alle deelnemers rekenen op een perfect geregelde op vang. De ervaren masseur weet waarover hij spreekt. Hij was bij de vier voorgaande edities van het loopevenement van de par tij. Ook dit jaar behoort de ge boren en getogen Rotterdam mer tot het dertig leden tellende massageteam, dat in de Groen- oordhal gereed zal staan. Giel want zo wil hij ge noemd worden Houtman kijkt er al maanden naar uit. De oud-atleet ziet de Sleutelstad marathon als het hoogtepunt van het jaar. Houtman: „Het maakt mij niet uit of iemand de hele marathon, de halve of de tien kilometer gelopen heeft. Ik sta voor iedereen klaar. Maar ik moet eerlijk zeggen, dat de ver zorging van marathonlopers me altijd een speciaal gevoel geeft. En dan vooral de mensen die er voor het eerst in geslaagd zijn de hele uit te lopen. De voldoe ning straalt dan ondanks eventuele blessures van hun gezichten af. Dat is gewoon fan tastisch om mee te maken." Houtman, die diverse keren als masseur betrokken was bij de marathon van Rotterdam, spreekt graag zijn bewondering uit over de wijze waarop de 3M Marathon volwassen geworden is. „De eerste keer hadden we last van de gebruikelijke kinder ziektes. Maar een groot aantal mensen heeft ervoor gezorgd, dat het loopevenement ge groeid is en goed georgani seerd", zo stelt hij. De 72-jarige inwoner van Lei den heeft een rotsvast vertrou wen in de huidige opzet. „Alle posten zijn bezet en het volledi ge draaiboek ligt klaar. In onze regio hebben we iets meer dan zevenhonderd gediplomeerde masseurs, die allen aangesloten zijn bij het NGS, het Nederlands '"7 Genootschap Sportmassage. De meesten van hen willen in het massageteam van de 3M Mara thon, waardoor we altijd genoeg vakmensen kunnen oproepen." Rode Kruis Het massageteam in de Groen- oordhal vormt slechts één scha kel binnen de medische organi satie. Houtman: „Er bevinden zich eveneens verzorgers op vaste plaatsen langs het par cours. Mensen van het Rode Kruis staan ter beschikking om de vijf kilometer. Op het 25-, 30- en 35-kilometerpunt zijn als ge bruikelijk masseurs aanwezig om lopers krampvrij te maken. En ze staan dit jaar voor het eerst ook bij het 40-kiloraeter- punt paraat. De ervaring leert, dat veel mensen juist tussen de 35 en 42 kilometer moeilijkhe den krijgen." Het draaiboek bevat tevens een scenario voor alarmerende situaties. Een ambulance kan hierdoor te allen tijde snel ter plaatse zijn. Houtman, die nog wekelijks wedstrijdatleten en recreanten masseert bij de Leiden Road Runners Club en AV Holland, weet nog goed hoe de 3M Ma rathon ontstaan is. „Teun de Reede, de speaker bij de 3M Marathon, kwam een aantal ja ren terug naar me toe. Hij ver telde, dat hij met een groep naar New York ging om daar de marathon te lopen. Teun vroeg me of ik zin had om als verzor ger mee te gaan. Nou, daar hoefde ik niet lang over na te denken." „Toen we terugkwamen was er sprake van een hecht team, een vriendenkring. Een aantal wilde een eigen loopvereniging oprichten. Maar omdat in Lei den al twee atletiekverenigingen bestonden, werd eerst contact opgenomen met de besturen daarvan. Gevraagd werd of er plaats was voor een marathon- groep. Daarop werd twijfelach tig gereageerd. Onbegrijpelijk, want dat zou toch een flinke le denwinst hebben opgeleverd. Men zei toen: 'We hebben ons nette gezicht getoond, nu be ginnen we voor ons zelf.' De Leiden Road Runners Club werd opgericht en een clubge bouw werd gekocht. Vooral re creanten vonden dat heel pret tig. Er waren veel mannen en vrouwen die wel lange afstan den wilden lopen, maar niet durfden, omdat ze geen bege leiding hadden. Tjeerd Scheffer, Jan Karstens en Frans Kortekaas hebben toen het initiatief geno men om een op recreanten ge richte marathon te organiseren. Toen dat bekend werd bij de at letiekverenigingen, was men ja loers. Er werd gezegd: 'Dat red den jullie nooit.' Maar zie het resultaat." De vijfde editie van de 3M Marathon zal voor Giel Hout man speciaal zijn. De wedstrijd dag (11 juni) is namelijk de ver jaardag van de masseur. Dat feit doet hem stilstaan bij zijn eigen jeugd. Hij werd als zoon van een kappersechtpaar nabij het oude Feyenoord-stadion gebo ren. Houtman: „Mijn vader was een bekende snel wandelaar, die jarenlang aan atletiek gedaan heeft. Ik ben daardoor van jongs af met de sport geconfronteerd. Op mijn vierde nam mijn vader mij al mee naar Pro Patria, des tijds dé atletiekvereniging in Rotterdam. Toen ik een jaar of acht was, werd ik daar lid." Dwangarbeider „In de oorlog ben ik dwangar beider geweest in Duitsland. Ik had geluk dat de fabriek waar ik werkte een atletiekbaan had. Samen met een stelletje Am sterdammers mocht ik daar ge bruik van maken, omdat de Duitse mannen allemaal aan het front zaten. Na de oorlog was alles anders. Ik ben pas weer met atletiek in aanraking gekomen toen mijn dochter be gin jaren '70 lid werd van AV Holland. Ik ben in die tijd be gonnen in een trimgroep." Pas in 1983 besloot Houtman iets met zijn interesse voor sportverzorging te gaan doen. Bij AV Holland was hij masseur. Houtman wil de deelnemers aan de 3M Marathon één advies geven: „Een blessure aan de achillespees komt het meest voor. Heel dikwijls wordt dat veroorzaakt door verkeerd schoeisel. Laat je daarom goed adviseren in een sportzaak en koop geschikte loopschoenen." 'Niet wandelen' is aanstaande zondag het streven van vele at leten die zich zondag om twaalf uur in gang zetten voor de 42 kilometer en 195 meter. 'Niet hardlopen' is daarentegen het motto van de Leidse snelwan delaar Dirk Maassen van den Brink, die zich na dik twintig jaar nog goed kan motiveren om veel snelheid te ontwikkelen zonder twee voeten tegelijk van de grond te nemen. Maassen van den Brink en snelwandelen lijken onverbre kelijk met elkaar verbonden. Di rect bij binnenkomst in zijn Leidse appartement domineert de sport, met foto's en een pos ter aan de muur. Trots toont de Leidse hovenier de prijzen, ere tekens en herinneringen van twintig jaar atletiek op hoog ni veau. De snelwandelaar won wedstrijden van drie kilometer tol en met 100 mijl. Viermaal was hij nationaal kampioen op de weg, twee keer indoor en la ter nog twee keer als veteraan. De eerste keer in 1975 zelfs in de eigen Groenoordhallen, op de vijftig kilometer. Trots is hij ook op zijn kortstondige natio nale veteranenrecord op de drie kilometer. De teller van de in terlands staat op 32. Twee kas ten zijn te klein om de bekers te huisvesten. Hoewel Maassen van den Brink uitgebreid verhaalt van zijn plannen en zijn voorberei ding als eerste snelwandelaar in de Leidse marathon, blijkt de wedstrijd in zijn stad slechts een tweede keus te zijn. „Dat ik hier in Leiden loop, komt om dat ik de limiet voor de vetera- neninterland op 18 juni niet meer haal vanwege een trai ningsachterstand." „Een kleine maand geleden heb ik besloten om in Leiden te lopen. Het gaat nu een paar we ken best aardig - dan praat ik over 80. 90 kilometer in de week. Wij snelwandelaars draai en net zo veel kilometers als marathonlopers, alleen gaan we langzamer zodat het meer tijd kost." „Binnen de vijf uur moet wel kunnen, meer verwacht ik er ei genlijk niet van. Ik hoop weg te gaan op 1.05, 1.06 per tien (kilo meter)." Het persoonlijk record op de 50 kilometer is 4 uur 41, Dirk Maassen van den Brink zoals heel Leiden hem kent. foto»hoi vast/mark lamers de marathon liep hij het snelst in Apeldoorn (3.54.22 in 1980). „Die tijd haal ik niet meer." Maassen van den Brink is een echte Leidenaar. Al sinds 1966 is hij lid van AV Holland. „Ik denk dat ik het dertigjarig jubileum net niet haal. Met de fusie (tus sen AV Holland en De Bataven) heb ik verder geen problemen. Wel hoop ik dat allebei de clubs water bij de wijn doen met de nieuwe naam. Het is voor beide clubs beter, denk ik." Naar zijn eerste Leiden Mara thon, twee dagen na zijn 47ste verjaardag, kijkt hij echt uit. ..Ik zie het net als de Singelloop, die was dit jaar heel leuk. Vooral met al dat publiek, dat lijkt me fantastisch." Als een bekend en veel in en rond de stad trainend atleet heeft de Leidenaar altijd al wel bekijks gehad, met posi tieve zowel als negatieve reac ties. „Soms, zoals laatst iemand met de Singelloop, schieten ze in de lach - veel anderen vinden de beweging juist heel mooi." Of de a-typische beweging schade aanricht? „Ik heb wel het idee dat ik wat begin te voe- I len. In mijn rug hier rechts, bo ven de heup. Dat zou inderdaad het begin van slijtage kunnen zijn. Maar dan zeggen de men sen weer 'zie je wel', terwijl ik denk dat bij iedere sport die je op hoog niveau doet er een ze kere slijtage optreedt. Onze sport staat er helemaal niet slecht voor. Topsport is nu een maal niet gezond, zeg ik altijd." Zo vol als het leven is met het snelwandelen, ook een gedre ven atleet als Maassen van den Brink heeft andere interesses. Een topweek heeft hij al achter de rug. dankzij de Europa Cup van Ajax, de club waarvan de jeugdvoetballer van LFC al fan is sinds de jaren zestig. „Fantas tisch. Ik heb met collega-snel wandelaar Frank van Ravens- berg in Haarlem gekeken in een café. Erna zijn we naar Amster dam gegaan, met tienduizen den mensen op het Leidseplein. Aan het eind van de avond lie pen we door de Leidsestraat. Natuurlijk zagen we die boe ven wagen wel, maar we wilden er langs. Maar ja, als ze dan met traangas beginnen te gooien, dan is het wel hardlopen gebla zen.'

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 30