'Krijg de tering met je flexibilisering' Pater Damiaan zalig verklaard, zal Boudewijn volgen? Feiten Meningen Srebrenica heeft geen schijn van kans mmf orr T7/W'fWÉ. Y Voor een heilige wordt niet gelobbyd, daar zorgt hij zelf voor' DINSDAG 6 JUNI 1995 De 40.000 inwoners van de Bosnische moslimenclave Srebrenica heb ben geen schijn van kans bij een aanval van de omringende Bosnisch- Servische troepen. Ze kunnen nergens heen vluchten en de' mosli meenheden die hen moeten verdedigen, hebben onvoldoende wapens om lang stand te houden. Het is een desperate situatie die nu ruim twee jaar duurt. In het-voor jaar van 1993 werd de enclave bijna onder de voet gelopen door de Bosnische Serviërs, die heel oostelijk Bosnië in handen wilden krijgen. Dal lukte ze toen bijna: alleen in Srebrenica, Zepa en Gorazde moesten ze kleine moslim-eilandjes dulden. De VN slaagden er destijds in de militaire situatie te bevriezen. Wat betreft Srebrenica was dat te danken aan de Franse VN-generaal Moril- lon, die in maart 1993 met enkele blauwhelmen doordrong tot het bele gerde stadje, waar de duizenden wanhopige moslims hem om bescher ming smeekten. Morillon, die totdantoe als bevelhebber van de VN in Bosnië weinig bereikt had, weigerde Srebrenica le verlaten voordat de Bosnische Serviërs akkoord gingen met-een staakt-het-vuren. Morillon slaagde erin 300 Canadezen te plaatsen in Srebrenica en een fragiel bestand ontstond, dat overeind bleef toen Dutchbat in maart 1994 de VN-taak in Srebrenica overnam. Nu lijkt het erop dat de Bosnische Serviërs alsnog de enclave in handen willen krijgen, nadat ze het gebied lang in een wurggreep hebben gehouden. Daarmee zou dan een eind komen aan een enclave die slechts door een VN-infuus in le ven wordt gehouden. Srebrenica was voor de oorlog een stadje met 15.000 inwoners, waar de bedrijvigheid werd gevormd door wat industrie (onder meer een ac cu-fabriek) en de landbouw. Tijdens de oorlog groeide de bevolking, door de toestroom van vluchtelingen die elders in Oost-Bosnië het slachtoffer waren geworden van etnische zuiveringen. Sinds begin 1993 staat 'Srebrenica' voor een omsingeld dal van 10 bij 15 kilometer, met een zwaarbeschadigd stadje waar duizenden mensen een doelloos en vegeterend bestaan leiden. Hulporganisaties voeren voedsel aan, tenminste als de Bosnische Serviërs dat toestaan, leveren wat medische zorg en helpen met herstelwerk van kapotgeschoten wo ningen. De blauwhelmen tenslotte zorgen voor enig gevoel van bescherming, en dragen hun steentje bij aan de lokale economie door te betalen voor hout, lokaal geproduceerd voedsel en door het laten uitvoeren van kar weitjes zoals het wassen van hun uniformen. Militair gezien stelt de verdediging van Srebrenica niets meer voor. Bij de aanvallen van de Bosnische Serviërs in februari en maart 1993, verdedigden de moslims zich met geweren tegen zwaar geschut en hun munitietekort was schrikbarend soldaten werden op een gegeven moment met vijf kogels per man naar de stellingen gestuurd. Vlak voor het bestand hadden de aanvallers vrijwel alle strategische punten rondom Srebrenica in handen. Sinds die tijd is er aan de militaire verhoudingen niets veranderd. De moslims kunnen vrijwel niets aan versterkingen de enclave in krijgen. Om Srebrenica te bereiken is een zeer riskante voettocht nodig door Bosnisch-Servisch gebied. Nederlandse militairen hebben tijdens hun waarnemingen aan de grenzen van de enclave wel geconstateerd dat er enig verkeer bestond tussen Srebrenica en andere gebieden, maar het is vrijwel uitgesloten dat er zware wapens de enclave binnengesmok keld worden. Srebrenica is overgeleverd aan de genade van Bosnische Serviërs. De Nederlandse blauwhelmen hebben vanaf de allereerste dag dat ze in dit gebied actief werden, geleerd dat de Bosnische Serviërs volledig dicteren wat er gebeurd. Als de druk die nu op de VN-eenhe- den in heel Bosnië wordt uitgeoefend, leidt tot een hergroepering van de blauwhelmen, zal de internationale gemeenschap Srebrenica moe ten opgeven. Meest waarschijnlijke scenario: etnische zuivering van de enclave, onder de noemer van een,akkoord met de VN dat de moslims kunnen vertrekken naar Bosnisch regeringsgebied elders. Te vrezen valt dat hetzelfde gebeurt met Zepa en Gorazde, de twee andere Oost-Bosni- sche enclaves. De Bosnische Serviërs maken dan een eind aan een vol strekt kunstmatige situatie die hen nooit heeft bevallen, maar die ze zich konden permitteren: Srebrenica en de andere twee enclaves zijn grote interneringsgebieden, waarvan het bestaan door de VN wordt ge rekt zonder dat de internationale gemeenschap ook maar een flauw idee heeft hoe aan de in totaal ruim 100.000 bewoners weer een per spectief moet worden geboden. DEN HAAG MAURICE WILBRINK OR-voorzitter van Multi Terminals voelt zich 'laatste der Mohikanen Vandaag is de dag van de waarheid. Dan maakt de Vervoersbond FNV de uitslag bekend van een referendum onder de 143 werkne mers van Multi Terminals Waalhaven (MTW) in de Rotterdamse haven. Onderwerp is het sociaal akkoord dat de bond heeft bereikt met MTW-directeur (en oud-journalist) Gerard Krul. De meeste werknemers krijgen een baan bij zusterbedrijf Seaport. Anderen kunnen gebruik maken van een ouderenregeling. Voor een laatste groep van veertig mensen belooft Krul een oplossing te vinden bij moederconcern Pakhoed of elders in de haven. Zuchtend neemt marxist-leninist Bert Voogt (39) plaats in een lege vergaderzaal van MTW. Hij is falie kant tegen de overeenkomst. De voorzitter van de ondernemings raad is dan ook bang te worden neergezet als oproerkraaier en ver- pester van een bijna bereikt sociaal akkoord dat de banen kan redden van 143 werknemers. Ook is hij "bang dat hij weer wordt neergezet als lid van de revolutionaire club Rode Morgen, links jaren zeventig socioloog en havenarbeider tegelijk. „Journalisten schrijven veel van el kaar over. Ik zou in Albanië een cur sus arbeiderszelfbestuur hebben ge volgd. Ik ben niet verder gekomen dan een vakantie in het oude Joego slavië", zegt hij schouderophalend. ,,Ik ben inderdaad marxist-leninist, lid van de Rode Morgen en heb sa men met Paul Rosenmöller (nu fractievoorzitter van Groen Links in de Tweede Kamer, red.) sociologie gestudeerd, dat klopt." „Waar ik moeite mee heb is dat ie dereen meteen roept 'kijk die gekke lui eens, ze verzieken het voor hun collega's'. We zijn zogenaamd de laatste der Mohikanen in Neder land. Terwijl ik beweer dat de men sen die nog verder willen flexibilise ren straks wel eens de laatste der Mohikanen kunnen zijn." REDELIJK De Vervoersbond vindt de deal met de MTW-directie redelijk. Voogt, zelf kaderlid van de bond, vertrouwt de goede bedoelingen van Krul en Pakhoed echter voor geen cent. Tot nu toe blijkt elke keer dat er geen „Ik ben inderdaad marxist leninist en lid van de Rode Morgen", zegt OR-voor zitter Bert Voogt. FOTO ANP banen in de haven zijn voor men sen die werkloos raken. Sinds het havenakkoord uit 1993 'geen ge dwongen ontslagen tot ver na de eeuwwisseling' zijn vijftien men sen werkloos. „Ze zoeken werk voor die mensen dat er niet is", scham pert Voogt. Het is een publiek geheim dat moe der Pakhoed de rederijen sinds kort naar andere bedrijven stuurt in de Rotterdamse haven. De zwaar zieke dochter aan de Waalhaven moet zo gauw mogelijk dicht. Langs de pier is geen schip meer te bekennen. Het laatste is woensdag gelost. Op de leren bankstellen in de verga derzaal zaten eens Chinese han delsdelegaties te praten over stuk- goedcontracten. Nu dient de zaal als vergaderplek voor vertwijfelde werknemers, de ondernemingsraad en het steuncomité dat solidariteits- avonden belegt met collega's uit Antwerpen, Terneuzen, Vlissingen en Amsterdam. Ook anti-fascisme- groepen en protestbewegingen te gen hoge woonlasten zijn van de partij, 'want er is een algemene, grote aanval aan de gang op de wer kende mens'. Secretaris Lex Linnenbankvan de ondernemingsraad schuift aan. Hij is 'een echte havenarbeider, want niet gestudeerd', maar onderschrijft het gedachtengoed van Voogt volle dig. Hij is twee maanden geleden van zijn vrouw gescheiden door alle beslommeringen op het werk. „Ik kan niet tegen onrecht", zegt hij on gevraagd. „Dan schiet mijn adrena line ineens omhoog. Ik zie mijn bed vijf uur per dag, kun je nagaan." Ook met directeur Krul kan hij op het persoonlijke vlak niet goed op schieten. Als voormalig hoofdredac teur van Het Vrije Volk heeft die vele ingangen in de media. Linnenbank: „Hij gebruikt die ook om dat beeld van linkse idioten te versterken". Krul heeft slechts twee taken mee gekregen van Pakhoed, daarvan zijn Linnenbank en Voogt overtuigd. Ten eerste moet hij aan de Waalha ven zo snel en geruisloos mogelijk het licht uitdoen, ten tweede dient hij volgens Linnenbank en Voogt de macht van het laatste restje marxis- tisch-leninistisch bolwerk in de Rot terdamse haven breken. Dat laatste is misschien geen voor opgezet doel, maar dan toch wel een prettig bij-effect. Voogt: „Hij heeft ons recht in het gezicht ge zegd: 'Ik heb voor iedereen een baan, behalve voor jullie tweeën'. We hadden niet anders verwacht. We zullen ook nergens meer in de haven aan de bak komen. Maar zo iets heeft ook een positieve keerzij de. In de WW hebben we tijd zat om met alle andere werklozen langs de kantines te sjouwen". GROTE STRIJD Hij wil het liever hebben over de donkere wolken die zich boven flexibiliserend Nederland samen pakken. Als de naderende sluiting verkeerd uitpakt, zal dat de toon zetten voor de komende jaren. Voogt: „Rotterdam is vaak de graad meter geweest. Als we in de haven vijf procent erbij kregen, volgde de rest van Nederland met drie pro cent. Als wij nul krijgen, moet de rest twee procent inleveren". De tijd is bijna rijp voor 'de grote strijd'. Stakende bouwvakkers, pro testerend personeel van supermark ten: het zijn allemaal aanwijzingen dat mensen de flexibilisering niet langer pikken. Voogt herinnert zich een strijdkreet uit de Rotterdamse haven, uit 1982 alweer: „Krijg de te ring met je flexilibisering". Voogt: „Niemand, kon het woord nog goed uitspreken. Achteraf ge zien was het een aardige verhaspe ling. Ik krijg heus niet elke nacht een natte droom over mijn ideeën. Maar als je gewoon om je heen kijkt, dan zie je dagelijks het grote onrecht van ons kapitalistische sys teem. Steeds meer concurreren, tot we uiteindelijk onszelf kapotcon- ROTTERDAM BEREND SCHILDER o,rn detfT JÊT W/WIZSCHDN- hij zelf voor. Mocht dit metter tijd met de hulp van God posi tief uitkomen, dan kan eventu eel een proces worden inge leid". Maar het goed was, voor de Belgische katholiek, al ge schied. KARTON Het was eigenlijk alleen de he mel zelf die met zware plens buien het pausbezoek verstoor de. Paraplu's benamen de gelo vigen het zicht, toen pater Da miaan bij de nationale basiliek op de Koekelberg in Brussel za lig werd verklaard. De karton nen krukjes,die padvinders gra tis hadden uitgedeeld, begaven het in het kletsnatte gras onder benauwde kreten van de ge bruikers. De rijkswacht hoefde nauwelijks op te treden. Een tiental jongso cialisten die condooms wilden uitdelen met de teksten 'AIDS is de lepra van onze tijd' en 'Stop de demografische explosie', werd met zachte hand heenge- stuurd. Twaalf weerbarstige anarchisten die een spandoek met 'Paus moordenaar' hadden uitgerold en 'Kapotjes, geen ka lotjes' riepen, werden afge voerd. Tenslotte werd één ver dwaalde lokale moslim verwij derd. De kleine protestantse gemeen te van België had niet eens de moeite genomen om te ver schijnen. Ze bleef weg onder het motto dat een zaligverkla ring juist 'één van de onnodige 'elementen is van de roomska- tholieke traditie, waarvan in de bijbel geen spoor terug te vin den is' en waaraan zij geen boodschap hebben. ONTNUCHTERD Het eerste Belgische pausbe zoek ontaardde in 1985 in een langgerekte happening, waar aan honderdduizenden gelovi gen deelnamen. Inmiddels Wordt wijlen koning Boude wijn de volgende Belgische za lige? Het Belgische kerkvolk heeft nieuwe hoop, sinds paus Johannes Paulus II zaterdag na zijn aankomst in België onver wacht het graf van Boudewijn bezocht. Zondag, tijdens de za ligverklaring van de Belgische lepra-priester Jozef Dami aan de Veuster, prees de paus de overleden koning om standig. Kort na zijn dood op 31 juli 1993 ontstonden de eerste spe culaties over een zalig- of mo gelijk zelfs heiligverklaring van Boudewijn. De paus gaf er het afgelopen pinksterweekeinde nieuw voedsel aan door de overleden vorst te danken voor zijn 'onwankelbare geloof. Vol gens depaus heeft Boudewijn 'zijn landgenoten en heel Euro pa een voorbeèld nagelaten door de kracht, waarmee hij in het bijzonder het recht op leven van het ongeboren kind heeft verdedigd'. Boudewijn werd beroemd-be- rucht, toen hij in april 1990 voor een dag het koningschap neer legde om niet zijn handteke ning te hoeven zetten onder een liberale abortuswet. Kardinaal Danneels probeerde zondag de nieuwe geruchtenstroom in te dammen: „Voor een heilige wordt niet gelobbyd, daar zorgt WIM STEVENHAGEN De regen was zondag op de Koekelberg spelbreker bij het bezoek van de paus. velen ontnuchtend. Volgens een enquête staat thans niet minder dan 70 procent van de Belgische katholieken onverschillig tegen over het behoudende Rome. Dat werd enkele maanden gele den al zichtbaar, toen de Belgen in groten getale hun sympathie betuigden met de door de paus ontslagen vooruitstrevende Franse bisschop Gaillot. De Belgen werden ditmaal vooral aangetrokken door de zaligverklaring van 'hun zoon' pater Damiaan. Die heeft overi- aarde gehad. De bijzondere rol van Damiaan, die op 15 april 1889 als melaatse onder de me laatsen van het Hawaiaanse ei land Molokai stierf, werd pas na vele mislukte aanlopen in 1991 erkend. De boerenzoon uit het Vlaamse dorpje Tremelo zou daarop vo rig jaar tot'eminent voorbeeld van christelijke naastenliefde' worden uitgeroepen, maar twee dagen voor zijn afreis kwam de paus ten val in de badkamer, brak zijn heup en moest het be- Behalve Brussel wilde de paus vorig jaar ook de andere Belgi sche stations uit het leven van Damiaan Tremelo, Leuven en Malonne aandoen. De Belgische bisschoppen besloten om dit jaar van deze program ma-onderdelen af te zien. Het zou de paus te zeer vermoeien en bovendien te veel kosten, zo verklaarde kardinaal Danneels na afloop van het bezoek. Voor de gelovigen een grote teleur stelling. Daarbij kregen ze het dit keer door het weer. Het pausmi e draaide nog onder een iel netje het terrein bij de bas g op, maar een kwartier late ste de regen neer. De broei i van de Picpussen-orde vai te miaan probeerden zich zo n en zo kwaad als het ging n plastic zakken en kranteni schermen. Velen verlieten ei tijdig de Koekelberg. BRUSSEL. ALY KNOL

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2